LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 8 Februari 1936 BURG. STAND VAN LEIDEN JdJN/T IN IITÏCRENL VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. DE BIOSCOPEN. DE DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE GROENTEN Adres van de Kamer van Koophandel aan den Raad. De K. v. K. heeft onderstaand adres ver zonden aan den raad der gemeente. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders dd. 30 Januari 1936 Uwen Raad gedaan, om een bedrag van f. 500 op de begTooting te brengen, teneinde gedurende drie maanden een proef te nemen met het van Gemeentewege verstrekken van goedkoope groenten aan ondersteunde werkloozen en armlastigen, heeft de Ka mer aanleiding gegeven zich te dezer zake met het navolgende tot Uwen Raad te wenden. Voor de goede orde merkt de Kamer, om misverstand te voorkomen, op, dat het voorstel van Burgemeester en Wethouders niet alleen betreft de distributie van z.g. doorgedraaide groente, d.w.z. groenten die aan de veilingen niet den door de re geering vastgestelden minimumprijs kon den opbrengen en daarom vernietigd moe ten worden. Het betreft hier distributie van goed koope groenten in het algemeen. Aan de Kamer is zelfs medegedeeld, dat een zeer groot gedeelte van de groente, welke de Nederlandsche Groente en Fruit Centrale ter beschikking stelt, nimmer op een vei ling is geweest maar ondershands is op- kocht. Ten tweede dient er de aandacht op te worden gevestigd, dat het voorstel van B. en W. zich niet beperkt tot distributie aan degenen die anders niet, of lang niet ge noegzaam. groente nuttigen, maar dat deze goedkoope groente ook gedistribueerd zou moeten worden aan degenen, die thans nog regelmatig groente betrekken. Van bevoegde zijde is n.l. aan de Kamer verzekerd, dat. in het algemeen door ge steunde werkloozen en armlastigen nog zeer wel doorgedraaide en daarmede gelijk te stellen groenten, in voldoende mate bij den particulieren handel worden gekocht. De Gemeente wordt derhalve een groentedlstribuant naast de vele bestaan de particuliere distribuanten en zal voor een groot deel dezelfde categorie van per sonen gaan bedienen. Tegen dit voorstel van B. en W. meent de Kamer een zeer ernstig protest te moe ten laten hooren. De Kamer is ten deze van oordeel dat 't principieel onjuist moet worden geacht van gemeentewege tot distributie over te gaan. zoolang niet is vastgesteld dat de particuliere handel niet ln staat zou zijn het distributieprobleem op bevredigende wijze op te lossen. Zoolang elk bewijs te dezer zake ontbreekt, is het h. i. niet ge oorloofd de particuliere handelaren, ook maar gedeeltelijk, uit te schakelen. Indien er gezinnen zijn, waar niet ge noegzaam geld voor groenten beschikbaar Is. dan is het te overwegen of hier Maat schappelijk Hulpbetoon geen taak te ver vullen heeft. Als men ten deze het principieel juiste standpunt verlaat, is er groot gevaar, dat ook andere artikelen in de gemeentelijke distributie worden betrokken en andere groepen neringdoenden met behulp van gemeentegeld worden beconcurreerd. De Kamer komt derhalve tot de slot som: lo. dat niet is gebleken dat bij onder steunde werkloozen en armlastigen de voorziening met groenten door den parti culieren handel in het algemeen te wen- schen overlaat; 2o dat het ten aanzien van de Ge meente principieel onjuist zou zijn om tegenover den particulieren handel met behulp van gemeentegeld als concurrent op te treden: 3o. dat deze concurrentie temeer als ongeoorloofd moet worden beschouwd omdat ook gedistribueerd zullen worden vele groenten, die anders nimmer voor vernietiging in aanmerking zouden zijn gekomen en die nu beneden den normalen prijs aan de klanten van den particulieren handel worden geleverd. Op grond van het bovenstaande veroor looft de Kamer van Koophandel en Fa- brien voor Rijnland zich Uwen Raad drin gend te verzoeken, het betreffende voor stel van B. en W. niet aan te nemen. LEIDSCH UNIVERSITEITS FONDS. Verslag der commissie van uitvoering 1935—1936. Aan het verslag van den secretaris van bovengenoemde commissie, prof. A. J. Wensinck. dat deze in de heden gehouden jaarvergadering heeft uitgebracht, is het volgende ontleend: Op de subsidies werd sterk bezuinigd, terwijl eenigen van hen, die Ingevolge verschillende aanstellingen of opdrachten belangrijke diensten bewijzen, bereid wer den gevonden deze geheel belangeloos of tegen verminderde vergoeding te verrich ten. In dit verband zij vermeld, dat het be stuur van het Sterrewacht fonds kon goed vinden de toegezegde jaarlljksche ultkee- ring voor éénmaal op te schorten. Het deed der Commissie leed de reorga nisatie van het Museum van Volkenkunde niet langer te kunnen steunen. Het zal haar evenwel steeds een voldoening blij ven voor haar deel te hebben kunnen medewerken aan de inrichting van een Museum, dat in zijn nieuwen opzet onder de ethnographische Musea een aanzien lijke plaats zal innemen Bezuininging was eindelijk ook het mo tief, dat de commissie van uitvoering deed besluiten de tegemoetkoming aan verschillende privaatdocenten toegekend, in te trekken of te verminderen. In het tweede deel van zijn verslag komt de secretaris, prof. A. J, Wensinck, allereerst terug op de in het vorige jaar verslag aangeroerde samenwerking met het college van curatoren der universiteit. Voor de commissie is het een voorrecht geweest bij het nemen van een aantal beslissingen voorgelicht te worden door den secretaris van het college. Een tweede punt van voldoening is, dat het gevaar, dat den leerstoel in het Ro- maansch bedreigde, geweken is. Dit ge vaar bedreigde indirect ook onzen bijzon deren leerstoel in de nieuwere Fransche leterkunde, die bekleed wordt door den heer Buffln. Laat ons hopen, dat de re geering, nu zij zelve het gewicht van dezen leerstoel erkend heeft, in de toe komst de geheele Romaansche afdeeling niet langer aan de zorgen van het fonds zal overlaten, gelijk zij tot nog toe gedaan h-seft Hoewei prof. Einstein zich metterwoon ln Amerika gevestigd heeft, heeft deze geleerde den wensch te kennen, gegeven den band met Leiden niet te verbreken. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat deze wensch door de commissie niet alleen geëerbiedigd, maar met vreugde begroet is. De leerstoel voor practische natuur kunde, bezet door den heer Holst te Eind hoven, is van groot belang voor de stu denten in de natuurkunde die zich in practische richting wenschen te vormen. Professor Holst heeft den wensch te ken nen gegeven zijn colleges te beperken. De commissie - van uitvoering eerbiedigt dien wensch en spreekt hare vreugde uit over het feit dat de banden tusschen de Universiteit en het belangrijke practisch- wetenschappelijke centrum Eindhoven niet verbroken zijn. Zij heeft dan ook gaarne steun verleend aan den assistent dr. Wiersma ten behoeve van lezingen, die door hem te Eindhoven gegeven zullen worden. Op grond van verschillende overwegin gen heeft de commissie besloten dit jaar lezingen voor alle studenten te laten rus ten. In plaats van deze categorie mogen hier vermeld worden de colleges over ver gelijkend koloniaal staatsrecht gegeven door mr. F. M. baron van Asbeck. de reeks van lezingen door dr. C. A. Crommelin georganiseerd over de geschiedenis dér wetenschap ln de oudheid en de lezing voor de studiegroep „Volkseenheid", ge houden door prof. mr. Pompe. Slechts moge nog even aangeroerd wor den: de overdracht en inwijding van het Unlversiteltsorgel, vervaardigd op initia tief en op kosten van studenten en oud studenten Ons fonds heeft langs verschil lende wegen zijn belangstelling voor dit geschenk aan de universiteit doen blij ken. Het college van curatoren en de senaat hebben uit hun midden een com missie benoemd, die tot taak heeft er voor te zorgen, dat de bespeling van het orgel en het gebruik er van bij verschillende academische plechtigheden tot hun volle recht zuilen konten. GEBOREN: Theodora Maria, d. van S. Brakel en E. S. de Romijn Johannes Gijsbertus An- tonius, z van B. Stevens en A. M. Chris- tiaans Gerhardus Hendricus, z. van G. J. Meuris en J. A. C v. d. Bosch Pieter, z. van A. v. Houten en J. v. Diggele Marijke, d. van A, Spaanderman en C. de Graaf Johannes Josephus Bernardus, z. van J. J. B. Aniba en A. G. Haverkamp. ONDERTROUWD. C. Boot jm. 27 j. en M. H. v. d. Wete ring jd. 22 j. OVERLEDEN. J. A. Bots m. 80 j. TIJDSCHRIFTEN. In het R.K, Bouwblad bespreekt J. M. van Hardeveld Het Aartsbisschoppelijk Klein Seminarie te Apeldoorn, toegelicht met talrijke foto's. WEEKBLADEN. De Haagsche Post publiceert artikelen over Tocht naar den onbekenden IJang; De commissie van beheer en de paleis- loten 1876; Russische Jeugd en Hoe in Nieuw Guinea goud ls ontdekt. NIEUWE UITGAVEN. Van de N.V. Mij. tot exploitatie van het Limb. Dagblad te Heerlen ontvingen wij „Heerlen, mijn-, winkel-. Industrie- en woonstad", een offlcleele uitgave van de V.V.V. voor Heerlen. IJMUIDEN, 8 Februari 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 1.501.20, griet per kist van 50 kilo f. 2812, tongen per kilo f. 1.000.72, groote schol per kist van 50 kilo f. 8.50—7.50, middelschol f. 10.508.50, zetschol f. 12.50. kleine schol f. 11.005.40, bot f. 7.506 00. schar f. 8.004.10, kabel jauw per kist van 125 kilo f. 3410, gullen per kist van 50 kilo f. 9.006.00. wijting f. 5.70—3.00. Aangekomen de stoomtrawler: IJM 91 met f. 1398 en de loggers KW 149 met f. 790 en KW 19 met f. 736 besomming. RECLAME. 8418 Voltana' -gebruikers die raden een elk Vraagt ook van DeLandbouw" deez' heerlijke „De Landbouw", Leiden, Tel. 218. {melk. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuwe besprekingen in het vooruitzicht. De „Matin" publiceert een telegram van zijn correspondent te Berlijn, die uit Wee- nen zou hebben vernomen, dat Starhem berg voornemens is, zeer binnenkort een bezoek aan Rome te brengen, om een on derhoud te hebben met Mussolini. De Fransche minister van bultenland- sche zaken, Flandin, heeft een onderhoud gehad met den Britschen ambassadeur sir John Clerk. Naar verluidt, ls de Engelsche ambassadeur op de hoogte gesteld van het verloop der Parijsche diplomatieke bespre kingen over het Donau-vraagstuk. Flandin zou opnieuw den nadruk hebben gelegd op de slechts seml-officieele beteë- kenis der besprekingen en er op gewezen hebben, dat zij slechts den aanvang ge vormd hebben van voorbereidingen tot onderhandelingen, die wellicht binnen kort, ter versterking van het Donaublok, zouden kunnen worden aangeknoopt. NU ar verluidt, heeft Flandin, in den loop van een onderhoud met Eden, bij gelegen heid van zijn bezoek te Londen voor de begrafenis van koning George, zekere voorstellen gedaan tot het sluiten van een Mlddellandsche Zee-pact, een soort Mid- dellandsche Zee-Locarno. Eden voelde weinig voor de Fransche suggesties en bepaalde zich tot de bemer king. dat Engeland bezwaarlijk een non agressiepact kon sluiten met een land, dat te Genève tot „aanvaller" is gebrand merkt. Men kon evenmin Flandin ^enige hoop geven, dat zijn voorstel een gunstiger ont haal zou vinden, als eenmaal de Itall- aansch-Abessynische oorlog zou zijn afge- lOopen. Ook Italië werd, naai- men meent te we ten, van deze Fransche idee in kennis ge steld. Doch ook te Rome werd Flandln's pact-plan koel ontvangen. De Tsjechische premier Hodza komt morgen te Parijs en blijft tot 13 dezer. Afgezien van de plechtigheid op 10 Febr. des avonds in de Sorbonne ter eere van Masaryk, waar Hodza Tsjecho-Slo- wakije zal vertegenwoordigen, zal het verblijf te Parijs van den minister-presi dent geheel van particulieren aard zijn. Wel zal aan den Quai d'Orsay een diner ter eere van Hodza gegeven worden, als mede een lunch ln de Tsjebho-Slowaak- sche legatie te Parijs. Het verblijf van Hodza te Parijs zal echter gelegenheid bieden tot diploma tieke besprekingen, ln aansluiting op de gedachtenwlssellng, die zoo juist ln de Fransche hoofdstad met verschillende vorstelijke personen en bultenlandsche staatslieden plaats had. Prins Paul van Joego-Slavlë overhan digde den Franschen minister-president Sarraut. de insignes van het groot-kruis van de orde van den Witten Adelaar. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. De speciale rechtbank heeft dominee Georg Althans tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij zijn leer lingen had verzocht „niet deel te nemen aan het antl-semietische getier" en wijl hij God had gebeden „het arme vervolgde Joodsche volk te beschermen". In het proces tegen de zusters van de Canisiusorde, die van overtreding der de- viezenbepalingen worden beschuldigd, heeft het O. M., naar men uit Berlijn meldt, gisteren tegen de zeven voornaamste be klaagden gevangenisstraffen van vijf tot twee jaar, benevens geldboeten, variee- rende van 65,000 mark tot 10,000 mark en verbeurdverklaring van bedragen variee- rende van 60.000 tot 100.000 Mk. geëlscht. Tegen de overige vijf beklaagden wer den gevangenisstraffen tot acht maanden en in één geval een geldboete van 2000 mark geëischt. BELGIE. Kabinet neemt voorstellen-Devèze aM. Onder voorzitterschap van minister president van Zeeland ls gisteren een ka binetszitting gehouden, waarin, nadat Devèze rapport had uitgebracht, zijn voor stellen betreffende wijziging van de wet op den militairen dienstplicht en den duur van den diensttijd werden aangenomen. In het begin van de volgende week zullen de voorstellen dn de Kamer worden ingediend. Voorts is besloten het wetsontwerp be treffende den datum der verkiezingen te wijzigen en dezen vast te stellen op 21 Juni voor de Kamer en op 28 Juni voor de provinciale raden. ENGELAND. De vleeschstaking te Londen. De staking aan de Londensche abattoirs blijft beperkt tot de staking der arbeiders van de markt te Smlthfleld. In principe is er sedert Zondagavond geen verande ring Ingetreden, de werkgevers en de ar beiders zijn even vastbesloten, niet toe te geven. De openbare instanties hebben zich tot nu toe geheel afzijdig gehouden. Het is mogelijk, dat de arbeiders op de groote vergadering, die morgen zal wor den gehouden, door de leiders hunner vakvereenlglng ervan zullen worden over tuigd, dat het in hun eigen belang ls, het werk te hervatten, daar dit de eenige voorwaarde is, waarop arbitrage, waarvan zij profijt zouden kunnen hebben, kan plaats vinden. FRANKRIJK. Verdrag met Roemenië - Onlusten ln Syrië Gisteren ls een FranschRoemeensch handelsverdrag geteekend. In 't proces te Alx is men gisteren be gonnen aan het getuigenverhoor. Generaal Georges, die zelf zwaar gewond werd en andere officieren vertelden nog eens uit voerig, hoe de moord zich had afgespeeld. Te Hama, in Syrië, is het weer tot on geregeldheden gekomen evenals te Homs. Er vielen 7 dooden en vele gewonden. VEREENIGDE STATEN. Pan-Amerlkaansche conferentie. Summer Welles en verscheidene pan- Amerikaansche diplomaten, vertegenwoor digers van Argentinië, Peru, Mexico, Gua temala, Uruguay, Bolivia en Panama, heb ben de wenschelijkheld besproken eener pan-Amerikaansche vredesconferentie, ten doel hebbende, de vredelievende houding van Amerika ten aanzien van Europa aan te toonen. Deze conferentie zou niet slechts de hangende geschillen tusschen de Amerikaansche landen moeten regelen, doch tevens zoeken naar maatregelen om alle moeilijkheden te voorkomen. Welles heeft voorgesteld, de conferentie in het voorjaar of van dezen zomer te houden. Men gelooft, dat het ministerie van buitenlandsche zaken zal voorstellen als plaats voor de conferentie Mexico, Ha vanna of Washington. Democraten uit Ohio hebben medege deeld. dat president Roosevelt en vice- president Garner zich bereid hebben »er- I klaard zich op 12 Mei te Ohio candidaat te laten stellen. Op een gisteren gehouden massa-bijeen komst hebben 20.000 leden van de vak ver- eeniging voor de kleedlngindustrle voor staking gestemd. De vergadering heeft het j stakingscomité gemachtigd, order te ge- 1 ven tot een algemeens staking, zoodra dit 1 noodig mocht worden geoordeeld. Het Nieuwe Roxy-thealer geeft deze week een reprise van het bijzondere film werk „So endete eine Lïebe". Het is de ontroerende, misschien historisch niet ge heel juiste, doch gevoelig-mooi gespeelde geschiedenis van de Oostenrijksche aarts hertogin Marie-Louise (Paula Wessely), die, terwllle van het bondgenootschap tus schen Oostenrijk en Frankrijk genood zaakt wordt Napoleon Bonaparte te hu wen. Zij wordt daartoe uitverkoren door Metternich (Gustav Gründgens) den gesle pen diplomaat, die omstreeks dien tijd de Europeesche politiek beheerschte. Metter- n'ch zendt een specialen afgezant, den Hertog van Modena (Willi Forst) naar haar toe om haar voor te bereiden op de aanstaande groote gebeurtenis. Hier vol trekt zich het drama, als de knappe, jonge officier zich verlieft op Marie-Loulse. Slechts door persoonlijke tusschenkomst van Metternich weet deze haar te bewe gen haar plannen op te geven en gedach tig de oude lijfspreuk van de Habsburg- sche dynastie „Laat anderen oorlogvoe ren, gij, gelukkig Oostenrijk kunt trou wen". huwt zij den man, dien zij niet lief heeft Behalve het journaal en een heel goede mu'ikale film draalt als eerste hoofd film „Vlug van stapel" met William Hal- nes. Madge Evans e.a. in de hoofdrollen. Het is een vroolijke. spannende sportfilm, die vooral op het gebied van boot-races zeer veel interessants te zien geeft. Kortom een programma, dat ook deze week weer veel publiek zal trekken. Luxor-Theater. Twee mannen aan boord van een zeeschip, die beiden van hetzelfde meisje houden! Dat is één te veel en als de één, die kapitein van het vaartuig is. in een stormnacht spoorloos verdwijnt, is het te begrijpen dat er spoe dig geruchten de ronde doen omtrent een drama, waarbij „de ander" (een der offi cieren) als de dader beschouwd wordt! „En te veel aan boord" heet deze Lumi- na-film, waarin bekende artlsten als Lida Baarova. Albrecht Schoenhals en Willy Birgel de hoofdpersonen spelen en het is een zeer sensationeel en sterk bewogen dramatisch verhaal, dat nauwelijks te ont warren schijnt (gezien het groote aantal verdachten) doch dat door den politie commissaris op uiterst listige wijze zóó volkomen wordt uiteengerafeld, dat den dader tenslotte geen enkelen uitweg tot redding meer overblijft. Wie die dader is bltjve hier geheim gehouden. Laat ons volstaan met te constateeren dat het een uitstekende film is met een spannende In trige en goed spel, een film, die vrij is van elke overdrijving en juist daardoor ten zeerste aan beteekenis gewonnen heeft Als tweede hoofdfilm op het Luxor-pro- gram gaat de gisteren reeds door ons ln 't kort besproken film „Flentje Peters, Poste Restante", waarbij direct moet wor den aangestipt dat gisteren ten onrechte is aangenomen dat dit dezelfde rolprent zou zijn als ,,'t Was 1 April", „Flentje Peters, Poste Restante" ls géén April-mop, zooals aangekondigd, maar een kostelijk verhaal van dwaze vergissingen ls het toch wel en het amuseert den toeschouwer ongetwij feld. Dolly Bouwmeester speelt de rol van Fientje, de knappe, werkzoekende secre taresse, met talent en daarnaast moet zeer ln 't bijzonder ook een pluim op den hoed van Herman Tholen gestoken worden. Onze cabaret-artist, vitaal en geestig als hij ls, speelt met een zeer groot gemak en heeft onmiskenbare capaciteiten voor filmacteur. Hij is hier de jeugdige echtge noot, die herhaaldelijk met z'n Jaloersche vrouw overhoop ligt en juist vertrokken is als z'n schoonvader uit Indië arriveert en een huisvriend aanziet voor z'n schoon zoon. Tholen schijnt niet alleen in het filmverhaal, maar ook ln werkelijkheid sclïik in 't geval te hebben en z'n vlotte spel aan het Noordwijksche strand draagt daardoor een belangrijk deel van het suc ces dezer amusementsfilm, waarin verder o.m. ook Louis Borel, Cor Hermers, Hilde Alexander (een pracht-typeen Alex de Meester Jr. op den voorgrond treden! Trianontheater. Voor een mooi ge vulde zaal vond de Leidsche première plaats van ,Het Mysterie der Mondschein- sonate' Vele eenoodlgden waren hierbij aanwezig o.a. de burgemeester en zijn echtgenoote. raadsleden, hoogleeraren en andere plaatselijke autoriteiten, alsmede diverse burgemeesters uit de omgeving. Deze eerste Nederlandsche detective film heeft hen. die Willy Corsari's roman nog niet gelezen hadden, tot het laatste oogenblik ln de onzekerheid gelaten om trent de identiteit van den moordenaar (moordenares) die mevrouw van Maerlant (Wiesje van Tuinen) 's avonds doodschoot, in de eenzame villa nabfi Den Haag. Het feit. dat men tot het einde toe blijft gis sen naar de juiste toedracht van dit drama, waarachter Inspecteur Lund (Louis de Bree) zijn speurneus zet bewijst reeds, dat deze film goed in elkaar ls gezet. Er komen veel personen ln het ver haal voor. het duurt eenigen tijd, voordat we precies weten, wat zij in deze geschie denis te beteekenen hebben maar allengs komen we daar achter en dan voltrekt zich een logischen opbouw en uitwerking, die boeit, vooral ook door het uitstekende spej van Louis de Bree die nu eens niet de komiek is maar rustig en vastberaden oo zijn doel afgaat de dingen anders ziet dan anderen waardoor hij de oplossing vindt zélfs onverschrokken voortgaat, wanneer de daad al bekend ls door iemand die onschuldig blijkt te zijn. Om dat te ontdekken moet men Iemand met de gaven van dezen inspecteur zijn: de toeschouwer volgt met stijgende interesse diens na sporingen. die één voor één alle betrokke nen onder verdenking brengen. Wii zullen deze mysterleuse geschiedenis, waarin de de door de telefoon beluisterde maten uit Beethoven's Mondscheinsonate" zulk een belangrijk uitgangspunt vormen, niet na der bespreken: de spanning zou dan ver loren gaan. Er is hier door veler samenwerking een alleraardigst resultaat ontstaan, gefun deerd oo een pakkend draaiboek mooi van fotografie, met veel variatie, waartoe ook eenige artistieke balletscènes van Darja Collin's beschaafd ballet bijdragen. In de smaakvolle entourage van het Wassenaar- sche landgoed, waar nu „Filmstad" is ver rezen beweegt zich een uitgebreide serie acteurs en actrices od een wijze die waar lijk véél voor de toekomst doet verwach ten. Aan iemand als Kurt Gerron ls de regie van zulk een criminalistische film terdege toevertrouwd! Conclusie: hier ontstond een product, dat vergelijkingen met bultenlandsche films in hetzelfde "enre glansrijk kan doorstaan. Men moge er bij gaan grie zelen Vóór de pauze de genoeglijke productie „De Piccolo van het Dalmasshotcl". die alleen al de moeite waard is door het guitige spel van de .gamin" achtige Dolly Haas met haar kogelronde vraagoogen. Een opmerkelijk mooi kleurenfilmpje gaat er o.a. aan vooraf. Casino-Theater - Wij schrijven Weenen ln den jare 1905, den tijd, waarin de mode- sahilder „Heideneck" 's mans waren naam zullen we verzwijgen groote ver maardheid genoot. De eer van een ge trouwde vrouw, die voor hem geposeerd heeft, moet gered worden en als den naam van het model geeft hij op een geheel willekeurig meisje, waarvan hij het be staan zelfs niet kent, en de naam hem slechts ln zijn fantasie inviel. Door een speling van het lot bestaat het meisje ln werkelijkheid en hier stapt „die Wessely" het verhaal binnen. Ze wil wel eens met dien schilder kennis maken en uit de ken nismaking ontstaat een wederzij dsche liefde. Doch er ls nog een andere vrouw voor hem in het spel, die verschrikkelijk Jaloersch ls en hem dreigt met een revol ver. Eensklaps weerklinkt het schot en Wessely weet den schilder te doen behan delen door den echtgenoot een beroemd medicus van de vrouw, wier naam ze gered heeft, waarna alles tenslotte een blij einde neemt. Paula Wessely heeft ln „Maskerade" haar eerste groote rol ge speeld en ze deed het op een heel merk waardige wijze, waardoor ze direct een vooraanstaande plaats kon Innemen. In haar volgende films heeft ze haar talent nog uitdrukkelijk bevestigd. Adolf Wohl- brück ls haar tegenspeler met zuiver af gestemd spel en verder merken we de na men van Olga Tschechowa, Hllde von 8tolz en Peter Petersen op onder de hoofd personen. „De moord in de school" is een span nende rolprent, waarvan we niets zullen verklappen. Die moet men zelf maar gaan zien. Het Lido-Theater heeft deze week den charmanten Amerikaanschen acteur Clark Gable weer op het programma, ditmaal als de hoofdpersoon ln „Op weg naar Singapore", waarin hij de sympathieke rol vervult van den kapitein van de Kin- Long, varende van Hongkong op Singa pore. Bepaald rustig is deze reis overigens niet, want zeeroovers hebben er de lucht van gekregen, dat zich aan boord een lading goud bevindt en overmeesteren onderweg het schip. De buit is echter niet erg belangrijk, want wanneer de piraten de safe hebben opengebroken, blijken de vermeende geldkisten niets anders te be vatten danzand. Ondanks de folte ringen, waaraan de hoofdman der bandie ten den kapitein onderwerpt, weigert deze de plaats te verraden, waar zich de kost bare lading bevindt. De zeeroovers trekken onverrichterzake weg en worden op het laatste oogenblik vernietigd door een der officieren, die zich met opoffering van eigen leven met een bom in het langszij liggende schip stort. De vraag blijft, wie het verraad pleegde en de verdenking valt al heel gauw op den passagier. Mac Ardle (Wallace Beery), die, zijn verraad ontdekt ziende, zich door vergif van het leven be rooft. Het blijkt tevens, dat een vrouw mede de hand heeft gehad in het oogen- schljnlijk succes der zeeroovers. Deze vrouw is China Doll (Jean Har low), een bekend type ln Hongkong, die echter voor den kapitein van de Kin- Long een diepe genegenheid koestert. Doordat laatstgenoemde haar liefde ver smaadt, komt zij in contact met Mac Ardle en wordt in het complot betrokken. Eerst wanneer zij de gevolgen van haar mede plichtigheid overziet, beseft zij wat zij gedaan heeft en wil zij den kapitein waar schuwen. Deze schenkt haar echter geen gehoor en pas wanneer alles achter den rug is, doorgrondt hij de diepere drijfvee- ren van haar bezoek, dat als een waar schuwing was bedoeld, 't Einde laat zich niet moeilijk raden, ondanks de aanwezigheid aan boord van een jeugdliefdelean Harlow, geflankeerd door Clark Gable, Wallace Beery en Lewis Stone als de zich opofferende officier geven aan dit verhaal een sterke vertolking. In het voorprogramma draalt, behalve opnamen van het schoone eiland Cuba en een vermakelijke, gekleurde teekenfilm, een dolle klucht, waarin Thelma Todd en Patsy Kelly de hoofdrollen vervullen, 1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2