De Italiaansch-Abessynische oorlog. Dampo Verkoudheid Met de Nederlandsche ambulance in Abessynië. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 23 Januari 1936 In 24 uur van Djibouti naar Addis Abeba. Mussolini tevreden over de recente successen. Het Italiaanscbc Icgerbcricht. Het 103e Itallaansche legerbericht luidt als volgt Op den ochtend van 20 Januari hebben vier escadrons van de Genueesche dragon ders en lanciers van Aosta, na een schit terende en zeer snelle actie, den hevigen tegenstand van den vijand te Neghelli, de hoofdstad van Gallas Borana gebroken en de plaats bezet. Neghelli bevindt zich 380 K.M. van Dolo. de basis, vanwaar onze troepen vertrekken. De overwinning van Ganale Doria. welke generaal Graziani heeft behaald, heeft zoo het land ran de Galias Borana verlost van het gehate bestuur van de Abessyniërs. De hoofden van dit gebied hadden reeds in de overeenkomst van 1886 te Argasa Ascrebo door Vlttorio Bottego de souvereiniteit van de Italianen erkend. De stamhoofden en notabelen van de Gallas Borana hebben zich onmiddellijk aan de Itallaansche autoriteiten onder worpen en spraken hun voldoening uit over de bevrijding van hun land. Onmid dellijk boden zij zich aan mede te werken aan de actie tegen de regeering te Addis Abeba. Ook langs de Webbi Gestro, waarlangs onze troepen oprukken, hebben de stam hoofden en notabelen van de Gallas Arussl hun onderwerping aangeboden. Steeds meer krijgsgevangenen worden overgebracht naar de bases achter het front. De buit, welke de Italianen hebben behaald, is zeer groot. Hieronder bevinden zich 'n groote menigte dunT-di.rn-pa tronen. Te Neghelli heeft onze cavalerie zich meester gemaakt van de magazijnen en depots, welke Ras Desta hier heeft aange legd. toen hij het Zuiden van Italiaansch Somaliland wilde aanvallen. Aan het Noordelijk front is in het ge bied van Tembien een groote actie gaande. Zoowel aan het Noordelijk als aan het Zuidelijk front is de luchtmacht actief ln bombardementen en verkenningsvluchten. De luchtmacht heeft veel bijgedragen tot de overwinning. Het agentschap Stefani seint: In politieke en journalistieke kringen wordt opgemerkt, dat de val van Neghelli een basis vormt voor een offensief op Har- rar en een ernstige bedreiging voor Addis Abeba, dat slechts 2440 K.M. ln vogelvlucht van deze plaats af is gelegen. Volgens inlichtingen van betrouwbare zijde van Ras Desta, naar aanleiding van zijn nederlaag, afgezet en door den Turk- schen generaal Wéhib PaCha vervangen zijn. Deze gebeurtenis moet een geweldigen Indruk hebben gemaakt op de Ethiopische troepen van het Noord-front en het is niet onmogelijk, dat het demoraliseerend effect van het Ethiopisch echec in het Zuiden spoedige gevolgen zal hebben, ook op het Noordelijk front. Het heet intusschen dat Nasiboe einde lijk zijn troepen ln beweging heeft gezet, teneinde te trachten, den Italiaanschen opmarsch te stuiten. De Europeesche raadgevers van den negus zijn naar Dessie vertrokken, waar een oorlogsraad zal worden gehouden. Mussolini wenscht generaal Graziani geluk. Mussolini heeft het volgende telegram aan generaal Graziani gericht: „Het zegevierende besluit van den strijd tegen het leger van Ras Desta heeft de ziel van het Itallaansche volk van vreugde doen trillen. Ter Wijl ik u mijn levendigste gelukwenschen aanbied, richt ik mijn lof aan de nationale en Somalitroepen en offi cieren, die bewijzen geleverd hebben van hooge waarde en groot weerstandsvermo gen gedurende de heele periode van de operaties. Ik ben zeker, dat onder uw krachtige leiding de nationale en Somali troepen ook andere doeleinden zegevierend zullen bereiken". De strijd in Ogaden. ADDIS ABEBA, 22 Januari. (Reuter- A.N.P.). Naar het schijnt, is de opmarsch van Graziani in Ogaden nog niet tot staan gekomen, maar wel in tempo langzamer geworden. Ras Desta verklaart, dat hij een terugtrekkende beweging heeft gemaakt om tactische redenen, vooral uit de over weging, dat hij zijn troepen niet wil bloot stellen aan de Itaüaansche luchtbombar dementen in een vlakke streek. Er is geen enkel gedetailleerd bericht ontvangen over de nieuwe operaties der Italianen in Tembien, maar men is van meening, dat deze slechts operaties kun nen zijn van langen duur. op grond van den bergachtigen aard van het terrein en de afleidende manoeuvres der Abessijnen op andere punten van het Tigré-front. De verliezen der Abessijnen zijn grooter dan 10.000 dooden en gewonden tijdens de recente veldslagen in Ogaden. ten minste dit zijn de uit Somaliland ontvangen op gaven. De val van Neghelli op Zondag j.l. heeft de ravitailleering voor ras Desta afgesne den, aangezien de stad gelegen is op het uitgangspunt van de belangrijke karavaan- route van Kenya. De stad was beschermd door een stelsel van loopgraven met mitiailleurnesten. De Itaüaansche cavale- rie-voorhoede arriveerde Zondagmorgen voor de Abessljnsche stellingen en werd ontvangen door een welgevoed vuur van mitrailleuses en geweren. De Itallaansche cavalerie wachtte toen op versterking van tanks en gepantserde auto's, die onmiddel lijk na aankomst een rechtstreekschen aanval richtten op de Abesljnsche stellin gen. terwijl de cavalerie een beweging uit voerde op de beide vleugels en de krijgers van ras Desta in de flanken aanviel. Na een verbitterden strijd gaven de Abessijnen hun stellingen op en bezetten de Itaüaansche troepen de stad. Volgens verdere hier ter stede ontvangen bericaten heeft ras Desta voor de eerste maal sedert het begin van het offensief van Graziani in den afgeloopen nacht contact eehad met, Addis Abeba. Ras Desta ver'-'aardp toen dat hij zijn hoofdkwartier had overgebracht, naar een punt in de bergen ten Zuid-Oosten van Allata, van waar, naar hij zeide, hU beter de operaties zal kunnen leiden dan wanneer hij in de vlakte zou zijn gebleven. Ras Desta voegt hieraan toe, dat hij in het geheel niet pessimistisch is en dat hij gehoorzaamt aan de bevelen van den kei zer geen veldslagen op groote schaal te leveren en liever terug te trekken en den vijand af te matten door kleine plotselinge aanvallen op de daarvoor gunstige oogen- bllkken. Volgens een telegram van den correspon dent van Reuter-A.N.P. bij de Itallaansche legers in het Noorden wordt aldaar ver teld. dat het bericht over de nederlaag van ras Desta groote ontsteltenis heeft teweeg gebracht ln offlcieele kringen te Addis Abeba. Niet-officieel wordt te Addis Abeba mede gedeeld, dat de Egyptische Roode Kruis ambulance bij Dagaboer gisteren tijdens een luchtraid der Italianen gebombardeerd zou zijn. De Egyptenaren hebben een pro test ingediend bij ras Nassiboe, die zich op het oogenblik te Dagaboer bevindt. Copyright Reuter-A.NP.). Ras Hailoe niet vergiftigd. In de provincie Gojjam waren geruchten opgedoken volgens welke de vroegere gouverneur van deze provincie Ras Hailoe zou zlin vergiftigd. Ras Hailoe die met den onttroonden keizer Lidj Jasoe intiem bevriend is geweest was in 1932 met zijn zoon in de nabijheid van Addis Abeba ge vangen gezet Sinds jaren wist niemand waar de beide gevangenen zich bevonden. In verband nu met de bovengenoemde geruchten heeft de Negus journalisten verlof verleend een bezoek te brengen aan Ras Hailoe. Deze is ondergebracht in de vertrekken van den kroonprins van Abes- synië. Ras Hailoe verklaarde, dat hij zich reeds drie laren in deze afzondering be vond en als een vriend behandeld werd. Men heeft hem al ziin waardigheid gelaten en hem is veroorloofd den keizerlijken tuin te benutten voor wandelingen. Het petroleum-embargo. De commissie van achttien, welke gis termiddag om vier uur onder voorzitter schap van Vasconcellos te Genève is bijeen gekomen, heeft een tweetal ont- werp-resoluties aangenomen. In de eerste resolutie verzoekt de com missie van achttien den voorzitter der coördinatie-commissie zoo spoedig moge- Hik een commissie van deskundigen te be noemen. ten einde de antwoorden van de regeeringen op de sanctie-voorstellen der coördinatie-commissie te onderzoeken en vervolgens de noodlge maatregelen te treffen ter publicatie van statistieken en dergelUke betreffende de handelsbalans tusschen de landen, welke de sancties toe passen en Italië en de Itallaansche koloniën. In de tweede resolutie verzoekt de com missie van achttien den voorzitter van de coördinatie-commissie een deskundigen commissie te benoemen voor de bestudee ring van de voorwaarden en de uitvoering van een eventueel petroleum-embargo. Op voorstel van den Roemeenschen mi nister van buitenlandsche zaken Tltulescu. werd daarblt vastgesteld dat de reeds op 6 November gevallen politieke beslissing door dit technische onderzoek niet wordt geraakt. De commissie van deskundigen zal reeds de volgende week bijeenkomen. Een ter mtin voor de uitwerking en bespreking van het rapport is echter niet gesteld. Volgens opvatting van de toonaange vende delegaties is de politieke toestand in de kwestie van het petroleum-embargo door het besluit van de commissie van achttien op geenerlel wijze veranderd. In volkenbondskringen acht men volgens den Reuter-correspondent te Genève. de transportkwestle van veel meer belang dan de kwestie der productie, voor de toepas sing van het olie-embargo, dat thans blijk baar eerder zal worden toegepast dan men kort geleden nog meende. Zelfs indien de Vereenlgde Staten den normalen uitvoer van petroleum naar Italië toestaan, zijn de gezamenlijke olie- tankschepen van Italië, de Vereenlgde Staten en Japan onvoldoende naar men meent, om alle noodige olie naar Italië te vervoerden. Groot-Brlttannlë. Nederland en Noor wegen ziin in het bezit van het grootste deel der olie tankschepen ter wereld en indien deze landen er in toestemmen, het petroleum vervoer te verbieden, zal dit funeste gevolgen hebben voor den Itali aanschen oüe-imoort. Rapport van Eden over de onder handelingen met Frankrijk. Zuid- Siavië, Griekenland en Turkije. De Engelsche minister van buitenland sche zaken, Eden, heeft in een schrijven aan den voorzitter der sanctieconferentie mededeeling gedaan van het resultaat der gedachtenwisseling van de Engelsche re geering met Frankrijk, Zuid-Slavlë, Grie kenland en Turkije. In Volkenbondskringen is er op gewe zen, dat wederzijdsche steun van de sta ten, die aan de sancties deelnemen tegen over een militaire actie van den staat, die inbreuk pleegt op het handvest, welis waar een principe van algemeene betee- kenis is maar voor toepassing de sociale samenwerking noodig maakt van die leden van den Volkenbnod, die met het oog op hun müitalre omstandigheden of hun RECLAME. 7369 verdrijft men door In wrijving en inademinq van Wat MUnhardt maakt is goed aardrijkskundige ligging het direetst be trokken zijn. In het onderhavige geval ging het er dan ook om vast te stellen of de staten, welker assistentie in het bij zonder noodig was, bereid zouden zijn con crete hulp te bieden en zoo ja welk het nauwkeurig karakter zou zijn van deze as sistentie. De Brltsche regeering heeft dien overeenkomstig getracht vast te stellen of in geval van bijzondere maatregelen van militairen aard door Italië tegen Groot- Brlttannlë de Fransche, Grleksche, Turk- sche en Zuid-Slavische regeeringen bereid en in staat zouden zijn zoo noodig mede te werken bij het bieden van weerstand tegen dergelijke maatregelen. De Brltsche regeering heeft besloten ln de eerste plaats vragen te stellen aan de Fransche regee ring met betrekking tot art. 16 paragraaf 3 teneinde uit te maken of de Fransche regeering dit artikel beschouwt als basis voor de genoemde verplichtingen. De Britsche mededeeling haalt de ant woorden aan. die de Fransche regeering op de vragen van Engeland van 14 en 18 October gegeven heeft en verklaart, dat dienovereenkomstig tusschen de belde re geeringen overeenstemming tot stand is gebracht. Het is echter gewenscht een ver dere aangelegenheid op te helderen, n.l. het doel en de bijzonderheden van de ge noemde besprekingen en van de natuurlij kerwijze daaruit voortgevloeide besprekin gen tusschen de staven van marine, leger en luchtmacht der beide landen. In dit opzicht zegt het Engelsche memo randum: Het feit, dat deze besprekingen tusschen de Fransche en Britsche staven hebben plaats gevonden, heeft in zekere kringen geleld tot de bewering, dat de be sprekingen niet alleen betrekking hebben gehad op den toestand in de Middeüand- sche Zee, zooals die uit de toepassing van artikel 16 van het Volkenbondshandvest blijkt, maar ook op de Noord-Oostelijke grens van Frankrijk. De regeering van Groot-Brlttannlë wenscht gebruik te maken van deze gele genheid om te verklaren, dat iedere des betreffende bewering onwaar is. De be sprekingen tusschen de beide staven, die plaatsgevonden hebben, hebben zich vol strekt beperkt tot een gemeenschappelijke actie, ingeval uit de toepassing van sanc ties in het huidige conflict vijandigheden mochten ontstaan, in de Middelandsche Zee. o (Van een bijzonderen medewerker). ADDIS ABEBA, 2 Januari. Sinds eenige dagen zitten wij thans in Addis Abeba, en ik kan niet anders zeg gen dan dat het ons tot nu toe in aües erg meegeloopen is. Behoudens het ongeval dr. Colaco Belmonte aan boord overko men, waarbij hij zoo ongelukkig was bij het afloopen van de trap zijn enkel te breken, heeft geen ander onheil de Ne derlandsche ambulance getroffen. Overi gens beginnen ook de gevolgen van dit ongeluk reeds weer op den achtergrond te geraken, want als een goedgeaard chi- rurg-orthopaed, wandelt Belmonte thans nog geen 14 dagen na het ongeval al weer zonder gips voorzichtig door de gangen van het Itaüaansche hospitaal, waar wij voor den resteerenden tijd van ons ver blijf in Addis Abeba zijn gehuisvest. Zooals ik in mijn vorigen brief zeide, zou het een record beteekenen Indien het ons lukte den dag na aankomst te Dji bouti naar de hoofdstad van Ethiopië te vertrekken. Dit record staat nu inderdaad op naam van de Nederlandsche Ambu lance, 24 uur na ons vertrek uit Djibouti zijn wij na een zeer voorspoedige treinreis hier gearriveerd. De dag voor Kerstmis was echter niet de meest gunstige om aan te komen, omdat met het oog op de aan staande feestdagen de hotels overvol wa ren. Hierdoor waren wij genoodzaakt de eerste dagen in wat minder comfortabele Grleksche hotelletjes door te brengen. Tij dens ons verblijf aldaar werden wij o.a. bezocht door mr. Brown, vertegenwoordi ger van het Internationale Roode Kruis uit Genève, die ons meedeelde, dat het zeer luxueuse Itaüaansche hospitaal door omstandigheden op het oogenblik leeg stond en dus te onzer beschikking was. Wij hebben dit aanbod gaarne aanvaard en zijn nu sinds een 5-tal dagen in dit inderdaad zeer modern gebouwde zieken huis onder dak. Naast een aangenaam verblijf biedt dit ziekenhuis ons de mogelijkheid onze ruim 600 kisten met medischen en huishoude- üjken inhoud in diverse zalen onder te brengen. Bovendien kunnen wij ons geen betere opslagplaats denken, van waaruit het later mogelijk zal zijn onze voorraden ln de later te bepalen verbandplaatsen aan te vullen. Verkeerspuzzles in Addis Abeba. De oppervlakte, waarover de huizen van Addis Abeba ruim verspreid, gebouwd staan, schat ik zoo groot als de oppervlak te van de stad Utrecht. Er is echter vrij wel geen vlerkante meter grond, die in zijn geheel horizontaal ligt. De wegen in de stad en tot enkele kilometers daarbui ten zijn destijds aangelegd door keizer Menelik H. Behalve een gedeelte in het centrum der stad, dat geasfalteerd is en ongeveer een kilometer lang, kunnen de straten zonder gewetensbezwaren allermi- serabelst genoemd worden. Naast de el kaar afwisselende kuüen en keien zijn er echter nog enkele obstakels, die het ver keer ln de hoofdstad des lands wat bn- mccllijken. In de allereerste plaats zijn dit het opvallend groot aantal menschen, dat zich te aüen tijde van den dag op straat bevindt, en er voor een groot deel zijn leven doorbrengt. Weliswaar is er van poütiewege een be paling gemaakt, dat men op straffe van een 5 thalersboete ongeveer een Holland- sche rijksdaalder) rechts moet houden, maar politie en voetgangers houden zich op waarlijk Abessynische wijze aan deze verordening. Het zijn niet alleen de voetgangers die den weg vullen; ook de groote Abessljn sche dames en heeren, die zich te paard of muildier verplaatsen vragen nogal wat ruimte, temeer waar zij een gevolg achter zich hebben aandraven, dat varieert van 3 tot 30 knechten en dragers die in het zoogenaamde ongeregelde verband, al of niet belast met het eervolle sjouwen van een geweer deels naast, deels achter het rijdier sjokken, vaak nog gewikkeld in drukke en luide conversatie. Als, wat nog al eens voorkomt in deze stad. twee goede kennissen elkaar ontmoeten, dan gaat dat gepaard met de verpüchtè begroetingen, die, wat voor zoover ik heb kunnen na gaan in hoofdzaak wel bestaan uit het stil gaan staan en zoovele malen diep te bul gen voor den kennis als deze zelf doet. Het begrijpelijke gevolg van dit alles is, dat men meermalen twee menschen op straat aantreft, die niet ophouden buigin gen voor elkaar te maken en ondertus- schen schichtig kijken of de ander al met zijn laatste buiging klaar is. Dergelijke ontmoetingen zijn in staat het verkeer voor geruimen tijd stil te zetten. Veel erger wordt dit alles nog wanneer er een troep hooidrijvers voorbij komt met hun met hooi hoog opgeladen ezeltjes, of wanneer er een verhuizing plaats heeft. De Abessijn verhulst namelijk met zijn hoofd: aüe bedienden worden verzameld en ieder zet een deel van het huisraad op zijn hoofd, waarna het geheele convooi zich als kameelen achter elkaar plaatst en door de straten gaat paradeeren. Het klimaat. Behalve wegen heeft keizer Menelik hier ook nog andere dingen laten aanleggen. Toen de stad destijds gesticht' werd was de omgeving niet begroeid. Aan een ieder was het vergund op een groot stuk grond zijn huis te bouwen, mits hij er zorg voor droeg dit deel van den aardbodem dicht te beplanten met eucalyptusboomen. Als men thans zoo gelukkig is vanuit een hoog gelegen kamer zijn blik te kunnen werpen op het omliggende Addis, dan ziet men groene dichtbegroeide heuvels met slechts hier en daar een opengelaten plek voor een weg of huis. Kijkt men over dit aües heen, dan ontmoet het oog bruine kale vulkaantoppen, die de stad aan aüe zijden omringen. Het klimaat verschilt voor mijn gevoel alleen door zijn hoogte, van dat wat wij ln begin Juni kennen als de zomer goed is. 's Zomers is het natuurlijk veel warmer, maar de Europeanen, die hier tien, soms zelfs wel 25 jaar gewoond hebben en hier gekomen zijn met het idee, dat het in Addis Abeba niet slechter zou zijn dan elders, maken het nog uitstekend. Velen echter korrm met de gedachte, dat 't klimaat niet t verdragen Is en wei geren er anders over te gaan denken, om dat zij een zekeren weerzin hebben langen tijd in dit voor ons ongetwijfeld vreemde land te blijven. Er bestaat mijns inziens echter geen reden aan te nemen, dat in de lager gele gen deelen van Ethiopië geen slecht kli maat zou bestaan. Tot voor kort bewoonde de keizer zijn paleis: de Gebi. Eenige weken voor onze komst heeft hij zich zooals bekend, ver gezeld door zijn uitmuntend getrainde lijf wacht, naar Dessie begeven. De keizerin en de kroonprins zijn nog in Addis Abeba en wonen soms in de Gebi, soms in het nieuwe paleis, dat in Europeeschen stijl is opgetrokken en ergens onopvallend in het centrum van de stad staat. Op audiëntie. Nadat de kroonprins van onze komst verwittigd was, liet Zijne Hoogheid ons den 28sten December weten, dat wij des namiddags te 5 uur ter audiëntie verwacht werden. Dus begaven wij ons te half vijf per 3 taxi's naar het keizerlijke palels: de Gebi, waar volgens het zeggen van onzen tolk de kroonprins zich dezen dag op hield. Bij de Gebi aangekomen, wat vanaf het Itallaansche hospitaal een kwartier rijden beteekent, waren we blij na dit enorme gehobbel te kunnen uitstappen. Edoch toen bleek het dat Zijne Hoogheid audiëntie hield ln het nieuwe paleis. Dus ijlings een kwartier in andere richting ge reden, waarna onze chauffeurs ons afzet ten voor het nieuwe ministerie van bin- nenlandsche zaken, dat naast het nieuwe paleis gelegen is en er precies op lijkt. Een weinig Europeesch optreden deed onze chauffeurs na deze tweede en vergeefsche rit hun wagens en onze levens in gevaar brengen en over bondike wegen reden we op een muur af, waarvoor zich eenige ge wapende soldaten bevonden. Deze muur gepasseerd zijnde, kwamen wij op een langwerpig veld dat aan alle kanten door zwaargewapende mannen in de meest ver- schülende kleedij en uniform afgezet was. Naarmate wij het paleis meer naderden, stonden deze mannen dichter op elkaar gedrongen. Hoewel zij, wat nog wel het meest indrukwekkend was, geen beweging maakten, zijn wij er geen van allen ach ter gekomen of zij nu volgens onze begrip pen in de houding stonden. Voor het paleis, dat achter dit zwaar bewapende veld ligt, stond een hoogge- olaatst A'oessijn in een blauw colbert. Wij stelden ons aan dezen heer voor, waarna hij ons verzocht hem via een kleine hall te willen volgen naar een groote zaal in het midden waarvan wij uitkwamen. Aan het eene einde was op een ietwat hoogen stoel, de Kroonmrins Zijne Hoogheid Me- rad-Asmatch Asfa Wossen, gezeten. Een buitengewoon dik en dieprood kleed voer de naar zijn zetel, aan weerszijden waar van zich een 5-tal blauwe clubfauteuils bevonden voor de te ontvangen personen. De Kroonprins is een tengere jongeman en gelijkt op den Keizer. Hii beweegt zich met 'n gemakkelijke vorstelijkheid, maakt geen enkel overbodig gebaar zoodat er een opmerkelijke rust van dezen nog zoo jeugdigen vorst uitgaat. Hij hoorde gaar ne aan wat onze leider dr. Winkler, hem in het Fransch via den tolk mededeelde en stelde eenige belangstellende vragen. Met name bleek Zijne Hoogheid bijzonder geïnteresseerd in het Nederlandsche Roode Kruis te ziin, omdat Prinses Juliana hier van voorzitster is. Na een onderhoud van slechts enkele minuten beduidt een simpel handgebaar onzen leider, dat de audiëntie als geëin digd beschouwd wordt en met. een korten handdruk neemt de Kroonprins afscheid j van ons allen. I DE BEZETTING VAN NEGHELLI. (Van een specialen correspondent). ROME, Woensdagavond. Maarschalk Badogüo blijft berichten zenden over schitterende overwinningen aan het Zuidelijk front, maar hij laat zich slechts voorzichtig uit over de gebeurtenis sen in het Noorden. Volgens het offlcieele bulletin van van daag is Neghelli ln het district Ogaden in handen gevallen van twee Itallaansche motorcolonnes, die zich 237 mijl van Dolo bevonden. Men hecht strategische beteekenls aan de verovering van deze plaats, die zoo klein is, dat zelfs de Itaüaansche kaarten den naam niet geven. Ras Desta zou er echter zijn hoofdkwartier hebben gehad en het zou bovendien het beginpunt van een karavaanroute zijn geweest, welke naar Kenya leidde. Deze route is Jaren geleden door de Engelschen aangelegd. Zij werd gebruikt om voorraden uit Kenya naar de Abessljnsche hoofdkwartieren te vervoe ren. De Duce is zoo opgetogen over het jong ste succes, dat hij een persoonlijke bood schap aan generaal Graziani heeft gezon den, waarin hij hem mededeelde, dat „de ziel der Itaüaansche natie trilt van trots". Anderzijds schijnen hardnekkige ge vechten aan het Noordelijk front plaats to vinden; een feit, dat wel niet wordt toege geven, maar dat in het bulletin van van daag vluchtig wordt genoemd. In militaire kringen acht met het waarschijnlijk, dad de maarschalk van plan is een opmarsch te beginnen. Men vermoedt echter, dat hi} het aanvalsplan zal wijzigen en waar schijnlijk tot een zijdelingschen aanval inl plaats van tot een frontaanval zal over gaan. Inmiddels kan niet worden ontkend, dati de Abessijnen het den Italianen ln het district Tembien erg lastig maken en hun opmarsch in hooge mate belemmeren. (Copyright News Chronlcle-ANP). Zij hebben nooit betrekking gehad op eenigerlei ander geval. Het Engelsche memorandum vermeldt vervolgens de ln het begin van December ingewomien overeenkomstige informaties van de Engelsche regeering bij Grieken land, Turkije en Zuid-Slavië. De antwoor den, die deze drie regeeringen in onder ling overleg hebben gegeven, lieten geen twijfel over hun bereidwiüigheld, alle ver plichtingen, die voor hen uit het hand vest voortvloeien, trouw na te komen. De Fransche regeering is op 21 December door de drie regeeringen op de hoogte ge bracht van deze gedachtewisseling, terwijl eveneens de Itallaansche regeering door de Fransche regeering op de hoogte is ge bracht van het feit, dat de besprekingen tusschen de Fransche en Britsche staven hadden plaats gevonden. Voorts is de Ita üaansche regeering op grond van de in formaties te Ankara, Athene en Belgrado, in kennis gesteld van de verzekeringen, die de Turksche, de Grleksche en de Zuid- Slavische regeering aan de Brltsche had den gegeven. De Turksche regeering heeft later de Britsche regeering verzocht haar een dienovereenkomstige verzekering te geven, hetgeen ook geschied is. Eveneens zijn aan de Zuidslavische en Grieksche regee ringen op haar verlangen dezelfde verze keringen van Engelsche zijde gedaan. Een Fransche aanvulling. Tegelijkertijd met het Engelsche memo randum wordt een schrijven van den Franschen gedelegeerde. Leger, aan den voorzitter van de sanctieconferentie ge publiceerd. waarin gerefereerd wordt aan het Engelsch memorandum en waarin verklaard wordt: Wat de rol en de houding van de Fran sche regeering betreft, heeft de Fransche delegatie niets toe te voegen aan de En gelsche uiteenzetting van de feiten. De zeer nauwkeurige mededeeling van het Britsche memorandum zijn in staat den leden van de commissi© van achttien vol ledige opheldering te geven over de opvat ting. die de Britsche en' de Fransche re geering hebben over de portée en het eventueele gebied voor toepassing van de verplichting tot wederzijdsche ondersteu ning op grond van artikel 16 paragraaf 3 van het handvest. De gedachtenwisseling is overigens in niets het gebied van toe passing van de gemeenschappelijke ver plichtingen te buiten gegaan, welke da leden van den Volkenbond openlijk op zich genomen hebben. Dientengevolge kan daaruit geen enkele verrassing noch een misverstand in de wereldmeening ont staan. Italië protesteert tegen het Engelsche optreden. De Itaüaansche regeering heeft, naar verluidt, reeds in de verschillende hoofd steden tegen het Engelsche optreden ter verzekering van de assistentie op grond van art. 16 par. Ill protest Ingediend en heeft een dienovereenkomstige nota aan den voorzitter van den Volkenbondsraad aangekondigd. In deze nota zal uiteenge zet worden, .dat de organisatie van de militaire assistentie op gTond van de Vol kenbondsverplichtingen de taak is van den Volkenbondsraad en dat de Engelsche regeering door het zenden van oorlogs schepen naar de Middellandsche Zee op ontoelaatbare wijze is voorultgeloopen op de beslissingen van den Raad. In aanslui ting op het Engelsche memorandum aan de sanctieconferentie zijn thans behalve de reeds gemelde Fransche verklaring ook de instemmende verklaringen van de drie andere instemmende regeeringen gepubli ceerd. De Grieksche regeering wijst er bij deze gelegenheid op. dat het Grleksch— Itaüaansche vriendschapsverdrag geen hinderpaal vormt voor de uitvoering der Volkenbondsverplichtingen. Bovendien is een verklaring van de Tsjechische regee ring ontvangen, die er op wijst, dat de toezegging van Zuid-Slavlë gegeven is ln overeenstemming met de andere leden van de Kleine Entente. Ten slotte verluidt nog van Engelsche zijde, dat met de Spaansche regeering tot dusverre alleen via, den ambassadeur te Londen niet bindende besprekingen zijn gevoerd, die echter zoo noodig te allen tijde kunnen worden aangevuld. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10