De R.A.I-tentoonstelling te Amsterdam Brandwonden LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 31 Januari 1936 De auto-industrie heeft niet stilgezeten. De zaak-Schaap. LAND- EN TUINBOUW. Pu rol er op Purol geneest (Van een bijzonderen medewerker). Elk jaar opnieuw is het tien dagen feest in Amsterdam. Duizenden en nog eens duizenden brengen hun jaarlijksche hulde aan den afgod van onzen modernen tijd: de Auto. In eerbiedige bewondering of met een onverschillig gezicht, enthousiast of kalm en critisch schuift men door de eindelooze lange gangen tusschen rijen schitterende, pronkende wagens. informeert belang stellend naar de laatste verbeteringen van het favoriete merk. maakt berekeningen, vergelijkingen. En elk jaar opnieuw heeft de RA.I. meer bezoekers gehad dan het voorgaan de. ook nu zal het wel weer zoo worden met de expositie, die hedenmiddag ge opend is. Want, crisis en malaise ten spijt: de auto-industrie heeft niet stilgezeten. De populariseering van de auto gaat steeds verder en de behoefte aan zoo'n vervoer middel stijgt nog immer. Massa -productie. Goedkoop, snel. mooi en comfortabel! dat zijn de eigenschappen, welke u In elke catalogus vindt en welke bij nadere be schouwing ook werkelijk bij vrijwel iede- ren wagen in den een of anderen vorm tot uitdrukking komen. Wanneer we nagaan, wat eigenlijk wel de oorzaken zijn, dat dergelijke bewerin- 1 gen inderdaad juist zijn. dan is als etni e oorzaak aan te.wijzen: de enorme behoe.- te aan automobielen. Dit heeft weer ge leid tot massafabricage en de massa-pro ductie is goedkoop, mits er maar vol doende afname is. De techniek is de laatste jaren met sprongen vooruitgegaan. En zeer speciaal het fabriceeren van goedkoope auto's. Een aardige illustratie hiervan is de A. O. Smith Corporation, te Milwaukee, een chassis-fabriek. welke gespecialiseerd is op het samenstellen van chassis-ramen. Per dag worden 12000 chassis geproduceerd. Werklieden? practisch geen! Slechts 160 man, om de diverse machines, welke hier de taak van den mensch hebben overge nomen, te controleeren. Toch zal men moeten toegeven dat zoo'n automobiel- chassis. met al die gaten en bouten en kruisverbindingen, waaraan de diverse on- derdeelen gemonteerd moeten worden, een tamelijk ingewikkeld geval is Maar. zult u zeggen, dat is nog geen ar gument voor de soliditeit. Men moet ech ter bedenken, dat de machines, waaruit de diverse ingrediënten, welke tenslotte 'n auto samenstellen. geboren worden, enorme sommen kosten. Zou er in het af gewerkt product, in casu de auto, ook maar één fout van beteekenis zijn, dan is het faillissement van de betrokken onder neming een voldongen feit. Zoo'n massa automobiel moet dus 1000/o ..af" zijn en. wordt, vóór men met de fa bricage begint, tot in de finesses be proefd. Er zijn nog wel merken, welke niet vol gens dit procédé worden gefabriceerd, echter dat is alleen de super-luxe klasse, waarvan de productie zóó gering is. dat. mede als gevolg van den exorbitanten prijs, deze wagens slechts onder het be reik van een enkeling vallen. Hebben we hier de fabricage-met'node beschouwd, de wagens zelf. het resultaat van die enorme industrie zijn zeker een bespreking waard. Snelheid. Elk jaar openbaarde de R.A.I. een klei ne. maar gestadige toeneming van top- en rijsnelheid bij alle geëxposeerde merken. De laatste twee jaar zijn in dit opzicht ware wonderjaren. Voor plus minus 1500 heeft men reeds keuze uit verschillende merken, die alle meer dan 120 K.M. per uurhalen. Mén bedenke hierbij wel, dat een auto niet gebouwd is om constant met zoo'n lieflijk- gangetje langs 's Heeren wegen te jakkeren.- We moeten niet uit het oog ver liezen dat een topsnelheid van b.v. 120 K.M ...wil zeggen een rijsnelheid, ook wel kruissnelheid genaamd, van plus minus drie vierde van zijn totale vermogen, in dit geval dus nabij de 90 K.M., waarvan de-wagen dan niet de minste schade on- defvindt (aanrijdingen daargelaten na- tuürlijk!) Hoe men .het heeft gepresteerd om in zoo'n korten tijd motoren te maken, welke zulke voortreffelijke prestaties leveren, licht buiten het bestek van dit artikel. We kunnen volstaan met de mededeeling, dat het grootendeels aan den vooruitgang van de metallurgie te danken is. dat men de beschikking kreeg over materialen, welke lichter en beter waren. Zoo gebruikt men tegenwoordig zuigers van een speciale al liage. welke een heel geringe uitzettings- coëfficient heeft. Omdat deze zuigers, bui tengewoon sterk moeten zijn, zijn ze bo vendien voorzien van een stalen brug. Ook heeft men ontdekt dat een alumi nium cylinderkop een hoogere compres- sie-verhouding mogelijk maakt, zonder dat de motor neiging tot kloppen gaat vertoonen. Noemen we daarbij nog: betere brand stof-toevoer. hetzij door geperfectioneerde carburateurs, hetzij door een super-char- ger, een installatie, die het voor de cylin ders benoodigde gasmengsel onder druk naar binnen perst, zooals in de goedkoope klasse bijvoorbeeld door de Graham wordt gedaan Mercedes heeft het al jaren en tenslotte de tallooze nieuwigheden op transmissie-gebied, waarop we later nog terug komen., dan kan men zich een beeld vormen van de veranderingen, die onder de motorkap van de 1936-modellen hebben plaats gevonden. Veiligheid voor alles. Het verhocgen van de snelheid maakte noodzakelijk dat aan chassis en ïemmen lngriipende veranderingen werden aange bracht. De chassis maakte men stijver DIRECTEUR VAN EEN MEELFABRIEK VOOR DE RECHTBANK. EEN BOETE VAN f. 10.000 GEËISCHT. door kruisverbingen. De veeren moeten met kortere tusschenpoozen. heftiger stooten opnemen, hetgeen zich speciaal manifesteerde op de voorwielen. Zoo zocht en kwam men tot onafhankelijke voor veering. waarmede thans ook veel Ameri- kaansche wagens zijn uitgerust. Terloops zij vermeld dat dit niet iets nieuws is; het bestond in Europa al minstens tien jaar voordat Uncle Sam het noodig vond deze verbetering ook eens te gaan toepassen. Merkwaardig is. dat Ford zich nog altijd aan de gebruikelijke transversale veering is blijven houden, terwijl de Plymouth en de Dodge, welke verleden jaar met onaf hankelijke voorveering uitkwamen, dit jaar weer een stijve vooras hebben. Daarentegen zijn alle General Motors- producten, Chevrolet, Opel. Buick Olds- mobile enz uitgerust met zoo'n onafhan kelijke voorveering, systeem Dubonnet zooals de naam reeds verraadt, een Fransch patent. Bij de Europeesche constructeurs d. e. t. bestaat een grooter voorliefde voor soort gelijke moderne constructies. Toonaange vend hiervoor is wel de Citroën, welke als doorsnede en opengewerkte auto een chassis heeft deze wagen niet, want chas sis en carasserie zijn eén. een zeer dui delijk beeld van ultra-moderne construc tie. Cok de voorwiel-aandrijving, thans bij tallooze Europeesche merken toege past. heeft in Amerika weinig school ge maakt Alleen de duurste Auburn, een herboren ..Cord" zou men kunnen zeggen, heeft zijn heil bij deze wijze van aandrij ven gezocht. Fen belangrijke bijdrage aan al deze veiligheidsmaatregelen is voorts nog de huidige carrosserie-constructie; de heele carosserie is aan-één-gelascht. het vormt een zoo stijf en stevig mogelijk geheel, hetwelk bii eventueels botsingen een zeer effectieve bescherming van de passagiers I teweeg brengt. Het Uiterlijk Over het algemeen kan men niets an ders zeggen dan schitterend! Fraaie kleu rencombinaties. een schitterende lijn. waarbij opvalt dat de „stroomlijn" nog steeds „de" groote mode is. Onder die stroomlijn moet men ver staan het streven om het koetswerk een dusdanigen vorm te geven dat de wagen zoo weinig mogelijk luchtweerstand biedt. Geavanceerde stroomlijnmodellen vinden we onder anderen bij de Chrysler Airflow, de Fiat 1500. alle typen Peugeot, om maar eenige opvallende te noemen. De Engelschen schijnen niet zoo veel voor stroom-lijn te voelen. De kleine Austin is. ondanks zijn veel verbeterde uiterlij k "toch nog altijd een typisch con- servatief Engelsch wagentje, hoewel in j constructief opzicht een wagentje, waar i iedere eigenaar met recht trotsch op kan i zijn. De Amerikaansche wagens treft men thans ook wel met open dak aan. zooals I bij de meeste Engelsche merken al jaren standaard-uitvoering is geweest. In dit verband is het wel aardig op te merken, dat de Duitschers veel werken met cabriolets vier onder de kap. terwijl er ook eenige Hollandsche fabrieken zijn. die zich op het bouwen van deze caiosse- rieën hebben toegelegd. Tenslotte zouden wii nog vaame even willen wijzen op de vele aardige twee- en vierzitters. soeciaal bij de kleinere wa gens, dus bij de wagentjes van Europeesch j origine. Hoewel de open wagen, slechts heel weinig terrein meer heeft behouden, zou het ons niet verwonderen, indien we binnenkort meer van deze wagentjes. welke er werkelijk buitengewoon aantrek- kelijk uitzien, op den weg zouden zien verschijnen. Comfort. Een fraai uiterlijk en daarmede over- eenstemmend innerlijk zijn eigenschap pen die lang niet altijd samengaan. (Ook niet bij een automobiel. Toch is het ver- I wonderlijk welk een ruimte men, zelfs in I de kleinste wagentjes, voor de passagiers heeft weten vrij te maken Voor den bestuurder heeft men allerlei listigheden bedacht om hem het verblijf in den wagen zoo aangenaam mogelijk te maken. Daar zijn: automatische gang- wissels, men verzet een manette op het stuur en een ingewikkeld mechanisme schakelt vanzelf over of terug endat alles zonder fouten. Dit is wel de grootste perfectie op dat gebied cn men bereikt het langs geheel verschillende wegen. De Engelsche wagens zooals bijvoorbeeld de Daimler hebben een „fluid-flywheel" met een Wi'son pre-selector gangwissel. Aardig is dat de groote Kromhout-bus, die ook op de R.A.I prijkt, eveneens van zco'n gang wissel is voorzien, maar bovendien nog van een servo-stuur-inrichting. Indien noodig zou deze bus. waarin plaats voor 40 of voor 60 personen, kunnen worden be stuurd door een chauffeur met twee hou ten beenen en één arm! Diesels! Jaren heeft men geëxperimenteerd om een Diesel-motor, dat is een verbran dingsmotor ir tegenstelling met de benzinemotor, welke een explosiemotor is zóó te construecren, dat deze motor kan dienen als krachtbron voor een automo biel. Het begint erop te lijken dat men thans aardig op we-, is Voor vrachtwa gens zijn er reeds ettelijke soorten en in de meest uiteenlcopende vermogens ver krijgbaar en deze Diesels hebben bewezen in de praktijk zeer goed te voldoen, mits men niet te hooge eischen aan accelera tie. topsnelheid en geroischloosheid stelt. De Gardner-motoren. een Engelsch pa tent. worden reeds enkele jaren door Kromhout in licentie-gebouwd en er loo- pen al heel wat bussen en vrachtwagens, waarin een dergelijke motor als kracht bron zijn diensten bewijst. Het groote voordeel van de Diesel is. dat zoo'n motor geen kostbare benzine, doch ruwe olie .slikt ennu komt do klao op de vuurni.il!. ongeveer de halve ho— veelheid ruwe loie verbruikt, van wat een explosie-motor van dezelfde capaciteiten aan benzine noodig heeft! Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich gisteren te verantwoorden de 53-ja rige J. K. P. K. uit Rijswijk, directeur van de N.V. Meelfabrieken der Nc derlandsche Bakkerijen, die verdacht wordt van valsch- heid in geschrifte en poging tot oplich ting. Meer dan een jaar geleden wees een onderzoek, dat de Rijksaccountantsdienst instelde, uit, dat het Rijk via de crisisin stellingen een belangrijk bedrag als mo nopoliewinst te veel had gerestitueerd. De N.V. had pl.m. twee millloen gulden aan monopolieheffing betaald. Het Rijk verleende terugbetaling van de in de op gaven verantwoorde partijen; uit het on derzoek bleek evenwel, dat de verkoop- staten waren opgemaakt aan de hand van hangende verkoopen. Toen deze transacties niet doorgingen, is den crisisinstellingen hiervan geen mededeeling gedaan, met het gevolg, dat het Rijk te veel een bedrag van 30.000 gulden aan de N.V. resti tueerde. De dagvaarding legt verdachte ten laste, dat hij als directeur ran de Naamlooze Vennootschap in het tijdvak van 12 Aug. 1933 tot 15 Jan 1935 met den procuratie houder H. J. Kalt na daartoe gepleegd over leg of gemaakte afspraak althans alleen, opzettelijk valschelljk in strijd met de waarheid heeft opgemaakt althans ver- valscht althans doen opmaken of ver- valschen eenigé verkoopsboeken. door daarin eenige voorverkoopen te doen op nemen o.a. aan de N.V. Meel- en Brood fabriek De Zeeuw v.h. B Hus 20.000 balen bloem aan de Coöperatie Vooruitgang 4000 balen bloem aan J. Jansse 5000 balen en C. Ulrich 4000 balen, aan C. Jamin 2500. 3000 en 3500 balen. De datum van die voorverkoopen was gesteld op een datum vóór 14 Augustus, terwijl in werkelijkheid die verkoopen eerst hadden plaats gehad in October en December. Subsidiair wordt verdachte ten laste ge legd dat hij den kantoorbediende F H. Westerborg heeft opgedragen de valsche boekingen te verrichten en dat lui den procuratiehouder Kalt heeft uitgelokt tot de valschheid. door hem last en opdracht RECLAME. VERSTIJFD DOOR RHEUMATIEK. te geven en hem bovendien heeft uitgelokt door daartoe aan Kalt ter hand te stellen of te doen samenstellen de zoogenaamde vrlendenlilst waarop achter de daarop voorkomende namen van Hus. Vooruitgang Jamin, Jansse en Ulrich als aan deze ver kocht in voorverkoop de reeds genoemde aantallen balen bloem Ten tweede wordt verdachte ten laste gelegd dat hii tusschen 1 Januari 1935 en 10 Januari 1935 opzettelijk gebruik ge maakt heeft van de valsche of vervalschte verkoopboeken als waren deze echt en onvervalscht. Dat gebruik maken bestond hierin, dat verdachte zelf de boeken en boekhoudkaarten ter beschikking stelde aan accountants van een Crisisaccoun tantsdienst die kwamen contrcleeren ten einde een geschil tusschen de Meelfabriek en de Meelcentrale tot klaarheid te bren gen. uit welk gebruik nadeel voor Rijk kon ontstaan Na verhoor van verdachte en van ge tuigen eischte de Officier van Justitie een boete van 10 000 gulden, subsidiair 180 dagen hechtenis. HAAGSCHE RECHTBANK. De arts A. A. M de G. te Wassenaar, is door des Haagschen Kantonrechter ver oordeeld tot zes dagen principale hechte nis. omdat hij op Zondag 3 Juni 1934, op den Vredenburchweg te Rijswijk, bij het Inhalen en voorbijrijden van eer, andere auto, met zijn auto naar rechts inplaats van naar links is uitgeweken en daarbij op een in dezelfde richting marcheerende af- deeling van de vereeniging „De Prince- vlag" is ingereden, met het gevolg, dat een aantal "marcheerende personen over haast °PZU moest springen en een hunner door verdachte is aangereden. Verdachte stond gisteren in hooger be roep van dit vonnis voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht. Het O.M. requl- reerde een geldboete van f. 200subs. 20 dagen. Uitspraak 13 Febr. NU ALLE PIJN VOOR GOED VERDWENEN Mej. D. L. te IJ. schrijft ons: „Ik voel mij verpijnt U te schrijven hoezeer Kruschen Seftsr mij goed gedaan heeft. Sinds 18 jaren heb ik dezelfde werk kring en mijn gezondheid was altijd uit stekend. Dit Jaar in Januari kreeg ik ern stige pijnen in mijn gewrichten, ik begreep terstond, dat dit rheumatische pijnen waren. Ik probeerde van alles, maar niets hielp. Ik had nimmer veel vertrouwen in geadverteerde middelen, maar tenslotte besloot ik toch een proef met Kruschen Salts té nemen. De verbetering trad bijna onmiddellijk in en het is mij een groot genoegen, U thans te kunnen meedeelen, dat de pijnen, nadat ik twee flacons Kru schen had genomen, volkomen verdwenen waren en niet meer zijn teruggekeerd. Ik neem iederen morgen nog steeds de dage- lijksche dosis, mijn gezondheid is uitste kend. Ik zal niet aarzelen Uw wonder baarlijk Kruschen Salts aan al mijn vrienden aan te bevelen." Rheumatische pijnen ontstaan wanneer het bloed door in het lichaam opgehoopte i afvalstoffen met een overmaat van urine zuur verontreinigd is. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger wer king, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd, het bloed gezuiverd en de pijnen verminderen om tenslotte geheel te verdwijnen. Zoo verdrijft Kruschen Salts niet aiièfeit rheumatische pijnen, maar Uw geheele gezondheidstoestand zal door het regelmatig gebruik van Kruschen Salts enorm verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij. Amsterdam, voor komt. 8007 Daartegenover staan, behalve de reeds boven aangestipte nadeelen. een zeel- hinderlijk en moeilijk weg ce werken tril len, waardoor het gewenscht is. zoo'n mo tor alleen- te benutten in een speciaal daarvoor ontworpen chassis. Men wist echter op de R.A.I. te vertellen dat reeds een wijze van ophanging ge vonden was, waardoor de trillingen niet meer door chassis en carosserie zouden worden opgenomen Het uiteindelijk bezwaar van de Diescis vormt de hooge aanschaffingsprijs. Deze motoren worden op het oogenblik pas in kleine hoeveelheden vervaardigd, zoodat de afnemers ervan niét kunnen profitee- ren van de voordeelen der massa-produc tie. gelijk boven uiteengezet. Ondanks deze bezwaren, zijn er teeke nen te over. die er op wijzen, dat de Diesel nog een grootsche toekomst tegemoet gaat! De officieele opening. Hedenmiddag Ls de R.A.I.-tentoonstel- ling. waarvan wij hiervoor reeds tal van bijzonderheden vertelden, officieel ge opend door minister Gelissen, RICHTTRIJZEN VAN PEULVRUCHTEN VERVALLEN. EISCH 6 JAREN. De Officier van Justitie bii de Haarl. Rechtbank, mr. W. M. Paardekooper Over man merkte in zijn requisitoir in de straf zaak tegen den ex-bankier Schaap uit Wormerveer op. gelijk wij gisteren reeds in een deel van onze oplaag hebben mee gedeeld. dat dit de eerste maal is, dat een dergelijke zaak voor de Nederland- sche rechtbank wordt behandeld. Hij vestigde de aandacht op het raffi nement waarmee deze misdaad was ge pleegd. Een woord van medeleven met de gedupeerden is hier op zijn plaats. Spr. had er prijs op gesteld dat alle gestolen effecten ter zitting aanwezig 1 waren. Het is niet alleen" 5e bedoeling om den verdachte te straffen maar ook de gedu peerden het gestolene terug te geven. Overgaande tot een beschouwing over het ten laste gelegde feit, stelde hij vast dat dit moet worden gerangschikt onder dief stal met valsche sleutels. Hij vestigde er de aandacht op dat do Fa. Schaap reeds langen tijd in moeilijk heden was, en dat verdachte instede van orde in zijn zaken te scheppen, overgegaan was tot de bekende handelingen en wel met ongelooflijke brutaliteit. De officier vond hier een zware straf op z'n plaats en eischte wegens diefstal met behulp van va'sche sleutels 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, met last van afgifte van de gestolen stukken aan de eigenaars. De verdediger mr. Th. Muller Massis begon zijn pleidooi met eenige oorzaken aan te geven, die naar zijn meening tot de débacie der fa. Schaap geleid hebben. Ten eerste waren er de verliezen door speculaties, ten tweede werden te groote credieten verleend ten derde kwam er de koersdaling der effecten, ten vierde de algemeene crisis, waardoor weinig geld in deposito werd gegeven en veel werd op gevraagd en ten vijfde om de dekking der effecten aan te vullen. Verdachte kon aan zijn cliënten geen suppletie vragen, omdat ook zij niet over voldoende contanten be-chikten Verdachte's streven is er steeds op ge richt geweest, zijn ouders een faillissement van de firma te besparen maar hij heeft een verkeerde keus gedaan. De eerste stap oo den verkeerden weg deed hii In de hoop. dat de koersen wel weer zouden stijgen en hii daardoor de fout zou kun nen herstellen. Het kwam echter anders uit. zoodat hii steeds dieper in den put raakte. Een noodlottige coïncidentie is geweest het terugvinden van den verloren sleutel van de safe der N.V. Zaanland, welke juist het hoogste bedrag aan effecten van alle safe's bevatte. De diefstallen uit de safe's zijn verge makkelijkt doordat de fabrikant zonder eenig bezwaar zooveel sloten en sleutels bijleverde, als verdachte maar wenschte. Dit moest volgens pleiter wettelijk on mogelijk gemaakt worden. Pleiter hoopte, dat de rechtbank de teruggave der in beslag genomen effecten aan de rechthebbenden zal gelasten. Ook verdachte heeft steeds de hoop en den wil gehad, alles terug te geven. Dit is niet gelukt en daardoor heeft hii jarenlang in een voortdurenden angsttoestand geleefd. Zijn arrestatie was voor hem een op luchting. Indien de safehouders hun eigendom terugkrijgen, lijden alleen eenige banken en assurantiemaatschappijen schade, maar deze is voor dergelijke groote lichamen niet van overwegende beteekenis. Slechts een half procent minder dividend zal het gevolg zijn. Ten aanzien van de ten laste gelegde verduisteringen vroeg pleiter vrijspraak, daar niet is uitgemaakt, of verdachte de effecten der vereeniging Het Wilhelmina- park" als kassier of als penningmeester onder zich had. Verder vroeg pleiter clementie, daar de geëisc'nte straf van zes iaar de redelijke vernietiging van verdachte en de onder gang van zijn gezin beteekent. De rechtbank bepaalde de uitspraak op Donderdag 13 Februari. Uitgezonderd groene erwten en kroon-crwten. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat met Ingang van 1 Maart a.s. de richt prijzen voor alle peulvruchten met uitzon dering van groene erwten en kroonerwten, zullen vervallen. Dit betreft dus de schokkererwten, blauwpeulerwt-en en Wijker vale erwten, lange en bruine ronde boonen, platte ca- pucijners, Hoornsche zoowel als Manscholt capucijners. rozijn- of wel grauwe erwten en witte boonen. In verband hiermede zal de Crlsis-Aan- koopbeschlkklng 1935 I (Bruine boonen eri schokkererwten) met bijbehoorend regle ment met ingang van bovengenoemden datum worden ingetrokken. Tot deze maatregelen werd besloten, om dat de prijzen van voornoemde producten, ondanks de veie fluctuaties, welke zich hebben voorgedaan, zich hebben bewogen en ook thans zich nog bewegen boven het peil van de door den Minister vastgestelde richtprijzen. Aangezien producten, waarvan de prij zen zich bewegen beneden het hierboven genoemde peil, voor steun uit het Land- bouw-Chrisisfonds in aanmerking kunnen komen, is besloten naast de steunmaat regelen voor groente erwten ook den de- naturatiesteun voor schokkers, welke we gens hun kwaliteit niet voor consumptie en export, doch alleen voor voederdoel- cinden kunnen worden gebruikt, te hand haven. Voor deze schokkers zal al naar gelang van de kwaliteit, overeenkomstig de bestaande Steunbeschikking en dena- turatievergoeding gelijk aan die der C en D klassen voor groene erwten, als steun worden uitgekeerd. STEUN VOOR TUINDERS VERHOOGD. Voor warmoezerijgewasscn, druiven en kruisbessen. Het bedrag van 3'/i mill, gld., genoemd in de crisissteunbeschikklng van 30 No vember 1935 (fruit en warmoezerijgewas- sen XII i en bestemd voor steun voor war- moezerijproducten. blauwe druiven en kruisbessen, is tot 3.8 millloen verhoogd. LEEUWARDER BOTERNOTEERING. De Commissienoteering voor Nederland- sche boter is te Leeuwarden vastgesteld op 57 cent per K.G. (v. j, 55 cent). RECLAME. 6561 ROOFOVERVALLEN TE BO^NE, Uitspraken van het Arnhemsjbo gerechtshof. Het Gerechtshof te Arnhem deed uit spraak in de zaken tegen de inbrekers te Borne en Tubbergen. welke zaken den 16en Januari j.l. voor het Hof werden be handeld. E. van der V.. 45 jaar, fabrieksarbeider te Borne, was door de rechtbank te Almelo veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf. Dit vonnis werd bevestigd. Dezelfde verdachte was nog tweemaal veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf, dus tezamen acht jaar. Deze straffen werden vermin derd tot twee maal drie jaren, dus totaal zes jaar gevangenisstraf. H. G. L. J. van de H.. 19 jaar. zonder beroep te Zenderen, was door genoemde' rechtbank veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Deze straf werd verminderd tot een jaar en zes maanden. G. J. V. 21 jaar. opperman te Borne, was door de rechtbank veroordeeld tot twee en een half jaar en anderhalf jaar gevangenisstraf. Deze beide straffen wer den bevestigd K. de G 26 jaar fotograaf te Hengelo (O.) was veroordeeld tot tweemaal twee en een half jaar. welke straf werd ver minderd tot tweemaal twee jaar. A. J W.. 45 jaar, arbeider te Borne, w-as door de rechtbank veroordeeld tot twee jaar. welk vonnis werd bevestigd. AMSTERDAMSCH GERECHTSHOF. Op 6 Juni 1935 werd de chauffeur N. J. V. uit Hiliegom, wegens het veroorzaken van letsel door schuld door de Haarlem- sche Rechtbank veroordeeld tot 'n maand hechtenis, benevens intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. Op 1 Aug. 1934 reed de stoelenmatter W. Wijf jes op de fiets op den Hoofdweg bij N.- Vennep. Het was avond, een auto kwam' hem tegemoet, deze kon hij rustig passee- ren, al was hét licht eenigszins verblin dend. Een oogenblik later werd hij ech ter aangereden door een hem achterop- rijdende auto. Hij werd ernstig gewond en moest met een gecompliceerde beenbreuk in het Ziekenhuis te Haarlem worden op genomen. Dertig weken werd hij er ver pleegd. Van hervatting van zijn beroeps bezigheden is nog geen sprake, aangezien hij l'/« jaar na het gebeurde nog nauwe lijks kan loopen. „Hij heeft niet naar me omgekeken", verklaarde get, „nu niet en tevoren ook niet". Intusschen bleek uit het getuigenver hoor. dat de reflector op het achterspat bord van de fiets van het slachtoffer nau welijks zichtbaar was geweest. Een wiel rijder. die achter hem aan reed, had hem in het geheel niet opgemerkt. Verdachte verklaarde door de lichten van den tegenligger verblind te zijn ge weest. De procureur-generaal was van mee ning, dat het vonnis van de Haarlemsche Rechtbank te zwaar is geweest. Het is zeer wel mogelijk, dat de wielrijder nauwelijks zichtbaar is geweest. Spr. eischte 14 da gen hechtenis. 2—3 I 1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10