LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 29 Januari 1936 STADSNIEUWS. RECHTZAKEN. TELEGRAMMEN. BEURSOVERZICHT. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 ïrur: 745, TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Nea Meteorol. Instituut te De Bildt Hoogste stand 767.9 te Haparanda, Laagste stand 736.4 te Blacksod. Verwachting tot den avond van 30 Jan. Matige tijdelijk krachtige Z.W. tot Z- wind. Zwaar bewolkt of betrokken, met aanvankelijk opklaringen. Waarschijnlijk regenbuien, iets kouder. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.i 4 gr. C. 139 gr. F.). 12 uur 'smldd.: 5 gr. C. (41 gr. F.). 3 uur nam.: 7 gr. C. (44 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Donderdag. V.m. te 6 u. 48 min.; n.m. te 7 u. 13 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 17.08 n.m. tot 7.18 v.m. MAANS- OP EN ONDERGANG. 20 Jan.: op: 9 u. 28. DUITSCHE EN BELGISCHE MARGARINE TE ROTTERDAM. De crisisdienst van de centrale recherche te Rotterdam, heeft den laatsten tijd op gemerkt dat er aldaar vrij veel uit België en Dultschland gesmokkelde margarine werd verkocht. Dezer dagen kwam een boterhandelaar bij den crisisdienst met de mededeellng dat zijn afzet in bepaalde stadsdeelen sterk verminderde en dat hi) vermoedde dat zijn klanten met Duitsche margarine werden bediend. Het onderzoek leidde er toe dat mén bij een kleermaker terecht kwam, die als tusschenpersoon dienst deed en die.aan tal van menschen Duitsche margarine .leverde. Deze marga rine blijkt met Rijn-aken te Rotterdam aan te komen. Behalve de kleermaker ontdekte men nog 4 andere adressen, waar men^zich met dén verkoop van deze margarine bezig hield. De. kwaliteit van deze margarine is volgens den keuringsdiénst van waren minderwaardig. Tevens Is gebleken, dat in Rótteïagm opk.yeel Belgische gesmokkel de-margarine komt. De laatste twee.tnaan den zijn o.a. 5 Rotterdamsche aut'o's, ge laden met margarine aan de Belgische grens aangehouden. o- - WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING,, i De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 6 t/m. 11 Januari 1936 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 538.400 (waarvan 74.400 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verzekerden bedroeg voor het geheel; in de week 7 t/m. 12 Januari 1936 38,0%>. in de vorige verslagweek (23 t/m. 28 December 1935) 39,5 in de overeenkomstige week van 1935 35.7»/», in de overeenkomstige week van 1934 34,5 Laat men de landarbeiders buiten be schouwing dan bedroeg de werkloosheid onder de overige 464.000 verzekerden: in de week 7 t/m. 12 Januari 1936 36,6°/», in de vorige verslagweek (23 t/m. 28 December 1935) 36.7»/», in de overeenkomstige week van 1935 34.7 »/o, in de overeenkomstige week van 1934 31,3%. In het jaar 1935 ontvingen de werklo zenkassen bij een gemiddeld aantal leden van 551.000 in het totaal-uit bijdragen van de leden 7.740.000 gld. (1934: 8.590:000 gld. bij een gemiddeld aantal leden van 531.000). Ten laste van het Rijk en de gemeen ten ontvingen de kassen in het totaal aan subsidie 12.600.000 gld. (1934: 13.335.000 gld.) Aan haar werklooze leden keerden de kassen in het totaal uit 19.630.000 gld. (1934: 21.350.000 gld.). Uit de reserves der werkloozenkassen, die op het einde van het- jaar 1930 10.810.000 gld. bedroegen, moest ln de jaren 1931. 1932 en 1933 worden geput met het gevolg, dat die reserves slonken tot 2.910.000 gld. op 31 December 1933, In de jaren 1934 en 1935 werden- de kassen ln staat gesteld, wederom eenlge reserve te kweeken. Dientengevolge bedroeg de som der reserves - op 31 December 1935: 4.410 000 gld Bij 1064 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 11 Januari 1936 in totaal 491.198 werkzoekenden inge schreven onder wie 464.936 mannen. Van deze werkzoekenden waren 471.348 werk loos. onder wie 450.792 mannen. Blijkens mededeellng van de afdeeling Werkverschaffing en Steunverleening van het Departement van Sociale Zaken waren einde December van het afgeloopen jaar 51.354 werklooze arbeiders geplaatst bij een werkverschaffing^ Bovendien waren 2150 personen met financiéelen steun van de Overheid tewerkgesteld in het (land bouw- en tuinbouwbedrijf; laatstbedoeld aantal is niet begrepen onder het over einde December 1935 als werkloos opge geven aantal personen. DE RADIOREDE VAN DE PRINSES. Inzake de Kunst in Nood. Het comité „De Kunst in Nood" schrijft ons, dat de radiorede, welke Prinses Ju liana ten behoeve van dit comité tot na tionale hulpverleenlng aan onze Neder- landsche beeldende kunstenaars op 21 de zer heeft gehouden, massale resultaten heeft gehad. Zoo kon bijv. de Postchèque- en Girodienst niet onmiddellijk den groo- ten toevloed aan stortingen verwerken, al thans het kolossale pakket kon niet met den gewonen besteldienst worden meege geven, doch moest enkele urqn later spe ciaal worden bezorgd. Terwijl ook langs andere wegen onophoudelijk milde giften binnenkwamen, wat nog gteeds voort duurt. Het toezenden der premieplaten van H. M. de Koningin ondervindt dientenge volge eenlge stagnatie. o ELISABETH SAXTON WINTER t Elisabeth Saxton—Winter de vroegere chaperonne van H.M. de Koningin is he den in haar woning te Saffronwalden in Essex overleden, na een week bewusteloos te hebben gelegen. Haar zuster is verle den week Woensdag overleden- ok*s«; o Naar wli vernemen zal het nieuwe motor-vrachtschip van den Rotterdam- schen Lloyd dat in aanbouw is bli de Koninklijke Maatschappij .De Schelde" te Vlisslngen den naam .Brastagi" ont vangen. Brastagl is een vacantieoord na bil Medan. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake werk der blinden. Aan den Gemeenteraad is volgend adres gezonden: Ondergeteekenden hebben namens de Afdeeling Leiden van den Nederiandschen Blindenbond de eer, eerbiedig te verzoeken, het daarheen te willen leiden, dat de hier ter stede bestaande, particuliere werkin richting voor blinden zoo spoedig mogelijk door de gemeente wordt overgenomen en onder eigen beheer voortgezet. Mocht deze, o.i. meest practlsche oplos sing echter onverhoopt, niet aanvaardbaar blijken te zijn, dan nemen ondergeteeken den beleefd de vrijheid, U te verzoeken, aan de Vereeniging tot Verbetering van het Lot der Blinden, afdeeling Leiden, een zoodanige subsidie toe te kennen, dat het haar mogelijk wordt gemaakt, de door ge brek aan financiën onderbroken taak, op nieuw voort te zetten, echter onder voor behoud, dat door Uwe Raad zal worden Ingesteld en benoemd, een permanente commissie, bestaande uit vertegenwoordi gers van den Raad, vah het bestuur der voornoemde vereeniging, van de afdeeling Leiden van den Nederl. Blindenbond en eventueel van belangstellenden uit de Burgerij, ten. einde bij de vrijwillig aan vaarde taak dér Werkverschaffing advi- seerend behulpzaam' te zijn. w.g. Voorzitter L. ROMBAUT. Javastraat 64a. w.g. Secretaris C. T. ROMBAUT, Alexanderstraat 60. Het adres gaat vergezeld van een memorie van toelichting. o Hedenmiddag vond de opening plaats van de geheel gerestaureerde lunchroom Maison Bernsen, Breestraat 157, die nu zoowel wat het exterieur als het inte rieur een buitengewoon aangenamen In druk maakt. O.a. is de voorgevel geheel vernieuwd, terwijl de entourage van bin nen gezellig aandoet. Een en ander ge schiedde onder architectuur van den heer Hekker (den Haag). Aannemers waren de firma Bik en Bree- develd alhier, de fa. Duindam belastte zich met het schilderwerk, terwijl de fa. v. d. Klugt de stoffeering verzorgde. Te Den Haag slaagde voor het exa men ingesteld door de Eerste Ned. Mode- vakschool-vereenlging onze stadgenoote mej. W. v. Riet voor het diploma Lingerie, leerlinge van mej. J. Pouw. O UIT NED. OOST-INDIË. DE SUIKERSANEERING. BATAVIA, 29 Jan. (Aneta). In de zit ting van den Volksraad werd het.amende- ment-Thamrin tot vaststelling van maxi mum-prijzen voor de binnenlandsche con sumptie. waarover gisteren de stemmen staakten, opnieuw behandeld. Wederom staakten de stemmen, waarom dit amen dement verworpen is. Vervolgens werd de ontwerp-ordonnantle tot wijziging van de Verband Suiker-or donnantie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na een uitvoerige discussie werd de motie-De Hoog om de aanvulling van het personeel voor de suikerindustrie plaats te doen hebben uit krachten, in Indië aan wezig. benevens het treffen van andere sociale voorzieningen met 39 stemmen voor en 9 stemmen tegen aangenomen. Met de vaststelling van het bovenstaan de is de suiker-saneering door den Volks raad afgehandeld. ONGELUK BJJ DOK-REPARATIES. Drie dooden. BATAVIA, 29 Jan.1 Aneta) Bij de uitvoe ring van reparaties aan den vloer van het groote droogdok vah de Droogdok-Maat schappij Prlok wélke vloer uit tanks be staat werd een tank opengemaakt welke in langen tijd niet gpbrqikt was. Een inr lander die met de rpparatie bezig was. viel bewusteloos 'neer: een viertal anderen be gaven zich toen '-ar beneden doch ook zij raakten buiten bewustzijn. Vervolgens trachtte een lid van het personeel der Droogdok-Mij., met een touw om het mid del, af te dalen, doch ook deze poging bleef OPNIEUW DE MIJDRECHTSCHE MILLIOENENZAAK. i DE KWEEKER STAAT WEER TERECHT. Eenlge jaren geleden was „de Mijdrecht- sche millloenenerfenis", nagelaten door de weduwe van Wierlngen in de streek rond om Mijdrecht het onderwerp van gesprek. Wie had recht op de groote bezittingen kapitaal en veel landerijen die de iet wat zonderlinge weduwe had nagelaten: <le familie of een kweeker, zekere B„ die bij haar in de buurt woonde en die stuk ken produceerde om zijn aanspraken waar te maken, stukken welke door de justitie valsch werden verklaard? De strafzaak, die in 1932 bij de arr.-recht- bank aanhangig werd gemaakt op grond van valschheld in geschrifte, had tot ge volg, dat de kweeker die zijn onschuld volhield in eerste instantie werd ver oordeeld tot twee en een. half jaar gevan genisstraf; in hooger beroep verbeterde het er niet op. Verd. hoorde zich uiteindelijk tot vier jaar gevangenisstraf veroordeelen. Voorgeschiedenis. Mevr. van Wieringen was een hoogst merkwaardige vrouw; zij was aanvankelijk huishoudster en trouwde later den schat rijken grondbezitter van Wierlngen. Na diens dood berustte bij haar het beheer over de vele onroerende goederen, meest landerijen in de buurt van Mijdrecht. Haar opvattingen hiervan waren tame lijk zonderling; zij wenschte zoo weinig- mogelijk met formaliteiten te maken te hebben en met het klimmen der jaren zou deze eigenschap nog sterker domineeeren. Haar notaris, de heer v. d. Heyden, wik kelde aldus verklaarde hij indertijd voor de rechtbank haar zaken af. „Neen," zegt de Mijdrechtsche kweeker B., „ik deed in het geheim zaken voor haar, mevrouw vertrouwde me volkomen en ze stelde mijn werk zoozeer op prijs, dat ze me vorstelijk beloonde, door me een groot deel van haar bezittingen na te laten. B. toonde stukken, stukken, die valsch zouden worden ver klaard. Een lange rij van getuigen zijn door Rechtbank en Hof gehoord, het meerendeel van de getuigen uit de omgeving van wij len Mevr. Van W„ kon niet verklaren, dat B. een dagelijksche gast in de villa was: integendeel! „Dat is wel mogelijk meent de man, die recht meent te hebben op de rijkdom men der weduwe want alles ging heel geheimzinnig. Mevrouw Van W. wilde niet weten, dat ik alles voor haar deed. Een schuldbekentenis van eenige ton nen en nog andere stukken zouden door de oude dame zijn geteekend; deze stuk ken had de kweeker zelfs laten registree- jen. Vlak voor haar dood zou mevrouw ech ter de echtheid van deze stukken hebben ontkend tegenover haar notarisHet resultaat was de genoemde veroordeeling wegens valschheid in geschrifte. De civiele processen echter waren ook na het strafvonnis-négnl'et ten einde. t Nieuw proces. Door zijn raadslieden mrs. Venhuyzen en mr. Ten Bokkel uit Haarlem, heeft B. die thans zijn straf ondergaat, een nieuw stuk doen overleggen, waaruit zou blijken, dat hij recht heeft op landerijen ter waar de van drie ton. De geschiedenis herhaalt zich. Wederom wordt de echtheid van dit stuk betwist, wat een nieuw strafproces tegen den kwee ker ten gevolge heeft. Het stuk is een koopovereenkomst, waardoor hij recht zou hebben op lande rijen, etc Verd. houdt weer vol, dat dit stuk echt ls, de deskundigen van het O.M., w.o. dr. Schrijver, denken er echter anders over; naar hun meening is ook deze koopovereen komst valsch. Daartegenover staat de meening van prof. Brunner uit Zurich, die concludeerde tot echtheid van de acte. De kweeker is ervan overtuigd, dat hij zal worden vrijgesproken en dat deze vrij spraak zal leiden tot cassatie van de vorige cause célèbre. Van de zijde van het O.M. zijn meer dan twintig getuigen gedagvaard; ook de ver dedigers mrs. Venhuyzen en Ten Bokkel hebben getuigen doen oproepen. Het O.M. wordt waargenomen door den Officier van Justitie mr. Wassenbergh. Onder de getuigen zijn vele bekende ge zichten; zij waren indertijd ook gedag vaard in de eerste zaak tegen den kwee ker. Alle getuigenbanken zijn bezet; de verdediging heeft ook op ruime schaal gedagvaard, zij heeft eveneens twintig ge tuigen opgeroepen. Nadat de officier de korte dagvaarding heeft voorgelezen, wordt de eerste ge tuige, burgemeester Padmos voorgeroe- peh. Hij heeft mevrouw Van Wieringen in Februari kort voor haar dood een verhoor afgenomen. Daarbij ontkende zij een schuld aan verd. B. te hebben. Aan getuige Padmos waren twee renvooien ter hand gesteld voor de- registratie te Haar lem, ook van deze geregistreerde stukken was mevr. v. W. toen niets bekend. En hoe staat verd. ln het dorp bekend? vraagt de president mr. Thöne. De burgemeester is slecht over zijn dorpsgenoot te spreken. Hij staat slecht bekend; de menschen zijn bang voor hem. De officier brengt dan een brief ter sprake, die geschreven is door een ex- compagnon van den verd. De inhoud van dien brief is tamelijk belastend voor verd. de schrijver die thans in Amerika woont heeft vroeger wel eens gezien, dat verd. bezig was zich te oefenen in het nemen van de handteekening van mevr. van Wieringen. Officier: Zijr. er Indertijd ln 1921 processen-verbaal opgemaakt van uw ver- hooren? Zijn die verbalen doorgezonden? Getuige kan zich niet herinneren of er vruchteloos. Hierop werd getracht een po ging tot redding te doen van de afgedaalde inlanders, waarvoor de redders voorzien waren van gasmaskers. De vijf koelies wer den naar boven gehaald; drie van hen bleken reeds overleden te zijn. Pogingen tot kunstmatige ademhaling bleven zonder resultaat. De oorzaak van het ongeluk is vermoede lijk vorming van koolzuur. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. van dit allereerste verhoor proces-verbaal is opgemaakt. Officier: Dus het staat geenszins vast, dat dit dossier is zoek geraakt; het ls zeer onzeker of het er wel ooit geweest ls. Dan wordt notaris M. F. v. Heyden, de notaris van mevr. v. W. gehoord. Uitvoe rige verklaringen legt hij af over de ver schillende zaken die door hem zijn behar tigd. Hoe stond mevr. v W. tegenover ver dachte? Notaris: „Ze had weinig met hem op". Over de geruchten die er gingen dat ver dachte aanspraak op haar erfenis wilde maken heeft getuige met mevr. v. W. ge sproken, die er om lachte en zei het ls wel een brutale streek maar in leder geval een goede manier om aan geld te komen. Verdediger: Hebt u ln de inboedel nooit stukken gevonden betreffende schulden aan verdachte B. Notaris„Absoluut niet". Mr. Venhulzen: Was mevr. v. W. tot het laatste toe op de hoogte van den finan- cleelen toestand van haar vermogen, de laatste 14 dagen laat lk ér buiten?" Getuige: „Ja". De deskundige dr. J. Schrijver heeft een schriftkundig onderzoek Ingesteld naar de echtheid der stukken. Hij komt tot de conclusie dat de onderteekening valsch is. Uitvoerig zet de heer Schrijver zijn meening uiteen. Er is steeds te zien dat er in geteekend is en niet zooals dit bij hand teekeningen het geval is geplaatst. De tweede deskundige door het O.M. aange steld ls de schriftkundige S. Romer. Op ongeveer dezelfde gronden als de schrijver komt ook deze tot de conclusie dat de handteekeningen valsch zijn. De contra deskundige dr. Brüner uit Zürich verklaarde dat de handteekeningen wel echt zijn. Dr. Schrijver bestrijdt deze verklaring. o HAAGSCH GERECHTSHOF. Wegens diefstal van een zeldzaam boek werk, ten nadeele van den boekhandel „Patria" uit Leiden, is de koop H. S. uit Leiden, thans gedetineerd, door de rechtbank veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, met aftrek van het voor arrest. In hooger beroep heeft het hof het von nis, met verbetering van gronden, beves tigd. In hooger beroep hebben terecht ge staan de transportarbeider W. J. van A. uit Leiderdorp en de bloemist J. G. P. uit Leiden, die bij vonnis van de Haagsche rechtbank zijn veroordeeld, onderschei denlijk van A. wegens beschadiging van een auto en bedreiging met zware mis handeling en P. wegens beschadiging in vereeniging gepleegd, tot vijf en drie maanden gevangenisstraf. Verdachten waren in den avond van 21 Juni jJ. na cafébezoek te Voorschoten met zekeren C. per taxi naar den Haag gereden om eén auto op de automarkt te koopen. Men trof de verkoopers niet aan, doch na eenig zoeken vond men hen in wijk VII. Gezamenlijk reed men daarna terug naar Voorschoten, waar gestopt werd om over den koopprijs te onderhandelen. Op een gegeven oogenblik waren de beide ver dachten verdwenen. Dezen hadden zich in het kreupelhout verscholen en toen zij ge vonden werden, bleken zijn niet bereid den koopprijs te vtldoeïi. Op de vraag "Van 'den verkooper CC'„betaal je me?" haalde de eerste verdachte een geopend mes te voor schijn, waarmede hij den chauffeur M. be dreigde. Verdachten beweerden beangst te zijn geweest, dat zij beroofd zouden worden. Daar zij zoowel te Voorschoten als in Den Haag eenige café's hadden bezocht, waren zij beiden onder drankinvloed. Volgens Van A. heeft -M. hem in een sloot ge duwd. Deze verklaarde o.m., dat de be dreiging met het mes niet speciaal hem. maar meer het achtervolgend gezelschap gold. Beide verdachten zouden zich vervolgens naar de stilstaande taxi-auto hebben be geven waarvan zii twee ruiten insloegen en deuken in de carrosserie en het spat bord trapten. Nadat nog enkele getuigen waren ge hoord, betoogde de advocaat-generaal mr. L. J. B. Vermeulen, dat de verkooper van de auto C. veronderstelde met een reëelen kooper te doen te hebben, want na het proefrijden bleken de verdachten tot den koop bereid. Toen het evenwel te Voor schoten op betalen aankwam, hebben bei den zich onder een voorwendsel uit de voeten gemaakt. Spr. releveerde het hier boven weergegeven relaas van de getuigen. k charge betreffende de bedreiging en de vernieling, welke feiten spr. bewezen achtte. Met het oog op een gunstig reclas- seeringsrapport vroeg spr. echter verande ring van de opgeiegde straffen en wel voor beide verdachten drie maanden, waarvan één maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De verdediger, mr. L. Weyl, pleitte cle mentie. Uitspraak 12 Febr. a.s. CRISIS IN GRIEKENLAND. ATHENE, 29 Jan. (Reuter) Minister president Demerdzis is hedennacht door den koning ontvangen om den vorst de officieele uitslag der verkiezingen mede te deelen. Tegelijkertijd diende hij het ontslag in van de regeéring, teneinde de vorming van een nieuwe te vergemakke lijken. Vermoedelijk zal de Kamer voor het vastgestelde tijdstip bijeen worden ge roepen. o STREICHER UIT >E GRATIE LONDEN. 30 Jan. (A.N.P.). De „Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat daar ge ruchten in omloop zijn volgens welke de gouwleider van Frankenland, Streicher, uit dé gunst zou zijn. Zelfs nazi's zijn, volgens het blad, van meening, dat zijn anti-semletische campagne te ver gaat. c1 DE JAPANSCEE VLOOT. TOKIO. 29 Jaii. iReuter). Naar vermeldt hééft dë admiraliteit- besloten tot de in- stelling van een onafhankelijk eskader slagschepen, een eskader slagkruisers en een eskader vliegtuig-moederschepen. WEER EEN REFERENDUM IN DUITSCHLAND BERN, 29 Jan. (Reuter) De „Neue Züricher Zeitung" verneemt uit Berlijn, dat politieke kringen een nieuwe volks stemming voorzien in Maart a.s. De for mule zou aldus luiden: „Keurt gij Duitsche man of Duitsche vrouw de politiek van den Fuehrer goed, welke erop ls gericht rm weer koloniën te krijgen?" De volks stemming zou het karakter hebben van een groote nationale demonstratie. Joden zouden van stemming zijn uitgesloten. o SENATOR BORAH OVER DE BUITENLANDSCHE POLITIEK. NEW YORK, 28 Januari. (Reuter). In een vergadering van partijgenooten be.- sprak senator Borah de a.s. presidents verkiezingen en zelde: „Onze buitenlandsche politiek moest een volkomen breuk maken met de politieke complicaties van andere landen. Het eenlge middel om buiten de Europeesche kwesties te blijven is zich geheel afzijdig te houden van Europa". Hij voegde hieraan toe, dat de geheime verdragen, welke bestonden op het oogen blik, dat de wereldoorlog uitbrak, deel uit maken van „het Europeesch politiek pa troon, dat de Volkenbond intact moet houden". Op het oogenblik, dat Borah de zaal bin nentrad, werd hij aangesproken door een delegatie negers, die protesteerden tegen zijn openlijke oppositie tegen het federale wetsontwerp tegen het lynchen. GEWELDIGE BRAND TE ST, MARYS. NEW YORK. 29 Jan. (A.N.P.) In het stadje St. Marys (Virginia. 7000 inwoners) is een groote brand uitgebroken Een groot gedeelte van de zakenwijk is een prooi der vlammen geworden. Met behulp der brandweer uit de omgeving is de brand tenslotte gebluscht. VIER BERGBEKLIMMERS OMGEKOMEN. MEXICO-CITY, 29 Jan. (A.N.P.)Uit Amecameca wordt gemeld, dat men de lijken heeft gevonden van vier studenten, die getracht hebben, den met sneeuw be dekten vulkaan Iztacchihuatl te beklim men en daarbij in een ruim driehonderd meter diepen afgrond zijn gestort. o DE ONGEREGELDHEDEN IN SYRIË. DAMASCUS, 29 Jan. (Reuter). Dinsdag avond is het opnieuw tot hevige onlusten gekomen, tusschen demonstranten en de politie. De onlusten duurden verscheidene uren. Een politieagent werd gedood,- ter wijl tientallen betoogers verwondingen op liepen. AMSTERDAM, 29 Januari. De beurs kenmerkte zich -weer ,door een groot gebrek aan orders, zpodat de handel klein bleef. Ten aanzien van de meeste locale fond sen hebben zich geen nieuwe gezichts punten voorgedaan. Voor beleggingsfondsen -was -weer een gedrukte stemming. De 4»/o Obligaties Nederland en Neder- landsch-Indië werden weer iets lager ge noteerd. De Oude Schuld bleef nauwe lijks op peil. Er 'was wél niét' veel mate riaal aan de markt, doch de -vraag is klaarblijkelijk verzadigd. Ook de- gemeentelijke en provinciale obligaties werdeh Wer: ên daar iets lager genoteerd. Van de Amerikanen waren het wederom City Service, die leven ta de brouwerij brachten en "een drukken handel hadden. De koerswinst bleef gehandhaafd. Voor de rest waren de Amerikaansche fondsen stil- De koersen waren onveranderd. Het was duidelijk, dat het publiek afwachtte, wat er zal gebeuren. Van de locale fondsen waren Rubbers prijsshoudend. De omzetten waren gering. Tabakken waren geheel verwaarloosd. Vart de Induitrleelen waren Unilevers onveranderd, terwijl Aku's iets lager, no teerden. De Philips-aandeelen trokken wat aan. Suikers waren prijshoudend, De affaire was klein. Hetzelfde gold voor Scheep- y aarten. Van de Oliewaarden wérden Koninklijke iets hooger ingezet,'doch-spoedig-vielen ze iéts terug. ,Vap de Amerikaansche soorten trokken Shell Unions de aandacht- De geldmarkt was weer ruim., On WISSELKOERSEN. Engeland 7.28 7/8 (7.29 1/8);. Dultsch land 59.27 (59.26); Frankrijk 9.721/4 (9.731/4); België 24.84 (24-86); Zwitser land 47.98 (47,97); Denemarken 32.55 (32.57'/.); Zweden 37.50 (37.60); Noorwe gen 36.65 (36-65); New York 1.46 5/16 (1.4513/16). Prolongatie 2 pCt. Tusschen haakjes ziln de koersen van gisteren. rajsk markï AMSTERDAM, 29 Januari. Veeiparkt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 223 vette kalveren: le kwal. 58—64 et. per KG. levendggwicht; 22e kwal. 48—57 cent per KG.; 3e kwal. 42—47 ct. per KG.; 53 nuchtere kalveren f,47.50 per stuk; 205 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 tot 110 KG 44-tot 45 ct. per KG. slacht- gewicht; zware varkens 4243 ct. per KG.; vette varkens -40-^41 ct. per KG. ROELOFARENDSVEEN. 28 Januari. Sla f. 0.502.30 per 100 krop; .Sla-vellen 1015 cent per kist. WOERDEN. 29 Januari. Aanvoer 51 partijen kaas: met rijksmerk le kwal. 21 tot 22; met rijksmerk 2e kwal. 19 tot 20. Handel traag. S-l

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3