IÉLTAXI 66611 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 23 Januari 1936 SPORT. RECHTZAKEN. TELEGRAMMEN. HET EERSTE LUSTRUM VAN „JONG HALLELUJAH". Een feestelijk gestemde avond. Het Chr. Kinderkoor ..Jong Hallelujah", vierde onder groot enthousiasme In de Burchtzaal zijn eerste lustrum. Het koor mag onder leiding van mej. Leening op een prachtigen avond bogen. De vele aan wezigen konden genieten van een welver zorgd programma, dat groote verscheiden heid gaf en wederom getuigenis aflegde van goede studie onder een dirigente. die zich met liefde aan de kinderen wijdt. De voorzitter, de heer C. B. v. d. Zeeuw, opende met gebed, waarna hij allen dankte voor hun aanwezigheid en in het bijzonder mej. Leening, voor hetgeen zij weer heeft weten te bereiken. Inderdaad bleek .dit geen phrase te zijn, want wat wij op dezen avond mochten hooren. was stellig alleszins de moeite waard: eerst een serie goedgekozen liedjes, die met veel animo gezongen werden en waarvan in het bijzonder opviel de cyclus ..In Bie- bombaan", van Hendrik van Oort. De componist heeft het op de fantasie «der kinderen werkende gegeven met smaak op muziek gezet en het werd dus tot een der succesnummers van den avond. Verschillende jeugdige koorleden decla meerden op heel natuurlijke wijze en met grappige nuances eerst de versjes, waarin wordt uiteengezet, wat er alzoo in Biebom- baan gebeurt: dat alles leek wel vreemd, maar 't was toch zoo! Nietwaar, kinde ren? De pakkende compositie bevatte tal van effectrijke vondsten en er werd met zóóveel pleizier, zóó zuiver en met zulk een goede uitspraak gezongen, dat de gansche zaal meeleefde en het applaus der toehoorders allerhartelijkst kon zijn Met begrijpelijke spanning volgde men ook het voordragen der kinderen: dit was een nieuwe verrassing, die enorm insloeg. Ook het Draaiorgelnummertje was een compli- rüent waard, want de aardige imitatie der bekende straatmuziek in de begeleiding was uitstekend getroffen. Geen wonder dan ook, dat de kinderen behoefte ge voelden, om bij dit eerste lustrum de leidster hun dankbaarheid te toonen. De aanbieding van een fraaie ets was hier van het daadwerkelijk bewijs. Maar het mooiste moest toch nog ko men: dat waren de uitvoeringen van de zangspelen „Jan Lustig" en ..Lentebloe men", onder regie van den heer G. Zit man. Hoe heeft men gelachen om dien vroolijken schoenmaker Lustig, die 's mor gens zoo vroolijk zijn liedjes zingt onder het lappen der schoenen en zich voor een mooie som geld laat verleiden, vóór 12 uur niet meer te zingen, waardoor hij diep on gelukkig wordt. Als hij dan eindelijk van zijn belofte verlost wordt, zijn geld terug kan geven, en zonder eenige angst, op nieuw kan gaan zingen, is hij weer de ge lukkigste man van de wereld. Zijn vrouw en vele kinderen zijn gelukkig mét hem! Dit blijspelletje is kranig gezongen en de kinderen acteerden er parmantig bij. Er was dan ook maar één roep over zang en actie, evenals later bij het weergeven van de cantate „Lentebloemen", die wel over bekend is, maar toch steeds in den smaak valt! Zij, die de leiding hadden bij,dit alles, kunnen met groote tevredenheid op de prestaties terug zien. Mej Leening en de accompagnatrice mej. Mien Verwer zijn nog in de bloemetjes gezet en dat was wél verdiend! Als wij nog vermelden, dat er ook nog eenige „extra" nummers zijn gegeven, dan ziet men wel. dat de avond de noodige variatie heeft gebracht. Ds. Groot Enzerink sprak het slotwoord, waarin hij opwekte tot uitbreiding van het Kinderkoor, terwijl de ouderen zich kunnen aansluiten bij het groote koor. Hij bracht de directrice zijn dank Wij heb ben zelf ongemerkt, dat het kinderkoor versterking van jongensstemmen zeker kan gebruiken: laat men zich opgeven, want er valt hier veel aardigs te leeren en te beleven Zoo is aan dit eerste Lustrum groote zorg besteed, die beloond werd door de groote waardeering der vele aanwezigen. Wij vermelden nog, dat de heer G. Hoppe- zak de grime verzorgde en diverse dames van het groote koor, alsmede eenige be stuursleden zich belast hadden met het vervaardigen der bloemen-pakjes. Ook zij hebben eer van hun werk gehad! o LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. EERSTE LEIDSCHE E.H.B.O.-BRIGAOE. Een leerzame avona. De besturen van de Leidsche Reddings brigade en de eerste Leidsche E.H.3.O.- brigade hadden gisteravond in „Oud- Hortuszicht" een bijeenkomst belegd, waar als spreker optrad de heer A. J. Meijerink, hoofdconsul van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. De avond werd geopend door den heer W. F. van Ingen Schenau, die de hulp in- rleR van het publiek om toch vooral het reddingsmateriaal te helpen beschermen. Bij den laatsten inspectietocht was ge bleken, dat het reddingsmateriaal, ge plaatst bij de Lauresbrug, Kerkpleinbrug en Molensteegbrug weer spoorloos was verdwenen, wat vanzelfsprekend een zeer laffe daad is. Spreker zeide nog dat nieuw materiaal geplaatst is op de Havenkade, Rijn- en Schiekade, Utrechtsche brug, Mr-'schsingelbrug, Molen de Valkbrug en Zijlsingel. Hierna sprak de heer Meijerink over: „Het redden van drenkelingen bij ijs- en auto-ongevallen". Hij vertelde dat er tusschen de jaren 19031910, in ons waterrijke land. 6578 menschen den verdrinkingsdood zijn ge storven. waarvan 1576 meisjes en vrouwen en 5002 jongens en mannen. De menschen werden toen wakker geschud. Zwemveree- nigingen werden opgericht, reddingsbri gades kwamen, zoodat thans de toestand, trots de bevolking na 1910 met ongeveer twee millioen is .toegenomen, veel beter is (675 verórinkingsgevallen per jaar). Voor al het ijs eischt dikwijls vele slachtoffers, vooral onder jeugdige personen. Spr. behandelde daarna vele methoden om personen, die door het ijs zijn gezakt te redden. In Friesland b.v. heeft men al een heel eenvoudig middel. Daar hebben de baanvegers een touw met een riem aan hun bezem verbonden, om in geval van nood dadelijk dit veeginstrument naai den drenkeling toe te gooien. Het nieuwste snufje is de reddingsklos. een ronde schijf waarom een touw van 20 meter zit opge wonden. Aan dit touw zit een riempje, dat men om den pols bevestigt, terwijl men de echijf naai' den in nood verkeerenden per soon gooit. Het is heel gemakkelijk in den zak te dragen, want de diameter is 10 c.M. Spr. behandelde daarna het redden en verder behandelen van drenkelingen meer uitvoerig, het geheel toegelicht met een serie projectiebeelden, om vervolgens over te gaan tot het hulp verleenen bij drenke lingen uit auto's. In 1934 reden 35 auto's en autobussen in het water. 200 personen konden gered worden, maar 43 menschen verdronken jammerlijk. In 1935 reden 108 auto's en autobussen te water, waarvan 216 personen gered konden werden terwijl er 36 verdronken. ïYans van Lunterén is toen de man ge weest die den stoot in de goede richting heeft gegeven door een duikkist. te maken, welke van gaten voorzien was en die men leerde zoeken en opén maken. In Amsterdam heeft men verder ver schillende proeven genomen onder lei ding der autoriteiten, b.v. door 50 maal een auto van den walkant te gooien om te zien of de portieren defect- raakten en om te zien hoe de auto terecht kwam. Van de 50 maal raakte maar één keer het portier defect, terwijl men kon con- stateeren, dat. wat er ook gebeurt een auto nooit op de achterzijde komt te st^an. Daarna heeft men de medewerking ge kregen van een corps uit Den Helder, het z.g. duikbootencorps. Toen bleek bij proe ven dat er altijd een zekere laag lucht in de auto blijft staan onder het dak. Daarom mag een automobilist als hij te water rijdt nooit zijn ramen verbrijzelen of het dak stuk slaan, daar dan het water vrii de lucht kan verdrijven en onherroe pelijk voor den bestuurder de dood in treedt. Men moet daarentegen wachten tot de evenwicht-toestand intreedt, de portieren gaan dan heel gemakkelijk open en men kan vrij de auto verlaten. Dit geldt alleen als de kan van de auto onder water is. Is de kap boven water dan kan men pro- beeren een gat in den kap te maken om zoo de auto te verlaten. Met nog tal van andere raadgevingen besloot spr. onder een dankbaar applaus deze leerzame rede. Nadat het bondslied was gezongen bracht de heer W. F. van Ingen-Schenau namens de Leidsche Reddingsbrigade en dr. E. J. J. G Renaud namens de E. H. B. O. dank aan den spreker. -o GEMEENTELIJK FILMARCHIEF. Welke films de gemeente bezit. De voorzitter der commissie, belast met het Gem. Filmarchief, de heer A. P. A. Es„ens schrijft ons: Uit de plaatselijke bladen blijkt, dat in de Sectievergadering voor de behandeling van de gemeentebegrooting 1936 een vraag is gesteld over het Gemeentelijk Film archief. Ook mij is dikwijls gevraagd over hoeveel füms dit archief beschikt en of alle films eigendom van.de gemeente zijn. Het is daarom voor belangstellenden wel de moeite waard een beknopte opgave van den inhoud van het Filmarchief te ver nemen. Het archief heeft in eigendom 68 films, waarvan er ongeveer 40 van historische waarde zijn voor de gemeente en gedeel telijk ook voor de Hoogeschool. Leiden is de eenige gemeente in ons land, welke over een Filmarchief beschikt. De oudste films in het Leidsche archief zijn van 1910, deze zijn de laatste groote maskerade feesten lAlionora en optocht) en de Drie- Octoberviering. Titels van de voornaamste films laat ik hieronder volgen: Drie Octoberfeesten 1910—1911 en 1922 t/m. 1933: Studenten lustrumfeesten 1910, 1925, 1930, 1935; Da- messtudentenlustrumfeesten 1925, 1930. 1935 (laatste twee met Prinses Juliana); militaire sportfeesten te Leiden in 1911 (waarbij bezoek van H M. de Koningin- Moeder); onthulling „De Gijselaarsbank" (11 April 1920): zestigjarig bestaan Gem. H.B.School in 1924; opening van de electr. tramlijn Scheveningen-Leiden (1924); eerepromotie van H.M. de Koningin in 1925: het levende schaakspel (opvoering van studenten in 1925 in rotonde v. d. Burcht; jubileumfeesten van H. M. de Ko ningin in 1923 te Leiden; viering van de herdenking der stichting van de Hooge school door het Leidsche Studentencorps in 1927 en 1934; promotie van prinses Juliana (rijtoer naar Academie); Prinses Juliana ontvangt het eeredoctoraat; H.M. de Koningin inspecteert de eerewacht van het Studencorps op het Academieplein bij herdenking Willem de Zwijger; Stadhuis brand te Leiden, waarbij bezoek van H. M. de Koningin; onthulling van het Lorentz- monument (alleen buitenopname); stad huisterrein na de slooping met artistieke gevels aan de voormalige Torenpoort; sin- gelloop 1931 te Leiden. Deze films hebben voor de gemeente en de Hoogeschool historische waarde. Ik noem u nog eenige andere films, wel van historische waarde, doch niet speciaal voor Leiden of de Leidsche Hoogeschool; De watersnood van 1925; ramp te Bor- culo; studentenlustrum in 1914 te Gronin gen, waarbij de Koningin en wijlen Prins Hendrik; begrafenis van de Koningin- Moeder; begrafenis van Prins Hendrik; enkele internationale voetbalwedstrijden en andere sportfilms; Emmabloemcollecte te 's-Gravenhage (Koningin-Moeder koopt op straat een bloem); jubileumfeesten van H. M. de Koningin in 1923 te Amsterdam; de aankomst van „De Uiver" op Schiphol in 1934. Alle films te noemen is overbodig. Wel moet ik nog vermelden, dat het archief 2 films bezit, welke voor rekening van de gemeente zijn gemaakt: „Propagandafilms Leiden" en „De Leidsche Kaasmarkt". Tot het geven van verdere inlichtingen is de commissie, belast met het Gemeen telijk Filmarchief, gaarne bereid. o- ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde, op proefschrift getiteld: „Me tingen betreffende platinathermometers tus-chm 0 gr. C. en —183 gr. C.", de heer B. G. Dammers, geboren te Rotterdam; idem. tot doctor in de Geneeskunde, op proefschrift getiteld „Twee school-ende- mleën van tuberculose", de heer J. P Munting, geboren te Alphen (Z.-H.) KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De jaarvergadering der afd. Leiden. Met den gebrulkeliiken nieuwjaarsgroet opende gisteravond de heer J. G. Ballego, de eerste bijeenkomst van de afd. Leiden en Omstr.. welke ditmaal werd gehouden in Café Restaurant „Zomerzorg". In het bijzonder richtte spreker zich tot de hee- ren E. Th. Witte en M. W. Karstens, die zich voor dezen avond bereid verklaard hadden een lezing met lichtbeelden te houden over „De tuinen en de tuinenkeu- ring te Wassenaar". Vervolgens verzocht spr. voorlezing der notulen, die ongewijzigd werden goedge keurd. Bil de ingekomen stukken was een schrijven van de .Stichting tot bevorde ring der belangen van den Hortus", waar in werd medegedeeld dat prof. dr. Lam. op Vrijdag 24 Jan. in het Botanisch Labora torium een lezing zal houden over Indische vruchtboomen en fruit, waarbij de leden vrijen toegang hebben. Bij de rekening en verantwoording door den'penningmeester bleek dat de finan- tiën der afd. nog gezond zijn al blijven 'zuinigheid en aanwerven van nieuwe leden geboden. Namens de kascommissie bracht de heer A. Lagendijk verslag uit betref fende de boekhouding; hii bracht den penningmeester dank voor de accurate wijze waarop deze gevoerd was. De begroo ting voor het iaar 1936 werd door den voorzitter toegelicht en vervolgens door de vergadering goedgekeurd. Als lid van de kascommissie werd de heer Galjaard gekozen in de plaats van Uit het hierop volgend jaarverslag van den heer W. Wittenaar. den secretaris waarbij de werkzaamheden in 1935 nog eens in 't geheugen werden teruggeroepen, bleek dat de afd. een zeer werkzame periode achter zich heeft liggen. De voorzitter dankte den heer Kriest voor de keurige wijze waarop deze de boeken bijhoudt. Na de pauze werd het woord verleend aan de heeren Witte en Karstens. Na een inleiding van den heer E. Th. Witte waar bij deze opmerkte dat het bestuur van de afd. Wassenaar het initiatief had geno men om 9aar ter plaatse een tuinen keuring te houden, doch dan hoofdzakelijk van voor- en zijtuinen, daar deze tot ver fraaiing van de streek dienen, zeide hij met veel genoegen aan het verzoek van de afd. Leiden gevolg te hebben gegeven om een en ander betreffende deze keuring uiteen te zetten, overtuigd als hii is dat dit tot leering van de Leidsche afd. kan strekken Hierna gaf spr. het woord aan den heer M. W Karstens, die in den breede uiteenzette welke werkzaamheden de door de afd. benoemde commissie treffen moest alvorens tot een definitieve keuring te kunnen overgaan; het vergaderen met buurtvereeniglngen. het verdeelen der jury in secties met aan elke sectie toege voegd een leider, het geheele verloop der achtereenvolgende keuringen de finan- tiee'e zijde en ten slotte de eindvergade- rnz waarbij de uitreiking der prijzen p'sats vindt. Vervolgens werden door den heer Witte tal van lichtbeelden vertoond en nader toegelicht. Bii deze beefden trad voorna melijk Wassenaar's natuurschoon op den voorgrond. Na afloop bracht de heer Bal- leeo woorden van hartelijken dank aan bele'e sprekers, hetgeen door een lang durig apn'aus der vergadering werd onder streept. Hierna volgde sluiting der ver gadering. P EOLOGISCH-MIJNBOUWKUNDIG GENOOTSCHAP. Lezing van den heer J. A. Baak. Voor de geologische sectie van bovenge noemd genootschap sprak gisteravond de heer J. A. Baak over: Sediment-petrologi- sche provincies in de zuidelijke Noordzee. Dr. J. F. Steenhuls, die op dezen avond eveneens het woord zou voeren, was door ongesteldheid verhinderd. De heer Baak begon met een kort over zicht over de gevolgde werkmethode. Het losse gesteente wordt door middel van bro- moform in een zware fractie, die bezinkt, en 'n lichte fractie gecsheiden. Vervolgens worden beide fracties afzonderlijk micro scopisch onderzocht, welk onderzoek hier voorloopig tot de zware fractie beperkt was gebleven. Een sediment-petrologische pro vincie wordt tenslotte gevormd door een gebied, welks materiaal door samenstelling en herkomst blijkbaar een eenheid vormt. Prof. dr. C. H. Edelman had door een, volgens deze methode door hem in de jaren 1933 en 1934 uitgevoerd onderzoek in het Nederlandsche kwartair een achttal pro vincies kunnen onderschelden. In verband met de vraag van de her komst van ons duinzand had Prof. Edel man vervolgens een onderzoek ingesteld naar onze recente strandzanden, een on derzoek. waarin later ook de Belgische en Fransche kusten betrokken werden. Toen ook dit onderzoek op bovengestelde vraag geen bevredigend antwoord gaf, was spr. aangevangen met het onderzoek naar de mineralogische samenstelling van het Noordzeezand. Op grond van de hiermee verkregen uitkomsten kon de Noordzeebo dem in een vijftal sediment-petrologische provincies gesplitst worden. Een provincie met de H-groep, gekenmerkt door het op treden van groote hoeveelheden granaat, epidoot, saussuriet en amphibool, strekte zich langs de geheele Nederlandsche kust uit. Een tweede provincie lag in het Noor den van de Noordzee, het materiaal hiervan was hoofdzakelijk van glacialen oorsprong. Een strook langs de Engelsche kust werd ingenomen door de E-groep, gekenmerkt door het optreden van een hoog gehalte aan augiet en het ontbreken van saussu riet. De Noord Hinder-groep, gekenmerkt door het optreden van een groote hoeveel heid augiet en saussuriet, beschouwde spr. als het equivalent van het laagterras. Ten slotte onderscheiden de tertiaire en oudere gronden zich door hun hooge gehalte aan zirkoon en rutiel. Op grond van zijn onderzoekingen was spr, tot de gevolgtrekkingen gekomen, die in menig opzicht afwijken van de tot dus ver algemeen gehuldigde meeningen. In de eerste plaats was spr. van meening, dat de Rijn gedurende het postglaciaal van ons land uit, zijn weg niet naar het Noorden, doch naar het Zuiden had gezocht. In de tweede plaats was spr. tot de overtuiging gekomen, dat het Nauw van Calais reeds in het Oud-Holoceen moet hebben bestaan. Door een breed, van de Fransche Kanaal- kust recht naar het Noorden gaande land- WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL. Bij de neutralisatie om vijf uur heden morgen, was de stand te Brussel als volgt: 1, BuysseBilliet, 107 pnt.; 2. Charlier— Deneef. 85 pnt.; 3. AertsSchön, 45 pnt 4, Piet van KempenBroccardo, 36 pnt.; 5. DepauwVan Nevele, 33 pnt. Op één ronde: 6. Van VlockhovenVan Buggenhout, 43 pnt. Op drie ronden: 7. LonckeMartin, 76 p. Op vijf jonden: 8. CarpriauxVerhae- gherr, 71 pnt- Op zes ronden: 9. HaezendonckVer- reyeken, 29 pnt. Öp zeven ronden: 10. Gebrs. Vroomen, 37 punten. Op acht ronden: 11. PellenaarsVan Hevel, 40 pnt.; 12. Smets—Haegelsteens, 21 punten. Op tien ronden; 13. Danholt (alleen), 69 punten. Op dertien ronden: 14- Meérschael'tDe- graeve. 59 pnt. Op vijftien ronden: 15. ThijssensHuys, 64 pnt.; 16. GijsselsBogaert. 37 pnt. 17. KoumansCocquerlaux. 29 pnt. Op zestien ronden: 18. Dictus—Deryck, 22 pnt. Op twee en twintig ronden: 19. Vluggen Cozens, 43 pnt. -c OLYMPISCH NIEUWS. DE WINTERSPELEN TE GARMISCH- PARTENKIRCHEN. Voor de IVe Olympische Winterspelen, welke van 616 Febr. te Garmisch-Par- tenkirchen worden gehouden, hebben, volgens een mededeellng van het Organi satie Comité der Winterspelen, 28 landen met 1067 athleten ingeschreven. Daar een deelnemer in meer dan een nummer mag uitkomen, Is het aantal persoonlijke in- schrUvingen vanzelfsprekend veel hooger en dit bedraagt 1593. Duitschland 149 inschrijvingen (111 deelnemers); Oostenrijk 147 1181Ver- eenigde Staten 115 (74); Tsjecho-Slowa- kije 96 (69); Noorwegen 81 (48); Italië 78 (59); Finland 78 (37); Japan 77 (35); Canada 77 (34); Zwitserland 72 (60); Zweden 62 (50); Frankrijk 61 (43); Polen 61 (34); Yoegoslavië 60 (39); Engeland 58 (54); Lethland 57 (35); België 54 (40); Roemenië 54 (31); Hongarije 51 (38); Ne derland 39 (15); Turkije 24 (12); Bulga rije 14 (8); Estland 9 (5): Luxemburg 7 (6); Spenje 6 (6); Liechtenstein 4 (4); Australië 4 (1); Griekenland 3 (1). o SCHAKEN. ALPHENSCHE SCHAAKCLUB. Het bestuur der Alphensche schaakclub heeft besloten de onderlinge competitie om te zetten in een onderlingen borden wedstrijd. Het aantal leden is daartoe ge splitst in 3 groepen "(tientallen). Elk lid spelt in zijn groep 2 partijen tegen de ove rige leden en er kan dus een maximum van 18 punten behaald worden- Aan de hand van de behaalde punten volgt de bordenrangschikking der tientallen Maan dagavond werden de eerste partijen van dezen wedstrijd gespeeld met de volgende uitslagen: F. van OortW. den Hoed 10; D. Posthuma—J. den Hoed 1—0; C. Rog geveenB. Schmidt 11*); W. den Hoed G. Thomasse 0I; J. BruntH. Verschuur 1—0; W Rietveld—A. Balk 1—1*); J. v. d. Haven—P. Schuurmans 10; J. G. Groe- uenbergR. Posthuma 02*); W Riet veld—B. J. v. d. Sluis 1—0; G. Dallinga— A Muhl 11*); D. BruntJ. Blijleven 10; Jac. den HoedB. J. v. d. Sluis 20*); D. B. Snel—C. Brunt 01; G. Tho masseA. Muhl 1—1*). Zijn uitslagen van 2 gespeelde part. RECLAME. 5508 tong zou dan toch het wadkarakter van het Oud-Holoceen en de afzetting van de oude blauwe zeeklei verklaard kunnen'-worden. Deze landtong zou zich dan van West naar Oost hebben verplaatst en zoodoende de basis hebben gevormd voor het oude duin landschap. Op deze lezing volgde een zeer ganimeer- de gedachtenwlsseling. EXAMENS APOTHEKERS-ASSISTENT. De minister van O., K. en W. heeft Lei den o.a. wederom aangewezen als plaats waar gedurende 1936 de examens voor apothekers-assistent zullen worden afge nomen. Voorts heeft hij benoemd: tot lid en voorzitter der examencommis sie: dr. W. A. Goddijn, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier; tot leden: dr. W. van Rijn te Rotterdam en mej. C. S. W. C. E. Offerhaus te 'sGra- venhage, met bepaling, dat eerstgenoemde den voorzitter bij verhindering zal vervan gen; tot plaatsvervangende leden: prof. dr. D. H. Wester, apotheker te 's Gravenhage; dr. J. A. Ch. van Pinxteren te Hillegersberg dr. H. Cohen te Rotterdam; dr. A. Keilholz te 's Gravenhage; mej. R. Hoedemaker te Wassenaar; aan de commissie is toege voegd als deskundige W. G. Aldershoff, hoofd eener U. L. O. kopschool alhier. o De Ressortale Jipperrabbijn I. Maars- sen zal bij den namiddagdlenst op Zon dag a.s. te 18.15 uur in de Synagoge aan het Levendaal, alhier, een predikatie uit spreken. De Vadertje Langbeen-tooneelclub geeft morgenavond een tweede opvoering van het aardige blijspel „Robbedoes". De opbrengst komt wederom ten goede aan de Chr. Wijkver- „Staalwijk" (predikant ds. D. Kuilman). HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank veroordeelde den los werk man R. van D. uit Zwammerdam, ged., wegens diefstal, tweemaal gepleegd, tot acht maanden gevangenisstraf. A. F. v. d L„ hoefsmid te Leiden, werd- wegens mishandeling van zijn broer, tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. De gewezen controleur van de Crisis- Zuivel-Centrale Q. J. W. en de koopman W. F. H. uit Stompwijk hebben terecht ge staan resp. wegens het als ambtenaar aannemen van een gift, wetende, dat deze hem werd gedaan, om iets in de uitoefe ning van zijn ambt na te laten, en we gens omkooping van een ambtenaar. De officier van justitie heeft tegen de ver dachten resp 1 jaar en l'/« jaar gevange nisstraf geëischt. Door de verdedigers mr. Nord Thomson en jhr. mr. Sandberg was in deze zaak tot vrijspraak geconcludeerd, op grond, dat den vehdachte W. geen be paalden ambtskring was toegewezen en hij het misdrijf niet in zijn hoedanigheid van ambtenaar heeft gepleegd, zooda hij ook niet door van G. als zoodanig werd omge kocht. De rechtbank, uitspraak doende, heeft zich met deze zienswijze vereenigd en sprak beide verdachten vrij. De landarbeider A. V. uit Stompwijk. ged., heeft zich schuldig gemaakt aan vier rijwieldiefstallen te Rijswijk en te Poeldijk. Het betroffen alle rijwielen, die door de eigenaars eenigen tijd onbeheerd waren achtergelaten. Verdachte, die een volledige bekentenis aflegdë, hoorde een jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen zich eischen, waarbij de officier rekening hield met het feit, dat hier slechts een gedeelte van een groot aantal misdrijven ten laste is gelegd. m De 20-jarige tuinarbeider B. H. v. d. B. uit Stompwijk, (ged.), heeft in vereeniging met zekeren A. V. een aantal rijwielen ont vreemd. Laatstgenoemde was in deze zaal als getuige gehoord. Verdachte beweerde slechts één rijwiel te hebben ontvreemd. Deze opgave klopte niet met de getuigen verklaringen, volgens welke verdachte min stens vier rijwielen heeft ontvreemd. In deze zaak merkte de officier op, dat de verdachte eenige feiten nadrukke lijk ontkend heeft, die hij later, toen het hem te warm onder de voeten werd, moest toegeven. Verdachte behoorde tot een clubje, dat talrijke diefstallen te Leid- schendam en in de omgeving pleegde. Men is thans bezig dit clubje op te rui men. De familie van verdachte staat on gunstig bekend. De psychiater acht dezen verdachte verminderd toerekenbaar, doch de maatschappij heeft ook haar eischen. Bovendien is deze jongen eenigen tijd ge leden tot een voorwaardelijke straf van vijf maanden veroordeeld. Hiermede reke ning houdend, vorderde de officier twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. In deze zaken zal de rechtbank 6 Febr. uitspraak doen. Wegens diefstal van sigaren en sigaret ten op 5 Augustus J.l. uit een koffieteut te Voorschoten stond terecht de 33«]arlge los werkman P. A. K. uit Stompwijk. Ook in' deze zaak werd de verdachte L. de V., als getuige gehoord, die verklaarde, dat hij te zamen met A. deze inbraak heeft gepleegd.' Men had te zamen het plan beraamd en verschafte zich toegang tot de tent na ver breking van een ruit. Verdachte ontkende en beweerde, dat hij op dien avond in een café te Leldschendam vertoefde. Eenige getuigen a décharge kwamen ver klaren, dat zij in den avond van 5 Augustus den verdachte hebben gezien tijdens een vechtpartij. De president, mr. de Joncheere, merkte op, dat het wel zonderling is, dat men onder de vele nieuwsgierigen bij een vecht partij één bepaald persoon zou opmerken. Ten einde alsnog den gemeente-veld wachter uit Stompwijk te hooren, heeft de rechtbank de zaak tot den namiddag uit gesteld. DE FRANSCHE CRISIS. PARIJS, 23 Januari. (Reuter) Heden ochtend te 16 uur heeft de president van de Fransche republiek Lebrun, Herriot ont vangen, teneinde met hem de kabinets crisis te bespreken. Herriot weigerde de opdracht een kabinet te vormen. Daarop ontving de president den voorzitter der rad.-soc. Kamerfractie Delbos, die even eens weigerde. Om 12,10 u. arriveerde oud minister Albert Sarraut op het Elysée. PARIJS, 23 Jan (Reuter). Sarraut heeft in principe aangenomen een nieuw kabi net te vormen. Hij behield zich voor een definitief antwoord te geven na de be sprekingen, welke hij denkt te voeren. Sarraut behoort tot de links republi- keinsche groep der radicaal-socialisten. PARIJS, 23 Januari. (Reuter) Naar aanleiding van de ministercrisis hebben wederom financieele speculaties plaats ge had. Volgens de „Matin" zijn van 19 tot 21 Januari meer dan 600 millioen francs aan goud uit de kelders van de Fransche Bank naar het buitenland afgevloeid. LONDEN, 23 Januari. (Reuter) Het aftreden van het kabinet Laval wekt in de Britsche pers die het overgroote deel van haar aandacht besteedt aan de binnen- landsche gebeurtenissen niet al te veel commentaar. De „Daily Herald" spreekt als zijn overtuiging uit dat ieder Fransch ka binet in zijn buitenlandsche politiek nau wer aansluiting bij Engeland zal zoeken, dan het kabinet Laval. o VERMIST FRANSCH WATERVLIEGTUIG VERLOREN BESCHOUWD. PARIJS 23 Jan. (Reuter). Het sedert Dinsdagochtend vermiste watervliegtuig van de lün Marseille—Tunis dat bil Cor sica gedwongen was te dalen wordt thans verloren beschouwd. Bii het ongeluk wer den ze.s personen gedood, drie leden van de bemanning en drie passagiers waar onder een Parilscbe dame. die ner vliegtuig naar Tunis wilde om haar bii een auto ongeval om;.' :n Iroer te begraven. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2