76ste Jaargang WOENSDAG 22 JANUARI 1936 No. 23Z59 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Edward VIII tot Koning geproclameerd. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd ztfn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven •10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35- per week f-0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat de bij Raadsbesluit van 30 Januari 1936 vastgestelde plannen tot herziening van het uitbreidingsplan, ten aanzien van: lo. de gronden, gelegen ten Zuid-Oosten van de spoorbaan AmsterdamRotterdam en begrensd door den Maredijk, de Maris- laan en den Stationsweg, 2o. het terrein, gelegen tusschen den Maredijk, de Poelwetering, de Haarlem- imertrekvaart en de spoorbaan Amster damRotterdam; 3o. een terrein, gelegen ten Westen van de zweminrichting „de Zijl" en ten Oosten van de verlengde Sumatrastraat, met ingang van 23 Januari 1936 tot en met 5 Februari 1936 op de Gemeentesecre tarie, Afd. Algemeene Zaken, voor een leder ter Inzage zullen liggen. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 22 Januari 1936. 7552 VOORDRACHT VAN PROF. Dr. H. BAGGESGAARD RASMUSSEN. Op uitnoodiging van de Organisatie van Natuurphilosophische en Technologische Faculteiten in Nederland zal prof. dr. H. Baggesgaard Rasmussen uit Kopenhagen in ons land een vijftal voordrachten hou den over „Indikatorumschlag von Sauren und Basen in alkoholischer Losing", oa. op 27 Januari te Leiden. Prof. Dr. L. van Itallle schrijft ons over prof. Baggesgaard Rasmussen 't volgende: Prof. dr. Hans Baggesgaard Rasmussen !s hoogleeraar aan de Farmaceutisk Laereanstalt te Kopenhagen, waar hij se dert 1922 de organische chemie doceert. Voor dien tijd was hij verscheidene jaren assistent bij het chemisch laboratorium der universiteit te Kopenhagen. Zijn wetenschappelijke werkzaamheid ligt voornamelijk op het gebied der ana lyse. Naast het leerboek Orkanisk Chemi gaf hij uit een handleiding voor de che mische analyse, beiden in het Deensch. Prof- Baggesgaard was een der bewerkeis der voor een paar jaar geleden verschenen nieuwe uitgave der Pharmacopoea Danica. Hij is lid en secretaris eener internatio nale commissie voor het onderzoek van pharmaceutische specialités en lid van een commissie van deskundigen, die voor den Volkenbond een methode ter analyse van opium moet ontwerpen, welke bij de controle ter bestrijding van het misbruik van bedwelmende middelen moet dienst doen. DE Dr. WIJNAENDTS-FRANCKEN-PRIJS. De commissie, aangewezen door het be stuur van de maatschappij der Nederland- sche Letterkunde alhier ten einde op de jaarvergadering van 1937 een voorstel te doen tot het verleenen van den dr. Wijnaendts-Francken-prijs, heeft zich als volgt geconstitueerd: Prof. dr. Gerard Brom, voorzitter, dr. K. H. de Raaf, secre taris, dr. J. A. N. Knuttel, dr. A. A. van Rijnbacih', dr. J. L. Walch. De commissie vestigt er de aandacht op, dat voor genoemden prijs in aanmerking komen in NederlancLsch proza gestelde, tusschen 1 Januari 1933 en 31 December 1936 verschenen studies, hetzij biografieën of essay's, over een letterkundig onderwerp. Schrijvers of uitgevers wordt verzocht, het mededingende werk uiterlijk vóór 1 Januari 1937 in te zenden bij dr. A. A. van Rijnhach, Witte Rozenstraat 26 alhier, met duidelijke vermelding van bestemming (n.l. de dr. Wijnaendts-Francken-prijs). VEREENIGING „BELLAMY". DE OPENBARE WEG GEEN OPENLUCHT-GARAGE. De Commissaris van Politie verzoekt ons opname van het volgende: Eigenaars, houders en bestuurders van vrachtauto's worden er aan herinnerd, dat het verboden is hun motorrijtuigen op den openbaren weg te plaatsen of te laten staan, wanneer dit niet noodig is voor het onmiddellijk laden of lossen. Evenmin is het geoorloofd personenauto's op den open baren weg te plaatsen of te laten staan, voor zoover dit kennelijk het karakter heeft den openbaren weg als bergplaats te bezigen, Ondanks dat deze voorschriften reeds bijkans een jaar in werking zijn en voort durend waarschuwingen werden gegeven aan personen, die in strijd daarmee han delden, ziet men nog herhaaldelijk in weer wil van het verbod auto's buiten staan b.v. des nachts. Deze auto's behooren in de garage te worden ondergebracht. Lezing door mr. dr. IJssel de Schepper. Op uitnoodiging van de afd. Leiden van de Internationale Vereeniglng „Bellamy" hield mr. dr. IJssel de Schepper,'voorzitter van de landelijke vereeniging, gisteravond een lezing in het Nutsgebouw. Nadat de voorzitter, dr. H. Koch, de aanwezigen ver welkomd had en een inleidend woord had gesproken, kreeg mr. dr. IJssel de Schepper het woord. In onze tegenwoordige maat schappij, zoo ving spr. zijn betoog aan, be staal een groote angst voor de toekomst en dit is onder de huidige slechte omstan digheden niet te verwonderen. Het aantal misstanden is talrijk. Bellamy nu geeft ons in zijn boeken: „Het jaar 2000" en „Plaats voor allen", boeken die getuigen van een grooten profetischen blik, een duidelijke en logische uiteenzetting van hoe hij zich den ideaal-staat denkt. De Bellamy-vereeniging, aldus spr., ver langt als leden geen kudde dieren, maar denkende menschen, die met overtuiging aan onze zijde willen meestrijden. Dikwijls hoort men de opmerking ma ken, dat de menschheid voor den Bellamy- staat veel te slecht is. Niets is minder waar dan dat, of een mensch slecht is dan wel goed, hangt van de omstandigheden af. Elk mensch draagt het goede in zich. Zijn de omstandigheden slecht, dan zullen de goede eigenschappen niet op den voor grond treden en alleen de kwade zullen tot ontwikkeling komen. Een tweede argument van onze tegenstanders is de bewering, dat de menschheid niet rijp is voor de Bellamy ideeën. Ook dit spreekt de heer LJssel de Schepper tegen. In lang vervlo gen tijden vond men het van zelf spre kend elkaar bij het werk te helpen en te steunen. Langzamerhand trad het indivi dualisme op den voorgrond. De mensch zorgde alleen voor zich zelf; of zijn mede- mensch wel te eten had, daar bekommerde hij zich niet om en In onzen tijd voert het egoïsme hoogtij. Hoe sterker het egoisme echter op den voorgrond treedt, des te meer zal men in zien dat hierin geen heil ligt. Men zal lee- ren dat de verbroedering slechts geluk kan brengen. Voor men zpover is, zal ieder het verkeerde van het egoïsme moeten inzien. Men kan het goede slechts bewust doen, wanneer men het kwade kent. De oorzaak van de crisis, aldus spr., is gelegen bij het egoïsme. Stelt men voor dat egoïsme ver broedering in de plaats, dan breekt de Bel- lamy-tijd aan. Ais kardinale fout van het huidige stelsel wijst Bellamy op het gebrek aan koopkracht. Hierdoor komt de werk loosheid in de wereld; de staatsinkomsten verminderen, er komt overproductie; dus moeten verschillende artikelen worden ver nietigd, wat het zelfde beteekent als kapi- taaals-vernietiging. Overproductie bestaat eigenlijk niet, wel onderconsumptie. Van alle kanten worden middelen om verbe tering in den ellendigen toestand te bren gen aan de hand gedaan. Vrijhandel kan geen redding, meer brengen. De concurren tie zal steeds sterker worden en het zal een strijd tusschen de mogendheden wor den. De kleine staten zullen ten koste van hun sterke broeders te gronde gaan. Ver sobering brengt koopkracht en verminde ring der werkloosheid. Industrialisatie be teekent slechts het nutteloos in het leven roepen en houden van nieuwe industrieën ten koste van oude. En zoo zijn er tientallen recepten, maar het zijn slechts lapmiddelen. De koopkracht is te klein en de oorzaak hiervan is de winstneming. Nu hoort men veel beweren dat, wanneer de winstneming afgeschaft wordt, tegelijkertijd het parti culier initiatief ter dood wordt gebracht. Het particulier initiatief, aldus spr., heeft ons niets dan ellende gebracht, dus ook dat kan geen bezwaar zijn. In den corporatie ven Bellamystaat wordt slechts geprodu ceerd wat noodig is. de arbeiders, technici, kortom alle leden der maatschappij zullen worden beloond met bonnen waarop zij producten kunnen ontvangen in een hoe veelheid. waardoor ieder een menschwaar- dig bestaan heeft. Ieder zal hier vrij zijn in de keuze van zijn beroep en naar ge lang van geschiktheid worden bevorderd. Hierdoor zal het werk weer tot een zegen worden. Met een opwekking om toe te treden als lid der vereeniging besloot spr. zijn lezing. Na de pauze werden enkele vragen be antwoord, waarna dr. Koch den spreker namens de aanwezigen hartelijk dankte en de vergadering sloot. ALGEMEENE MILITAIRE PENSIOENBOND. DE VERVOERSOPBRENGSTEN DER N. Z. H. T. M. De vervoersopbrengsten der Noord-Zuid- Holl. Tramweg-Mij. over December 1935 zijn in vergelijking tot December 1934 1.1 °/o minder, terwijl de totale opbrengst vanaf 1 Januari 1935 3.7 0/o minder is dan over 1934. Mede door de in 1935 doorgevoerde bezuinigingen is het exploitatie-overschot f. 24.000 hooger dan het definitieve over schot van 1934. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. Handelscompagnie Marezaïe, Hoofd straat 15. Sassenheim. Verkoop voor Neder land van koffie, thee, kruidenierswaren, enz. Uittredend directeur: J. J. Gunnink, Kampen. De heer Brandwijk over doel en streven van den A. M. P. In een der bovenzalen van het Nutsge bouw sprak voor de afdeeling Leiden van den Alg. Mil. Pensioenbond gisteravond de voorzitter van den bond, de heer D. F. Brandwijk, over het doel en streven van den A. M. P. Dat doel is, in 't kort gezegd, recht te krijgen voor de gepensionneerden, wier toe stand zeer veel te wenschen over laat. Wordt men momenteel gepensionneerd vol gens de pensioenwet '22, vóór dien ging alles volgens de wet van 1902. Neemt men aan dat indertijd een werkelijk redelijk pensioen werd gegeven aan de hand van het toenmalig inkomen, toen later de sala rissen herhaaldelijk stegen, doch de pen sioenen onveranderd bleven, was het lo gisch dat de pensionneering bij den stij genden levensstandaard geheel onvoldoen de werd. De felle en steeds doorgezette actie daartegen had tot resultaat dat er in 1913 een verbetering kwam voor de offi cieren. In 1915 kwam er in de Kamer een voorstel tot verbetering voor het gewone personeel en de minister beloofde toen binnen 3 jaar te komen met een geheel nieuwe pensioenwet, daarbij de verzekering gevende dat ook de reeds gepensionneer den daarvan de voordeelen zouden genie ten. De belofte werd niet ingelost. Wel gaf een ander minister einde 1918 aan een commissie opdracht de herziening der pen sioenwetgeving te onderzoeken, welke com missie in zeer korten tijd met haar rapport gereed was. Zij kwam met een voorstel tot verbetering voor de actief dienenden, maar ook voor de reeds gepensionneerden, pre cies zooals de regeering in '15 beloofd had. Wat was echter het resultaat? Dat de re geering later met een voorstel kwam, gelijk door de commissie was voorgesteld, doch er uit weg liet de verbetering van de reeds gepensionneerden, voor hen dus wier uit- keering al zooveel jaren veel en veel te laag was. Na die gebeurtenis werd de A. M. P. opgericht. Vóór dien bestonden er wel een groot aantal bonden (32), geleid door een federatief bureau, doch er was te veel oneenigheld om actie te voeren. Drie actief dienende bestuurleden van een bestaande vereeniging, w.o. spreker zelf, hebben toen de handen Ineengeslagen om allen, die pensioensbelangen hadden, in één bond te vereenigen. Zoo ontstond de A.M.P., die merkwaardig genoeg geleid werd door een aantal actief dienenden! Natuurlijk onder vond de actie zeer ernstigen tegenstand. Wel erkende iemand als minister van Dijk dat de situatie voor de oud-gepensionneer- den slecht was, maar hij zeide dat de Staat volgens de Wet aan z'n verplichtingen had voldaan, zoodat er z. i. van die zijde geen enkele steun te verwachten was. Steeds hopeloozer werd echter de situatie en een brochure meldde, geïllustreerd met cijfers en feiten, hoe een invalide oud-militair rondkomen moest van f. 280 en een onge lukkige weduwe van f. 175 per jaar, terwijl anderen van ellende omkwamen. En spr. herinnerde aan den gepensionneerde in Groningen, die schriftelijk aan den bonds voorzitter z'n plannen tot zelfmoord mee deelde (en ze bereids uitvoerde ook) om dat na z'n overlijden de uitkeering voor z'n vrouw en dochter een paar onmisbare gul dens grooter zou worden. Zoo erg werd de toestand, dat de re gea ring er toe overging (noodgedrongen) aan de ergst gedupeerden een kleine uitkeering te geven uit een potje van het Steuncomité. Tot vele misleiding gaf dat echfer aanlei ding, terwijl voor de slachtoffers de zaak vrijwel even triest bleef als zij ooit was ge weest. Er kwam een toeslagregelir.g in den trant vante weinig om te ie ven maar te veel om dood te gaan. Overigens was die regeiing toch van dien aarc dat meerdere personen uit de allerergste misère werden weggehaald, ai biee' armoede troef. Spr. herinnerde aan den 59-jsiigen man die in lndië invalide geworden was in den dienst, z'i: beide armen mei. meer kon gebruiken en f420 pensioen had i oor zichzelf, vrouw en 8 kinderen. Een lemcloos voorschot kon hij krijgen var, den Staat om oen kar te knopen en met turf ol Aaiing te venten. Van de winst glag dan achter neg een deel af voor den Slaat! Eindelijk kwam er voor Indische gepensionneerden (korporaals en soldaten) de gelijkstelling, mitszij 60 jaar waren, terwijl officieren en onderoffi cieren de helft van de gelijkstelling ont vingen. Veel waren er echter niet, die voorbij de 60 kwamen! Het leven in Indië was daarvoor te moeilijk geweest! Vóór hun 60ste jaar moesten zij bovendien maar met hun kleine pensioentje zien rond te komen. Hielp dat alles niet veel, er was in- tusschen dan toch iets bereikt, evenals voor de weduwen van voor 1909, die eerst niets kregen en later de gebruikelijke toeslag ontvingen, terwijl de West-Indische mili tairen met de Oost-Indische werden gelijk gesteld. Doch het is niet bevredigend, om dat de regeering ïn '15 de belofte van ge lijkstelling deed en deze nooit heeft inge lost. Dat is onrecht en daartegen strijdt de A.M.P. En nu is het nog niet erg genoeg, want thans is benoemd een commissie in zake herziening en korting van de pen sioenen, teneinde deze zoogenaamd in rede lijke verhouding te brengen tot het salaris peil. Men zou zeggen: nu worden dan dus de veel te lage pensioenen der ouderen verhoogd, omdat ze onredelijk laag zijn. Neen, zegt de regeering. verhooging wordt niet toegelaten! Spreker noemt dit spotten met alle recht en billijkheid. Bovendien is aan alle gepensionneerden indertijd schriftelijk meegedeeld hoe groot hun levenslange pensioen zou zijn. Zonder contractbreuk is daar dus geen korting mogelijk. En wie zegt daarnevens dat ook de oud-gepensionneerden nog niet weer Edward VIII is van morgen te 10 uur, van het Balcon van het St. James Paleis plechtig tot Koning geproclameerd. extra in 't gedrang zullen komen? Nooit heeft de regeering zich druk gemaakt voor de gepensionneerden. Nu zij denkt er f. 3 millioen te kunnen halen, krijgt zij er be langstelling voor. Daartegen echter verzet de A.M.P. zich op de meest forsche wijze. Reeds werden 30 groote vergaderingen ge houden in ons land, reeds ook traden daar door na Juli 700 nieuwe leden toe, en de bond zal doorgaan om de gerechtvaardig de belangen te verdedigen van z'n leden, die hebben meegeholpen om Nederland te maken tot een groote koloniale mogend heid en om te protesteeren tegen het feit dat een gouverneur-generaal van Indië op z'n f. 32.000 geen korting krijgt en een sol daat met f. 810 wèl. Na afloop bracht de voorzitter, de heer D. L. van Peurse, den heer Brandwijk dank voor zijn lezing en beantwoordde de heer Brandwijk nog een aantal door de verga dering gestelde vragen. PRINSES JULIANA NOODFONDS. Men bericht ons, dat de trekking van de loterij ten bate van het Prinses Juliana Noodfonds (gratis geneesmiddelverstrek king aan noodlijdende ziekenhuizen van alle gezindten in Ned. Indië), die aanvan kelijk 1 Januari zou plaats vinden, 4 maanden is uitgesteld. In Leiden zijn circa 1700 en in Oegstgeest 700 loten geplaatst; in busjes werd f. 55.ontvangen. INBREKERS DOOR BEWONERS VERRAST. De politie heeft gistermiddag dank zij het kordaat optreden van den heer B., wo nende aan den Haagweg nr. 174 alhier, ggn tweetal inbrekers op heeterdaad kunnen betrappen. De heer B. had omstreeks 4 uur in ge zelschap van zijn echtgenoote het huis verlaten, doch de sleutel in de deur laten steken. Toen zij anderhalf uur later huis waarts keerden, zagen zij tot hun verwon dering in de achterkamer licht branden. Daar de sleutel nog steeds in het slot stak, kon de heer B. gemakkelijk binnenkomen. Bij zijn komst riep een van de beide in brekers hem toe: „Handen op". Aangezien de man echter niet gewapend was, trok de heer B. zich daarvan niets aan, liet zijn actetasch op den grond vallen en greep den indringer beet. Onderwijl stelde mevr. B. bij de huren telefonisch de politie van den inbraak op de hoogte. Direct rukte de politieauto uit en vijf minuten later zaten de beide inbrekers achter slot en grendel. Zij hadden verscheidene buffetladen doorsnuffeld, doch er werd niets vermist. Het bleken te zijn de 21-jarige scharen slijper P. B., uit Den Haag en de 22-jarige machinebankwerker J. G. S. uit Rotterdam. VERG.ADERING VAN DE N.S.B. Rede van jhr. mr. v. d. Goes van Naters. Op uitnoodiging van den kring Leiden der Nat. Socialistische Bewegin- hield gisteravond in de groote Burchtzaal jhr. mr. W. van der Goes van Naters uit Bilt- hoven een propaganda-rede. waarvoor groote belangstelling bestond. Na een korte inleiding van den kring- •leider verkreeg de spreker het woord, die allereerst stilstond bij de Nieuwjaarsrede van den minister-president, dr. Colijn. Deze draagt z.g.n. geen politiek karakter, maar wie de kunst verstaat tusschen de regels door te lezen, zal daarin menige aanval op de N.S.B. bespeuren. Het partij wezen is volgens dr. Colün het bewijs van het bestaan van een geestelijken adeldom waardoor de vrije meening tot uiting kan komen. Is het ver'ood voor ambtenaren om lid van de N.S.B. te worden of te zijn, soms een symptoom van die hooggeroem de vrijheid? De rede van dr. Colijn is niet ruiterlijk; er wordt terloops gesproken over duizenden teieurgestelden in den lande, er wordt gewag gemaakt van een schiin-eenheid. doch nergens wordt eerlijk en met open vizier opgetreden tegen de N.S.B.. die hiermede toch waarlijk is be doeld Daarna citeerde spr. ir. Albarda tiidens de begrootingsdebatten in de Kamer, die de democratie zoo juist typeerde als een gentlemans-agreement „een afspraakje van meneeren". Wat is er in ons land overgebleven van de volksregeering? Ze ker. nog bestaat Koning Kiezer, maar wat heeft hij in de oractische politiek te ver telen? De heeren Bierema en Teulings beiden vertegenwoordiger van een belangrijke vo'ksgroep wilden in de Kamer spreken over devaluatie, maar dr. Coltin verbood zulks Waar bleef toen het verzet? Men hoorde zelfs geen woord van protest! Co- ,iin wilde tot iederen priis een openlijke BINNENLAND. Prinses Juliana houdt een radio-rede tob steun aan de Kunst. (3e Blad). Het stoomgemaal „Cruqius" in Haarlem mermeer wordt museum. (3e Blad). De Eerste Kamer over de Crisis-hypo- theekwet. (Binnenland, 3e Blad). De 4 pet. Nederlandsche Staatsleening met 5 millioen overteekend. (Financiën, 3e Bladi Beginnelingen op ski's. (2e Blad). BUITENLAND De proclamatie van Edward VIII tob koning en keizer van het Britsche Rijk. (3e en le Blad). De begrafenis van koning George V is op Dinsdag a.s. bepaald. (3e en le Blad). Baldwin herdenkt den overleden Koning voor de radio. (3e Blad). Graziani's opmarsch in het Zuiden tob staan gekomen. (3e Blad). De Negus kondigt een nieuwe mobili satie aan. (3e Blad). Nog onzekerheid omtrent Laval's aftreden (Buitenland, 2e Blad). De vrede in den Gran Chaco geteekend (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. scheuring voorkomen en schreef het zieke Nederland rust voor, er daarbij angstvallig voor wakende, dat de N.S.B. het geen nieuwe-krachten-gevende injectie kon toe dienen. Ir. Albarda noemde het nationaal-socia- lisme ook een gevaar voor de beschaving. Spr. onderschrijft die uitspraak slechts voor zooverre daarmede wordt bedoeld de beschaving der democratie. De democratie is oorzaak, dat het eenheidsbesef onder ■het Nederlandsche volk is verloren gegaan en dat van den fieren Nederlandschen leeuw niet veel meer Is overgebleven dan. een tam huisdier. Het Marxisme is er voorts debet aan. dat het begrip vaderland voor velen zijn diepe en hooge beteekenis heeft verloren Die opvatting is zelfs door gedrongen in kringen waarvan men dat niet zou vermoeden. Er is niet het minste begrip van een volksgemeenschap: iedereen leeft in zijn eigen bekrompen sfeer en trekt zich van zijn volksgenoot niets aan. wanneer hij hem tenminste niet haat! Een tweede be zwaar tegen de sociaal-democraten acht spr. hun verguizing van het Huis van Oranje, al zijn zij uit eigen belang mo menteel bezig om zich te nationaliseeren, zoo zelfs, dat soc.-dem. Kamerleden zit- ring namen in een comité tot huldiging van de nagedachtenis der Koningin-Moe der. Aan de hand van eenige citaten tracht spr. aan te toonen, dat socialisme en religie zoodanig tegengestelde groot heden zijn, dat ze elkander niet verdra gen. En niettemin beschuldigt de voorzit ter der S.D.AP., Koos Vorrink, juist de fascisten van anti-godsdienstige neigin gen. Een derde „zegening" van de demo cratie noemt spr. de ondermijning van de instelling van het huwelijk, zooals deze oa. tot uiting komt in het boek der Wi- baut's „Het wordende huwelijk" Spr. heeft daarvoor een zeer juiste kwalifi catie gelezen: „hondenmoraal". Dat de democratie haar invloedssfeer zoodanig heeft weten uit te breiden, is te wijten aan het feit, dat de z.g.n- christe lijke partijen hun plicht tegenover volk en vaderland hebben verzaakt en met blindheid geslagen lijken. Ten aanzien van de kwestie der be- of ontwapening, zeide spr., dat geen vijand buiten de grenzen wordt gehouden met een rij portretten van prof. van Embden. Daarom zijn wij nog geen militaristen, doch spr. stelt de vraag of het dan een schande is, wanneer men van zijn land houdt en voor zijn on afhankelijkheid goed en bloed wil offeren. Maar juist zulke elementen worden uit onze weermacht gebannen! Tenslotte bepleitte spr. de omvorming der huidige maatschappelijke samenleving tol een arbeidsgemeenschap, waarin kapi taal en arbeid niet tegenover, maar naast elkaar staan en waarin niet de beginsel loosheid der democratie, maar de deskun digheid richtsnoer voor het regeeringsbe- 'eid is. Alleen het corporatieve stelsel kan hier uitkomst brengen en slechts een zoo danig van een leidend beginsel doortrok ken systeem kan voorkomen, dat er eener- sijds honger wordt geleden en anderzijds voedsel naar de mestvaalt wordt gebracht De geloofs- en standenhaat moeten plaats naken voor begrippen van fatsoen en saamhoorigheid. Eerst dan is er Kans op verwezenlijking van de eenheid, welke dr- Colijn nooit zal bereiken. Na de pauze beantwoordde spr. een aan tal schriftelijk ingediende vragen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1