LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 25 januari 1936 BUITENLAND. DE BIOSCOPEN. leden door het classikaal kerkbestuur ge- echorst; deze schorsing werd voor 75 hun ner waaronder 5 predikanten op 1 Juli 1886 gevolgd door afzetting door het provinciaal kerkbestuur. Dit conflict was het sein voor eene tweede reformatorische beweging, in de 19de eeuw, in de Nederlandsche Hervormde Kerk. Deze beweging, bekend onder den naam van ..de Doleantie", stond onder de leiding van de professoren Dr. A. Kuyper, Dr. F. L. Rutgers, Mr. A. F. de Savornin Lohman, c.s. De Doleantie vond. evenals vroeger de Afscheiding, overal in ons land medestan ders. en ook te Leiden ontstond daaruit in 1888 eene gemeente, aanvankelijk bekend onder den naam van „Nederduitsche Gere formeerde kerk". Ze vergaderde eerst in „het Nut"; spoedig werd een kerkgebouw gesticht op de Oude Vest nr. 133; dit kerk gebouw werd in gebruik genomen 22 Dec. 1888. 7 Dec. 1890 deed bij deze gemeente zijne intrede als predikant Ds. R. J. W. Rudolph Op de Synode van 17 Juni 1892 te Am sterdam gehouden onder het presidium van Ds. IV. H. Gispen en Dr. A. Kuyper. kreeg de vereeniging der twee kerkengroe pen: de Christelijke Gereformeerde en de Nederduitsche Gereformeerde kerken, haar beslag. De vereenigde kerken voerden van toen af den naam: „de Gereformeerde Kerken in Nederland". De drie Leldsche gemeenten kregen daardoor den naam: Gereformeerde kerk A (Hooigracht), Gereformeerde kerk B i Heerengracht) en Gereformeerde kerk C (Oude Vest). Bij de plaatselijke ineensmelting dezér drie gemeenten op 9 November 1905 vielen de letters A, B en C weg. en sinds dien datum vormen zij te samen „de Gerefor meerde Kerk van Leiden", Tijdens de plaatselijke ineensmelting werden de drie kerken gediend door de predikante: H. J. Kouwelihoven (1899— 1930). G. Wisse (1903—1906) en R. J. W. Rudolph 11890—1912). Thans dienen in de ééne kerk de predi kanten: Di. W. Bouwman, H. Thomas en H. A. Wiersinga. De op 28 Januari 1836 voor het eerst saamgekonien gemeente telde in 1840 295 leden; volgens de laatste opgave telt nu de Gereformeerde Kerk 4289 leden. o CHR. WIJK VER. STAALWIJK. Opvoering van „Robbedoes". De Vadertje Langbeen Club heeft gis teravond in de geheele bezette Stadsge hoorzaal velen moesten nog worden te ruggestuurd voor de tweede maal het blijspel ..Robbedoes" opgevoerd, ook nu weer ten bate voor de wijkver. Staalwijk. Ds D. Kuilman, wijkpredikant, sprak een kort openingswoord uit waarin hij de club dankte voor het genomen initiatief, dat nu met zooveel succes is beloond. Over de opvoering kunnen wij ditmaal kort zijn; er werd vlot en met veel toe wijding gespeeld en men amuseerde zich kostelijk. Een prachtige avond voor een mooi doel; het omvangrijke wijkwerk in Staalwijk. o- ONVERLICHTE HANDWAGEN AANGEREDEN. De bestuurder ernstig gewond. Gisteravond tegen half zes is een totaal onverlichte handwagen, bestuurd door den 63-jarigen turfverkooper J. H. uit Voor schoten op den Haagweg door een hem achterop rijdende auto aangereden. De handwagen reed geheel rechts van den weg, doch werd wegens het ontbreken van de voorgeschreven verlichting, niet opge merkt door den autobestuurder, den 45- jarigen E. H. van H. uit Scheveningen. die volgens zijn zeggen, een oogenblik werd verblind door een uit de richting Den Haag komende auto. H. bekwam ernstige hoofdwonden en een fractuur van het linkeronderbeen en werd door den Eerste Hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. IN DE BRANDING. Rede van nir. G. A. Diepenhorst voor de A.R Propaganda-clubs. Voor den kring Lelden van de A.R. Pro- paganda-club; sprak gisteravond in het gebouw Prediker mr. G. A. Dieoenhorst. verbondsvoorzitter over het onderwerpt.In de Branding" De voorzitter burgemeester A. Warnaar van Hazerswoude las na gebruikelijke openlne Ps. 46 waarna hii een kort in leidend woord sprak. Mr. Diepenhorst hierna het woord ver- krilgend begon met te herinneren aan het jaar 1935 dat te midden van de Wereld crisis lag. Wanneer Wii den wereldtoestand overzien dan is er tweeërlei weg. dien wij op kunnen en wel de weg vgn den natuur lijken en de weg van den schriftuurlijken mensch. De natuurlijke mensch die het o.m. van dictators verwacht, en de schrif- tuurlitke die alleen zijn verwachtingen oo God stelt. In de branding van zooveel onzekerheid en verwarring is er slechts één steunpunt en dat is het zeker weten, dat alles aan Gods wil is onderworpen en onder Ziin toelating geschiedt. Het thans zittende ministerie in 't voorbijgaan besprekende zeide spr.. dat de breede grondslag die dr. Colijn aan dit nationale kabinet heeft ge geven in dezen tijd van eroote beroeringen goed is gezien. Van terzijde schuiving vin het christelijk beginsel is bii de samen stelling van dit kabinet geen oogenblik sprake geweest. Zij wil allen, die van goe den wille ziin, aan het nationale reddings werk doen deelnemen. Dit beteekent niet dat de A.R. hun princinieele levenswijze behoeven prijs te geven. Direct bij het op treden van dit ministerie heeft dr. Colijn gezegd, dat Gods Woord bij alies richt snoer zal wezen. In veledlei opzicht moest dit ministerie direct de koe bii de horens vatten. Men stond voor een tekort van 190 millioen gulden. Dat hierbij harde maatregelen moest worden getroffen laat zich begrij pen, maar deze vinden hun rechtvaardi ging door de absolute noodzakelijkheid. Sterk verminderde inkomsten en greote uitgaven voor werkloosheidsbestrijding en -steun waren hieraan mede een oorzaak. Vermogen en inkomen van het Nederland sche volk liepen sterk terug. Ook voor 1936 kon feitelijk nog niet ge sproken worden van een sluitende begroo ting. Dat een sluitende begrooting vooral ook voor de kleine spaarders Van groot be lang is werd nu aangetoond. Brengen de maatregelen, die de regee- ring moet nemen, voor velen ongerief en leed dit mag toch niet leiden tot een ver oordeeling van de regeeringspolltiek. Ook dr. Colijn begrijpt wel. dat velen tegen hem en in hem de partij door het -nemen van deze maatregelen in het harnas worden gejaagd. Maar hij laat niet na tevens te begrij pen waar het besef van zijn verantwoor delijkheid hem roept en toe leidt. Dr. Co lijn heeft een zware taak. hem door God op de schouders gelegd, te vervullen. Voortgaande schetste mr. Diepenhorst de vele moeilijkheden waarin ook ons land verkeert. ScheepvaaTt. industrie en land bouw worden slechts dank zij regeerings- bémoeiing in stand gehouden. En wat zien wij nu? Dat onze regeering door menschen, die aan him beginsel ver plicht waren haar te steunen, niet anders dan bespottelijk wordt gemaakt. Spr. die hierbij doelde op ds. Kersten c.s. noemde enkele frappante voorbeelden van agitatie. Ook van N.S.B.-zijde ontmoet de regee ring veel tegenstand. Met politieke handig heid worden allerlei menschen in deze be weging- getrokken. Het parlement wordt van deze zijde vaak uitgescholden voot een kletscollege. maar wat zien wij, dat zij zelf de grootste kletskousen zijn. De beweging beweert een eigen nationaal karakter in zich te dragen, maar zien wij goed. dan is zij voor copy van het Duitsche nat.-socialisme. Fascisme en nationaal- socialisme maken Volk- en ras-afgoden. Ook pretendeert zij een hooge standaard van moraliteit na te streven maar leggen wij ons oor te luisteren wat een Van Geel kerken o.m. over oud-minister Terpstra durft te zeggen, ja hem zelfs voor gek ver klaart, dan begrijpen wij wel anders. Scherp veroordeelde spr. het z.g. Christen dom der N.S.B. In Hegeliaanschcn geest spreekt Mussert in zijn Brochure No. 3 over God. Onmogelijk is het. dat deze beweging op posltief-christelljken grondslag staat. Hoofdredacteur Van Lunteren van „Volk en Vaderland" is een aanhanger van Hegel. Op niet minder feilen tegenstand stuit dezie regeering van S.D.AR.-zijde Met verscheidene uitspraken toonde spr. aan dat van socialistischen kant in het begin de crisis niet zoo donker werd ingezien. Men stelde het voor dat de crisis luwde. Onverantwoordelijke demagogische politiek heeft de S.D.A.P. gevoerd. Men wenschte zich niet aan de moeilijke tijdsomstan digheden aan te passen. Men stond In deze kringen een heffing in eens van f. 100 millioen gulden yoor. Dat dit ten eenen- male een avontuurlijke krachtproef onmogelijk was, werd volgens spr. aan getoond. Ook de S.D_AR. haalt haar propaganda materiaal uit het buitenland, 't Heet dat de welstand moet komen uit Scandinavië. Bij al de lof. die vanuit dit land tot ons komt. wordt vergeten, dat de Kroon tot op de helft verlaagd is, de aanwas der bevol king geheel stilstaat en dat de structuur van ons land geheel anders is dan in Scandinavië. Scherp ageerde spr. ook legen de ver lossende politiek der Belgische sociaal democraten, die door de devaluatie de francverknoeid hebben en het volk door deze devaluatie verarmd hebben. Over het onlangs ingediende plan van den arbeid sprekende merkte spr. op, dat bij lezing van het plan dit veel lijkt op een moolen socialen roman, maar, dieper be schouwd toch geen ernstig werk is, daar het o.m. gebouwd Is op de koopkracht- theorie, die, wij weten het allen, haast lam geslagen ligt. Het A.R.-beginsel biedt in dezen tijd groote mogelijkheden. Misschien nog wel meer dan vroeger. In de felle branding van denen tijd zijn voor velen de oogen gesla gen op de A.R.-partij. Sterk komt naar voren de groote kracht, welke uitgaat van een sterk gezag, gezien het A.R.-beginsel. Volkomen gehoorzaamheid aan het Woord van God zij geboden. Het A.R.-beginsel stelt zich tegen staats- absolutisme en volkssouvereiniteit. God alleen is souverein en dat wil en zal de A.R.-partij belijden. Voortdurende ontwik keling ligt in het Gods-plan. In dezen ernstigen tijd zullen wij ons eendrachtig om de banier scharen: tegen de revolutie het evangelie van Jezus Christus. De voorzitter dankte mr. Diepenhorst Voor zijn rede om voorts nog op te wek ken vurige propagandisten te zijn voor 't A.R. beginsel. Gezongen werd nog „Een vaste burcht is onze "God", waarna tnr. Diepenhorst met dankgebed sloot. o De heer Harry de Leeuw uit Sassen- heim slaagde te Rotterdam voor het Mer- euriusexamen Fransche handelscorres pondentie. Hij werdopgeleid door den heer D. Bosma, alhier. Het vanouds botende babykleeding- magazijn „Maison de-fljauc", dat als ge volg van de behoefte aaji uitbreiding is verplaatst van de Maarsmanssteeg naar den Nieuwe Rijn. heelt daar in het perceel No. 36 een prachtig eni ruim onderkomen gevonden. Abusievelijk vermeldden wij gis teren een verkeerd huisnummer. Hedenmorgen omstreeks half elf zijn op de smalle spoorbrug in den Haagweg twee auto's tegen elkaar gereden, waar door een montagewagen van de Pathé- filmmaatschappij ernstig werd bescha digd. Hét verkeer ondervond door deze aanrijding eenige stagnatie. RECLAME. 7759 Landbouw's Voltana-Melk proberen Wil zeggen: deez' melk steeds begeren DE LANDBOUW LEIDEN TELEF. 218 FRANKRIJK. Het kabinet Sarraut gevormd. Zooals wij gisteren nog in een deel onzer oplaag konden vermelden, is Sarraut er in geslaagd een kabinet te vormen en wel ongeveer als de voorloopige lijst reeds aan gaf. In totaal zijn er 18 ministers en 5 onderstaatssecretarissen. 18 zijn lid der Kamer, 4 van den Senaat en generaal Maurie is een niet-parlementariër. Zitting hebben negen radicaal-socialis ten, vier leden van socialistische of onaf- hankelijk-socialistische unie. negen leden van de fracties der links-radicalen, links- republikeinen. het republikeinse!) centrum en de sociaal-repuWikelnsehe partij. Bij het verlaten van het Elysee. waar hij zijn medewerkers aan den president der republiek had voorgesteld, heeft Sar raut aan de pers de volgende mededeeling verstrekt: De eerste kabinetsraad zal gehouden worden morgenmiddag. In verband met -de begrafenis van koning George V acht ten de ministers het raadzaam, de ont moeting met dc Kamer vast te stellen op Donderdag 30 Januari. President Lebrun vertrekt Maandag a s. r.aar Londen en keert Woensdag te Parijs terug. Bij het voorstellen mijner medewerkers heb ik den f>reSidèht erop gewezen, dat de niëuwe_ regeering een samenstelling is van republikelnschc concentratie, welke mannen omvat. die. hoewel tot verschil lende kamergroepen behoorend. bezield zijn met dezelfde zorg, n.l. op te komen voor het nationaal belang, voor de open bare financiën, voor de binnenlancische orde en de buitenlandsche veiligheid des lands. Een telegram uit Parijs meldt nog dat het nieuwe ministerie „van een groote meerderheid in de Kamer kan verzekerd zijn. Indien noodlg, zouden de socialisten voor deze regeering in de bres springen". Het kabinet-Sarraut is het lie in deze periode en het 100e sinds het uitroepen der republiek in 1870. -o- EGYPTE. In een impasse- De besprekingen tusschen de partijen tot regeling der kabinetscrisis zijn in een impasse geraakt. De Wafd partij blijft de instelling eischen eener zuiver nationalis tische regeering, waarnaast een commissie zou kunnen worden samengesteld uit alle partijleiders voor de onderhandelingen met Engeland, of. Indien dit niet mogelijk is, uitstel dier onderhandelingen tot een constitutioneele regeering aan het bewind is en benoeming van een neutraal gouver nement, dat de verkiezingen zal doen houden. Deze voorstellen werden verworpen door de leiders van het eenheidsfront, die de vorming van een coalitNNïegeering voor- stelien onder leiding varyNahas Pasja, om onmiddellijk de onderhandelingen met Engeland te beginnen en het resultaat er van aan de kiezers voor te leggen. o VEREENIGDE STATEN. De bonus voor oud-strijders Credieten voor den landbouw. Pres. Roosevelt heeft ziin veto uitgesproken over het wetsontwerp tot uitkeering van een bonus aan de oud-striiders. Zinspelend op ziin veto van verleden jaar verklaarde de Dresldent: mijn overtuiging van heden. 1936. is even stellig als die van 1935. Daar aan valt niet te veranderen. De Kamer van Afgevaardigden heeft op dit veto geantwoord door het wetsontwerp opnieuw te aanvaarden, en wel met 324 1 tegen 61 stemmen. Het Huis van Afgevaardigden heeft toe stemming verleend voor het openen van een credlet van ongeveer driehonderd millioen dollar, dat bestemd is voor uit keering aan de landbouwers die oo grond van de in strijd met de Grondwet ver klaarde A.A.A. steun zouden hebben ont vangen. o ENGELAND. Na den dood des konings Geen mijnwerkersstaking. Nadat ongeveer honderdduizend perso nen langs de katafalk in Westminster Hall hadden gedefileerd werd in den avond het défilé gedurende een kwartier onderbroken, daar koning Edward Vin, de Koningin- Moeder en andere leden der Koninklijke Familie eenige oogenbiikken in droevige overpeinzing bij het stoffelijk overschot wilden vertoeven. Het aantal defileerenden is ongeveer vijftienduizend per uur. Dinsdagmiddag om 13.30 uur zal twee minuten stilte ter gelegenheid van de be grafenis der konings in acht worden ge nomen. Het stilzwijgen zal worden Ingeluid en besloten met een kanonschot. De hertog van Norfolk als leider der be grafenisplechtigheid. heeft eenige nadere beschikkingen bekend gemaakt nopens den dag der begrafenis. De lijkbaar zal door een volledig deta chement matrozen uit Chatham uit de Hal naar de affuit worden gedragen, die het stoffelijk overschot naar het station van Paddington in het Noord-Westen vervoert. Dit detachement bestaat uit vijf officieren en 140 onderofficieren en minderen. Het zal nader van het weer afhangen of de koning en zijn broers weer achter de baar zullen loopen. De koningin en de hertoginnen zullen in elk geval rijden. De trein vertrekt te 12 uur van het station en is drie kwartier later te Windsor, waar de lijkbaar in ontvangst wordt genomen door de matrozen van de „Excellent", die thans in de oorlogshaven van Portsmouth ligt. Te Windsor wordt dezelfde affuit gebruikt op welke ook koningin Victoria en koning Edward VII naar hun laatste rustplaats zijn geleid. Den korten afstand van heb station naar het kasteel zal de koning in elk geval te voet afleggen, maar de konin gin-weduwe, de dochter en de schoondoch ters zullen in rijtuigen plaats nemen, die getrokken worden door de bekende schim mels uit de stallen van Windsor. De lijk dienst in de kapel van Sint Joris wordt door den aartsbisschop van Canterbury, ge assisteerd door den deken van Windsor, ge leid en zal per radio uitgezonden worden. De mijnwerkers hebben de nieuwe voor stellen van de mijneigenaren aanvaardt waardoor de dreigende mijnwerkersstaking voorkomen is. Bij de stemming verklaarden 360.000 mijnwerkers zich voor en 112.000 zich tegen de voorstellen, terwijl 34.000 mijn werkers blanco stemden. De loonen zullen 5, 6 of 9 pennies of ■1 Shilling per dag worden verhoogd. -o- SPANJE. Dc linksche lijst. Het verkiezing-comité der linksche par tijen heeft thans de candidatenlijst van. he linksche blok bij de a.s. verkiezingen bekend gemaakt, behalve van Catalonlë, Valencia en Biskaye. In deze lijst worden 102 zetels toebedeeld aan de linksche repu blikeinen. 57 aan de republikeinsche unie en 133 aan de socialisten, waarvan 10 voor de communisten, wee voor de syndicalisten) en een voor de federaal republikeinen. Casino-Theater Deze week geeft dit theater wel een zeer bijzonder programma met zeer uiteenloopende films. Voor de pauze draait een groote Amerikaansche filmdwaasheid ..Het. nachtleven der goden" welke film, die onder den befaamden regis seur Carl Laemle tot stand kwam de frap- pantste filmdwaasheden laat zien. Zoo geeft de film de geschiedenis weer van een ietwat zonderlingen scheikundige, wien het tenslotte gelukt menschen in stecnen beel den en omgekeerd te veranderen. Zelfs de godenbeelden uit een museum geeft hij weer levende gestalte en met deze zonder ling uitgedoste ..goden" uit de grijze oud heid begeeft hij zich temidden van het drukke, zenuwachtige leven van deze eeuw Deze allervermakelijkste geschiedenis neemt tenslotte een onverwachte wending doch zal zonder twijfel den meest norschen bezoeker van tijd tot tijd in schaterlachen doen uitbarsten. „Quo Vadis" is het machtige epos uit den tijd van het Romelnsche wereldrijk ten tijde van Nero. De film geeft een grootsch beeld van de vreeselijke christen vervolging en het leven in die dagen naar het bekende boek van dienzelfden naam. Emil Jannings geeft in deze „nagesynchro niseerde" film een schitterende vertolking van Nero, den wreeden bloecidorstigen Keizer der Romeinen. Ook de sterke be zetting der andere rollen, alsmede het gevoelvolle spel en de uitstekende regie maken van deze film een zeer bijzondere rolprent die stellig de groote belangstelling zal trekken, die zij verdient. Lido-Thcater - Men zal niet kunnen zeg gen. dat in de hoofdfilm, „De Diesel express". die deze week in Lido loopt, geen gang zit Het is een film met een enorme actie, spannend, boeiend en opwindend van begin tot einde. Het is alsof we de duize lingwekkende tochten, die de Diesel-ex press, het lang miskende product van een jong ingenieur, zelf meemaken. Het is een voldoening te zien dat hij na zijn rusteloos werken, na het bereiken van zijn levens ideaal. eindelijk er in slaagt aan te toonen wat zijn product waard is. Tom Caldwill, een lngenieu" in dienst bij een spoorwegmaatschappij heeft een nieuw model trein, een stroomlijn-diesel. ontworpen. Zijn directie, bestaande uit een aantal zeer conservatief-denkende heeren, verwerpt zijn plannen echter onmiddellijk, als iets abnormaals. De dochter van zijn directeur. Ruth Dixter. die zich tot hem aangetrokken voelt, weet te bewerken dat de plannen in een fabriek van spoorweg materiaal worden verwezenlijkt. Bij de proefrit komt echter de groote teleurstel ling, de trein die een snelheid van 190 K.M. had moeten halen, blijkt het niet verder te kunnen brengen dan 72. Een verzoek van Caldwill, de fout te mogen opsporen, wordt geweigerd. Alles schijnt zich tegen hem te keeren. Hij krijgt ruzie met Ruth Dixter en de trein wordt, om er tenminste nog eenig voordeel van te halen op de wereldtentoon stelling te kijk gezet. Een broer van Ruth Dixter, die genoeg heeft gekregen van de ouderwetsche ideeën van zijn vader, ver laat het ouderlijke huis en treedt in dienst bij den bouw van den Boulder Stuwdam. Ruth Dixter zelf gaat. om haar ruzie met Caldwill te vergeten een groote reis ma ken. Onderweg verneemt ze dat bij den Boulder Stuwdam" een ernstige besmet telijke ziekte is uitgebroken. Onmiddellijk gaat zij er heen en net als zij aankomt wordt haar broer het ziekenhuis binnen gedragen. Slechts één bepaald toestel, dat zich 2000 mijl van den dam bevindt, kan redding brengen, mits het binnen 12 uur aanwezig is. In een vliegtuig kan het niet vervoerd worden, daar het te groot is. Caldwill is er in geslaagd de fout in zijn trein te vinden.... en natuurlijk is hij dan de eenige die uitkomst kan brengen en ook brengt. Een film voor oefening van de lachspie ren n.l. „De weggeloopen bruid" draait vóór de pauze. Roxy-thcater. Garbo. Grootste onder de allergrootsten; fijnzinnige kunstenares op het hoogste punt van menschelijk kun nen; treffende persoonlijkheid met een heel bijzondere expressie; ongeëvenaarde vertolkster in een waarlijk grootsche film. Garbo in „Koningin Christina"; een open baring op zichzelf, een uitbeelding, zóó zuiver en zóó volmaakt, dat ge van een belangrijke gebeurtenis op filmgebied moogt spreken. Garbo, als koningin Chris tina. én als de vrouw Christina, twee vir tuose grootheden. De film toont ons deze Zweedsche koningin eerst, ais kind, later als gekroonde vorstin, die zich bij voor keur beweegt in mannenkleeren en onder wijl haar krachten moet inspannen voor den oorlog. Een rijtocht, opnieuw in man nenkleeren, wordt oorzaak van haar eerste en eenige. groote liefde. In een herberg, waar ze den nacht moet doorbrengen, leert ze een Spaanscb edelman, gezant van den koning, kennen, die met een speciale opdracht naar het Zweedsche hof reist. Uiteindelijk gaat de vriendschap in liefde over en hier beleeft Christina haar geluk kigste oogenbiikken. In Stockholm even wel wordt de Spaansche gezant bedreigd door haar vroegeren gunsteling graaf Magnus, terwijl de regeering een huwelijk van Christina wil. dat de dynastie Zweedsch doet blijven. De aanvallen tegen den Spanjaard gericht, worden steeds hef tiger en tenslotte moet koningin Christina voor den druk van Magnus zwichten en den Spaanschen minnaar laten gaan. Het verlangen van de vrouw Christina blijkt echter sterker te zijn en ze doet afstand van den troon en wil den Spanjaard naar zijn land volgen. Dcch even buitende grens heeft graaf Magnus den minnaar tot een duel gedwongen en laatstgenoemde valtOp het schip, dat beiden ver weg zal voeren, knielt Christina bij het ster vend lichaamDeze laatste opnamen zullen nimmer uit onze herinnering weg vagen, evenmin als de uitzonderlijke crea tie van Garbo, welke zich met geen andere laat vergelijken. Een schoone figuur in een schoone film! Mamoulian's regie heef de facetten van haar veeizijdigheid talentvol tot een groote, schitterende brillant geslepen, om geven door kunstenaars zooals wijlen John Gilbert. Lewis Stone. Ian Keith e.a. De parmantige dikkerd, die Oliver Har dy heet. en de onnoozele magere, die Stan Laurel is, hebben den lach doen golven door het theater bij de vele, komische voorvallen tijdens de film, .Pechvogels", waarin dit tweetal zich zoo graag begeeft. Summa summarum: trekt het Roxy- programma deze week, vooral door Greta Garbo's Christina, weer sterk de aandacht. Luxor-theatcr. - Vier filmartisten van naam zijn onder leiding van regisseur Viktor Jansoh bijeengebracht voor de ver vaardiging van de Lumina-film „De Blonde Carmen" Marts Eggerth, Ida Wiist. Leo Slezak en Wolfgang Liebeneiner typeeren de hoofdfiguren in deze operette-film en dat moest onafwijsbaar leiden tot een product van den eersten rang: amusant, fljngeestig en muzikaall Wolfgang Lie- beneiner is de jeugdige operette-dichter, die z'n vriend en componist Slezak op een stillen avond wat luidruchtig in de ooren fluistert dat hij genoeg heeft van alle tooneeivrouwen en nog slechts verlangen koestert naar het echte, rondborstige na tuurkind, en de kittige Marta Eggerth (een beroemde operette-ster) treedt dan in de rol van een simpel, maar zeer bij-de- hand bloemenmeisje om de brutale uit spraak van den dichter te wreken en hem „behoorlijk op z'n nummer te zetten". Zij verovert de functie van hulshoudster bij het tweetal, treedt op als dictator, die zich van alle gerechtvaardigde protesten tegen haar houding niets aantrekt, en merkt niet dat zij zelf bezig is tot over haar ooren verliefd te worden op den jon geman, dien ze slechts straffen wilde De gemoedelijke Leo Slezak en de geestige Ida Wüst vervullen de rollen van toeschou wers, die nu eens stom verbaasd zijn, dan weer daverende vreugde hebben en voor tal van komische situaties zorgen. Slezak, eens een bekend tenor te Weenen, zingt daarbij vroolljke liedjes, waarbij hij alleen overtroffen wordt door de zonderlinge „huishoudster", van wie hij plotseling ont dekt „dat zij kwinkeleert als een lijster" en die aan het slot weer tot operette-ster wordt gepromoveerd! Het is een zeer grappig viertal, dat de figuren van deze film typeert en het heeft een niet te weerspreken succes. „De Blonde Carmen" boeit en amuseert en garandeert een paar uurtjes van de allerbeste ont spanning Richard Dix en Dorothy Wilson spelen de hoofdrollen in het dramatische film verhaal „De speler", terwijl het program ma o.m. met een uitgebreid journaal en een goede teekenfilm ook verder uitste kend verzorgd is. Trianon-Thcatcr - Een eenigszins vreemd en grillig gegeven stelt Elisabeth Bergner in het centrum der film „Escape me never". Wat is 't geval? De jeugdige Gemma Jo nes heeft reeds een uiterst veelbewogen leven achter zich, wanneer zij te Venetië op een merkwaardige manier in kennis komt met de schatrijke familie Mac Lean: deze kennismaking heeft verbijsterende ge volgen, want de dochter des huizes Fenella heeft een vriend, n.l. de zoon van den com ponist Sanger. Het verband wordt u duide lijk, wanneer wij er op wijzen, dat deze een broer bezit, die op zijn beurt de'vriendi van het vreemde zwerfstertje Gemma blijkt te zijn. Door een toevallige samenloop van omstandigheden meent Fenella nu.datdezp' haar vriend is. Diep teleurgesteld verlaat zij Venetië, later gevolgd door de twee broers en Gemma, die niet rusten, voordat zij Fenella hebben uiteengezet, hoe de vork eigenlijk in de steel zit. En de zaak komt in orde. In Londen vinden wij allen terug: Gemma en haar vriend, die een muzikaal genie blijkt te zijn, trouwen en lijden ar moede, Fenella en haar vriend zijn ver loofd. Het verhaal brengt nieuwe compli- catie's, omdat de man van Gemma een tij delijke liefde krijgt voor Fenella, die zij beantwoordt, omdat zij van een avontuur lijk leven houdt en een genie toch wel de moeite waard is, om te vereeren. Tot nu toe was de geschiedenis komisch, maar dan begint het drama. Gemma heeft een kindje uit de periode, welke aan het eigenlijke verhaal voorafgaat. Zij lijdt onder de verstandhouding, die zij heeft opgemerkt tusschen haar man en Fenella, lijdt onder den har den arbeid, die zij moet verrichten om haar genialen, maar egoïstlschen echtgenoot in de gelegenheid te stellen, zijn compositie voor het ballet, waarmee hij roem zal oogsten, te voleindigen. Maar zij lijdt wel 't meest, wanneer haar kindje sterft.... Haar man merkt van dit alles niets, viert juist op dat oogenblik triomfen als compo nist en Gemma ondergaat in stilte haar verdriet.Wanneer dan de gevierde com ponist en Fenella samen willen vluchten, volgt de climax: de eene broer ranselt den ander af, omdat hij hem bedrogen heeft en Gemma besluit toch maar bij haar man te blijven, want zij wil geen „betere" hebben. En hij blijkt haar toch óók noodig te heb ben In deze film zijn humor en dramatiek op sneiwisselende wijze vereenigd. Elisabeth toont haar groote gaven, bijgestaan door eenige jeugdige acteurs, die zich hierbij goed aanpassen. Bergner's sterk uitbeeldingsvermogen komt onder de knappe regie van haar echt genoot Paul Czinner op een bijzondere wijze tot, zijn recht. Er is een levendige variatie in dit zich tot een aangrijpende ontknooping ontwikkelende verhaal, die nog versterkt wordt door een waarlijk uit- stekende en dikwijls zeer origineele dia loog. B—I

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2