Plechtige Opening der IVe Olympische Winterspelen LEIDSlH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 6 Februari 1939 Rijkskanselier Hitier verricht de openingsplechtigheid in het Skistadion te Garmisch- Partenkirchen. Willy Bogner legt den Olympischen eed af. (Bljz. Dienst A N P.) GARMISCH-PARTENKIRCHEN, 6 Februari. Hedenmorgen te half twaalf heeft Rijks kanselier Adolf Hitler in tegenwoordigheid van ongeveer 80.000 toeschouwers de IVe Olympische Winterspelen te Garmisch- Partenkirchen officieel geopend. Hoewel de hotels te Garmisch en omge ving sedert de laatste dagen met gasten overvuld waren, was toch een zeer groot gedeelte der ruim 80.000 toeschouwers van bulten Garmisch zelf en natuurlijk voor het overgroote deel uit München. met welke stad sedert hedenmorgen een trein verbinding in dienst was gesteld, die om de tien minuten het vertrek uit de Beier- sche hoofdstad naar het tooneel der Win terspelen mogelijk maakte. Ook met auto bussen en andere vervoermiddelen waren duizenden toeschouwers naar Garmisch gekomen en reeds gisteravond en natuurlijk vanmorgen vroeg heerschte er in de wit- besneeuwde straten van het gepavoiseerde en groen versierde stadje een levendig ver keer. dat geregeld en in de juiste banen gehouden werd door een uitgebreide en extra gendarmeriewacht, welke van buiten Garmisch-Partenkirchen voor den duur der Winter-Olymplade was geïmporteerd. De optocht naar het Stadion. Tegen tien uur begonnen de équipes der 28 deelnemende landen, vergezeld van hun officials, zich op te stellen voor den in tocht en het défilé in het Stadion, dat aan de opening voorafging. Dank zij de uitge breide aanwijzingen en een gisteren ge houden vooroefening van de leiders der verschillende groepen, liep deze opstelling vlot van stapel. De leiding van den intocht en het défilé was in handen van majoor Feuchtinger. die werd bijgestaan door ver schillende hulpleiders. Tegen half elf kon de stoet opmarcheeren in de richting van het Skistadion en het was kwart voor elf toen de kop van de stoet voor de ingangs poort gereed stond om op het afgesproken commando binnen te marcheeren. Een massaal schouwspel. Inmiddels had het machtige Skistadion zich zoo goed als geheel gevuld met een feestelijk gestemd publiek. De geheele na tuur leent zich hier als het ware voor een massaal schouwspel. De toppen van het Wetterstein-gebergte verheffen zich hoog boven het Stadion en 'de beide skischansen vormen bijna een deel van de helling van dit gebergte. Op eenigen afstand, zóó. dat de springers een ruime landingsplaats heb ben, staan in een halven cirkel de tribu nes, recht tegenover de schansen, met in het midden het Olympia-Haus, waar de officieele ontvangst-gelegenheid en het restaurant is. Op de eere-tribunes waren de leden van het I.O.C., de vertegenwoor digers der nationale Olympische Comlté's en zeer vele leden van het Diplomatieke Corps, die hiervoor uit Berlijn waren ge komen. Wij zien daar o.a. den voorzitter van het N.O.C.. mr. A. baron Schimmel- penninck van der Oye en den secretaris penningmeester. den heer G. van Rossem. Voorts waren tal van Duitsche burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig, o.a. bij na de geheele Beiersche Staatsregeering en vele Rijksautoriteiten. De meeste autoritei ten begaven zich in afwachting van de aankomst van den Führer naar de hal van het Olympia-Haus, na een blik te hebben geworpen op het kleurige schouwspel van wapperende vlaggen in alle kleuren, dat geen mooieren achtergrond kon hebben dan dit décor van den omhoogrijzenden wit besneeuwden bergwand, waar hier en daar de boomgroepen donker tegen afste ken. Eenige muziekcorpsen stonden voor de Westelijke tribune gereed om zich te laten hooren. Inmiddels hield de muziek der luidsprekersinstallatie de vroolijke stem ming erin totdat, kort voor elf uur, deze muziek plotseling gestaakt werd en een vaag gejuich buiten deed vermoeden, dat de Führer in aantocht was. Hitier komt. Per trein had de Rijkskanselier, verge zeld van zijn lijfstandaard, zich vanmor gen uit München naar Partenkirchen be geven, en vandaar met gevolg per auto naar het Skistadion. Een eerewacht be groette het staatshoofd bij het betreden van het Olympia-Haus. Hier werden de leden van het I.O.C., officieele vertegen woordigers van de nationale Olympisch comité's en de leden der organisatie-com missie aan hem voorgesteld. Hiermee ging ongeveer tien minuten heen en de me nigte in het Stadion wachtte ongeduldig. Toen kondigden de luidsprekers de komst van den Führer aan. Er kwam beweging onder het publiek en even later betrad Hitier. gevolgd door de Rijksministers en de eere-gasten, de eere-tribune. Er klonk een luid gejuich, allen verhieven zich van hun zetel, en hoorden staande 't Deutsch- landlied aan, gevolgd door het Horst Wessellied. Voor vele vreemdelingen, die zich onder het publiek bevonden, was het de eerste maal, dat zij Hitler in levende lijve zagen en zij, doch ook de anderen, rekten zich om toch vooral een blik op de officieele eere-tribune te kunnen werden. Toen allen weer waren gaan zitten, richtte zich ech ter ieders belangstelling op den intocht der deelnemers, die nu een aanvang moest nemen. Het. défilé. En inderdaad, door de Oostelijt'p toe gangspoort, marcheerden onder de tonen van den Helenenmarsch, de eerste groepen binnen. Als hulde aan de klas sieke Initiatiefnemers tot de Olympische Spelen opende Griekenland de rij. Achter net bord met den naam van het land werd de blauw en witgestreepte Grleksche vlag gedragen door den sklmarathonloo- per Dimitri Negropontes, die door het publiek luide werd toegejuicht. En toen volgden, op afstanden van 20 Meter, de ploegen der deelnemende landen, in al- phabetlsche volgorde volgens de Duitsche namen der landen. Derhalve waren de Australiërs de eer sten. gevolgd door de Belgen. Vijf Meter voor elke nationale ploeg werd een bord met den naam van het land gedragen door een der jeugdleden van de Skiclub van Garmisch-Partenkir chen. Dan volgde het nationale vaandel, gedragen door een der actieve deelnemers van elk land. Het werd gevolgd door de leiders en officials der équipes en daar achter kwamen de skiloopers, de schaat senrijders, het ijshockey-team en de bob rijders. Alleen bij de Fransche. Italiaan- sche. Oostenrijksche en Duitsche ploeg marcheerden achter de officials de mili taire skipatrouilles, die aan de voor deze patrouüles ingelaschte wedstrijden zullen deelnemen. Zij waren in hun gewone wlnteruniform zonder ski's en zonder wapens. Als een kleurig lint zag men hoe de stoet zich door het wit besneeuwde sta dion bewoog. Van vele landen waren de schaatsenrijders en skiërs in donker sport- costuum gekleed, waarop kokardes of op de borst gestikte schilden de nationale kleuren deden uitkomen. Sommige ploe gen waren echter in uniform, hel ge kleurde of effen lichte jasjes gestoken en vormden een vroolijke onderbreking voor het oog, evenals de kleurige costuums der gracieuze schoonrijdsters, die van de verschillende ploegen deel uitmaakten. De Belgen droegen den Belgischen leeuw op een schild op de borst gestikt, en het rood en het goud vormden op de zwarte sportcostuums de nationale kleuren. Even als de enkele Australiërs werden zij met applaus door het publiek begroet. Trou wens, voor elke nieuwe groep klonk op nieuw applaus op en elk nieuw vaandel werd door het publiek eerbiedig begroet, overeenkomstig het in de programma's ge geven voorschrift. Op de groote Belgische équipe volgden de kleine groepen van Bul garije en Estland en toen volgden, kleurig en fleurig, achter hun blauw-wit-roode vlaggen de Fransche deelnemers. De groep werd ln grootte nog overtroffen door de Britten, die evenals de Franschen luide werden toegejuicht. En toen kwam onze eigen ploeg; de Nederlandsche équipe, een kleine groep van slechts achttien menschen, die ech ter door het publiek niet minder hartelijk ontvangen werd. Voorop, vijf Meter achter het bord met het woord „Holland", droeg de bobber Evert van de Pol hoog de rood wit en blauwe vlag. Daarop volgden onze officials: onze chef de mission, de heer G. W A. van Laer, mr. C. P. Eecen van den K.N.S.B. en de heer Schintz van den Ski- bond. Freule Schimmelpenninck van der Oye is de eenige dame in de Nederlandsche équipe. Zij werd gevolgd door de schaat senrijders Blaisse, Koops, Langedijk, Van der Scheer en Dijkstra. Zij waren allen ge kleed in zwart schaatsenrijderscostuum met oranje sokken en omslagen, links op de borst het oranje schild met gouden leeuw van het N.O.C. en op het hoofd een oranje afgebiesd zwart mutsje, in den vorm van een politiemuts. De Nederland sche bobbers besloten de groep. Er werd gemarcheerd in rijen van drie in de maat van de verschillende mar- schen, die afgewisseld werden door trom geroffel. Op Nederland volgde de groote Italiaansche ploeg. Toen kwamen de Ja panners. die hier met 35 man aanwezig zijn, de Yoegoslaven en daarachter de Cana- deezen met hun beroemd ijshockeyteam. Zoo ging het verder. De Scandinavische landen werden eveneens hartelijk toege juicht. De Oostenrijkers vormden met 117 deelnemers het grootste team en overtrof fen zelfs de Duitschers. die den stoet be sloten. In stram tempo marcheerden de deelne mers naar de Westelijke tribune, zwenkten toen naar rechts voorbij de eeretribune, waar de vlag ten groet omlaag neigde. Te! kens als een vaandel het saluut bracht, antwoordde ln de verte een schot van de op eenigen afstand opgestelde bergbatterij. De deelnemers wendden het hoofd naar links en hieven den arm ten Olympischen groet. Voorbij de eeretribune maakte elke groep een zwenking, waardoor elke natio nale ploeg tenslotte tot stilstand kwam achter haar vaandel. Alle vaandels ston den toen in een rij opgesteld op onderlin- gen afstand van nauwelijks vijf Meter. De president der IVe Olympische Win terspelen, dr. Karl Ritter von Halt, betrad nu het podium, een met groene slingers en de Olympische vlag versierde verhooging, midden tegenover de tribunes. Dank zij de luidsprekersinstallatie kon iedereen de korte rede verstaan, die hij hield en waarin hij wees op de beteekenis van de Olym pische gedachte voor den vrede en de ver standhouding tusschen de volkeren. Na alle deelnemers en bezoekers harte lijk welkom in Duitschland te hebben ge- heeten, wendde hij zich vervolgens tot Hitler, met het verzoek, de Winterspelen officieel te willen openen. De openingsplechtigheid. Hitler verhief zich van zijn zetel en sprak met duidelijke stem: „Hiermee verklaar ik de IVe Oympische Winterspelen van 1936 voor geopend". Een luid gejuich weerklonk. De muziekcorpsen zetten de Olympische Hymne in en weer dreunde uit de nabij heid het salvo der bergbatterij. Tegelijker tijd begonnen de kerkklokken van de ker ken te GarmischPartenkirchen te luiden en langzaam rees aan den grooten vlagge- mast de witte Olympische vlag met de vijf gekleurde ringen omhoog. Ongeveer op hetzelfde oogenblik kon men zier. dat boven in de 30 Meter 'nooee ijzeren foren, die hoog oo een der heuveltrmpen ten Oos_ ten van het Skistadion was ongesteld, een vlam omhoog schoot, de rood-gele Olym pische vlam. die, gevoed door propaangas, gedurende den geheelen duur der Winter spelen zal blijven branden en des avonds tot ver in den omtrek zichtbaar is. De Olympische eed afgelegd. Het was ruim half twaalf, toen de openingsceremonie voltrokken was. Nu traden echter de vaandeldragers naar voren en vormden een halven cirkel rond om het spreekgestoelte. De Duitsche vaan deldrager met de Hakenkrulsvlag mar cheerde tot naast het spreekgestoelte, dat beklommen werd door den Dultschen ski kampioen Wllly Bogner om namens alle i deelnemers den Olympischen eed af te leggen. Het was een plechtig oogenblik, toen hij met de linkerhand het vlaggedoek streek en met de rechterhand tot het af leggen van den eed. de woorden sprak: „wy zweren, dat wy by de Olympische Spelen eeriyke stryders zullen zijn en de regelen van de Spelen zullen eerbiedigen, wy nemen deel ln rldderiyken geest, tot eer van ons land voor de glorie van de sport". De vaandeldragers maakten rechtsomkeert en schaarden zich weer by hun équipe. De muziekcorpsen zetten gezameniyk het Andante uit Beethoven's Vijfde Symphonie in. Met een zwenking naar rechts mar cheerden daarna de deelnemende ploegen af, onder de tonen van de militaire marschmuziek der muziekcorpsen, na een ronde langs de tribunes te hebben ge maakt, door dezelfde poort waardoor zij het Stadion hadden betreden. Het was ruim twaalf uur toen Rykskan- selier Hitler met 2ajn gevolg het Skista dion verliet en even later begon de mas sale uittocht der toeschouwers naar Gar misch-Partenkirchen terug. Onze vertegenwoordigers in training. Men meldt ons verder uit Garmisch: Natuuriyk is er gisteren, aan den voor avond van de opening, overal yverlg ge traind. Op de Riessersee heerschte een vroolyke stemming. Het kleine bevroren meertje, gelegen tusschen reuzen van ber gen, met witbestoven wouden, droeg tal rijke hard- en kunstrijders, die er stevig trainden. Aan de kanten was het ys nog niet zoo erg sterk, omdat eenige dagen ge leden ys op die plaatsen met opzet was verwijderd, om het ln het middengedeelte juist sterker te doen worden. Enkele per sonen zyn dan ook aan de kanten erdoor gezakt doch ernstige gevolgen heeft dit niet gehad. Onze landgenooten waren gis termorgen op de wedstrydbaan en allen maakten een uitstekenden Indruk by het rijden. In verband met het feit. dat zij van Davos, een lager gelegen plaats dan Garmisch, zijn gekomen, was de aanpas sing hier nogal gemakkeiyk. Er is onge veer door de ryders een uur getraind en daarna werden de schaatsen weer opge borgen. Freule Schimmelpenninck van der Oye is er ook op uit gegaan naar den Kreuzeck, waar de afdaling morgen (Vrij- dag) wordt gehouden. Als men zoo de opinies verneemt, wordt het traject, dat men voor deze afdaling heeft uitgekozen, als zeer zwaar beschouwd. Tenslotte kunnen wy nog mededeelen, dat de bobbers gistermiddag weer de trai ning konden hervatten. Onder leiding van den heer Menten werd van de geboden gelegenheid geprofiteerd en de tyden. die men maakte, stemden tot tevredenheid. Baron Gevers maakte een tyd van 2 min. 2.58 sec., terwyi E. van de Pol een tyd noteerde van 2 min. 3.47 sec. ft De wedstrijden in het hardrijden op de schaats. Naai- bekend mogen voor elk der vier afstanden bij de wedstrijden in het hard rijden op de schaats acht deelnemers per land worden Ingeschreven, doch slechts vier daarvan mogen op den dag van den strijd aan den start verschUnen. Deze be paling heeft men gemaakt met de bedoe ling, dat eerst vlak voor de wedstrijddagen de leiders der equipes kunnen beslissen, welke rijders uiteindeiyk de kleuren van het land zullen mogen verdedigen. Bij het schaatsenrijden nu kent men vier afstan den. de 500, 1500, 5000 en 10.000 Meter. De organisatie is niet, zooals by de Euro- pecsche of wereldkampioenschappen, waar een eindklsassement wordt opgemaakt over alle vier afstanden en de hoogst geplaat ste in dit klassement den titel van Euro- oeesch resp. wereldkampioen verwerft, "doch bu de Winterspelen staan de wed strijden over de verschillende afstanden los van elkaar. De winnaars daarvan ver krijgen ieder den titel van Olympisch kampioen. Het gevolg hiervan is, dat de landen byv. hun specialisten op de korte afstanden alleen op de 500 Meter laten uitkomen en den langen afstand van 5.000 10.000 Meter aan andere teamge- nooten overlaten, die hierin sterker zyn. Een typisch voorbeeld van specialisten werk kan men bij de Amerikanen zien. Een all round-rijder, en dat zijn dan toch de meesten, start gewooniyk op eiken af stand. Uit bovenstaande bepalingen volgt voorts nog, dat men den vorm der ryders tot op het laatste moment kan nagaan en eerst dan beslist wie meerijden. Nederland heeft met vyf rijders inge schreven. Wij vernamen, dat de verdeeling van dit vyf tal over de vier afstanden als volgt is geschied: Op de 500 Meter, welke Dinsdag 11 Febr. verreden wordt, starten van der Scheer, Langedijk, Blaisse en Dykstra en op de 5.000 Meter, op Woensdag 12 Febr. rijden van der Scheer, Langedyk. Dykstra en Koops. Deze laatste vier ryders starten ook op Donderdag 13 Febr. op de 1500 en eveneens op de 10.000 M„ welke Vrijdag daaropvolgende verreden wordt. De loting voor de 500 Meter vindt plaats op Maan dag 10 Febr. en voor de andere afstan den, telkens een dag ervoor. ft Het yshockeytournooi. Het programma van de eerste ronde van het yshockeytournooi luid als volgt: Heden: DuitschlandVer. Staten; Hon- garyeBelgië; ZwedenJapan: Canada Polen. Vrijdag 7 Febr.: CanadaLethland, Ver StatenZwitserland; Tsjecho-Slo- wakye—België; OostenrijkPolen; Zweden —Engeland: HongarijeFrankrijk en DuitschlandItalië. Zaterdag 8 Febr.: LethlandPolen; Ca nada— Oostenrijk; Engeland—Japan; Tsjecho-Slowakiie- Hongarije; Italië Ver. Staten: Frankryk—België; Zwitser landDuifsch!and. Zondag 9 Febr.: Tsjecho-SlowakUe Frankrijk; OostenrijkLethland; Zwit serlandItalië. VOETBAL. QUICK BOYS-COMB—LEIDSCHE WERKLOOZEN 3—2. Gisteren speelde een Leidsche Werk- loozen-combinatie tegen een sterke Quick Boys-combinatie. De Leldenaars kwamen met de volgende combinatie in het veld: Doel: Pynacker; achter: De Wetering en Haasbeek; midden: D. Warnaar, Slinger land en Gros; voor: Scheffer, C. de Roo, Herreur, Neuteboom en v, wyk. Scheidsrechter was de heer Stavleu. Voor de rust was de Leidsche combinatie iets sterker en na 25 min. doelpuntte Her reur op fraaie wyze. De doelverdediger van Quick Boys hield er op kranige wyze eenige goede schoten van De Roo en Herreur uit. Na de thee was Quick Boys sterker en daar de halflinie der gasten veel minder speelde dan voor de rust, ontstonden er gevaariyke momenten voor het Leidsche doel. Spoedig maakte Pluimgraaf dan ook ge- ïyk maar uit een voorzet van v. Wyk kopte De Roo onhoudbaar ln, zoodat de Lelde naars andermaal de leiding hadden. Direct daarop maakte Pluimgraaf geiyk, terwyi de goed spelende Haasbeek kort voor het einde in eigen doel trapte, zoodat Quick Boys dezen prettigen wedstryd met 32 won. De heer Stavleu leidde goed. RECLAME. 8164 SCHERMEN. HET 34ste WAPENFEEST VAN DEN K.O.O.S. Op den derden dag van het 34ste wapen- feest van den Kon. Onder-Officieren Schermbond was maar heel weinig plaats Ingeruimd voor de eigenlijke schermsport, omdat deze dag in hoofdzaak was bestemd voor de officieele herdenking van het 35-jarig bestaan van den bond. Des morgens om half negen reeds werd een aanvang gemaakt met den personeelen wedstryd floret afdeeling I. Hieraan werd door 14 schermers deelgenomen, welke werden verdeeld over 2 poules van 7. Het resultaat hiervan werd: 1. Berlemon, Utrecht, met 4 gew. part, en 7 ontv. treffers; 2. v. d. Klaauw, Den Haag, met 4 gew. part. en 9 ontv. treffers; 3. De Lange, Harderwyk, met 3 gew. part.; 4. Drenth, Haarlem, met 2 gew. part;; 5, De Jager, Leiden, met 1 gew. part. en 13 ontv. tr.; 6. Burgel, Den Haag, met I gew. part. en 14 ontv. tr. o LAWN-TENNIS. INTERNATIONALE CLUB TEGEN RIJNLAND. De teams, welke Zaterdagavond en Zon dag den vierden wedstryd, welke de I. C. van Nederland en Rijnland tegen elkaar spelen in de tennishal ln Den Bosch, zyn als volgt samengesteld: Rynland: 1 Nourney; 2. Meffert; 3. Pohlhausen en 4. Peltzer voor de enkel spelen; Nourney-Meffert en Pohlhausen- Peltzer voor de dubbels. Internationale Club: 1, Knottenbelt; 2. Van Swol; 3. Teschmacher; 4. Van Riems- dyk voor de enkelspelen; Knottenbelt- Van Swol en Van Rlemsdyk-Teschmacher voor de dubbels. Reserve is Leembruggen. BILJARTEN. LISSER BILJARTKRING- L.U.T.O. Ill—L.U.T.O. IV 4—4. Voor de 2de klasse van den Lisser Bil jart Kring werd bovengenoemde ontmoe ting gespeeld. De uitslag luidt: pnt. brt. h.s. gem. Nic. van Velzen 68 43 11 1.53 A. H. Schrama 100 43 9 2.32 C. Slootbeek 58 30 9 1.93 G. van Eik 100 30 20 3.33 G. Toledo 100 48 10 2.08 J. van Diest 72 48 5 1.50 Mart. van Dijk 100 60 9 1.66 C. de Jeu 97 60 9 1.61 DE POORT I—EXCELSIOR I 2—2. De laatste wedstryd voor de competi tie 1ste klasse F.BH.O. had te Haarlem plaats. Deze ontmoeting eindigde in een gelijk spel. Het verloop is als volgt: A. Duivenvoorden 150 28 48 5.35 Excelsior) J. Fabel (De Poort) 65 27 16 2.40 J. Duivenvoorden 150 39 33 3.84 J. de Nijs 126 38 14 3.31 J. van Trlcht 86 26 10 3.30 J. van Doorn 150 26 14 5.76 H. Bakker 138 39 15 3.53 J. Drayer 150 39 17 3.84 Excelsior I 2 punten. De Poort I, Haar- lem, 2 punten. SCHAKEN. SIMULTAANSPEL VAN W. H. v. d. NAT EN G. BOSSCHA TE KATWIJK a 'ZEE. Gisteravond werd in het jeugdgebouw te Katwyk a/Zee de aangekondigde simul- taan-séance gehouden Het aantal liefheb bers was zóó groot, dat deze in twee groe pen een van twintig en een van negentien spelers werden gesplitst. De heer Bosscha wenschte n.l. niet zoo'n groot aantal tegen standers en vond den heer Van der Nat bereid de helft voor zijn rekening te nemen. Nadat de voorzitter der club, de heer De Jong allen had verwelkomd, nam het spel een aanvang. Na 3'/s uur spelens was het afgeloopen. De uitslag was, dat de heer van der Nat van 19 partyen 15 won, één verloor tegen K. Jonker en drie remise speelde tegen J. Huisman Jr., W. Taat Jzn. en P. Meyvogel. De heer Bosscha speelde aan twintig borden, verloor aan L. Z. Lage- maat en H. v. Hulzen, speelde remise met J. v. d. Plas A Poot. W. Knopoert. C. J. Bouvnan en C. J v. d. M:er en won de ove rige 13 partyen. Er was veel belangstelling en de schakers hadden een zeer gezelllgen avond. WIELRENNEN. ZESDAAGSCHE TE KOPENHAGEN. GrundahlBllliet winnaars. Te Kopenhagen is een zesdaagsche ge houden, waarvan de uitslag is: 1, GrundahlBllliet 145 pnt., afgelegd 3376,8 K.M.; op 1 ronde: 2. Charller— Deneef 347 pnt.; op 2 ronden: 3. Falck Hansen—Wals 467 pnt.; 4. Chrlstensen Pynenburg 271 pnt.; 5. IgnatDiet 201 pnt.: 6. FundaHoffmann 136 pnt.: 7. RauschHuertgen 76 pnt.; op 4 ronden; 8. DanholtVan Nevele 153 pnt op 9 ron den: 9. HermansenJoergensen 56 pnt. GYMNASTIEK. CHR. GYMNASTIEK- EN SCHERMVER. „D. O. S." Een goede uitvoering. Voor een uitstekend bezette Gehoorzaal heeft de Chr. Leidsche gymnastiek- en schermvereeniglng D.O.8. gisteravond haar jaariyksche uitvoering gegeven, welke ge opend werd door dr. van Es, die namens de vereeniging een welkom toeriep tot de do nateurs, de afgevaardigden van zuster verenigingen en de 3 October-vereeni- glng, dank bracht aan den heer Metz, wiens bereidwilligheid het om. mogeiyk maakte dat D.O.S. zelfs in de vacantles kon biy- ven oefenen en den leider, den heer A. J. Jansma prees voor z'n yver en zyn onver flauwd enthousiasme, waardoor D.O.S. ge- leideiyk tot steeds betere prestaties is ge komen. Spr„ die later op den avond zoo wel den heer Jansma als den heer Han Zlrkzee (die aan de piano zat) met bloe men huldigde, richtte zich nog tot de heeren Planjer en De Kok (oud-directeur), waarna hy de leiding overdroeg aan den heer Jansma. Het is een avond geworden van goede sport, die in velerlei opzicht voldoening gegeven heeft. Iedere vereeniging heeft zoo door de jaren heen haar „ups en downs" en het wil ons voorkomen dat D.O.S. een lichte depressie heeft doorge maakt. Thans echter was er volop enthou siasme en werklust en er waren ook da goede capaciteiten om dit jaariyksch festijn te doen slagen. Vergeiykingen met vroeger zijn moeiiyk. maar wanneer wy ln onze memorie teruggrijpen en daaraan toetsen wat D.O.S. gisteravond gebracht heeft dan meenen wy zonder twyfel een belangryke winst te mogen constateeren. De Inzet was misschien het minst geslaagd. De vrye les voor de meisjes, hoewel allerminst onver- dlensteiyk, duurde wat heel lang en even wichtsoefeningen voor dames zyn ook al niet direct geschikt om gerulmen tyd de aandacht van het publiek te biy ven boelen. Maar attractie school er evenwel ln de vrye oefeningen voor meisjes en Jongens, die correct werden uitgevoerd en door de vorming van diverse figuren het noodige effect sorteerden, .Zeer goed was vervol gens het klassikaal brugwerk der heeren. Het was soepel en levendig en deze bUjk- baar aanmerkeiyk verjongde groep toonde de dikwyis vrye zware oefenstof behoorhjk te beheerschen. Een aardig kykspelletje met veel vrooiyk gezwaai van linten in de D.O.S.-kleuren en besloten met de vorming van de letters D.O.S., werd gevolgd door bodemturnen der Jongens, dat uitstekend werd uitgevoerd en natuuriyk weer een dankbaar applaus oogstte. De heeren brachten oefeningen aan de lange staaf, terwyl het eerste gedeelte van de uitvoering besloten werd met bewegingsoefeningen op het podium, vertolkt door drie dames en drie heeren. Een uitermate goed geslaagd nummer werd dit. Het bleek tot in finesses voorbereid, werd foutloos uitgevoerd en was onder de kleurenbelichting van sterke expressieve kracht! Met oefeningen aan de ringen werd na de pauze begonneneerst de dames, daarna de heeren en vooral laatstgenoemden hadden eer van hun werk. Een enorme groep jon gens turnde aan het laag-rek, waraby hun keurige discipline even moet worden aan gestipt, terwyl aardig samengestelde knots oefeningen succes brachten voor de dames. Dit nummer bewees tegelykertyd dat D.O.S. langzaam naar een ander genre oefenstof begint over te hellen. Nóg ls de rhythmische gymnastiek buitengesloten, maar waar zoovele andere clubs voorgingen zal ook D.O.S. tenslotte wel volgen, zy het dan in bescheiden vorm. En zy zal dan er varen dat een knotsoefening als die van gisteravond, hoe verdiensteiyk ook, door een meer soepele en vloelende vertolking tot nóg fraaiere resultaten lelden kan. Achtereenvolgens demonstreerden de dames en de meisjes hierna aan de brug: eerstgenoemden middels de veerplank, do kaatsten klassikaal aan de lage brug, waar- by vrye zware oefenstof vlot verwerkt werd. terwyl de sprlngtafel het dankbare slot vormde van dezen goed geslaagden avond.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10