De Italiaansch-Abessynische oorlog. WIEN WIEN NUR DU ALLEIN 76** Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 4 Februari 1936 Derde Blad No. 23270 GEMENGD NIEUWS. De Heer L. H. Slotemaker te Katwijk Zee. Van 't front. Aan het front in Somaliland wordt het Aibessijnsche leger, dat het legercorps van Ras Desta moet vervangen, gereorgani seerd, doch waarschijnlijk zal deze aange legenheid van langen duur zlin daar de eenheden van het leger van Ras Desta volkomen uit elkaar gedreven zlin. De Abessijnen melden, dat aan het Noordelijk front een groote slag wordt ge leverd in den sector van Makalle. doch dat geen van belde zijden noemenswaar dig voordeel heeft behaald. Het is mogelijk, dat voorpostengevech ten. welke bii den weg van Adoea naar Makalle worden gesignaleerd, het voorspel vormen van een nieuwen grooten slag om het bezit van dezen weg. en zal beslissen over het lot van Makalle doch voor het oogenblik is slechts sprake van onbetee- kenende schermutselingen tusschen groe pen Abessijnsche krijgers, die aanvallen doen op dezen weg en de Italiaansche detachementen, die den weg beschermen. In ieder geval verwachten de Italianen wel hun huidige positie nog gedurende eenige maanden te kunnen bezetten, daar zij voorbereidselen treffen voor het onder dak brengen van hun troepen o.m. door, naar uit Eritreesche bron wordt verklaard, den bouw van kazernes, waar de soldaten zouden worden gelegerd en den aanleg van schuilplaatsen voor groote hoeveel heden oorlogsmateriaal en levensmiddelen. Daar de Italianen een nieuwen aanval der Abessiinen verwachten, welke wederom in den sector van Makalle zou geschieden, versterken zil hun stellingen nog meer en leggen zii versterkte plaatsen aan overal waar zulks ook maar eenigszins loonend schilnt. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba seint, dat de Abessijnsche vliegers, die terug zijn gekeerd van Sidamo dat in het Zuiden is gelegen, verhalen, dat de Italianen hun gemechaniseerde strijdkrachten concentreeren op ongeveer 325 K.M. ten Zuid-Oosten van Erga Alem. Met het oog op het zeer bergachtige ter rein tusschen Erga Alem en Wadara acht men het te Addis Abeba onwaarschijnlijk, dat de Italianen gemotoriseerde troepen zouden concentreeren in de streek van Wadara met het doel op te trekken naar Erga Alem. Men acht het veel waarschijn lijker. dat generaal Graziani strijdkrach ten zal zenden in Noord-Oostelijke rich ting naar Ginir en dat hij te Wadara voldoende manschappen zal achterlaten om het hoofd te kunnen bieden aan lede ren Abessijnschen stormloop uit de bergen. Abessijnsche vliegtuigen hebben boven Sidamo pamfletten uitgestrooid, waarin de bevolking wordt aangespoord Ras Desta te steunen, die een loyaal dienaar van den keizer is. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Aksoem meldt, dat een Italiaansch soldaat Seclety genaamd, die tijdens den recen- ten slag aan de Takazze gewond was ge raakt. er in is geslaagd weer de Italiaan sche linies te bereiken. Bij zijn terug komst werd Seclety gedecoreerd. De man was vijf maal gewond bii gevechten van man tegen man en was tenslotte door een slag met een geweerkolf boven het rech teroog zoodanig getroffen, dat hij ineen- 4eeg. Hij werd krijgsgevangen gemaakt en overgebracht naar een Abessijnsch kamp. waar men hem. aldus het verhaal, dl zijn kleeren uittrok. Ondanks zijn kwetsuren en zich ternauwernood bewust van hetgeen hij deed, slaagde hü er niet temin ln te vluchten. Geheel naakt zwierf hii eenigen tijd rond. HU was geheel door de zon verbrand, terwijl hij des nachts bittere koude leed. Ten slotte werd hij op gemerkt door zwarthemden. (Copyright Reuter-A.N.P.) Naar verder wordt medegedeeld, zijn de Abessyniërs voornemens, groote hergroe peeringen ten pitvoer te leggen in de Zuidelijke en Zuid-Westelijke provincies. Bijna 200.000 man zijn voortdurend in be weging. Alle zwakke plekken aan het front zijn versterkt. Bovendien is een vliegende reserve van 50.000 man op de been gebracht, die steeds daar gebruikt zal worden, waar onver wachte aanvallen gepleegd worden. Na bijna drie weken voortgeduurd te hebben is de regen voorloopig opgehou den. Dit begunstigt de Abessijnsche troe penverplaatsingen. Mussolini zal doorzetten. Mussolini heeft een vertegenwoordiger van de „Paris Soir" een onderhoud toege staan, waarin hij zich o.m. uitliet over het verloop van den oorlog in Abessynië. De duce zeide daarbij o.m., dat ook het feit, dat binnenkort de regentijd zal in treden geen invloed kan uitoefenen op zijn hoopvolle houding. Al regent het ook een tijdje, de zon breekt daarna toch weer door en die zon is voor de opmon tering van zijn soldaten zeer veel waard. Honderdduizend Italiaansche soldaten hebben bovendien reeds een regenperiode meegemaakt en niet bijzonder daaronder te lijden gehad. De anderen zullen die pe riode evengoed doorkomen. In ieder geval zullen de Abessyniërs er meer onder lij den, daar de Italianen steeds de mogelijk heid hebben hun troepen van 't noodige te voorzien, hetgeen bij den vijand niet zeer zeker is. De regentijd zal de Italianen niet te genhouden. Zeker, de moeilijkheden zijn ontzaglijk, maar dat zal hen niet verhinderen den veldtocht voort te zetten met alle lang zaamheid. die noodig is. Het probleem van de watervoorziening Is zoo goed als opgelost. Te Mogadisco beschikt men thans over 280.000 liter drink water en 430.000 liter water voor andere doeleinden, dat eventueel ook als drink water "te gebruiken is en binnen enkele maanden zullen deze voorraden resp. 480.000 en 800.000 liter bedragen. Ras Desta in ongenade. De correspondent van de „Echo" te Dessie, zoo bericht Stefani, heeft in het keizerlijk paleis de veroordeeling van Ras Desta bijgewoond. De negus droeg een blauw met rood kleed en was omringd van de legerleiders, allen gekleed in Abessijnsch costuum. Onder het geroffel van trommen brak de negus de degen van Ras Desta en wierp de stukken ln de modder. De cor- rsepondent begreep de woorden, welke de negus daarbij uitsprak, niet, doch hoorde verscheidene malen den naam van den ras. waarna de negus op den grond spuwde. Het petroleum-embargo. Gomez, de Mexicaansche ambassadeur te Parijs, is gekozen tot voorzitter van de commissie van deskundigen, die gisteren hun taak, een onderzoek in te stellen naar de doelmatigheid van uitbreiding van het embargo op exporten naar Italië tot petroleum heeft aangevangen. De deskun digen zijn afkomstig uit Engeland, Frank rijk. Mexico, Peru. Venezuela, Roemenië. Nederland, Irak, Iran, Noorwegen, Zweden en Rusland. Er zijn twee subcommissies benoemd. Naar verluidt zullen de volgende punten worden bestudeerd: 1. het verbruik van petroleum in Italië en de Italiaansche be zittingen in normale tijden en op het oogenblik; 2. de bronnen, waaruit in nor male tijden cn op het oogenblik aan Italië petroleum geleverd wordt en de mogelijk heden van indirecte levering door staten, die niet deelnemen aan de Volkenbonds actie; 3. de bestaande Italiaansche voor raden; 4. de tanker- en transportmoge lijkheden en 5. de mogelijkheden voor Ita lië vervangmiddelen te gebruiken. Men verwacht, dat de deskundigen in staat zullen zijn binnen enkele dagen rap port te kunnen uitbrengen aan de com missie van achttien. In buitengewoon ernstige bewoordingen schrijft de semi-offlcieele „Glomale d'Italia" over den tegenwoordigen toe stand, dien het blad aanduidt met de ter men: „Stijgende wanorde en toenemende verwarring.". Met het bijeenkomen van de petroleum- commissie te Genève wordt de waanzin nige weg der sancties, den afgrond tege moet, voortgezet. Hier begint de eerste phase van een blokkade, die een militaire maatregel is. én die militaire tegenmaatregelen van Italië in beweging moet brengen. Hieruit vloeit dan met zekerheid de uitbreiding voort tot Europa van een conflict, dat Mussolini wilde beperken tot zijn koloniaal Afrikaanschen aard. Italië is echter 't laatste land. dat een zoodanige mogelijkheid vreest, daar het eensgezind in het binnenland en gewa pend voor iedere verrassing, noch in Europa, noch in de wereld geïsoleerd staat. Met het vertrouwen in het Volkenbonds handvest is het thans uit. Men kan ook constateeren. dat de sarïctigs, dit z.g. wa pen der gerechtigheid integendeel het grofste wapen der ongerechtigheid vor men, daar zij alleen zijn opgebouwd op de machts- en monopolie-positie van de groote wereldmogendheden en mogelijk zijn gemaakt alleen door deze mogend heden, waaraan de kleine sanctielanden zich voortdurend moesten onderwerpen. Geen land voelt zich door de formules van de collectieve veiligheid en den on- deelbaren vrede werkelijk beveiligd. Met Engeland in het Abessijnsche con flict samengaande, weet Frankrijk heel nauwkeurig dat de Engelsche van-geval- tot-geval-politiek het niet de zekerheid geeft van een bijstand met automatisch in werking treden. Munitie in de Zweedsche ambulance-auto's. In het commentaar op de Zweedsche nota, waarin alle verantwoordelijkheid voor de aanwezigheid van de munitie in Zweedsche ambulance-wagens van de hand wordt gewezen, schrijft de Italiaansche pers. dat het feit is geconstateerd, dat de munitie in de ambulance-auto's lag en het doet er weinig toe of de fout ligt bij de Zweden of bij de Abessijnen Hiermede wordt bewezen, dat de Italianen reden hebben om het Roode Kruis in Abessynië te wantrouwen. De gTcns tusschen Abessynië en Kenia. Te Nairobi i Kenia) is een rapport gepu bliceerd over 't binnenlandsch bestuur van Kenia in het jaar 1935, in welk rapport melding wordt gemaakt van tal van inci denten aan de grens van Kenia en Abessy nië. Het rapport wijst'er op, dat de Abes syniërs weinig lust vertoonden om samen te werken met de Britsche grensautori- teiten. Zeer vaak weidden Abessijnsche stam men hun kudden in Kenia, er zijn lang durige besprekingen over gevoerd tusschen de Britsche autoriteiten en de Abessijnsche stamhoofden, doch men heeft nimmer kun nen mérken, dat de schudigen gestraft werden. Eerder werden dergelijke lieden, bijvoorbeeld door Ras Desta, in bescher ming genomen. De grens is over een af stand van 400 kilometer nauwkeurig vast gesteld en men heeft' daarom een over eenkomst getroffen dat de stam der Djel- laba geen wapens zou mogen dragen. Niet temin hebben Britsche vliegers, die verken ningsvluchten boven dit gebied uitvoerden, herhaaldelijk gewapende stammen gezien. Het rapport vermeldt ten slotte de Brit sche pogingen om een einde te maken aan de oneenfgheden tusschen de verschillende stammen aan de grens, welke pogingen altijd door onwil van de Abessijnsche auto riteiten zijn mislukt. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. Veilig verkeer is ook heel wel mogelijk zonder een permanent gebruik van uw claxon. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. CHAUFFEUR BIJ BRUMMEN GEDOOD. Op den onbewaakten overweg nabij het kerkhof te Brummen is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Juist op het oogenblik dat een trein, die om 5,20 uur aan het station te Brummen moest aan komen, den overweg naderde, kwam een vrachtauto, bestuurd door den 67-jarlgen gehuwden H. J. Palsen'berg uit Brummen, uit de richting van het dorp aangereden. die den trein klaarblijkelijk niet ge zien had, reed door met het ontzettende gevolg, dat de auto in de flank gegrepen werd en een tiental meters werd mee gesleurd. De bestuurder werd vrijwel op slag ge dood, terwijl de auto totaal vernield werd. Honderden meters in den omtrek lagen de brokstukken verspreid. Den machinist van den trein Xreft waarschijnlijk geen schuld. NOTARIS IN MOEILIJKHEDEN. Hij vraagt surséance van betaling en ontslag. Wegens ernstige moeilijkheden heeft gisteren notaris M. Kluwer te Amsterdam bij de Arrondissements-Rechtbank sur séance van betaling aangevraagd en te vens zijn ontslag als notaris ingediend. De heer Kluwer schijnt een groot deel van zijn geld in onroerende goederen te hebben belegd. Wij vernemen in dit verband nader dat de notaris, zijn wij wel ingelicht, ook com missaris was van het Natuurbad te Bilt- hoven. Op 29 Mei 1933 is de oprichtingsacte van deze N.V. te zijnen kantore gepas seerd, terwijl hij ook optrad als secre taris van de bekende aandeelhoudersver gadering van het natuurbad, die gehouden is op 25 Januari 1935. De notaris had te Amsterdam een groot kantoor met een uitgebreide praktijk. GEWEZEN POLITIE AGENT GEEFT ZICH AAN. Heeft roofoverval en oplichting gepleegd. Bij de politie te Goirle meldde zich de gewezen politie-agent A. v. S. uit Tilburg aan, die zich beschuldigde een opiichting te hebben gepleegd. Tegelijk echter be schuldigde hij er zichzelf en zekeren A. te Tilburg van de daders te zijn van een in 1931 op den Heikant te Tilburg gepleegden roofoverval op een ouden man. De politie te Tilburg heeft deze zaak in onderzoek. Volledigheidshalve zij nog medegedeeld, dat zoowel van S. als A. reeds aanstonds na bedoelden overval als de vermoedelijke daders waren gearresteerd. Wegens het ontbreken van het wettig bewijs waren zij echter vrijgelaten. iMsb.) DIEFSTAL VAN RIJWIELPLAATJES. In den nacht van Zondag op Maandag werden van een aantal schuurtjes, gelegen achter diverse woningen aan den Koppel- weg en den Utrechtscheweg te Zeist, de sloten geforceerd en werden van een 18-tal fietsen de belastingplaatjes ontvreemd, terwijl in verschillende gevallen tevens enkele jassen en jekkers werden meege nomen. Deze diefstal herinnert aan inbraken, welke kortgeleden te Hilversum en te Amersfoort werden gepleegd, waar op een dergelijke wijze werd ingebroken. Ook thans heeft men de daders niet kunnen achterhalen. De politie zet haar naspeu ringen krachtig voort. U. D. POSTAMBTENAAR VERDACHT VAN VERDUISTERING. Gisterochtend is de 40-jarige B„ kan toorhouder van het post- en telefoonkan toor te Huizen, naar het huis van bewa ring te Amsterdam overgebracht, verdacht van het plegen van verduisteringen. Toen de maandelijksche inspectie uit Haarlem Vrijdag j.l. de boeken nazag, bleek, dat de kas en de boeken niet klop ten. De directeur van het post- en tele foonkantoor te Hilversum werd gewaar schuwd en deze stelde Zaterdag met eeni ge ambtenaren een onderzoek in. waarbij ook zij constateerden, dat de boeken niet in orde waren. Op verzoek van de post- autoriteiten werd de man Zaterdagavond te Huizen opgesloten. Gisterochtend heeft de officier van juistitie voorgeleiding van den man. die blijft ontkennen, gelast. Naar wij vernemen bedraagt het tekort f. 14 a f. 1500; vooral in de postzegelkas is het tekort aanzienlijk. DYNAMIET VOOR WITTE NELIS. De recherche heeft eenige dagen geleden te Kerkrade een mijnwerker van de Do- maniale mijn gearresteerd, die er van verdacht wordt „Witte Nelis" en zijn bende, die thans te Zwolle zit opgesloten, dynamietpatronen te hebben geleverd. Deze patronen worden in de mijnen ge bruikt en de mijnwerker had er eenige achtergehouden, welke hij aan Witte Ne lis zou hebben verkocht, die ze gebruikt zou hebben om er brandkasten mee op te Wazen. o FELLE BRAND TE GRONINGEN. Vannacht is een felle brand uitgebroken in het perceel Noorderbinnensingel 53 te Groningen, bewoond door de familie Hen driks. De heer H. is rijwielhersteller. Het vuur werd ontdekt door den garagehouder die vlak naast de familie H. woont en juist per auto terugkwam. De man waarschuw de zoowel de bewoners van beneden- en bovenhuis als de brandweer. Alle personen konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Zij werden bij buren ondergebracht. Na een half uur werken had de brandweer hel vuur gebluscht. Bij het blusschings- werk bekwam een brandwacht brandwon den in het gelaat. Het grootste gedeelte van de benedenwoning is uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. KIND VERDRONKEN. In een onbewaakt oogenblik geraakte het 2-jarig zoontje van de wed. W. Raben, te Nieuwleusen (Ov.), in de Dijksloot. Toen men het, nadat het was vermist, na eenig zoeken in het water zag drijven, bleek het kind reeds te zijn overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE ZAAK HAUPTMANN. Een tweede verdachte? Van ln nauw contact met gouverneur Hoffmann staande zijde verluidt, dat het den particulieren detectleven van Hoff mann gelukt is de identiteit vast te stel len van een tweeden man. die er van verdacht wordt betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van de baby van Lind bergh. Deze verdachte, zoo verluidt, zou ln den nacht, dat Lindbergh en zijn on derhandelaar. dr. Condon, op het kerkhof het losgeld overhandigden langs Lind bergh's auto zijn geloopen. waarbij hij een zakdoek voor het gelaat heeft gehouden. Deze man is later door de politie aange duid als een „onschuldig voorbijganger". De arrestatie van deze persoon nu zou ieder oogenblik verwacht kunnen worden. Gouverneur Hoffmann heeft zich in een onderhoud met vertegenwoordigers van de pers met deze aangelegenheid bezig gehouden. Hij oefende daarbij critiek uit op de houding der staatspolitie. Hij verklaarde, dat geen bekwame politie- instantie tegenover een dusdanig inhouds- riik bewijsmateriaal dat wijst op het aan wezig zijn van medeplichtigen, de handen ln den schoot kan leggen. IJS IN DE HAVEN VAN NEW YORK. De Amerik. kustwacht heeft verschei dene malen verzoeken om assistentie ont vangen van schepen die ernstig door het in de haven van New York drijvend ijs in gevaar worden gebracht. Groote ijsschot- sen veroorzaakten vertragingen van anderhalf tot twee uur voor eenige veer ponten. Vooral de binnenkomende sche pen hebben groote moeite behouden de kaden te bereiken. SNEEUW IN ENGELAND. Gisteren heeft het in het Noorden van Engeland en in de Midlands hevig ge sneeuwd. Van Northumberland en Durham zijn berichten gekomen volgens welke daar tien duim sneeuw ligt. De sneeuw val is Zuidelijk tot Noord-Lincolnshire gegaan o DOOR HOOGSPANNING GEDOOD. Als gevolg van blikseminslag in een transformatorhuisje, heeft te Biarritz de hoogspanning zich medegedeeld aan de leidingen van het lichtnet. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak kwamen ook eenige bedden in een huisje, dat door een Spaansch huisgezin bewoond werd, onder hoogspanning te staan, tengevolge waar van de vader met zijn drie zoons gedood, en de moeder zwaar gewond werd. KOUDE IN RUSLAND. In g'eheel Europeesch Rusland heerscht een felle vorst. In Noord en Centraal Rus land worden temperaturen tot 35 gr. onder nul geregistreerd. De koude is ook door gedrongen tot den Oekraine, den Kauka- sus, de kust van de Zwarte Zee en de kust van Azof. In vele streken woeden heftige sneeuwstormen die het spoorwegverkeer ernstig belemmeren. OUD-RIJKSONTVANGER WORDT 70 JAAR. Morgen hoopt de heer L. H. Slotemaker, oud-rijksontvanger en schoonzoon van wijlen minister Goeman Borgesius, te Katwijk Zee zijn 70sten verjaardag te vieren. Degenen, die iets te maken heb ben met de heffing van belastingen zijn in den regel weinig populair, maar de heer Slotemaker maakt op dezen regel een uitzondering. Na eerst eenige jaren als Rijksontvan ger te zijn werkzaam geweest te Druten in Gelderland, werd hij in 1900 als zoo danig benoemd te Katwijk en omliggende gemeenten, en bekleedde dit ambt tot cn met 1928, dus 28 jaar in die gemeente. Ook thans nog hoewel uit het ambte lijk leven teruggetrokken heeft hij zit ting in de besturen van verschillende ver- eenigingen en behoudt een actieve be langstelling in alles wat de gemeente Katwijk betreft. Hij is daar dan ook in alle kringen zeer gezien. Er zullen wel weinig Katwijkers zijn, die deze populaire figuur niet kennen en waardeeren! Zij hopen dezen zoo jeugdigen zeventigjarige nog langen tijd in hun midden te zien. Want al moge 70 jaar een hooge leeftijd zijn, in de practijk bemerkt men daar bij den heer Slotemaker niet veel van! Het zal hem morgen wel niet aan vele teekenen van belangstelling ontbreken! SCHIP VERGAAN. Een hevige storm woedde aan de Spaansche kust van den Oceaan. Voor Cerbeira is een schip gekenterd. Twee van de vijf opvarenden zijn, ver dronken. o MILITAIR VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. Op het Fransche vliegveld Lamartine is een militair vliegtuig tegen een boom gebotst en omlaag gestort. De piloot is om het leven gekomen. BRAND IN SLAAPZAAL VAN ARBEIDERS. Tien menschen om het leven gekomen. Bij een brand in de slaapzaal der ar beiders aan den Parkerdam, in de Colo- rado-rivier in Caiifornië, zijn tien arbei ders om het leven gekomen, terwijl twin tig werklieden werden gewond. Fritz Hirsoh en Arpad Latabar in hun rollen in „Wien Wien nur du allein". Maandag 17 Februari a.s. zuilen Fritz Hirsch en de zijnen in den Leidschen Schouwburg een enkele opvoering komen geven van hun nieuwe Schlager-operette „Wien Wien nur du allein". Deze voor stelling zal een populair karakter dragen. Van deze operette zijn reeds tal van opvoeringen met groot succes gegaan o.m. in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Het libretto schreven Julius Branrmer en Alfred Grünwald, die hun reputatie te danken hebben, o.a. aan „Grafin Mariza", „Die Bajadere" en „Der letzte Walzer". Deze operette speelt in Weenen in de goede dagen van weleer. Vrouwelijke hoofdpersoon is Maria Eisner als de schoone Margarete, de weduwe van een goudsmid. Eric Helgar werd de rol opge dragen van een jong kunstenaar Chris tian. een edelsmid, die heel veel van het bekoorlijke weeuwtje houdt, maar met haar nog al eens meeningsverschil heeft. Fritz Hirsch en Arpad Latabar zijn twee adellijke huwelijkspretendenten, wier gan- sche rijkdom slechts bestaat uit hun adelsbrieven en uit een groote dosis op snijden. Marta Wagner is Comtezza Giuletta; Claire Clairy is een vroolijke goudssmidsleerling en Else Böttioher, evenals de jonge tenor Eric Helgar een nieuwe aanwinst der Fritz Hirsch Ope rette, vertolkt de rol van een trouwlustige huishoudster, Portschunskula genaamd. Hans Blume is' de trouwe meesterknecht van Margarete. Verder komen hier drie herbergiers in voor: Zopfel (Walter Trie bei). zijn broer Zopfel (Leo Reicher), en Mady Meth als zijn dochter Zipfel. Regie van Paul Harden, algeheele lei ding van Fritz Hirsch. Dirigent is Hans Lichtenstein. Gerard Vroom heeft ook dit keer de décors ontworpen. De costumes zijn op eigen ateliers vervaardigd, onder leiding van Sophie Degenhardt. Dansen van Arpad Latabar. Componist is Edmund Eysler. H. K. H. Prinses Juliana heeft de voor stelling bijgewoond in den Princess* Schouwburg te Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9