76sle Jaargang DINSDAG 4 FEBRUARI 1936 No. 23270 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD Prijs der advertenties: 'SÖ jttb. P«T tegel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar 'Sgdfl'tschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere Advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk l&gét tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling iwöensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden SHri 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven j 3*0 ots. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. ft* 'i ii Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 150A Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zilri|j per 3 maanden ft 2.351 per week .riTT. f.0.18 Franco per post ft 2'35 per 3 maanden portokosten^ (voor binnenland f. 0.80 per 3 nuitkj. Oit nummer bestaat uit 0RIE bladen EERSTE BLAD. LEIDSCHE EXPLOITATIE MIJ. VAN ONROERENDE GOEDEREN. Vergadering van houders van 5'/i°/o obl. besluit tot uitstel van rente betaling met drie jaar. Gistermorgen werd in „Krasnapolsky" te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer Th. J. op de Coul, een verga dering gehouden van houders van 5'/i oblig. der Leidsche Expl. Mij .van Onroe rende Goederen. Deze vergadering was feitelijk uitge schreven tot stemming over een gewijzigd voorstel Inzake rentebetaling, waarbij aan de obl.houders zou worden overgelaten den termijn waarvoor het uitstel zou wor. den verleend, zelf te bepalen. Medegedeeld werd, dat vertegenwoor digd waren 12 obl.houders, recht heb bende op het uitbrengen van 31 stemmen. In verband met het gebeurde op de Vorige vergadering, met name het onbe voegd stemmen door een aantal obl.hou ders, stelde de voorzitter allereerst de vraag of men naar aanleiding daarvan thans nog wat in het midden wenschte te brengen. De heer J. J. de Cler, juridisch advi seur van commissarissen der „Lemvog", legde hierop de volgende verklaring af: De stemming op de vorige vergadering is onzuiver geweest of valsch. Spr. ci teerde in dit verband het zgn. „stroo- mannen-arrest" van den Hbogen Raad. Een gemeente heeft ten onrechte 25 stem men op de vorige vergadering uitge bracht. Een dergelijke handelwijze acht spr. een gemeente onwaardig. Bovendien heeft het gemeentebestuur hier gehan deld in strijd met de gemeentewet, daar voor deze handeling bovendien de toe stemming van den gemeenteraad noodig was geweest. Wanneer dan ook eventueel wederom misbruik van het stemrecht zou worden gemaakt, zou de Lemvog niet schromen, een aanklacht bij de Justitie in te dienen. Spr. stelt ten slotte voor, de thans gehouden vergadering eenvoudig te beschouwen als een voortzetting van de vorige. Er zal dus gestemd moeten worden over het voorstel, waarbij uitstel van rentebetaling voor den tijd van driejaar wordt verleend. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag wijst de heer Op de Coul er nog op, dat in de trustacte staat, dat door één obl.houder ten hoogste zes stemmen mogen worden uitgebracht. In de vorige vergadering was spr. ont gaan, dat in strijd met de voorwaarden van de trustacte werd gestemd. De trustee kan, wanneer obl.houders thans unaniem van meentag blijken, dat deze vergade ring als voortzetting der vorige moet worden gezien, niets anders doen dan zich naar den wensch van obl.houders te voegen. Feitelijk zou overeenkomstig de trustacte thans opnieuw een vergadering moeten worden uitgeschreven, die op 17 Febr. eerst zou kunnen worden gehouden. Slechts wanneer na de vergadering een obl.houder tegen het nemen van een be sluit In deze vergadering zou protestee ren, zou de trustee genoodzaakt zijn, als nog een vergadering uit te schrijven. De toestand van de Lemvog is volgens spr. sedert de vorige vergadering niet ge wijzigd. Spr. is ervan overtuigd dat wan neer geen wonder gebeurt, de mij. niet in staat is over zes maanden de rentebetaling te hervatten. De positie van de Lemvog houdt ten nauwste verband met de hou ding die hypotheekbanken en andere cre diteuren aannemen. Verschillende credi teuren en hypotheekbanken hebben zich uiterst tegemoetkomend getoond. Een andere vraag is, of de mogelijkheid bestaat obl-houders eenige zekerheid te Verschaffen. Dit is volgens de trustee niet het geval. Andere crediteuren zitten op de panden. Faillissementsaainvrage acht spr. even min in het belang van obl.houders. zoodat z.i. niets anders overblijft dan het gevraag- uitstel te verleenen. Een obl.houder wijst op de offers die reeds door de obl.houders moesten worden gebracht. Met verlaging van de rente van 51/! tot 3'h "/o heeft hij destijds genoegen kunnen nemen, doch tegen een algdheele stopzetting der rentebetaling verzet hij zich. Z.i. zal de toestand over drie jaar in geen geval gunstiger zijn geworden dan thans. De heer Op de Coul wijst er nog op dat faillissement eveneens geen baat aan de houders dier 5'/s oblig. zou brengen. De andere obl. houders plus de hypotheek banken zitten op de panden en die gaan natuurlijk eerst uitwinnen. Een andere obl.houder waagt of de Lem vog, wanneer het voorstel aangenomen wordt, wel nog bestaansmogelijkheid heeft, lederen dag kon een hypotheekbank cischen dat het onderpand te gelde wordt gemaakt. De juridische adviseur van commissa rissen, de heer De Cler, stelt voor thans fot stemming over te gaan over zijn voor stel. Unaniem wordt het voorstel aange nomen, zoodat dus deze vergadering wordt beschouwd als een voortzetting van de Vorige, waarop het voorstel tot uitstel van rentebetaling voor drie jaar aan de orde J>as. De heer De Cler wijst dan nog op del meegaande houding van de andere credi teuren. Spr. hoopt dat het wetsontwerp inzake de vaste lasten zal worden aange nomen. Dan zal de rente die aan de ban ken moet worden betaald evenals de af lossing verminderen. De banken hebben bijna alle afgezien van aflossingen en bovendien de rente betaling voor zeer belangrijke bedragen opgeschort. De huuropbrengsten kunnen thans de te betalen rente der hypotheek banken nog dekken. Ook verschillende „kleine" menschen zijn bereid uitstel aan de mij. te verleenen. De houders van de 6°/o obl., die niet onder trustverband staan, gaan met het uitstel accoord. Slechts twee obl. houders die niet ter vergadering wa ren, hebben wegens wanbetaling laten pro testeeren. Hieronder is één crediteur, een der rijkste Nederlanders. Dit gebeurt via een incasso-bureau en spr. wenscht krachtig te protesteeren tegen dergelijke practij'ken van mcasso-bureaux, die trachten, onder bedreiging met faillis sement, een mij. omver te werpen, terwijl het slechts om betrekkelijk kleine bedragen gaat.. Hij spreekt de hoop uit, dat in de toekomst een wet zal worden ontworpen, die dergelijke kwade practijken onmogelijk zal maken. Doch commissarissen van de Lemvog hebben reeds een surséance-aanvrage ge reed liggen, die zal worden ingediend, zoo dra hiertoe aanleiding bestaat, met name wanneer zekere „parasieten" onder de crediteuren het bestuur hiertoe zouden drijven. De heer De Cler onderstreept dan nog, dat het bestuur, zonder eenige vergoeding hiervoor te genieten, al het mogelijke doet om de mij. op de been te houden. Wanneer de vergadering het voorstel niet zou aan nemen. zou de trustee slechts faillissement kunnen aanvragen, doch spr. is er van overtuigd, dat dit niets zou baten en zeker surséance zou worden verleend. Deze ver klaring dient niet om eenigen dwang op de vergadering te oefenen, doch slechts om de crediteuren duidelijk te maken waar zij aan toe zijn. Ten slotte wordt het voorstel inzake uit stel der rentebetaling met algemeene stem men aangenomen, waarna de vergadering wordt gesloten. HET SCHILDERWERK DER GEMEENTE. Verzoek van patroons en gezellen. Aan de Commissie van Fabricage der gemeente Leiden is het onderstaande adres verzonden: De commissie van schilderspatroons en -gezellen, waarin vereenigd: afd. Leiden R.K. Bond van Schilderspatr., afd. Leiden Chr. Bond van Schilderspatr., afd. Leiden Bond van Ned. Schilderspatr., afd. Leiden Ned. Schildersgezellenbond, afd. Leiden Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, afd. Leiden RK. Bouwarbeidersbond, verzoeken u be leefd doch zeer dringend het onderstaande in welwillende overweging te nemen: a. ten spoedigste zooveel mogelijk schil derwerk tê doen uitvoeren; b. de openbaar te besteden werken op te dragen aan hen, wiens prijs het meest ver antwoordelijk is, te beoordeelen naar een gemaakte begrooting. Bovengenoemde com missie is bereid, zoo gewenscht, een be grooting te maken. c. het schilderwerk, zoowel ondershands als openbaar aan te besteden onder de volgende bepalingen. 1. De patroons daarvoor in aanmerking komende, moeten bona fide Leidsche pa troons zijn, en de bepalingen van het Col- leotief Arbeidscontract stipt nakomen. 2. De eventueele aannemer van schilder werk mag per vijf gezellen slechts één ge zel beneden den leeftijd van 16 jaren en één gezel tusschen 16 en 23 jaren aan het werk hebben. Alle gezellen moeten in Leiden woon achtig zijn. Wanneer bovengenoemde bepalingen door U worden gesteld is dit bevorderlijk voor de verruiming van werkgelegenheid, aangezien daardoor oneerlijke concurrentie wordt uitgesloten. Mocht door deze eerlijke concurrentie de prijs van het werk een weinig hooger worden, welke de Gemeente moet betalen, dan staat daartegenover dat meer volwas sen gezellen werk vinden, dus de steun gelden zullen verminderen. Voorts zal veel beter werk geleverd worden. Niet te onderschatten is de moreele waarde hiervan; méér volwassen gezellen aan het werk en het werk uitgevoerd door Leidsche patroons voor een te verantwoor den prijs, waardoor tevens een betere har monie ontstaat tusschen patroons en ge zellen. Ondergeteekenden. Voorzitter en Secre taris van genoemde commissie, zullen gaarne bovenstaande mondeling toelichten. (w.g.) J. J. van Weerlee, voorz. A. van Westbroek, secr. EEN ONTPLOFFING VOORKOMEN. Gistermiddag omstreeks halfvier ont stond een scheur in de stoomleiding van een heimachine, staande in een put op het Stadhuisterrein. Het in de buurt dienstdoende personeel vluchtte naar alle kanten, uit vrees voor een ontploffing en ook de bewoners van verschillende hul zen in de Maarsmanssteeg, die door het geroep op het gebeurde opmerkzaam wa ren gemaakt, zochten een goed heenko men. Eenige arbeiders slaagden erin het vuur uit den ketel te verwijderen, waardoor de stoomontwikkeling ophield en erger werd voorkomen. Het grootste deel van den stoom was trouwens reeds ontsnapt door het gat in de leiding. l INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. „Schoonheid van eigen land". Gisteravond belegde de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling een luisterbijeenkomst waar de heer H. v. Woudenberg een lezing met lichtbeel den hield over „Schoonheid van eigen land", een reis langs de Natuurvrienden huizen van de Natuurvrienden, een groep aangesloten bij het Inst. v. Arb.-Ontw. Na een kort welkomstwoord van den heer J. Wolfslag, secretaris der afdeeling verkreeg de inleider het woord en wees in den aanvang op den drang in den mensch om te zoeken naar vrijheid en genot in de Natuur, uit welken drang de eerste reis- vereenigingen ontstonden, later In de ar beidersbeweging georganiseerd tot een groep van „Natuurvrienden". Deze groep van menschen heeft bereikt, dat thans door het geheele land Natuurvriendenhuizen zijn verrezen, die het ook aan smalle beur zen mogelijk maakt, een heerlijken vacan- tietijd door te brengen. Thans zijn er elf huizen en terreinen op de mooiste plekken van ons land. Als eerste werd getoond „Ons Honk" bij de Lage Vuursche, een der meest bekende huizen met een prachtige omgeving, waar van de zeer fraaie collectie lichtbeelden een goed overzicht gaf. „Over-Holland", gele gen in de Vechtstreek was in de 17e eeuw een patriciërshuis; het interieur van dit fraaie gebouw ademt nog den strengen geest der vroegere bewoners. Dat de Loos- drechtsche plassen op eenigen afstand van dit verblijf zijn gelegen, maakt het voor een bezoek nog aantrekkelijker, terwijl de mooie Vechtstreek zelve alleen al een ver blijf goed maakt. Zijn reis voortzettend, kwam spr. aan het Vrijhoevenhuis, een kostbaar bezit van de Goudsche Natuur vrienden, dat telken jare door zijn heer lijke ligging aan de uitgestrekte plassen een stroom van bezoekers trekt. Voor den watersport-liefhebber is dit werkelijk een dorado. Een flinke afstand is het dan naar het „A.B.K.-huis", aldus genoemd met de voorletters van een der vooraanstaande mannen in de moderne arbeidersbeweging, schitterend gelegen op de Veluwe. In Twente vinden we het kampeerterrein de „Ekkelenkamp", lil een omgeving, rijk aan historie en folklore. Bij Almelo en Hengelo verrees in '28 „Krikkenhaar". Fraaie lichtbeelden toonden de omstreken van „Den Broam" dat in '34 reeds moest worden vergroot. Genoemd naar den Gelderschen voorvechter L. M. Hermans toonde spr. de „Hermanshoeve", heel eenvoudig, doch daarom niet minder aantrekkelijk. Al deze huizen der Natuurvrienden, ver spreid in de mooie gedeelten van ons land, moedigden aan tot meerderen bouw, waar van de bedoeling is, geleidelijk te komen tot een bezit van een keten van Natuur vriendenhuizen door het geheele land. Het Noorden mocht niet ontbreken en de Gro ningers zetten in '34 de schouders onder dit werk met het resultaat, dat nabij het Zuid- laardermeer een prachtig verblijf tot stand kwam: „De Hondsrug". Ongetwijfeld is dit de meest ideale plek voor de Groningers, evenals het uitgebreide kampeerterrein te Oostvoorne dat is voor de Rotterdammers. Honderden genieten hier in de zomermaan den een heerlijk weekend of meerdere da gen van Voorne's strand en duin met zijn zeldzame flora en fauna. Zij, die willen ge nieten van strand en duin zonder te gaan kampeeren kunnen terecht op „Paasduin" het pas verworven bezit der Natuurvrien den, gelegen bij Wijk aan Zee. Spreker besloot zijn heldere, door de tal rijke bezoekers met groote aandacht ge volgde lezing met de hoop uit te spreken, dat de heilige begeerte naar levensblijheid en vrijheid, die het ontstaan van deze schat van huizen bewerkstelligde, zal blijven leven in aller hart. Rest nog te vermelden, dat de firma Baart belangeloos de muziekinstallatie had verzorgd. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen over de maand Januari 1936: een halsketting, een baal stroo, een radiateurdop, een kwitantie, een padvindersriem, een hondenriem, een vulpenhouder, handschoenen, rijwielbelas- tingmerken, een zakmes, een bril met nik kel montuur, een blauwe muts, sleutels, een zilveren vulpotlood, een rijwiellan- taarn, een boekje, portemonnaies, twee bankbiljetten, een vlot, een groene muts, een hoornen montuur zonder glazen, een étui met ritssluiting, een gladde ring, een zwarte handwarmer, een zilveren vulpot- loodje, 2 bruine mutsen, een zwarte muts, een biervaatje, een R.K. kerkboekje, een gymnasiekschoen, een hamer, een dictaat cahier, een bruin ceintuur, een koperen buis, een pakje, inhoudende handschoe nen, een pakje haakwerk, Va knot wol, een fitterstang, een actetasch, inh. pakje thee, bruine muts met zwarte rand, 2 slappe boorden, een reservewiel met band, een blauwe overall, een roode muts, een pakje, inhoudende blik biskwie, een num merplaat van een motorrijtuig, een pakje, inh. blauwe muts. een kaart van N. Z. H. T., een medaille van de stierenkeuring, een autoslinger, een leefnet. Gevonden in de Electrische Tram (stads- lijn)twee damesparapluies, vijf paar bandschoenen, een bruine muts, een ro zenkrans in étui, een sleutel. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen iederen werkdag met uitzonde ring van Donderdag en Vrijdag van 13 uur nam. aan het Bureau van Politie (Af deeling Gevonden Voorwerpen), DE ALGEMEENE TOESTAND. De besprekingen te Parijs De Vloot - conferentie te Londen. Te Parijs duren de besprekingen nog druk voort. Koning Boris van Bulgarije bezocht president Lebrun en ontving daarna Sarraut en Flandin, wien door koning Carol van Roemenië de kroon orde werd verleend. Voorts zijn te Parijs prins Paul van Griekenland en prins Starhemberg. In Oostenrijksche kringen blijft men den nadruk leggen op het particulier karak ter van het bezoek van Starhemberg aan Parijs. Te zijner eer heeft de Oostenrijk sche legatie hedenavond een diner gege ven, waaraan o a. ook minister Flandin aanzat. De Turksche minister Roesjdi Aras en de ambassadeur Soead lunchten met den Griekschen gezant Politis. In den middag bracht Roesjdi Aras een bezoek aan mi nister-president Sarraut. Heden zal hij een onderhoud hebben met den minister van handel Bonnet en morgen zal hij een bezoek brengen aan president Lebrun. Men blijft volhouden, dat speciaal het Donau-vraagstuk het middelpunt der be sprekingen is en tevens de deelneming van Rusland aan het Midden-Europeesche pact, met het doel Oostenrijk en Honga rije te onttrekken aan den Italiaanschen invloed. Hiertegenover doet men, volgens Stefani, in politieke kringen te Rome op merken, dat het Donau-pact op dit oogen- blik niet aan de orde is, niet omdat Italië druk bezig is met het Abessijnsehe con flict, want Italië is eveneens volkomen voorbereid voor zijn Europeesche taak, maar omdat de sancties een scheiding te weeg gebracht hebben tusschen de landen die bij dit pact zouden hebben moeten samenwerken. Wat de deelneming van Rusland betreft genoemde kringen weten daar niets van. In geen geval zou een tusschenkomst van Rusland passen in het program, volgens hetwelk het Donau-pact zou worden uit gevoerd, aangezien de staten, die tot dit pact uitgenoodigd waren, aan Oostenrijk grensden, of daar bijzondere belangen hadden. De aandacht trekt, dat de Hon- gaarsche minister van buitenl. zaken in cognito te Parijs vertoefde en inderdaad aan geen enkele bespreking deelnam. In Roemeensche politieke kringen be spreekt men opnieuw de Habsburgsche kwestie in verband met de reis van prins Starhemberg naar Londen en Parijs. Het orgaan der conservatieve party „Epoca" schrijft in dit verband: „Wij ver geten niet, dat de idee van een herstel der monarchie zoowel in Oostenrijk als in Hongarije met sympathie is begroet. Wij zullen nooit genoeg voorzorgsmaatregelen kunnen treffen ten aanzien van de po gingen der legitimisten. Wij zullen niet vergeten, dat het om ons bestaan gaat". Daarnevens komt dan de kwestie der collectieve veiligheid. Dit in verband met het Italiaansoh- Abessiinsch conflict en de organisatie op verzoek van Engeland van den weder- keerigen bijstand tusschen de mogend heden aan de Middellandsche Zee. Ook is de wensehelijkheid besproken van de tos- treding van Bulgarije tot het Balkanpact. De kwestie van de versterking van de Dardanellen is niet serieus ter sprake ge komen, omdat de Turksche regeering van LEIDSCHE PADVINDERS „LEEUWKENGROEP", AFD. ZEEVERKENNERS. In vele plaatsen van ons land zijn er naast de gewone padvinders, ook jongens, die hun verkennerswerk in hoofdzaak op het water verrichten. Zij worden Zeeverkenners genoemd en onderscheiden zich van hun broeders aan den wal door de matrozenmuts en de blauwe trui, welke hen tot zeeman stem pelen. Eerst en vooral zijn zij padvinders, doch het leven van den zeevaarder en den ontdekkingsreiziger ter zee trekt den Zeeverkenner meer dan het woudloopers- ileven. Natuurlijk zijn door het hoofd kwartier der Nederlandsche Padvinders ivoor dit werk de noodige regels vastge steld wat betreft de veiligheid der jon- fcer.s. Het spreekt vanzelf dat Leiden, door tijn gunstige ligging ten opzichte van de bieren, een ideale plaats voor dit werk is. De leiding der Leeuwkengroep heeft, nu ïij de voor dit werk geschikte leiders ge- Vonden heeft, aan haar groep een afdee ling Zeeverkenners verbonden. Voor jongens van 12—17 jaar bestaat gelegenheid zich bij deze afdeeling aan tfe sluiten. Het bezit van een boot of kano is niet vereischt. Onze stadgenoot, <je heer G. P. H. Lpcher, theologisch candidaat, ontving een benoeming als predikant bij de Indische Staatskerk. Det wethouder van sociale zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. Hedenmorgen is de 18-jarige mej. H. C. P„ wonende op de Jan van Goyenkade, tengevolge van de gladheid der straat op de Neksluisbrug gevallen, waarbij zij niet het hoofd op een trottoirband terecht kwam. Zij werd bloedend verwond en dooi den Eerste Hulpdienst naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. TT" BINNENLAND. De Nederlandsche ambulance te Dessié 14 haar werk begonnen. (Binnenland, 3e BI.). Discontoverlaging der Nederlandsche Bank. (Financiën, 2e Blad). Vrachtauto bij Brammen door trein ge grepen de chauffeur gedood. (Gemengd, 3e Blad). Betere weerkansen te Garmisch; vorst en dichte sneeuwval. (Sport, 3e en le BI.). Het tournooi om den Davis-Cup; Neder land moet naar Monaco. (Sport, 3e Blad). Hedenmorgen is een auto in de Zuid- Willemsvaart gereden; de bestuurder is verdronken. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Ernstige overweging van een petroleum- embargo. Nog een scherpe Italiaansche waarschuwing. (3e Blad). De besprekingen te Parijs duren nog voort. (Buitenland, le Blad). De staking te Londen wordt nog uige- breid. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. meening is dat geen precedent geschapen moet worden in de tegenwoordige omstan digheden, in verband met het feit dat dan eventueel ook de herbewapening van de Rijnzone aan de orde zou komen. De ter bestudeering van de Britsche voorstellen tot kwalitatieve ontwapening ingestelde subcommissie der Vlootconfe- rentie heeft gisteren vergaderd. De eerste taak der commissie zal er in bestaan eenige «begripsbepalingen vast te leggen. Zoo moet bijv. het begrip vliegtuig moederschap worden vastgelegd, aange zien er ook slagschepen en kruisers be staan, die zijn voorzien van installaties voor het starten van vliegtuigen. Derge lijke problemen moeten ook worden opgelost ten aanzien van de scheeps- tonnage e. d. De Britsche voorstellen bepalen o.m. dat groote slagschepen ten hoogste een ton nage zullen hebben van 35.000 ton. Van Britsche zijde wordt gezegd dat men voor deze scheepsklasse als hoogste grens weder 27.000 ton had voorgesteld, dooh dat dit voor Amerika niet aanvaardbaar was. De vier delegaties zijn het er over eens geworden, dat geen verdere kruisers zullen worden gebouwd in de a-klasse, 10.000 ton met acht-duims-geschut. Van Engelsehe zijde is het voorstel ge daan, als maximum-limiet voor duikboo- ten 10.000 ton aan te nemen, dit om aan de behoefte van Frankrijk en Italië tegemoet te komen, die duikbooten met een grooten actie-radius beschouwen als een essentieel element voor hun defensie. De Amerikaansche delegatie heeft hier tegen geen bezwaar gemaakt. Frankrijk verzet zich nog steeds tegen uitbreiding van de conferentie, door andere vlootmogendheden bij de confe rentie te betrekken. Het Britsche plan is, zooals bekend, deze mogendheden uit te noodigen, zoo- dra een overeenstemming tussohen de op het oogenblik te Londen vertegenwoordig de vier mogendheden in zioht is gekomen. FRANKRIJK. Staking to St. Nazaire. Te St. Nazaire is een staking geprocla meerd op de werf van Penhoet. Het sta kingsbevel is door alle arbeiders, met uit zondering van de meesterknechts en leer lingen, opgevolgd. Bij den ingang van de werf staan stakingsposten. Voorloopig is men nog in het onzekere omtrent de houding van de arbeiders, die werken aan de verbouwing van de „Nor- ■mandië" te Le Havre, het voltooien van het passagiersschip „La Ville Oran" in La Ciudad en aan den pantserkruiser „Dun- kerque" te Brest, tot wie een oproep is ■gericht zich bij de staking aan te sluiten. Ouci-minister Fret is in het Paleis van Justitie te Parijs wederom aangevallen en geslagen. Ben der aanvallende leden dei- balie is gearresteerd. ZUID-AMERIKA. Spoorwegstaking in Chili. Aan een uitgebreide spoorwegstaking VvorcÊt a o or circa 18.000 arbeiders deelge nomen. In de districten waar wordt ge staakt hebben militairen den dienst over genomen, terwijl de staat van beleg is af« gekondigd.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1