LEIDSCH DAGBLAD - GEMEENTEZAKEN. Blad BINNENLAND. Dinsdag 4 Februari 1936 L HET UITBREIDINGSPLAN. In het voorstel inzake herziening van 't plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden hebben B. er. W. er op gewezen, dat de uitmonding van den nieuw ontworpen hoofdverkeersweg Rij nsburgersingel Rijnsburgerweg op laatstgemeiden weg buiten het uitbreidingsplan valt. Ten einde een goede aansluiting van den hoofdverkeersweg en den geprojec- teerden nieuwen sporwegovergang met den Rijnsburgerweg te verkrijgen, zal te zijner tijd een oppervlakte grond langs de noordoostzijde van den Rijnsburgerweg, onmiddellijk grenzende aan den bedoelden spoorwegovergang, tot straat moeten wor den aangelegd. Met het oog daarop achten B. en W. het wenschelijk. dat voor het onderhavige gedeelte van den Rijnsbur gerweg bijzondere voorschriften ter bepa ling van een voorgevelrooilijn worden vastgesteld. GROENTEN-DISTRIBUTIE. In verband met een op 16 Juli 1935 ge daan verzoek van den Leidschen Bestuur- dersbond. om maatregelen te nemen om ook te Leiden te komen tot verstrekking van goedkoope groenten, hebben B. en W. naar de distributie van die groenten in een aantal gemeenten, waar zij plaats heeft, een onderzoek doen Instellen, als mede inlichtingen doen inwinnen bij de Nederlandsche Groenten- en Fruit Cen trale. welke instelling de voor distributie beschikbare groenten verstrekt. Bij dat onderzoek is gebleken, dat de distributie van goedkoope groenten, in de gemeenten, welke haar hebben ter hand genomen, met succes geschiedt en dus blijkbaar door de voor die distributie in aanmerking komenden op prijs wordt ge steld. In verband hiermede achten B. en W. termen aanwezig om. zij het voorloopig bij wijze van proef, aan het in den aanhef genoemde verzoek te voldoen. Tegen het einde van den proef, welke gedurende 3 maanden ware te nemen, zal dan kunnen worden beoordeeld, of de dis tributie in een behoefte voorziet en over de voortzetting daarvan nader kunnen worden beslist. Ter informatie deelen B. en W. nog het volgende omtrent de distributie mede. Door de vorengenoemde Centrale wor den thans voor de distributie verstrekt kooprapen, uien, wortelen, bieten, roode en witte koolsoorten, selderie, schorse- neeren, prei en vatgroenten. De te distri- bueeren groenten wisselen al naar gelang van de jaargetijden en andere omstandig heden af; eenige weken geleden werden bijv. ook sla en bloemkool gedistribueerd. De groenten, met uitzondering van de vat groenten. worden aan de gemeente ver strekt a 2' ct. per K.G. en gedistribueerd a 3 ct. per K.G. De vatgroenten worden ingekocht a 8Vi ct. per K.G. en verkocht a 9 ct. peT K.G. Per hoofd wordt per dag een pond groente beschikbaar gesteld. Voor de distributie komen in aanmerking ondersteunde werkloozen en armlastigen, die overigens geheel vrij worden gelaten van de distributie al dan niet gebruik te maken. De groenten worden in consignatie aan de gemeente verstrekt. De eventueel niet afgenomen groenten moeten worden vernietigd. Voor de vernietigde groenten behoeft echter niets te worden betaald, zoodat de gemeente uit dien hoofde gee nerlei risico op zich neemt. De distributie heeft reeds plaats in een 120-tal gemeenten en dat aantal neemt geleidelijk toe. In al de gemeenten, waar thans groenten gedistribueerd worden, geschiedt de distributie rechtstreeks door de gemeente. Een andere regeling, met name deze, waarbij de distributie plaats heeft via de groentehandelaren, welke re geling in een adres van de Leldsche Mid denstands-Centrale wordt genoemd, is niet wel mogelijk, omdat de groenten, zooals gezegd, in consignatie worden verkregen, cn de door de Groenten- en Fruit Cen trale verlangde waarborg, dat de groenten uitsluitend worden verstrekt aan de daar voor in aanmerking komenden, bezwaar lijk zou zijn te geven, indien genoemde handelaren zouden worden ingeschakeld. Ook hier zal de distributie derhalve rechtstreeks door de gemeente moeten geschieden. Evenwel zal daarom geen groote uitgave ten behoeve van de distri butie noodig zijn. Onder toezicht van den Dienst van Sociale Zaken zullen de be- noodigde werkzaamheden, zooals afwegen, enz. door werklooze arbeiders kunnen wor den verricht, terwijl de administratieve werkzaamheden aan werkloos kantoorper soneel kunnen worden opgedragen. Den eerstgenoemden mag daarvoor een toe lage van 101. den laatstgenoemden een toelage van 20Vo op het steunbedrag wor den toegekend. Deze toelagen'komen voor de gewone subsidie uit het Werkloos- lieidssubsidiefonós in aanmerking. Indien de gemeente zelf beschikte over eenige ge schikte lokalen, zouden de kosten, behalve die van eenige administratieve en andere bcnoodigdheden. tot de vorenstaande be perkt blijven. Dit is echter niet het geval, zoodat eenige winkellokalen voor den proeftijd moeten worden gehuurd en in gericht. Daarmede zal naar schatting ver moedelijk f.500.zijn gemoeid f. 400. voor huur en f. 100.voor inrichtingl, welke kosten met de vorengenoemde wel licht geheel uit het verschil in inkoops prijs en verkoopsprijs zullen kunnen wor den bestreden. Indien evenwel dat verschil, zooals in meerdere gemeenten wordt gedaan, aan de groentenhandelaren zou worden afge staan, zulks ter tegemoetkoming aan de bezwaren, welke uit dien kring tegen de distributie te berde worden gebracht, zou den nagenoeg alle kosten ten laste der ge meentekas komen. Die bezwaren, waaraan het adres van dc Leidsche Middenstands-Centrale uiting geeft, komen B. en W. echter niet in alle opzichten gegrond voor. Het debiet van die handelaren onder de werkloozen en armlastigen zal toch, naar zij meenen, niet van zoodanigen omvang zijn, dat de distributie voor die handelaren een betee- kenend nadeel zou kunnen opleveren. TOEZICHT BEWAARSCHOLEN. Ter voorziening in de vacatures, welke in de Commicsie van Toezicht op de Be waarscholen zijn ontstaan, tengevolge van de periodieke aftreding van den heer prof. dr. C. C. Berg en van de dames E. G. Bos en D. C. E. Voltman, bieden B. en W. de volgende voordrachten aan; Prof. Berg wilde voor herbenoeming niet in aanmer king komen: a. Vacature prof. dr. C. C. BeTg: lo. J. M. H. Horikx, 2o. G. P. Bergers. b. Vacature E. G. Bos: lo. E. G. Bos; 2o. A. van der Spek. c. Vacature D. C. E. Voltman: lo. D. C. E. Voltman; 2o. C. W. Huibregtsen. VERHURING PERCEELEN. Als gegadigde voor het perceel Haarlem merstraat No. 165a (zijnde twee verheelde pakhuizen I. waarvan de huur door de te genwoordige huurders W. en L. Kanbier tegen 1 Mei as. is opgezegd, heeft rich aangemeld de heer W F. Kanbier, alhier. Hij is bereid het pand te huren voor den tijd van één jaar voor f. 350.per jaar, ingaande 1 Mei a.s. en verder van jaar tot jaar De geldende huurprijs bedraagt f. 450.doch onder de tegenwoordige omstandigheden kan met een huurprijs van f. 350 genoegen worden genomen. Het thans leegstaande winkelhuis Hooi gracht No. 6 kan eveneens weder worden verhuurd. De heer L. C. Heynen, alhier, is bereid dit pand te huren voor f450.per jaar tot 1 Mei 1937, en vervolgens van jaar tot jaar, mits aan het perceel eenige voor zieningen worden getroffen, waartegen geen bezwaar bestaat. BOUWPLAN ONS DOEL. Bij besluit van 12 November 1934 werd ten behoeve van het verkrijgen en het bouwrijp maken van het terrein voor het Ce bouwplan van de woningbouwvereen. ..Ons Doel", een uit 's Rijks kas aan de gemeente-zelve verleend voorschot aan vaard, groot maximaal f.23.400— bere kend naar een terreingrootte van 3000 M2 Verder werd bij besluit van 29 Juli 1935 het raadsbesluit van 12 Nov. 19394 in dien zin gewijzigd, dat een oppervlakte van pl.m. 3135 M2 in erfpacht werd uitgegeven. Bij de kadastrale opmeting bleek de grond echter een oppervlakte van 3136 M2 te hebben, zoodat, berekend naar een be drag van f. 7.30 per M2.. voor grondkosten benoodigd is 3136 x f. 7.80 f. 24.460.80. Op daartoe gedaan verzoek werd bij Mi- nisterieele beschikking van 13 Dec. 1935 het voorschot uit 's Rijks kas tot dat be drag verhoogd. SUBSIDIES BIJZONDER L. O. In verband met het bepaalde in artikel 100 van de Lager-Onderwijswet 1920 heb ben de besturen van eenige bijzondere lagere scholen aanvragen ingediend om vergoeding uit de gemeentekas van de jaarwedden en wedden van aan die scho len. gedurende 1934. verbonden bovental lige leerkrachten. Voor de berekening* van die vergoeding is grondslag het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer aan de gezamenlijke overeenkomstige openbare schojen. Aan de hand van die gegevens zijn de aanvragen onderzocht en accoord bevonden. Het totaal bedraagt f. 57.967.95. In verband met het bepaalde in art. der Lager-Onderwijswet 1920 hebben de be sturen van alhier gevestigde bijzondere scholen aanvragen ingediend om een voor schot op de vergoeding van de kosten van instandhouding van hun scholen over het jaar 1936. Voor de berekening van het voorschot is tot grondslag genomen hetgeen te zelfder zake over het laatste dienstjaar, waarover de gemeenterekening is gesloten i.e. 1932, voor de openbare lagere scholen in deze gemeente is uitgegeven. De gemiddelde kosten per leerling heb ben met uitzondering van die voor de salarieering van vakonderwijzers over dat jaar bedragen: voor het gewoon lager onderwijs f. 15.59 en voor het uitgebreid lager onderwijs f. 31.97. Met betrekking tot de kosten van het vakonderwijs zij medegedeeld, dat de ge meente over 1935. met Inbegrip van de te haren laste gebleven pensioensbijdragen, gemiddeld per wekelijksch lesuur heeft uitgegeven voor het vakonderwijs aan de scholen voor gewoon lager f. 127.62 en voor dat aan de scholen voor uitgebreid lager onderwijs f. 118.09 In dat jaar werd door vakonderwijzers les gegeven per school voor gewoon lager onderwijs gedurende gemiddeld 4.29 uur per week en per school voor uitgebreid lager onderwijs 21.49 uur per week. Het totaal bedraagt f. 103.461. DE VEE- EN ZUIVEL TENTOONSTELLING Op 27 Mei 1935 werd besloten tot deel neming door de gemeente in het door be langhebbenden bij- en belangstellenden in de veemarkt opgerichte garantiefonds ter dekking van een eventueel nadeelig saldo van de in de maand September jJ. gehouden tentoonstelling van vee en zuivel, en wel in dien zin dat het op die tentoon stelling te lijden verlies tot een bedrag van ten hoogste f. 3000 ten laste van de ge meente zou komen. Tevens besloot de raad tot beschikbaarstelling van een bedrag f. 1000 voor het in gereedheid doen bren gen van een gedeelte van de veemarkt tot tentoonstellingsterrein. Blijkens de door de tentoonstellings commissie ter goedkeuring ingezonden en gecontroleerde rekening heeft het tekort op de tentoonstelling, na aftrek van de door particulieren gestelde garantie en van het door de gemeente voor de inrich ting van het tentoonstellingsterrein be schikbaar gestelde bedrag van f. 1000 in totaal f. 5228.14 bedragen. Zooals echter blijkt hebben de kosten van inrichting van het tentoonstellings terrein in plaats van f. 1000 ten slotte f. 2330.90 bedragen, welke overschrijding eensdeels is toe te schrijven aan het feit, dat voor de tentoonstelling een veel groo- ter gedeelte van de veemarkt is ingericht dan aanvankelijk in het voornemen lag. anderdeels is te wijten aan de schade, die de in September j.l. gewoed hebbende storm aan de tentoonstelling heeft toege bracht Met het oog daarop is namens de commissie verzocht te willen bevorderen, dat de gemeente, behalve de garantie ad f. 3000. ook nog de bovenbedoelde meerdere kosten van Inrichting voor haar rekening neemt. Na ingewonnen advies van de Commis sie voor den Markt- en Havendienst kun nen B. en W. tot hun leedwezen geen termen vinden voor te stellen tot algeheele inwilliging van d't. verzoek te beduien. Naar hun gevoelen toch bestaat er voor de meente geen aanleiding de meerdere kos ten van inrichting voor zoover die door uitbreiding van het tentoonstellingsterrein zijn veroorzaakt uitbreiding, waartoe ONVOLDOENDE ZUINIGHEID BETRACHT. CRITIEK OP CRISIS-ORGANISATIES. De Commissie uit de Tweede Kamer voor de Rijksuitgaven zegt in haar be schouwingen over het verslag der Alge- meene Rekenkamer betreffende haar werkzaamheden over 1934 o.m. het vol gende In het Verslag vond de Commissie voor de Rijksuitgaven haar meermalen uitge sproken overtuiging, dat de Algemeene Rekenkamer haar wettelijke taak met nauwgezetheid en toewijding vervult, op nieuw bevestigd. Voor de wijze, waarop het College én de groote lijnen bij 's Rijks comptabel beheer en de vele bijz. voor schriften en regelingen in het oog houdt, spreekt de Commissie haar groote waar deering uit. Paragraaf 13 van het Verslag der Re kenkamer, handelende over de controle op crisis-organisaties, heeft den minister van Economische Zaken aanleiding ge geven, aan de Tweede Kamer een nota omtrent het in die paragraaf medege deelde te doen toekomen. Ook na kennis neming van den Inhoud dezer nota. waar voor de Commissie den minister gaarne haar waardeering betuigt, spreekt zij als haar meening uit, dat in menig opzicht bij de gestie van meer dan één crisis- organisatie een gepaste zuinigheid niet is in acht genomen en er ook overigens veel is geschied, waaromtrent een afkeu rend oordeel moet worden uitgesproken. De Commissie meent zich echter thans van een bespreking dezer zaken te moe ten onthouden, nu door de regeering een commissie is Ingesteld, welker taak het is na te gaan of, en zoo ja, welke, wijzi gingen moeten worden gebracht in de landbouwcrisismaatregelen, hun uitvoe ring en de controle en bij welk onderzoek, blijkens het gesprokene door den minis ter van Landbouw en Visscherii bij de installatie der commissie, ook de organi satorische zijde van het vraagstuk en de algemeene onderwerpen, het beleid be treffende, de aandacht zullen hebben. De resultaten van den arbeid dezer commis sie zullen naar het oordeel der Commis sie eerst dienen te worden afgewacht. RECLAME. 7653 de tentoonstellingscommissie eigener be weging en mitsdien voor haar risico is overgegaan alsnog voor haar rekening te nemen. Daarentegen ziin zij met de minderheid van de Commissie voor den Markt- en Havendienst van oordeel, dat er wel aanleiding is de tentoonstellings commissie nog in zooverre tegemoet te komen dat de door den storm veroorzaak te kosten ad rond f. 600 ten laste van de gemeente worden gebracht, zulks uit over weging. dat deze kosten door overmacht zijn veroorzaakt. Voorts nemen zij daarbij in aanmerking, dat tentoonstellingen als de onderhavige aan den bloei van onze veemarkt in hooge mate bevorderlijk zijn en dat de tentoonstellingscommissie dan nog zelf in dekking van een tekort van f. 1628.14 zal moeten voorzien. STEUN CRISIS-COMITÉ. Bii besluit van 21 Maart 1932 werd. te rekenen vanaf 1 Januari 1932. een bedrag van ten hoogste f250 per maand ter be schikking van het Leidsch Crisis-Comité gesteld, ten einde daaruit de geregeld terugkeerende uitgaven voor drukwerk, telefoon licht, verwarming en verdere bureaukosten te bestrijden. Onder het Crisis-Comité ressorteerde de afdeeling. welke meer speciaal belast was met de aangelegenheden betreffende het verleenen van aanvullenden steun aan ondersteunde werkloozen. den z.g. B-steun. Met het oog op de voorgenomen ophef fing van het Crisis-Comité werd deze af- deeling met ingang van 1 October 1935 als geheel zelfstandige commissie ingesteld In verband met een en ander werd. In afwachting van de definitieve regeling van de subsidie door het Crisis-Comité voorloopig van de subsidie ad f. 250 per maand een bedrag van f. 150 uigekeerd aan de Commissie voor den B-steun, ter bestrijding van de kosten van administra tie. enz. Deze bijdrage van f, 150 per maand van het Crisis-Comité was evenwel niet toe reikend. om de administratiekosten, enz. van de Commissie voor den extra-steun geheel te kunnen bestrijden, waarom aan deze Commissie, boven het bedrag van f. 150 per maand, nog f. 40 per maand uit de gemeentekas werd toegekend. Bh schrijven van 13 Januari 1936 deelde het Crisis-Comité mede, dat het zoowel ln verband met de a.s. liquidatie als op grond van het in werking treden van het Ritn- landsch Borgstellingsfonds, zijn werkzaam heden zoodanig had beperkt, dat de Jaar- lijksche subsidie van f. 3000 vanaf 1 Jan. 1936 kon vervallen, terwijl de Commissie voor den extra-steun aan ondersteunde werkloozen bij schrijven van 17 Januari 1936 verzocht vanaf 1 Januari 1936 een subsidie te mogen ontvangen van f. 190 Der maand. De subsidie aan het Crisis-Comité van f. 3000 per jaar kan mitsdien vanaf 1 Januari 1936 vervallen, doch met ingang van dien datum zal aan de Commissie voor den extra-steun aan ondersteunde werkloozen een subsidie van f. 190 per maand of f.2280 per jaar dienen te wor den verleend hetgeen voor 1936 per saldo een mindere uitgaaf beteekent van f. 720. De aan de Commissie v;or den extra- steun aan ondersteunde werkloozen over de maanden October November en Decem ber 1935 verleende suppletie-subsidie van ln totaal f. 120 moet nog op de begrooting 1935 worden geregeld. BEGROOTING VOOR SURINAME- AANLEG VAN EEN VLIEGVELD BIJ PARAMARIBO? Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Surinaam- sche begrootlng voor 1936 heeft de minis ter van Koloniën in tegenstelling met de leden, die van een andere meening deden blijken den Indruk, dat het den gouverneur allerminst ontbreekt aan be langstelling voor hetgeen van het parti culier initiatief uitgaat. Het tegendeel is hem bij herhaling gebleken. De Regeering is nog steeds genegen ten aanzien van degelijke plannen van econo- mischen opbouw zooals wellicht bin nenkort wederom zal blijken steun te verleenen door rentegarantie. Omtrent den stand van het rijstbedrijf van den heer Brandon hebben den minis ter den laatsten tijd geen inlichtingen be reikt. Uit mededeelingen betreffende het mechanisch bedrijf van den heer van Dijk, welke over een deel van 1935 loopen, is gebleken, dat daarmede tot dusver nog geen bevredigende resultaten waren ver kregen. De citruscultuur heeft de volle aan dacht van het bestuur; de aanplant van sinaasappelen wordt sterk aangemoedigd. Pogingen worden aangewend om voor de Surinaamsohe koffie nieuw afzetgebied te vinden. De goudontginning trekt nieuwe belang stelling zoowel van Nederlandsche als van bultenlandsche zijde. De voornaamste on dernemingen op dit gebied zijn thans de N.V. Sarakreek-Goudvelden, de Van Em- den Gold Mines en de combinatie Gros- de Jongh-Guyana Gold Placer, De eerste twee maatschappijen wenschen machinaal te exploiteeren, voerden reeds machines op en vingen de werkzaamheid daarmede aan. De genoemde combinatie exploiteert zeer stelselmatig en ernstige bedoelingen blijken bv. uit wegen- en waterleiding- aanleg. De ondernemers zijn zeer tevre den. Eerstgemelde maatschappij interes seert zich sinds korten tijd voor de lawa en exploreert daar reeds met aanvankelijk gunstige uitkomsten. Omtrent de verschillende vestigingen kan. voor zoover nu reeds is te beoordee- len, in het algemeen worden gezegd, dat de aanvankelijk daarmede bereikte resul taten bevredigend zijn. Met betrekking tot kolonisatiemogelijkheden van Europeanen in Suriname heeft de minister reeds bij een vorige gelegenheid als zijn meening te kennen gegeven een meening. welke de gouverneur volkomen deelt dat hij daarvan niets verwacht, zoolang het voor uitzicht op een levenspeil voor een Euro- peeschen landbouwer, dat hooger ligt dan bv. dat van een Britsch-Indlër, nog ont breekt. Ten aanzien van den aanleg van een vliegveld voor internationaal luchtverkeer ln de nabijheid van Paramaribo is de minister, met de leden, die aan hun be denkingen tegen een dergelljken maat regel uiting gaven, van oordeel, dat de onmisbaarheid van dien aanleg duide lijker dient te spreken, dan tot dusver het geval was, alvorens kan worden overwo gen de daartoe vereischte sommen op de begrooting uit te trekken, o HET TVERK BEGONNEN. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis deelt mede, dat blijkens een gistermiddag van den leider dr. Winckler ontvangen telegram de Neder landsche Roode Kruis ambulance haar kamp bij Dessie heeft opgeslagen ln de nabijheid van het Fransche Missiehuis der Lazaristen. Door ontvangst van een aantal gewonden kon de ambulance een aanvang maken met haar arbeid. o JONGEREN VREDES-ACTIE. Algemeene vergadering te Hilversum. Te Hilversum heeft de algemeene ver gadering van de Jongeren Vredes-Actie plaats gehad. In zijn openingsrede wees de algemeene voorzitter, dr. G. Stuive ling, op de ernstige wending, die de in ternationale situatie in den loop van het vorige jaar heeft genomen. Wat de situa tie in Nederland betreft, zijn de symp tomen van een hernieuwde militarisee ring te duidelijk, om onopgemerkt te blijven. De vorming van een weerfonds is daarvan een even ondubbelzinnig bewijs als de wet op de luchtbescherming. Te midden van deze moeilijkheden heeft de Jongeren Vredes-Actie dit jaar haar werk verricht. Door een groot aantal avonden van breeden opzet heeft zij in vloed trachten te oefenen op de publieke opinie. Het belangrijkste in dit opzicht is wel het feit. dat een zestigtal letterkun digen zich hebben gesteld achter den opzet der J.V.A. en op vele avonden het woord hebben gevoerd. Tevens ls een schriftelijk getuigenis van een veertigtal uitgegeven. Te midden van de Nederlandsche vre desbeweging heeft de J.V.A. van haar middenpositie gebruik kunnen maken, om reeds tweemaal vrijwel alle antl-oorlogs- bewegingen tot een gezamenlijke bespre king bijeen te brengen, welke besprekin gen zullen worden voortgezet. Het ledental van de J.V.A. ts in het verloopen jaar met ruim 250 toegenomen. Zondagmiddag hield J. B. C. v. Dijk een inleiding over: „De problemen voor organisatie en van propaganda onder de jongeren." Spr. betoogde, dat een krach tige actie onder de jongeren noodzakelijk is, daar zij in deze jaren den oorlog lee- ren zien als het heroïsche en de bereid heid, zich te offeren, onder hen wordt gepropageerd. Tijdens de vergadering werd het dage- lijksch bestuur als volgt samengesteld: voorzitter: dr. G. Stuiveling (Hilversum); secretaresse: Hilda Smits (Den Haag); oenningmeester: Roel v. Heusden (Den Helder). „N.R.Ct." o— STOFFELIJK OVERSCHOT DER „UrVER'-BEMANNING. De overbrenging van het stoffelijk over schot der vier leden der bemanning van dr „Uiver" en van den passagier prof. Walch zal geschieden per schip, dat den 15den Februari uit Basra vertrekt. Om streeks eind Maart vindt de aankomst in Nederland plaats. RECLAME. 8207 TEGEN DE VERSCH-BROOD-ACTIE. De hoofdbesturen van de Gezellenbon- den, t.w. de Algemeene Nederlandsche Bond van Arbeiders (sters) ln het Bak kers-, Chocolade- en Sulkerbewerklngbe- drijf. de Nederlandsche R.-K. Bond van Bakkers- en Cacao-, Chocolade- en Sui kerbewerkers de Nederlandsche Centrale Bond van Christelijke Arbelders(sters) in de voedings- en genotmiddelenbedrijven, kwamen gistermiddag in vergadering bij een om hun houding vast te stellen no pens de actie tegen het verkrijgbaar stel len van versch brood bij het ontbijt. Zij besloten deze actie, die tot doel heeft, het verkoopverbod uit de wet te lichten met alle hun ten dienste staande middelen te bestrijden. Zij zullen binnenkort daartoe nadere maatregelen vaststellen, waarbij zij zich, ook zullen richten tegen de thans aan hangige enquête onder de bakkerspa troons, die naar hun meening wegens de onoordeelkundige wijze, waarop deze plaats heeft, geen graadmeter zal kunnen zijn voor hetgeen in bakkerspatroonskrin- gen leeft. o DECENTRALISATIE MILITAIRE LUCHTVAART. Naar wij vernemen, mist het door ons aan het ,Vad." ontleende bericht, als zou een plan tot decentralisatie van de mili taire luchtvaartafdeellng te Soesterberg in een vergevorderd stadium van voorbe reiding verkeeren, allen grond. Wel worden tusschen de desbetreffende instanties onderhandelingen gevoerd met betrekking tot de vestiging van een deel van de militaire luchtvaartafdeellng op een der bestaande luchtvaartterreinen, waarbij dan, zoo mogelijk, een uitbreiding van het gebruik door militaire vliegtuigen van het luchtvaartterrein Schiphol zal worden vermeden. WIJZIGING PENSIOENWET SPOORWEGAMBTENAREN. In de memorie yan antwoord aan de Eerste Kamer, inzake het wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 zegt de Regee ring, niet te kunnen toegeven, dat het ontwerp zou strijden met de rechtvaar digheid ln het algemeen. Met het ont werp wordt juist beoogd, zoowel in dei onderlinge verhouding der pensioenen als in hun verhouding ten opzichte van't hui dige loonpeil de door de gewijzigde tijds omstandigheden geschapen onevenredig heden weg te nemen, hetgeen eer in het belang der rechtvaardigheid dan daar mede in strijd moet worden geacht. Wat de beschouwingen omtrent de on aantastbaarheid van pensioenen als uitgesteld loon betreft, wordt verwe zen naar het antwoord op soortgelijke be schouwingen bij de gedachtenwisseling met de Tweede Kamer. o VERRASSINGEN VOOR MINISTER OUD, Volgens een bekendmaking van den mi nister van Financiën in de „Staatscou rant" van Maandag werd wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen ten be hoeve van 's Rijks schatkist van verschil lende belastingbetalers weer een bedrag van circa f. 12.000 ontvangen. Zoo ontving de Ontvanger der directë belastingen enz. te Amsterdam o.a. een bedrag van f. 1200, zijn collega te Arnhem kreeg een viertal bedragen toegestuurd waaronder een van f375, terwijl de kas van den ontvanger te Alphen a. d. Rijn f. 472.74 rijker werd. Ten slotte werd de ontvanger te Utrecht verblijd met bedragen van niet minder dan f.5750 en f.2300. DE POSTVLUCHTEN. De „Koetilang" op uitreis landde te Bandoeng. f Te Batavia werd telegrafisch bericht ontvangen uit Jodhpur, meldende, dat het K.L.M.-vliegtuig de „Kieviet" aldaar, toen het toestel ledig door den mecanicien werd verplaatst, is beschadigd. Omtrent een eventueel lnlasschen van een ander vliegtuig zal nog nader worden beslist. Hoe groot de schade van de „Kieviet" is, is te Batavia nog niet bekend, o VERSPREIDE BERICHTEN. Eergisteravond is te Zicrikzee in den ouderdom van 73 jaar overleden de heer H. J. van Nouhuys, oud-notaris aldaar. Bij K. B. van 31 Januari is met I Februari 1.1. de betrekking van comman dant van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord en directeur van het Onderwijs aldaar, opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee C. J. baron van As'oeck. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 7 Februari a.s, niet plaats hebben. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10