De Nederlandsche ambulance ongedeerd. PUROL r^verko^-' LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 11 Februari 1936 Eenige bommen vielen er vlak naast. DE 0QRL0G. BINNENLAND. Belastingverhooging ontoelaatbaar. Zon Aspirientje helpt toch maar! ———-O— Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis deelt mede. van dr Winckel een telegram te hebben ontvan gen waarbij werd medegedeeld, dat bij het bombardement van Dessle op 9 dezer de leden der Nederlandsche Roode Kruis ambulance ongedeerd en al het materiaal onbeschadigd ls gebleven. Het A.N.P. meldt nog uit Addis Abeba, dat de Abessijnsche regeering mededeelt dat twee bommen onze ambulance op een haar na hebben gemist. Zij kwamen neer op een afstand van slechts enkele meters van de ambulnace. In haar offlcleele communiqué spreekt de regeering van een „opzettelijke poging tot bombardeeren van de Nederlandsche Roode-Kruls-eenheld". Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis heeft aan het ANP. inzage verstrekt van eenige rapporten, welke de leider der Nederlandsche Ambu lance in Addis Abeba heeft ingezonden en welke betrekking hebben op de ambulance van Zaterdag 11 t/m Donderdag 16 Ja nuari. Het eerste rapport, dat van Zaterdag 11 Januari, beschrijft de zorgen, welke de lei der der ambulance heeft gehad, alvorens de reis van Addis Abeba naai Dessie te kunnen aanvaarden. Op dien ochtend was de benzine uit Djibouti aangekomen, zoo dat de ambulance nu alles had. Het Roode Kruis bezorgde aan de ambulance 250 muildieren en de nagadi's zouden den volgenden dag komen om de bagage voor transport klaar te maken. De verpakking der medische uitrusting tot 3 onafhanke lijke eenheden was dien dag afgeloo- pen. Dien middag heeft dr. Winckel met eenige leden der ambulance afscheid ge nomen van den Franschen gezant. De gezant en mevrouw Bodard waren zeer hartelijk en beloofden aan hun gas ten verschillende faciliteiten voor de ver zending en de ontvangst van de post. Zondag 12 Januari werd geheel ln be slag genomen door het in orde maken van de bagage, welke bestemd was voor het vervoer met het eerste transport muil dieren. Ook Maandag 13 Januari ging de ge- heele dag daarmede heen. Des morgens vertegenwoordigde dr. Winckel de ambu lance bij den rouwdienst ln de Zweedsche zendingskerk. Vervolgens deelt dr. Winckel mede, dat hij dien dag met de 3 chirurgen der ambulance een belangwekkend on derhoud had gehad met dr. Junod. over het werk, dat het basishospltaal en de mobiele eenheden te wachten stond. Dr. Junod vertelde o.a. dat de Zweden 600 zieken (v.nl. malaria en dysenterie» en 120 gekwetsten verpleegd hadden In de 8 dagen hunner werkzaamheid, vóór het bombardement. Verder gaf hij aanwijzin gen, hoe men zich te gedragen had bij het verschijnen van vliegtuigen. Sinds Zaterdagochtend had het niet meer gere gend. Dit gaf de ambulance moed voor den tocht per vrachtauto. Dinsdag 14 Januari wachtte men den geheelen dag op de muildieren, welke vast en stellig in den loop van den morgen geleverd zouden worden. Omstreeks half vier verscheen het eerste honderdtal en precies om vijf uur kon de eerste ploeg vertrekken. De administrateur, de heer De Vries reed hen achterna per vrachtauto en regelde het kampement voor den eer sten nacht. De ploeg heeft dien nacht vlak bij Addis Abeba doorgebracht. Het rapport van Woensdag 15 Januari vermeldt, dat den vorigen avond om 9 uur de heer De Vries weer thuis was geko men na de eerste groep van de karavaan met het kamp op weg geholpen te heb ben. Dien dag verschenen de muildieren veel eerder, zoodat het opladen spoedig afliep en de karavaan om 1 uur kon ver trekken. Men trok niet verder dan Sjoa, even voorbij de Engelsche legatie, waar ook de eerste ploeg kampeerde. De be doeling was, dat allen den volgenden och tend vroeg zouden verder trekken in twee konvooien, welke evenwel met elkaar voe ling zouden moeten houden. Des middags bracht de leider der ambulance per Ford een bezoek aan het kamp. Allen verkeer den in de beste stemming en waren blij op weg te zijn. zij het dan ook per lang zame muildierkaravaan. Dr. Winckel be sprak met allen de maatregelen, welke ge nomen moeten worden om het gevaar van luchtaanvallen tot een minimum te be perken: namelijk uitrekken der colonne en bij het naderen van Dessle één dag tusschenruimte nemen. Vervolgens moest bij het bespeuren van vliegtuigen de am bulance zich zooveel mogelijk onmiddellijk naar alle kanten verspreiden en de Ne derlandsche en Roode Kruls-vlaggen ver- toonen. De overtollige bagage der ambulance leden werd aan de Fransche legatie be zorgd. welke zich met de zorg daarvoor zou belasten. Vroeg in den morgen van Donderdag 16 Januari moest de heer De Vries weer naar het kamp te Sjoa, waar kleine moeilijk heden moesten overwonnen worden. Tegen negen uur was de colonne echter op marsch. Dr Winckel nam afscheid van zijn vrienden in Addis Abeba en ging toen met dr. Belmonte eveneens op weg. Hij vernam van den luchtaanval op Woldia, waarbij de Roode Kruls-tent van majoor Bour gogne getroffen werd. Wij zullen niet, al dus schrijft hij ln zijn rapport, in de fout van vele anderen vervallen en onze kam pen opslaan in of vlakbij steden, omdat de Italianen daar troepenconcentraties mogen verwachten. Wij hebben dit ook afgesproken met de karavaancommandan ten. Dr. Winckel had eerst gedacht dien dag met de Fordauto's te kunnen vertrek ken. doch dit bleek ten eenen male on mogelijk De Britsche ambulance was toen nog altijd in Dessie en kon niet door naar Woldia, in verband met den toestand van de wegen. Het weer was de laatste dagen prachtig. Van het front. Het schijnt, dat de troepen van ras Seyoem aan het Noordelijk front opnieuw zonder succes aanvallen hebben gedaan op de Italiaansche stellingen rond Makallé. Deze stellingen zijn thans zoodanig ver sterkt, dat het voor de Abessijnen zoo goed als onmogelijk zal zijn ze te nemen, tenzij bij verrassing. Aan het Zuidelijk front heeft de gemo toriseerde colonne, die verleden week langs de rivier Gestro is opgerukt, verster kingen ontvangen. Men verwacht thans, dat de colonne opnieuw zal optrekken. De Abessijnen zenden evenzeer verster kingen naar het Zuidelijk front, met name 20 kanonnen, waarvan meer dan de helft tankafweergeschut is. Voorts mgldt men uit Port Said. dat. Italiaansche transporten bestaande uit ln het geheel ongeveer 30.000 man, het ka naal van Suez zijn gepasseerd tusschen 25 Januari en 7 Februari. Deze troepen be vonden zich op weg naar Oost Afrika. Belangrijke Abessijnsche troepenafdee- lingen hebben zich moedig gedragen bij een aanval op de Italiaansche stellingen bij Makallé. Na het spervuur der Italianen te hebben ontdoken, werden de Abessijnen opgehouden door de prikkeldraadversper ringen, waarna zij door het vuur der Ita liaansche mitraillisten werden gedeci meerd. Ten slotte moesten de Abessijnen zich terugtrekken. Volgens de laatste berichten van den correspondent van Reuter-A.N.P. te Dessie hebben zeven Italiaansche vliegtuigen, die gisteren de stad hebben gebombardeerd ook bommen geworpen op zekere behui zingen langs den weg, met name te Sololi. waar leden van het personeel van het Britsche Roode Kruis twee gewonde vrou wen verzorgden. Deze afdeeling van den geneeskundigen dienst, die onder leiding staat van den Britschen geneesheer Melly, heeft zich van Waldai naar Dessié bege ven. Een Italiaansch vliegtuig, dat zeer laag boven de Britsche ambulance vloog, heeft evenwel geen bommen uitgeworpen. Italiaansche vliegtuigen hebben 80 bom men laten vallen op het vliegkamp bij Dessié Een Abessljnsch Roode Kruis-vlieg tuig werd slechts licht beschadigd. Een ander Abessijnsch toestel werd niet ge troffen. Italiaansche verliescijfers. Het Italiaansche ministerie van oorlog maakt thans officieel de lijst bekend van de Italiaansche verliezen sedert het begin van den veldtocht in Oost-Afrika. Voor het z.g. thuisleger bedragen deze verliezen 844, waarvan 427 ln den strijd gevallen zijn, 396 stierven In dienst of door ziekte, 4 tengevolge van verwondingen en 17 worden er vermist. Ruim de helft van dit aantal dooden is gevallen in de maand Januari. Hiervan vielen 341 In den strijd 4 stierven door verwondingen en 92 kwamen aan ziekten om het leven. RECLAME. 8540 Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht - geneest Aan het Somalifront vielen de laatste maand 3 officieren en 10 onderofficieren, soldaten en zwarthemden. Aan het Eri- treafront 24 officieren, 24 onderofficieren, 30 soldaten en 250 zwarthemden. Het petroleum-embargo. De commissie van deskundigen, welke een studie maakt van het vraagstuk der olie-sancties zal, naar men verwacht, deze taak heden beëindigen. Er zal vandaag een plenaire zitting worden gehouden van de sub-commissie, waarin zal worden beraadslaagd over het eindrapport, dat vervolgens zal worden aangenomen. Men verwacht, dat dit rapport zal wor den voorgelegd aan de regeeringen. Men noemt den tweeden Maart als mo gelijken datum voor een vergadering van de Commissie van Achttien, waarin het rapport zal worden besproken. In officieele kringen te Rome beschouwt men het falen van de Amerikaansche po gingen om de nieuwe neutraliteltswet er door te krijgen als een hoopgevend tee- ken en als een echec van de sanctionis- tische politiek Men verwacht dat het mis lukken van deze neutraliteitsplannen zijn uitwerking zal hebben op de Engelsche politiek. Tevens is men van oordeel dat het petroleumembargo thans definitief van de' baan is. Vraag in 't Engelsche Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis heeft men de regeering gevraagd of zij op de hoogte was van het feit, dat bij een radio-uit zending uit Rome Donderdag 30 Januari gezegd was, dat de Abessijnsche troepen door Europeesche officieren, van welke de meesten van Engelsche nationaliteit zou den zijn, werden aangevoerd? Eden ant woordde, dat dit feit niet aan zijn aan dacht was ontsnapt zoodat hij er Grandl, den Italiaanschen gezant te Londen, mee in kennis had gesteld met verzoek om op heldering, Tevens had Sir Eric Drummond te Rome opheldering gevraagd. Den 4den Februari had men te Rome Sir Eric ge antwoord, dat de tekst van de uitgespro ken redevoering opgevraagd was en on derzocht zou worden, maar dat de uit drukking in geen geval zoo gebruikt was als Reuter geseind had. Een nader bericht had spr. nog niet ge kregen. maar hij zou de Italiaansche re geering nogmaals wijzen op het gevaar dat dergelijke onware en lederen grond missende aantijgingen ln dezen tijd van spanning met zich meebrachten. VERLAGING VAN GEDISTILLEERD- EN BIER-ACCIJNS ACHT MINISTER THANS NIET MOGELIJK. GEEN AFSCHAFFING BELAS TING OP DE DOODE HAND. Verschenen ls de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer, inzake de begrooting van het Departement van Financiën. De meening van eenige leden, dat de opbrengst van den gedlstllleerdaccljns on- gunstigen invloed ondergaat van clan destiene fabricage en van frauduleuzen Invoer van gedistilleerd, kan de minister onderschrijven. Daarnaast werken de hui dige economische omstandigheden en de afnemende behoefte aan dit genotmiddel een daling van de opbrengst in de hand. Ten aanzien van den accijns op bier heb ben voornamelijk alleen de laatste twee factoren belangrijken invloed. De minister verwacht niet, dat van een verlaging van de accijnzen van bier en gedistilleerd op den duur een hoogere op brengst het gevolg zal zijn. Wel bestaat er gegronde hoop, dat door een verlaging na eenige jaren een stabilisatie in de op brengst wordt verkregen op een niveau, dat met de tegenwoordige opbrengst over eenstemt Aangezien hieraan echter een overgangstijd zal voorafgaan, waarin de opbrengst aanmerkelijk beneden dit niveau zal zijn. achtte de minister in ver band met den huldigen toestand van 's Rijks schatkist thans een verlaging van deze accijnzen bezwaarlijk. De minister meent, dat de belasting druk, waarbij rekening moet worden ge houden. zoowel met de belastingen naar het inkomen als met die naar het vermo gen. voldoende aantoont, dat een verhoo ging van belasting ontoelaatbaar ls In een bijlage van deze Memorie ls voor ver schillende inkomens deze druk in percen ten van het inkomen uitgedrukt. De minister ziet tn de omstandigheid, dat de opbrengst der belasting van goede ren ln de doode hand beneden de raming blijft, geen grond haar afschaffing te be vorderen. De regeering onthoudt in het algemeen haar medewerking niet, indien een ge meentebestuur vermindering of geleide lijke afschaffing vande zakelijke bedrijfs belasting gewenscht acht. De zorg welke de regeering vervult voor de Rijksfinan ciën en de wensch geen nieuwe lasten op de bevolking te leggen, maken het echter niet mogelijk door het nemen van com- penseerende maatregelen het afschaffen van de zakelijke bedrijfsbelasting te ver gemakkelijken. In het bijzonder acht de regeering een uniforme heffing van alle bedrijven ln Nederland, welker opbrengst aan de gemeenten ware uit te keeren. ln de tegenwoordige tijdsomstandigheden on- gewenscht, wijl daardoor de lasten op de bedrijven ln het algemeen vergroot zouden worden De meening. dat van het bedrag van ruim f. 27 mlllloen. bij de opheffing der N.U.M. aanwezig, nog niets aan het Rijk zou zijn afgedragen, ls niet Juist. Uit het oorspronkelijk saldo, vermeerderd met de gekweekte rente, ls ln totaal reeds afge dragen f. 47.500.000. Thans ls, behalve de Chineesche Schatkistbbiljetten. nog aan wezig rond f. 2 millioen, waarvan f. 810.000 is belegd in een hypothecaire vordering ten laste van ..De Hooge Veluwe". Naar de minister heeft vernomen zal binnen enkele weken de regeering het rapport betreffende fiscaal strafrecht en strafprocesrecht ontvangen. RECLAME. 8552 DE DROOGMAKING VAN DE ZUIDERZEE Instemming bij de Eerste Kamer met de uitvoering der verdere plannen. Volgens 't Voorl. Verslag der Eerste Ka mer over de begrooting van het Zulderzee- fonds voor 1936 hadden verscheidene leden met onverdeelde Instemming kennis genomen van de voornemens der Regee ring met betrekking tot de droogmaking van het verdere deel der vroegere Zuider zee. Ook al erkenden zij, dat de droogma king financieele offers zal vorderen, zoo stelden zij daarnevens de aanmerkelijke werkverruiming, die het gevolg er van zal zijn. Verscheidene leden zouden gaarne ver nemen. of het ln de bedoeling ligt, het indertijd met de bekende Joodsche stich ting gesloten contract, hetwelk voor. drie jaren is aangegaan, na afloop van dien termijn te hernieuwen. Voorts stelden zij de vraag, of kan worden medegedeeld, of, en zoo ja. hoevele, kolonisten uit deze stichting emplooi hebben gevonden in Pa lestina en of te dezen aanzien bevredigen de resultaten zijn bereikt. Wijders vroegen zij opgave, hoevele jongelieden thans ln de bedoelde stichting aanwezig zijn. De leden, hier aan het woord, verklaarden, bezwaar er tegen te hebben, indien die personen te lang hier te lande zouden ver toeven en zich dan wellicht op den duur hier zouden vestigen, in verband met de nog steeds groote werkloosheid onder onze eigen jeugdige landgenooten. Andere leden stelden in het algemeen de vraag, hoe het staat met de ontzilting van het IJselmeer en of de kleinere opper vlakte van dit meer na uitvoering der verschillende Inpolderingen en de waar schijnlijke vermindering van den water toevoer uit den Gelderschen IJsel een na- deeligen invloed op de ontzilting en zuiverheid van het water ln het IJselmeer zullen hebben. DE BLUE BAND-ADVERTENTIE. De minister grijpt in. Inzake ae onlangs ook in ons Blad ge publiceerde Blue Band-advertentie, welke eên verklaring bevatte van het Rijks in stituut voor de Volksgezondheid, had het Kamerlid Van Vessem vragen gesteld aan minister Slingenberg. Deze heeft thans geantwoord dat verklaringen, als In be doelde advertentie waren opgenomen, voortaan niet meer ter publicatie zullen worden afgegeven. Ml»tchi»n nog wal koorts ookl Aspirin Is da on overtroffen bestrijder van ver koudheid. Na Uw verkoudhald ruit U met so velen raggen: U 'tluiland verkrljgbaor In da oranje-bandbulljai van 20 labl. 70 dl. an oran|azakjai van 2 labt. 10 dl. NIEUW LEDEN- EN ZAKENBESLUIT VAN DEN NEDERLANDSCHEN BIOSCOOPBOND. Gisteren te Amsterdam goedgekeurd. In de gisteren te Amsterdam gehouden drukbezochte buitengewone ledenvergade ring van den Nederlandschen Bioscoop bond is het door het Hoofdbestuur voor gestelde concept-nieuwe leden- en zaken- j besluit goedgekeurd. Op enkele onderdeden na is het oor spronkelijk besluit geamendeerd. I Zooals reeds gemeld, bevat het goedge keurde nieuwe leden- en zakenbeslult, dat de oprichting van nieuwe zaken binnen de perken van de bestaande economische om standigheden wil houden, een samenstel van regelen door het oprichten van nieuwe bedrijfstakken van filmfabrieken, van nieuwe filmproductie-zaken en van nieuwe permanente bioscopen. Een speciale com missie onder leiding van een voorzitter, die in het Nederlandsche film- en bioscoop bedrijf geen functie mag uitoefenen, zal over aanvragen van het oprichten van nieuwe zaken een beslissing geven, waarbij met bepaalde in het besluit vermelde be langen, omstandigheden en eischen reke ning moet worden gehouden. Bij het Hoofdbestuur kan appèl worden aangetee- kend. Nieuwe filmverhuurkantoren zullen niet mogen worden opgericht. Voor hen, die films willen vervaardigen zijn normen gesteld ten aanzien van de financieele middelen, waarover de adsplrant-filmpro- ducent moet kunnen beschikken. Voor de oprichting van een nieuwe bioscoop wordt am. als richtsnoer gesteld de behoefte aan meerdere gelegenheid en de neiging tot bioscoopbezoek ter plaatse In verband met de verhouding tusschen het aantal inwo ners en het aantal bestaande zitplaatsen in permanente bioscopen ter plaatse, den aard en de samenstelling der burgerij ter plaatse alsmede de inrichting der overige bioscopen ter plaatse en de wijze, waarop deze worden geleid. Het besluit, dat in de plaats treedt van het op 15 Februari a.s. expireerend be sluit inzake de z.g. afsluiting van het Ne derlandsche film- en bioscoopbedrijfzal voorloopig tot 17 Februari 1937 gelden. PERMANENTE LUCHTVAART TENTOONSTELLING OP WAALHAVEN. Gistermiddag is op het vliegveld „Waal haven" door den heer J. Brautlgam, wet houder van Gemeentewerken, een perma nente luchtvaarttentoonstelling geopend. Aapwezig waren o.m. ir. L. W. H. van Dijk, directeur der Gemeentewerken, lr. J. P. van Bruggen, belast met het toezicht op het vliegveld, mr. dr. J. In 't Veld, mr. H. Vlug. voorzitter van de afdeeling Rotter dam van de V.V.V., kolonel Walaardt Sacré secretaris van de Kon. Ned. Vereenlglng voor Luchtvaart, vertegenwoordigers van de Ned. Retsvereenlging, de Ned. Spoor wegen, de P.T.T., Fokker enz. De heer H Tolk, stationschef van „Waal haven" heette de aanwezigen welkom en bracht dank aan de inzenders, die zooveel medewerking verleenden aan het tot standkomen van de tentoonstelling. De heer Brautlgam zeide, dat deze ten toonstelling er veel toe zal bijdragen om de belangstelling voor het vllegwezen te vergrooten. Het vliegveld „Waalhaven" heeft over gebrek aan medeleven van het publiek ook thans niet te klagen. In 1933 brachten 98.000 belangstellenden een be zoek aan Waalhaven; in 1934 steeg dit aantal tot 150.000 en in 1935 tot 200.000. Vele van deze bezoekers zullen den wensch bij zich hebben voelen opkomen iets meer van alles, wat met het vllegwezen ver band houdt, te leeren. Het was daarom een goede gedachte deze tentoonstelling te organiseeren. De tentoonstelling, die in de zijzaal van hangar A is ingericht, geeft een aardig inzicht in alles wat er in Nederland op luchtvaartgebied te doen is. Men kan er modellen zien van allerlei soorten oude en nieuwe vliegtuigen. Interessant is vooral de Inzending van de fototechnlschen dienst der K.L.M.. die aandacht vraagt voor de luchtkarteering. Aanwezig ls o.a. een ca mera voor de karteeringsopnamen. Het resultaat van den opname-arbeid ziet men aan den wand: een mozaiek van foto's, die te zamen een beeld geven van een stuk van Zuid-Beveland, Fraai is een Inzending van de firma Mutters, een volledig comparti ment van de F. 36. De inzending van de P.T.T. geeft een interessant overzicht van de postverbinding met Indlë van 1732 tot 1935. Er zijn voorts nog vele andere belang wekkende inzendingen, die aan deze ten toonstelling een zeer leerzaam karakter geven. J. HULSHOFF POLL Te 's-Gravenhage is gisteren overleden de heer J. Hulshoff Pol, oud-lid van den Raad van Nederlandsch-Indië en sedert 1932 voorzitter van het Kon. Nederlandsch Genootschap voor munt en penningkunde. De overledene was een gewaardeerd kenner en verzamelaar van munten van Nederlandsch-Indlë. Vooral van de beken de kleine gouden muntjes V2n Atjeh had hij jaren lang ernstige studie gemaakt. DE POSTVLUCilTEN. De .Nachtegaal" op uitreis landde te Bandoeng. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. De directeur van den Rijksdienst def Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 20 tot en met 25 Januari het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenlglngen bedroeg 538.200 (waarvan 74.300 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verzekerden bedroeg voor het geheel: in de week 20 tot en met 25 Januari 1936: 38.0 pCt.; in de vorige verslagweek (6 tot en met 11 Januari 1936) 38,0 pCt.; In de overeenkomstige week van 1935: 36,0 pCt.; in de overeenkomstige week van 1934: 34,2 pCt, Laat men de landarbeiders buiten be schouwing, dan bedroeg de werkloosheid onder de overige 463.900 verzekerden: ln de week 20 tot en met 25 Januari 1936: 36,8 pCt.; ln de vorige verslagweek (6 tot en met 11 Januari 19361: 36,6 pCt.; in de overeenkomstige week van 1935: 35,2 pCt.: in de overeenkomstige week van 1934: 31.8 pCt. In de laatste 5 jaren was de uit de ge gevens der persberichten berekende ge middelde werkloosheid: ln 1931 15pCt.; in 1932 27 pCt.; in 1933 28 pCt.; ln 1934 27 pCt.; en ln 1935 31 pCt. In die vijf jaren bedroeg de opbrengst van ter uitvoering der Invaliditeitswet verkochte rentezegels per hoofd der be volking achtereenvolgens f. 5.08, f. 4.58, f. 4.38, f. 4.47 en f.4,42. Bij 1061 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 25 Januari 1936 in totaal 494.609 werkzoekenden inge schreven, onder wie 467.900 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 475.004 werkloos, onder wie 453.900 mannen. VERSPREIDE BERICHTEN. In 64-Jarigen ouderdom is ln Den Haag overleden de heer A. C. J. van Gel- deT, voorzitter der Nederlandsche Relsver- eerüglng voor Katholieken, afdeeling 's-Gravenhage en lid van het hoofdbestuur dier vereenlglng. De gewone audiëntie van den Minis ter van Sociale Zaken zal morgen niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIË. HET BORNEO-VLIEGTUIG TERUG. I Spoedig verlenging der lijn tot Tarakan, BATAVIA, 10 Februari. (Aneta) Het Douglas-vllegtuig van de K.N.I.L.M., dat de eerste vlucht heeft gemaakt op de nieuwe Java-Borneo-lljn, keerde heden op het vliegveld TjlUlltan terug, nadat deze vlucht zeer succesvol was verloopen. De nieuwe luchtlijn stelt thans iedere week de reizigers in staat eventueel Maandag uit Balik Pappan naar Indlë's hoofdstad te vertrekken om den volgenden morgen de reis naar Medan te vervolgen. De openlngsvlucht stelde den chef van den K.N.I.LM.-dienst, den oud-kapitein Versteeg, ln staat om met het hoofd van het Bureau Luchtvaart, den heer Bart- hoorn, de nieuwe vliegterreinen te bezich tigen en de werking van den weerberich- tendienst te controleeren. Aneta vernam dat de verlenging van de lijn tot Tarakan zeker nog voor April een feit zal zijn; terwijl verdere uitbreiding naar Manilla door een proefvlucht in Mei a.s. eventueel zal worden ingeleid. Tijdens den oversteek van Java naar Borneo bleef de bestuurder, de heer De Graaf, voortdurend in radio-contact met Soerabaja en Bandjermasfn, welk contact eerst op de retourvlucht naar belde kan ten goed functioneerde, waarop ongeveer halverwege de oversteek de Douglas seinde: „qaf 0300 gmt 114 45 ol 5 10 zb qah 2870 qtl 200", hetgeen aan wal onmiddel lijk begrepen werd als: „Ik bevind mij om half elf hedenmorgen na pelling te heb ben genomen op zicht op Bawean en Masalentbo, op 114 graden 45 minuten Oosterlengte, 5 graden 10 minuten Zuider breedte. Mijn vlieghoogte is 2870 Meter, mijn koers is 200". Volgende week zal piloot Scholte de vlucht lelden, waardoor piloot De Graaf, die ook meevliegt, de handen vrij heeft voor verdere waarnemingen op dit voor de toekomst voo belangrijke traject. Als voorbeeld van het nut van de nieuwe verbinding kan er op worden gewezen, dat de directeur van de Borneo-Sumatra Handel Mij., thans in staat is in twee dagen belde eilanden, waaraan de maat schappij haar naam ontleent, te bezoeken, besprekingen te houden te Batavia, en tijdig te Batavia terug te zijn, hetgeen nog kort geleden ondenkbaar was. Ook de B.P.M., die op beide eilanden gelijke belangen heeft, benut aanstonds het nieuwe traject voor zakelijke bespre kingen met de administrateurs v. Diemen en Oosting op Tjepoe, waarbij ook de staf tegenwoordig was. Tijdens den rondgang over de terreinen vernam Aneta dat de productie van vliegbenzlne te Balik Papan, thans 20 milltoen liters per maand be draagt, alleen voor export. De gewestelijk militair commandant van de Zulder- en Ooster-afdeeling van Borneo maakte van de openlngsvlucht ge bruik om de eerste luchtinspectle te maken van de militaire vestingen. Hij bleef te Balik Papan achter voor besprekingen met den plaatselijk militair commandant. Ir. Snuyff. die eveneens meereisde, bleef te Bandlermasln achter, ter bespreking van de financiering van de waterleiding- plannen. o EERSTE OFFICIEELE GOUDWASCH. PADANG SIDEMPOEANS, 10 Februari. (Aneta) Op 9 Februari werd onder groote belangstelling de eerste officieele goudwasch verricht van de mijnbouw Pagaranslajoe. Vele autoriteiten en in- landsche hoofden waren aanwezig. Een giroote feestmaaltijd werd ter gelegenheid van dit feit gegeven, 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10