76ste Jaargang DONDERDAG 6 FEBRUARI 1936 No. 23272 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) m Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie bij besluit van 28 Januari 1936, G. S. No. 148, hebben goedgekeurd het door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 2 December 1935 vastge stelde plan tot herziening van het uitbrei dingsplan, ten aanzien van gronden, gele gen ten Oosten van den Lammenschans- weg en dat het goedgekeurde plan met Ingang van heden in uitvoerige kaart ter gemeentesecretarie afd. Alg. Zaken voor een ieder ter inzage zal liggen. De burgemeester voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZZN Leiden, 6 Februari 1936. 8343 DE DIES NATALIS DER UNIVERSITEIT. Ter gelegenheid van den Dies Natalis der Leidsche Universiteit op 8 Februari a.s. zal de rector-magnificus, prof. mr. A. S. de Blécourt Zaterdagmiddag in het groot- auditorium der Universiteit een rede hou den. Na afloop is er receptie in de Stads gehoorzaal en een gemeenschappelijke maaltijd der hoogleeraren in Huize „Bruyns". In verband met het overlijden van prof. mr. H. Krabbe zal de gebruikelijke fakkel optocht met serenade der studenten dit maal achterwege blijven. De eerste jaarsleden van het Leidsch Studentencorps houden 's middags een vaarjool. Op een drietal zolderschuiten zullen de navolgende onderwerpen worden voorgesteld: de toch der K. XVIII en de vroegere reisgelegenheid per trekschuit, de Volkenbond en de terugtocht van Napoleon uit Rusland. Het derde schip wordt gedeel telijk bemand met filmsterren en gedeel telijk met piraten! De costumeering is wederom opgedragen aan het costuumhuis „Erato", Oude Singel. De afvaart is bepaald op kwart voor twee aan den Aalmarkt. Na afloop vindt op „den Burcht" de prijsuitreiking plaats. DE KOMENDE ZUIVELWEEK. Een grootsche propaganda wacht ons! In de komende week, n.l. van 10 tot en met 14 Februari wordt alhier, in navolging van vele andere plaatsen een Zuivelweek georganiseerd, uitgaande van het Crisis Zuiveibureau, ter meerdere bekendmaking van de groote voedingswaarde en het goedkoope gebruik van melk- en melkpro ducten, die in het algemeen nog niet vol doende bij de huisvrouwen bekend zijn. De officieele opening van deze week zal geschieden door den voorzitter der Kamer van Koophandel, den heer D. ten Cate Brouwer op Maandag a.s. in de kleine Stadszaal, waarna een ter zake deskun dige in een lezing het licht zal laten val len op het nut van de zuivelproducten speciaal voor de gezondheid. Tenslotte vindt een kookdemonstratie plaats, ten einde practisch aan te toonen, welke sma kelijke menu's met deze producten zijn samen te stellen. Ook worden u dan ge rechten getoond, waarvan men zeggen zal „dat heb ik nog nooit gegeten en wat is dat lekker!" Trouwens: deze kookdemon straties zullen gedurende de propaganda- dagen in de zelfde zaal gratis voor de huisvrouwen uit Leiden en omgeving ge geven worden, waarbij men het nuttige receptenboekje „Van Eigen land", ont vangen zal, dat ongetwijfeld voor velen een openbaring kan zijn. Ook, zelfs juist, dè minder welgestelden zullen hierin samenstellingen aantreffen, die vooral in dezen tijd met het oog op de kosten der voeding en het beschikbare huishoudgeld, uiterst welkom zijn! Leiden staat dus over enkele dagen ge heel in het teeken der zuivel-propaganda: daarvan zullen mede getuigen de diverse étalages der betrokkenen melkhande laren en broodbakkers terwijl tevens hun onderscheidene vervoermiddelen daar van de kenmerken zullen dragen, o.a. de bekende figuur van Jan Welgemoed, die zegt „Voedt U goed" en die ook de hoofd persoon is van de uit te voeren „Zuivel- revue", waarin eveneens de aandacht op de zuivelproducten in den breede wordt gevestigd. Tijdens een persconferentie, waarbij wij proefondervindelijk konden ervaren, welke hooge kwaliteiten een menu, als hierbo ven geschetst bezit en welk een verzadi ging het, zelfs in kleine hoeveelheid, schenkt, zijn ons over een en ander nog diverse mededeelingen verstrekt. Deze week beoogt niet slechts bevorde ring der belangen van de betrokkenen, doch tevens vóór alles verbetering van de positie der veehoudersindustrie in het ai- gemeen. die dan méér welvaart in het gansche land tot gevolg zal hebben. Na een openingswoord van den voorzitter der plaatselijke propagandacommissie de heer v. d. Holst, heeft de heer L. J. Liezenberg, secr. van de kern Zuid-Holland van het Crisiszuivelbureau o.m. uiteengezet, dat dit werk ter hand kon worden genomen door een besluit van den minister van Economische Zaken. In direct verband met de meer dan 150.000 landbouwbedrij ven, die voor het grootste deel hun in komsten uit het veehoudersbedrijf trek ken, kunnen o.a. genoemd worden de ruim 900 zuivelfabrieken en melkinrichtingen, die over het geheele land verspreid zijn. Daaraan zijn vele bedrijven annex, niet te vergeten ook de winkeliers, de melkslij- ters enz. De totale melkproductie hier te lande kan men per jaar rekenen op 4.5 milliard K.G., die een totale bruto waarde van 360.000.000 gulden vertegenwoordigt, waar van de helft aan de veehouders en de an dere 50%i aan overige bevolkingsgroepen ten goede komt. Het is dus niet slechts het belang van den landbouw, wanneer propaganda voor het verbruik, nu de export zoo goed als lamgeslagen ligt gemaakt wordt. De land bouw heeft bijv. ook werktuigen en ge reedschappen noodig en een zeer belang rijk bedrag wordt betaild voor veevoeder en kunstmest. Een en ander geeft aan vele handen werk! De propaganda dient méér economische belangen alleen. Ideëel gezien, gaat bevordering van den gezondheidstoestand van het Nederland- sche volk er mee gepaard. De hooge voe dingswaarde en het rijke vitaminegehalte van melk, kaas en boter is door talrijke medici aangetoond: hun uitspraken ge tuigen er in sterke mate van. welk een machtigen invloed deze producten op de ontwikkeling der kinderen hebben en hoe een juiste voeding daarmee den weerstand van ons volk ten goede komt. De eiwittenrijkdom, de lichtverteerbaar- heid en het gebruik, dat. indien het met juist inzicht wordt voorbereid en toege past, goedkoop is, worden in voornoemd receptenboekje overduidelijk naar voren gebracht. In den breede is op dit alles nog de aandacht gevestigd door den heer v. d. Kloot, leider van de propagandakern Zuid- Holland van het Crisiszuivelbureau, die er o.a. nog op wees, welk een groote waar de bijv. prof. Gorter aan het gebruik van melk, dat complete eiwitten bevat, hecht en hoe dit het beenderenstelsel ten goede komt. Een veelvuldig gebruik van melk en kaas of melkbrood is geen luxe, aldus spr. maar een noodzakelijkheid ten bate van de volksgezondheid. Vooral ook op de scholen dient het melkgebruik krachtig hevorderd te worden. Gelijk bekend, on dervindt den laatsten tijd dit punt een groeiende belangstelling. De minister van Landbouw en Visscherij verklaarde on langs. te zullen nagaan, in hoeverre het mogelijk zou zijn, ..aan het Nederlandsche schoolkind dien kostbaren drank, die drin ken en eten tegelijkertijd is, te kunnen verschaffen". De heer v. d. Burg. voorzitter van de commissie voor de melkbroodactie merkte op, hoe merkwaardig het is, dat ir. een zuivelland als Nederland het verbruik dei- zuivelproducten individueel minder is dan in andere landen. Zulks komt wel hoofd zakelijk voort uit onkunde van de huis vrouwen met betrekking tot de groote voedingswaarde. Moge dus deze Zuivelweek. aan welker voorbereiding lang en zorgvuldig gewerkt is en die den steun van de overheid ge niet, in elk opzicht slagen, ook in het be lang van den welstand en de volksge zondheid van ons land. De plaatselijke propagandacommissie zal haar met groot enthousiasme inzetten onder het motto: Eet het product van eigen grond 't Is geurig, smaak'lijk en gezónd; 't Zij warm of koud, pikant of zoet, Neèrlund's zuivel, voedt U goed". Gisteravond is in „Den Burcht" een bijeenkomst van alle bij deze Zui velweek betrokkenen gehouden, waarin de plannen, als hierboven geschetst zijn, door den heer G. van Ooyen, leider van den Buitendienst van het Zuiveibureau, ter wijl daar heden en morgen het door de bakkers en melkhandelaren benoodigde propagandamateriaal kan worden afge haald. MILITARIA. Met ingang van 1 Maart a.s. wordt de le luitenant van de militaire administratie B. J. Jonker van het 16e regiment infan terie in zijn rang overgeplaatst bij het 4e regiment infanterie. M De kapitein G. E. Chivat van het 4e regiment infanterie, gedetacheerd bij het korps politietrcepen wordt met ingang van 1 Maart eervol van deze detacheering ontheven en overgeplaatst bij de VlIIe infanterie brigade. Voor beschikbaarstelling bij de Keu ringsraden van 16 Maart tot 15 Mei a.s. zijn aangewezen als plaatsvervangend voorzitter van den 23en Keuringsraad de kapitein M. F. Caijaux van het 4e regiment infanterie; als secretaris van den 19en Keuringsraad de adjudant-onderofficier N. Louwrier van dat regiment; als leider van het Psychotechnisch onderzoek enz. de ser geanten-majoor D. Kroon en E. C. de Ja ger van dat regiment resp. voor den 19en en 23en Keuringsraad. ZENDINGSSAMENKOMST ÏVL4REKERK. Rede van Ds. D. A. v. d. Bosch. De afd. Leiden van de Ned. Zendings- vereeniging had gisteravond in de Mare- kerk een zendingssamenkomst belegd, welke zeer goed bezocht was. Ds. D. Kuilman sprak een inleidend woord, waarbij hij er op wees, dat Kerk en 2iending onlosmakelijk bij elkander behoo- ren. Terdege zijn zij op elkander aangewe zen. Als kerkmenschen hebben wij drin gend noodig, dat wij zien de noodzakelijk heid van den zendingsarbeid. Het Evan gelie zal doorgang vinden Ai allerlei men- schenharten. Ook aan gevaren staat de zending bloot o.a. dat op de zendingsvelden het vertrouwen in het Christendom en in ons. die het brengen, wordt opgezegd. De Kerk zal haar roeping goed dienen te ver staan en alzoo de groote boodschap van het evangelie en deze geiooven en prediken. Merkwaardig is het, dat wij de boodschap des heiis wel hooren en geiooven, maar haar al te weinig prediken. Een geestelijke herziening van ons zelf zal ook op dit punt noodig zijn. Na het zingen van Gez. 155 12 en 4 was het woord aan Ds. D. A. van den Bosch, Herv. pred. te 's Gravenhage. Na een korte inleiding zeide spr. met een verwijzing naar den apostel Paulus, die met het Kruis van Christus de wereld is doorgegaan, te willen spreken over den schuldenaar en den schuldeischer. Paulus, die zich tegenover Grieken en Barbaren een schuldenaar weet, erkent dit openlijk in Rom. 1 14. Ook de gemeente des Heeren heeft een groote schuld ten opzichte van het uit dragen van de boodschap des evangelies. Voor God. die ons niet noodig zou hebben, mogen wij helpen en dit moet ons tot een eere-schuld worden. Indachtig aan hetgeen Jezus voor ons gedaan heeft, zullen wij meedragen, -leiden en -zingen en de heidenen betrekken in het heil dat in Christus is. Dit zal ons zijn een schuld der liefde. Wij mogen niet tevreden zijn als wij zelf verlost zijn, wij hebben een zendingstaak, waarbij de heidenen onze broeders zijn. Er is geen verschil van stand, ontwikkeling, ras, rijkdom of gelaatskleur. God heeft de menschheid met zich zelve verzoend. Zijn wij schuldenaar, daarente gen is de heiden de schuldeischer. Wij heb ben schuld aan hem. Dank zij de uitvindin gen zijn de afstanden ingekrompen en kun nen wij zeggen, dat wij vlak naast de hei denen wonen, die vragen om betaling der schuld Is er bij ons begeerte om te beta len? Zien wij naar Paulus, dan was deze er zeker. Bij hem was het: „Heere, wat wilt gij dat ik doen zal." Zoo zal het ook bij ons moeten zijn. Jammer is het, dat hier de Kerk als Kerk haar roeping ten opzichte van de zending niet volkomen is nageko men. Dit zal mede voor haar een aanwij zing zijn. dat zij zich reorganiseere en weer geheel worde dienaresse Gods. Spr. eindigde zijn rede met erop te wij zen, dat zoo wij persoonlijk Jezus kennen, ons hart van ijver zal branden om ook aan anderen de zaligheid te verkondigen, die er is in Jezus Christus. VREDESTENTOONSTELLING. Openingsrede van den heer J. A. Riedel. Gistermiddag werd in het winkelpand Haarlemmerstraat 73b een vredestentoon- stelling geopend. Deze tentoonstelling is georganiseerd door den „Vredesraad". In dezen vredesraad zijn vertegenwoordigd de Alg. Nederl. Vrouwen Vredebond, Anti- Oor logsgroep van verpleegden. Jongeren Vredesactie, Kerk en Vrede en de Stu denten Vredesactie. De tentoonstelling bevat verschillende afdeelingen, zooals: anti-oorlogskunst, opvoeding tot den vrede, Leidsche vredesorganisaties en ver koop van brochures en andere propagan damateriaal. In deze verschillende afdee lingen is een groote hoeveelheid boeken, affiches, statistieken, reproducties, teeke- ningen, schilderijen enz. bijeengebracht. Op eenvoudige, doch overtuigende wijze worden de verschrikkingen van den oorlog aan de bezoekers gedemonstreerd. De ten toonstelling. die tot 11 Febr. geopend zal blijven, werd geopend door den heer J. A. Riedel. In zijn openingswoord, zeide spr,, dat het vanzelf spreekt, dat de burger voor den Staat waarvan hij deel uitmaakt, zal moeten opkomen. Tusschen burger en Staat is een wisselwerking van belangen en er zijn derhalve wederzijdsche ver plichtingen. De burger zal echter niet rnogen vergeten, dat de Staat een zich steeds vervormend lichaam is, dat eener- zijds zal moeten bewaren, anderzijds die nieuwe eischen moeten steunen, welke zijn voortgekomen uit een voortgaande ont wikkeling zijner leden. Waar deze eischen in verschillende landen en onder verschil lende volken kerk-onierscheidingen too nen. zullen ook staatsvorm en staatsin- houd verschillen. Hierin ligt een oorzaak voor conflicten. De interpretatie en de vernieuwing der wetten van den Staat, wanneer deze over een meer vrije ge meenschap is uitgespreid, zal nu een naar hoogere ontwikkeling stijgende lijn te zien geven, doch voor den enkeling, die deze ontwikkeling in den geest reeds vooruit gaat, is de stijging der lijn te langzaam dit is eveneens een bron van conflicten. Het conflict enkeling—Staat nu ontstaat daar. waar de Staat, institutie als hij is, eischen stelt aan den enkeling, eischen, welke voor het zelfbehoud van dien Staat, dus in den op dat oogenblik door dien Staat verkregen vorm, door zijn leidende personen als de juiste worden gezien. Wordt hierdoor de verwijdering zoo groot, dat het geweten van den enkeling in het nauw wordt gebracht, dan zijn er twee mogelijkheden. Of het compromis, waarbij de enkeling de offers brengt, waartoe hij wordt gedwongen of bij machte is, öf bij een werkelijk gewetensconflict de weigering aan een zekeren eisch te vol doen. Dit gewetensconflict, aldus spr., kan ik mij niet als beslissend voorstellen, zonder een sterk godsdienstig besef. Op enkel humanitaire gronden is het gewe tensonderzoek doorgaans niet af te pei len de sprong in het onbekende zal moeten worden gewaagd. Ook zal geen verdediger door dik en dun van den Staat kunnen eischen, dat ieder hem volge, ten zij ontkend wordt dat de staatsburger ook burger van God's Koninkrijk is. De verdediging van den Staat, en zeker in den vorm, waartoe een moderne oorlog den enkeling oproept, maakt het verre van vanzelfsprekend, dat deze zich daartoe zonder meer bereid verklaren kan, al thans wanneer hij de stem van zijn ge weten niet laat ompraten of zelf ompraat. Wanneer het besef van de alomtegen woordigheid Gods tot hem spreekt, is het hem misschien niet meer mogelijk de din gen te doen die het tegenwoordig levend, reeds ouder wordend geslacht uit de af schuwelijke periode 19141918 heeft lie ren doen en leeren zien. Het is een groote schuld van dit ouder gesslacht, dat het zijn stem niet veel luider en voortdurend in en huiten de kerken heeft doen hoo ren om het jongere voor deze werkelijk heid te waarschuwen. Een werkelijkheid die afgrijselijk is. doch die onmiddellijk verbonden is met wat zich in de z.g. vredelievende maatschap pij en ook in het wezen van elk mensch afspeelt. Een anti-oorlogsbeweging die deze verbinding begeert, hangt in de ijlte. De opgaaf aan ons ouderen is niet gering en het gaat velen onzer boven hun krach ten. Veelal wisten zij ook niet op welke wijze te moeten waarschuwen. Daarom ziet spr. het als een plicht voor volk en Staat, de eerste om de stem der vredesbeweging duidelijk te doen hooren, de tweede om hiertoe vollen steun te ver- leenen en minder benauwd te zijn voor critiek dan tot nu toe. Een eerlijke po ging ais deze. het houden van een ten toonstelling, inlichtend en documentair, dient in dc eerste plaats van overheids wege gesteund en feitelijk ook gesubsi dieerd te worden. Hier is nu de bodem waarop voor stander, middending (de grootste groep) en tegenstander elkander geruischloos kunnen ontmoeten. En daarom hoopt spr. van harte, dat velen deze tentoon stelling zullen bezoeken en er leering uit zullen trekken. De tijd, dat oorlog een ver begrip was, ligt ver achter ons, de oorlog is reëel, dichtbij en bemoeit zich, als het uur slaat, onmiddellijk met ons allen. Daarvan getuigen de lucht beschermingsoefeningen van alle landen, die de luchtoorlog-tegen-de-burgerbevol- kingen in hun pacten hebben afgezworen, Nederland incluis. En dus: voorlichting. Wij allen maken deel uit van onzen Nederlandschen Staat en willen hem als goede burgers in stand houden, liever nog den groei zijner zedelijke waarde bevor deren. En wanneer wij meenen dat leids lieden of volgelingen in dien Staat een verkeerden weg inslaan, dan moeten wij het elkaar eerlijk en onomwonden zeggen. Moge deze bescheiden tentoonstelling, zoo eindigde spr., ertoe medewerken, ons begrip en ons inzicht te verhelderen, op dat wij beter mogen doorgronden de motieven, welke leiden tot de afschuwe lijkste geesel der menschheid den oorlog en een beter begrip mogen ontvangen van zijn tegenpool den Vrede. Hierna verklaarde spr. de tentoonstel ling voor geopend en bracht dank aan allen die tot het slagen hun medewer king hadden verleend. Vervolgens werd, terwijl den bezoekers thee werd aangebeden door de verkoop organisatie „Labore Pax", een rondgang over de tentoonstelling gemaakt. VRACHTAUTO RIJDT TEGEN OVERWEGBOOM. Arrestatie van den bestuurder. Gisteravond te ongeveer 10 uur werd de overwegwachter van het station te Hazers- woude door een voorbijganger gewaar schuwd dat een vrachtauto, komende van Gouda tegen een der boomen van den geopenden overweg was gereden. Na de aanrijding was de chauffeur met groote snelheid in de richting Leiden weggereden. De overwegwachter stelde onmiddellijk een onderzoek in waarbii bleek dat de boom, waartegen de auto was gereden, door midden was gebroken en dwars over den weg kwam te liggen. Daar de laatste trein uit Leiden od komst was werden direct maatregelen genomen om den trein te doen stoppen, die door deze gebeurtenis ongeveer 10 minuten vertraging kreeg. Aangezien vermoed werd. dat ook de auto ernstig beschadigd was. werd aan de politie alhier verzocht bedoelde auto aan te houden. Weldra kwam bericht dat de beschadigde auto od den Hooge Uiindijk was aangehouden De chauffeur, afkom stig uit Hardinxvelcl bekende de 'ooomen te Hazerswouds te hebben aanT—rlcn vg'.'na Drec~'"e"!',4a! werd ongemaakt Opgemerkt dient dat de overweg zec-r breed is en dat er een goede verlichting is aangebracht. Waarschijnlijk was de chauffeur door slaap overmand BINNENLAND. Naar economisch herstel van Indië. (3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). De heer Henri tor Hall gehuldigd op z'n 70sten verjaardag. (Binnenland, 3e Blad). Het zilveren ambtsjubileum van dr. Geelkerken. (Kerk en School, 3e Blad). Fabrieksbrand te Wormerveer. (Ge mengd, 3e Blad). Plechtige opening door rijkskanselier Hitler van de Olympische Winterspelen. (Sport, 3e Blad). Verduistering van f. 95.000 te Den Haag; een commissionair in effecten gearres teerd. (Laatste Berichten, le Blad). De kolendampvergiftiging te Alipelo; thans een tweede slachtoffer. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De besprekingen te Parijs loopen ten einde. (Buitenland, 2e Blad). Debat in het Engelsche Lagerhuis over de mogelijkheid van een Wereldconfe rentie. (Buienland, 2e Blad). De Belgische minister Devèze over do defensie. (Buitenland, 2e Blad). Na den moord op den Nazi-leider in Zwitserland. (Buitenland, 2e Blad). Van het oorlogsfront geen noemens waardig nieuws. (3e en le Blad). Overleden is de vroegere Duitsche minister Solff. (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. LEIDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Clubavond. De Leidsche Amateur Fotografen-Ver- eeniging hield gisteravond een olubavondi in een der zalen van „In den Vergulden Turk". In zijn openingstwoord heette de voorzitter, ir. Overeijnder, de aanwezigen hartelijk welkom. Vervolgens las de secretaris, de heer H. van 't Hag, de notu len, welke onveranderd werden goedge keurd. Mededeeling werd gedaan van enkele ingekomen en verzonden stukken. Hierna verkreeg mevr. T. Haasbroek Hessels het woord voor het houden van een causerie over haar ervaringen op het gebied van stilleven-fotografie. In de zaal was een groot aantal prachtige artis tieke foto's tentoongesteld. Op onderhoudende wijze vertelde mevr. Haasbroek van de rijke ondervindingen, die zij in haar nog betrekkelijk korte, doch mooie loopbaan als amateur-foto grafe heeft opgedaan. Spr. besprak ver schillende technische onderdeelen zooals belichting, verdeeling van het object, enz. die voor het maken van goede foto's moeten worden uitgevoerd. Vervolgens werden verschillende bromides, overdruk ken en oliedrukken onder de loupe ge nomen en aan de hand van verschillende foto's besproken. Bij de dieren-fotografie, aldus mevr. Haasbroek, speelt het geduld de grootste rol. De moeilijkheden hierbij zijn zoo groot, dat de resultaten meestal teleurstellend zijn. Voor stillevens is bij de massa over het algemeen niet zoo veel belangstelling. Om een stilleven te foto grafeeren is noodig het allereerst in zich zelf op te nemen en er het juiste licht op te laten vallen. Zooals vanzelf spreekt, speelt hierbij de compositie een zeer groote rol en juist omdat men daarin zoo veel persoonlijks kan leggen is de stilleven-fotografie zoo mooi. Na de pauze werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen een druk ge bruik gemaakt. Na de rondvraag sloot ir. Overeijnder de vergadering met een hartelijk woord van dank tot mevr. Haasbroek, die hij tevens bloemen aanbood. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: H. A. Visser, Morschstraat 50. Leiden, slagerii Wijziging: Naamloozen Vennootschap Bloembollenkweekerii en Handel voorheen Beerhorst en Zoon in liquidatie Hoofd straat 76 Sassenheim. Nieuwe Commissa rissen: J W de Raad Hilversum en D. Chr. Jansen Amsterdam. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen ^■achtsgeleerdheid de dames G. Taytel- (Den -rIaa?» en -V van t Hof (Rot terdam), en de heeren M A. Huender (Bilt- hoven) en M. J. Couvée. (Den Haag); voor het candidaatsexamen Indisch Recht de heer Lie Bing Tien (Leiden),

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1