12Q1&2! VAN GARMISCH NAAR IGLS HET LANDBOUW-CRISISFONDS LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 13 Februari 1936 Een heerlijk winterverblijf voor de Koninklijke Familie BINNENLAND. GESPRONGEN HANDEN BURG. STAND VAN LEIDEN PARLEMENTAIR OVERZICHT De opzet der begrooting (Van onzen rels-rcdacteur). Het wereldcentrum van alle wintersport in deze dagen ligt aan den voet der Alpen, aan drie kanten omgeven door bergen; waarvan de Zugspitze, tevens de hoogste berg van heel Duitschland, met zijn kalen, deels besneeuwden top de omgeving be- heerscht. In Garmlsch-Partenklrchen waaien de vlaggen van 28 natiën, de ha- kenkrulsvlag van het nieuwe Duitschland hangt huis aan huls en wappert langs de straten van honderden versierde masten, terwijl de anderen in bonte afwisseling met de witte Olympiade-vlag der vijf Ineen gevlochten gekleurde ringen het Inter nationale element accentueeren. Hier heerscht ook een drukte, die in overeenstemming ls met de belangrijke wintersportgebeurtenissen welke er aan de orde van den dag zijn, Eenige tientallen kilometers meer naar het Zuiden ligt midden in de Alpen een wintersportplaatsje, waarvan de rust wel dadig aandoet, na het geroezemoes der Olympiade. Het dorps Igls ligt vlak bij Innsbruck In het gebergte. Daar logeeren de Koningin en de Prinses in een Ideale omgeving, met wijde vergezichten en sneeuwvelden, die reiken zoo ver men zien kan. Van de gelegenheid, dat we in de be trekkelijke nabijheid waren, hebben we gebruik gemaakt om op een stillen dag der Olympische winterspelen een bezoek te brengen aan deze verblijfplaats onzer koninklijke familie, waar alles rust ademt en het heerlijk moet zijn een vaca'ntie door te brengen, teneinde zich van dage- lijksche zorgen te bevrijden. De electrlsche spoorlijn van Muenchen naar Innsbruck Is voorbij Garmisch-Partenkirchen een van de mooiste Alpenwegen, die bestaan. Vooral op Oostenrijksch gebied, langs het bekende Seefeld, biedt deze toch op som mige plaatsen een verrassend uitzicht en de afdaling uit de hooge bergen naar het breedc dal van de Inn hi de diepte is van een verrukkelijke schoonheid. Besneeuwde dennenbosschen wisselen af met stelle hellingen, waarlangs beekjes en waterval letjes naar beneden stroomen en de trein baant zich over viaducten en langs ra vijnen een weg door een gebied van vol komen ongerepte natuurlijke schoonheid. Van Innsbruck rijdt om het uur een autobus naar het veel hooger gelegen Igls. De weg ls geheel besneeuwd en zonder kettingen om de achterwielen zou er geen sprake van zijn, dat de bus de hellingen zou kunnen nemen. Zigzag werkt de weg zich naar boven, waarbij over een korten afstand een groot hoogteverschil moet worden overwonnen. Eerst bereikt men het dorpje Vil], een conglomeratie van hulzen, die tegen de helling zijn aange bouwd. De weg stijgt weer verder en even later komt men ln Igls, nog steeds op de helling van het gebergte, dat zich hierna weer hooger verheft. In Igls hebben de Koningin en de Prin ses een heerlijk verblijf. De hooge gasten hebben haar Intrek genomen ln het eer ste hotel van het plaatsje, dat door vreem delingen om zijn eenvoud en rust gezocht is. Het hotel heeft een tuin, die grenst aan de uitgestrekte velden buiten het dorp, welke thans met sneeuw zijn bedekt. HET VASTE LASTEN-ONTWERP. De memorie van antwoord vrijwel gereed. Naar „De Standaard" (A.R.) verneemt is de memorie van antwoord op het vaste lasten-ontwerp in hoofdzaak gereed, doch ten aanzien van eenige punten moet tus- schen enkele departementen nog verder overleg worden gepleegd. Het ontwerp is op 5 Juli 1935 ingediend onder den titel: Bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommis sie vaste lasten en van huren. Het voorloopig verslag versdheen op 11 September van het vorige jaar. Het blad voegt hieraan toe: „De regeering heeft naar aanleiding van de critiek ln dit verslag uitgeoefend, die zich vooral richtte op de aantasting van de hoofdsom en de werking daarvan ten aanzien van het credletwezen, een herzie ning van het ontwerp voorbereid. In de memorie van antwoord zullen be langrijke wijzigingen worden toegelicht". Deze laatste mededeeling moet wel als een vergissing worden beschouwd, aldus voegt de N.R.Crt. hieraan toe. De regee- ring heeft zich n.l. uitdrukkelijk tegen aantasting van de hoofdsommen verklaard en het oorspronkelijk ontwerp bevatte ook geen andere bepalingen dan die betref fende verlaging van hypotheekrenten, huren, erfpachtscanon en overheidslasten. Het is te verwachten, dat de regeering op den weg, dien zij met 't ontwerp wilde in slaan, eerder iets zal terugtreden dan dat zij daarop verder zal gaan. DE VAKOPLEIDING IN HET BAKKERS BEDRIJF. Een commissie samengesteld door de besturen der Nat. Bakkersbonden. De besturen der Nationale Bakkers bonden in Nederland hebben, met het oog op de aanstaande ordening ln het bakkers bedrijf, die naar zij hopen, weldra to wer king zal kunnen treden en waarbij om. ook elschen zullen moeten worden gesteld van vakbekwaamheid voor aanstaande bakkerspatroons, een commissie benoemd, die de vraag zal moeten beantwoorden, welke wegen er moeten worden ingeslagen om eenheid te verkrijgen in opleiding en examen. Deze commissie heeft dezer dagen haar eerste vergadering gehouden en de lijnen vastgesteld waarnaar zal worden getracht een zoodanige eenheid te bereiken. Vooropgesteld werd, dat bij het stellen van elschen voor vakbekwaamheid, de organisaties in de eerste plaats geroepen zijn om deze eischen te formuleeren en de normen aan te geven, waarop een diploma voor vakbekwaamheid zal moeten steunen. Deze eischen zouden dan een onderdeel Zijn van de vestigingseischen waaraan een Daar zijn groote bosschen, waarin lange wandelingen kunnen worden gemaakt, zonder dat men veel menschen tegen komt, Maar beneden opent zich het dal en ziet men over V1U met zijn twee barokke torentjes in de richting van Innsbruck. Het dorpje bestaat bijna voor het mee- rendeel uit hotels, die zoowel in den zomer als in den winter vele gasten hebben. Daarbij zijn enkele winkels, die aan de vreemdelingen vaak goede klanten heb ben. Tegenover de stopplaats van de autobus staat het gemeentehuis, een ge bouw. dat in grootte door vele hotels wordt overtroffen. In dat gebouw is ook het postkantoor ondergebracht met een schild, waarop nog de thans zwart over geschilderde plaats te zien is, waar eens de letters K.u.K. boven de later weer nieuw opgeverfde „Post- und Telegra- phenamt" hebben gestaan. De gemoedelijkheid der bevolking maakt het den koninklijken gasten gemakkelijk, om als gasten onopgemerkt te blijven. De koningin heeft te kennen gegeven, dat zij gaarne haar incognito zooveel mogelijk bewaard wilde houden, en daar houden de bewoners zich aan. Ook de andere gas ten van het door vele vreemdelingen be zochte dorpje eerbiedigen dezen wensch. Er zijn daaronder verscheidene landge- nooten. doch de hooge gasten hebben er geen last van een onbescheiden nieuws gierigheid die zulk een verblijf zoo zeer kan veronaangenamen. Geheel dienover eenkomstig zullen we hier dan ook niet vertellen van de wijze waarop de Koningin en Prinses haar vacantie in dit dorpje doorbrengen. Het zou ongepast zijn den uitdrukkelijken wensch onzer hooge lands vrouwe niet op te volgen. Doch al toont de bevolking nauwelijks belangstelling, zij is toch wel degelijk zeer ingenomen met het hooge bezoek en zij geeft in de gesprekken daarvan ook wel blijk. Wij spraken verschillende menschen, die de prinses meermalen hadden gezien en getroffen waren door haar eenvoud en vriendelijkheid. Zij hadden Moeder en Dochter vaak zien wandelen, doch spra ken erover, alsof dit iets heel gewoons was. De ouderen herinneren zich nog hoe ongeveer veertig jaar geleden ook een Koninklijke Moeder en Dochter uit Ne derland in Igls hadden gelogeerd en hoe zeer de Prinses, die toen weliswaar jon ger was, aller harten veroverde. Men ls in Igls ook niet vergeten de banden, die Oostenrijk en Nederland bin den door de kinderen die in de lage lan den bij de zee in kommei-volle tijden een gastvrij onthaal vonden. Men is er dank baar voor en praat er gaarne met groote waardeering over. „Maar hoe begrijpelijk is dat", zei ons een oud vrouwtje, „in een land, waar zulk een lieve vrouw regeert?" Men vertelde er ons van de wandelingen die de hooge gasten maken, en van de ski-lessen, welke de Prinses er krijgt, hoe vriendelijk steeds de groet der eenvou dige menschen wordt beantwoord en hoe al heel spoedig de harten van alle dorpe lingen gewonnen waren voor de vorste lijke personen, die zich zoo gewoon tus- schen de menschen bewegen. Onze Koninklijke familie geniet in Igls heerlijke dagen, welke rust door niets wordt gestoord. leder zal moeten voldoen, die zich als patroon zal willen vestigen en het examen zal moeten worden afgenomen door een commissie samengesteld door genoemde vakbonden in bet bijzijn van of aangevuld met vertegenwoordigers van het departe ment van onderwijs, waardoor deze examens een officieel cachet verkrijgen zouden en de geslaagden een officieel diploma zouden kunnen ontvangen, dat tevens voor hen den weg baant naar het patroonschap Van verschillende inrichtingen van vak onderwijs is opgave gevraagd van de eischen, die elk hunner stelt voor het bakkers-vakonderwijs en getracht zal worden een uniform leerplan te ontwer pen, dat overeenkomt met de eischen van het Nijverheidsonderwijs, opdat een zoo nauw mogelijk contact met het betrokken departement kan worden verkregen. Binnen niet al te langen tijd zal een volledig rapport der commissie kunnen worden tegemoet gezien. SLECHTE TOESTAND IN DE COCOS- INDUSTRIE. Sterkere contingcnteering gevraagd. De besturen der textielarbeiders-organi saties „St. Lambertus", „De Eendracht" en „Unitas" hebben, to verband met den slechten toestand to de cocostodustrie, een adres tot den minister van handel, nijver, heid en scheepvaart gericht. In dit adres wordt er op gewezen, dat dn de eerste maanden van dit jaar (het hoogseizoen voor dit bedrijf) een der grootste werkgevers een belangrijk deel van zijn personeel wegens gebrek aan or ders heeft ontslagen, terwijl ook het per soneel der andere ondernemingen belang rijk is ingekrompen. Hoewel adressanten er van overtuigd zijn, dat ook andere oorzaken to dezen slechten gang van zaken een rol spelen, vestigen ze de aandacht op de belangrijke toeneming van den tovoer dezer artikelen uit het buitenland. Deze bedroeg in 1933, 1934 en 1935 resp. 465.000, 435.000 en 535.000 K.G Hieruit blijkt, dat in 1935 100.000 K.G. meer Ingevoerd werd dan in 1934. Gevraagd wordt, bij de opnieuw vast stelling van het contingent, dit belangrijk te verminderen. RECLAME. 8660 Doos 30 -60d. Bij Apollian Drojbta SMOKKELARIJ EN GRENSBEWAKING. Een proef met een nieuw systeem. Naar wij vernemen is te Breda een be spreking gehouden tusschen de hoofden der verschillende diensten, welke belast zijn met den strijd tegen de smokkelarij. Aan de samenspreking werd deelgeno men door den chef van de afdeeltag in voerrechten en accijnzen bij het departe ment van financiën, den heer Postma, den inspecteur der grensbewaking majoor dei- Kon. Marechaussee Crolset van Uchelen, met den districtscommandant kapitein van Alphon, het hoofd van den Crisisopspo ringsdienst, den heer Sirks. den districts commandant van de Rijkveldwacht uit 's Hertogenbosch, den heer Dlekhof en de Inspecteurs der invoerrechten en accijnzen ln de inspecties Breda en Roosendaal. Naar ons van welingelichte zijde wordt medegedeeld, ls bij deze bespreking over eenstemming bereikt over een nieuw systeem van grensbewaking, waarbij een meer efflciente samenwerking tusschen de verschillende diensten mogelijk ls en waarbij zonder groote personeelsuitbrei ding een krachtige bestrijding van de smokkelarij verkregen zou worden. Het nieuwe systeem zal thans In détails worden uitgewerkt, waarna binnen zeer korten tijd daarmede in de inspecties Breda en Roosendaal, dus van Baarle- Nassau tot de Schelde, een proef zal wor den genomen. BIJ welslagen van deze proef ligt het in de bedoeling de meer efflciente samen werking langs de geheele Zuid- en Oost grens to te voeren. GEEN BEDRIJFSRAAD VOOR DE MIJNEN Ten gemeentehuize van Heerlen verga derde gistermiddag de commissie van advies betreffende de instelling van een bedrijfsraad voor de Limburgsche mijnen. Aangezien de particuliere mijnen zich hiervan afzijdig hielden, was de commissie van oordeel, dat een bedrijfsraad voor de mijnen op het oogenblik niet goed moge lijk ls. De commissie zal dan ook haar rapport ln dien geest aan de regeering uitbrengen. VERSPREIDE BERICHTEN. Gistermorgen is op 56-jarigen leeftijd in het Eudokia-ziekenhuls te Rotterdam overleden de heer J. J. Snel, burgemeester der gemeente Moordrecht. UIT NED. OOST-INDIË NASPORINGEN NAAR KINGSFORD SMITH. BUITENZORG, 13 Febr. (Aneta) Op 24 Januari vertrok van Batavia de gouver- nements-stoomer Bellatrix naar de West kust van Sumatra voor het herstellen van de door de aardbeving beschadigde kust lichten. tevens werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om een onderzoek ln te stellen naar de gegevens omtrent Kings- ford Smith. Het vaartuig heeft de eilan den Engano, Mega, Tanding en Sipoera aangedaan en is gevaren langs de Tee- ckersbaai en de Westkust. Door het in- lieemsche bestuur van verschillende plaat sen werden inlichtingen ingewonnen. De nasporingen bleven echter zonder resul taat. MARINE-PERSONEEL MET VERLOF. BATAVIA, 13 Febr. (Aneta) Het ma rinepersoneel, waarvan het verlof in ver band met den intern, toestand eenige maanden geleden was aangehouden, zal thans weer geleidelijk naar Holland ver trekken. Het Soer. Handelsblad deelt hier omtrent nader mee dat zich gistermiddag reeds eenig marinepersoneel heeft inge scheept. De reden dat dit personeel weer naar Holland kan vertekken ligt o.a. ln het feit dat de kruiser „Java" voorloopig in Indië blijft, zoodat het personeel, dat was aangewezen om de Java naar Hol land te brengen, thans niet langer be hoeft te worden vastgehouden. GEBOREN: Pleter Cornells, z. v. C. Volder en G. B. Ilmer Johannes, z. v. J. Baarsen en J. N. Hogenblrk Johannes Geertruida, d. v. H. C. v. d. Geest en M. v. d. Berg Nlco- laas, z. v. H. Bossemeijer en J. D. Kooij Catharlna Petronella Helena, d v. P. Th. Ruijgrok en C. W. H. Swanen Alida, d. v. J, Rietberg en E. C. Moene Theodorus Johannes, z. v. Th, J. Besseling en C. Dollé Colin Irving, z. v. I .Steyn en D. L. Landau Tjitske, dr. v, Y. Tijmstra en W. Tijmstra. o ONDERTROUWD. J. W. Snijders jm. 28 j. en J. M. G. B. Schouten jd. 22 J. GEHUWD: L. v. d. Burg jm. en J. Nieuwenburg jd. J. Philippo jm. en J. M. v. Iterson Jd. P. E. J, Rijsbergen jm. en C. Kroesemeljer jd. W. de Wit Jm. en M. v. Duuren Jd. L. Buis jm. en L. H, E. Burzlaff jd. OVERLEDEN. TWEEDE KAMER. INSTELLING VAN EEN DEFENSIE-FONDS. Ook gisteren heeft de Kamer gedebat teerd over het Defensie-fonds. Reeds dadelijk demonstreerde de heer Joekes, aanvoerder der vrijzinnig-demo cratische fractie, opnieuw de kentering, welke zich ten aanzien van deze dingen in zijn partij heeft voltrokken, want hij zegde zijn steun aan de militaire voor stellen van het ontwerp toe en erkende, dat het in de gegeven internationale om standigheden noodzakelijk was. Wel voelde hij niet voor alle maatregelen, welke het Fonds op het oog heeft 'bijv. niet voor uitbreiding van de luchtmacht, waaraan hij niet alleen 'n defensief, maar ook een agressief karakter toekent) maar de meeste maatregelen achtte hij noodig. Mocht het ooit voorkomen zeide hij dat er een Volkenbonds-actie te onzen gunste wordt ondernomen, dan zal ook onze eigen verdediging ln orde moeten zijn, en hij erkende daarom de urgentie van het ontwerp. In het voorbijgaan sprak hij even over de bekende artikelen van den Amerikaanschen journalist Morrow, dezer dagen verschenen, en handelend over de Duitsche militaire maatregelen aan onze oostelijke grens. De heer Joekes veronderstelde, dat alle ln die artikelen genoemde feiten aan onze autoriteiten reeds bekend zouden zijn geweest, wat de Minister-President met een hoofdknik be aamde. Intusschen bleek, wat trouwens voor de hand lag, dat de vrijzinnig-demo cratische fractie, evenals bij de militaire begrooting, ook bij dit ontwerp verdeeld was. De verhouding zal wel zijn: 2 leden voor en 4 tegen. Maar de heele fractie had bezwaar, om de voorgestelde militaire verbeteringen te bekostigen door middel van fonds-vorming, al bleek niet, of ook de beide voorstanders daarom zouden tegenstemmen. Wij hadden het hierboven over ken tering onder de vrijzinnig-democraten. Nog sterker wellicht treedt die tegenwoor dig aan den dag bij de sociaal-demt .raten Ziehier eenige opmerkingen uit de rede van den heer Albarda. De socialistische leider erkende ten volle de veranderingen in den internatio nalen toestand, vooral onder en door het fascisme. Hij erkende voorts, dat ontwa pening van één land (nationale, eenzijdige ontwapening) geen kans van slagen meer heeft. Ontwapening is nog slechts inter nationaal mogelijk. Thans zou nationale ontwapening het gevaar vergrooten en den indruk vestigen, dat Nederland zich aan de collectieve verplichtingen, welke de Volkenbond oplegt, wil onttrekken. Dit alles wijst op een zeer aanzienlijke kentering in het sociaal-democratische in zicht, maar zij ging toch niet zoo ver, dat de fractie vóór het Defensie-fonds zal stemmen. Neen, daar ls zij tegen. Niet al leen omdat zij er overwegende financleele bezwaren tegen heeft (ln het bijzonder ook tegen de fonds-vorming), maar ook omdat zij er een bewijs in ziet, dat Neder land wil meedoen aan den bewapenings wedstrijd, die we nu beleven. Versterking van de weermacht wensehen de sociaal democraten niet. ZIJ meenen dat het ver trouwen ln den Volkenbond zoo groot dient te zijn, dat men van versterking af ziet en zich verlaat op het stelsel van col lectieve veiligheid. Gaat men eenmaal versterken, waar is dan het eind? vroeg de heer Albarda. Reeds nu zijn er, die veel verder willen gaan: er zal een jacht komen naar hoogere defensie-uitgaven. Verscheidene sprekers hebben over het wetsontwerp nog het woord gevoerd, maar het ls duidelijk, dat hun betoogen zich in dezelfde lijn bewogen als de voorgaande. Dat anti-militaristen als de communisten (de Visser), de revolutionair-socialist (Sneevliet) en de christen-democraat (van Houten) van het wetsontwerp niets moes ten hebben, ligt voor de hand, evenzeer als hun argumenten bekend zijn. Ook kon het geen verrassing zijn, dat de katholiek Schaepman, de liberaal Wendelaar, en de christelijk-historicus Tllanus zich met het ontwerp eensgezind verklaarden, al dach ten zij niet over alle onderdeelen gelijk en al verklaarde met name de heer Schaepman. de financieele en comptabele bezwaren tegen fondsvorming te deelen. Tegen de wijze van financiering dezer uit gaven ls inderdaad ln deze discussie een vrij scherp verzet gerezen, maar de Regee ring zal daarin wel geen verandering brengen. Mr. Wendelaar heeft in zijn rede sterk den nadruk gelegd op het interna tionale moment. Hij acht den toestand in Europa vol gevaren en daarom moet ook Nederland op zijn hoede zijn en niet al te veel vertrouwen op den Volkenbond. De liberale leider heeft overigens niet nagelaten, de vredelievende bedoelingen van ons vaderland in het licht te stellen, daarbij herinnerend aan het bekende en kloeke antwoord onzer Koningin, destijds aan President Roosevelt gegeven. En ver der heeft hü het standpunt der sociaal democraten bestreden. Persoonlijk ver klaarde hij zich tegen verhooging van het contingent, doch voor verkorting van den dienstplicht-tijd. Intusschen deze beide zaken zijn thans niet aan de orde. Er zou trouwens wetswijziging voor noodig zijn. HAGENAAR, H. E. v. Haasteren zn„ 7 m. P. v. d. BosBrommers wede. 79 J. A. Chr. Wallaartv. Hooidonk vr. 72 J. S. Kwand wedn. 87 j. N. Verboog m., 66 J. Billijkheidsgrond voor den land bouwsteun uiteengezet. Verschenen is de memorie van ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds. Ontleend ls daaraan: De minister kan zich met de door vele leden geuite meening betreffende den omzet van de begrooting ln zooverre vereenigen, dat ook hij van oordeel is, dat het bij de begrooting voor 1935 gevolgde systeem in het algemeen meer bevredi gend moet worden geacht. Van een min der solide financieel beheer is echter bij deze begrooting geen sprake. Er kan niet meer worden geconstateerd dan dat een Soging om de begroottog van het Land ouw-Crisisfonds wat meer conservatief op te zetten dan bij den aanvang ge schiedde en daardoor een aantal mil- Uoenen in te halen, vooralsnog niet ls ge slaagd door financieele tegenvallers. Het thans gevolgde systeem is dan ook geenszins zóó verwerpelijk, als door som mige leden wordt gemeend. Ingevolge het in het Voorloopig Ver slag geuite verlangen deelt de minister mede, dat volgens de ramingen in 1936 nog ongeveer f. 4.000.000 voor den oogst 1935 zal moeten worden betaald. Hoewel de redelijkheid van de maat regelen tot steun aan den landbouw in Nederl. als tak van volksbestaan vast staat, kan het feit, dat ln de oorlogsjaren maat regelen zijn getroffen om aan de boeren de mogelijkheid tot het maken van groote winsten te ontnemen, daaraan ongetwij feld als billijkheidsgrond worden toege voegd. Het wil den minister voorkomen, dat het verzet tegen de landbouwcrisis- maatregelen, dat nog immer ln verschil lende kringen der bevolking leeft, slechts kan voortspruiten uit een onjuist inzicht in het belang, dat de landbouw in Neder land vertegenwoordigt, niet het minst als afzetgebied voor industrieele producten. In herinnering moge worden gebracht, dat het doel der landbouwcrisismaat regelen is het to stand houden van den landbouw in het belang van de geheele Nederlandsche bevolking. Deze ruime doel stelling brengt mede dat. ten einde steun aan den landbouw mogelijk te maken, van alle groepen der bevolking offers kunnen worden gevergd. De regeering dient er naar te streven de op de geheele bevol king gelegde lasten te verminderen, waar zulks zonder den landbouw in gevaar te brengen, mogelijk ls. Het wil den minister voorkomen, dat niet mag worden ge schroomd een geleidelijke verlaging van de richtprijzen te bevorderen, wanneer zulks, zonder den landbouw in zijn geheel in gevaar te brengen, mogelijk is Wat betreft de opmerking van verschei dene leden, dat men zich van den invloed van de verlaging der vaste lasten op de productiekosten geen groote voorstelling moet maken, moge de minister mededee- len, dat hij deze opmerking niet kan onderschrijven, gezien het groote aandeel, dat de vaste lasten to het algemeen in nemen in de productiekosten van een landbouwbedrijf. Naar aanleiding van het verzoek een overzicht te ontvangen van het prijsver loop ta den laatsten tijd. zoowel van de voornaamste agrarische als van de be langrijkste industrieele producten, zijn als bijlagen aan deze memorie toegevoegd een grafiek aangevende de indexcijfers van den groothandelsprijs van de agrarische pro ducten van oogstjaar 1915/1916 tot oogst jaar 1934/1935 en een grafiek van de Indexcijfers van de groothandelsprijzen van een aantal afgewerkte producten van het kalenderjaar 1935. De afzet van onze land- en tuinbouw producten nakr gebieden, waarheen nog weinig wordt uitgevoerd, wordt met alle beschikbare middelen bevorderd in sa menwerking met het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Het streven van den minister blijft er op gericht het kleine boerenbedrijf hulp te bieden, waarbij hij moge opmerken, dat deze aangelegenheid mede onder de aan dacht van de commissie-van Loon is gebracht. De vraag of ten deze een systeem van garantie, als door verschei dene leden voorgesteld, of wel eeh systeem, waarbij een zekere degressle ten gunste van het kleine bedrijf wordt toegepast, afdoende verbetering kan bren gen, ls in studie. Met belangstelling nam de minister kennis van de door eenige leden gedane suggestie, dat to den nood der kleine boeren moet getracht worden te voor zien, door hen in plaats van in de werk verschaffing, ln het eigen bedrijf te werk te stellen. Met betrekking tot dit punt kan hij mededeelen, dat door eenige amb tenaren van het departement van zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en van zijn departement reeds eenigen tijd overleg gaande is, hetwelk o.a. ten doel heeft na te gaan. of het mogeHjk ls de gelden, welke thans worden besteed aan werk verschaffing. in de toekomst voor het eigen bedrijf der betrokkenen aan te wenden. De minister heeft hoop, dat dit overleg tot gunstige resultaten zal leiden. Het door enkele leden uitgesproken oordeel, dat de resultaten van de ge voerde crisispolitiek ook daarom niet be vredigend zijn, omdat een doelbewuste ordening van ons landbouwproductie apparaat ontbreekt, kan de minister niet als juist aanvaarden. Bij voortduring is bij de daartoe aan zijn departement verbon den diensten het streven er op gericht productiemethoden te vinden, welke zich beter aanpassen bij de veranderde om standigheden. waartoe, zoowel ln het bin nen- als ln het buitenland, onderzoekin gen worden gedaan. Dat desondanks van een doelbewuste ordening van het land bouwproductie-apparaat niet immer ge sproken kan worden, vindt zijn oorzaak hierin, dat veelal tal van onzekere fac toren, waaronder de omvang van den export we] de eerste plaats Inneemt, de mogelijkheid van een zoodanige ordening ln den weg staan. Naar een vereenvoudiging van de wijze van uitvoering der steun- en andere maatregelen wordt ook door den minister, zooveel als in zijn vermogen ligt. gestreefd. Naar aanleiding van het door ver scheidene leden gedane verzoek, een ge detailleerd overzicht te ontvangen van de personeelsformaties der verschillende crisisdiensten, kan de minister mededee len. dat hij een zoodanig overzicht der vóórnaamste crisisdiensten, hetwelk is vervaardigd ten dienste vair de leden der commissie-Van Loon, ter Griffie der Ka mer heeft gedeponeerd. Dat de boschbouw als vorm van bodem exploitatie evenzeer aanspraak maakt op de volle aandacht der regeering, wordt door den minister gaame erkend. Hij kan dan ook mededeelen dat de mogelijkheid van steun aan den boschbouw een punt van overweging uitmaakt. 8—8

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11