LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 23 Januari 1936 BINNENLAND. Zij weet het al! WYBERT SPREEKCEL. OFFICIEELE OPENING DER MIDDELBAAR TECHN. SCHOOL TE LEEUWARDEN. PRINSES JULIANA, VERRICHT DE PLECHTIGHEID. Heden namiddag werd te Leeuwarden het nieuwe gebouw van de Middelbaar Technische School officieel geopend. De school ls gebouwd aan de zonzijde van het Westerpark aan de Molenstraat. Het ge heel Is door architect A. Baart, leeraar aan deze Inrichting, ontworpen- De offlcieele opening werd door Prinses Juliana verricht. H KH was met den trein van 12 uur 46 uit Den Haag te Leeuwarden aangekomen en begaf zich al lereerst naar de woning van den Commis saris der Koningin, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, aan het Hof plein, waar met de familie Harinxma werd geluncht. Tegen 2 u. reed de Prinses, ver gezeld van den Commissaris der Koningin, naar het schoolgebouw waar Zij aan den Ingang werd opgewacht door den voorzit ter van het bestuur der school, lr. D. F- Wouda, en den directeur, den heer G. C. Michell. In de ontvangstzaal hadden de genoodigden zich inmiddels vereenlgd. Toen H.K.H. was binnengeleid en Haar zetel had Ingenomen, nam de voorzitter van het bestuur der school, Ingenieur Wouda het woord en gaf de Prinses de ver zekering, dat het bestuur en met hem ze ker geheel Friesland, het grootelijks waar deert, dat de Prinses naar Leeuwarden is gekomen en daardoor grooten luister aan de plechtigheid bijzet. Zich tot de genoodigden richtende, zeide spr. om., dat, toen ln 1914 de M.T.S. was gesticht, tegenstand in de provincie van landbouw een veeteelt en van weinig in dustrie was te overwinnen. De school, die was opgezet voor 100 leerlingen en die in 1914 werd geopend met 47 leerlingen, ls tot groote ontwikkeling gekomen in een korte spanne tijds. Zij is bekend geworden niet alleen in Friesland en in ons land; ook in het buitenland werken haar oud- leerlingen. Een duidelijk bewijs van haar snelle ontwikkeling heeft men te zien in het feit, dat reeds na een 20-jarig bestaan toen het aantal leerlingen tot pl.m. 250 was gestegen, de school te klein bleek te zijn en de stichting van een nieuw gebouw noodig werd. Daama verzocht spr. de Prinses de school te willen openen, waaraan deze met een korte toespraak voldeed. Vervolgens sprak ir. G. Hofstede, in specteur-generaal van het nijverheidson derwijs, als vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs- Achtereenvolgens voerden nog 't woord mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, voorzitter van Ged. Staten van Friesland en jhr. mr. J. M. van Beyma, burgemeester van Leeuwarden, die namens de provincie en de gemeente hun geluk- wenschen aanboden, voorts de heer G. C. Michell, als vertegenwoordiger van 't per soneel der school- Laatstgenoemde bood een geschenk aan, een zonnewijzer, welke in dei\ voorgevel zal worden geplaatst. Vervolgens verkreeg de heer J. Smits, voorzitter van de Vereeniging van oud leerlingen der school het woord en bood een glas-in-loodraam aan, dat reeds is aangebracht in het groote raam van de trappenhal in den voorgevel. Tenslotte sprak de heer H. Albcrson, voorzitter der Vereeniging van leerlingen der school. Hij bood een klok aan, welke in de hall van het gebouw is geplaatst. Na een woord van dank van den voor zitter. verliet de Prinses met het dage lij ksch bestuur, den directeur, den Com missaris der Koningin, ir. Hofstede en den burgemeester, de zaal om de school te be zichtigen. Inmiddels verzamelden de ge noodigden zich in de hall van 't school gebouw. waar ook de Prinses terugkeerde en daar een bronzen portret-buste van H. M. de Koningin, naar een ontwerp van mej. van Beeck Calkoen uit Utrecht, ont hulde- Om 5.28 uur zou H.K.H. Prinses Juliana weer naar Den Haag vertrekken. REORGANISATIE VAN DE RIJKSPOLITIE. Onlangs ls een rijkscommissie ingesteld Inzake reorganisatie van de Rijkspolitie. Naar de N.R.Ct. verneemt, zal in ver band hiermede vanwege het Departement van Justitie op beperkte wijze een proef worden genomen met de organisatie van een onderdeel van de Rijksveldwacht op ongeveer dezelfde wijze als het wapen der Kon. marechaussee is georganiseerd. De Rijksveldwacht zal daarbij echter zijn zui ver politioneel karakter behouden en geen militair onderdeel worden, zooals het wa pen der Kon. marechaussee, dat voor 1/3 door Justitie en voor 2/3 door Defensie wordt bekostigd. Wel zou het de bedoeling zijn dit on derdeel door het treffen van bijzondere voorzieningen, bij wijze van proef in een soort militair verband onder te brengen en evenals de marechaussee in een ka zerne te legeren. o AMSTERDAMSCHE GEMEENTERAAD VERWERPT LOONVOORDRACHT OPNIEUW MET 29—13 STEMMEN. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag de voordracht betreffende de loonsverlaging van het gemeentepersoneel opnieuw verworpen, thans met 29 tegen 13 stemmen. BURGEMEESTERS. Bij K. B. van 17 Januari zijn opnieuw benoemd; met Ingang van 9 Februari tot burge meester der gemeente Geffen: J. Velt- man, secretaris van die gemeente; met Ingang van 19 Februari tot burge meester der gemeente Oosterhout: F. M. A. J. Ridder van der Schueren; met ingang van 12 Februari tot burge meester der gemeente Waalwijk: E. C. J. Moonen met ingang van 25 Februari tot burge meester der gemeente Dinxperlo: mr. H. J. Verbeek; met Ingang van 24 Februari tot burge meester der gemeente Bunschoten: J. de Vl ies, en met ingang van 3 Februari be noemd tot burgemee.'-r der gemeente Kcrbenhoef: J E. van Nes van Meerkerk, te Haarlem. RECLAME. 7556 VERMINDERING UITGAVEN WERKLOOZENSTEUN. DE WERELD-JAMBOREE 1937. VAN I TOT 10 AUGUSTUS VERMOEDELIJK IN BLOEMEND AAL. Onder leiding van den heer C. R, T. Baron Krayenhoff had de Jamboree- Commissie der Nederl. Padvinders te Den Haag een persconferentie belegd, ten einde eenige mededeellngen te verstrekken over de a.s. Wereld-Jamboree 1937. Kort nadat er sprake was dat de kans bestond, dat de Wereld-Jamboree 1937 in Nederland zou worden gehouden, werd de terrein-keuze onder de oogen gezien, waarbij gedacht werd aan het Gooi-Reser- vaat en even later ook aan het landgoed Vogelenzang. Na een serieuse beschouwing van beide terreinen kwam men tot de overtuiging dat het terrein Vogelenzang een groot succes zou kunnen worden, tenvlii het Gooi niet zou kunnen worden wat Arrowe-park (Engeland 1929) en Gödöllö (Hongarije 19331 geweest zijn. Men besloot daarom alles in het werk te stellen om de moei lijkheden die zich bil de keuze van Voge lenzang zouden voordoen uit den weg te ruimen. Eerst als deze moeilijkheden ble ken onoverkomenlük te zijn, zou van Vo gelenzang moeten worden afgezien. Ten overvloede is oo verzoek van den hoofdverkenner een alleszins deskundige van het Internationaal bureau naar Neder land gekomen om belde terreinen even eens te beoordeelen. Deze deskundige die vroeger Jamborees regelde, heeft groote terreinkennis en weet welke specifieke eischen voor een Wereld-Jamboree aan het terrein moeten worden gesteld heeft in zijn rapport Vogelenzang de voorkeur gegeven en wel in die mate. dat door hem Vogelen zang met 85 en het Gooi met 55 werd ge waardeerd. De Commissie Wereld-Jamboree 1937 is als volgt samengesteld: Voorzitter: Staatsraad J. J. Ram'oonnet. Hoofdverkenner der Nederlandsche Pad vinders. Secretariaat: Kolonel K.N.I.L b.d. L. J. M. Koremans en G. C. Ruys. oud-directeur Ruys' Handelsverg. Penningmeester: Kolonel b.d. J. A. van der Kamp. De kampleiding zal berusten bü Kolonel A. Diemont. De bouw en Inrichting van het kamp wordt opgedragen aan architect A. H. van Leeuwen Den Haag. Wat het voorkeurterrein betreft, dat ls geheel gelegen ln de gemeente Bloemen- daal en wordt gevormd door het landhuis Vogelenzang en omgeving met als oost grens de weg van Aerdenhout naar Noord- wiikerhout en als westgrens de duinen. Men heeft hier de beschikking over on geveer 180 H.A.. terWljl onder de gemeente Bennebroek aan den hoofdweg nog een groot parkeerterrein zal worden aangelegd. De hoofdingang ls gedacht tegenover het station Vogelenzang. Voorts is het demon stratieterrein geprojecteerd aan den Voge- lenzangscheweg. terwijl aan de grens van. het terrein bil de duinen ruimte is ge laten voor publieke kampvuren. Een groot voordeel van dit terrein is nog. dat het een rechtstreekschen weg naar zee heeft van slechts 4 K.M. lengte, terwijl het bovendien in de nabijheid ligt van de groote plaatsen. Verwacht wordt, dat er ongeveer 30.000 deelnemers zullen komen. Van de Nederlandsche regeerine heeft de commissie alle mogelijke medewerking toe gezegd gekregen en ook de Ned. Spoor wegen staan met sympathie achter de organisatie. Verheugend achtte spreker het voorts, dat ook de Chief Scout. Lord Baden Powell of Gilwell het kamp zal be zoeken. Waar de organisatiekosten hoog zl1n. en ongeveer worden geraamd op 7 ton. was financleele medewerking van buitenaf onontbeerlijk. Tot dusver is reeds een bedrag van f. 75.000 toegezegd. Daarbij komen nog de deelnemerskosten a f. 15 oer persoon, de entrées van bezoekers (geraamd op 150.000 a f. 0.60) en voorts vermoedelijk 3 loterijen van elk f. 60.000. Ook bestaat er kans dat jamboree-post zegels mogen worden uitgegeven. Er ls echter nog meer noodig en daarom kan ieder die aan het welslagen der jamboree wil medewerken een blidrage storten oo giro 271885 ten name van de wereld jamboree 1937. kantoor Den Haag. De Nederlandsche cadvlnders zullen od 29 Juli ln het kamo arriveeren de buiten- landsche od 30 en 31 Juli. De eWenlilke iamborep duurt van 1 tot 10 Augustus, waarna gedurende 4 dazen van uit het kamo excursies zuilen worden ondernomen. Overleg met de vakcentrales. Vanwege het departement van Sociale Zaken wordt thans overleg gepleegd met de vakcentrales over de mogelijkheden om te komen tot een vrij aanzienlijke vermin dering der uitgaven voor den werkloozen- steun. Bij de behandeling van de begrooting voor Sociale Zaken in de Tweede Kamer heeft minister Siingenberg reeds gezin speeld op de noodzaak van die bezuiniging Daarbij heeft hij echter tevens verzekerd, dat een verlaging der steunnormen niet in zijn voornemen lag. Wel maakte hij de restrictie, dat het noodzakelijk is, een zekeren afstand tusschen plaatselijk loon peil en de steunnormen te handhaven. De thans aan den gang zijnde bespre kingen loopen dan ook in hoofdzaak over het verkrijgen van bezuinigingen op de boven de normen toegekende steunbedra gen in den vorm van bijslagen, zooals huurbljslag e.d-, waarbij, zijn wij wel in gelicht, tevens andere maatregelen in overweging zijn, om tot een vermindering van het totaalbedrag der uit te keeren toeslagen te geraken. Tel. TANDBEDERF BIJ KINDEREN. Sterke verslechtering bij het toenemen van den leeftijd. De Nederlandsche Vereeniging voor Sociale Tandheelkunde zoekt voorloopig het hoofddoel van haar werkzaamheid in pogingen om te bewerken, dat allen, die zich voor sociale tandheelkunde interes seeren, hun aandacht vooral wijden aan het kleutergebit, omdat het ontstellend is om waar te nemen hoeveel kleuters reeds een slecht gebit hebben, dat nood zakelijkerwijs op het blijvend gebit een sterken invloed moet hebben. Het eerst noodige daarbij ls op de hoogte van den toestand te komen. Het is daarom verheugend, dat den laatsten tijd op verschillende plaatsen in het land onderzoekingen naar dien toestand zijn ingesteld, hier en daar door de Vereeni ging voor Sociale Tandheelkunde gesti muleerd. De rsultaten van twee onderzoeken, één te 's-Gravenhage en één te Gouda zijn onlangs bekend geworden. Het eene is op verzoek van de vereeni ging ingesteld door den leider van den schooltandheelkundlgen dienst te 's-Gra- venhage, den heer G. A. H. Eibrlnk Jan sen. Het liep over niet minder dan 1500 meisjes en 1700 jongens van 3'/: tot 6'/i jaar en hij vond daarbij gemiddeld bij: 100 jongens van 3'/a jaar 328 aangetaste tanden, bij 100 meisjes 336. 100 jongens van 4 jaar 325 aangetaste tanden, bij 100 meisjes 360. 100 Jongens van 4'/s jaar 468 aangetaste tanden, bij 100 meisjes 512. 100 jongens van 5 jaar 440 aangetaste tanden, bij 100 meisjes 564. 100 jongens van 5jaar 615 aangetaste tanden, bij 100 meisjes 558. 100 jongens van 6 jaar 573 aangetaste tanden, bij 100 meisjes 586. 100 jongens van 6'/; jaar 612 aangetaste tanden, bij 100 meisjes 413. Men ziet hieruit duidelijk een sterke verslechtering bij het toenemen van den leeftijd. Een soortgelijk resultaat gaf het onder zoek, dat door den schoolarts te Gouda, dr. Kroondijk, bij 635 kleuters is inge steld, en waarbij van 223 kinderen van 1 jaar 2 een matig goed, 1 een slecht gebit hadden; van 150 kinderen van 2 jaar 5 een matig goed, 11 een slecht gebit hadden; van 97 kinderen van 3 jaar 12 een matig goed, 29 een slecht gebit hadden; van 81 kinderen van 4 jaar 17 een matig goed. 36 een slecht gebit hadden; van 57 kinderen van 5 jaar 6 een matig goed, 40 een slecht gebit hadden; van 26 kinderen van 6 jaar 2 een matig goed. 23 een slecht gebit hadden. Ook uit deze cijfers ziet men duidelijk, hoe snel het gebit met het ouder worden verslechtert; terwijl 7% van de 2-jarigen een slecht gebit hadden, hadden van de 5-jarigen 70 en van de 6-jarigen 88'/Wo een slecht gebit, wat ln den regel betee- kent,, dat het ook niet meer goed te maken ls. Terwijl bij de 2-Jarlgen 1,8 der tan den reeds zeer sterk waren aangetast, was het bij de gezamenlijke 5-jarigen met 22,8% ,bij de zesjarigen met 23.6 het ge val! Dat een voorziening ln deze kwaal drin gend noodig is, is duidelijk. HET BLIKVLEESCH RAAKT OP. Welk vervangingsproduct? Er gaan geruchten aldus het Hbld dat de voorraad blikvleesch begint op te geraken en dat zal wel juist zijn, want er gaat veel af en er komt niet bij. Op 1 Oct. j.l. waren er in totaal verzonden 24.16 mil- lioen blikken van één kilo elk. terwijl de voorraad toen nog bedroeg 10.77 millioen blikken. Het verbruik bedroeg in 't derde kwartaal gemiddeld 232000 blikken per week. met een stijgende tendenz, in ver band met het naderende koude seizoen en toenemende werkloosheid. Het is dan ook waarschijnlijk, dat men in offlcieele krin gen er mee rekening houdt, dat de voor raad in den loop van April verbruikt zal zijn, terwijl minister Deckers uiterst weinig gevoelt voor een derde afslachting (reeds werd rond een kwart millioen heesten geslacht). In de Kamer noemde hij afslachting laatst; „het uiterste mid del". Aan gehakt in blik bestond op 1 Oc tober een voorraad van 3 millioen blik ken, terwijl er 3.7 millioen waren afge leverd. Aangezien het afslachten van rundvee en de bereiding van blikvleesch voor be- hoeftigen en werkloozen geen doel, doch middel is (zij 't dan ook een ondoelmatig middel), mag men niet redeneeren, zooals sommigen doen: als het blikvleesch op is, moet er weer nieuw worden gemaakt. Im mers het criterium ls niet de behoefte aan of wenschelijkheid van steunverstrekking in den vorm van vleesch, doch de wen schelijkheid en doelmatigheid van rund veestapel-inkrimping door middel van af slachting van overheidswege en bekostigd door een crisis-accijns var. 10% ad valo rem op het normale rundvleesch-verbruik. De agrarische en de sociale zijde van het afslachten en inblikken moeten dus geheel afzonderlijk van elkander worden be schouwd. Echter, door den grooten omvang der afslachting en door den langen duur der beschikbaarstelling van blikvleesch is men al bijna kunnen gaan spreken van „verkregen rechten", m. a. w- in sociaal opzicht zal men straks het blikvleesch gaan missen als onderdeel van den socia len steun! Daarom wordt thans nagegaan, of het mogelijk is een product te vinden, dat in de plaats van blikvleesch aan de werkloo zen en behoeftigen gedistribueerd kan worden. Definitieve beslissingen in de een of andere richting zijn evenwel nog niet genomen. Intusschen hebben wij reden om aan te nemen, dat het dezer dagen gepubliceerde bericht, dat de regeering voornemens is de olie- en vetvoorziening onder haar controle te nemen, verband houdt met de plannen der regeering, om te komen tof een vervangingsproduct van het blikvleesch. BEGRAFENIS TJARDA VAN STARKEN- BORGH STACHOUWER. Eenvoudige plechtigheid te Groningen- Het stoffelijk overschot van wijlen jhr. mr. dr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oud-Commissaris der Ko ningin in de Provincie Groningen, is gis termiddag onder groote belangstelling op het Noorder Kerkhof te Groningen ter aarde besteld. Op verzoek van den overledene droeg deze plechtigheid een eenvoudig karakter. Aan het graf werd niet gesproken, terwijl slechts enkele bloemstukken, o.m. van H.M., de baar dekten. Op het kerkhof hadden zich talrijke autoriteiten verzameld om den overledene de laatste eer te bewijzen- Onder hen be vonden zich o.m. de Commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen, dr. J. P. Fockema Andreae, de burgemeester van Groningen mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, de oud-burgemeester van Gro ningen de heer Bloemers, thans burge meester van Arnhem; gedeputeerden, en leden der Staten van Groningen, presi dent, vice-president en rechters bij de rechtbank te Groningen, professoren en curatoren bij de Groningsche universiteit, hoofden van provinciale bedrijven, takken van dienst van het gewest Groningen, militaire autoriteiten, een veertigtal bur gemeesters e, a De oude huisknecht van den overledene, de heer J. van Net, legde een palmtak op de kist, alvornes deze in het familiegraf werd neergelaten. De Nederlandsche gezant te Brussel, jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer dankte met enkele treffende woorden voor de belangstelling; den ver tegenwoordiger van H.M. de Koningin, den Kamerheer in Buitengewonen Dienst, jhr. mr. D- R. de Marees van Swinderen ln het bijzonder verzocht hij den dank van de familie aan Hare Majesteit over te brengen. o SANEERING VAN DE KALKZANDSTEEN- INDUSTRIE. RECLAME. 7570 Fabrikanten vragen 48-urige werk week en afschaffing overwerk. Gisteren vergaderde te Amsterdam de Vereeniging van Nederlandsche Kalkzand- steenfabrikanten, waarbij aangesloten 13 van de 17 fabrieken. Met algemeene stem men werd besloten den Minister van So ciale Zaken telegrafisch te verzoeken on verwijld te willen besluiten voor de Neder landsche Kalkzandsteen-industrie de 48- urige werkweek in te voeren en de be staande overwerk-vergunningen in te trek ken. MISHANDELING VAN VOOGDIJ. KINDEREN. Het lid der Tweede Kamer Van der Heide heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Heeft de minister er kennis van geno men, dat eenige voogdijkinderen mishan delingen hebben ondergaan van een vrouw in Megen, door wie deze kinderen werden verpleegd? Waren deze kinderen daar uitbesteed door een voogdijvereeniging? Zoo Ja, door welke? Zoo niet, door wie is dit dan wel geschied? Tegen welke vergoeding? Van welken datum af? Wie heeft deze vrouw als „pleegmoeder" uitgezocht of aange wezen? Is tevoren naar haar persoon een onderzoek ingesteld? Is er eenige deugdelijke controle geweest op de verpleging van deze kinderen? Zoo ja. hoe dikwijls? Zoo neen, zijn er dan geen termen om, als een voogdijvereeni ging deze uitbesteding verrichtte, maat regelen te treffen óf dat zij niet langer als zoodanig zal kunnen optreden, öf dat zij verplicht wordt elk gezin, waarin kin deren worden verpleegd, waarvoor zij zich verantwoordelijk stelde, geregeld en deug delijk te controleeren? En zoo van wege een ander lichaam deze kinderen waren uitbesteed, is de minister dan ook niet van oordeel, dat dit lichaam schromelijk ln gebreke ls geweest, bijaldien zou blij ken dat ook in dit geval behoorlijke con trole niet heeft plaats gevonden? Is de minister van oordeel, dat in het algemeen, zoowel de gezinnen, waarin voogdijkinderen worden verpleegd, als de maatregelen van controle op deze gezin nen beantwoorden aan de eischen, die men redelijkerwijze mag stellen? En als de minister van oordeel mocht zijn, dat een en ander te wenschen over laat, welke maatregelen denkt de minister dan te treffen om hierin verbetering te brengen? VERSCH BROOD BIJ HET ONTBIJT. Een referendum onder de bakkers. De vier Nationale Bakkersbonden heb ben het noodig en nuttig geacht, dat ook de bakkerspatroons, zoowel de georgani seerde als de ongeorganiseerde van hun meening omtrent de belangrijke kwestie van de opheffing van het afleveringsver bod van versch brood, blijk geven en der halve besloten terzake een referendum uit te schrijven onder de 18.000 bakkers in Nederland. ALS GRIEP DREIGT! Neem reeds WYBERT, als Uw buurman griep heeft. WYBERT- TABLETTEN 50,35 en 20 ct. I WYBERT-SIROOP f 1.50 en 90 ct. JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK1, De werkkampen open óók in 1936! De perscommissie van de „Centrale voor Werkloozenzorg" schrijft ons: In het voorjaar van 1935 zette de Cen trale voor Werkloozenzorg (gesticht op initiatief van den Raad van Nederland sche Kerken voor practisch Christendom), onder de hierboven vermelde leuze een actie ln om een bedrag van een halve ton bijeen te brengen voor de werkkampen. Dank zij de voortreffelijke medewerking ook van de pers, slaagde deze actie schit terend. In plaats van f. 50.000.— kregen we ruim f 73.000— bijeen. Daarom be sloot de „Centrale" niet drie kampen, maar er tenminste zeven te openen. Voor al ook omdat er bij de werklooze jeugd groote interesse was voor deelname aan deze kampen. Niet ten onrechte was de leus „Jong Holland snakt naar werk" aan geheven. Zelfs de zeven kampen waren niet in staat alle aanvragers op te nemen; er staan nog honderden jeugdige werkloozen te wachten om opname. Daarom zal in April a.s. nog een achtste kamp geopend worden in de omgeving van Breda. Met de openstelling van dit achtste kamp is de mogelijkheid geopend, dat uit nagenoeg alle deelen van het land jeug dige werkloozen van chr- huize geduren de acht weken geplaatst kunnen worden. Eind November 1935 hadden reeds 800 jon geren gedurende acht weken gewerkt en. 40.000 dagen in de kampen doorgebracht. De werkkampen zijn gelegen te Ede, Rockanje, Bussum, Ommen, Oude Mirdum (Gaasterland), Roden (Dr.) en Rumpen. (L.) De drie laatstgenoemde kampen wor den of zijn uitgebreid, zoodat straks ln de kampen per achtweeksche periode 750 deelnemers geplaatst worden. Per jaar kunnen dus, omdat er vijfmaal zulk een periode plaats heeft, 3750 deelnemers een kans krijgen. Er kunnen dan 185.000 dagen dit jaar in de kampen doorgebracht wor den. Dit alles kan mits Christelijk Neder land er zorg voor draagt, dat het noodige geld daarvoor bijeengebracht wordt. Dank zij de voortreffelijke hulp van de Regee ring, kunnen deze kampen gehouden wor den Maar dan moet de „Centrale" zorg dragen, dat de ontbrekende 25%, die noo dig zijn om de kampen te financieren (het Rijk geeft 75% subsidie) bijeengebracht wordt. Die 25% zal ongeveer f. 100.000— zijn. En de „Centrale" doet daarom straks weer een beroep op alle christenen in Neder land, om die aetle te steunen. In de week van 30 Maart4 April a.s. zal over heel het land door middel van bonboekjes en lijsten bij geestverwanten, een bijdrage worden gevraagd. Daarvoor zijn thans ongeveer 200 comlté's gevormd en op nog meer plaatsen worden voorbe reidingen getroffen om tot stichting van comlté's te geraken. De werkkampen open óók ln 1936! Daar voor is f-100.000— noodig. En tot de Chris tenheid van Nederland gaat de roep uit: Geeft hun (nl. onze jeugdige werkloozen) kans! o VERSPREIDE BERICHTEN. De heer C. v. d. Burg, voorzitter van den Raad van Arbeid te Rotterdam heeft met ingang van 1 Mei eervol ontslag ver kregen uit zijn functie. Hij ls 65 jaar oud. UIT NED. OOST-INDIË. HET ONGELUK OP DE „FLORES" IN SEPTEMBER J.L. SOERABAJA, 22 Jan. (Aneta) Op last van den Commandant van de Zee macht ls de instructie geopend inzake het onderzoek, hetwelk ls Ingesteld naar aan leiding van het ongeluk op het flottielje- vaartuig „Flores" op 12 Sept. j.l. Bij het houden van de schietoefening is namelijk een kanon afgegaan waardoor de matroos der 1ste klasse, J. J. Ursum, door een vol-treffer werd gedood, de schipper W. van Baars ernstig gewond werd ter wijl tevens een Inlandsche kwartiermees ter en een Inlandsch matroos der 2de kl- licht gewond werden. Ten aanzien van enkele personen werd een strafvervolging ingesteld, terwijl ten aanzien van andere personen de zaak ln overweging is. HALVEERING OVERGANGSTOELAGEN. BUITENZORG, 23 Jan. (Aneta). - Be paald ls dat behalve de overgangskortin gen ook de overgangstoelagen gedurende 1936 zullen worden gehalveerd. Hiertoe zullen de noodige wijzigingen worden aan gebracht in het H.B.B.L. 1934 en de Mil. Bezoldigingsregeling 1934. Het-beslult treedt ln werking op 1 Febru'ar^936. HET LEIDSCHE ABESSYNIË. Een bewoonster van de Hugo de Vries- stiaat i nabij de Lorentzkade) klaagt ons haar nood over den onbegaanbaren staat, waarin deze reeds langen tijd verkeert. Zóó erg is de toestand, dat de omwonen den aan deze straat den naam van Abes- synië hebben gegeven. 3-?

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11