Engeland en de Democratie LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 28 Januari 1936 Wat in dat land met goede volksvoorlichting bereikt werd. RECHTZAKEN. 'UN/T IN LITTEKEN. 's Nachts opstaan SPREEKCEL. O Door Lord Robert Cecil. De Brltscho staatsman Reeft In dit betoog, dat wij geheel voor zijn verant woording laten, als zijn meening- to kennen, dat do democratie springlevend ls. HIJ zet uiteen, hoe een volk, dat een goede politieke opvoeding heeft genoten, zijn Invloed kan doen gelden op dc fou ten van het parlementaire stelsel en de uoHtlek van zijn regeering. 1935 ls een jaar van groeiende ongerust heid en angst geweest. Maar er heeft zich in dat jaar éen gebeurtenis voorgedaan, die bemoedigend is en de aandacht ver dient van elkeen, die ernstig belang stelt in de politiek, want dat feit is van meer dan locale beteekenis. Ik bedoel de poli tieke crisis in Groot-Brittannië in de tweede helft van December. Hier was een ministerie, dat niet zooals in Frankrijk, steunde op bepaalde overeenkomsten tus- schen politieke groepen, maar op een over weldigende en homogene parlementaire meerderheid. Meer dan vierhonderd van de ongeveer zeshonderd zetels waren juist bij de algemeene verkiezingen voor de regeering gewonnen, omdat het volk ver trouwen stelde en geloofde in den eersten minister, den heer Baldwin. En toch zag Baldwin zich binnen een maand gedwon gen te erkennen, dat zijn politiek in een bepaalde kwestie verkeerd was geweest en dat de kracht der openbare meening daar tegen zoo groot was, dat hij zich niet dorst te verzetten. De minister van bui- tenlandsche zaken, die tot voor kort tol de populairste figuren van het land be hoorde en wiens karakter bij allen die hem kenden, in hoog aanzien stond, deze minister was genoodzaakt af te treden; en de zoogenaamde vredesvoorstellen van Parijs vielen als een baksteen. Men zal in de parlementaire geschiedenis van Grool- Brittannië en naar ik aanneem van elk ander land tevergeefs zoeken naar een overeenkomstig voorbeeld, waarbij het souvereine volk intervenieerde om de fou ten van zijn vertegenwoordigers te her stellen. Ik zeide. dat deze zaak van meer dan binneniandsch belang is. Ik geloof, dat men, wanneer de oorzaken en omstandig heden der democratie aan een studie on derworpen worden, zal ontdekken, dat de democratie in tegenstelling met de be wering der dictatoren en hun aanhangers springlevend is en in staat is een nieuwe ontwikkeling te ondergaan ten einde aan de behoeften der veranderen de wereld tegemoet te komen- Jeremy Bentham, wiens geschriften ruim een eeuw geleden verschenen, stelde groot vertrou wen in de publieke opinie als een macht ten gunste van den vrede. Zijn voorstel tot afschaffing van de staande legers en de vestiging van een internationaal ge rechtshof zou, naar zijn oordeel, kunnen slagen door den steun der volksmassa's, die, zoodra zij zich van de zaak bewust zouden zijn de verlichting zouden voelen, welke over hen gekomen was". En hij kon zich geen beter middel indenken voor de kracht der beslissingen van zijn Hof. dan de „garantie van de persvrijheid in eiken staat". Dezelfde gedachte ligt in het boen van een anderen Engelschman, Lowes Dickinson, „De Europeesche Anarchie", dal gepubliceerd werd in het midden van den wereldoorlog en een niet gering aandeel had in het ontstaan van een Britsche be weging voor een Volkenbond. „Wanneer Duitschland een werkelijke democratie zou worden", zoo schreef hij bij de behandeling van een soort vestiging van den vrede, die hij wenschte te bereiken, „zou dat een even groote vredeswaarborg beteekenen als wanneer andere, democratisch ge naamde naties inderdaad democratisch in haar binnen- en buitenlandsche politiek zouden handelen. Toen hebben we gezien, dat zich het aantal populaire dagbladen enorm uit breidde. Wij hebben gezien, dat Duitsch land door de grondwet van Weimar een voortreffelijke democratie werd. En de zelfde pers, die naar men hoopte, door haar vrijheid een gezonde en pacifistische openbare meening zou verzekeren, die zelfde democratische instellingen, die het volk in staat zouden moeten stellen hun leiders en hun politiek te kiezen, zijn evenals ln Italië gebruikt om een soort plebisciet te scheppen ten gunste van een absoluut dictatorschap, dat zoowel de scherpste ontkenning van de democratie als het symbool van een vechtlustig na tionalisme is. Moeten we daarom aan de democratie wanhopen? Moeten de uitin gen van hysterisch patriottisme, die we in Italië en Duitschland opmerkten, ons tot de conclusie leiden, dat Aristoteles er een misplaatst optimisme op na hield, toen hij schreef: .Jiet individu kan overrompeld worden door angst of een anderen ge moedstoestand, en dan wordt zijn gezond oordeel noodzakelijkerwijs slechtbeïn vloed; maar het is bijna niet aan te ne men, dat groote groepen zich allen in denzelfden hartstocht zouden storten en tegelijk den verkeerden weg zouden kie zen!" Dat ellendige fenomeen kan zich inderdaad onder bepaalde omstandighe den voordoen en wel met behulp van me thoden, die de Grieksche wijsgeer niet heeft kunnen voorzien, namelijk met alle middelen, geschikt om de publieke opinie te beïnvloeden de pers, de radio, het tooneel, de film en massale parades in dc straten, allen gesynchroniseerd of „ge lijkgeschakeld" om een enkel thema tot uitdrukking te brengen. De opkomst van den modernen dictator vindt haar oorzaak ln de onmacht van dc parlementaire instellingen om de demo cratie op de juiste wijze te interpreteeren. Het geneesmiddel ligt in de politieke op voeding van het volk en hierin, dat de Instellingen van de vertegenwoordigende regeering haar zware taak in herinnering moet worden gebracht: de democratie ln staat te stellen te regeeren- Dat ls het Juist, wat we ln Engeland hebben zien gebeuren. De verwerping van de Laval-Hoare concessies aan Italië door het volk was geen op zichzelf staand won der. De onmiddellijke oorzaak hiervan was het feit, dat bijna alle pasgekozen leden van het parlement bij de verkiezingen plechtig beloofd hadden het principe van den collectieven weerstand tegen den aanvaller te steunen. De oppositie is altijd pro-Volkenbond geweest en hij had 't ver trouwen in de regeering opgezegd, omdat deze naar haar meening den Volkenbond niet krachtig genoeg ondersteunde. De re- geeringspartijen lieten niet lang op het antwoord wachten. „Een stem voor La bour is een stem voor Italië'' luidde een officieel verkiezingspamflet van de Na tionale Partij en op een van haar biljet- ton zag men een vuist afgebeeld op het Covenant van den Volkenbond, waarbij de leuze „Ons woord is onze Bond". Waarom oordeelden alle partijen en bijna alle candidaten het noodig om hun verknochtheid aan den Volkenbond zoo nadrukkelijk kenbaar te maken? Zonder twijfel in de eerste plaats als gevolg van de onmiskenbare uitspraak van de vredes- enquëte in den vroegen zomer gehouden. Dit onofiicieele referendum, door een ieger enthousiaste, ongesalarieerde werkers in enkele maanden ten uitvoer gelegd met medewerking van godsdienstige, politieke, sociale en paedagogische organisaties, had tot resultaat, dat van de 11.640.066 stem mers 11.166 818 zich verklaarden vóór En- geland's actief lidmaatschap van den Volkenbond en 10.096.626 voor economi sche sancties tegen een aanvaller. Maar dit treffende oordeel was op zich zelf het resultaat van een proces van volksopvoeding, gedurende zestien Jaar gevoerd zoowel door de Britsche Volken- bondsvereeniging, als door de religieuze en politieke leiders, de onderwijzers en on derwijzeressen, de journalisten en anderen die elk op hun eigen manier gehoor gaven aan de opwekkingen van deze vereeniging. De statistieken geven slechts een vaag begrip van den enormen invloed, dien haar voorlichtingswerk heeft. Maar wan neer men beseft dat in iedere stad en elk groot dorp van het Vereenigd Koninkrijk een afdeeiing van de Volkenbonösver- eeniging gevestigd is, dat deze organisatie sinds vele Jaren gemiddeld 4000 bijeen komsten per jaar houdt; dat meer dan 670 nieuwsbladen van haar persdienst ge bruik maken en dat het meerendeel der locale onderwijsautoriteiten, dank zij het initiatief der vereeniging, een heele gene ratie jongens en meisjes op objectieve wijze heeft laten onderrichten in de prin cipes en de activiteit van den Volkenbond, dan zal men begrijpen, waarom de be weerde mentale isoleering van den En gelschman verdwenen is. Met de leven dige belangstelling voor het welzijn van den Volkenbond kwam een grooter ken nis van den toestand en de verlangens van andere volkeren en een oprecht en thousiasme voor internationale recht spraak. Daarom Ls thans de gemiddelde Engelsche burger in staat zichzelf een oordeel te vormen ln de kwesties der bui tenlandsche politiek en daarom verwerpt onze publieke opinie, de manoeuvres van een paar Londensche bladen ten spijt, iedere nationale handeling, die tegen het Covenant, indruischt. De politieke opvoeding van het volk heeft, gelijk we gezien hebben, steeds ge leid tot het verbeteren der inhaerer.te fouten van het parlementaire stelsel. Wij kennen die fouten maar al te goed het groepsysteem. den partijgeest, de cor ruptie en de politieke lafheid, die nooit geheel uitgebannen zijn, en bovenal de zwakheid der regeering, welke te wijten is aan het feit, dat de politieke machine neiging vertoont een macht op zichzelf te worden, zich daarbij de souvereine be voegdheden toeëigenend van het volk, precies zooals in de geschiedenis der Fran ken de Maire du Palais de macht van den koning tot nihil terugbracht. Maar een goed-onderwezen en waakzaam volk zal zich niet laten behandelen als een koning in-naam en zich niet het zwijgen laten opleggen gelijk met de laatsten der Me- rovingen gebeurde. Er moeten inderdaad vele groote moeilijkheden overwonnen worden, voordat een volk op constructieve en niet op destructieve wijze de fouten kan herstellen van zijn vertegenwoordi gers en zijn eigen- wil onmiddellijk tot uiting kan laten komen; de moeilijkheden vermeerderden naarmate het kiezers corps in omvang toenam. Sommige lan den experimenteeren met dictatorschap pen, die voorgeven op de goedkeuring van het volk gebaseerd te zijn. Ons, Engel- sphen. lijkt het middel erger dan de kwaal Ik geloof, dat het een zuiverder handel wijze is. wanneer het volk regelrecht ge raadpleegd wordt, hetzij informeel, zooals bij onze vredesenquête. of als onderdeel van de grondwet, zooals in Zwitserland. Zulke middelen zullen natuurlijk niet in alle landen en onder alle omstandig heden uitvoerbaar blijken te zijn. In ons geval heeft het echter uitstekend ge werkt. Er zal een moediger en consequen ter buitenlandsche politiek van Engeland door ontstaan. De schroom van den be roeps-politicus heeft plaats gemaakt voor een positieve houding, want de regeering zal slechts de gunst van het volk blijven behouden, wanneer zij zich krachtig achter het Covenant plaatst. Daarom kan geen enkele Engelsche minister zich voortaan meer permitteeren zijn volledl- gen steun aan het stelsel der collectieve veiligheid te onthouden. (Nadruk verboden). De Motor- en Rijwielwet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open kndpot binnen de bebouwde kom der gemeente. DE KINDERMISHANDELING TE MEGEN. De 31-jarige mej. M. W. te Megen was gedagvaard voor den politierechter te Den Bosch terzake dat ze ln de eerste helft van December 1935 te Megen opzettelijk her haaldelijk de meisjes A. Hollaar en Ever- dina F. Hollaar, die bij haar waren uitbe steed, met een stok en met de hand heeft geslagen en eenmaal Everdina met haar handjes tegen den brandenden kachel heeft aangedrukt. Als get. werd o.a. dr. Baptist uit Megen gehoord. Get. had verschillende verwondingen geconstateerd bij de kinderen. In zijn requisitoir noemde mr. v. d. Burg het feit zeer ernstig en eischte 6 maanden gevangenisstraf, De politierechter, onmid dellijk uitspraak doende, achtte bewezen dat verdachte Everdina met de handjes tegen de kachel had geduwd en veroor deelde haar conform den eisch tot 6 maanden gevangenisstraf. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). KANTONGERECHT LEIDEN. Voor het kantongerecht alhier moest te rechtstaan L. B. alhier, omdat hij met zijn auto op den Warmonderdam te Sassen- heim de veiligheid van het verkeer in ge vaar had gebracht. Hij had geen voorrang aan het verkeer van rechts gegeven, waar door een botsing gevolgd was, waarbij beide auto's ernstig beschadigd werden. Het O. M. vond dit een ernstige verkeers overtreding en eischte f. 20 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter ver oordeelde verd. conform. H. van D.. uit Den Haag, moest terecht staan omdat hij met zijn zeswielige vrachtauto op den Valkenburgsche weg te Voorschoten met een onverantwoordelijke snelheid had gereden. De gevolgen waren niet uitgebleven, want toen hij een stil staande personen-auto wilde passeeren, kon hij door de groote snelheid, hoewel er ruimte genoeg was om te passeeren, niet meer tijdig uitwijken en was te gen deze auto aangereden. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Verd. was. niet verschenen; tegen hem werd verstek ver leend. Het O. M. eischte f. 20 boete of 3 dagen hechtenis. Uitspraak conform. O A. A. K„ uit Voorschoten, moest voor een zelfde feit terechtstaan. Hij had op de Oude Vest te Leiden door te groote snelheid een stilstaande auto aangereden; ook hier werden beide auto's ernstig be schadigd. Eisch van het O. M. f 20 boete of 8 dagen hechtenis. Uitspraak conform. G. van D., caféhouder te Beverwijk, stond terecht omdat hij met zijn auto op het Harde Pad te Noordwijkerhout de vei ligheid van het verkeer in gevaar had ge bracht. Hij had mei zoo'n groote snelheid gereden, dat hij niet meer meester over zijn stuur was eh een rijwiel, dat links van den weg stoird, had aangereden en vernield. Een getuige verklaarde, dat ver dachte zóó hard reed, dat de auto slinge rend langs den weg reed en het een won der was, dat er niet ernstiger ongelukken waren gebeurd. Het O.M. vond dat verd. op een schandalige manier gereden had en eischte f. 30 boete of 15 dagen hechte- tenis. Uitspraak f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. J. P., te Rotterdam, moest terecht staan, omdat hij met zijn racefiets eenige voet gangers, die op het rijwielpad op den Rijnsburgerweg onder Oegstgeest liepen,, had aangereden. Verd. verklaarde dat hij kalm gereden had. Hoewel hij voortdurend gebeld had, voelde een der voetgangsters er niets voor, om even op zij te gaan, waar door hij deze dame had aangereden. Het O.M. vond de handelwijze wel niet goed. maar hij had dan maar even moeten af stappen. De eisch luidde f. 7.50 of 3 d. hechtenis. Uitspraak conform. Daarna moesten de voetgangsters mej. A. A. C. N. en P. N. uit Oegstgeest en de aangereden mej. A. de G. uit Den Haag terecht staan, omdat zij het rijwielpad als voetpad gebruikt hadden. De wielrenner P. werd nu als getuige gehoord. Verd. verklaarden geen bellen gehoord te heb ben, wat het O. M. zeer vreemd vond. Het O. M. wees de dames er op, dat zij op zij hadden moeten gaan, om den wielrenner te laten passeeren. Het O. M. eischte te gen mej. N. die aangereden was f7.50 boete of 3 dagen hechtenis en tegen de dames N. en G. f. 5 boete of 2 dagen hech tenis, Uitspraak conform. Th. van H., te Hazerswoude, moest te recht staan, omdat hij op de Korevaar- straat alhier, onverwachts en zonder uit te kijken, het portier van zijn auto aan den verkeerden kant (links) geopend had, waardoor een wielrijder, die juist passeer de het portier tegen zijn hoofd kreeg. Deze was daardoor gevallen en had een ernstige bloedende hoofdwond gekregen. Het O. M. eischte f. 10 boete of 4 dagen hechtenis en toewijzing civiele vordering a f. 4.50 aan den wielrijder voor genees kundige behandeling. Uitspraak conform. L. S„ te Noordwijk, stond terecht omdat hij met zijn auto aan de Beeklaan-Vin- keniaan bovendien een kruispunt aan het verkeer van rechts geen voorrang had ver leend, waardoor een botsing met een auto die van rechts kwam, gevolgd was. Vol gens getuigen had verdachte ook nog te hard gereden. Eisch O. M. f. 15 boete of 8 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de kantonrechter uitspraak doen. H. St., te Leiden stond terecht, omdat hij met zijn auto op het kruispunt Rapen burg OLangebrug de bocht te ruim ge nomen had, waardoor een aanrijding met een tegenligger gevolgd was. Het O.M. eischte f. 20 boete of 8 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verd. tot f. 10 boete of 4 dagen hechtenis. H. St. en W. J. St., beiden uit Alkemade roeiden 's nachts om 2 uur met een boot ln de Zijl. De politie hield verdachten aan om een onderzoek in te stellen en von den in de boot een vlschzegen en vlseh. BEGRAFENIS JOH. STAMPERIUS. Na een rouwdienst, welke geleld werd door ds. Siebörger, werd gistermiddag op de begraafplaats van de Evangelische Broedergemeente te Zeist het stoffelijk overschot van den overleden paedagoog Joh. Stamperius ter aarde besteld. De be langstelling was zeer groot. Een schat van bloemen bedekte de kist. Onder de aanwezigen bevonden zich de heer van Nes. hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs, en de heer Adriaanse, oud-inspecteur van het Lager Onderwijs; voorts dr. Hamaker, die de Vereeniging voor Paedagogiek vertegenwoordigde, het Tweede Kamerlid de heer Ketelaar na mens de Commissie van Beroep voor On derwijzers van Bijzondere Neutrale Scho len, dé heer Whitlau namens het Dorus Rijkersfonds, de heer Gevers Deynoot na mens de Jan van Nassau Kweekschool, de heer Ekering namens het Weezenfonds van het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap en de heer Westerhof namens het hoofdbestuur van het N.O.G. Namens het gemeentebestuur waren aanwezig dr. M. L. van Holthe tot Echten, burgemeester, en de wethouder F. A. Beunke. Het bestuur van het Marine Rampen en Frans Naere- boutfonds was vertegenwoordigd door den heer De Jaeger, het Leger des Heils door den adjudant Kleys. Na afloop werd in het Zusterhuis gele genheid gegeven eenige woorden te spre ken, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. Een kleinzoon van den overledene sprak tenslotte woorden van dank. RECLAME. 6738 HET RESIDENTIE-ORKEST. Programma van het vijfde abonnements concert. Het programma van het vijfde abonne mentsconcert van het Residentie-Orkest op Donderdag 6 Februari as. luidt als volgt: Ouverture Leonore III van Beet hoven, Italiaansche Liederen geïnstru menteerd door Anthon van der Horst. Kikimora van Liadow, Les Prières van A. Caplet en de Symphonie pathétique van Tschaikowsky. Soliste is onze 'andgenoote Jo Vincent, dirigent de Rus Issaye Dobrowen. DE A.S. UITVOERING DER C.O.V. „CON AMORE". Het Oratorium „Paulus" van F. Mendelssohn Bartholdy. Op 13 Februari a.s. zal de C.O.V. het oratorium „Paulus" uitvoeren. Den 22en Mei 1836 op enkele maanden na dus 100 jaar geleden had de eerste uitvoering van Mendelssohn's „Paulus" plaats op het Rijnsche Muziekfeest te Düsseldorf. Het oratorium werd, nadat de componist het opnieuw grondig doorge werkt had. in den daaropvolgenden winter gedrukt. Het succes,' dat het na zijn ver schijnen genoot, kan slechts met dat van Haydn's „Schöpfung" vergeleken worden. In de e.v. 18 maanden werd het in meer dan 50 steden ten gehoore gebracht en, evenals dit met de „Schöpfung" het ge val was, werden weldra de hoofdnummers, w.o. ook ht groote koor: ..Mache dich auf, werde Licht" in de Duitsche kerkmuziek opgenomen. In Leiden is de „Paulus" voor zoover bekend is, het laatst ongeveer 30 jaar geleden uitgevoerd en het leek de Chr. Oratoriumver. „Con amore" dan ook een goede gedachte, om bij het honderd jarig jubileum van het verschijnen van dit werk. het opnieuw aan de muziekliefheb bers uit de Sleutelstad en omgeving voor te zetten. Hermann Kretzschmar schrijft er, in zijn inleiding tot het klavieruittrek sel, als volgt over: In de oratoriumkunst van de 19e eeuw zijn Mendelssohn's „Paulus" en „Elias" belangrijke verschijningen; zij waren de eerste wezenlijke hoogtepunten, die het oratorium na langen tijd van stilstand en achteruitgang weer bereikte. In hun voor treffelijkheid zijn zij de vruchten van Mendelssohn's aangeboren begaafdheid en van zijn welverzorgde muzikale vorming. Dat hij door de school van Handel en Bach tot een meester in de groote vormen dei- vocale kunst geworden is, staaft zijn „Paulus" ,met zulke sprekende bewijzen dat niemand in dit oratorium de eerste proeve van een 25-jarige op dit gebied dei- toonkunst vermoeden zou. Koren als: welch eine Tiefe des Reiohtums", aria's als „Gott sei mir gnadig" zijn en blijven „mo dellen" in hun soort. Nog krachtiger van werking ls de „Paulus" door de groote mate van individualiteit, die in deze mu ziek naar voren treedt. Haar meest karak teristieke schoonheid schuilt in de gedeel ten, die beschouwend, bespiegelend van aard zijn, ln de solozangen „Jerusalem, die du tödtest die Propheten", „Doch der Herr vergisst der Seinen nicht". „So sind wir nun Butschafter an Christi Stadt", „Sel getreu bis in den Tod", in de koren: „Slehe, wir preisen sellg", „Wie lieblich sind die Boten", dat is alles écht Mendelssohnlaan- sche, in hare romantische en edele week heid tegelijk aangrijpende en verheffende kunst, die wel in Mendelssohn's Psalmen en Kerkmuziek, maar nergens in de muziek zijner tijdgenooten baars gelijke vindt. Evenwel, ook de dramatische gedeelten van het Oratorium, in het bijzonder de fana tieke volkskoren, moeten in hun karakte ristieke scherpte en frischheid, onovertref baar genoemd worden". Aan dit oordeel van Kretzschmar zij een enkele opmerking over den inhoud van het werk toegevoegd. Het bestaat uil; twee dee- len. Het eerste verhaalt van Paulus als de bewaarder der kleederen bij de steeniglng van Stephanus, als de vervolger der Chris tengemeente; het voert ons met hem op den weg naar Damascus en toont hem ten slotte als berouwvol zondaar aan de voeten van Annanias. Het tweede deel volgt hem op zijn weg als prediker van het Evangelie onder Joden en Heidenen. Het schildert de verbittering en tegenkanting der Joden, de De veldwachter uit Alkemade verklaarde, dat een uitkijk op den dijk had gestaan om verdachten door lichtsignalen te waar schuwen als er „onraad" was. Het O. M. eischte t 15 boete of 10 dagen hechtenis tegen beide verdachten. Uitspraak ieder f. 10 boete of 4 dagen hechtenis en ver beurdverklaring van den vlschzegen. Noch!: moeion opiu.n, Zenuwachtigheid, Pijn in da Beanan, Duiialigheid, Hoofdpijnen, Veiliei van Energie, Branding en Krampen kunnen hal gevolg zijn van lïechia werking van de NIEREN He! doklerrrecepi Cyeex voor komt, gegarandeerd, minder goed werken van de NIEREN en geelt in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw gold terug. Neem vandaag nog Cyitex, Uw apotheker oi drooirl heeft hel. genezing van den lamme te Lystra, de geestdrift der Heidenen, hun offeren aan Mercurius en Jupiter, de bestraffende woorden van Paulus, het omslaan van de stemming der volksmenigte van bewonde ring in verguizing en tenslotte het aan doenlijke afscheid in de gemeente vaji Efeze. Het slotkoor getuigt van de heer lijkheid, welke allen wacht, die de ver schijning van Jezus Christus liefgehad hebben. De aanzienlijke omvang van het werk, dat een zeer groot aantal koren telt, maakte eenige coupures gewenscht; deze zijn zóó aangebracht, dat de dramatische eenheid onverzwakt gehandhaafd bleef. NIEUWE UITGAVEN. „Geestelijke liederen uit den schat van do Kerk der Eeuwen". Wij ontvingen het le deel van de waar lijk indrukwekkende uitgave „Harmonisa ties van de geestelijke liederen uit den schat van de Kerk der Euwen", samenge steld door ds. H. Hasper, omvattende lied 1—235. Met stijgende belangstelling hebben wij dit prachtige werk, dat reeds in breeden kring de hoogste aandacht trok en ge meengoed werd, doorgespeeld en gelezen. Het is de bedoeling, dat deze verzameling „Geestelijke liederen" gemeenschappelijk bezit wordt van alle Nederlandsche chris tenen. Vele kundige musici verleenden voorts aan de totstandkoming ervan hun medewerking. Predikanten, zendelingen en missionarissen der R.K. kerk gebruiken deze liederen bereids dagelijks. De gan- sche uitgave omvat niet minder dan 900 liederen. Behalve in de schoonheid der melodieën en haar harmonisaties kan men zich ver lustigen m den rijkdom der vrome verzen, waarvan groote kracht uitgaat en die een sterken steun zullen zijn op den moeilijken levensweg. Ds. Hasper werkiR; jaren aan deze uit gave met zeldzame toewijding: verzamelde niet slechts de liederen, afkomstig van onze eerste tot de laatste jaartelling toe, doch voegde er tevens passende bijbeltek sten en melodie aan toe, gaf er mede den oorsprong en interessante uitleg bij aan. Voor de kerk, zoowel als voor het gezin ls deze standaarduitgave van onschatbare beteekenis: een ieder putte tot eigen en anderer heil uit deze onvergankelijke bron van geestelijken waarden. De interconfessioneele uitgave is vrij van muziekuitvoeringsauteursrecht; de liede ren mogen dus zonder kosten door elk koor uitgevoerd worden. Het eerste deel omvat de navolgende hoofdstukken: „Aanbidding", „Schepping en Voorzienigheid", „Zonde en Verlossing", „Advent", „Kerstmis", „Lijdenstijd", „Op standing en Hemelvaart", „Pinksteren". De verzameling is verkrijgbaar bij de Administratie der uitgave; Postbox 333, den Haag. bij wie nadere toelichtingen te bekomen zijn, alsmede bij den boekhandel. De prijs, bedraagt f. 4.50 p. d. Van de volksuitgave, omvattende 640 gezangen, zijn nog slechts luxe exemplaren te ver krijgen a f. 2.75. Van den publiciteitsdienst der Zwitser- sche Spoorwegen ontvingen wij den Zwit- serschen Reisalmanak 1936, een keurig verzorgd boekje, verlucht met tal van fraaie foto's en houtsneden. De vereeniging „Nederlandsch, Fabri kaat" zond ons een prospectus van de tentoonstellingen „Nederlandsch Fabri kaat 1936". Door het Comité voor bijzondere Jood- sche belangen is een werkje uitgegeven getiteld; „Stemmen van Nederlanders over de behandeling der Joden in Duitsch land". TIJDSCHRIFTEN. In het R.-K. Bouwblad bespreekt C. H. de Bever de St. Josephkerk te Kaatsheu vel, C. M. van Moorsql wijdt een beschou wing aan: De verhouding van den archi tect tot zijn leveranciers, G. Friedhoff schrijft over: Bij het huisje van Maurits Plate. DE VERLICHTING DER LANGE SCHOOLSTEEG. Een abonné klaagt over de slechte ver lichting der Lange Schoolsteeg; er zijn daar slechts 2 lantaarns, de één op pl.m. 20 M. afstand van het Gerecht, de ander pl.m. 50 M. verder, terwijl de steeg 300 M. lang is, zoodat de rest in het donker ligt. Daarenboven bevindt zich in dat donkere gedeelte een urinoir, die s' avonds niet ge bruikt wordt, doch wel de ingang en de ruimte er om heen. Schr. dringt aan op het verhelpen dezer euvelen, zoodat verlich ting en hygiëne ervan kunnen profiteeren. DE GROENTEN-DISTRIBUTIE. Een werklooze pleitend voor de distribu tie van groenten vanwege de gemeente wijst er op, dat tegenover ruim 400.0000 werkloozen met hun gezinnen een l'/s millioen personen! misschien staan 50.000 groenten- en fruithandelaren. De werkloozen kunnen de gevraagde prijzen niet betalen. De keus is z.i. aldus: 20 et. per kg. roode kool bij den hande laar of 3 ct. per kg. roode kool bij de dis tributie; 16 ct. per kg. savoye kool bij den handelaar of 3 ct. per kg. savoye kool bij de distributie; 10 ct. per kg. uien bij den han delaar of 3 ct. per kg. uien bij de distri butie enz. enz. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11