De richtlijnen der Fransche buitenlandsche politiek. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 23 Januari 1936 Genève en de betrekkingen met Engeland; de essentieele punten. RECHTZAKEN. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. GEMENGDJIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. „KOPLUKO" Door Franpois de Tessan, Oud-Onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken in Frankrijk. De schrijver geeft in dit artikel een waardeering van Fransch standpunt van de door Laval gevolgde politiek. Het groote debat, dat zich in het Fran sche parlement over de buitenlandsche politiële ontwikkeld heeft, is er de oorzaak van geweest, dat men zich een beter be grip kan vormen van de richtlijnen welke de regeering van den heer Pierre Laval volgt. Het is nutteloos de ontsteltenis te verbergen, die zich van een groot deel van de openbare meening. heeft meester gemaakt sinds het begin van het Itall- aansch-Ethiopisch conflict Talloos waren degenen die zich afvroegen of men de sinds het einde van den oorlog gevolgde politiek niet verlaten had en of men niet op een onvoorzichtige manier afweek van den weg. die door alle voorafgaande Fransche ministers van buitenlandsche zaken betreden was. Deze hadden zich op verschillende wijze en al naar gelang van de omstandigheden, nooit eenig ander doel voor oogen gehou den dan de collectieve organisatie van den vrede. Zij waren, temidden der grootste moeilijkheden blijven vasthouden aan het program der Europeesche reconstructie, gebaseerd op de gedachte der wedeekeerig- heid Zij hadden gehoopt alle logische consequenties uit het Covenant te kunnen trekken d.w.z. het scheppen van bijstands- verdragen geschikt om over geheel Europa een netwerk te spannen, waarvan geen enkele opening een poging tot den aanval zou toelaten. Zij hadden gepleit voor de automatische in werking treding. de snel heid en de algemeenheid der sancties. En ging men dit systeem thans verlaten om tot het oude voor-oorlogsche stelsel der allianties terug te keeren? Wilde men de procedures van den Volkenbond laten val len of. op z'n minst, verzwakken en ze zoo krachteloos maken dat zij in de toe komst van geen enkele beteekenis meer zouden zijn? Die angsten kwelden de lei ders der democratische partijen, ver knocht als zij waren aan de vredeszaak en de consolideering van den Volkenbond... Het Italiaansch-Ethlopische conflict heeft de Fransche regeering inderdaad aan een zware proef onderworpen. Zij had juist met Italië een schikking getroffen, waarbij de kwestie der oude grenzen in Afrika werd geregeld: zij had in Februari te Londen een plan van continentale soli dariteit ontworpen. Zij had eveneens ge tracht door middel van het Oostelijk Pact het accoord van Locamo aan te vullen en den vrede te versterken, zoowel in 't oosten als In het westen van Europa. De tegen haar raadgevingen In begon nen oorlog in Abessynië noodzaakte haar te kiezen tusschen haar vrienden en haar beginsel, tusschen een opportunistische handeling en het stelsel der algemeene veiligheid. Daarenboven wist iedereen te Parijs dat Duitschland het einde van het drama afwachtte om zijn keuze te doen en zijn buitenlandsche politiek te bepalen. Het vraagstuk was dus buitengewoon in gewikkeld. Velen achtten Pierre Laval te toegeeflijk ten opzichte van Italië. Men vreesde voor verkoeling van de zijde van Engeland en een verzwakking van den Volkenbond. Men leverde hevige critlek op zijn politiek van uitstellen. Hij scheen voortdurend tijd te willen winnen ten koste van de essentieele Geneefsche beginselen en de mogelijkheid met Italië een billijke onderhandeling te voeren. In alle redevoeringen van de sprekers der oppositie die elkaar op de Fransche tribune opvolgden, werd uiting aan deze verschillende bezorgdheden gegeven Allen hebben aangetoond, hoe gevaarlijk het zou zijn van de traditioneele politiek af te wijken of deze te verzwakken door te groote welwillendheid tegenover Italië, hoe funest een achteruitgang in de be trekkingen met Engeland, hoe onvoorzich tig een te losse interpretatie van het Co venant voor Europa in het algemeen en voor Frankrijk in het bijzonder zou zijn. Pierre Laval heeft volkomen begrepen, dat dit de vertolking was van de gevoe lens van het meerendeel der bevolking en dat hil zich onmogelijk tegen deze onweer staanbare opvatting kon verzetten. Hij heeft dan ook. wel verre van tegen te stribbelen en zich bezig te houden met de tegenovergestelde principes die vele zijner nationalistische aanhangers er op na hou den. getracht alle mogelijke voldoening te geven aan de democratische partijen der oppositie. Hii heeft de stellingen dezer groepen op nieuw tot de zijne gemaakt. Hij heeft zijn best gedaan om aan te toonen. dat hij altijd loyaal tegenover het Pact had ge staan. dat hij steeds had geijverd voor volledige overeenstemming met Engeland, dat hij Italië er van verwittigd had in geen geval de bepalingen van den Volken bond te zullen overtreden De president van den Franschen ministerraad heeft de handigste redevoering van ziin loop baan uitgesproken teneinde de vrees der linkerzijde te kalmeerenzonder de stemmen der rechterzijde te verliezen Hij aarzelde niet zich nadrukkelijk uit te spre ken vóór de sancties dié zoo krachtig door zijn vrienden veroordeeld waren en zelfs te verklaren, dat de overeenkomst tot hulpverleenlne in de Middelland^che Zee niet alleen het gebied der theorie had verlaten maar dat de technische détails reeds door de deskundigen van Frankrijk en Engeland waren vastgesteld. Laval heeft openlijk ziin vreugde uit gesproken voor de benoeming van Antho ny Eden tot Britsch minister van buiten landsche zaken. Hii heeft zinnen als deze Uitgesproken: Het Pact blijft onze inter nationale wet Hoe zouden wij een derge lijke wet kunnen verzwakken? Dat zou een loochening van ons Ideaal beteekenen en ons belang verzet er zich tegen. De poli tiek van Frankrijk baseert zich geheel en al op den Volkenbond". Hii heeft ten overvloede bevestigd, dat Frankrijk ten opzichte van alle sancties waartoe besloten was. nauwkeurig ziin plicht had gedaan en dat het dezen weg zou blijven volgen. Voortdurend zoo zeide hij is de Itallaansche regeering op de hoogte gehouden met de Fransche besluiten, zelfs wanneer zij een voor Musso lini pijnlük karakter droegen Laval voegde er aan toe dat zoo de verschillende ver zoeningspogingen totnutoe op niets waren uitgeloooen. het niet verboden was daar zulks op aanbeveling van den Volken bondsraad geschiedde andere pogingen in het werk te stellen om een conflict dat zoo enorm nadeelig was voor de belangen van geheel Europa te beëindigen. Hij heeft zich eveneens verdedigd tegen te beschuldigingen dat hij Italië zou heb ben aangemoedigd de Ethiopische cam pagne te beginnen en het een of andere geheime tractaat aan de accoorden van Stresa te hebben toegevoegd. Op deze wijze wilde hij zich vrijmaken van de per soonlijke verantwoordelijkheid waarvan volgens sommigen in deze kwestie geen sprake was. Hii heeft beloofd, dat voortaan elk initiatief dat door de Fransche regee ring genomen zal worden strict volgens het Pact zal worden genomen. Als de Fransche minister-president het échec van het compromis van Parijs be treurd heeft dan is dat niet alleen in het kader van het Italiaansch-Ethlopische conflict. Maar hij meende, dat. wanneer hij er in geslaagd was in samenwerking met Sir Samuel Hoare den vrede in Afrika te herstellen, de aldus versterkte Fransch- Britsche samenwerking in staat zou zijn te werken voor een uitgebreider organisa tie van den vrede en dat na de verzoe ning van Italië met den Volkenbond, ook Duitschland tot den Volkenbond terugge bracht zou kunnen worden Pierre Laval heeft het verlangen ken baar gemaakt dat in alle Franschen leeft naar een goed nabuurschap met Duitschland. Hit heeft uitdrukking gege ven aan den wensch tot een Fransch- Duitsche toenadering ..die een essentieele voorwaarde is voor de pacificatie van Europa". Hij is ten aanzien hiervan op het gebied der gevoelens gebleven en heeft geen enkel concreet voorstel geformuleerd tot oplossing van het vraagstuk der be wapeningen. Te Berlijn is ziin geste hof felijk doch gereserveerd ontvangen. Duitschland blijft op zijn standpunt staan en het zal dit niet eerder dan het daartoe eeschikt geachte oogenblik verla ten. Ofschoon zii met tevredenheid de ver klaringen van den Franschen minister president constateert ziet de Duitsche pers nog niet. gelijk het Berliner Tageblatt schrijft, „een aanmerkelijke verbetering in de situatie en een verandering in de totnogtoe gevolgde methoden". De nauwere Fransch-Britsche samen werking en bijgevolg de verhoogde auto riteit van den Volkenbond mogen den lei ders te Berlijn tot nadenken stemmen. De redevoering van Pierre Laval, min of meer welwillend ontvangen door de Fran sche nationalisten en ontstaan door de houding van de tegenstanders der demo cratische partijen bewijst, dat geen enkele minister van buitenlandsche zaken in Frankrijk zich ongestraft kan onttrekken aan den geest en den letter van het Cove nant. Wanneer de minister van buiten landsche zaken nog niet ten val gebracht is. dan komt dat omdat hii de instellingen heeft aangeprezen die in de buitenland sche politiek het program van zijn tegen standers vormen. Wanneer de grootste groep dezer tegenstanders voortgaat haar stem tegen hem uit te brengen dan ge schiedt dit. omdat zii nooit één oogenblik aan de juistheid van die politiek getwijfeld heeft. Dat is de grootsche demonstratie Van de gehechtheid van het democratische Frankrijk aan den Volkenbond en de Britsche vriendschap. Regeeringen verdwijnen maar deze twee fessentieele elementen van de continentale pacificatie zullen blijven bestaan. (Nadruk verboden). DE VERDUISTERING VAN f. 137.000. VERDACHTE VEROORDEELD TOT 2 JAAR MET AFTREK VAN PREVENTIEF. De Rechtbank te Haarlem veroordeelde heden den 56-jarigen L. L., vroeger chef van het plaatskaartenbureau der Nederi. Spoorwegen te Haarlem, die terecht heeft gestaan wegens verduistering van f 137.000 gepleegd In de jaren '32, '33, '34 en '35, tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De eisch was 2'/i jaar met af trek. PRED' KRRTTRTEN NOORDEN. Geref. Kerk: Heden nam- 7 uur, ds. W. v. d. Bos van Oude-Weterlng. NIEUWE-WETERING. Chr. School: Vrijdagnam. 7 1/4 uur, ds. H. A. Wiersinga van Leiden. o NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Enkhuizen 'als hulppred.) W. C. v. Unnik, cand. te Haarlem. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Dedemsvaart (als hulppred.), A. J. Radder, cand. te Hoo- geveen. MOTOR TEGEN EEN VRACHTAUTO GEREDEN. De motorrijder gedood. Gistermiddag omstreeks half drie Is op den driesprong tegenover de landbouw- huishoudschool In de Steenstraat te Horst (L.), de motorfietsrijder G. Boekesteyn in botsing gekomen met een vrachtwagen van een benzinemaatschappij. De heer B. werd tegen den grond geslingerd en was op slag dood. o TWEE KINDEREN OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag te ongeveer kwart over twee is op den Schagerweg te Stolpen (gem. De Zijp, N.H.) het 5-jarlg dochter tje van A, Groot tegen een vrachtauto op- geloopen. Het is in den loop van den mid dag aan de verwondingen overleden- Gistermiddag te ongeveer half drie ls te Hutssen het 5-Jarig dochtertje van J. Hen driks door een autobus van de Geldersche Tramweg Maatschappij op „Het Zand" overreden. Kort daarop is het kind over leden. o BRAND TE VLAARDINGEN. Te Vlaardingen werd gisteravond om streeks acht uur brand ontdekt in het pand le van Leyden Gaelstraat 37, waarin gevestigd is de sleeperij en goederenver- voerzaak van J. Lensveld. Het bleek, dat het vuur woedde op de eerste verdieping, waarop bieten en andere fourage lag. Door burgers werd getracht het brandje met emmers water te blusschen. Toen het zoo goed als uit was, zag men. dat het ook op de tweede verdieping bij den schoorsteen was gaan branden. De brandweer ver scheen spoedig ter plaatse met de auto brandspuit. Intusschen had de brand zich snel uitgebreid en de bovenste zolder, waarop ongeveer 10.000 K.G. hooi lag, brandde geheel uit. Een verstikkende rook ontwikkelde zich. zoodat het blusschen voor de spuitgasten een moeilijke taak was. Met vier stralen werd het vuur aan gepakt. Een massa water werd in het pand geworpen en na een uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. Het geheele pand kreeg veel waterschade, alsmede het naastliggende woonhuis van den heer Lensveld. De oorzaak van den brand is on bekend. Het pand ls verzekerd, de inboe del niet. o DE FRAUDE TE AMBT HARDENBERG. Uit de uitgebrachte rapporten van het door het verificatiebureau te Ambt Har- denberg ingestelde onderzoek van de boek houding der bedrijven, de gemeente en di verse organisaties blijkt, dat de admini stratie over het geheel slordig is geweest. De verantwoording van de huur voor de woningbouwvereeniging bleek waardeloos. Bij de landarbeidersvereeniging ontbre ken kwitanties van verleende voorschotten belooning van den administrateur en an nuïteiten aan de gemeente. Het is geble ken, dat verschillende rentezegels, waar voor wel uitgaven geboekt waren, niet zijn geplakt. In de landarbeidersvereeni ging is het tekort f. 4379.90. Tevens is er bij de Chr- Nationale Schoolvereenlging een tekort van f. 5500.—. Aan de zegelkas van de gemeente is f. 300onttrokken. Tevens is bij de woningbouwvereeniging een ongedekt verlies van f. 600, wat ont staan is door wanbetaling en te lage ra ming van exploitatiekosten. In de ge meentekas is een tekort van f. 25.68, wat echter op andere wijze is gedekt. Vad- o TE DUSSELDORP GEARRESTEERD. Omtrent den koopman M. uit Epe, die sedert Zondagavond vermist werd, is gis teravond bericht ontvangen dat deze te Dusseldorp is gearresteeerd Als niet-Ariër werd hij verdacht omgang gehad te heb ben met een Arisch meisje. HAARLEMMERMEER. Een burenruzie. De verstandhouding tusschen de aan den IJweg te Nieuw-Vennep schuin tegenover elkaar wonende famine's M. en v. O. liet reeds geruimen tijd veel te wenschen over en was tenslotte van dien aard geworden dat v. O. besloten had te gaan verhuizen. Toen men hiermede bezig was en M. be merkte dat het ernst was met het plan van zijn buurman, stak hij uit blijdschap de vaderlandsche driekleur uit het zolder raam van z'n woning. v. O. ontstak hierover zoo in woede, dat hij een stok greep en daarmede de vlag en een ruit van het zolderraam stuksloeg. Wegens vernieling werd aangifte gedaan bij de politie die proces-verbaal opmaakte. Nu op de Haarleimmermerlijnen uit de richting Aalsmeer het goederenvervoer niet verder plaats vindt dan tot Vijfhuizen, zal de spoorbrug over de Ringvaart aldaar voorloopig buiten dienst blijven. In ver band hiermede werd de wachter aan deze brug, de heer M. van Kommer, overge plaatst naar Delft. Namens de afd. Haarlemmermeer van de Communistische Partij Holland is in een tot B. en W. en den gemeenteraad ge richt adres verzocht om: den steun der werkloozen met 15 °/o te verhoogen; school- kleeding en schoolvoeding te versohaffen; steun te verleenen aan jonge werkloozen; het bonnenstelsel op te heffen en den brandstoffentoeslag te verhoogen. B. en W. stellen den Raad voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. o HILLEGOM. De heer J. E. van Nes van Meerkerk te Haarlem is met ingang van 3 Februari a.s. benoemd tot burgemeester der ge meente Kortenhoef (Gooi). De benoemde is 6 jaar volontair ter secretarie van de gemeente Hillegom. KATWIJK AAN ZEE. DE GESTRANDE POOLSCHE LOGGER. Positie veel ongunstiger geworden. De gestrande Poolsche logger ls door het voortdurend stormachtige weer steeds dieper onder het waterniveau gezonken. Zijn positie is belangrijk ongunstiger ge worden. Slechts de masten en een deel van den voorsteven, waarover de bran- dingsgolven heenstuiven, steken nog bo ven het water uit. Het schip vormt door zijn ligging vlak bij den mond van de Uitwatering, voor de garnalenvlsschers bij het In- en uitvaren een leelijke „sta-in- den-weg". Om goed en wel de Uitwatering binnen te komen, zal bij een stevigen wind, van den visscherman met zijn rank scheepje veel zorg en beleid noodig zijn. Er liggen thans een tiental dezer bootjes hl de Uitwatering. Is de zomer voor deze kleine groep visschers redelijk goed ge weest (het weer was goed en er werd nogal eens gespuid), na Augustus heeft het on stuimige, bijna voortdurend ongunstige weer hen volkomen belet, met hun kleine vaartuigen de visscherij uit te oefenen. Daar er ook aan den wal gedurende den gedwongen stilstand der visscherij bij het reederljbedrijf of anderszins in de om geving, geen werk voor hen openstaat, is de maatschappelijke toestand van deze catagorie menschen verre van rooskleurig! ALGEMEENE LEDENVERGADERING VAN „MODERN GEORGANISEERDEN". Over het „Plan van den Arbeid". Deze drukbezochte vergadering in de gemeentezaal stond onder leiding van den heer W. D. Huisken. Onderwerp was het Plan van den Arbeid, Deze heette allen welkom namens de pl. Plancommissie. Wij moeten over het Plan praten, aldus spr., het moet in hoofden en harten komen. Als het Plan leeft in het volk, dan zal er géén regeering zijn, die het Plan zal kunnen weigeren. De heer D. Vijlbrief en mevr. de Clerde Bruyn uit Leiden, leden van de Arbeiders Tooneelvereen. D.O.S. droegen hierop eenige fragmenten uit het tooneel- stuk .Allerzielen" van Heljermans voor. De heer P. Gardenier uit Den Haag hield een rede over „Het Plan van den Arbeid". Het schijnt, zoo zeide spr., tot de regeering niet door te dringen, dat het aantal werk loozen vergroot is. Het recordcijfer van 450.000 werkloozen is bereikt, waarvan er 100.000 beneden de 25 jaar zijn. Een regee ring, waarbij dat plaats heeft, laadt een buitengewone zware verantwoordelijkheid op zich en moet wel sterk staan, als zij de crisis zal weten te bedwingen. Het ministe rie Colijn, zegt: „Troost je maar". Als bij elke kapitalistische crisis worden de loo- nen verlaagd. De koopkracht is vermin derd. De vakvereenlgingen hebben zich Ihier steeds tegen verzet, maar het onder spit gedolven. Uitvoerig stond spr. stil bij de koopkrachttheorie. Spr. besprak vervol gens het „Plan van den Arbeid" waardoor 200.000 werkloozen weer werk zullen vin den tegen normale loonen. Men zou er 600 millioen gulden voor moeten leenen. Het geld is er. De, middenstand zal ook de goede gevolgen van het Plan ondervinden. Wij voeren de zuivere Nederlandsche welvaart- politiek voor het gansche volk, aldus spr. Na de pauze had de inwijding der „Plan- vlaggen" plaats. Drie jonge dames droegen drie prachtige geborduurde vlaggen, één van de S.D.A.P. en twee betrekking heb bende op het Plan het podium op, waarbij de internationae staande gezongen werd. De heer Gardenier hield een rede, waarbij hij het symbool dezer vlaggen voor oogen hield. Door de twee genoemde leden van D.O.S.werd daarbij een passende samen spraak gehouden. De heer Gardenier bepleitte nog de „noodzaak en doel der propaganda". Na een humoristische voordracht van den heer Vijlbrief sprak de heer C. van Rijs, voorzitter van de pl. afdeeling van de SD.A.P. een woord van dank voor de partij- vlag en spoorde aan tot aansluiting bi] de partij. De heer Huisken sprak nog een propa gandistisch woord, waarna met het zingen van de „Internationale" de vergadering uiteen ging De zaal en het podium waren met toepassende leuzen en schilden ver sierd. Verhuring van teelland. Onder veel belangstelling had de verhu ring plaats van 44 perceelen teelland van de gemeente in de gemeentezaal. Aanwezig waren de burgemeester mi. W. J. Woldringh v. d. Hoop. weth. J. Dubbel dam, de gem -secretaris D. C. O. Boek hoven, hoofdcommies J. A. Collette en hoofdopzichter W. Verloop. De gezamenlijke perceelen werden ver huurd voor f. 1232. Jaarverg. Jongelingsvereeniging „Zoar". Deze hield haar derde jaarvergadering in het kerkgebouw van de Geref. Gem. in de Remisestraat. De voorzitter de heer J. H. van Neer bos opende en getuigde van het groote nut van een jongellngsvereen., vooral wat betreft het onderzoek van Gods Woord. Hij richtte zich in het bijzonder tot de af gevaardigden van Llsse, Benthuizen en van de Ger. mannenvereen. „Calvljn". De heer G. Hoek, secr. las het jaarver slag; de vereeniging telt 21 leden. De pen ningmeester de heer N. van Beelen bracht het financieel verslag uit; de financiën bevinden zich niet in een al te besten toestand. Wat de leesbibliotheek betreft, deze heeft goed dienst gedaan. De heer Nlc. van Beelen gaf een inleiding over „Handelingen 9"; de heer W. Rijnsburger behandelde het „Beleg van Steenwijk", waarna de heer KI. v. d. Melj een be schouwing hield over de „Psalmberijming van Datheen". De heer C. Leeflang sprak over „het Nieuwe Jeruzalem". Gezongen werd Ps. 105 1, waarna behandeling volgde van „de 12 artikelen des geloofs" en „Maarten Luther" resp. door C. Rhijns- burger en C. Hogewoning. De voorzitter, de heer van Neerbos be sprak het interessante onderwerp „De Kerkgeschiedenis van Katwijk". De oorspronkelijke bewoners alhier, aldus spr., waren heidenen. Eerst in het jaar 700 werd door Willebrord in Katwijk de eerste Evangelieboodschap gebracht; de bevolking bood hiertegen echter groo- ten tegenstand. De Paus gaf een specialen bode de opdracht om in deze streken te evangeliseeren. Het eerste kerkgebouw werd door toedoen van den bisschop van HEDEN: Gehoorzaal (kleine zaal): Liederenavond Meriel St. Clair; a. d. vleugel Gerald Moore; 8 uur nam. Leldsche Schouwburg: N.V. Ver. Rot- terdamsch Hofstad-Tooneel. „Do-Ml-Sol- Do". nam. 815 uur. Royal: Oprichtlngsverg. „Fides Pacta", 8 uur iisro Sassenheii» (Ned. Herv. Kerk). Or gelbespeling door Feike Asma. 8 uur nam. Vrijdag. Hoogl. Kerkgracht 28: Jaarverg. Ned. Bijbelgenootschap. 11 uur voorin. Nutsgebouw: Bijbellezing H. Kruithof. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Vadertje Langbeen Tooneelclub „Robbedoes". 8 uur nam. K a t w ij k-aa n-Z e e (Gemeentezaal) Spr. ds. De Jong van Den Haag. 7'/t uur nam. Valkenburg (zaal Ramp)Herv. Staatspartij. Spr. B. G. Peereboom. 8 u. njn, DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Halfdrie tot haifvier Inenting tegen dlphterle 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam. i BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. .Episode". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat. 8 uur nam. „Suikerfreule". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 27'/i en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „De Jantjes". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lido-Theater Steenstraat 39. 81/4 u. n.m. Becky Sharp". Woensdag- en Zaterdagnam. 2l/i uur. Zondag nam. 2 uur, 4V» uur en 8 u. 15. Roxy-Theater, Haarl. str.. 7 uur nam. „Haar grootste succes", lederen middag 2'/j u. Zondag v.af 2 u. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Januari a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapen burg 9. tel. 807; E. B. de Metz, Kamer- lingh Onneslaan 28, tel. 3553 en C. van Zijp, Wllhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. KATWIJKSCHE KONIJNEN- EN PLUfMVEEFOKKERSVEREENIGING Hedenavond 8 uur opening van de eerste Tentoonstelling. Ruim 300 dieren, waaronder zeer mooie exemplaren: Hoenders, Konijnen, Sier- en Postduiven, Fazanten, Kanarie's, Cavia's en Tropische Vogels. - Deze Tentoon stelling wordt gehouden in Hotel „Du Rbln" te Katwijk a. Zee en is geopendDonderdag 810 uur n.m., Vrjjdag en Zaterdag van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. 7598 Toegangsprijs 10 Cent. HET BESTUUR, Utrecht gesticht in 1343: het heette de St. Andreaskerk. De eerste pastoor van deze kerk, nu de Oude Kerk geheeten, was pastoor Jacob. De Watergeuzen deden te Katwijk in 1572 een inval, waarbij deze kerk geplunderd werd, terwijl veel huizen in brand gestoken werden. Eerst in 1595 bevrijdde men zich van het juk van Rome. Den 15den Mei 1595 werd als eerste predi kant beroepen Josius Hendius. Langen tijd bleef de kerk in stand. Spr. besprak uitvoerig het tijdperk van de afschaffing en het tot stand komen van de Geref. Kerk alhier. Tot slot schet ste hij het ontstaan van de Geref. Ge meente alhier. Deze werd in 1931 gesticht, nadat eerst nog vergaderd werd in een garage in de Zeesteeg. De eerste dienst in het kerkgebouw werd geleid door ds. Lamain op 4 Februari 1932. Nadat nog gezongen was Ps. 75 4, ging de voorzitter in dankgebed voor. Het gebouw was goed bezet. Op het politiebureau is verbonden de adhtjarige W. H. uit de v. d. Vegtstraat, die fn volle vaart tegen een mast van de electrische tram was geloopen en een ern stige hoofdwonde bekwam. Na de behan deling aldaar is hij naar den huisarts verwezen. o LISSE. Op de te Den Haag gehouden gouden show, de 50e Internationale Pluimveeten toonstelling van de Kon. Ned. Ver „Avicul- tnra" behaalden de leden onzer Pluimvee- en Konljnensportvereen. „Llsse en Omstre ken" de volgende successenA. N. Ruigrok, 7 inzendingen Papilion Konijnen. 4 eerste, 1 tweede, 1 derde en 7 eereprijzen. Tevens eereprijs voor de mooiste collectie Papilion Konijnen en eere-prljs voor de mooiste Papillon Konijn. In de afdeeling Hoenders: A. N. Ruigrok, 2e prijs met trio Zwart Leg horn; de heer E. Tank met Sebrigt Krielen 3 eerste, 1 tweed' ?n 2 eereprijzen. 2—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6