Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 25 Januari 1936 FINANCIEEL OVERZICHT. „Ik begrijp maar niet, waarom Je niet genoeg geld kunt besparen om een auto te koopen, Hendrik (Happy Mag.) „Mijn man oefent ze vast, tot we den duiventil krijgen die we besteld hebben." (Humorist). De pasgetrouwde, een groot lezer „Ja, het HJkt een beeleboel, lieve, maar alles bij elkaar moet je toch ook Jtrekenen, dat onze huwelijksreis twee weken zal duren." (London Opinion). „Nou heb ik je een pennemes gegeven en dat voer Je er mee uitI (Passing Show). De zuinige Schot ging met zijn heele familie naar het gemaskerd bal als duizendpoot, op één kaartje. (Humorist). Vrouw„Kun je er uit opmaken waar we zijn 7" Man „Midden in een vijver. Op dit bordje staaftj „Verboden te zwemmen"!" (Humorist)-.) Het goudclausule-proces tegen de Konink lijke Petroleum Mij. Een voor obligatie- houders gunstige conclusie van den pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad Nog geen zekerheid over de definitieve uitspraak Obligatieleeningen onder trustverband Verplichtingen van den trustee vastgesteld Nieuwe onrust op de valutamarkt De uitgifte der nieuwe staatsleening geen volkomen succes, doch ook geen mislukking Herleving van de vraag naar aandeelen na: een tijdelijke inzinking. De conclusie, (lie de Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad. mr. Besier. geno men heeft in de procedure tusschen do Vereenlging voor den Effectenhandel cenerzijds en de Koninklijke en de Bataaf- sche Petroleum MIJ. anderzijds heeft niet alleen veel voldoening veroorzaakt bii de direct belanghebbenden bii dit geding, maar zij beantwoordt tevens aan het rechtsgevoel van breede kringen, die er zich moeilijk bil konden neerleggen dat door juridische spitsvondigheden bepalin gen In een contract ongedaan worden ge maakt. Juist op het oogenblik. waarop zij hun waarde zouden moeten bewiizen. Naar men weet, gaat het hierbij om de vraag, of de goudclausule in de leeningscontrac- ten van de 4 °/o dollarleening der Ko ninklijke Petroleum Mil en de 41/: dol larleening van de Bataafsche Petroleum Mii. al dan niet geldig is. De bewoordingen, waarin de goud clausules in beide gevallen ziin vervat, leken aanvankelijk geen twijfel over te laten aan hun geldigheid. Immers, mocht de debitrice door bepaalde omstandighe den verhinderd zijn te betalen „in gouden munt der Ver. Staten" dan zou altitd van haar geëiseht kunnen worden, te betalen in een „dienovereenkomstig bedrag"; hier aan te tornen scheen welhaast onmogelitk. Alleen reeds om redenen van goede trouw had men van een lichaam ais de Ko ninklijke Petroleum Mij. mogen verwach ten, dat zii degenen, die haar leeningen in goed vertrouwen op de waarde van de goudclausule in het leningscon tract. waarop do beursnoteering dan ook gebaseerd was. hadden gekocht, niet zou dupeeren. In werkeliikheid heb ben de Juridische adviseurs van de Ko ninklijke er alles op gezet om aan de toe passing van de goudclausule te ontkomen en het Haagsche Hof had zich, op Juridi sche gronden, bij hun stellingen aange sloten. De Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad heeft de zaak echter uit een broede ren gezichtshoek bekeken. Ziin opvatting is. dat de Nederlandsche rechter nooit kan worden gedwongen, om recht te spreken volgens een buitenlandsche wet (de Ame- rikaansche Joint-Resolution, waarop de Koninkliike zich had beroepen! die ken nelijk in strijd is met de openbare orde en de goede zeden volgens de normen die hier te lande gelden. Welke deze normen ten opzichte van de toepassing van goud clausules in leeningscontracten zijn blijkt wel duidelijk uit het standpunt, dat onze regeering heeft ingenomen ten aanzien van de dollarobligatlën van Ned, Indië: de verplichtingen, welke voor haar uit de goudclausule van deze leening voortspro ten. Is zii volkomen nagekomen. De Pro cureur-Generaal heeft zich in dit verband nog beroepen op het voorschrift van art. 1374 van Het Burgerlijk Wetboek, volgens hetwelk alle wettelijk gemaakte overeen komsten den nartiien tot wet strekken en te goeder trouw ten uitvoer moeten wor den gebracht en slechts mogen worden herroepen met wederzijdische toestemming of uit hoofde van redenen die de Neder landsche wet daartoe voldoende verklaart. Hoofdzakelijk op grond van deze over wegingen heeft de Procureur-Generaal ge concludeerd tot, vernietine der voor de Ver, v. d. Effectenhandel ongunstige, arresten van het Haagsche Hof. Dit wil intusschen niet zeggen, dat de zaak hiermede in hoog ste instantie in voor obligatlehouders gunstigen zin is beslist. De conclusie van mr. Besier hoe belangrijk op zich zelf zij ook zijn moge en welken invloed zij ook op de uiteindelijke uitspraak zal kun nen hebben. heeft voorlooplg slechts de beteekenis van een advies van de staande rechterlijke macht aan den Hoogen Raad, welk college onafhankelijk van dit advies een volkomen zelfstandig vonnis zal wij zen. Dit zal geschieden op 27 Maart a.s. en eerst deze uitspraak zal eventueel het bestreden arrest vernietigen en het geding terugwijzen maar het Haagsche Gerechts hof of naar een ander Hof. met het bevel, opnieuw recht te doen. maar dan in aan merking te nemen de regels, die de Hooge Raad bij zijn arrest heeft gesteld. Hoewel de vooruitzichten voor de toe passing der goudclausule dus verbeterd zijn. bestaat er in dit opzicht nog geen zekerheid en het is dan ook te begrijpen, dat na het eerste enthousiasme over de conclusie van den Procureur-Generaal, die tot een aanmerkelijke koersverbctering van dollarleeningen met betwiste goud clausule had geleid, de belangstelling voor deze obllgatlën weer wat is geluwd. Uit den aard der zaak hebben vooral de obli- gatiën der Koninklijke en der Bataafsche zelf van de plotselinge kooplust geprofi teerd; zii maakten een koerssprong van een vijftal percenten, maar ook de dollar leening Rotterdam en zelfs die van Ant werpen konden eenige koerswinst boeken. De Vereeniging voor den Effectenhan del te Amsterdam, die ln het geding tegen de Koninklijke en de Bataafsche Petro leum Mij. voor de houders der desbetref fende obllgatlën optreedt, heeft dezer da gen ook op een ander gebied opnieuw ge tuigenis ervan afgelegd, dat zij zich be wust is van haar taak om voor zoover dit in haar macht is de belangen te behartigen van de houders van obliga- tiën, die op de Amsterdamsche beurs wor den verhandeld. Zij heeft nl. nieuwe voor waarden vastgesteld voor het toelaten van obligatieleeningen onder trustverband tot de officieele beursnoteering en hiermede voorzien in een behoefte, welke tenge volge van het ontbreken van wettelijke voorschriften dienaangaande bestond. Een aantal obligatie-houders heeft aan den lijve ondervonden, welke nadeelen verbonden zijn aan het bezit van obllga- tiën, die aan een trustactie zijn gebonden. Het principe, waarop zoo'n trustverband berust, is stellig niet verkeerd. Beter dan ieder obligatiehouder individueel kan de trustee, die de geheele groep van obli gatiehouders vertegenwoordigt, vaak voor de belangen der leeningscrediteuren op komen. Hij kan zich b.v. beter dan een particulier op de hoogte stellen van de financieele positie van de maatschappij- debitrice. en hij zal. bij een minder goe den gang van zaken, kunnen toezien, dat de door hem behartigde belangen zoo wei nig mogelijk in het gedrang geraken. In de practijk hebben zich bij de „beharti ging der belangen" van door een trust- acte gebonden obligatiehouders echter al lerlei misstanden ontwikkeld. In de laatste jaren hebben financieele reorganisaties bij handels- en in- dustrleele ondernemingen herhaaldelijk offers van obligatiehouders geëiseht, maar vooral ook houders van „kerkelijke" lee ningen (meest van buitenlandsche ker kelijke lichamen) hebben zich vaak nood gedwongen moeten neerleggen bij een beknotting van hun rente- en/of aflos- singsrechten. Voor zoover dergelijke fi nancieele reorganisaties door den toe stand van de debitrice gewettigd waren en bij meerderheid van stemmen op de ver gadering der onder trustverband staande obligatie-houders werden genomen, was hiertegen weinig in te brengen- Wanneer een trustee, na "rondlg onderzoek van de financieele positie van de debitr'ce, tot, het Inzicht komt, dat het zoowel in bet belang van de geldneemster als van de geldgevers is, de lasten te verminderen of op té schorten, dan is hij stellig ten volle gerechtigd, hieraan zijn medewer king te verleenen, door desbetreffende voorstellen, voorzien van zijn aanbeveling, aan obllgatiehouders voor te leggen. On zuiver worden de verhoudingen eerst dan en helaas is dit in de practijk herhaal delijk voorgekomen wanneer er zekere relaties bestaan tusschen do debitrice en de trustee, die de gedachte opwekken, dat laatstgenoemde in de eerste plaats reke ning houdt met de belangen van de debi trice en dat op dg 'Mangen van obliga tiehouders daarbij anet voldoende wordt gelet. Ook het feit, dat een en dezelfde trustee vaak optreedt voor twee groepen van crediteuren (b.v. van houders van leeningen met een eerste en een tweede hypothecair verband op de bezittingen van een bepaalde vennootschap) welker be langen niet geheel evenwijdig loopen, heeft tot minder pré.ttige ervaringen ge leid. De nieuwe voorwaarden der Ver. voor den Effectenhandel voor de toelating tot de officieele noteeripg van leeningen on der trustverband behelzen verschillende nuttige bepalingen. Zoo zal de trustee veel meer dan vroeger rekening en verant woording van de door hem aangenomen houding moeten afleggen; met eventueele reorganisatie-voorstellen zal niet alleen een advies van den trustee, maar ook een uitvoerige motiveering van zijn meening moeten worden ingediend, Een her-taxa tie van de tegen de leening verpande ac tiva zal op verzoek van minstens 30"/» van het uitstaande bedrag aan obligatiën moe ten plaats vinden. Het belangrijkste lijkt ons echter wel het voorschrift, dat een debitrice geen stemrecht zal mogen uit oefenen met obligaties, die zU in eigen dom heeft. Hierdoor immers wordt voor komen, dat. de debitrice vóór de vergade ring, waarin over reorganisatie-voorstel len moet worden beslist, zich ln het bezit stelt van een voldoend bedrag aan obli gaties. om in de vergadering meerderheid der stemmen te hebben, teneinde haar voorstellen aangenomen te krijgen- Velo van de nadeelen, die tot dusverre het bezit van obligatiën onder trustver band opleverde, zullen dank zij de be moeiingen van de Ver. v. d. Effectenhan del in. de toekomst verdwijnen, al zal ook thans nog wel het een en ander aan de goede trouw van de debitrice en den trus tee moeten worden overgelaten. Geheel uit te schakelen is deze al evenmin ais in welke overeenkomst dan ook. De obligatiemarkt heeft in de afgeloo- pen week in sterkere mate dan in de laat ste weken het geval was geweest onder den invloed verkeerd van de gebeurtenis sen in Frankrijk. Het aftreden van het Ministerie-Laval heeft de onrust over het lot van den franc opnieuw doen oplaaien, en ook tn het koersverloop van den gul den weerspiegelt zich de bestaande be zorgdheid. Zoowel de dollar als het Pond Sterling zijn weer ten opzichte van den franc en den gulden gestegen; dat de koersstijging van het Pond geen grooteren omvang heeft aangenomen, moet worden toegeschreven aan interventies van het Engelsche Valuta-Egalisatiefonds, het welk een voortdurende controle op de markt heeft uitgeoefend. Over het toe komstige koersverloop van den franc valt nog weinig te voorspellen; de lange duur van de regeeringscrisïs, die men in Frank rijk voorziet, kan onmogelijk aan het ver trouwen in de waardevastheid van den franc ten goede komen; hiertegenover staat echter, dat men herhaaldelijk in Frankrijk langdurige periodes van poli tieke onzekerheid heeft meegemaakt, waaruit de franc toch weer heelhuids te voorschijn is gekomen. Mede met 't oog op de positie van den gulden mag men slechts hopen, dat dit ook ditmaal weder het geval zal zijn. Het tijdstip van de inschrijving op de nieuwe Nederlandsche staatsleening viel samen met de nieuwe onrust op de va luta-markt en dit is aan het resultaat van de uitgifte natuurlijk niet ten goede ge komen. Onder deze omstandigheden viel het nog mee, dat een bedrag van ruim f. 59 millioen door het publiek is Inge schreven; het resteerende bedrag der lee ning ad f. 45 millioen wordt door de Rijks instellingen overgenomen, die naar men weet de plaatsing van f. 50 millioen had den gegarandeerd. Natuurlijk zou het gunstiger voor de schatkist zijn geweest, indien niet of slechts voor een klein be drag een beroep op de Rijksfondsen had behoeven te worden gedaan. De bij deze instellingen beschikbare middelen had den dan voor een eventueele volgende uit gifte kunnen worden gereserveerd, even eens ter consolidatie van vlottende schuld. Hoewel de uitgifte der nieuwe leening dus ondanks de minder gunstige invloe den van buitenaf geen mislukking is ge worden, is het resultaat toch niet zóó bemoedigend, dat binnenkort van de zijde van den Staat opnieuw een beroep op de markt zal worden gedaan. Ook de kans op een voortzetting der uitgiften van provinciale en gemeenteleeningen is veel geringer geworden. De 4»/» leening Gel derland ad f. 4.38 millioen kon trouwens reeds niet geheel worden geplaatst, mede doordien met den emissie-koers van 99 3/4% de marktpositie wat was over schat- Met de aankondiging eener 4"/o conversie-leening der gemeente Utrecht a 9S'/t7» heeft men eveneens niet in vol doende mate rekening ermede gehouden, dat de verhoudingen op de obligatiemarkt nog al te zeer afhangen van den labie- len toestand op de valuta-markt. De no- teeringen zoowel van staats- als van pro vinciale en gemeente-leeningen zijn in de afgeloopen week vrij scherp terugge- loopen. Op de aamdeelenmarkt was de kooplust in de eerste helft der week tot staan ge komen en leidden winstnemlngen zelfs tot een verlaging van het koerspeil. Later deed zich echter de invloed gevoelen van de opleving der vraag naar buitenlandsche aandeelen van Fransche zijde waarvan uiteraard weer voornamelijk die Neder landsche fondsen profiteerden, die op de Parijsche beurs officieel worden verhan deld. Behalve aandeelen Koninklijke. Phi lips en Amsterdam-Rubber behooren hiertoe thans ook aandeelen Handelsver. „Amsterdam", die onlangs tot de officieele noteering te Parijs ziin toegelaten. De vraag naar H.V.A. werd nog gestimuleerd door de berichten betreffende verdere be langrijke afdoeningen door de N.I.V.A.S.. die in den loop van deze maand meer dan 100.000 ton suiker heeft verkocht, die aan de voorraden op Java konden konden ont trokken. Ook de Rubbervoorraden bii de producenten nemen gestadig af. dank zij de gunstige ontwikkeling van de vraag van de zijde der verbruikers zoowel in Amerika als ln Europa. Verwacht wordt, dat het rubberverbruik in Januari een record hoogte zal vertoonen. In verband hiermede is de rubfcerprijs na een kortstondige in zinking opnieuw opgeloopen en hierdoor is de stemming voor rubberaandeelen gunstig beïnvloed. Tabaksaandeelen waren na eenige reactie later eveneens in herstel; het con tingent voor tabaksinvoer jn Duitschland is thans weliswaar officieel vastgesteld op 20 millioen Mark wat slechts een klein deel is vair het bedrag, dat in andere jaren aan Ned. Indische tabak in Duitsch land wordt geïmporteerd, maar het con tingent is reeds op grond van de plaatsing van de scheepsbouworder in Duischland door de Kon. Faketvaart Mij., met Mk. 5 millioen verhoogd en de mogelijkheid van verdere dergelijke compensatie-trans acties is niet uitgesloten. Aandeelen Kon. Petroleum werden be halve door de Parijsche aankoopen ook gunstig geïnfluenceerd door berichten over verdere prijsverhooeingen van petroleum en benzine ln Amerika en een aanhoudende verbetering der sta tistische positie van deze producten. KON. HOLL. LLOYD. EEMLAND, 25 Jan. v.m. 10 u. van B,-Aires te IJmuiden verwacht. KON. NED. STOOMB. MIJ. PLUTO, 24 Jan. van Hamburg t« Amst. CRYNSZEN, 24 Jan. van Amst. n. W.-Indië. AJAX. Amst. n. Kopenhagen, pass. 24 Jan. vjn. 3 u. Holtenau. PERSEUS, 23 Jan. van Alicante n. Barce lona. ULYSSES. 23 Jan. van Tanger n. Oran, VULCANUS, 24 Jan. van Amst. te Ham burg. ODYSSEUS, 24 Jan. van Amst. te R'dam. POSEIDON. 24 Jan. van Amfit. te R'dam. MIJ. NEDERLAND. SEMBILAN, wordt 25 Jan. v.m. 8 U- van Macassar te Amst. verwacht. HOLLAND—AFRIKA LIJN. RANDFONTEIN, uitreis, 24 Jan. te Ant werpen. HOLLAND—WESX-AFRIKA LIJN. AMSTELKERK, 23 Jan. van Amst. te Ham burg. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN. ALPHERAT, 24 Jan. v.m. van Hamburg te Rotterdam. ALDABI, 23 Jan. van R'dam te B.-Aires. HOLLAND—AMERIKA LIJN. STATENDAM, toeristenvaart, 24 Jan. van New-York n. W.-Indië. ROTT. LLOYD. SIBAJAK, thuisreis, 24 Jan. v.m. 9 uur van Port-Said. KOTA TJANDI, thuisreis, 23 Jan. n.m. 10 u. te Londen. JAVA—NEW YORK LIJN. KOTA PINANG, 24 Jan. van New-York te Singapore. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. MADOERA, 23 Jan. van Beira n. Macassar, o - DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. SOHIELAND, 23 Jan. van de Tyne te Ham burg. HENNIE, Par n. Terneuzen, pass. 23 Jan. Bevezier. LINGE. Antwerpen n. Casablanca, pass. 23 Jan. VUssingen. EBRO, sleepboot, vertrekt 24 Jan. v.Havre n. Rotterdam. BATAVIER VII, 23 Jan. van Middlesbro n. Aberdeen. JOBSHAVEN, New-Orleans n. Londen, was 23 Jan. 300 mijlen Z. van Cape Race. FRIESLAND, 23 Jan. v. Belfast n. de Tyne. BATAVIER II. 24 Jan. van R'dam te Gra- vesend. Industrieele aandeelen en seheep- vaartwaarden trokken minder belangstel ling doch ook hier trad lp de tweede helft der week eenig koersherstel in. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop; 4 "/o Nederland 99-3/16, 97 3/4. 3'It Nederland 95'/,. 93'/,. 2'/, N.W.S. 76. 74 1/4 4 "A, Ned. Indië 98 3/16 98 1/8. 4 Amsterdam 04 7/8 93 1/4 3'/, Noord-Holland 93 3/4, 93. Handelsver. „Amsterdam" 243 240V,. 247'/,. 246. Javasche Cultuur 141. 144, 139 145 143'/, Koloniale Bank 55 3/4. 60 3/8. 59 3/4. Amsterdam-Rubber 120, HB'/t. 125 3/4. Oost Java Rubber 118, 116. 123'/!. Dell Batavia Mii. 189 1871/4 191. Dell Mij. 206 203 207. Kon. Petroleum Mij, 230. 227V, 235 3/4. Philips' 220'/;. 218'/,. 221, Unilever 105 1/4 104'/,, 106 5/8 Aku 26 3/4, 28 8/4. Ned Scheepvaart Unie 53 1/4. 55. BS1/,. 8S

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11