LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 28 Januari 1936 WESTMINSTER-HALL. BINNENLAND. CORRESPONDENTIE. RIEP V/ICKS THIJS IJS IN HET BETOOVERDE WOUD 1 (Van onzen correspondent). Londen, 27 Januari. Het Londensche leven gaal weer in ge wone banen. De heldere winterdagen, die we gehad hebben, zijn voorbij, de hemel, voor zoover die tusschen de daken van de hooge huizen te zien is. is egaal bewolkt. En het regent weer. Bijna den geheelen dag is een miezerig regentje gevallen; de straten liggen vol modder, ondanks de drukke werkzaamheden van de reinigings diensten. en de plassen, die in de oneffen heden van het gladde beton der wegen blijven staan, spatten hoog op onder de wielen der zware, verdieping-hooge omni bussen. De halfstok geheschen vlaggen wappe ren zelfs niet meer. slap hangen ze neer, soms even opklapperend als gebroken wie ken van vogels. De verkeersagenten zijn weggekropen in hun oliejassen, voorbijgangers schieten haastig langs me heen, het water druipt van hun hoedranden. Londen is diep in rouw. Maar om hier iets van te merken, moet men niet in de city blijven. Door de nauwe straten rond St. Pauls en de beurs jagen weer de han delaars en industrieelen. met hun tradi- tioneele parapluie, ondanks den regen stijf ongerold onder den arm; en rijden slee perswagens af en aan voor de achterafge- legen pakhuizen, bespannen met de typi sche Engelsche sleeperspaarden. hoog bon kig en met haar rond de kooten als ma troze nbroeken. Om iets te zien van de belangstelling voor den dooden vorst moet men meer naar het Zuiden gaan. naar de Thames, en dan de rivieroever 'n paar kilometer opwaarts volgen. Uit den lichten nevel duiken ragfijne vormen op. als door een Japanschen artist in grijze tinten op zijdepapier gepenseeld. Massieve, degelijke torens, door 'n volk gebouwd, dat schijnbaar geen haast had en in de realiteit wortelde, bekroond met speelsche opengewerkte koepels. Een reeks brugbogen koepelt naar den overkant van de rivier en verdliest zich in den mist. Een sleepboot schiet er onder door. regen slaat haar rook neer. Het zijn de parlementsgebouwen, waar het lichaam van den koning rust voor de laatste gang naar Windsor aanvangt. En langs het parlementsgebouw, langs het park, dat hieraan grenst, langs de straat naar de rivier, en over de lange Lambeth-brug tot bijna de andere zijde van de rivier schuifelde een menschen- massa voort, vele rijen diep, een paar kilo meter lang. Het was het laatste défilé van het volk voor hun vorst. Negenduizend menschen per uur passeerden de katafalk. Uren lang. En dagen lang. Het duurde ongeveer een uur voor men van Lambeth-brug tot den ingang van het Parlementsgebouw was gekomen. Bij Lambeth-bridge sloot ik mij aan. Langzaam maar zeker gingen wij vooruit. Er werd niet veel gesproken. Verschillen de mannen droegen medailles; ook oude vrouwtjes soms: herinneringen aan in den wereldbrand verloren zonen Het was een gemengd gezelschap, waar ik mij bevond: taxi-chauffeurs, priesters, werkloozen, intellectueelen. schoolkinderen en veel vrouwen. Langs het hek van Mill- bank gaande, stond links een groot stand beeld in brons: Auguste Rodin's beroemde groep „De burgers van Calais". Het was of de beelden van de wanhopige boetelin gen meewandelden op dezen duisteren tocht. Aan de straatzijde stonden de poli- tie-agenten schouder aan schouder. Dan, verder-op bij het parlement, weer een standbeeld: Richard Leeuwenhart. Te paard gezeten was hij als een wachter voor het gebouw, met opgeheven zwaard. Dan verstomden ook de laatste gesprek ken, die over het koningshuis gingen. De poort van Westminster Hall was bereikt. En meteen verstomde het geluid van de voetstappen, de grond was dicht met ta pijten bedekt. Een donkere gang, dan, plotseling, na een buiging de Hall. Stilte. In twee rijen passeerden wij de baar, waarop de dood kist rustte, bedekt met koninklijken stan daard en kroon, zooals deze door Londen's straten gegaan was. Het licht van enkele kandelaars wierp een helder licht op dit middelpunt. Aan het hoofdeinde stond 'n gouden kruis. En rondom stond de wacht: garde-officieren en Yeomen of the Guard. Onbeweeglijk. De stilte leek hoorbaar te worden. De hooge kaarsen in de kandelaren droegen onbeweeglijke vlammen. Van uit de hooge koepels der Gothische gewelven waarvan de kruisribben omlaag daalden langs den grauwen muur, tot op de hooge poorten, met Gothische heraldiek en blad-emble men versierd, straalt een zacht geheim zinnig licht van luchters, mysterieus en indrukwekkend. Men hoort niets anders dan het schuifelen der voeten over de breede tegels en steenen treden der trap pen. Na uren en uren wachten: enkele minu ten van eerbied aan den voet van het hooge praalbed met de kist onder den leeuwenstandaard, de stille bloemen en het gouden kruis. Het was als een fan toom. Het had iets onwezenlijks door de volkomen onbeweeglijkheid der figuren, en rondom: de yeomen, het hoofd gebo gen, steunende hun met de punt naar be neden gerichte heüebaarden en de groote garde-officieren nog grooter lijkende door hun hooge berenmutsen of hun enorme witte pluimen. Langzaam schuifelden wij verder. De enkele oogenblikken, die het publiek in de zaal doorbracht, kort, te kort helaas, maar het kon niet anders, maakten een diepen, onvergetelijken indruk. En weer. zoo van een indruk in den anderen vallend: een poort daglicht. Dreunen van zwaar verkeer, het ner- veuse loopen door Londen. Het was of vij tot het leven terugkeerden. GERH. VAN EYSSELSTEI.) N. W. M. te L. Uw ongeteekend stuk kun nen wij niet plaatsen, 't Lijkst ons trou wens beter dat U zich wendt tot 't L.V.B.- bestuur, dat van deze zaak ongetwijfeld nota nemen zal. WEERFONDS WORDT DEFENSIEFONDS. ER ZULLEN MEERDERE VLIEGTUIGEN WORDEN AANGESCHAFT. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake de ontwerpen tot instelling ran een fonds tot verbetering van de materieele uitrusting van de landmacht en van de zeemacht, voorzoover de kust- defensie van Nederland betreft, en tot Vast stelling ran de begrooting ran dat fonds voor 1936 wordt ontleend. De onderwerpelijke voorstellen hebben geenszins een nieuwe strekking; zij be oogen slechts te voorzien in den achter stand op materieel gebied Het is niet duidelijk, welke tegenstrijdig heid de eerst aan het woord zijnde leden voorts meenden te zien. eenerzijds, de hou ding van de Regeering ten aanzien van de toepassing van artikel 16 van het Volken bondspact en. anderzijds, de indiening der onderhavige voorstellen. De Regeering merkt op. dat zij nimmer en niets zal nalaten om de Volkenbonds- organisatle te steunen, doch daarmede is geenszins in strijd het treffen van maatre gelen om te bevorderen, dat de weermacht in voorkomend geval haar taak zal kunnen vervullen. Het ontgaat der Regeering dan ook. hoe de onderwerpelijke voorstellen onze internationale positie kunnen ver zwakken. Veeleer is er aanleiding het te genovergestelde aannemelijk te achten. Met kracht meent de Regeering te moe ten opkomen tegen de bewering, dat in elk geval de gelden voor de beoogde materieel- versterking nutteloos zullen zijn. Het denkbeeld, door de tegenstanders van dit voorstel tot versterking van het defensie-materieel geopperd, om de weer macht op een anderen voet zoodanig in te richten, dat zonder verhooging van het budget, het noodige zal worden verkregen voor de moderne wijze van oorlogvoeren, acht de Regeering niet voor nadere uit werking vatbaar, de legersterkte is in ver houding tot de bevolking reeds gering en zou men daarop de gelden voor verbetering van het materieel wiilen vinden, dan zou er niet veel overblijven. Het ligt in het voornemen jacht- en ver kenningsvliegtuigen aan te schaffen. Op 1 April 1936 wordt een escadron pantserwa gens, deel uitmakende van de lichte bri gade, opgericht. Uitbreiding met een twee de eenheid dezer moderne gevechtsmidde len ligt in het voornomen Bij nota van wijzigingen wordt de naam van het fonds gewijzigd in Defensiefonds. DE KORTING OP INDISCHE PENSIOENEN. INSTALLATIE DER EGALISEERINGS- COMMISSIE DOOR MINISTER COLIJN. Gistermiddag heeft aan het departement van Koloniën de installatie van de Pen- sioenkortingscommissie voor de Indische pensioenen plaats gehad. Minister Colijn heeft daarbij een rede gehouden, waarin hij als doel der commis sie noemde de voorbereiding van een meer bevredigende regeling van de korting op de Indische pensioenen in dien zin. dat daarbij, voor zoover dat practisch uitvoer baar en financieel verantwoord kan wor den geacht, de tegenstellingen worden ge ëgaliseerd, welke de op verschillende tijd stippen toegekende pensioenen, alsook de pensioenen van sommige categorieën van landsdienaren onderling te zien geven. Bestonden deze tegenstellingen reeds vóór de invoering van de korting, zoo kan toch niet worden ontkend, dat die korting de ongelijkheden in sommige opzichten heeft geaccentueerd en daarmede het ge- heele vraagstuk van de normalisatie der Indische pensioenen in een scherper licht heeft gesteld Aan redelijke grieven tegen de huidige regeling zoover tegemoet te komen als in de zorgelijke omstandigheden, waarin het land verkeert, verantwoord mag heeten, ziedaar wat de Regeering beoogt. Ik ontveins mij niet, aldus spr, dat uw taak verre van eenvoudig is en weinig dankbaar schijnt; al dadelijk omdat de zoozeer verzwakte draagkracht der Indi sche huishouding zich als een onoverko melijke hinderpaal stelt op den weg, die naar een volkomen bevrediging van alle wenschen en verlangens zou voeren. Het zou na al hetgeen daarover reeds is gezegd en geschreven, gelijk staan met uilen naar Athene dragen, indien ik u een exposé van den financieelen toestand van Indië zou geven. Ik moge daarom volstaan met erop te wijzen, dat de opbrengst der landsmiddelen nog voortdurend achteruit gaat en in 1935 een nieuw laagtepunt heeft bereikt. Ondanks voortgezette bezuiniging op de uitgaven waarvoor objecten van eenige beteekenis intusschen steeds moei lijker te vinden zijn is daarom het desi deratum van een begrooting, die geen schuldtoeneming vertoont, nog niet kun nen worden verwezenlijkt. Bedenkt men daarnaast, dat de pen sioensuitgaven voortdurend stijgen, als ge volg zoowel van de sterke afvloeiing van overcompleet geworden ambtenaren, als van de omstandigheid, dat de ambtenaren- generaties. die in de jaren van omvangrijke uitbreiding van de overheidstaak in dienst kwamen, nu en in de eerstkomende jaren den pensioengerechtigden leeftijd en diensttijd bereiken, dan is het duidelijk, dat de Regeering de door de bestaande korting verkregen besparing op de pen sioensuitgaven vooralsnog onmogelijk kan prijsgeven, ja erop bedacht dient te wezen, dat die uitgaven, wanneer niet spoedig een gunstige keer in den financieelen toestand komt, bezwaarlijk op het huidige peil te handhaven zullen zijn. Vandaar de in uw opdracht gestelde eisch, dat de met de korting bereikte be sparing ten minste behouden moet blij ven. Mocht u erin slagen een regeling te ontwerpen, welke een grootere besparing dan de huidige in het vooruitzicht stelt, dan zal dit de Regeering niet anders dan welkom kunnen zijn. Dit sluit echter in, dat de in de pen sioensregelingen bestaande onbillijkheden slechts kunnen worden weggenomen ten koste van de onder gunstiger regelingen gepensionneerde ambtenaren. Tot hoever daarbij gegaan kan en mag worden, wordt mede bepaald door den waarborg van een redelijk levensonderhoud, dat het pensioen den gewezen landsdienaar behoort te ge ven. In het nauwkeurig afwegen der diver- geerende belangen, die hierbij in het spel zijn, in het geven en nemen ligt de groote moeilijkheid van uw taak. Nog op een andere wijze zijt gij gebonden. En wel aan tijd. De nieuwe regeling toch zal vóór het eind van dit jaar haar beslag moeten krijgen en om dit te bereiken zal het betrekkelijk wetsvoorstel den Volks raad in de aanstaande zomerzitting ter fine van advies moeten worden voorgelegd. Daaraan zal echter nog overleg met den gouverneur-generaal vooraf moeten gaan. Ik zie mij daarom gedrongen u te verzoe ken uw adres uiterlijk 1 Juni a.s. te willen indienen. De voorzitter der commissie, dr. A. A. L. Rutgers, beantwoordde de rede van den minister. NIEUWE REGELING IN HET BIOSCOOPBEDRIJF. ER MOGEN WEER NIEUWE BIOSCOPEN WORDEN OPGERICHT. Het besluit van den Nederlandschen Bioscoopbond d.d. 11 Februari 1934 tot afsluiting van het bedrijf, expireert op 15 Februari a.s. Het hoofdbestuur van den Bond heeft, ter vervanging van het ten vorige jare genomen besluit, aan een op 10 Februari as. te houden buitengewone ledenvergadering voorgesteld een nieuw besluit te nemen, „tot regeling van de op richting van nieuwe zaken binnen de per ken van de bestaande economische om standigheden", zooals het dit noemt en in een persconferentie heeft de directeur van het bondsbureau, de heer A. de Hoop. mededeelingen over de nieuwe regeling gedaan. Het belangrijkste hiervan is. dat er voortaan weer nieuwe (permanente) bioscopen mogen worden opgericht, zij het dan ook dat die moeten voldoen aan be paalde eischen. De gestelde normen be oogen rekening te houden met de plaatse lijke omstandigheden. Maar vooral is de bepaling van belang betreffende de finan- cieele capaciteit. Er zullen geen nieuwe permanente bioscopen mogen worden op gericht. zonder voldoende bedrijfskapitaal en zonder daarvoor bekwame leiding en evenmin wanneer daardoor de exploitatie mogelijkheid voor de ter plaatse bestaande bioscooptheaters, die behoorlijk zijn inge richt en onder bekwame leiding staan, in gevaar komt. Verder moet bij het verleenen der vergunning rekening worden gehouden met het belang der filmverhuurkantoren, waarbij o.m. gedacht wordt aan concerns of combinaties van permanente bioscopen en aan onderlinge afspraken van derge lijke bioscopen, waardoor redelijke film huurprijzen worden gedrukt. Een bijzon dere voorziening is getroffen voor de leden van den bond die bioscooptheaters hebben gehuurd. Ingeval de eigenaar van dat ge bouw onredelijke eischen aan den exploi tant blijft stellen, zoodat deze zijn exploi tatie moet beëindigen. Men acht het n.L niet denkbeeldig, dat de eigenaars van bioscooptheaters van den door het nieuwe besluit te scheppen toestand gebruik zou den maken om de huurprijzen van the aters op te drijven,- terwijl ook het hand haven van huurprijzen, welke in tijden van hoogconjunctuur waren vastgesteld, en- redelijk kan zijn. De beantwoording van de vraag, of de eischen, welke door een theater-eigenaar bij het expireeren van een overeenkomst worden gesteld voor het aangaan van een nieuwe huurovereenkomst al of niet rede lijk zijn, zal geschieden door 'n arbitrage commissie. Een andere commissie, tot instelling waarvan een voorstel wordt gedaan, is de commissie van advies inake de vergunnin gen. Tot voorzitter en plaatsvervangend voorzitter worden personen benoemd, die op geenerlei wijze in het film- of bioscoop bedrijf werkzaam zijn. De commissie be staat verder uit twaalf gewone leden, zes filmverhuurders en zes bioscoopexploitan ten. respectievelijk benoemd door het be stuur der bedrijfsafdeeling filmverhuur ders en door den afdeelingsraad. Over elke aanvrage wordt advies uitgebracht door den voorzitter of plaatsvervangenden voor zitter, alsmede vier leden der commissie, welke om toerbeurt door den voorzitter worden aangewezen. Gaat 't hoofdbestuur niet accoord met het uitgebrachte advies, dan wordt de zaak in handen gesteld van een andere commissie van vier leden. De eindbeslissing berust in elk geval bij het hoofdbestuur. Een andere verandering van belang is, dat cultureele films, welke door de rijks filmkeuring zijn toegelaten voor de leve ring aan niet-leden worden vrijgegeven. Filmfabrikanten zullen voortaan de be schikking moeten hebben over een behoor lijk Ingerichte werkplaats. Ook aan de ont wikkeling der tot de filmfabricage behoo- rende bedrijfstakken wordt een vergun ningsstelsel verbonden, welke vergunnin gen echter aan leden van den bond kun nen worden verleend uitsluitend voor het gaan uitoefenen van een nieuwen bedrijfs tak van de filmfabricage. In geen geval zal een nieuwe filmfabriek mogen worden opgericht. De bestaande filmfabrieken »n studio's voorzien, naar het oordeel van het hoofdbestuur, ruimschoots in de behoeften van het bedrijf, zoodat oprichting van nieuwe filmfabrieken onder de huidige tijdsomstandigheden ongewenscht wordt genoemd. Voor de oprichting van een nieuwe film productiezaak wordt alweer een vergun ning vereischt, waarvan de verleening o.m. afhankelijk is van de zekerheid, dat de nieuwe zaak over voldoende financleele middelen beschikt. Tot het produceeren van eenige films mag bovendien niet worden overgegaan dan op solide financleele grondslagen. Een voorstel daartoe zal spoedig aanhangig worden gemaakt. Tenslotte vermelden wij de bepaling, dat het verboden zal zijn Nederlandsche films in circulatie te brengen anders dan onder de leden van den bond. o NATIONALE JEUGDSTORM ONTBONDEN RECLAME. 7842 G verkoudhe landelenl W VapoRub en verkoudheid DIRECT btthandelenl Wrijl in mat SPORTFONDSENBAD TE ROTTERDAM. Met den bouw kan spoedig begonnen worden. Een heugelijk bericht kon gisteren door de N V. „De Sportfondsen" aan de spaar ders van de afdeeling Rotterdam verzon den worden, n.l. dat de totstandkoming van het Rotterdamsche Sportfondsenbad thans verzekerd is. Na langdurige onder handelingen is met het gemeentebestuur van Rotterdam, behoudens goedkeuring door den gemeenteraad van het binnen kort te verwachten voorstel van B. en W. tot uitgifte van den grond ln erfpacht, overeenstemming bereikt betreffende de stichting van een Sportfondsenbad te Rotterdam. j De inrichting, waarvan de bekende Rot- terdamsche architecten, de heeren De Roos en Overeynder de bouwmeesters zijn, zal verrijzen aan de Van Maanenstraat en is prachtig gelegen voor Rotterdam-Noord en -West. Men verwacht, dat in den loop van Maart metden bouw. welke circa tien maanden zal vorderen, begonnen kan worden. Voor de N.V. De Sportfondsen is dit resultaat een succes, dat ook te danken is aan taal vasthouden en doorzetten. Reeds in 1928 werd in samenwerking met den Zwembond voor Rotterdam en omstreken de afdeeling Rotterdam opgericht. Later verleenden ook de buurtvereeniglng „Het Westen", de Rotterdamsche Reddingsbri gade en de afdeeling Rotterdam van den Nederlandsehen Arbeiders Sportbond hun medewerking. Alvorens dit resultaat be reikt werd. Treeft de N V. De Sportfondsen vele, niet verwachte tegenslagen moeten overwinnen. De financiering van den bouw geschiedt door medewerking van de stichting „Be vordering van Volskracht" te Rotterdam, het z.g. Burgerfonds, door welks bemidde ling te Rotterdam al reeds zoovele goede dingen tot stand konden worden ge bracht. DE MAATREGELEN TEGEN ITALIË. In het comité van deskundigen, dat morgen te Genève zal bijeenkomen ter be spreking van de bestaande sancties ten opzichte van Italië, zal Nederland ver tegenwoordigd zijn door den heer J. H. F. Claessens, oud-chef van de afdeeling han delsstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In het comité van deskundigen, dat Maandag 3 Februari te Genève zal bijeen komen. ter bespreking van de vraag, de uitvoerverboden naar Italië ook over petroleum uit te strekken, zal Nederland vertegenwoordigd zijn door den heer Phs. van Ommeren PJz„ lid van de directie der N.V. Stoombootmaatschappij „De Maas". ONDERZEEBOOT „O 1G" TE WATER GELATEN. Gisternamiddag is van de werf der Kon. Maatschappij de Schelde te VTissingen te water gelaten de onderzeeboot O 16 voor de Kon, Ned. Marine. De laatste beletselen werden weggenomen door mevr. 't Hooft, echtgenoote van ir. G. 't Hooft, chef van het bureau scheepsbouw van het departe ment van Defensie. De boot heeft een lengte van 76.5 m„ een breedte van 6.5 en een diepgang van 39 dm. Het schip is bewapend met een kanon van 8.8 cm. no. 3 en een mitrailleur 40 mm. no. 2. H'bld. Nu het dragen der uniform verboden is. De propaganda-leider van den Nationa- len Jeugdstorm deelt ons mede dat de Nat. Jeugdstorm met ingang van 28 Januari is ontbonden, zulks in verband met het feit dat het dragen van het uniform van den Nat. Jeugdstorm verboden is en aan de organisatie een bepaald staatskundig streven wordt toegekend. DE POSTVLUCHTEN. De „Overzwaluw" op uitreis is te Ban doeng aangekomen. VERDWIJNING VAN WAALHAVE* AANSTAANDE? Overeenstemming over het vliegveld bij Delft. Er ls thans tusschen de gemeentebestu ren van 's-Gravenhage en Rotterdam en den technischen dienst van het Werkfonds overeenstemming bereikt over den aan leg van een gemeenschappelijk vliegveld te Delft. Zooals men weet, zijn er destijds twee plannen gemaakt voor dit vliegveld, eerst een groot, dat zeer belangrijke onteigenin gen met zich medebracht en later een klei- npr. De thans bereikte overeenstemming betreft dit kleinere plan. De mogelijkheid van verdere voorberei ding van de uitvoering wacht thans op de goedkeuring van de minlsterleele commis sie inzake het Werkfonds, aan welke alle projecten, welke met gelden van dit fonds zullen worden gefinancierd, moeten wor den voorgelegd. Het plan waarover men overeenstem ming heeft verkregen zal nog dezer dagen, aan genoemde commissie worden voorge legd. Keurt ook zij het goed, dan ls het lot van Waalhaven als Internationaal vlieg veld wel goeddeels bezegeld. KEURINGSDIENST VAN WAREN. BIJ Kon. besluit zijn met ingang van 1 Maart keuringsdiensten van waren geves tigd in de gemeenten Alkmaar. Amster dam, Haarlem. 's-Gravenhagc, Rotterdam, Dordrecht, Goes. Utrecht, 's-Hertogen- bosch. Enschede, Zutphen, Nijmegen, Maastricht en worden de keuringsdiensten in de provinciën Groningen. Friesland en Drenthe wederom erkend. Voor zoover het Leiden en omgeving be treft valt de volgende indeeling te melden. Tot het gebied van Haarlem behooren o.m.: Haarlemmer, Alkemade, Alphen a. d. Rijn, Benthuizen. Bodegraven. Boskoop, Hazerswoude. Hillegom, Katwijk, Koude kerk. Leiden, Leiderdorp, Lelmuiden, Lisse, Nieuwveen, Noordwijk. Noordwij kerhout, Oegstgeest, Rijnsaterwoude. Rijnsburg. Sassenheim. Valkenburg. Voorhout. Voor schoten. Warmond. Woubrugge, Zoeter- woude, Zwammerdam. Tot het gebied van 's-Gravenhage be hooren o.m.' Stompwijk, Veur. Waddinx- veen. Wassenaar. Zevenhulzen, Zoetermeer. Tot het gebied van Utrecht behooren o.m.: Ter Aar, Nieuwkoop. Zevenhoven. VREEMDE ARBEIDSKRACHTEN. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de be paling dat werkgevers zonder in het bezit te zijn van een schriftelijke vergunning van den directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling. geen arbeid zullen mogen doen ver richten door vreemdelingen, zal worden uitgebreid tot dien arbeid ln een zeer groot aantal in het besluit genoemde bedrijven, o.a. de mijnen, de transportbedrijven, di verse fabrieken, als journalist in of buiten redactiebureaux; in ziekenhuizen enz., den boekhandel e. a. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar het „Landstormblad" meldt, ls het aantal vrijwilligers bij de B. V. L. ook in 1935 weer gestegen en wel met 1120, waardoor de B. V. L. (inci. de korpsen Motordienst, Vaartuigendienst en Spoor wegdienst) 84.296 vrijwilligers telt. Het aantal aangesloten reserve-officieren nam toe met 121; in totaal hebben zich 2473 reserve-officieren bij de B. V. L. verbonden. Er werden in 1935 nieuwe plaatselijke af- deelingen opgericht, zoodat dit thans 1310 bedraagt. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij wettelijke regeling wordt gegeven aan het K. B. tot contingenteering van den invoer van paarden gedurende een tijdvak van 12 maanden. 12. Thijs gaf dus de vogels en het bloempje te verstaan, dat hij nu naar huis toe wilde gaan; maar de bloem sprak dan: „Wacht nog even ik zou je nog als dank een kleinigheidje willen geven, nu "k hier door Jou zoo prettig woon. Trek mij een blaadje uit mijn kroon, zonder mij stuk te maken; als Je 't nu voortaan aan mijn bloemen-broeders toont, zal je met hen in goede vriendschap steeds geraken." „O Ja", zei ook de vogelnijoeder nu, „je daad wordt je beloond". Zij streek dan voor hem neer, en gaf hem uit haar dos een veer. „Als dit", sprak zij „een and're vogel ziet, doet hij je nimmermeer verdriet". Thijs dankte beide gevers zeer, en ging dan heen, met 't bloemen- blaadje en de veer. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10