De Italiaansch-Abessynische oorlog. Wat de Werkloozenzorg kost LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 25 Januari 1936 GEMENGD NIEUWS. De lasten komen neer op f. 2.— per gezin per week. PESSIMISME TE ROME. TEGEN EEN AUTO GEREDEN. De slag aan het Noordelijk front De Italianen zeggen, dat zij in den drie- daagschen veldslag aan het Noordelijk front de overwinning hebben behaald, doch de Abessijnen verklaren, dat de slag nog niet ten einde is en zonder onderbre king wordt voortgezet. Te Addis Abeba vertelt men, dat de Abessijnen vertrouwen hebben in den goe den afloop der gevechten, welke gaan om Makalle. Volgens inlichtingen uit Eritreesche bron zouden ongeveer 25.000 man van het puik der Abessijnsche troepen Dinsdag j.l. bij Makalle een offensief hebben ontke tend. Twee divisies Askari's lagen ten Oos ten van Makalle In stelling. Zij bescherm den den rechtervleugel der Italiaansche strijdkrachten in den sector van Makalle. Ten gevolge van de onstuimige Abes sijnsche aanvallen zijn, naar men ver klaart, de inheemsche afdeellngen op het gros der Italiaansche troepen teruggetrok ken De Italianen zonden vervolgens een divisie blanke troepen, die een aanval de den op de Abessijnsche flank. De Italiaansche artillerie schoot groote bressen in de Abessijnsche gelederen. Bij het vallen van den avond hadden de Abes sijnen Dinsdag een gering voordeel be haald. Woensdagochtend ondernamen de Ita lianen een tegenaanval na een korte ar tillerie-voorbereiding. De Italiaansche in fanterie wierp zich op de Abessijnen. Er ontstond een verschrikkelijk gevecht van man tegen man. terwijl de Italiaansche vliegers de Abessijnsche colonnes bombar deerden en ze met mitrailleur-vuur be stookten. Donderdag werden de infanteriegevech- ten hervat, en, aldus voegt men uit Eri treesche bron aan deze mededeeling toe, de Italianen bleven meester van het ter rein en namen honderden Abessijnen krijgsgevangen. Volgens bericht uit Addis Abeba, zijn in den slag ten Zuidwesten van Makalle 1700 Italianen gedood, terwijl 800 soldaten, waarvan velen van Oostenrijksche af komst, zich vrijwillig overgaven. Het lijkt ons er veel op, dat de slag ..remise" geëindigd ls! Uit het Zuiden. Volgens opgehouden telegrammen van den correspondent van Reuter-ANP bij het leger van generaal Grazlanl werd Neghelll genomen, nadat het door 24 Ita liaansche vliegtuigen was gebombardeerd. Neghelli is onlangs door ras Desta ont ruimd, die met twee automobielen en ne gen vrachtauto's vandaar was vertrokken. Een Italiaansche afdeeling achtervolgt hem. Een Abessijnsch krijgsgevangene heeft tegenover een correspondent van Reuter- ANP verklaard, dat de stamhoofden er den krijgers voor hadden gewaarschuwd, dat. Indien zij zich zouden overgeven, zij door de Italianen zouden worden ont hoofd. De bron van Siltu. welke zich bevindt in het onlangs door Graziani veroverd gebied kan dagelijks 180 HL. drinkwater leveren. Het leger van Ras Desta, dat ondanks zijn geringe troepensterkte het Italiaan sche offensief tot staan heeft gebracht aldus wordt uit Addis Abeba medegedeeld heeft zijn nieuwe stellingen betrokken. Ter versterking van het leger heeft de hoogste Abessijnsche legerleiding Dedjas Makonnen met ongeveer 75.000 man der waarts gezonden. Dedjas Makonr.en gaat door voor een voortreffelijk militair, die ook met de Europeesche oorlogstechniek uitstekend vertrouwd is. Hij heeft vroeger de militaire academie van Sint Petersburg bezocht en later eenigen tijd als Abessijnsch gezant in Parijs doorgebracht. In Abessijnsche kringen gelooft men niet, dat generaal Graziani wederom een ooging zal doen vanuit Gorahel en Wal Wal in de richting van Djidjiga of Harrar op te nikken. Men verwacht veeleer, dat de Italiaansche legerleiding dit slechts bekend gemaakt heeft om de Abessijnsche troepen te misleiden. Men verwacht, dat wanneer de Italianen wederom tot den aanval overgaan, dit op het front van Dolo zal geschieden. Deserteurs in Kenya. Een telegram uit Nairobi (Kenya) meldt, dat de grenswacht van de Kenya-kolonie gisteren 380 Askari's uit Eritrea ontwa pend en geïnterneerd heeft, die uit het Italiaansche leger waren gevlucht en de grens hadden overgestoken. Onder deze soldaten waren ook verschil lende onderofficieren die eenigen tiid ge leden uit Eritrea naar het Zuiden waren gezonden, ter versterking van de troepen van generaal Graziani. Zii ziin allen geïnterneerd in een spe ciaal kamp. in de buurt van Isiolo in Kenya. Geneve werkt door. De voorzitter van de coördinatie-com missie inzake de sancties tegen Italië heeft besloten, de commissie van deskundigen welke belast is met de controle on de toe passing der sancties tegen 29 Januari bij een te roenen Voorts heeft de voorzitter besloten tot bi'eenroepingen van de commissie van oc'roleum-deskundigen tegen 3 Febr. a.s„ welk" commh1'" tot taak zal hebben zoo spoedig mogelijk een rapport voor te leg gen aan de commissie van achttien inzake de doeltreffendheid van een eventueele uitbreiding der sancties tot een oetroleum- embargo teven Italië. Italiaansch memorandum aan sanctie-landen. Naar aanleiding van het memorandum, dat de Engelsche minister van bultenland- sche zaken. Eden, heeft ingediend bij de coördinatiecommissie betreffende de mili taire overeenstemming, die tot stand was gekomen tusschen Engeland en Frankrijk, Zuid-Slavië, Griekenland en Turkije, heeft de Italiaansche regeerlng een memoran dum gezonden aan de regeeringen van Engeland en de andere sancties toepas sende landen, waarin zij met name pro testeert tegen de interpretatie van dp toe passing van paragraaf 3. artikel 15 r'r „het Engelsche memorandum op een basis (Van een specialen correspondent). Rome, Vrijdagavond. Het Engelsche memorandum over de gedachtenwisseling met de Fransehe en andere regeeringen wordt te Rome als een buitengewoon waardig document be schouwd. De nieuwe pogingen om een wig te drij ven tusschen de diverse landen, die de sancties ondersteunen, worden door de Italiaansche pers in geëxalteerde bewoor dingen begroet, Het feit, dat de heer Flandin thans mi nister van Bultenlandsche Zaken in Frank rijk ls. samen met het merorandum, is een buitengewoon ernstige slag voor Italië. Men zegt, dat de nieuwe Fransehe mi nister anders tegenover Italië staat en dat hij niet van plan is van beide wallen te eten. De verwachtingen in Italië om trent het slagen van nieuwe vredespogin gen zijn daarom weer beneden nul ge daald. Men had zich juist vastgeklampt aan de hoop. dat deze Volkenbondszitting zonder eenig belang zou zijn ten gevolge van het overlijden van den Engelschen koning en de minlsterieele crisis in Frank rijk. De dagbladen, die tot nu toe met over tuiging hebben beweerd, dat niemand ooit meer van een petroleumboycott zou hoo- ren, zijn thans uiterst verontrust over de berichten uit Genève en kunnen niet an ders dan toegeven, dat groote dingen voor de deur staan. In Italiaansche officieele kringen is men nog steeds niet bereid te zeggen, of Italië een boycott op petroleum als 'n vijandige daad zal opvatten. Men heeft daar den in druk. dat Italië's houding tegenover een petroleumboycott voorloopig zal afhangen van hetgeen zich buitenslands afspeelt. Een der grootste moeilijkheden hier is geld te vinden om de geweldige petro- leumvoorraden. die uit het buitenland worden aangevoerd te betalen en tanks te bouwen om deze voorraden op te staan. Uit Genua wordt gemeld, dat verschei dene booten weigeren hun lading achter te laten zonder contante betaling. De vo rige week zouden vier booten zijn terug gekeerd met een lading aan boord. De „Ottobro" publiceert een oproep aan de Italianen in Frankrijk om goud op te zenden De oproep is in de gewone rheto- rische stijl en eindigt met de woorden: Geeft goud aan het Moederland. Uw trouwring vertegenwoordigt hoofdzakelijk éën ding en dat is petroleum". Copyright New Chronicle A NP.) stelt van overeenkomsten van militairen aard, aangegaan tusschen de Engelsche regeering en andere regeeringen". Het memorandum legt er den nadruk op, dat ten eerste in de interpretatie zooals diè door het Engelsch memorandum weerge geven wordt artikel 16 met zich mede zou brengen „volledige solidariteit met elk der leden, dat aangevallen zou worden door een staat, die inbreuk zou hebben gepleegd op het handvest, wanneer deze aanval werke lijk uitgelokt was door de toepassing van dit artikel, waarvan tot uitvoering gemeen schappelijk zou zijn besloten." Nu zou men moeilijk het feit kunnen tegenspreken, dat voorafgaande aan de bovengenoemde ge- dachtenwisselingen maatregelen van bui tengewonen aard genomen waren door een vreemde mogendheid, zonder dat daarvan mededeeling werd gedaan aan den Volken bond en terwijl deze nog bezig was met het bestudeeren van het geschil en in ieder geval voordat de mogelijkheid zich had voorgedaan een beroep te doen op arti kel 16." Het memorandum tracht vervolgens aan te toonen. dat de door het Engelsche me morandum bedoelde hypothese niet be staande is, aangezien zij categorisch te gengesproken is door Italiaansche verkla ringen. „die plechtig herhaald zijn", dat Italië al het mogelijke zou doen. opdat het conflict niet de portee zou krijgen van een Europeesch conflict. Uit de antwoorden van Frankrijk, zooals die aangehaald worden in het Engelsche memorandum, trekt het Italiaansche me morandum het argument, dat „deze hypo these genomen als basis voor de onderha vige overeenkomsten niet voorzien kon worden", aangezien „de Engelsche regee ring, volgens het Fransehe aritwoord, de Fransehe regeeerlng de verzekering biedt, dat zij niet het initiatief zou hebben ge nomen tot eenigerlei maatregel tegen Ita lië, wanneer dit niet conform was aan een beslissing, die door den Volkenbond was genomen, of genomen zou worden, en in volledige overeenstemming met Frankrijk. Een zoodanige beslissing is nooit van den kant van den Volkenbond genomen, aan gezien de toepassing van de economische en financleele maatregelen, Ingeval van con flict. in geenen deelc het onderwerp ge vormd heeft van eenigerlei beraadslaging in den Raad of in de Volkenbondsvergade ring. De regeeringen van de staten, die lid zijn van den Volkenbond, en die de bewuste maatregelen ten opzichte van Italië toepas sen, hebben integendeel gehandeld Inge volge besluiten, die elk afzonderlijk indivi dueel heeft genomen." Het memorandum legt er den nadruk op, dat Italië zich voor behoudt, een nauwkeuriger oordeel te vor men over de besprekingen der Engelsche en Fransehe staven en de uitwisseling van nota's, waarover het Britsche memoran dum spreekt, „op het oogenblik, waarop het volledig kennis zal dragen van deze over eenkomsten." Het memorandum verklaart: „de Ita liaansche regeering moet tenslotte opmer ken. dat het feit. dat de regeering van een staat, die lid ls van den Volkenbond, en geen betrokken partij ls. bulten Iedere be slissing van den Volkenbond om, indlvi- dueele initiatieven neemt, en bijzondere overeenkomsten aangaat van militair ka rakter. of van de soort waarover hier sprake ls, niet ten voordeele kan zUn van de Europeesche veiligheid, en bovendien niet in overeenstemming is met den geest van het Volkenbondshandvest. Deze initia tieven, en deze overeenkomsten van mili tairen aard. in seotoren, die buiten het Italiaansch-Abessijnsche conflict, liggen, geven aldus aan. dat dit inderdaad geschied is ln een spheer van ernstige bezorgdheid, 74 jarig man uit Aalsmeer gedood. Gistermiddag om ongeveer half drie is op den Burgemeester A. Colijnweg bij de Kleine Noorddiikkade te Amsterdam de 74-jarige F. Hijstee uit Aalsmeer—Oost met 'zïin rüwiel bardoes teven een Dasseerende personenauto gereden welke werd be stuurd door den heer S. uit Ouder-Amstel. De oude man smakte met het hoofd tegen den asbhaltweg en was terstond dood. Den chauffeur treft geen schuld. VALSCHE POSTWISSEL TE WADDINX- VEEN AANGEBODEN. De dader aangehouden. Men meldt ons uit Waddinxveen Een zekere R„ kantoorbediende te Gouda, had zelf een postwissel van f. 100, valsche- lljk opgemaakt en die ten eigen name gesteld. Hij deed het voorkomen alsof deze afkomstig was van een financieele instel ling uit Zand voort. Hij endosseerde dezen wissel aan 'n kennis van hem te Waddinx veen Men vertrouwde daar echter de zaak niet en stelde den burgemeester onmiddel lijk in kennis van deze vervalsching Deze heeft dadelijk een uitgebreid on derzoek ingesteld, verschillende stukken op de aak betrekking hebbende in beslag genomen en de aanhouding en overbren ging van genoemden R. aan de Goudsche politie verzocht. Het resultaat is. dat deze aan den bur gemeester een volledige bekentenis heeft afgelegd. Als verdacht van valschheid in geschrifte en oplichting is de jonge man daarna ter beschikking ran de Justitie te Rotterdam gesteld. o INBRAAK TE ZAANDAM. Bijna achthonderd gulden meegenomen. Te Zaandam ls ingebroken in het kan toor van de firma J. Kakes. bouwbedrijf in de Oostzijde. De dieven hebben zich meester gemaakt van f.700 a f.800. Nadat men zich toegang tot het gebouw had verschaft, kwam men door. de werk plaats in het kantoor, waar zich twee brandkasten bevonden. Na eerst getracht te hebben een der brandkasten met een breekijzer te openen, vond men in een der bureaux den sleutel, zoodat men ver der zonder moeite den buit te pakken kreeg. Verschillende feiten wijzen er op, dat de inbreker (si met den toestand ter plaatse goed op de hoogte waren. Behalve een be drag aan geld hebben zij ook voor de firma waardevolle stukken meegenomen, o.a. accepten van de Haagsche Hypotheek bank en vacantiebonnen van bouwvak arbeiders. De schade wordt door verzekering ge dekt. (Hbld.) KIND ONDER DE TRAM. Gistermiddag onï tVföe uur is het vijf jarig dochtertje van den heer H.. ge meente-architect te Ridderkerk, voor de ouderlijke woning aantelen Rijksstraatweg door een tram van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij overreden en on middellijk gedood. o DE INBRAAK TE NUNSPEET. De politie en justitie blijken een goeden slag geslagen te hebben met de arrestatie van „Witte Nelis" en twee andere man nen, die zooals bekend, thans te Zwolle in arrest zitten. Een van de drie heeft bekend deelgenoot te zijn aan den inbraak te Nunspeet in de melkfabriek van den heer Schaap. Op het fabrieksterrein heeft hij verschillende aanwijzingen gedaan. De beide andere verdachten blijven ontken nen. ofschoon de derde, die bekend heeft, reeds tal van bijzonderheden van zijn beide medeplichtigen heeft meegedeeld. Het onderzoek door de Rijksrecherche duurt nog steeds voort, o AUTO'S TE WATER GEREDEN. Op den bochtigen provincialen weg van Kessel naar Maren IN.-B.), slipte gister middag, ten gevolge van het gladde weg dek, een auto. De bestuurder, de heer B. uit Hilversum, veryoor bij de slippartij de macht over zijn stuur met het gevolg, dat de auto van den weg raakte en pardoes ln de naastgelegen vaart terechtkwam. De auto verdween onder water, doch de bestuurder, die zijn tegenwoordigheid van geest niet had verloren, wist het raampje van de cabinedeur te openen en zag kans hierdoor naar buiten te kruipen om ver volgens behouden op het droge te komen. Na van droge kleeren te zijn voorzien kon de heer B. per spoor naar huis terugkee- ren. De auto is later met een kraanwagen opgehaald. Den vorlgen dag gebeierde op denzelfden weg een soortgelijk ongeluk met een ge zelschap, dat op weg was naar een trouw partij. De auto, waarin vier personen wa ren gezeten, buitelde op ongeveer dezelfde plaats in het water. Het gelukte den inzit tenden deels zelf en deels met de hulp van toegeschoten omwonenden uit de auto te kruipen. Drijfnat moest het gezelschap bruiloftsgasten den tocht naar het dorpje Kessel vervolgen. (Tel.) en bijgevolg een gevaar vormt voor den Europeeschen vrede. Terwijl het Britsche memorandum aan de overeenkomsten, waarop het betrekking heeft, ieder algemeen karakter met betrek king tot artikel 16 ontzegt, door er den nadruk op te leggen, dat deze overeenkom sten slechts een hypothese op het oog heb ben, beschouwd met betrekking tot het Italiaansch-Abessijnsche geschil, kent zelve uit dien hoofde aan deze overeenkomsten, een beteekenis toe, die eens te meer aan de Italiaansche regeerlng de plicht oplegt, een krachtig protest te doen hooren." De Italiaansche regeering maakt gebruik van deze gelegenheid om nadrukkelijk te herhalen, dat haar actie een koloniaal ka rakter draagt, veroorzaakt door met docu menten gestaafde omstandigheden, en dat zij niet voornemens is. te vormen, en nooit vormen zal, een bedreiging voor den Euro peeschen vrede. Voor de Industrieele Club en het depar tement Amsterdam der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft gister avond te Amsterdam de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkver schaffing over .Werkloozenzorg in Neder land" gesproken. Met behulp van eenige grafieken, welke aan den wand waren opgehangen, schetste spr. den omvang van de werkloosheid in ons land. Het aantal ingeschreven werk loozen bedroeg aan het einde van Decem ber 1933. 1934 en 1935 resp. rond 293.000. 400.900 en ruim 468.000. einde Mei 1933 292.000, een jaar later 293.000 en einde Mei 1935 ruim 356.000 Het aantal van hen die of door steun of door werkverschaffing worden geholpen beliep einde November 1933 rond 189.000 id. id 1934 210.600. ld. id. 1935. ruim 242.000 De verhoudine van gesteunden en door de werkverschaffing geholpenen ls 3 1. Wanneer men bii het aantal personen dat uitsluitend uit hoofde van werkloozenzorg geholpen wordt, de ge zinsleden telt. dan komt men tot een aan tal Nederlanders dat niet zooveel ln aantal zal afwijken van het aantal burgers dat ln Rotterdam en Den Haag samen woont Het is niet buitengesloten, dat alleen voor wat de werkloozenzorg betreft ln 1935 van overheidswege een bedrag be schikbaar Is gesteld dat niet ver van de 150 millioen gulden ligt. Wanneer men dit bedrag omslaat over alle Nederlanders, dan komt men op een cijfer van ongeveer f. 18 a f. 19 per jaar hetgeen overeenkomt met ongeveer f. 1.25 per gezin en per week. d.i. dus f. 60 a f. 65 per jaar. Wanneer men dan ook nog rekening houdt met de uit gaven voor armenzorg, die ongeveer 110 millioen gulden per jaar bedragen, dan zijn de uitgaven voor werkloozen- en armen zorg per Nederlander ongeveer f. 34 per jaar of wel dooreengenomen f. 2 per gezin en Der week. Spr. behandelde voorts de werkloosheids verzekering. Van 1917 tot 1934 is meer dan 194 millioen gulden door middel van de werkloosheidsverzekering uitgekeerd, waar van ongeveer de arbeiders die tegen werk loosheid verzekerd zijn. zelfs 73'h millioen gulden hebben opgebracht. Over de steun regeling zeide spr. vervolgens o.m„ dat deze vooral in de steden toegepast wordt. Daar na kwam hii od de werkverschaffing. Van hetgeen op dat gebied in de laatste 15 a 16 jaar is gebeurd gaf spr een schets: ontginningen, ontwateringen enz. De methode welke de laatste jaren zooveel mogelijk wordt toegepast is het uitscha kelen van de machine en het daarvoor in VERDRONKEN. Gistermiddag is te 's-Hertogenbosch de 5-jarige Henkje Vos, wonende aan de Brcede Haven, in een onbewaakt oogen blik bij het spelen van den hoogen kade muur aan de Buitenhaven gevallen en verdronken. PENNINGMEESTER VERDWENEN. Naar wij vernemen heeft de penning meester van een begrafenisvereeniglng te Amsterdam, die sedert 14 dagen zonder achterlating van adres is verdwenen, het in hem gestelde vertrouwen op grove wijze misbruikt. Hoewel nog niet precies vast is te stellen, hoe groot de door hem veroor- zaakt^schade ls, vreest men. dat de thans vcortvTuehtige een bedrag van eenige dui zenden guldens heeft ontvreemd uit de kas der vereeniging. Sedert bijna 30 jaren heeft de man van het bestuur der vpr- eeniging deel uitgemaakt. Men heeft in hem het volle vertrouwen gesteld. o OP VRIJE VOETEN GESTELD. De heer M. uit Eefde, die sedert Zondag door de Gestapo te Düsseldorf ln voorloo- pige hechtenis was gehouden is gister avond te 8 uur te Eefde teruggekeerd. Den heer M. is niet medegedeeld waarom hij was aangehouden, en evenmin waar om hij thans ln vrijheid is gesteld. BUITENLANDSCH GEMENGD. VLIEGTUIGONGEVALLEN. Tijdens 'n proefvlucht bij Dessau is een vliegtuig van de Junkerwerke omlaag ge stort, waarbij de kapitein-vlieger Neuen- hofen en ingenieur Kreft om het leven kwamen. Kapitein Neuenhofen is tijdens den oor log overwinnaar geweest in 10 lucht gevechten en ls na den oorlog ln dienst van de Ju'nkerwerke getreden. In 1929 be haalde hij het wereld-hoogterecord. Een militair vliegtuig ls op het oogen blik, dat het op het vliegveld van het militaire kamp bij Casablanca ln Marokko zou landen, door een tornado gegrepen en tegen den grond gesmakt. Het toestel vloog in brand. De inzittenden, een kapi tein en zijn adjudant, kwamen in de vlam men om. Bij het Amerikaansche vlootsteunpunt Pearl Harbour voor Honoloeloe zijn twee bommenwerpers die van een nachtelijke oefening terugkeerden, met elkaar in bot sing gekomen. De beide toestellen stortten van 300 M. boven het vliegveld brandende neer. Zes inzittenden vonden den dood, twee konden zich met parachutes redden. o ONTVOERDERS TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. Volgens een telegram uit St. Paul (Min nesota» zUn Harry Sawyer en William Weaver tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot verkrijging van een som van 200.000 dollars als losprijs voor den ontvoerden bankier Edward Bre mer. in Januari 1934. De derde beklaagde Cassius Macdonald werd eveneens schul dig bevonden, doch ziin vonnis werd uit gesteld tot 1 Februari. de plaats stellen van handenarbeid, bUv. bij het graven van sommige gedeelten van de in aanleg zijnde Twente-Rijnkanalen en de verbeterlngswerken aan de Maas. Spr. stond verder stil bij den arbeid van het Werkfonds, en zeide o.m.. dat de vakbe weging bli de bepaling van de loonen blitk geeft van duideüjken werkelijkheids zin en gevoel om te willen medewerken aan het door de regeerlng gestelde doel. Het ligt Tn het voornemen van de regee ring. in afzienbaren tijd nieuwe credleten aan te vragen. Spr, kwam nu op den loonbijslag ln den landbouw, die hierop neerkomt, dat onder allerlei voorwaarden, de overheid aan een landbouwer, wanneer hti extra krachten aanneemt, een zekere vergoeding toekent. Tot leniging van de werkloosheid onder de jeugd heeft vermoedelijk alleen het Rijk in 1935 ongeveer een millioen gulden be steed. waarboven dan nog komen de be langrijke bedragen door de gemeentebe sturen uitgetrokken en de eveneens groote geldsommen, welke de richtingen voor dit doel ter beschikking hebben gesteld. Spr. behandelde de centrale werkplaatsen, het theoretische- en vakonderwijs, de bijzon dere werkverschaffingen. Samenvattende zeide spr. dat men niet moet denken dat ondanks den geweldigen omvaing van de werkloozenzorg in ons land, er reden ls om te wanhopen over den arbeidslust van dc werkloozen zelf. Zij die dagelijks in den arbeid van de werkloozen zorg zitten weten, dat zeer zeker onder de meer dan 200.000 die geholpen moeten worden, een zeker aantal is. dat van wei nig fut blijk geeft, maar het overgroote deel van de werkloozen is werkelijk bezield' met de gedachte om te willen werken en men zij dus wel zeer voorzichtig met te spreken over arbeidsschuwheid e.d. Als men zelf dag in dag uit het voorrecht ge niet van te mogen arbeiden, dan beseft men soms niet voldoende wat het zeggen wil, om iederen dag weer te moeten op staan en als eenigen gang in het dage- lljksch leven den loop naar het stempel lokaal te hebben. Bewondering moet men ln feite hebben voor de vele duizenden die ondanks het naar beneden drukkende vara hun leven, blijk geven toch nog de kracht te hebben om er boven uit te komen. Bij al de moeilijkheden die de komende jaren ons nog wel deelachtig zullen ziin bü de zorg voor dé werkloozen. zal het noodig zijn dat ons geheele volk samenwerkt, om dat alleen daardoor het mogelijk zal zijn betere tilden te doen aanbreken HET SCOTTSBOROPROCES. Een der beklaagden ln het Scottsboro- proces Powell werd gisteren door politie agenten met revolverschoten ernstig ge wond. nadat hii een aanval met een mes had gedaan op een politiebeambte, die naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Ook Powell, die blilkbaar door vele schoten was getroffen, moest ln het zie kenhuis worden opgenomen. Powell had den politiebeambte aange vallen tijdens de overbrenging der be klaagden van Decatur naar Birmingham (Alabama). o AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Tien personen gedood. Uit Fort Wayne (Indiana) wordt ge meld: Een trein, die op weg was naar Detroit, is op een overweg in botsing ge komen met een auto. waarin twaalf per sonen waren gezeten. Tien personen ziin om het leven gekomen, terwijl voor het leven van twee ernstig gewonde kinderen wordt gevreesd. De gedoode inzittenden van de auto waren een vader en moeder met hun zeven kinderen, alsmede een vrouwelijk familie lid van de moeder, o WOLKBREUKEN IN ARGENTINIË. In de Argentljnsche provincie Corrien- tes hebben wolkbreuken gedurende de laatste dagen zeer groote schade aange richt. Steden en dorpen staan onder wa ter. In het district Esquina zijn 20 perso nen, voor het meerendeel kinderen, ver dronken. De licht gebouwde huisjes der armere bevolking, zijn door den vloed volkomen vernield en meegesleurd. De bewoners hebben op de hoogten hun toevlucht gezocht. In de stad Corlentes heeft de water massa de ln aanbouw zijnde promenade geheel vernield. De autoriteiten verleenen krachtige hulp. o BRITSCH SCHIP IN BRAND. Het Britsche stoomschip Forthbridge. is nabii het eiland Okinoshima ln brand ge raakt. De bemanning ls door een Japansch schip gered. DE KOUDE IN AMERIKA. In de Noordelijke Staten van de Ver. Staten duurt de grimmige koude nog steeds voort. Verscheidene streken zijn. opnieuw door een koudegolf geteisterd. Blijkens de jongste opgaven zijn de laat ste 3 dagen in 10 steden 129 menschen tengevolge van de koude omgekomen. Minnesota, Noord Dakota en Illinois melden nog temperaturen van —35 tot —49 gr. C. In de Oostelijke staten is de koude iets afgenomen, doch ook hier lig gen nog tal van plaatsen ingesneeuwd en van de buitenwereld afgesloten. m In Canada houdt de koudegolf nog steeds aan en de temperatuur bedroeg on geveer —20 gr. C. In Ontario is het leven op het platteland volkomen gedesorgani seerd. De Niagarawatervallen zijn geheel bevroren. Het plaatsje Ponto Franko aan het Haron-mcer is geheel geïsoleerd, ten gevolge van een sneeuwstorm; de bewo ners hebben gebrek aan levensmiddelen. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10