Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 8 Februari 1936 FINANCIEEL OVERZICHT. VISSCHERIJBERICHTEN. Goudverschepingen van Amerika naar Europa Nieuwe propaganda actie der Amcrikaansche inflatlonisten Gunstiger stemming voor den Franschen franc Verdere verruiming van de Nedcrlandsche Geldmarkt Het officieele disconto weer 2'/t „Devaluatie-relletjes" op de Am- sterdamsche Beurs Speculatieve koers stijging van de Cities Service. Voor het eerst sinds langen tijd hebben In de afgeloopen week weer goudversche pingen plaats gevonden van Amerika naar Europa. Vooralsnog ls deze goudafvloelïng nog van bescheiden omvang geweest; of zij weldra grooter zal worden, zal afhan gen van de vraag, of de motieven, die aan het wantrouwen in den dollar ten grond slag liggen, door de toekomstige ontwik keling in de Ver. Staten al dan niet ge rechtvaardigd zullen worden. Zooals wij reeds in ons vorig overzicht uiteenzetten, is de daling van den dollarkoers, die de goudverscheplngen naar Europa mogelijk heeft gemaakt, het directe gevolg van de vrees voor Inflatie en een in een ver der verschiet liggende eventueele ver dere devaluatie van den dollar. De gebeur tenissen tn de laatste week hebben deze vrees eerder versterkt dan verkleind. Het verzet tegen de plannen van President Roosevelt, om tenminste een deel van de extra uitgaven der regeering uit hoofde van de „bonus-bill" en den steun aan den landbouw te doen dekken door het heffen van nieuwe belastingen, is reeds in scherpe vormen aan den dag getreden. De voorstanders van inflatie, d.w.z. degenen, die de reeds goedgekeurde en alsnog voor te stellen regeenngs-ultgaven eenvoudig door vergrooting van den geld- omloop willen „financieren", trachten, een gemeenschappelijk „front" te vor men. Reeds is een programma ontworpen, welks uitvoering een uitbreiding van de geldcirculatie met 5 tot 7 milliard dollar tengevolge zou hebben. In de eerste plaats wordt stemming ge maakt voor het denkbeeld, om de uitkee- ring aan oud-strijders toch te doen ge schieden in contanten, ln plaats van in obligatiën ter waarde van 50 dollar elk, waarvan een deel allicht niet ter verzil vering zou worden aangeboden. Boven dien wil men de ongrondwettig verklaar de „processingtaxes", waaruit de land bouwsteun tot dusverre grootendeels ge financierd werd, niet door andere be lastingen vervangen, maar ook hiervoor nieuw geld „creëeren"; het liefst zouden de extreme Lnflationisten maar een geld- regen over de geheele bevolking uit strooien, ln de vaste verwachting, dat hierdoor de „koopkracht" der bevolking zou worden vergroot. Zonder ons te ver diepen ln theoretische bespiegelingen over de gevaren van een uitbreiding der geld circulatie boven de behoeften, willen wij alleen wijzen op de gevolgen van de toe neming van den geldomloop in Duitsch- land tijdens de inflatie-periode, toen iedereen zich letterlijk ln millioenen „baadde", maar vele millioenen, zelfs milliarden en blllloenen, noodlg waren om een enkel brood te koopen. Natuurlijk staat men er in Amerika heel wat betei voor dan Dultschland aan het begin van de inflatie-periode; dit zou er echter al leen toe lelden, dat de gevolgen van de inflatie er zooveel te later aan den dag zouden treden en wellicht iets gematigder zouden zijn. al is een valuta, eenmaal op een hellend vlak geraakt, moeilijk meer te stuiten. In principe zou men echter on vermijdelijk voor dezelfde omstandighe den komen te staan. De Amerikaansche inflatlonisten wijzen in hun popaganda op de groote goud- en zilvervoorraden, die ongebruikt in de Ver. Staten liggen opgestapeld en die dus zoo gemakkelijk de basis voor een grootere biljettencirculatie zouden kunnen vormen. Zij vergeten daarbij, dat de toeneming van de Amerikaansche goudvoorraden Vrijwel geheel te danken is geweest aan de toevloeiing van kapitalen uit andere landen. Deze hebben in Amerika een toe vlucht gezocht, juist omdat zij vertrou wen hadden in de stabiliteit van den dol lar. Blijkt dit vertrouwen misplaatst te zijn geweest, dan zullen deze kapitalen niet in Amerika blijven, maar naar andere landen worden overgebracht, die men op dat oogentolik meer vertrouwen schenkt. Wanneer men ziet, dat alleen reeds de propaganda voor inflatie tot een terug trekking van buitenlandsch kapitaal leidt, dan kan men zich voorstellen, welk een omvang de kapitaaluitvoer zou aannemen, indien de door de inflationisten gepro pageerde denkbeelden teir uitvoer zouden worden gebracht. De aanzienlijke dollarverkoopen, die de laatste week hebben plaats gehad, spro ten trouwens niet alleen voort uit het repatriëeren van buitenlandsch kapitaal, Er schijnen ook van Amerikaansche zijde zelf vrij groote bedragen aan dollars naar Europa te zijn overgeheveld. Hieruit kan worden afgeleid, dat men in bepaalde kringen in Amerika de gevaren van het inflatie-streven wel degelijk beseft. Ver moedelijk houdt men er hierbij rekening mede, dat politieke overwegingen vele congresleden, die eigenlijk tegen inflatie gekant zijn, ervan zullen weerhouden, vóór de natuurlijk impopulaire belasting voorstellen van President Roosevelt te stemmen, vooral met het oog op de over een jaar plaats vindende nieuwe verkie zingen. Worden de belastingvoorstellen afgestemd, dan blijft et voor de regee ring wel geen andere keus over dan finan ciering van de uitgaven door vergrooting van staatsschuld, resp. creëering van nieuwe ruilmiddelen. Het streven van President Roosevelt, om de regceringscre- dieten tot steun aan het bedrijfsleven met 1 milliard dollar te verminderen, houdt ongetwijfeld verband met den wensch, tegenover de verdere verzwaring van de lasten der schatkist tengevolge van de onwettigverklaring der landbouwwet- gevtag den druk van andere steunmaat regelen tenminste te verlichten. Door de goudzendingen uit New York is de daling van den dollar voor het oogen- blik tot staan gekomen: zelfs is een licht herstel ingetreden. Het grootste deel van het Amerikaansche goud is naar Frankrijk gegaan, hoewel het uiteindelijk niet voor dit land, doch voor het Britsche Valuta- Egalisatiefonds bestemd was. De herle ving van het wantrouwen in den dollar is aan de koersontwikkeling van den frank des te meer ten goede gekomen, omaal ook de terugkeer van de blnnenlandsche politieke rust in Frankrijk kalmeerend heeft gewerkt. Dientengevolge heeft de koersdaling van Fransche staatsfondsen eveneens voor een lichte verbetering plaats gemaakt, en zelfs heeft een nieuwe emissie, die van Fr. 900 millioen 5": premie-obligatlën van het Selne-Depar- tement, een goed onthaal gevonden, zoodat bij de toewijzing een reductie op de inschrijvingen moest worden toegepast. Dit vergroot de kans, dat de Fransche regeering hoar leeningsbehoeften in het land zeil zal kunnen dekken, wanneer men niet tot overeenstemming mocht komen over het sluiten van een leening to Engeland, waarover ernstige onderhande lingen gaande zijn. Behalve Frankrijk heeft ook ons land een bedrag aan Amerikaansch goed ont vangen dat in den eerstvolgenden week- staa van de Nederiandsche Bank zal worden verantwoord. De laatst gepubli ceerde weekstaat gaf ook reeds een stij ging van den goudvoorraad met ca. f. 2 mil'.ioen te zien; vermoedelijk is dit goud echter weer uit Londen afkomstig ge weest, daar noch de dollar, noch de franc de vorige week een koers had bereikt, wjerop goudtovoer ln ons land loonend wns Met een totaalbedrag van f. 0/0.7 millioen is de goudvoorraad van de Ne deriandsche Bank thans weer ca. f. 129 millioen hooger dan etad September j.l. toen de laagste stand van het vorige jaar bereikt was. De aanzienlijke vermeerdering van den goudvoorraad onzer circulatiebank is uit den aard der zaak gepaard gegaan met een gestadige verruiming van de geld markt Dit heeft de Nederiandsche Bank aanleiding gegeven, haar rentetarieven herhaaldelijk te verlagen. Het officieele disconto, dat in het begin van dit jaar nog 3'/ibedroeg (tegen een hoogste no teering van 6°/» in het najaar 1935) en dat half Januari reeds tot 3% was verlaagd, ls ln de afgeloopen week opnieuw met een half percent gereduceerd, zoodat 't thans weer het lage peil vaiCj2'/i% heeft bereikt. En ook thans nog bestaat er een ruime marge tusschen de noteeringen op de open markt en de officieele rentetarieven. Par ticulier disconto noteert 1 5/8 a 1 7/8 geld op prolongatie is a 2% ruim verkrijg baar, terwijl dagelijks opvraagbaar geld a 1% ruim wordt aangeboden. De verdere verruiming van de geldmarkt na de dis conto-verlaging is des. te opmerkelijker, omdat de stortingen op de nieuwe Staats- leening de onttrekking van een belangrijk bedrag aan de markt met zich moeten hebben gebracht. Hirtegenover moet dus nieuwe toevloeiing van kapitaal hebben gestaan, hetzij afkomstig uit het buiten land, dan wel beschikbaar gesteld door krngen, die zich tot dusverre to verband met vrees voor nieuwe verwikkelingen van uitzetting hunner middelen hadden ont houden. 'Zoowel uit de verdere daling van de geldkoersen als uit. de stabiliteit van den gulden ten opzichte van andere valuta's blijkt wel, dat de rede van oud-Minister Steenberghe op den R.-K Landdag, waar in deze devaluatie bepleitte, naar buiten weinig invloed heeft gehad. Onder vroe gere omstandigheden zou een dergelijke pleitrede ongetwijfeld nieuwe onrust op de wisselmarkt hebben doen ontstaan. Dat deze ditmaal is uitgebleven, mag wel wor den beschouwd als een duidelijke aanwij zing van het vertrouwen, in de valuta- politiek onzer regeering en de krachtige positie van de Nederiandsche Bank, die haar in staat stelt, den gulden met succes te verdedigen, zoolang de wil tot hand having van de stabiliteit bij de verant woordelijke instanties aanwezig is. Op de Amsterdamsche effectenbeurs was de invloed van de devaluatie-rede van den heer Steenberghe wel degelijk waar te ne men. Op den eersten beursdag. nadat deze rede was gehouden, kon men zelfs van een devaluatie-stemming" spreken, tot uiting komend ln een plotselinge groote vraag naar aandeelen, gepaard gaand met een flauwe houding voor obligatiën. Lang heeft deze stemming echter niet aange houden. Het „relletje" op de obligatiemarkt liep al gauw dood op vraag van beleggers, die van het lagere koerspeil profiteerden, om hun portefeuille aan staatsfondsen aan te vullen. Toch bewegen de 4% Nederiand sche staatsleening zich nog aanmerkelijk beneden het peil. waarop de nieuwe 4% leening is uitgegeven en ook de Indische soorten en de binnenlandsche gemeente en provinciale leenlngen hebben hun koers verlies nog niet geheel kunnen inhalen. Daartegenover zijn de meeste doüar- obllgatiën van Amerikaansche onderne mingen (Cities Service, spoorwegbonds enz) ta de afgeloopen week nog in koers opgeioopen. Wel viel er telkens van de zijde van het Nederiandsche publiek een neiging te constateeren, zijn bezit aan dol- larobligatiën van dc hand te doen wegens de onzekere vooruitzichten van den dol lar maar het hieruit voortspruitende aan bod werd meest grif opgenomen, ten deele door nieuwe vraag uit Nederland zelf, ten deele ook door de arbitrage. Eerst tegen het einde der week, toen winstnemingen een druk op de New-Yorksche beurs uit oefenden, kreeg ook hier het aanbod de overhand, zoowel in Amerika-ische obli gatiën ais ln aandeelen Van Amerikaan sche ondernemingen, die in de eerste helft der week bijzonder levendig verhandeld waren. Tot de laaggeprijsde Amerikaanswie shares, waarin het speculatief aangelegde deel van ons publiek den laatsten tijd weer .gaarne opereert, behooren in de eerste'plaats die der Cities Service Co. De vooruitzichten van deze onderneming, oor spronkelijk een openbaar nutsbedrijf, dat echter eveneens groote petroleumbelan- gen heeft, worden reeds sinds geruimen tijd veel gunstiger beoordeeld. In de eer ste plaats hoopt men nog altijd op een gunstige beslissing van het Hoogste Ge rechtshof ln een proces, dat een der nuts bedrijven tegen de autoriteiten op zijn ge bied aanhangig heeft gemaakt, en welks resultaat voor alle openbare nutsbedrijven in de Ver. Staten van groote beteekenis zal zijn. Bovendien echter is de verbete ring in de Amerikaansche petroleumin dustrie voor de Cities Service Co. in het hijzonder van belang, omdat zij, naar men hoopt, hierdoor ontslagen zal worden van de noodzakelijkheid, om omvangrijke af schrijvingen toe te passen op haar petro- leumbezlttingen, die allesbehalve conser vatief zijn gewaardeerd. In de jaren der hoogconjunctuur heeft de Cities Service haar uitbreidingen maar gefinancierd door de uitgifte van obliga tiën, welke geleidelijk meer het karakter hadden gekregen van de ln alle bedrijfs risico's deelende aandeelen dan van een vordering, waartegen voldoende onder onderpand aanwezig was. Nu door de alge meens opleving in de Ver. Staten 't open baar nutsbedrijf betere resultaten belooft te zullen opleveren en tegelijkertijd ook het petroleumbedrijf er gunstiger voor komt te staan, kan de positie zoowel van aandeel- als van obligatiehouders opti mistischer worden beoordeeld. Zooals ge woonlijk ls de beurs echter wel heel hard van stapel geloopen met het verdiscontee- ren van de verbetering. Het speculatieve karakter van de koersstijging blijkt wel duidelijk daaruit, dat de aandeelen, die ln 1935 op de Amsterdamsche beurs een laagste noteering van 7/16 dollar (a f2.50) bereikt hadden, ln de afgeloopen week tijdelijk het niveau van 4 dollar hebben overschreden. In omstreeks een jaar tljds is de koers van dit fonds dus meer dan vernegenvoudigd. Op de locale markt hebben van de „de valuatie-vraag" in den aanvang der week vrijwel alle fondsen geprofiteerd, het meest echter wel aandeelen Koninklijke Petroleum, die vooral van Parijsche zijde gevraagd waren, evenals trouwens de an dere Nederiandsche aandeelen, die op de Parijsche beurs officieel worden verhan deld (Philips, Amsterdam-Rubber en sinds korten tijd ook Handelsver. „Amsterdam") Toen de op de beurs tot uiting komende valuta-onrust geen weerklank bleek te vinden op de wisselmarkt en ook de geld markt gemakkelijk bleef, kwam de over dreven belangstelling voor aandeelen spoe dig tot staan. De koerstozinklng te New- York droeg er vervolgens het hare toe bij, om het enthousiasme te temperen, met het gevolg, dat de aanvankelijke koers winst geheel of voor een goed deel ver loren ging. Factoren, die de afzonderlijke afdeelm- gen hadden kunnen beïnvloeden, waren er slechts weinig. Zoo werden er geen nieuwe belangrijke afdoeningen van sui ker door de N.I.V.A.S. gemeld. Wel trek ken de berichten over voorbereidende be sprekingen tusschen de Engelsche regee ring en de onze, teneinde de totstandko ming van een nieuwe Internationale sui kerconventie te bevorderen, de aandacht. Het is echter nog onzeker, of men er ln zal slagen, de moeilijkheden te overwin nen, welke moeten worden opgelost, wil het nut hebben, een internationale con ferentie bijeen te roepen. Rubberaandee- len werden gesteund door de prijshouden de stemming op de rubbermarkt die nog altijd profiteert van de regelmatige aan- koopen van Amerikaansche verbruikers. De tabaksafdeeling verkeert in afwachting van dc resultaten van onderhandelingen over verdere compensatie-zaken met Duitschland. terwijl van scheepvaartwaar den Koninklijke Boot nog onder den in vloed verkeerden van de weinig hoopvolle DE TREILVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherij-medewerker). Maandag was weer, zooals we dat de laatste weken te IJmuiden gewend zijn, een dag van zeer ruime aanvoeren. Alle soorten schepen brachten hun gevarieer de ladingen aan de markt; motorloggers, kusttreilers, noordbooten, beugers. Deen- sche snurzevaders, haringvisschers. En daar de vangsten over de geheele linie ruim waren, had de versche vischhandel geen reden tot klagen. Met de prijzen was het echter aller droevigst gesteld. Tong bracht ongeveer 50 ets. per kilo op; hierdoor was het voor de loggers, wier hoofdvangst tong is, on mogelijk om Ioonende reizen te maken. Groote schol was vrijwel waardeloosf.5 a f. 6 per kist voor een vischsoort, die anders het 4 a 5 dubbele opbrengt. La dingen visch, die anders ruim f. 1000 op zouden brengen, konden nu amper f. 600 halen. Het zijn wel zeer bedroevende resul taten, die tot nu toe dit jaar behaald zijn. Januari en Februari gaan voor de beste maanden, voor de treil visscherij, door. Men vraagt zich in reederskringen thans dan ook af, wat het straks moet worden als de slechtere voorjaarsmaan den komen. Waarschijnlijk zal er niet veel anders opzitten, dan verschillende sche pen uit de vaart te nemen. De totaalomzet in den Rijksafslag over de maand Januari was ook ruim een halve ton minder dan in dezelfde maand van het vorig jaar. DE HARINGHANDEL. Veel gaat er de laatste weken niet om; de vraag uit binnen- zoowel als buiten land schijnt niet groot te zijn. Het blijkt wel, dat de in de laatste maanden zoo sterk opgeioopen prijzen niet overal to maken zijn. Hier komt bij, dat er thans tamelijk veel Noorsche haring wordt aan gevoerd, Deze haring is, wat kwaliteit be treft, belangrijk minder dan de Holland- sche: de prijs, die ongeveer 40% lager is, speelt echter een groote rol. Ook doen op het oogenblik de lage prij zen van de eieren de haring concurren tie aan. Van een werkelijk tekort aan haring zal geen sprake zijn. Wel is te verwachten, dat de voorraad voor den aanvang van het nieuwe seizoen geruimd zal zijn. Dit is de laatste jaren niet het geval ge weest; de vooruitzichten voor het nieuwe seizoen zijn hierdoor dan ook wel Iets gunstiger. uitingen van een der directeuren over het scheepvaartbedrijf in het algemeen en zijn onderneming in het bijzonder. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 4% Nederland 98 7/16 97 3/4 98 3/8 98 1/16. 2V,% N.W.S. 74 3/4 74 75. 3% Nederland 85 1/2 85 86 1/4. 4% Ned. Indlë 96 3/4 96 96 11/16. 4% Amsterdam 93 1/4 92 1/4 92 5/8. 4Rotterdam 92 3/4 81 91 5/8. 5% Goldbonds Cities Service 44 7/16 44 45. 4% Athc. Topeka 64 3/4 65 1/8. 4% South. Pacific 50 3/4 51 3/4 50 1/2. Cities Service aand. 3 7/16 4 3/16 3 15/16. Ass. Gas en El. gew. aand. 1 3/8 2 1/16. Dito pref. aand. 3 1/4 6 7/8 6 5/8. Kon. Petroleum 244 3/4 256 246 3/4. Tidewater 10 9/16 119/16 111/2. Handelsv. A'dam 247 1/2 251 244 1/2. Koloniale Bank 59 59 5/8 57 3/4 58 1/4. Amsterdam-Rubber 127 130 3/4 125 127 1/4. Oost Java Rubber 118 123 116 1/2 120. Deli Batavia Mij. 187 195 190 1/4 194. Deli Mij. 204 209 3/4 206 1/2 208. Senombnh 210 3/4 208 204 3/4 206. Philips' 225 1/2 235 225 1/2 227 1/2. Unilever 106 1/2 108 7/8. R'damsche Droogdok 126 135 130 1/2 131. Ned. Kabelfabr. 367 3/4 358 360. *-8 „Beste typiste die ik ooit gehad heb. Ze doet vijf woorden ta het uur I" (Lustige Blatter), De man „Eén ding moet gezegd worden, ona nuls heeft een uitstekend dak Er ls op de heele zoldering geen vochtvlekje te bekennen." (Passing Show). „Waarom ls de baas zoo erg geschikt tegen die Jonge De Bruin „Omdat h1J de eenlge van het personeel ls die geen schriftelijke cursus volgt om later zelf directeur te worden - Happy Mag.) Voetbal-maniak„Weet jij wat dat voorstelt Zijn vriend„Ik weet bet niet, maar het doet me erg aan „hands" denken." (Humorist), „In vredesnaam, smeer dat ding een beetje I" (Judge).

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11