IEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 6 Februari 1936 VISSCHERIJBERICHTEN. DE OORLOG. ^KIJN/TtN LITÏEREN^j TELEGRAMMEN. VEREENIGING TOT CHRISTELIJKE WIJKVERPLEGING „PHEBE". Jaarverslag over 1935. Ook ln het jaar 1935 heeft deze Vereeni ging haar werkzaamheden op de gewone wijze kunnen voortzetten. Door zuster A. M. Jasperse, de Wijkver pleegster. werd aan 99 patiënten, behoo- rende tot 94 gezinnen, in hun eigen wo ning 5606 maal hulp verleend. Op de poli kliniek ln het Wijkgebouw. Oude Vest 91. verstrekte zij aan 301 patiënten 4153 maal hulp. Ten behoeve van 13 personen had den 393 bestralingen met de hoogtezon plaats. Aan zieken en zwakken werden op medisch advies eieren en melk verstrekt tot een bedrag van f. 364.99. dat gedeelte lijk kon worden betaald uit het fondsje, dat onder leiding van mevrouw Barnard- Muyzer wordt bijeengebracht De wijk zuster bracht nog 89 bezoeken bij zieken en armen, en kon nog f. 15.15 uit haar eigen fondsje aan versnaperingen ult- deelen. Er werden 79 verplegingsartikelen uitgeleend en 78 terugontvangen. Het Kerstfeest werd op de gewone wijze ln het wijklokaal gevierd, ditmaal onder leiding van ds. Kuilman. Aan bijna 80 gezinnen konden pakjes met kleeding- stukken en scheurkalenders worden uit gedeeld. Met de gebruikelijke versnape ringen mede bedroegen de kosten een som van f. 233.92' terwijl de inteeken- lijst van de wijkzuster slechts f. 143.90 oobracht. zoodat een tekort van f. 90.02'/« uit de kast moest worden aangevuld. De gezusters Terdu zorgden weder trouw voor het lokaal. Het bestuur bleef samengesteld uit: J. B Meijnen. voorzitter, jonkvr. A. J. W. Barnaart, secretaresse, mevr S. A. C. van Nes-van der Pol. penningmeesteresse, mevr. J A. M. de Planque-Arps. mevr. P. Barnard-Muyzer, mej. A. M. Boonacker, mevr. H. M. Oostveen-Segaar. O K.JAI.V. „ST. PETER KANIS". Sociaal-economische vraagstukken voor den middenstand. Gisteravond opende de K.J.M.V. haar reeks cursusavonden. Dr. Janssen sprak over: ..Sociaal-economische vraagstukken voor den middenstand", een onderwerp, dat iederen jongen middenstander onge twijfeld moet interesseeren; de opkomst was dan ook zeer goed te noemen. De voorzitter, de heer J. Coster, opende den avond met een kort welkomstwoord, in het bijzonder tot dr. Janssen. De spreker, die hierna het woord ver kreeg, schetste den middenstand van de middeleeuwen af tot op den huldigen dag. Was de middenstander vroeger produ cent. die zijn producten op bestelling ver kocht, sindsdien ls de maatschappij ln vele opzichten veranderd. Er wordt tegen woordig geproduceerd naar een begroo ting, die aan de hand van de statistieken wordt samengesteld. Er is hier dus altijd in eenige mate sprake van speculatie en het gevaar, dat hierin schuilt is, gezien de feiten, dikwijls niet gering. Klopt die begrooting niet. dan ls er dus sprake van overproductie. Hierna besprak de heer Janssen de kwestie grootwinkelbedrijven en warenhuizen. De grootwinkelbedrijven acht spreker van meer gevaar voor den middenstand dan de warenhuizen. De laatste immers zijn, gezien de buitenge woon hooge exploitatiekosten, niet in staat zoo scherp te concurreeren als het grootwinkelbedrijf, dat wat inkoop be treft, de voordeden van een warenhuis geniet, terwijl de exploitatiekosten voor ieder filiaal niet veel hooger zijn dan die van menige middenstandszaak. De mid denstander behoudt echter altijd een zekeren voorsprong op filiaalhouders e.d. Het contact, dat iedere middenstander direct met zijn cliënten heeft, de dien sten, die hij kan bewijzen, de verhouding is immers veel nauwer dan van een filiaalhouder of chef tegenover zijn klan ten. Vervolgens ging spreker dieper ln op de schakels tusschen producent en con sument. De voorzitter dankte dr. Janssen voor diens leerzame rede. De heer Geyer las vervolgens nog een felicitatie voor in verband met het tweede lustrum van P.K., en wel van den bonds voorzitter, den heer J. v. d. Berg. Hierna beantwoordde dr. Janssen eenige gestelde vragen tot ieders genoegen, Waarna de vergadering op .de gebruikelijke Wijze werd gesloten. EERSTE LEIDSCHE TAMBOERS EN PIJPERSCORPS .DOOR WILSKRACHT STERK". Morgenavond zal door het EL.T. en P.- coros onder leidine van den heer H. Kulj- per een marsch door de stad worden ge houden. De volgende route wordt daarbij gevolgd. 8.15 uur afmarsch vanaf clublokaal Oude Heerengracht hoek Verwerstraat vla Havenbrug. Heerengracht Nieuwe Rijn, KraaierstraatLevendaal. Korevaarstraat, Breestraat Kort Rapenburg. Princesse- kade Turfmarkt Oude Vest. Janvossen- steeg, Haarlemmerstraat. Pelikaanstraat. Hooigracht naar Kaasmarkt waar de Rus sische taptoe ten gehoore zal worden ge bracht. o ARRESTATIE VAN JEUGDIGE TASCHJESDIEVEN. Zij gingen goede sier maken in Rotterdam. Op verzoek van de politie alhier heeft de politie van Oegstgeest gearresteerd de 16-j. G. J„ werkman, wonende aldaar, die zich bleek schuldig gemaakt te hebben aan ont vreemding van een handtaschje uit een rijwieltasch. gebonden aan de fiets van mevr. H.M. uit de Slingelandstraat, in houdende 8 biljetten van f. 10. Mede is aangehouden de 17-jarige straatmaker C. P. B.. eveneens wonende te Oegstgeest. die met J. op stap gegaan is naar Rotterdam om met het geld goeden sier te gaan ma ken. J. heeft zijn daad bekend. Hij had het taschjr meegenomen naar de Leidsche Hout. het daar ven zijn inhoud beroofd en ver "olgenst verstopt. Met B. heeft hij toen in Rotterdam diverse verteringen gemaakt en o a. den bioscoop bezocht. Na terugkomst te Oegstgeest zijn zij toen door de politie aangehouden. SCHOOL HAVERSTRAAT. Ouderavond. In het gymnastieklokaal van de open bare lagere school aan de Haverstraat werd gisteravond wederom een ouderavond ge houden. Waren de vorige ouderavonden reeds een groot succes geweest, thans was het ruime lokaal haast te klein om alle belangstel lenden te bevatten. Geen wonder trouwens, want de ouderavonden van deze school zijn langzamerhand feestavonden geworden, die de ouders niet gaarne willen missen. Ongeveer 120 ouders waren aanwezig, toen de heer Vriezema, hoofd der School, de bijeenkomst opende. Hij heette allen welkom, in het bijzonder den Inspecteur van het Lager Onderwijs, den heer Baak, die door zijn tegenwoordigheid van zijn belangstelling blijk gaf. Vervolgens sprak de heer Vriezema een woord van afscheid tot die ouders, welke voor het laatst aanwezig waren,.omdat zij na 1 Maart geen kinderen meer op de school zullen hebben. Welkom werden daarop geheeten de ouders van de kinde ren. die met den nieuwen cursus de school zullen gaan bezoeken. Hartelijke Woorden van dank werden gesproken tot het Mond- accordeongezelschap van de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders, welk gezelschap welwillend de taak op zich genomen had, den avond voor een groot deel te vullen. Ten slotte deelde de heer Vriezema nog mede. dat de finantlën niet hadden toege laten, den avond weder met eenige films te besluiten. Echter was den vorigen dag een aanbieding gekomen van een onbekende, die dit deel wilde bekostigen. Dankbaar was dit aanbod aangenomen, zoodat ook thans weder films vertoond konden wor den. Daarna sprak de voorzitter van de Oudercommissie, de heer P. Krult, een kort woord, waarin hij de medewerking van de ouders verzocht om tezamen met het per soneel der school en de Oudercommissie den goeden naam, die de school langza merhand gekregen heeft, hoog te houden. Toen was de beurt aan het orkest, dat onder leiding van den heer J. Sloos op uit nemende wijze verschillende nummers ten beste gaf. Dat er door dit gezelschap goed gestudeerd wordt, bleek duidelijk uit de groote eenheid, die hier door personen van zeer verschillenden leeftijd verkregen werd. Ter afwisseling gaf de heer Den Hoed een paar accordeonsoli, waarbij hij op werkelijk uitstekende wijze werd begeleid door den 10-jarigen Henk van Es, die met groote ernst zijn taak vervulde. Met zeer groote aandacht werd ook geluisterd naar de piccolo-soli van den heer Boom. die zijn klein instrument volkomen meester is. Het verdere programma bestond uit het vertoonen van films, waarvoor de heer Lingsma zooals gewoonlijk de zorg op zich had genomen. Een tweetal teekenfilms, besloten door een humoristische film, brachten weer danig de lachspieren in werking. De heer Vriezema kon in zijn slotwoord dan ook met vreugde constateeren, dat ook deze avond er weder één geweest was. die de goede verhouding tusschen school en huls zal bevorderen. q STICHTING EENER COÖPERATIEVE VEREEN. VOOR LIJKBEZORGING VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Een voorloopig bestuur gevormd. In een der bovenzalen van de „Harmo nie" ls een besloten Vergadering gehouden van het Centraal Genootschap voor Coöpe ratieve Lijkbezorging in Nederland- Na het openen dezer Vergadering, ver kreeg de heer J. Allebrandi, Voorzitter van het Centraal Genootschap, het woord. Spr. zette in korte trekken uiteen, waarom het ook voor Leiden van het grootste be lang ls, een Coöperatieve Vereeniging voor Lijkbezorging te stichten. Evenals ln alle andere steden van ons land, zijn de tarie ven voor de begrafenis tot groote hoogte opgevoerd, terwijl het op dit terrein nood zakelijk is, de gewenschte hervormingen in te voeren. Vervolgens hield de heer Dick Gabel een korte lezing met lichtbeelden, waarbij hij een historisch overzicht gaf van de ver schillende vormen van begraven vanaf de oudste tijden tot heden. Hoewel de Geschiedenis door steeds nieuwe uitwassen werden gevonden, om de hooge kosten van een begrafenis te recht vaardigen, zijn deze wantoestanden wel het meest toegespitst ln het „klassenstel- sel" bij de begrafenis. Waar deze ongeloofde toestanden, waar bij het stoffelijk overschot tot een winst object is verlaagd, in bijna alle groote plaatsen van ons land worden aangetrof fen, heeft het Centraal Genootschap zich ten doel gesteld Coöperatieve Vereenlgin- gen voor Lijkbezorging in den lande op te lichten. Spr. wees er op, dat de Vereeniging in Amsterdam in den tijd van bijna 5 jaren 40.000 gezinnen of 160.000 personen heeft vsreenigd, voor haar leden het klassenstel- sel heeft afgeschaft en de uitvaart heeft doen zijn een uiting van gemeenschaps zin. Ook in Den Haag, Haarlem, Utrecht, Alkmaar, Delft, Arnhem en het Gooi zijn bloeiende Vereenigingen gesticht. Nu ook vanuit Leiden verzoeken binnen kwamen om tot stichting van een derge lijke Vereeniging te komen, heeft het Cen traal Genootschap gaarne zijn medewer king toegezegd. Ds Voorzitter van het Genootschap wees er nadrukkelijk op. dat de oprichters geen enkel financieel belang mogen hebben bij de tot standkoming daarvan en de nieuwe Vereeniging zoo algemeen mogelijk zal moeten zijn en godsdienstige en politieke verschillen ter zijde dienen te worden ge steld.. Hij noemde als voorbeeld de Ver eeniging te Dslft. waar een Roomsch- Katholiek Geestelijke, een Predikant en andersdenkenden in het Bestuur zitting hebben. Na deze uiteenzetting meldden zich 5 van de aanwezigen aan. om een voorloopig Bestuur te vormen, dat de voorbereidende maatregelen zal treffen. Als voorloopig Secretaris werd benoemd de lieer C. van Bovenkamp. Leeuwerik straat 33, die bereid is alle inlichtingen te verstrekken. Na een woord van dank aan de sprekers van dezen avond werd deze vergadering gesloten. LEIDSCHE AQUARIUMVEREENIGING „DE NATUUR IN HUIS". Bovengenoemde vereeniging hield gis teravond in Huize Feenstra haar maan- deltjksche ledenvergadering. Na een kort huishoudelijk gedeelte hield de heer H. J. Reyst een lezing met als onderwerp: „Wat iedere aquariaan weten moet van chemie en biologie". De stof van het Onderwerp ontleende spr. aan de door dén Ned. Bond van Aquarium- vereenigingen gehouden eerste serie bondslezingen te Utrecht. Spreker had zijn onderwerp gesplitst in twee deelen cn wel: zoetwater en zeewater. Hl) ging uitvoerig op deze onderwerpen in en wees speciaal op de in het aquarium-water wel eens voorkomende zuren (b.v. bodem- grondzuur). hoe dit was vast te stellen en het noodzakelijke nut hiervan aange toond door eenige proeven; tevens gaf spreker een methode aan om dit euvel te herstellen. Van het zeewater besprak spr. In het bijzonder den bouw en de Inrichting van het zeewateraquarium, met de inwerking van zeewater op metalen en hoe deze te isoleeren Voorts gaf spr. aanwijzingen over de bewoners dezer aquaria. Na den spreker dank gebracht te heb ben voor zijn betoog en de gelegenheid tot vragen stellen te hebben gegeven, sloot de voorzitter, de heer W. Zwart, de vergadering. Zij nog vermeld, dat de secretaris eenige nieuwe leden en een donateur mocht boeken. HET GEMEENTELIJK FILMARCHIEF. Geschenken van den heer Eskens. Door den heer Eskens zijn ten geschenke aan het Gemeentelijk Filmarchief gegeven de films: 1. Huldiging van H.M. de Koningin in het Stadion te Amsterdam ter gelegenheid van haar 35-jarig regeerlngsjubileum in 1933. (Koningin spreekt van af de Koninkl. tribune): 2. Begrafenis van H.M. de Koningin- Moeder; 3. Begrafenis van Z.K.H. Prins Hendrik; 4. Begrafenis van Z K.H. Koning Albert van België; 5. Begrafenis van H.K.H. Koningin Astrid van België: 6. Troonbestijging van Z.K.H. Koning Leopold III van België: 7. 25-jarlg regeringsjubileum van Ko ning George van Engeland: 8 Groote huldebetooging van H.M. de Koningin en het Vorstelijk Huis te Haar lem in 1918. o WIJKVERPLEGING NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND Het jaarverslag over 1935. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Voor zoover de geldmiddelen het toe lieten, werd melk verstrekt waar dit noo- dlg was. In de Prinsenstraat was dit 264 liter, in de Langestraat 1041 liter melk en 22 liter room. Verier werd van de Leidsche Naaivereeniglhg ondergoed ont vangen, dat door de zusters, waar dit het meest noodig was, werd gegeven. Ook kreeg het bestuur neg blikken vet, die eveneens werden verdeeld onder de wijk- patiënten. Het aantal huisbezoeken in de wijk Prinsenstraat ls gestegen, daar deze wijk is uitgebreid door de nieuw gebouwde straten. Het aantal stadspatiënten neemt toe en helaas worden de geldmiddelen minder. Vrijwillige bijdragen en giften zijn weer lager dan het vorige jaar. zoodat het bestuur gedwongen is de emolumenten cier zusters te verminderen. Toch hoopt het zijn werk te kunnen blijven voortzet ten. waartoe aller hulp wordt Ingeroepen. Wijkgebouw Langestraat: Bezoeken aan huls 4692, stadspatiënten 49; fondspatiën ten 244. - Polikliniekbehandelingen 8201; stadspatiënten 412, fondspatiënten 407. - Hoogtezonpatiënten 21; stadspatiënten 5, fondspatiënten 16. Wijkgebouw Prinsenstraat: Bezoeken aan huis 6587; stadspatiënten 36, fonds patiënten 290. - Poliklinlekbehandelingen 3937; stadspatiënten 68, fondspatiënten 345. - Hoogtezonpatiënten 34. -o Onze stadgenoot de heer G. P. H. Locher, theologisch candidaat, heeft het beroep naar de Indische Kerk aange nomen. Zaterdag a.s. Is het 50 jaren geleden, dat de heer J. J. Pommée, oud-stadgenoot, thans wonende te Oegstgeest, als lid werd aangenomen van het R.K. Kerk-Zangkoor „Sint-Petrus", alhier, waar hij tevens reeds vele jaren ook als dirigent fungeert. IJMUIDEN, 6 Februari. VISCHPR1JZEN. Tarbot per K.G. f. 1,401,10; Griet per kist van 50 K.G. f. 2612; Tongen per K.G. f. 0,800,55; Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 10—7; Middelschol idem 119; Zetschol idem f. 13,5011; Kleine schol idem f. 12,50—6,60; Bot idem f. 5,50 3,70; Schar idem f. 185; Tongschar per kist van 60 K.G. f. 3122; Roggen per 20 stuks f. 139; Vlcsten per stuk f. 30,18; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 81,70; Groote Schelviseh idem f. 28— 18; Middel Schelvlsch idem f. 2622; Kleiromlddel Schelviseh idem f. 2417; Kleine Schelviseh idem f. 205,80; Kabel jauw per kist van 125 K.G. f. 20—7; Gullen per kist van 50 K.G. f. 5,602; Lengen per stuk f. 1,25—0,30; Heilbot per K.G. f. 0,82— 0,44; Wijting per kist van 50 K.G. f. 4,60— 3.00; Koolvlsch per stuk f. 0,850,06; Ma kreel per kist van 50 K.G. f. 13,508,00. Kleimmiddel hake f. 44; Kleine hake f. 23—18. 1196 kisten versche haring. Prijzen f. 4,50 3,20 per kist. Levende beugvisdh: Kabeljauw f. 4,40— 1,60 p. st.; Groote gul f. 9,50-8 per 40 K.G.; Kleine gul f. 7,50 për 40 K.G.; Tarbot f. 1,40 —1,25 per K.G. Doode beugvisch: Kabeljauw f. 15—7 p. 125 K.G.; Rog f. 94,30 p. hoop; Vleet f. 1,70—1,20 p. st.; Wijting f. 2.90—2,40 per 50 K.G.; Groote gul f. 4,904,60 per 50 Leening aan Abcssynië. NEW-YORK, 6 Februari (Reuterl. Cher- tok verklaarde, dat hij namens een aantal bankiers te Chicago de Ethiopische legatie te Londen een leening van vijf millioen dollar heeft aangeboden voor dc Interne ontwikkeling van Abessynië. Hij voegde hieraan toe, dat de legatie hierop ls Ingegaan en 14 Februari zal hij naar Londen gaan om de volle som te storten. Tweede Britsche Roode Kruis ambulance. LONDEN. 6 Febr. (Reuter). Meer dan 27.000 pond sterling ls geschonken aan het Britsche Roode Kruis voor de ambulance in Abessynië. Zaterdag zal een tweede Brit sche ambulance vertrekken. Het onderhoud van twee ambulances kost 3000 pond ster ling per Week. Geen Roode Kruis op de Egyptische ambulance. LONDEN, 6 Febr. (Reuter). De correspon dent van de „Times" te Kaïro deelt mede. dat volgens het rapport van den Egypti- schen consul te Addis Abeba op de Egypti sche ambulance, welke 4 Januari te Dagga- boer werd gebombardeerd door Italiaansche vliegtuigen, noch het Roode Kruis, noch de Egyptische vlag was aangebracht. Dientengevolge zal de Egyptische regee ring geen protest indienen bij de Italiaan sche regeering. Opnieuw officieren onder de wapenen geroepen. ROME, 6 Febr. (Reuter). In de Staats courant is een decreet verschenen, waarin de officieren van de lichtingen 1905/'07 van genie en luchtvaart-Ingenieurs onder de wapenen worden geroepen. Badoglio bezoekt Makalle. ASMARA, 6 Febr. (Reuter). In zijn kwa liteit van hooge .commissaris van Oost- Afrlka heeft maarschalk Badoglio een offi cieel bezoek gebracht aan Makalle. Aan de poort der stad werd hij ontvangen door Ras Koeksa Selassie. Maarschalk Badoglio woonde een H. Mis bij in de Koptlsche Kerk en kuste het kruis, dat hem door den celebreerenden priester werd voorgehouden. Vervolgens knielde hij neer bij het graf van den vader van Ras Koeksa. Vervolgens defileerden de 15.000 man van Ras Koeksa en Badoglio hield tot hen de volgende toespraak: „Gij zljt mannen van oorlog en begrijpt, dat deze ruïnes maakt, de Italiaansche re geering belooft evenwel, dat alle schade zal worden hersteld." Badoglio liet hen vervolgens 1000 thaler uitreiken en schonk bovendien 12 ossen. Het Italiaansche Icgerbericht. ROME. 6 Febr. (Reuter). Maarschalk BadogHo telegrafeerde het volgende 116de legerbericht; Er is niets bijzonders te melden noch van het Eritreafront noch van het Somall- front. De luchtmacht, .heeft ten Z.W. van Makalle vijandelijke troepen gebombar deerd. REMBRANDTPRIJS VOOR NEDERDUITSCHE LETTERKUNDE. In Hamburg, de oude Hanzestad, zijn door een Hanzlsch koopman, die door zijn langdurige handelsbetrekkingen de cultuur van Nederland, van Engeland en van de Scandinavische landen heeft leeren ken nen en waard leren, drie cultuurprijzen gesticht: de Hanzische Rembrandtprijs voor Nederduitsche letterkunde en kunst, de Hanzische Shakespeareprijs voor Engel- sche letterkunde en kunst en de Hanzische Hendrik Steffensprijs voor Scandinavische letterkunde en kunst. Elk der prijzen be draagt jaarlijks tienduizend mark. Het beheer der stichting, waaruit de prijzen zullen worden toegekend, is opge dragen aan de Hanzische Universiteit te Hamburg. De belangstelling voor Nederlandsche taal en letterkunde bleek ln Hamburg dat van oudsher een levendig centrum is van Nederduitsche taaiwêtenschap en van belangstelling voor Nederduitsche letter kunde en kunst in den ruimsten zin ook reeds vroeger daaruit, dat aan de Hanzi sche Universiteit de studie van de Neder landsche en van de Zuid-Afrikaansche taal beoefend werd. Prof. G. G. Kloeke, thans hoogleeraar te Leiden, is jarenlang als docent aan de Hanzische Universiteit ver bonden geweest en thans doceert aldaar de bekende Vlaamsche geleerde dr. Antoon Jacob. Voor de toekenning van den Rembrandt prijs heeft de Hanzische Universiteit een curatorium ingesteld, waarvan als voor zitter fungert de rector der universiteit, prof. dr. A. Rein, lei-wijl voorts in het cu ratorium zitting hebben de Nederduitsche dichter dr. Hans Fr. Blunck. oud-president van de „Reichssehrifttumskammer", prof. dr. C. Borchling, de ook hier te lande wel bekende hoogleeraar aan de Hanzische Universiteit, directeur van het Germaan- sche Seminarie en voorzitter van de Ver eeniging voor Nederduitsche taalstudie; als Zuid-Nederlander heeft dr. Antoon Jacob en als Noord-Nederlander heeft zit ting in het curatorium mr. A. J. van Yes- Eem te Utrecht. Het curatorium heeft de belde prijzen voor 1935 en 1936 toegekend aan het werk van René de Clercq, Stijn Streuvels en Cyriel Verschaeve. K.G.; Kleine gul f. 4.40—4,20 per 50 K.G Aangekomen 9 stoomtrawlers: DM 95 met f. 546; IJM 59 met f. 2026; IJM 54 met f. 1603; IJM 39 met f. 249»; IJM 46 met f. 1628; IJM 19 met f. 909; IJM 70 met f. 1005; IJM 159 met f. 1073; IJM. 417 met f. 1650 en 9 loggers KW 177 met f. 450: KW 46 met f. 420; KW 107 met f. 430; KW 95 met f. 430; KW 43 met f. 630; KW 22 met f. 470; KW 102 met f. 410; KW 135 met. f. 15; IJM 204 met f. 460: 2 teujers: VL 195 met. f. 660; VL 114 met f. 390: 1 kotter: E 530 met 1. 599 RO 9 met f. 1077. LT 1176 met f. 963. LT 60 met f. 629; LT 1160 met f. 801; LT 675 met f. 907, voor versche haring. 6 FEBRUARI-HERDENKING TE PARIJS. PARIJS. 6 Febr. (Reuter). Heden ls de tweede verjaardag van de bloedige onlusten op de Place de la Concorde. Alles laat voorzien, dat de dag kalm zal verloopen. Verscheidene rechtsche bonden vroegen de politie geen toestemming voor een vergadering of optocht en de leden van de nationalistische partijen werden gevraagd zich Individueel naar de Place de la Concorde te begeven om hun bloe men neer te leggen. Op het plein zijn uitgebreide orde maatregelen genomen. Mobiele Garden zijn ondergebracht ln het Grand Palais en politie is geconcentreerd ln het Palais Elysee en in het Palais Bourbon. Te 10 uur vanochtend begon het défilé van hen, die bloemen op het plein wilden leggen; tot nog toe bleef alles kalm. o MARITIEME BALKAN-CONFERENTIE. ISTANBOUL. 6 Febr. (Reuter). In April zal een maritieme Balkan-conferen tie te Istanboul worden gehouden, waarop zal worden getracht de maritieme belangeh van de belanghebbenden te coördlneeren. o EX-MINISTER SOLFF OVERLEDEN. BERLIJN. 6 Febr. (Reuter). Op 73- jarlgen leeftijd is heden oud-minister Solff overleden. HU was minister van bul- tenlandsche zaken in de jaren 1918—1919 in het ministerie van prins Max von Baden. 0 VERLENGING VAN DE NEUTRALITEITS- WET VOORGESTELD. WASHINGTON. 0 Febr. (Reuter). De democratische senator Kloes van den staat Ohio, lid van de commissie voor buitenlandsche zaken, heeft, een voorstel ingediend tot verlenging van de neutra- liteitswet. welke leeningen taan oorlog voerenden verbiedt, voor den tijd van een jaar. o NIEUWE RECORD-POGING ENGELAND—KAAPSTAD. LONDEN, 6 Febr. (Reuter). De vlie genier Tommy Rose is hedenochtend van het vliegveld Lympne vertrokken voor een nieuwe poging het record Enge landKaapstad te verbeteren. Hij vliegt met een Miles Falcon eendekker. Het record wordt op het oogenblik ge houden door mevrouw Mollison met 4 dagen 6 uur 23 minuten. o STAKING IN AMERIKA. PEKIN, 6 Febr. (Reuter). Het zaken leven is lamgelegd door de staking van 2100 man om te protesteeren tegen het gebruik van traangas door de politie tij dens een staking ln het dlstilleerbedrijf. De stakers eischen het ontslag van den hoofdcommissaris van politie. Nader wordt gemeld, dat de stakers meester zijn van den toestand. De auto riteiten hebben zich niet verzet tegen een Ultimatum, waarin geeischt wordt, dat de winkels worden gesloten op straffe van ingooien der ruiten. De bevolking van 17X100 personen wordt ernstig gehinderd, aangezien alle winkels, banken en restaurants zijn gesloten. Al- lc-en de apotheken mogen geopend blijven en het leveren van brandstof wordt toe gestaan, aangezien de temperatuur tot 13 gr. C. is gedaald. DEMONSTRATIE IN MEXICO. MEXICO, 6 Febr. (Reuter). De te Mon terey door de plaatselijke arbeiders-orga nisatie en vrouwenvakvereenigingen uit geroepen tweedaagsche proteststaking tegen de communistische actie, is Woens dagmorgen begonnen met een groote de monstratie, waaraan door 60.000 personen werd deelgenomen. De demonstranten voerden nationale vlaggen mede en zon gen het volkslied. Onophoudelijk werd geroepen: „Leve Mexico" en „Wij zijn Mexicanen en geen Sovjet-Russen". Inci denten deden zich niet voor; er waren uitgebreide voorzorgen genomen. De me nigte trok naar het gebouw van den gou verneur en verlangde, dat deze zich dui delijk zou uitspreken over zijn standpunt ten aanzien van de communisten. De gou verneur liet zich niet zien, doch liet niededeelen, dat de beweringen over het bestaan van een „roode golf" onjuist wa ren. De vorming van vrije vakvereenigin- gen is de aanleiding tot de onrust. Hij gaf toe, dat er enkele communistische agitatoren aan het werk zijn. Bij een botsing te San Pedro zijn 5 per sonen gedood en 12 gewond. o TEGEN DE UITSTERVING VAN WILDE DIERSOORTEN. WASHINGTON. 5 Febr. (A.NP.) Een duizendtal liefhebbers van wilde dieren, afkomstig uit alle Amerikaansche staten Canada Mexico en Alaska is te Washing ton aangekomen, waar zil willen komen tot de stichting van een organisatie, welke zich ten doel stelt wilde dieren voor uit sterving 'te behoeden. De bekende natuuronderzoeker en tee kenaar J. N Ding" Darling is met al- gemeene stemmen tot voorzitter van het congres gekozen. Men heeft het plan met het voorjaar een conferentie biieën te roepen van de permanent te verklaren organisatie, welke in samenwerking met president Roosevelt is voorbereid, o DE VESUVIUS WERKT. NAPELS, 6 Febr. (Reuter). De Vesu vius is gaan werken; voor de bewoners van de omstreken is evenwel geen ge vaar te duchten. Vannacht waren de Napolitanen ge- uigen van een pitoresk schouwspel. o DE KOUDE IN AMERIKA. CHICAGO 6 Febr. (Reuterl. In het midden Westen zijn 97 menschen om het leven gekomen tengevolge van de lage temperatuur den hevigen sneeuwstorm ea de ongelukken op de gladde wegen ea straten. M

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2