LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 23 Januari 1936 iAAT/imiCUÏÏN STADSNIEUWS. DE OORLOG. BINNENLAND, BEURSOVERZICHT. VISSCHERIJBERSCK s EN. MAKKI IIIIWTINc^; WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur:- 752. Hedenmiddag 3 jrur: 756. TELEGRAFISCH WEEKBERICHT. Medegedeeld door het Ko'n. 'Néa Meteorol. Instituut te De Bildt Hoogste'stand 764.1 te Toulouse. Laagste stand 739.3 .te. Lerwick. Verwachting tot den avond van 24 Jan. Meest matige W. tot Z.' wind. Aanvanke lijk opklarend met weinig of geen neer slag, later weeg toenemende bewolking met regen. Iets kouder 's nachts, overdag wei nig verandering'in' temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind te 8.20 aan alle posten: „West op uw hoede". BUITENLANDSCH WEERBERICHT. v. h. Kon Ned. Meteorol. Inst. De Bildt. De depressie nabij en over Scandinavië blijft stationnair. Thans vertoont zij twee kernen, één nabij de Shettlands en één over Mldden-Noorwegen. Sedert gisteren is zij echter wel wat opgevuld. Een secundaire uitlooper, welke heden nog hier te lande regen bracht, bevindt zich thans over West-Duitschland, alwaar eenige stations regen melden. Een daalgebisd, dat gisteren over de Alpen was gelegen, trok naar Centraal Europa, .waar het zwaren neerslag veroor zaakte. (Weenen 25 m.M.l, Over Zuid-Frankrijk vormde zich een hoogedrukgebied, dat echter nog maar weinig te beteekenen heeft. In het Westen bevindt zich op den Oceaan weer een nieu we depressie. Behalve over de Britsche eilanden, waar het wat zachter werd, is vrijwel overal de temperatuur gedaald. De vorst is in Scan dinavië weer wat toegenomen. In Midden- Duitschland vroor het hedenmorgen licht. Het weer blijft verder in het geheele Noordelijk gedeelte van het waarnemings gebied nog regenachtig. Ten onzent is, vóór zich de invloed van de volgende depressie zal laten gelden, wat minder buiig weer te wachten. Ook is eenige temperatuurdaling in den nacht waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 2 gr. C. (35 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 4 gr. C. (39 gr. F.). 3 uur nam.: 4'/;"gr. C. (40 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Vrijdag. Voorm. te 3 u. 37 m.; nam. te 3 u. 58 m. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag: 4.58 nam. tot 7.26 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 23 Januari: op 7 u. 21; onder 15 u. 39. DE TROONWISSELING IN ENGELAND. Radiorede van koning Edward? LONDEN, 23 Jan. (Reuter). Koning Edward VIII zal, naar de bladen melden, waarschijnlijk na de bijzetting van het stoffelijk overschot van zijn vader een radioboodschap tot het Britsche volk en tot de geheele wereld richten. Het overbrengen van het stoffelijk overschot naar Londen. De kapel van Sandringham is gisteren den geheelen dag een bedevaartsoord ge weest, waarheen mannen, vrouwen en kinderen uit alle lagen der bevolking kwamen, om afscheid te nemen van hun dooden korfing. De droeve stoet waarmee het stoffelijk overschot van Koning George'naar West- minster Hall wordt gebracht is vanmorgen van Sandringham vertrokken. Nadat in de kleine parochiale kerk een korten- dienst was gehouden zette de stoet zich in beweging naar het station van Wolferton. Het stoffelijk overschot werd op een affuit geplaatst. Onmiddellijk daar achter schreden Koning Edward en zijn broers en lord Harewood die den afstand van Sandringham naar Wolferton en van Kings Crossstation naar Westminster te voet afleggen. In het eerste rijtuig dat volgde hadden de Koningin-weduwe, prinses Mary en de hertogin van York plaats genomen. De drie vorstelijke vrouwen waren geheel in het zwart gekleed en droegen een zwarte sluier die hun gelaat bedekte niettemin kon men zien dat Koningin Mary zeer bleek was, haar gelaatsuitdrukking was smartelijk. In het tweede rijtuig volgden de herto ginnen van Gloucester en Kent. die ook gekleed waren in het zwart. Het personeel van het- Koninklijk huis en vele dorpsbe woners hadden zich bij den stoet aan gesloten. Toen.de stoet Wolferton-bereikte, wacht te daar reeds de Koninklijke trein. Het stoffelijk overschot werd in een speciaal salonriituig geplaatst, dat zwart en purper geverfd was. Een tweede rijtuig was met bloemen overladen. Te half drie hield de Koninklijke trein in Kings Cross-station te Londen stiL Vóór hét 'station stónd" een groötë me nigte die eerbiedig het hoofd ontblootte, toen de kist, waarop de kroon was gelegd, naar bulten werd gedragen. VERASSCHING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN Ir. R. J. VERWIJS. Een aangrijpende plechtigheid. Onder zeer groote deelnemende belang stelling heeft heden te Westerveld de ver- assching plaats gehad van hét stoffelijk overschot van wijlen ir.-R. J.. Verwijs, in leven directeur van de school van het Koninklijk Genootschap „Mathesis Scien- tiarum Genitnx", die Zondag J.l. geheel on verwachts in den ouderdom van 62 jaar te zijnen huize in Oegstgeest overleed. Onder de talrijke schare, welke d? aula van het crematorium geheel vulde merkten wij o.m. op de heeren ir. P. Hoogenboom, voorzitter: mr. C. J. Goudsmit, secretaris en prof. dr. W. van der Woude, bestuurslid van het Genootschap; dr. C. A. Crommelln namens het bestuur van de Leidsche Ver. tot bevordering van de opleiding tot In strumentmaker en namens de directie van het Kamerlingh Onnes-laboratorium; ir. J. M. Rademaker, voorzitter en de heeren P. Otto en H. Korswagen, bestuursleden van de Ver. „De Ambachtsschool"; den heer G. E. E. Kuyntjes, directeur dier school, te vens in zijn kwaliteit van secretaris van de Ver. van Directies van Nijverheidsscho len; de heeren P. A. Wernink Sr., direc teur van Wernink's Kalkfabrieken; ir. J J. G. van Hoek, directeur van Wer nink's Betonmij, en ir. J. C. van Hool- werff, die gedurende vele jaren mét den overledene samenwerkte, toen deze nog werkzaam was bij de firma Wernink; de heer C. J. van Spall, adjunct-directeur der Leidsche Duinwatermaatschappijden waarnemend-directeur der school, den heer A. van der Hoogt en nagenoeg alle lee raren, benevens een groot aantal leerlin gen; het bestuur van de Ver. van Mathe- sianen; het bestuur van de Ver. van Oud leerlingen, vertegenwoordigd door de hee ren D. van Lith, waarn.-voorzitter en H. H. Verhulst, secretaris en ten slotte zeer vele persoonlijke vrienden van den overledene en de familie Verwijs. Toen de kist met het stoffelijk over schot de aula werd binnengedragen, speel de het orgel het Largo van Handel. Als eerste spreker voerde de voorzitter van het Genootschap, ir. P. Hoogenboom het woord, die ongeveer als volgt sprak: Het geheel onverwacht overlijden van den heer ir. R. Verwijs heeft op allen die hem kenden en met hem in aanraking kwamen een diepen indruk gemaakt. Het gezin is door dit droevige verlies van echtgenoot en vader in diepen rouw gedompeld en onze gedachten gaan in de eerste plaats uit naar de achtergebleven familieleden, vrouw en kinderen, waarbij wij geen grooter troost kunnen geven dan dat het heengaan van den heer Verwijs ook door vele anderen diep wordt be treurd. Dit is in hooge mate het geval met het Koninklijk Genootschap Mathesis Scien- tlarum Genitrix, dat in yerwijs een oud bestuurslid en den directeur* zijner school verliest. Als voorzitter van M. S. G. mag ik van deze plaats herdenken de ver diensten, welke de overledene voor ons Genootschap< heeft gehad. Verwijs vestigde zich, na als ingenieur een veelzijdige praktijk ook in het buiten land te hebben opgedaan, te Leiden en werd in 1915 tot lid van het bestuur van ons Genootschap gekozen. Als zoodanig had hij een ijverig en zeer gewaardeerd aandeel in de werkzaamheden van ons be stuur, juist in den tijd dat plannen tot reorganisatie van onze school een zeer be langrijk punt van overweging uitmaakten. Toen het oogenblik naderde dat aan deze plannen uitvoering kon worden ge geven. voelde Verwijs zich in het bijzonder aangetrokken om, na het overlijden van den toenmaligen directeur onzer school, die taak op zich te nemen. Hij trad daar- De kist werd wederom op een affuit ge plaatst, dat werd getrokken door een bat terij van de Koninklijke bereden artille rie. De affuit werd geflankeerd door deta- chmenten Grenadier-Guards, en voor afgegaan door bereden politie. Ook thans weer volgden de Koning, de Prinsen en Lord Harewood te voet het stoffelijk over schot. Leden van de hofhouding schreden daarachter. Koningin Mary wachtte de aankomst van den stoet te Westminister op. Zij schaarde zich met de andere leden van de Koninklijke familie aan weerszij den van de katafalk in de Westminster Hall. Dinsdag a.s., de dag der bijzetting, zal waarschijnlijk algemeene rouwdag voor geheel Engeland zijn. De winkels en kan toren zullen dien dag gesloten zijn. De bewoners van Dersingham hebben elk sixpence bijgedragen voor een krans welke gisteravond op de kist is gelegd. De omgeving van den koning deelt mede dat hij voorloopig Yorkham en St. James palace zal bewonen en in Buckingham palace zijn bureau zal reser veeren. LONDEN, 23 Jan. (Reuter). Volgens he denmorgen uit Dublin ontvangen berichten is Edward VIII te Dublin nog niet tot koning geproclameerd, want de constitutio- neele autoriteiten van den vrijstaat schij nen van meening te zijn dat het volgens de wet niet noodig is den eed te vernieuwen die is afgelegd door gouverneur-generaal Buckley toen deze zijn functie aanvaardde. Zijn eed. zoo zegt men, bindt niet slechts aan koning George, doch ook ten aanzien van den kroonprins en zijn opvolgers. BERLIJN. 23 Jan. (DNB) Koning Edward VIII heeft een dankbetuigingstelegram ge zonden aan den Führer voor het condo leance-telegram, gezonden bij het overlij den van koning George V. toe in 1919 uit ons bestuur en werd tot directeur der school benoemd. Deze taak heeft hij tot zijn overlijden vervuld en ik mag zeggen, dat hy aan die taak zijn geheele persoon en tot 't laatst zijn geneeie werkkracht heeft gegeven. Zijn taak was geen gemakkelijKe, daar zij gepaard ging met de invoering der reorganisatie, het oprichten eener dag school naast de eigenlijke avondschool van ons genootschap. In de vervulling dier taak is Verwijs, ondanks vele moeilijk heden, zeer geslaagd. Zijn kennis en zijn karaktereigenschap pen zijn hem, ook al moest door bijzon dere omstandigheden de dagschool later worden opgeheven, bij zijn leiding als di recteur, zeer te stade gekomen. Zijn ervaring als ingenieur, zijn takt om een goeden omgang met en ook tusschen de leeraren onderling te bevorderen en zijn goede wijze van omgang met de veel soortige leerlingen onzer school en de goede wijze, waarop de hem opgedragen lessen door hem werden gegeven, waren dé zoo gunstige factoren voor zijn succes. Dat succes bleef dan ook niet uit, waar door Verwijs krachtig heeft medegewerkt aan den bloei van ons genootschap en zijn school. In de lij van directeuren onzer school, waaronder spr. uit eigen bekendheid mag noemen mannen als de heeren P. Diks- hoorn en L. Vermaas, heeft de heer Ver wijs een zeer beteekenende plaats inge nomen, die bij ons genootschap steeds in dankbare herinnering zal blijven. Namens het leerarencorps sprak ir. Stoufjesdijk woorden van groote waardee ring jegens den ontslapene, die behalve een goed directeur, een voortreffelijk col lega en een trouw vriend was. In de vele jaren, dat spr. met hem heeft mogen samenwerken is spr. meermalen ge troffen door zijn grooten eenvoud en de goedheid van zijn hart. Het ambt van directeur brengt vele klei ne en groote moeilijkheden met zich mede, doch hij heeft zich steeds met groote liefde van zijn taak gekweten en talloozen ge steund met zijn raad, daarbij puttend uit zijn vakkennis en rijke levenservaring. De grootste troost, welke wij den nabe staanden kunnen geven, aldus spr., is de verzekering, dat zoowel de leeraren als de leerlingen veel van hem hielden en zijn nagedachtenis met diepe ontroering en groote dankbaarheid zullen blijven geden ken. Tenslotte sprak nog de voorzitter der Ver. van Matheslanen, de heer van der Linden ,die den overledene eveneens een goed directeur en trouw vriend noemde. In hem verliest de Vereeniging een zijner beste medewerkers, die altijd klaar stond en voor iedereen een vriendelijk woord had. Zijn nagedachtenis zal bij alle Mathe slanen in hooge eere blijven voortleven. Terwijl de met bloemen overdekte kist langzaam daalde, speelde het orgel „Ases Tod" uit de Peer Gynt-suite van E. Grieg. De oudste zoon van den overledene, dankte én als zoon èn als oud-Mathesiaan, namens de familie voor de eer en de be langstelling aan den overledene bewezen. Terwijl de aanwezigen, diep onder den indruk der droeve plechtigheid, het crema torium verlieten, liefclde organist hooren „Es 1st bestlmmt iri, ïfqttes Rat' van F. 1 Mendelssohn Barthdlay. ROME, 23 Jan. Stefani meldt dat in de omgeving van den Negus de grootste onrust heerscht. De leiders der Abessfjnen vreezen nieuwe berichten over een Italiaanschen opmarsch Eerst na lange besprekingen konden de raadslieden van den Negus een nieuw oor logsplan opbouwen .aangezien zij het on derling oneens zijn. Voor het eerst sedert het begin van den oorlog slaagde de Negus er niet in zijn ontmoediging te verbergen, welke wordt veroorzaakt, niet alleen door de Italiaansche dreiging doch ook door de geregelde twisten van de militaire leiders onderling en den geest van verzet onder de bevolking. PORT SAID, 23 Januari. (Reuter). Gis teren passeerden, van Napels naar Massoea stoomend, de „Lombardia" met 4200 man, de „Princepessa Maria" met 2800 man, het hospitaalschip „Tevere" met 250 man en de „Pollenzo" en „Butterfly" met materieel Port Said. LONDEN, 23 Jan. (Reuter). De „Daily Telegraph" verneemt uit Geneve, dat er reden bestaat aan te nemen, dat de over eenkomst van de Britsche en Fransche generale staven zich ook uitstrekt tot de Roode Zee. Te Djiboeti worden groote pe- troleumtanks gebouwd, welke eventueel door de Britsche vloot kunnen worden gé bruikt. DE BEGRAFENIS VAN KONING GEORGE. SAMENSTELLING DER NEDERLANDSCHE MISSIE. H.M. de Koningin heeft een bijzondere missie samengesteld om Haar te vertegen woordigen bij de begrafenis van wijlen i Koning George V. Deze missie bestaat uit den gepensioneerden vice-admlraal, adju dant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit, jhr. G. L. Schorer als buitenge woon ambassadeur, den generaal majoor adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit J. J. G. baron van Voorst tot Voorst command, van de 4de devisie, den luitenant-kolonel adjudant van Hare Majesteit, jhr- W. C. M. de Jonge van El- lemeet en den ordonnans officier, eerste luitenant jhr. D. J. A. A. van Lawick Pabst van Nyeveld. o DE POSTVLUCHTEN. I De „Kievit" op uitreis, kwam te Singa- j pore aan. AMSTERDAM, 23 Januari. Op de beurs bestond heden een vaste stemming, die grootendeels moest worden teruggevoerd op de jongste,koersstijging in New-York. De politieke verwachting speelde wellicht ook een rol. 'Het eigenaardige ver schijnsel dééd zich voor dat ondanks do kabinetscrisis in Frankrijk de franc vast was. Het meest opvallend was de zwakke stemming voor beleggingswaarden. Vooral de Ned. Staatspapieren noteerden lager. In het bijzonder de 4°/o obligaties hadden, het zwaar te verantwoorden. De gemeen telijke en provinciale obligaties werden wat lager verhandeld. De handel in Scheepvaarten was niet groot. Specialiteiten ontmoetten weer eenige vraag, De Tabakken trokken de aandacht. In Amsterdam Rubbers vonden levendige omzetten plaats., ook in diverse minder courante soorten kwamen de koersen iets -iiöoger. Philips waren goed van toon. Amën- kanen waren weer wat hooger. Aanvankelijk was er eenige vraag voor Parijs, doch later was er aanbod voor Pa- rijsche rekening.' Shell Unions waren vast. Sulkers bleven niet achter. H.V.A.'s en de meeste andere soorten alsmede aandeelen Ind. cultuurbanken werden op verhoogd peil afgedaan. De inzet bleef geforceerd want een in zinking volgde. Tabakken hadden een be perkte markt. In Aku's ontstond eenige beweging doch de belangstelling was niet blijvend. Industrieele fondsen hadden een beperkte markt. Unilevers en Aku's waren goed prijshoudend. Philips onveranderd. DE VLOOTCONFERENTIE. LONDEN. 23 Jan. (Reuter). Hier ver luidt, dat de Fransche delegatie ter vloot-' conferentie zich heftig verzet tegen de toelating van Duitschland en andere mo gendheden tot de conferentie. Zij zou op het standpunt staan, dat een dergelijke, toelating een schending van het verdrag van Versailles zou beteekenen. LONDEN, 23 Jan. (Reuter). - Admiraal Osami Nagano is in gezelschap van de andere leden der Japansche delegatie ter vlootconferentie naar Parijs vertrokken. DE LEIDSCHE LUCHTVAART-VEREEN. OPGERICHT. Reeds 42 leden toegetreden. Was in een, in October gehouden, bijeen komst principieel besloten tot het oprich ten van een Leidsche Luchtvaart-Vereeni- gin, thans is zij gisteravond, in café-rest. De Harmonie, delinitief opgericht. Voor een volle zaal sprak de heer Chr. v. Eyken het openingswoord, waarin hij alle aanwezigen en in het bijzonder de secre taresse en voorzitter der Leidsche Zweef- Vlieg-Club, hartelijk welkom heette. Hij besprak een werkplan volgens welke de vereeniging het doel, het vliegen met liciue motorvliegtuigen, zal trachten te bereiken. Door welwillende medewerking van be voegde instanties, werd reeds de beschik king verkregen over een leslokaal van de ambachtschool, waarin zij, zoo mogelijk reeds te beginnen op Dinsdag 4 Februari, een aanvang zal maken met het geven van onderricht. De contributie is zeer laag ge houden en voorloopig vastgesteld op f. 1. per maand. Hierna verkreeg de initiatiefnemer voor oprichting, de heer W. M. Brandt, het woord. Deze zette in het kort de redenen uiteen welke hadden geleid tot het oprich ten van deze vereeniging. Ondanks be knopte financieele middelen, aldus spr., kan het doel toch binnen afzienbaren tijd worden bereikt. Den laatsten tijd heb ik mij van nabij op de hoogte kunnen stellen met de werkwijze van de Leidsche Z/weef- Vlieg-Cluib, en was verbaasd over het werk dat deze vereeniging, ondanks beknopte financiën maar met veel enthousiasme, had tot stand gebracht. Dit en nog veel meer kan ook door ons worden bereikt, indien wij met hetzelfde enthousiasme aanvangen en doorzetten. Het zweefvliegen is niet het doel, maar toch de weg waarlangs veel zal kunnen worden bereikt en uitte de wen- schelijkheid van een nauwe samenwerking met deze en andere vereenigingen op luchtvaart-gebied. Den leden moet eerst worden bijgebracht een grondige kennis in aero-dinamica, aero-mechanica en lucht recht, waarna zal kunnen worden overge gaan tot het daadwerkelijk vliegen. De heeren. W. M. Brandt, K. Stoffels en Mr. Hugenholtz hebben zich reeds belangloos beschikbaar gesteld voor het geven van onderricht in genoemde valkken. Tevens zal worden ingericht' een bibliotheek, samengesteld uit boeken en tijdschriften op luchtvaart-gebied, welke onder de leden Zrfllen circuleeren. Onder de pauze lieten velen zich nog als lid inschrijven, met het resultaat dat deze jonge vereeniging nu reeds 42 leden telt, Hierna werd overgegaan tot formuleering van een bestuur, hetwelk werd samenge steld uit de heeren Chr. van Eyken, voorz.; C. Warring. Haarlemmerweg 6, le secr.; H. W. C. Hulsbergen Henning, 2e secr.; J. W. Jongmans, le penningm.; J. W. Ouwerkerk. 2e penningm. Tot slot nam de voorzitter het woord en dankte de heeren Brandt en Stoffels, die door drukke bezigheden niet in staat zijn hun bestuursfuncties langer te vervullen, voor het vele werk dat zij gedurende de oprichting voor de vereeniging gedaan hebben. ADVIESCOMMISSIE VOOR HET MIJNBEDRIJF. De minister van Waterstaat heeft be noemd in de commissie van advies,- welke zal hebben te overwegen de weoschelijk- held van de wijziging van de contact commissie voor het mijnbedrijf, en den bedrijfsraad, voor genoemd bedrijf voor de Staatsmijnen, de heeren Mons, ir. v. d. Drift, mr. Linthorst en verder de heeren Pelzer, v. d. Bilt, en Ploeg, de voorzitters resp. van den R.-K. Mijnwerkersbond. Al- gemeenen Nederlandschen Mijnwerkers- bond en Prot. Chr. Mijnwerkersbond. WERK VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. De regeeringspersdienst deelt mede, dat de minister van Soc. Zaken aan ongeveer honderd besturen van gemeenten, waar met subsidie van het Rijk werk aan jeug dige werkloozen wordt verschaft, een schrijven heeft gezonden over de vergoe dingen, die aan de deelnemers aan de werkobjecten voor jeugdige werkloozen worden uitgekeerd. De minister deelt mede, dat in 't ver volg onderscheid zal worden gemaakt naar den leeftijd, waarbij 20 jaar als grens is aangenomen. Zij, die jonger zijrf dan 20 jaar, ontvangen een lager bedrag dan zij, die 20 jaar zijn en ouder, terwijl de gemeenten in 3 verschillende klassen zijn ingedeeld. Voor elke klasse zijn de twee bedragen vastgesteld. o- De Haagsche rechtbank heeft de 1 kwestie der Rotterdamsche dollarleening met goudclausule weer 8 dagen aange- I houden. De commissie-noteering voor Ned. boter is heden vastgesteld op 55 cent per KG. (onveranderd). Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van hét Tweede Blad. WISSELKOERSEN. IJMUIDEN, 23 Januari '36. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.30—1.10; Tongen f.0 950.65; Groote Schol per kist van 50 K.G. f.12—10.50; Middelschol f 19.50—13; Zetschol f. 22.50—18.50; Kleine Schol f.21 —10; Bot f-16; Schar f 189.50; Tong- 1 schar f. 3326; Roggen per 20 stuks f. 18 13; Vleeten per stuk f. 10.53; Pieter man en Poontjes per kist van 50 K.G. f.9 5.90; Groote Schelvisch f.3527; Mid del Schelvisch f.3230 50; Kleinmiddel Schelvisch f. 2925; Kleine Schelvisch f.227.50; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.5225.50; Gullen per kist van 50 K.G. f.165 50; Lengen per stuk f. 2.16 0.64; Heilbot per K.G. f 0.75—0,46; Wijting per kist van 50 K.G. f.4 90—1.50; Kool- visch per stuk f. 0.950.15. Klein middel hake 45.—; Kleine hake 26—17. 526 kisten versche haring 3.15— 2.95 per kist- Aangekomen 6 stoomtrawlers- IJM. 255 met f.1851: IÏM. 21 met f.2822; IJM. 85 met f. 998; IJM. 86 met f. 1060; IJM. 39 met f.3480; IJM- 72 met f.1285 besomming. Voorts 12 loggers: KW. 14 met f.715; KW. 48 met f. 879; KW. 86 met f. 1048; KW. 169 met f. 559; KW. 105 met f. 918; KW- 74 met f.1132; SCH. 297 met f.681: SCH 69 met f1021; SCH. 133 met f.707; SCH. 4 met f.782; SCH- 181 met f.704; SCH. 341 met f.640 en IJM. 140 met f.1611 besomming voor versche haring. Engeland 7.29'/i. (7.28»/«); Duitschland 59.27 (59.27'/i); Frankrijk 9.72 (9.71); Bel- gie 24.90 (24.91): Zwitserland 47.92 (47.94): Denemarken 32.57'/: (32.55); Zweden 37.60 (37.37'/:); Noorwegen 36.65 (36.62'A); New- York 1.47 7/8 <1.47'/*). Prolongatie 2 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 22 Januari. Noteering Coöp. Groenten-, Fruit en Bloemenveihng-Ver. „Lelden en Omstreken" Roode kool 2,40 14,60; Savoye kool 2,6011.80; Groene kool 1,304,30; Pieterselie 2,602,90; Prei 0,502,50; Kropsalade 1,30—2,50; Selderie 0,801.50; Knolselderie 1,104,20, per 100 stuks. Kroten 1,00—5,00; Kroten gekookt 5—7; Witloof 1—14; Boeren kool 9—14; Spinazie 34; Uien 1,102,30; Wortelen 1,60 12,80; Spruiten I 612; idem II 29; Andijvie 1020,; -Nero 920, per 100 K.G. BARNEVELD, 23 Jan. Aangevoerd 34p.000 eieren. Prijs f300—3.40 p. 100 st. Handel vlug. BENTHUIZEIN, 21 Jan. Aanvoer 780 kip peneieren, pr. f 3.254.15, kleine f2.75 p. 100. GOUDA, 23 Januari. Veemarkt. Aan gevoerd in totaal 874 stuks, waarvan: 81 slachtvarkens. Vette van 17 tot 18-cent per pond met 2 pet. korting. Londensche van 15 tot 16 cent per pond met 2 pet. korting; 303 magere varkens, prijzen van f. 20 tot f. 28 per stuk; 384 biggen f. 812; Geldersche biggen f. 1215; 8 runderen f.100160 92 nuchtere kalveren f.4— 7.50; 6 bokken en geiten f. 2—5. Handel in alle soorten matig. Algemeene markt: 178 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk van 2122; 2e kwal. met rijksmerk 1920; handel matig; 286 ponden boter. Goeboter van 0 800.85'jrer pond. Weiboter van 0.75 0.80 per pond; handel vlug; 132.500 stuks eieren. Kipeieren van 3.3.60 per 100 St.; Eendeieren van 2.70 tot 3.handel matig. Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling g.a. (C.Z.H.E.) te Gouda. Aanvoer 72.300 kipeieren. Prijzen 56/58 kg. 3.10—3.20- per 100 st.: 58/60 kg. 3.20— 3.30; 60/62 kg. 3.30—3.40; 62/68 kg. 3.40— 3.80; Bruine 58/68 kg. 3.20—4.00; Kleine eieren 2.903.10. Aanvoer 200 eenden eieren Prijzen 2.90 per 100 st. KATWIJK RIJN, 22 Jan. - Roode'kool f. 15.10—24.20;'gele kool f. 14.20—22.10; groene kool f. 2.103.90; andijvie f. 0.90 2 30 per 100 stuks. Uien f. 1.602.30; peen f 7.1011.40kroten f. 3.504.10, alles per 100 KG. RIJNSBURG, -Bloemenveiling 22 Januari Tulpen per dozijn: Copland 1822 ct., Moore 11—14 ct.. Gele -Prins 2226 cent. Ibis 1822.ct., Victoire -2632 ct., La Reine 1623 ct„ Prins van Oostenrijk 1622 ct., El Toreador 18t^23 ct„ Coüronne d'Or 25 .28 ct., Brillant Star 12^15 ct., Le Matalas 1416 ct., Grand Due 26—32 ct.. King of the Yellow 17—-21 ct., Hyacinthen f. 1.30 4 60 per 100, Narcissen 1416 ct. p. dozijn, •Erocussen (geel) f. 1.402.10 p. Ï00, Cro- cussen i blauw) f. 1.702.30 per 100. RIJNSBURG, Groentenveiling 22 Jan. - Roode kool f. 1022 per 10O. gele kool f. 8—20 per 100, groene kool f. 2.50—5.00 p. 100, knolselderij f. 24.50 p. 100. knolrapen f. 1.504 p. 100, boerenkool f. 0.35—0.55 p. kist, waschpeen f. 1.20—2.30 per kist en uien f. 1—1.30 per 50 kilo. VEUR. 21 Jan. Eierenveillng Café „Het Wapen van Veur". Aangevoerd 43314. 43256 kippeneieren f.3—3.70: 58 eendci* eieren f. 3.20; 97 kippen f. 0.40—1.25: oj Konijnen f. 0.50—2: 7 Duiven f. 0.08— 0.21. VEUR, 22i Jan.,'t Wapen van Veur. Aan gevoerd 43.256 kipeieren, prijs f.3— 3.70; 58 eendeieren f. 3.20: 97 kippen f.0 40— 1.25; 83 konijnen f. 0.502; 7 duiven f0.08 —0.21. VOORSCHOTEN. 22 Jan. Kipeieren f3.30 4.00; eendeieren f. 3.60—3.70 per 100; konijnen f 0.700.75 per stuk; duiven f <7.10 per stuk; kippen f. 0.16--O.65 per stuk. WADDINXVEEN, 22' Jan. Eierw ling: Aanvoer 436 kipeieren. Priis (n oote) f. 3.75—4.15, kleine 1:3.50—3.60 per.100 st. Handel vlug. WESTLAND, -Veilingen van den Bond Westland, 22 Jan.: Alicante druiven 1524 ct., witlof 3—12 ctstoofappelen 7—12 ct., stoofperen 10—14 ct.. champignons 80—1.11 per kg.: schorseheeren 6—14.30 per 100 kilo; sav.-kool 1,50—3.00, witte kool 1.20 2.80. eieren 3.604.40, sla 80—1.20 per 100; peterselie 2.20—3.60, prei90—T.90. rabar ber 59.00, selderij 75—2:00" per 100 bos, andijvie 4072 ct., boerenkool 55—75 ct., rammenas 4055 ct. per kist. 3—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3