LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 29 Januari 1936 DE OORLOG. SPORT. VISSCHERIJPEPfCHTEN. LEZING VAN MR. A. G. VREEDE. Over „Het Inheemsche arbeidsvraagstuk" De heer mr. A G. Vreede, vroeger hoold van het kantoor van Arbeid te Ba tavia heeft gisteravond voor het Leldsch Comité voor Indische lezingen in de Uni versiteit een lezing gehouden over ..Het inheemsche arbeidsvraagstuk". Mr. Vreede herinnerde aan de woor den van prof. Drucker in de memorie van toelicht ing op de wettelijke regeling van !<t arbeidscontract, dat geen enkele over eenkomst zóó diep Ingrijpt in het maat schappelijke, geestelijke en zedelijke leven van den arbeider als Juist deze. En al gol den de nieuwe bepalingen op de arbeids overeenkomst. waarvan spr. de invoeging in het Indische B.W mocht voorbereiden, niet op de Inheemsche werkkrachten, deze woorden zijn niettemin op het Inheemsche aroeidsprobleem ten volle van toepassing. Vier elementen treden bij dit probleem op den voorgrond: het rassenverschil, het milieu, het historisch gewordene en de overheidsbemoeienis. 1 Westersche ener gie en organisatie, gebruik makende van van nature aroomerige ca vage arbeids krachten, daarin ligt het kernpunt van het probleem. Psychisch ontmoeten zij elkan der niet, waardoor spanning ontstaat; de kjeiie een psv-"o'-„*isrh raadsel voor den Europeaan, de toean een beangstigend raadsel voor den koelie Bij den Chinees ligt dit raadsel weer anders, al bestaat het ook daar; de Chinees echter Is realist en is voor geldverdienen uiterst gevoelig. Deze verhouding Westersche leiding Ooster- schc werkracht kom' voorts steeds meer onder den druk van de onpersoonlijke naamlooze vennootschap en de plaats, van de beslissingen ligt dikwijls zeer ver van de onderneming. Allen. Europeesch zoowel als Inlandsch personeel, staan daardoor onder een druk. welke minder tegenwich ten heeft dan in Europa. Men trekke hieruit niet de conclusie, dat de arbeidstoestanden in Indië slecht zou den zijn; integendeel, zij zijn op Java uit nemend. op de buitengewesten goed. Enorme sommen zijn besteed voor hygiëne en huisvesting en onze ondernemingen kunnen evenals onze wijze van besturen, het gansche Oosten tot stralend voorbeeld worden gesteld. Dit neemt niet weg. dat een Inheemsch arbeidsprobleem met zijn moeilijke spanningen, zijn psychologische fouter, en zijn incidenteele misstanden be- staata een probleem voor elke kolonlsee- rende natie van primair belang. Hoewel de conflicten in de boeken van mevr Szekely-Lulofs (Emigranten. Rubber, Koelie i veel te sterk zijn gecondenseerd, is haar psychologie, zoo van koelie als van assistent, zeer goed. Het milieu ver van Java of op Java zelf is de volgende belangrijke determi nant in 't probleem. De werving vertoonde verschrikkelijke euvels en wordt, al ls de beroepswerving weggewerkt en ls deze nu in handen der plantersorganisatles, niet tadellos" doordat door fusie één wer vingsorganisatie in nauwe samenwerking met de arbeidsinspectie de werving in han den heeft. Daarin is én Ceylon èn Malakka ons ver voor. De psychologische fout der poenale sanctie was dat de soms door mis leiding geworven koelie niet behoefde te worden ontzien, terwijl de assistent hem niet kon wegsturen, niet mocht slaan en eigenlijk ook niet uitschelden en toch een maximum ongewone arbeid uit hem moest halen. Deze gedwongenheid in de verhou ding wreekt zich telkens opnieuw, hoezeer men voortdurend bezig was de scherpe kanten ervan weg te nemen. Gelukkig verdwijnt dit instituut in snel tempo: in 1929 waren er nog 400.000. In 1934 nog slechts 16.000 koelies onder poenale sanctie in Sumatra. In 1936 moet over de verdere afschaffing worden beslist. Voor de Papoea's ln Nieuw Guinea, deze kind-mensehen. zou dezen werkdwang nog erger zijn; spr. hoopte daarom, dat daarvan niet zal komen. De wijze waarop de arbeidsverhoudin gen ontstonden, de traditie bleek een veel belangrijker factor dan spr. aanvankelijk dacht. In Zuid-Sumatra werken onderne mingen naast elkander de een met het Deli-systeem. de ander met het meer ge moedelijke Java-systeem. De oude feiten, welke door mr. van den Brand in zijn Mlllloenen van Dell terecht zijn aan de kaak gesteld, zijn al sedert jaren verdwe nen en vooral de laatste 15 Jaren hebben de maatschappijen krachtig aan de verbe tering der arbeidstoestanden medegewerkt. De vierde determinant in het arbeids probleem ls de overheidsbemoeienis; wet geving en toezicht. Thans is de anomalie ontstaan, dat voor de 16.000 contract koelies een uiterst uitvoerige wetgeving be staat en voor al de andere 215.000 koelies slechts een uiterst sobere ordonnantie van 1911. Ons systeem is alles ln contracten vastleggen en bijna geen wetgeving, het Engelsche systeem is beter; geen schrifte lijke contracten en alles geregeld door de Overheid in de Labour Code. Hierin zijn wij nu achtergeraakt. Ook de wervings wetgeving moet herzien zoodra de onont beerlijke fusie van Adek en Zusama zal zijn doorgevoerd. Dan schetste spr de moeilijke taak van de arbeidsinspectie, welk instituut op uiterst gevaarlijke wijze is ingekrompen: ook op Java dienen al lengs voorschriften op den ondernemings- arbeid te worden uitgevaardigd: dat ook daar inspectie noodig is hebben de mis standen op Soemberbopong (en menige vroegere zaak van dien aardl wel bewezen. Het geheele probleem overziende spr. doorspekte zijn rede met voorbeelden uit de praktijk en ervaringen van zijn reizen in Sumatra, Malakka, Ceylcn en Britsch- Indië kan men ongetwijfeld van een zich Immer versnellende evolutie spreken; de goede wil voor de oplossing der aan het Inheemsche arbeidsprobleem thans nog zoo inhaerente psychische spanning is overal aanwijsbaar. De factoren van ras, milieu en traditie werken allengs minder storend in en wetgeving en toezicht stuwen gestadig naar verbetering. Spr. deed een beroep op diegenen onder zijn audi torium, die geroepen zullen zijn om in het onvolprezen Ned.-Indië werkzaam te zijn, hun aandacht aan het Inheemsche ar beidsvraagstuk niet te onthouden. o Vrijdagavond 31 Jan. a.s. des nam. te 8 uur zal in de Groote zaal der Univer siteit prof. Nic. iorga. oud-ministerpresi dent van Roemenië, die op het oogenblik een lezingentournee maakt door ons land, voor de „Leldsche Vereeniglng voor Weten schappelijke Voordrachten" spreken over „Grands Figures Byzantins". JAARVERGADERING R.-K. M.-V. „DE HANZE". De heer J. Schoondergang als voorzitter herkozen. Gisteravond hield de aid. Leiden van de R.-K. M.-V. „De Hanze" haar Jaarverga dering ln „In den Vergulden Turk". De voorzitter, de heer J. Schoondergang, opende deze belangrijke vergadering met gebed en wenschte de aanwezigen alle goeds in 1936. De notulen werden door den secretaris, den heer G, van Deene, voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Bij de inge komen stukken bevond zich een schrijven van den heer G. Molkenboer. waarin deze mededeelde zich niet meer voor een be stuursfunctie herkiesbaar te kunnen stel len. De voorzitter sprak daarop woorden van grooten dank aan het adres van den lieer Molkenboer voor het vele en belang rijke werk door hem als bestuurslid ln het belang van de Hanze gedaan. Een vijftal nieuwe leden werd door den voorzitter vervolgens geïnstalleerd en welkom ge- heeten. De heer Nieuwenhoven bracht verslag uit der kascommissie, waaruit bleek, dat boeken en bescheiden ln orde zijn bevonden. Een keurig jaarverslag van den heer Van Deene, secretaris, belichtte ir. ruime mate het vele werk, hetzij alleen of ln samenwerking met andere mldden- standsvereenigingen verricht in het be lang van den middenstand. Het jaarver slag sjxiorde aan trouw te blijven aan de banier van De Hanze en propagandist te zijn. opdat alle middenstanders zich zullen vereenigen. In het jaarverslag van den penning meester, den heer Perquin. bleek, dat het jubileumjaar wel wat duurder dan andere jaren was uitgevallen, waarvan niemand, aldus de voorzitter, spijt behoeft te heb ben. Het verslag sluit met een batig saldo van f.49. Als de voorzitter secretaris en penning meester dank heeft gebracht voor hun keurige verslagen, maar vooral voor het vele werk in het afgeloopen jaar door hen verricht, worden de heeren Colla, Van Berge Henegouwen en Rosdorff benoemd tot leden van de kascommissie. De begrooting 1936, in behandeling ge bracht, werd na eenlge discussie aange nomen. De voorzitter, de heer Schoondergang, werd met groote meerderheid herkozen. In de vacature-G. Molkenboer werd de heer Van Zijl. als candidaat van bestuur en leden, met nagenoeg alle stemmen ge kozen, terwijl de aftr. heer B. W. H. Bouehier door zijn herkiezing zitting blijft houden ln het bestuur van de Hanze. De herkozen voorzitter dankte voor het vertrouwen, opnieuw ln hem gesteld, en verzekerde alles ln het werk te zullen stollen dit vertrouwen niet te beschamen. Bij de rondvraag werden enkele zaken, o.a. het clschen van 20°'o kort'ne op den broodprijs door Maatsch. Hulobetoon bij levering van brood aan steuntrekkenden, van de bakkers of slijteTs, besproken. Dit werd een veel te hooge korting geacht. Dit en nog enkele andere zaken, die in de vakbawcglng thuiSbehooren, zullen bij het bestuur der betrekken vakvereenlgln- gen aanhangig worden gemaakt. De geestelijke adviseur spoorde o.a. nog eens krachtig aan deel te nemen aan de retraite. De maand Maart zal ln het teeken van bijzondere actie staan. Verder deed de voorzitter mededeeling van het plan van actie voor den winter. Het winterprogram vermeldt vele belangrrike vergaderingen en werkzaamheden, waarbij o.a. ook de debatingavonden. de gezellige en leer zame praatavonden weer in eere worden hersteld en waarin ook wordt gesproken van een groote winkMbeurs enz. Al met al een bewlis. dat De Hanze steeds op de bres staat voor den middenstand en zijn belangen zal voorstaan en verdedigen. Hierop volgde sluiting met gebed o TOONEELCLUB DER CHR. HIST. JONGERENGROEP. „De Abel-spelers". Reeds lang werden er besprekingen ge voerd en de mogelijkheid onder oogen ge zien om de tooneel-club van de Chr Hlst. Jongerengroep, welke reeds menige goede uitvoering gaf. als een apart gezelschap te doen optreden. Het doel dat de Chr. Hlst. Jongerengroep zich gesteld heeft, t.w. de bestudeering der sociale vraagstukken en de verdieping in het beginsel, is hier mede niet vreemd aan. In dezen kring wenschte men er voor te waken, dat de amuse- mentstaak op den voorgrond kwam te staan. Teneinde een en ander te consti- tueeren was in het gebouw „Nathanaël" een samenkomst belegd, waar behalve leden van het nieuw op te richten gezel schap ook de heer F. J Groot Enzerlnk, voorzitter der Chr. Hist. Jongerengroep aanwezig was. De heer D. Hendriks, die de spel'.eiding ln handen zal hebben, gaf een uiteenzetting, waaraan wij ontleenen, aat het gezelschap zich zal stellen op een protestantsch-christelijk standpunt- Met deze factor zal dan ook bij de bewerking der op te voeren stukken terdege rekening worden gehouden. Een reglement hoopt men op de e.v. vergadering samen te stel len Verschillende tooneelwerken hebben ,.EM Ai-el-(Betere; Spelers" op het reper toire staan. Zoo zal in begin Maart in de SCadszaal door hen worden opgevoerd het bekende tooneelstuk ,.'n Zomerzolheld" van Cissy van Marxveldt Zooals reeds vele malen gebeurde, stelt het gezelschap zich gaarne ter beschikking ter opluistering van feestavonden. Als administrateur van het gezelschap zal de heer A. Jansen, Rijnkade 3. optreden. De heer Groot Enzerlnk heeft als voor zitter der Jongerengroep gewezen op de prettige verstandhouding, die steeds tus- schen tooneelclub en Jongerengroep be staan heeft. Verblijdend was het voor hem te mogen constateeren. dat alle leden der „Abel-spelers" lid zijn en blijven der Jon gerengroep. Dit maakt t mogelijk dat de goede verstandhouding bestendigd blijft- ■Sor. eindigde met de beste wenschen voor dit nieuwe gezelschap. De Abel-spelers, een oud gezelschap met een nieuwen naam, mogen, gezien net vorig tooneelwerk, hoopvo) de toekomst tegengaan. Hun spel is vlot, de afwerking keurig verzorgd. BIJEENKOMST L. B. B.—S. D. A. P. Pleidooi voor „Het Plan van den Arbeid". In de stampvolle Stadszaal had gister avond de mobillsatievergadering voor het „Plan van den Arbeid" plaats, Deze ver gadering werd gehouden door de Leidsche afdeellng der S.D.A.P. en den L.B.B De zaal was rijkelijk versierd met vele vlaggen. Nadat de voorzitter van de Plan-Com missie, de heer J. C. M. de Roo, een kort inleidend woord had gesproken, werd door de „Stem des Volks" een tweetal liederen ten gehoore gebracht. Vervolgens besprak de heer H. Ploeg uit Utrecht het Plan. Spr. virig zijn betoog aan, met te wijzen op de heerschende slechte economische toestanden. De tegen woordige machthebbers in het politieke en economische leven schieten to kort. Nu trachten zij zich' er uit tè redden en hier van wordt de kleine man de dupe, onder het motto van de regeering Colijn: „Aan passen". Wij. aldus spr., vragen voor die regeering: „Waar ls het einde van uw aan passing?" Het antwoord luidt: „Wij weten het niet". De S.D.A.P. heeft naar aanlei ding van dit antwoord, als noodkreet van de groote massa, die leeft ln kommervolle omstandigheden, het „Plan van den Ar beid" ontworpen. Het Plan bevat maat regelen om de werkloosheid te beperken en de conjunctuur te beheerschen. Om het eerste te bereiken zullen een groot aantal openbare werken worden uitgevoerd. Ver der zal de 40-urige werkweek worden In gesteld en door het verlengen der leer plicht, beoogt het Plan het tegengaan van de jeugdwerkloosheid. Hierdoor zullen in totaal circa 200.000 werkloozen aan den slag kunnen komen. Om dit ten uitvoer te brengen, zal 3 maal f. 200 mlllioen moeten worden geleend. Dit geld is ln ons land te vinden; de uitspraken van prof. van Gel- deren. minister Gelissen en het tijdschrift „Economlsch-Statistische gegevens" geven hiervoor de bewijzen. Onze tegenstanders ten aanzien van deze geldkwestie, aldus spr., roepen wij toe: „Wat is üw plan"? Het antwoord hierop weten wij van te voren; zij hébben geen plan en daarom voegen wij hen toe: „Geef ons een kans of wilt gij dat ons land en de geheele samenleving ln den afgrond zullen stor ten?" Om tot de uitvoering van het Plan te komen moeten wij een Plan-regeering hebben, d.w.z een regeering. waarin per sonen zitten, die het Plan goedkeuren. Om dit te bereiken moeten wij. aldus spr., het Plan onder de Nederlandsche bevolking brengen en die er mee vertrouwd maken. Wij moeten elk Nederlander overtuigen dat het Plan voor leder een persoonlijk belang vormt. Vele Nederlanders zijn reeds van inzicht ton opzichte van het Plan veranderd- Ook in regeerlngskrin- gen is een zwenking merkbaar. Voor 1937, het jaar van aftreden van het kabinet Colijn. durf lk, aldus sprvoorspellen, dat de regeering zal vallen. Dan zal de kans voor het Plan komen. Door Invoering van het Plan zal aan dictatuur, aldus ver- Volgde spr., een cuioverkomenlljke hin derpaal worden gestefcL Onze felste te genstanders moeten TÏHJ winnen door overtuiging met het woord, niet met de vuist. Wij allen, zoo eindigde spr. zijn her haaldelijk door applaus onderbroken rede, hebben tot plicht te strijden voor de ver wezenlijking van het Plan. voor het be houd van de beschaving. Vervolgens droeg Jan Lemaire „De daad" van Adama van Scheltema voor. De heer D. A. v. Eek droeg, terwijl de leden vin den Arbeiders Sportbond met de Plan- vlaggen op het tooneel waren opgesteld, rieze vlaggen over aan de Plan-commissie. De beteekenis hiervan, aldus de heer van Eek, is dat thans de tijd van voorberei ding ls afgesloten. Nu begint de uitdra ging van dit Plan onder de gansche be volking, ook onder die van Leiden. De aanvaarding van deze vlaggen door de commissie, zoo vervolgde spr., beteeltent dat zij zich in dienst stellen van het reusachtige werk. dat het Plan beoogt. De heer de Roo dan1* te den heer v. Eek voor zijn hartelijke woorden en beloofde te strijden en te werken voor het Plan. Na deze woorden werden door de „Stem des Volks" eenige liederen gezongen. Na de pauze droeg Jan Lemaire een aan tal gedichten voor. afgewisseld door zang. Met een woord van dank tot. allen, die aan dezen avond hun medewerking had den verleend, sloot de voorzitter deze ge slaagde vergadering- o LEZINGEN BETREFFENDE „MAATSCHAPPELIJKE ZORG". Op initiatief van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken. Door en op initiatief van ambtenaren van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken wordt, te beginnen in Februari alhier een reeks voordrachten, betreffende Maat schappelijke Zorg georganiseerd. Een twaalftal sprekers zullen hieraan hun medewerking verleenen, n.l.: Ir. R. A. Verwey, directeur v. d. Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling te 's-Gravenhage: iWerkloosheid en Welvaart). Mr. H. B. Wildt Meyboom, hoofdcommies a. h. Dept. van Sociale Zaken te 's-Gravenhage: (De werkverschaffing voorheen en thans). Mr. P A. van Toorenburg, seer. v. d Armen raad alhier: (Kinderbescherming). T. S. Goslinga. voorz. v. d. Raad van Arbeid te Leiden: (Wat bedoelt de Sociale Verzeke ringswetgeving?) Dr. M. D. Horst. dir. v. d. Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst alhier: (Geneeskundige armenzorg) Prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoog], Fac. Rechtsgeleerdheid alhier: 'De criminali teit ln Nederland, met lichtbeelden). Mr. J. H. J. Schouten, hoofdcommies a. h. Dept. van Sociale Zaken te 's-Graven hage: (De stêunverleenlng). L. Hoeyenbos. dir. v. d. Gem. Dienst voor Maatsch. Hulpbetoon te 's-Gravenhage: (De armen wet en de armenzorg ln de praktijk) Jhr. d.r. J. J. von Schmld, privaat-docent a. d. Rijksuniversiteit alhier: (De Sociale Voor waarden voor hel Maatschappelijk wérk). Mr. H. J Morren, referendaris a. h. Dept. va- Sociale Zaken te Den Haag: (Werk loosheidverzekering). T. S. Goslinga, voor zitter v. d. Raad van Arbeid alhier: (De Sociale Verzekeringswetten). Mr, dr. S. Van 't front. ROME, 29 Jan. (Reuter). Het Itallaan- sche legerbericht 109 luidt als volgt: Niets bijzonders is te melden van het Eritrea- of Somalifront. Het Roode Kruis. ADDIS ABEBA, 29 Jan. Het Abessijnsche Roode Kruis ontkent formeel dat de Zweedsche ambulance welke bij Malka- malre werd buit gemaakt,, door de Italia nen, munitie zou bevatten, zooals ln het communiqué der Italianen werd meege deeld. Amerikaansch schip aangehouden. HAVANA, 29 Jan. (A.N.P.) Gemeld wordt dat de Cubaansche autoriteiten een Ame rikaansch schip hebben aangehouden, dat geladen Ls met voor Italiaansch Somali- land bestemde wapens. In regeeringskrin- gen wordt verklaard, dat het Cubaansche staats-departement heelt geïntervenieerd, toen het vrachtschip op weg naar Oost- Afrika de haven van Havana aandeed. Offlcieele personen weigeren deze me- dedeelingen te bevestigen, doch zij spre ken ze evenmin tegen. De naam van het schip ls niet bekend geworden. Volgens verdere evenmin bevestigde be richten heeft het vrachtschip onder Ame- rikaansche vlag gevaren. De connosse- menten voor de wapens en ammunitie zouden gesteld zijn óp naatn van de Abes sijnsche regeering, zoodat het vermoeden voor de hand ligt. dat men hier met een smokkelaffalre te doen heeft. Ministerraad te Rome. ROME, 29 Jan. (Reuter). Morgen zal onder voorzitterschap van Mussolini de ministerraad bijeen komen. AUTOMOBILISME. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. De eerste Nederlandsche équipes te Monte Carlo. Door bemiddeling van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club zijn he den bij het A.N.P. te Amsterdam de vol gende berichten binnengekomen Inzake de verrichtingen van de Nederlandsche deel nemers aan de Rallye Monte Carlo: Het laatste stuk van de route naar Monte Carlo is zeer moeilijk geweest. Er vlei een krachtige regen waardoor de af stand Brlgnolles Monte Carlo bijna niet te berijden was. De heer en mevrouw Cor nelius met D.K.W. zijn helaas te laat aan de controle te Monte Carlo aangekomen. De Ford-équipe van Beeck Calkoen-Bey- laard, die te Stavanger was gestart kwam tijdig aan de finish, hetgeen eveneens het geval was met de Ford-équipes Bakker Schut-De Beaufort eq Sprejiger van Eyk- Paulen. die te Tallinn ziffi vertrokken. Ten slotte kan nog worden medegedeeld. dat ook de Nederlandsche équine Testers-Die pen met Ford, te Valenca in Portugal ge start, precies op tlid de finish te Monte Car'o hebben bereikt. o Vl/A' /rTTh'Ml'è. OM DEN DAVIS-BEKER. Zestien landen ingeschreven. Bij de organisatie-commissie voor het Davis-beker tournooi 1936 zijn thans 16 inschrijvingen binnengekomen, te weten Nederland. Argentinië. België, Denemar ken, Duitschland, Frankrijk, Hongarije, Ierland. Polen, Oostenrijk, Roemenië, Joe goslavië, Griekenland en Zwitserland voor de Europeesche zone terwijl de Ver. Sta ten e'n Australië hebben ingeschreven voor de Noord-Amerikaensche zone. Ditmaal zijn er geen inschrijvingen gekomen voor de Zuid-Amerikaansche groep. De loting wordt gehouden op Maandag 3 Februari te Londen. De datum van In schrijving sluit 31 Januari a.s. IJMUIDEN, 29 Jan. 1936. Tarbot per KG. f. 1.40—1.10; Griet per kist van 50 KG. f.3417; Tongen per K.G. f. 0.71—0 52; Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 11.50—9; Middelschol per kist van 50 K.G. f. 1210; Zetschol per kist van 50 K.G. f. 17.50—13; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 15.507.60: Bot per kist van 50 K.G. f. 139; Schar per kist van 50 K.G. f.9—1.40; Roggen per 20 stuks f.148; Vleeten per stuk f. 1.80—1.15; Pie terman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.9; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 2618; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.2518; Klelnmiddel Schelv. per kist van 50 K.G. f. 2414.50; Kleine Schelv. p. k. v. 50 K.G f.206.60; Kabel jauw per kist van 125 K.G f. 5423; Gul len per kist van 50 K.C. f.144.10; Len gen per stuk f.20.70; Heilbot per K.G. f 0.80; Wijting per kist van 50 K.G. f. 7 1.80; Koolvlsch Der stuk f. 10.15: Makreel per kist van 50 K.G. f.13; kleine Hake f. 18.50. Aangekomen de Stoomtrawlers: IJH. 147 met f.1981; IJM. 96 met f.1885; IJM. 14 met 1.1011; IJM. 117 met f.2610; IJM. 88 met f.1191; IJM. 106 met f.1690; IJM. 190 met f.2041; IJM. 2 met f.2782; IJM. 112 met f.3489: IJM. 118 met f.1616; en de loggers: SCH. 107 met f.1281; HT. 306 met f. 300 voor versche haring. Aanvoer 635 kisten. Prijzen f. 4.603.50 per kist. Brugprljzen: levende kabeljauw f.61.20 per stuk: levende gul f.0.73—0.33 per stuk doode kah'Uauw f.43—23 oer 100 K.G.: klPir.e Gul f. 1050 Der 50 K.G.; groote gul f. 12.50 Der 50 K.G; wijting f.4 50 per 50 K.G.; Rog 1.13 per hoop: Vleet f. 1.30 per stuk. Binnen van de beugers: VL. 199 met f. 1137 en E. 329 met f. 1242. Rozemond. dtrj v. d. Dienst voor Maatsch. Hulpbetoon te Lelden: (Jeugdwerkloos heid1. P. C G. Wijk mans, dto v d. G?m. Diens oor Sociale Zaken: iDe Re- cMsseerlng). Er heeft zich hiertoe een comité van aanbeveling gevormd onder leiding van den burgemeester, bliMNhNLAND. HET VLOT MAKEN VAN DE KERKPLEIN. Matroos overboord geslagen. Hedennacht is een lichtmatroos van 'de sleepboot „Hoek van Holland", bij het vastmaken met de Kerkplein bij Egmond, met de tros overboord geslagen. Hoewel het vrij donlker was gelukte het den man een boel toe te werpen. Hierop kon hij ztch drijvende houden» waarna hij met een lijn weer aan boord werd getrokken zonder dat hij letsel bekwam. Met taaie volharding werkt het perso neel van Van der Tak's Bergingsmaat schappij aan het vlotbrengen van de „Kerkplein". Bijna lederen dag wordt de laatste week terrein gewonnen. Heden morgen is men echter niets gevorderd. t>e wind was Zuidoost, zoodat het water niet hoog genoeg kwam om iets te ondernemen. Met spanning wacht Egmond af of het lukken zal het schip weg te krijgen. Sedert het vertrek van de „Kerkplein", op Zon dag was bepaald, welk vertrek evenwel niet doorging, heeft men geen rust meer. Het kan nu Immers elk oogenblik gebeuren. Men gunt zich zelfs geen nachtrust. Als midden ln den nacht de stoomfluit van de sleepboot gilt, snellen velen naar het strand, ln de meening, dat het er nu van gaat komen. Het staat echter wel vast. dat zulks alleen mogelijk ls als de vloed op zijn hoogst ls. Dit zal voorlooplg niet midden in den nacht plaats hebben, doch 's morgens of 's avonds. Niet alleen ln Egmond, maar ook daar buiten blijft de aandacht geconcentreerd op het eventueele vertrek. Men belt het gemeentehuis, het postkantoor, ja ontziet zich zelfs niet des nachts eenvoudig den dokter op te bellen om te hooren hoe de kansen staan Als een kostbare buit wordt de „Kerkplein" angstvallig bewaakt. Hieruit blijkt wel hoe sterk het groote, hooge zee kasteel op het lage strand tot de verbeel ding spreekt. Het vertrek van de „Kerkplein" heeft irrtussehen heel wat meer voeten ln de aarde dan dat van de „Jos Maria". Op Oudejaarsavond ging voor het eerst het ge rucht. dat de „Jos Maria" in den morgen van Nieuwjaarsdag vertrekken zou en precies op den vastgestelden tijd had dit vertrek plaats. Niet aldus de „Kerkplein". Telkens dook het gerucht van het ver trek op. Booze tongen beweerden zelfs, dat het gerucht telkenmale tegen den Zondag opdook. De aanwezigheid van de sleep- booton ls evenwel het overtuigend bewijs, dat. het ernst is. Vandaag zal de lichter „Meermin" weder uit IJmuMen terugkeeren om assistentie te verleenen. o DE POSTVLUCHTEN. De .Sperwer" op de thuisreis ls te Meden geland. De „Kwak" op uitreis landde te Ran goon. o BRANDSTICHTING TE APPELSCHA. Door een 16-jarigen jongen. Op 8 Januari j.l. brandde te Appelscha de boerderij af, bewoond door F. Dijkstra en toebehoorend aan den burgemeester van Winkel in Noord-Holland, den heer Jac. Zwart, Bij dezen brand was een groote schuur gespaard gebleven. Gistermiddag werd ln deze schuur brand ontdekt. Tegen de vuurzee kon de brandweer niets uit* richten. Het gebouw brandde geheel af. Men slaagde er nog in het vee te redden. Hedenmorgen is als verdacht van brandr stichting gearresteerd de knecht van den heer Dijkstra de 16jarige F. v. d. M. Dé jongen heeft een volledige bekentenis af- ge'egd De brand op 8 Januari en die van gis teren zijn belde door hem gesticht. o ZWAAR GESCHUT GEKOCHT MAAR NIET OPGESTELD? Vragen aan de regeering. Het lid der Eerste Kamer, mr. A. J. van Vessem, heeft den minister van Defensie a. 1 de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat het millioenen gul dens gekost hebbende zwaar geschut van 28 c.M. L. 45, waarvan in 1913 de toenma lige minister van oorlog, minister van marine ad interim, de heer Colijn, de aan schaffing ten behoeve der kustverdediging - sterk heeft bevorderd, nimmer gereed voor 's Lands verdediging is opgesteld? 2. Is het juist, dat dit kostbare, meest moderne zware geschut van Nederland, dat omstreeks 1919 door de firma Krupp ls geleverd, eenige jaren geleden voor en kele tienduizenden guldens aan een par ticulieren wapenhandelaar ls verkocht? 3. Is de minister bereid, mede te deelen: A. Hoeveel stuks zwaar geschut en van welk kaliber zijn door dc firma Krupp naar aanleiding van de in 1913 genomen beslissing geleverd voor het sub 1 om schreven deel en in welk jaar vond de op dracht tot levering en in welk Jaar vond de levering plaats? B. Is de levering door den oorlog ver traagd en zoo ja, was Nederland verplicht met deze vertraagde levering genoegen te nemen? C. Hoeveel bedragen de totale kosten, welke voor de aanschaffing, het vervoer en den opslag van dit geschut zijn be steed? D. Indien de vraag sub 1 bevestigend wordt beantwoordt, waarom is dan dit meest moderne zware geschut van Neder land nimmer gereed voor 's Lands verde diging opgesteld? E. Is dit geschut nog elgedom van den Nederlandsche Staat, en zoo ja, welke be- stemm'ng is daaraan gegeven? F. Indien dit gese1 ut niet meer eigen dom 's va>* den Ned. Staat, in welk jaar is het dan verkocht, aan wien is het ver kocht, voor welken prijs ls het verkocht en waar is de opbrengst van den verkoop van 's Lands eigendom verantwoord? I-X

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2