WAT DE VROUW DRAAGT 76'te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 Februari 1936 Zesde Blad No. 23274 VOOR DE HUISVROUW. HET DIENSTBODEN- VRAAGSTUK. bij VLASVELD MENU VOOR DE WEEK. IN HET ZUIDEN. Meer dan eens vraagt men zich af waar om toch juist ln het Zuiden de mode zoo buitengewoon pakkend en elegant is; het heeft er soms alle schijn van dat iedere dag een geïmproviseerde modeshow aan het oog voorbijtrekt! Zonder twijfel ligt de verklaring hierin, dat in het Zuiden, waar ten tijde dat het in Noordelijker streken nog koud is, die menschen samen komen, die de dagelij k- sche zorgen tenminste voor een korten tijd op zij gezet hebben, de mode heel aparte mogelijklieden heeft; alle vrouwen, die zich de luxe van een „Winterreis in Zonne schijn" kunnen permitteerert hebben reeds langen tijd van te voren voorbereidselen getroffen. De stralende zonneschijn, de blauwe hemel, de heele entourage, alles werkt sa men om de gewenschte omlijsting te vor men van dit mode-schouwspel en het spreekt vanzelf, dat iedere vrouw, die een tijdlang haar zorgen vergeet, er naar streeft de door haar gedragen mode creaties goed te doen uitkomen. Men moet nu natuurlijk weer niet den ken, dat in het Zuiden alléén góedgekleede vrouwen in de badplaatsen vertoeven, zooals overal is er hier ook veel middel matigs, veel onelegants en ongracieus'; en men moet zich dan ook niet uitsluitend op „bewondering" instellen. Wat niet wegneemt dat men een onein dig aantal nieuwe indrukken opdoet, wat ook niet anders kan, immers, de gToote modehulzen stellen er een eer in, hun clienten, die haar garderobe voor een ver blijf in het Zuiden kunnen aanvullen, zoo apart en elegant mogelijk te kleeden. Loopt men in het middaguur over de Boulevard, dan moet men niet alleen naar de modleuse excessen en buitengewoon op vallende experimenten kijken, Integendeel, wij raden leder aan juist datgene op te zoeken, dat smaakvol en passend is, dat geen overdrevenheid ten toon spreidt en een aanwijzing geeft van de komende mode. teruggekeerd in Noordelijker stre ken! Want pas veel later dan in de Zuide lijke badplaatsen dringt die mode hier door. En omdat immers iedere vrouw de wensch koestert, lang voordat zij er eigen lijk behoefte aan heeft, op de hoogte te zijn van de modesnufjes voor het komende jaargetijde, en niet alleen oppervlakkig, maar zoo goed mogelijk, om niet met de handen in 't haar te zitten als ze tot een keuze moet overgaan, daarom willen wij U ditmaal een overzicht geven van de mode in het zonnige Zuiden, waaruit de nieuwe lijn voor het komende jaargetijde eenigs- zlns is af te leiden! Altijd als de eerste warme dagen komen, heeft de vrouw een voorliefde voor het mantelcostuum en speciaal het smoking model schijnt haar de laatste Jaren te be vallen. De nieuwe mode heeft in zooverre een verandering gebracht, dat het smo king-complet ontworpen is, een eenvoudige gladde voorjaarsjapon, met een smoking jasje, afgemaakt met groote, pittige, witte revers, (figuur 1). Ook in het Zuiden is het niet altijd even warm, al is de lucht er ook blauw en schijnt de zon, dat vergeet men wel eens in een overigens heel goed te verklaren geestdrift! en van die minder warme dagen is een praktisch, verwarmend kleedlngstuk, een gezellige mantel, het aangewezen redmid del. Dit zal öns zeer zeker interesseeren, want bij óns klimaat is het eigenlijk het allernoodzakelijkst, wat men zich moet aanschaffen! Gangbaar is de sportieve mantel van dubbelgeweven stof, waarbij de mantel aan den buitenkant 'tpartroon laat zien, terwijl de binnenkant effen wordt gehouden. Alleen mouwomslagen en kraag eveneens effen. In veel gevallen voert men de gewerkte stof met een uitknoopbare voering, die bijv. van een waterproof leer materiaal wordt gemaakt. Hiermee ver hoogt men het nut van dit kleedingstuk warmer, ais het noodig is, en te gebruiken bij regenachtig weer. (voorlaatste afb.). Gewerkte stof is zeer in trek op het oogenblik. Niet alleen het sedert lang be kende vischgraatpatroon, maar ook ge streepte en geruite weefsels komen in aan merking. Zie bijv. ons laatste model, een Casaque, geheel met knoopen gesloten en als verdere garneering alleen een vroolijk garnituur van kraag en manchetten. Wat ons in de nieuwe lijn opvalt, is het „onderbreken", het trapsgewijze modellee- ren van een toilet. Een voorbeeld van zoo'n nieuwe lijn laat onze tweede afbeelding zien. Een heel nieuw model „paletot-cape", van driekwart lengte, gedragen op een Jurk, met onderbroken roklijn. Let hierbij dus op de tweemaal gebroken lijn van het heele complet. Een typisch verschijnsel van de voor jaarsmode is altijd de sierlijk geplooide japon, niet alleen als sportieve creatie, ook als middagtoilet wordt zoo'n fijn geplooid ontwerpje graag gedragen. Onze middelste afbeelding geeft hiervan een voorbeeld. Uit een halspas komen de gestikte plooien, zóó ver naar onder nog dichtgenaaid, dat ze pas laag open vallen en als sierlijke waaierrand licht wuiven bij het bewegen. Volgens hetzelfde idee zijn ook de mou wen gemaakt; deze smaakvolle, als een bloem uitwaaiende ploolmouw zal zeer zeker in onze zomermaanden veel gezien worden. WILLY UNGAE. DE CORSAGE VOOR HET VOORJAAR. Niets staat vroolijker, meer afgemaakt en voorjaarsblij dan een vlot bloemen- toefje, zeer zeker decoratiever dan de i kleine opgeprikte bloempjes, die we nu al j een tijdje hebben zien dragen. Daar nemen wij op 't oogenblik gelukkig geen genoegen meer mee. Een heel bouquetje wordt ge maakt. bijeengehouden in blaadjes, wat een gracieuse Biedermeier-indruk maakt. Het spreekt vanzelf, dat geen fantasie bloesems gekozen worden, als opvroolijking van het voorjaarspakje, maar een narcls- sentoefje, een viooltjesbouquetje. En als lichte, fijne garneering van een gekleede voorjaarsjapon een paar teere anemonen. W. U. JASSEN, ZOOALS DE BOEREN IN HET GEBERGTE DIE DRAGEN! Al zijn deze jassen even goed bekend ln Europa, als in de wouden vap Canada, het was toch de Amerikaansche vrouw, die op de gedachte kwam hier gebruik van te maken en door deze boeren jas geïnspireerd een warme mantel creëerde, die bij élke weersgesteldheid gedragen kan worden. Een losvallend model met wijde raglan- mouwen, die met een leeren riem nauw dicht te halen zijn, opgestikte zakken en een cape-muts, die bij regen eenvoudig over het hoofd getrokken wordt en niet alleen praktisch ls, maar ook op uit nemende wijze het gezicht omlijst! Als materiaal nemen we hiervoor kameelhaar, loodenstof of iets anders ln dit genre. W. U. Sommige lezeressen kunnen toeh zoo allerliefst onwetend zijn over het werk, dat wij, mede-arbeiders aan het samen stellen van een Dagblad, verrichten 1 Zoo ls er nu een dame, die bezig is met het haken van haar eigen gordijnen, en my vraagt om haar persoonlijk, dus per brief, een patroon te geven van een rand of tusschenzetsel om er van onderen langs te zetten. Omdat ik een poosje ge leden in een van mijn artikelen geschre ven had, dat men my liever geen „inge wikkelde" patronen moest vragen, omdat er by het zetten voor de krant wel eens foutjes in gemaakt konden worden, vroeg deze dame daarom: „beschryf het patroon dan maar per brief en zend het mü af- zonderiyk!" Denk u eens even in, dat al onze abonnées met zoo'n vraag kwamen aanzetten. Dan zou ik een gezellige cor respondentie te verwerken krygen en kon ik myn werk aan de courant wel opzeg gen! Daar het door u gevraagde patroon voor een gordijnrand niet ingewikkeld is, zal ik het u hlerby omschrijven. U meldt my, dat u glas-gordijnen haakt van allemaal gaatjes: 2 lossen een stokje; 2 lossen een stokje. Hieraan behoort dus een eenvou dige rand. Een patroon is aldus: u zet een aantal lossen op, dat overeenkomt met de breed te van uw gordynen; dan 1ste toer: net als de gaatjes van uw gordynen maar iets kleiner, n.l. om den ander: één losse, één stokje; 2de toer: A op het 1ste stokje een dubbelstokje, 1 losse (één steek overslaan) een kruisstokje door 3 lossen gescheiden waarby ook 3 steken worden overgesla gen, één losse (één steek overslaan) en dan van A af herhalen, dus weer een dub bel stokje; de 3de toer als de 1ste: één losse, één stokje; 4de toer: afwisselend 1 stokje om de 1ste losse, en een puntje of plcotje, dat u maakt door 4 lossen tot een rondje gewerkt met een stokje in de 1ste losse; dan 1 stokje om de 2de losse enz. U ziet een hoogst simpel randje, dat ech ter wel aardig langs de eenvoudige glas gordijnen zal staan. Kruisstokjes werkt u aldus: sla twee maal om en werk slechts één van de lussen af. dan blijven er 3 ste ken op de naald staan; daarna wordt er weer omgeslagen en ln den derden vol genden steek van den vorigen toer ge stoken: de 5 steken, die zich nu op de naald bevinden, worden afgewerkt, als of ze behoorden tot-het drievoudig stokje: telkens omslaan en 3 doorhalen, dan werkt u 2 lossen en maakt een gewoon stokje, waarby u echter in de 2 lussen by het kruispunt van het afgewerkte stokje in steekt, Dan zy'n de kruisstokjes klaar. Deze beschryving lijkt moeiiyker dan zij is. Als u het niet begrypt, en ook uit u zelf niet weet, hoe u „kruisstokjes" moet maken, raad ik u aan het even aan een handige hand werkster te vragen; die wyst het u zóó! Ik kreeg nóg een gezelligen brief van een clubje dames, die een Sprei willen haken. „Het hindert niet of het watmoei- ïyk is", schryven zy, „wü begrypen het altyd gauw!" Ik beschreef reeds vele spreien in deze rubriek, maar ik heb er nog wel meer! Dit patroon is by zonder mooi; wat ik u besc'nryf is één bloem of ster, waarvan u er vier moet haken, die u onderling met een toer vasten aan den verkeerden kant verbinden kunt. Als deze 4 aan elkaar zit ten, werkt u het geheele vierkant rond met een toer stokjes, die steeds in de achterste lussen zijn gehaakt en dan kunt u vier, zes, acht of meer van die vierkan ten haken, al naar gelang van de grootte van uw sprei; ook kunt u met één vier kant volstaan, indien u het grof haakt. Dat moet u dus zelf maar uit maken, wat u het liefste heeft. U begint in het midden met een ring van 10 lossen, waarin u 24 stokjes haakt. Het eerste stokje van Iedere toer wordt steeds door 3 lossen vervangen. Tweede toer: 1 stokje, 2 lossen, 4 maal 1 st, in het 2de volg. st., 2 lossen; 1 st. ln het 2de volg st., 2 lossen, 1 st. ln het 2de volg. st., 5 lossen en 1 st. ln het laatst gebruikte st. Dit herhaalt u vier maal; bij de 4de herh. vervalt het laatste St., maar wordt verbonden aan het begin van den toer; 3de t.: op de hoekst. en de daar- tusschen liggende 5 lossen werkt u 2x4 st. gescheiden door 5 lossen; daarby ko men in de 3de losse: 2 stokjes: het laatste en eerste van een groep; op de overige stokjes werkt u steeds 2 lossen, 1 st.; 4de t.: de groepen van stokjes op de hoeken worden nu elk 7 stokjes groot; u moet steeds de achterste steekhelften gebrui ken van de st. uit den vorigen toer. De gaatjes tusschen de groepen blyven het zelfde. De volgende toeren blyven net zoo, alleen vermeerdert het aantal stokjes in elke groep; 5de toer: 10 st.; 6de: 13 st.; 7de: 16 st.; 8ste: 19 st.; 9de: 22 st.; 10de t.: nu moeten de gaatjes tusschen de stokjes-groepen vermeerderen met twee: aan iedere zyde 1 gaatje meer; het aantal stokjes in de groep wordt 19. Na de stok- DE MEENING VAN DE PLAATSELIJKE PRESIDENTE DER HUISVROUWEN- VEREENIGING. „HOE EERDER DE OPLEIDING TOT STAND KOMT, HOE LIEVER HET ONS IS". Het door ons reeds meermalen besproken dienstbodenvraagstuk ls ook bli uitstek een probleem van de Nederlandsche huis vrouw en dies zal het niemand verwonderen dat wy over den gang van zaken in onze stad met betrekking tot dit onderwerp ook ons licht hebben opgestoken bli de presi dente van de plaatselyke afdeeling der Ned. Ver. van Hulsvrouwen, mevrouw A. van Gilse-van Geldermalsen Mevr. van Gilse was direct bereid ons te woord te staan en betrok als „Dritte im Bunde" in ons onderhoud mevr. N. Key- Stuurman het oudste bestuurslid in zit tingsjaren der Leldsche afdeeling. die, beter dan mevr. van Gilse, die nog slechts kort aan het hoofd van deze afdeeling staat, kan weten, welke pogingen reeds hier ter stede zijn ondernomen om tot het gewenschte doel te geraken. Heel veel nieuwe gezichtspunten hebben de dames uit den aard der zaak niet kun nen openen. De geheele Nederlandsche huisvrouwen- organisatie bevordert met alle ten dienste staande middelen de oprichting en in standhouding van opleidingen, waarby meisjes worden „omgevormd" tot hulp in de huishouding en de Leldsche afdeeling vormt op dien regel geenszins een uit zondering. Reeds in September van het vorige jaar heeft het bestuur, gevolg gevende aan een algemeene aanschrijving van het Hoofd bestuur schriftelijk bij het Gemeente bestuur aangedrongen op de oprichting van een zoodanige opleiding, waarbij de afdeeling. desgewenscht. haar volledige medewerking toezegde. Meende de wethouder aanvankeiyk. dat in die behoefte reeds door twee bestaande cursussen werd voorzien, het Leidsche af- deelingsbestuur wist hem ervan te over tuigen, dat deze cursussen met de door haar gewenschte opleiding niets uitstaan de hadden. Eenige weken geleden heeft een depu tatie van het bestuur in een mondeling onderhoud met den wethouder van sociale zaken met klem op het betrachten van spoed aangedrongen. Tijdens dat onder houd deelde de wethouder mede. dat deze kwestie zijn aandacht had en ,op het programma" stond van de Gemeentelijke Commissie voor Ontwikkeling en Ont spanning. Sindsdien, aldus mevr. van Gilse, heb ben wij er niets meer van gehoord en wachten wij met ongeduld op de dingen, die (hopelijk spoedig) zullen komen. Hoe eerder de opleiding tot stand komt, hoe liever het ons is. Maar wii kunnen op het oogenblik niet anders doen dan werkeloos toekijken. Wanneer onze mede werking wordt gevraagd zullen wii die gaarne verleenen want er is gebrek aan goede Hollandsche huishoudelijke hulp. In Rotterdam (waar mevr. van Gilse vroe ger presidente was) is deze opleiding reeds sedert 1934 aan den gang en met voor- treffelyk succes. De meisjes ontvangen de eigenlijke lessen in de huishoud- en vak scholen en worden practisch tewerk ge steld in het eigen gebouw der Huisvrou- wenvereeniging. De gemeente subsidieert een en ander. Het is voor ons onbegrijpelijk, waarom hier zoo lang wordt gewacht. Het is ons n.l. bekend, dat de gelden voor een der gelijke opleiding op de Leidsche gemeente- begrooting zijn uitgetrokken en dat ook hét Rijk een finantieele bijdrage in de kosten heeft toegezegd. Over de wijze waarop de afdeeling Lei den der Ned. Ver. van Huisvrouwen zich hier de practische tewerkstelling had voorgesteld, wilden de dames zich liever niet uitlaten. Wü hebben immers toch niets te ver tellen, luidde het antwoord Maar deson danks zullen wij niet ophouden aan te dringen op de totstandkoming van een Leidsche opleiding, zoowei in het belang van hen. die dezen cursus volgen als van de Nederlandsche c.q. Leidsche Huisvrouw. De afdeeling Leiden zal daarbij de be langen van haar leden stellig niet op de eerste plaats stel'en maar loyaal mede werken aan de oplossing van dit sociale probleem dat tegeliikertyd een lands belang is. jes werkt men voor den hoek: 2 lossen, 1 st. in den hoeksteek, 5 lossen I st. in den zelfden steek; 2 lossen; 11de toer: op de stokjes 16 st.; tusschen de punten 7 gaat jes van 2 lossen, 1 st. op 1 st.; voor de hoeken werkt u: 2 lossen, 1 st op 1 st„ 2 lossen, 1 st. op den hoeksteek, 5 lossen, 1 st. in denzelfden st., 2 lossen, 1 st.; 12de t.: de groepen stokjes worden nu weer 3 kleiner, dus 13 st. groot; tusschen de groepen 2 maal 4 gaatjes van 2 lossen, 1 st. op 1 st. en 4 st. boven het middelste gaatje van den vorigen toer. Ook de gaat jes op de hoeken vermeerderen met aan belde zyden één; 13de t.: als de l^fie; de groepen st. bestaan nu uit 10; daartus- schen aan beide zyden 4 gaatjes en 2x4 st. door 2 lossen gescheiden; de 14de als de 13de; de groepen bestaan uit 7 st.; tus schen de gaatjes 3 maal 4 st.; 15de t. als de 14de; elke stokjesgroep is nu 4 st. groot; tusschen de gaatjes 4 groepen van 4 stokjes; 16de toer: beginnend bij een hoek werkt u voor iedere zyde van het vierkant: 7 stokjes, 9 gaatjes, 4 stokjes, 1 gaatje, 4 st., 3 gaatjes, 4 st., 1 gaatje; 4 st. 9 gaatjes, 7 stokjes. De hoeken worden als gewoonlijk gevormd door 5 lossen; 17de toer: 13 stokjes, 7 gaatjes, 4 St., 1 g„ 4 st., 5 g., 4 St., 1 g„ 4 st., 7 g„ 13 st. Voor de hoeken 5 lossen. Hiermee is één ster ge reed; deze kunt u nu viermaal haken, of 16 of 32 maal net zooveel als u noodig heeft, voor uw sprei! Ik wensch u geluk en hoop, dat het patroon foutloos onder uw oogen komt! De volgende maal zal ik er een rand voor beschrijven. RECLAME. 8431 VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld OUDE /IhGa 120 llyVv nu ?'9 DOEZOrTROQT 22 TEI.-282S LEIDEN ZONDAG. Gevulde eieren Kalfsoesters, aardappelen, doperwtjes, vanillepudding met frambozensap. EENVOUDIG MENU. Gevulde eieren runderbiefstuk, geb. aardappelen bietensalade. Recept: gevulde eieren 4 eieren worden hard gekookt en middendoor ge sneden. Van elke helft snydt men van de bolle kant een kapje af, zoodat de eieren Icunnenstaan. Het eigeel wordt door een zeefje gewreven en vermengd met plm. 2 eetlepels tot room geroerde boter, wat mosterd, peper, zout en fyngehakte peter selie. Met een spuitzakje spuit men de halve eieren hiermee vol en plaatst ze op een schotel waarop frissche slabladen als garneering worden gebruikt. MAANDAG. Varkenshaas (als rollade) roode kool aardappelen, flensjes Recept; varkenshaas Het vleesch wordt goed gewasschen en gezouten. Daar varkensvleesch zelf zeer vet is, is het ver kieslijk een weinig boter te gebruiken als vet, om in te braden. Het vleesch zelf scheidt genoeg vet af gedurende den braad tijd, om goede jus te verkrijgen. In een ijzeren pan braadt men het rondom bruin Als 't vleesch de goede kleur heeft, wordt telkens een weinig kokend water toege voegd. De braadtyd is 40 minuten per pond. Men kan het vleesch ook in den oven in een braadslee braden. De braadtyd ls dan iets korter. DINSDAG. Groentesoep, koud varkensvleesch aardappelcroquetjes en princesseboonen (uit blik) Recept: aardapi>elcroquetjes Maak een stevig mengsel van l'/i pond koude gekookte aardappelen, 2 eieren, wat noot- muscaut. (naar verkiezing) V. ons gesmol ten boter en 3 styf geklopte eiwitten. Maak hiervan langwerpige rolletjes, haal ze even door geklopt eiwit en paneermeel en bak ze ln heet frituurvet knappend bruin. WOENSDAG. Gebakken spek, grauwe erwten, pannekoeken met appelmoes. Recept: pannekoeken met appelmoes Maak een mooi glad beslag van 2 ons bloem, 2 eieren, theelepel zout en L. melk en bak hiervan in boter (of vet) dunne pannekoeken, aan beide kanten lichtbruin. Laat ze koud worden, bestryk elke pannekoek met een laagje appelmoes en wat poedersuiker, stapel ze op elkaar en snijdt de aldus Verkregen ronde pan- nekoektaart in punten. DONDERDAG. Kalfsgehakt, stoofde abrikozen, aardappelpurée, appelbeignets. Recept: appelbeignets Snydt 10 goudrelnetten ln dikke plakken, na ze ge schild en geboord te hebben; meng 2 ons bloem met 3 kopjes spuitwater tot een glad beslag, roer er een theelepel zout door en 1 ons basterdsuiker. Dompel de appel schijven in dit beslag en bak ze in heet frituurvet knappend bruin. Bestrooi ze op de schaal met poedersuiker. VRIJDAG. Gekookte griet met botersaus, Worteltjes en aardappelpurée, vruchten. Recept: gekookte griet Wasch 4 mooten griet zorgvuldig, wryf ze in met zout en laat ze '/i uur staan Kook ze dan een kwartier in kokend water met 2 eetlepels zout en een scheut azyn gaar. Maak een dikke saus van 'h L. gezeefd vischwater. 3 eetlepels maizena en 2 eet lepels boter en laat dit pl.m. 10 min. zachtjes doorkoken. Neem de pan van het vuur en roer er by kleine beetles nog pl.m. 8 eetlepels boter door waardoor de saus glanzend en dik wordt. ZATERDAG. Gebakken rolpens met appelmoes en aardappelen Vanillevla met vruchten. Recept: Vanillevla met vruchten 1 liter melk wordt gekookt met een half stokje vanille. 2 eierdooiers worden zeer glad geroerd met 40 gr. maizena en 80 gr. suiker. De kokende melk wordt al roe rende langzaam toegevoegd en de vla nog 3 min. gekookt. Men snijdt overgebleven vruchten, als appelen, bananen en sinaas appelen in kleine stukjes en roert deze door de eenigszlns afgekoelde via. NUTTIGE WENKEN VOOR DE JEUGD. Zakdoeken zijn eigeniyk besmettings haarden. Leer de kinderen: nooit eikaars zakdoek te gebruiken, j Verwen zeer jjonge kinderen niet met stil in huis te zy'n, wanneer ze slapen. Een kind zal veel vaster en rustiger slapen ais het van jongsaf gewend is aan de gewone dagelijksche geluiden in huis. Hoofdpijn by kinderen ls nooit onschul dig. Raadpleeg hierin een dokter. Het kan wijzen op de een of andere ziekte üie ze onder de leden hebben, maar ook kunnen de oogen de oorzaak zyn, zoodat ze een bril noodig hebben. Laat kinderen steeds in donker slapen. Nachtlichtjes met hun flikkeringen en

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 17