MttSBVRC HOYER waIIMI... PHILIPS' „BI- AKLIT A" „SHIRLEY TEMPLE" Echt lederen Kleeding LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 31 Januari 1936 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. KWALITEIT, KWALITEIT en nög eens kwaliteit, Het GEZELLIGE UURTJE met de VOORWAARDEN HEEREN f. 1.75 A. A. VERHOOG, papierhandel EDUARD W. VAN VLIET NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Enschedé (Ver. „Christen dom") J. P. Snoep, voorg. der Evane te Hoorn. Beroepen: Te Barneveld, L. Blok te Brandwijk. Aangenomen: Naar Baambrugge P. Six Dijkstra, te Tuil en 't Waal. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Heeg (als miss. pred. voor Keboemen), dr. J. v. d. Linden te Tzum. EVANG. LDTH. KERK. Drietal: Te Maastricht, B. J. B." v. d. Chijs, prop. te Schiedam; mr. D. G. Hoe vers te Amsterdam en C. H. Brandt te Haarlem. BEZUINIGING OP HET ONDERWIJS. EERSTE KAMER OVER DE CONCENTRATIE VAN BIJZONDERE SCHOLEN. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake de verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs had het sommige leden bevreemd en te leurgesteld, dat de regeering, na haar uit latingen gedurende de laatste jaren, ten aanzien van paragraaf 12 niet voet bij stuk heeft gehouden Naar het gevoelen dezer leden is thans de schijn gewekt, dat de meeste voorstanders van bijzonder onderwijs concentratie van openbare scholen niet ongaarne zien, doch daartoe ten aanzien van bijzondere scholen niet wensohen mede te werken. Hoewel niet blind voor de groote moeilijkheden, waar voor concentratie van bijzondere scholen de besturen dier inrichtingen kan stellen, meenden deze leden toch, dat, waar het openbaar onderwijs reeds een belangrijk deel ln de bezuiniging heeft bijgedragen. nu ook van het bijzonder onderwijs een offer mocht worden gevorderd. Andere leden wenschten weliswaar over de terugneming van paragraaf 12 hun leedwezen uit te spreken, doch konden niet nalaten tevens te verklaren, dat naar hun inzicht bij de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer inderdaad krachtige argumenten voor het verzet tegen de daarin vervatte regeling waren aangevoerd. Deze leden waren van meening dat, vóórdat met de concentratie bij het openbaar onderwijs werd aange vangen, aan een regeling te dezen ook voor het bijzonder onderwijs voldoende aandacht had moeten zijn geschonken. In dit verband laakten deze leden het beleid van den ambtsvoorganger van den minister van Onderwijs, hetwelk naar hun meening ook ten aanzien van het con centratie-vraagstuk aanleiding heeft ge geven tot conflicten, welke in het alge meen belang hadden moeten en kunnen zijn voorkomen. Sommige leden verklaarden in te stemmen met het in de Tweede Kamer tegen paragraaf 12 gerezen verzet, wijl de daarin voorgestelde regeling in strijd moet worden geacht met de vrijheid van het bijzonder onderwijs. Van achterstelling van het openbaar onderwijs is te dezen in het geheel geen sprake. Andere leden stemden in met het ge voelen van de regeering, dat het bijzonder onderwijs evenals het openbaar onderwijs in de concentratie zal moeten deelen. al wil dit allerminst zeggen, hetgeen de regeering ook niet bedoelt, dat beide soor ten van onderwijs in dit opzicht over één kam zouden kunnen worden geschoren. Zij hoopten ten zeerste, dat de in te stellen commissie een wettelijke regeling zou geven. Eenige leden wenschten er op te wijzen, dat voor vele gemeenten de voorgestelde regeling betreffende de bijdragen van bui tengemeenten in de kosten van gymnasia en hoogere burgerscholen zeer onbevre digend zal zijn. Zij betreurden ten zeerste, dat een eigenlijke oplossing van de bezwa ren, welke steeds tegen de bijdrage regeling door de gemeenten worden ge voeld, geenszins wordt gebracht. Zulk een oplossing zou kunnen zijn verkregen, in dien de voorgestelde wettelijke regeling een verlichting van de gemeentelijke uit gaven had gebracht, doch instede daarvan komt de regeering nu met een voorstel, dat in zijn geheel genomen een ernstige verzwaring beteekent voor de gemeente lijke budgetten. Het verdiende, naar het oordeel van deze leden, aanbeveling, dat de regeering. vóórdat zij de inwerkingtreding van deze paragraaf bevordert, deze aangelegenheid nader onder oogen zag. Het Rijk zou dan wellicht geen verhooging van inkomsten verkrijgen, doch dit behoeft op zich zelf geen bezwaar te zijn, vermits als strekking van het ontwerp toch is bedoeld verlaging der openbare uitgaven en niet verschui ving van openbare uitgaven van het Rijk naar de gemeenten. Sommige leden maakten er bezwaar, tegen dat een belangrijk deel van de ver laging der openbare onderwijs-uitgaven zal worden gevonden door verhooging van de leerlingenschaal bij het gewoon en uit gebreid lager onderwijs. Het platteland zal in het bijzonder de nadeelige gevolgen hiervan ondervinden. Bovendien kan het naar de meening dezer leden, schier niet anders of de resultaten van het onderwijs zullen door deze verhooging van de leer lingenschaal ernstig worden geschaad. Dat tengevolge van deze voorgestelde verhooging der schaal 900 onderwijzers op wachtgeld zullen moeten komen, werd ten slotte door deze leden gevoeld als een zeer ernstig bezwaar tegen dezen maat regel. Eenige leden bleven ten aanzien van de voorgestelde regeling der schoolgeldhef- fing voor het lager onderwijs als een ernstig bezwaar gevoelen, dat deze heffing zal plaats hebben naar de zoogenaamde gemengde hoofdsom van gemeentefonds en vermogensbelasting. Dit toch kan aan leiding geven tot groote onbillijkheden ten opzichte van hen, wier inkomen uitslui tend of voor een overwegend deel uit ver mogen afkomstig ls. Ten slotte vroegen deze leden, wat er op het door de Kroon te bepalen tijdstip van de inwerkingtreding van deze regeling zal moeten geschieden met de bestaande schoolgeldverordeningen. Deze hebben dan haar wettelijke basis verloren. Het zal evenwel niet mogelijk zijn, alle school geldverordeningen op korten termijn te herzien. Sommige leden betreurden, dat de in voering van de Lichamelijke oefening als verplicht leervak op de lagere scholen op nieuw zal worden uitgesteld. Ten slotte merkten eenige leden op, dat dit wetsontwerp voor arbeidsverschaffing aan wachtgelders en werklooze onder wijzers slechts weinig beteekenis zal hebben. Dr. P. G. DATEMA. Dr. P. G. Datema, de oudste der dienst doende predikanten van de Ned. Herv. Kerk hier te lande, sedert 1889 aan de ge meente van Delfshaven verbonden, heeft om gezondheidsredenen eervol emeritaat aangevraagd bij het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland. Dr Datema werd 1 Febr. 1852 geboren en in 1874 candidaat in Zeeland, om 11 Juli 1876 het predikambt te aanvaarden bij de Ned. Herv Gem. van Veensen. Van daar vertrok hij in 1878 naar Ee (Fr.), welke standplaats in 1880 met Weesp ver wisseld werd. In 1883 vertrok dr. Datema naar Hasselt (O.) en 15 Dec. 1889 deed hij zijn intrede te Delfshaven, waar het ge deelte ten Oosten van de Henegouwerlaan en den 's-Gravendijkwal aan zijn herder lijke zorgen is toevertrouwd. Dr Datema is o.m. eere-voorzitter van de vereemg.ng .Mizpa" te Delfshaven. Ondanks zijn ruim 83-jarigen leeftijd deed dr. Datema tot voor enkele weken zijn ambtswerk nog met groote opgewektheid. Thans is hij on gesteld. kerkvisitator en deputaat van de hulpbe hoevende kerken in de classis Zwolle. Voorts was hij deputaat ad art. 19 K.O- en deputaat voor de Soembazending vanwege de Fart. Synode van Overijssel. De classis Zwolle vaardigde hem bij herhaling af naar de Part. Synode van Overijssel, die hij een en andermaal als praeses diende. De overledene was om zijn kennis van het. kerkrecht een man van gezag in de Zwol- sche classis. Ds- H. SMELT. Ds- A. BROUWER Jzn. Na een ernstige ongesteldheid is te Zwartsluis in den ouderdom van bijkans 71 jaar overleden ds. A- Brouwer Jzn.. de oudste van de predikanten van de Geref. Kerk aldaar. De overledene werd 26 Febr. 1865 gebo ren en ontving zijn opleiding aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1900 candidaat werd om 26 Aug. van dat jaar te Slrijen bij Dordrecht het predikambt te aanvaar den- Vandaar vertrok hij in 1903 naar Harmeien, welke standplaats hij 14 Aug. 1910 met Zwartsluis verwisselde. Vorig jaar vierde hij zijn zilveren jubileum als pre dikant van Zwartsluis. Ds. Brouwer was Ds. H Smelt. Ned. Herv. predikant te Druten, vigrt a.s. Zondag zijn 40-jarig ambtsjubileum. Hendrik Smelt werd 8 Febr 1871 te Vriezenveen waar zijn vader gemeente ontvanger was, geboren en studeerde aan de H.B.S. te Almelo, aan het Chr. Gymna sium te Doetinchcm en aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Onder invloed van wijlen min. dr. J- Th. de Visser, toen pre dikant te Almelo, wiens catechisant de ju bilaris was, begeerend tot het predikambt te worden opgeleid, mocht dr. de Visser ds. Smelt 2 Febr. 1896 te Haarlo bevestigen in zijn eerste gemeente met Joh. 8 vrs 12b, waarna de jubilaris dien middag intrede deed met 2 Cor. 3 vrs 5 en 6- In 1903 ver trok ds. Smelt naar Wissenkerke, welke standplaats in 1911 met Hazerswoude ver wisseld werd. In 1915 vertrok de jubilaris naar Doetinchem, waar hij 15 jaar arbeid de totdat zijn gezondheidstoestand hem noopte naar een kleinere gemeente te gaan, waarom het beroep naar Druten aangenomen werd. Ruim 10 jaar was ds. Smelt godsdienstleeraar aan het. rijksop voedingsgesticht „De. Kruisberg". Zoowel in Wissenkerke als in Doetinchem was ds. Smelt voorzitter van de Chr- school en in laatstgenoemde plaats ook secr. van de Groen van Prinstererschool. Ook was hij in Doetinchem redacteur van de „Wek stemmen". terwijl hij thans medewerker is aan de Zondagsbode voor Nijmegen en omstreken. De jubilaris heeft eervol emeritaat aan gevraagd en wenscht ongeveer half April, als hij zijn belijdeniscatechisanten zal heb ben bevestigd, afscheid te nemen van zijn gemeente. dat is het principe van Presburg! Dit is nu een echte Presburg creatie voor voorjaar. Chic, modern en het geld dubbel en dwars waard. Bruin of zwart chroomleder3.50 De sportieve Wandelschoen bij uitnemendheid: Bruin of beige suéde met bruin leder, of blauw suéde met blauw leder-mon- tecring3.95 ENISLE VOOR BETER ZIEN Wat zal dit chique schoentje U gekleed staan I De perforatie en strik verhoogen de elegan ce. De pasvorm ié uit stekend 3.95 Leiden: Donkersteeg 21 filialen. T n tallooze Nederlandsche huishoudens heeft het er iederen avond veel van weg, of iedereen een donkeren bril opzet. Dat is het moment, waarop het licht aan gaatlicht, dat onvoldoende is. Wanneer Uw oogen zich bij onvoldoen de licht moeten inspannen, is het wezen lijk precies hetzelfde, of ze door een donkeren bril moeten turen. Spaart Uw oogenze kunnen niet vervangen worden! Zorgt voor voldoende licht bij alles wat Udoet. Daarvoor bestaan aanwijzingen, die U kunt vinden in het boekje: „Het Gezellige Huis", dat U op aanvraag gaarne gratis door ons wordt toe gezonden. Zendt slechts onderstaande coupon aan ons op, of schrijft ons even een briefkaartje. De Philips' „Bi-Arlita" lamp is de beste en zuinigste lamp, ooit door Philips vervaardigd en daarom de aangewezen lamp voor Uw huisverlichting. Stuurt deze coupon in aan N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken, Vcrkoopafdceling Nederland en Koloniën, Eindhoven en U ontvangt gratis hel boekje Het Gezellige Huis' Naam- Straat: - 3G -3 Woonplaats 1. Voor alle werkzaam* heden, die bij kunstlicht geschieden, bestaan mini mumver licht ingseischen. waaraan, wanneer het werk niet direct onder de hoofd- verlichtinggcschiedt.slechts door voldoende bijverlich ting kan worden voldaan. 2. Onder normale omstan digheden geldt als minimum voor den totaal beschik baren lichtstroom van een woonvertrek 300 dekalu- mcn. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen, hooldverlichting en bijver lichting afzonderlijk te ge bruiken, al naar de bezigheid het voorschrijft, waarmee tevens de zuinigheid be tracht wordt. 3. De sterkte van de licht bron voor hoofdvcrlichting in normale vertrekken, in ornamenten op normale hoogte, welke al het licht direct naar beneden werpen,, moet minstens 150 deka- lumen bedragen. 4. De lichtbron dient zich op de plaats van het werk te bevinden. 5* Vermijdt te sterke licht contrasten als bijv. ontstaan wanneer slechts één gedeel te van de kamer voldoende verlicht is, om te voorkomen dat bij de oogen, die voor het zien bij verschillende hel derheden zich telkenmale moeten aanpassen, ver moeidheidsverschijnselen optreden. 6. Vermijdt elke verblin dende verlichting door het gebruik van afgeschermde lichtbronnen en lampen met inwendig gesatioeerden ballon. 7998 7247 5* Aaglenslraal £4 Leiden Tel 3290' 8130 stoomt nu uw Costuum voor Eigen zaak te Leiden: Korevaarstraat 7, Tel. 1800. Heden verschenen nieuwe serie Prentbriefkaarten. 25 verschillende. 3 cent p. stuk, 4 voor 10 et., geheele serie 25 stuks voor f. 0.50. H.K. Winkeliers extra korting: HAARL.STRAAT 29, TEL. 2197 7977 Natuurlijk bij ons weer groot ste voorraad, dus ruimste keus En even natuurlijk weer de beste kwaliteit tegen den allerbillijksten prijs o.a. Jek kers volohroomleder 11.95, Lange jassen volchroom- leder 16.95, Lederen rijbroe ken en vesten 9.25, Storm- gards volohroomleder 19.75. Lederen Rencaps 0.75, Motor laarzen 4.25, Ruiterlaarzen ln bruin en zwart 7.40. Water dichte beenpijpen p. paar 1.20, Stofbrillen 0.18, Motorwanten 1.15, Handschoenen met kap, gevoerd, 1.85. Rengordels 2.40. Damesjasjes, volohroomleder, 9.95. Pig-skin manteltjes 12.50, Echt suède Damesjasjes 14.75, Lange chroomlederen dames mantels in 13 dlv. kleuren 16.50. 3069 Waarschuwing! Wij verkoo- pen geen z.g. semi leder. Nederlands grootste speciaal zaak in Lederen Kleeding, Auto-, Motor- en Boottoebe- hooren, Stationsweg 1319, Telef. 114312, Den Haag. Trots onze concurrentie uitsluitende prijzen, geven wij bovendien aan koopers prachtige cadeaux. Op Zaterdag 22 Februari 1936, voormiddag 10 uur, zal, ter plaatse van na te melden perceelen worden overgegaan tot het onderzoek door des kundigen naar de schade aan den eigenaar en derde be langhebbenden te veroorza ken door de onteigening van: 13 A. 60 c.A. van het per ceel kadastraal bekend ge meente Sassenheim, Sectie B. no. 909; 11 A. van het perceel, ka dastraal bekend als voren Sectie B. no. 908; 03 A. 07 c.A. van het per ceel, kadastraal bekend als voren Sectie B. no. 1277; 03 A. 42 c.A. van het per ceel, kadastraal bekend als voren, Sectie B. no. 1393; 01 A. 18 c.A. van het per ceel, kadastraal bekend als voren. Sectie B. no. 1391; 01 A. 14 c.A. van het per ceel, kadastraal bekend als voren. Sectie B. no. 1390; 02 A. 04 c.A. van het per ceel, kadastraal bekend als voren. Sectie B. no. 1389; 03 A. 55 c.A. van het per ceel, kadastraal bekend als voren. Sectie B no. 1388; 50 A. 70 c.A. van het per ceel, kadastraal bekend als voren, Sectie B no. 1387. De Officier van Justitie te 's-Gravenhage. 7978 3—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 15