Instantine De Italiaansch-Abessynische oorlog. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 22 Januari 1936 GEMENGD NIEUWS. Het Luchtbombardement bij Wandla. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Nieuwe mobilisatie. Gistermiddag dreunden in het palels ran den Negus wederom de oorlogstrom men. De Negus kondigde n.l. een nieuwe, aigemeene mobilisatie aan. in aansluiting op de vrijwillige mobilisatie van 3 October van het vorig jaar. In de verklaring, welke de Negus bij deze gelegenheid deed voorlezen, wordt o.a. gezegd, dat Italië het land op on rechtmatige wijze heeft aangevallen en middelen aanwendt, welke tegen het vol kenrecht indruischen. Open steden, ambu lances en andere niet-militaire objecten werden door Italiaansche vliegtuigen her haaldelijk gebombardeerd Abessynië ziet zich hierdoor gedwongen, alle middelen aan te wenden, om het land te verdedigen. Abessynië is daartoe bereid; iedere Abessijn moet thans de wapens opnemen, in afwachting van het bevel ran den Negus, om zich in den strijd te begeven. Men gelooft, dat deze proclamatie ten doel heeft de troepen van Ras Desta te versterken. Italiaansche vliegtuigen hebben de vlak ten van Wolkait en Tigre gebombardeerd, zonder dat daarbij slachtoffers vielen. De Abessijnsche troepen hebben drie Italiaansche vliegtuigen omlaaggeschoten, waardoor het totaal aantal vliegtuigen, dat sedert het begin der vijandelijkheden is verloren gegaan tot dertien is ver hoogd. Groote troepenbewegingen worden op gemerkt aan het front van Ogaden, uit de richting Djijiga naar het Zuiden. De Abessynische regeering ontkent, dat de Italaansche opmarsch aan het Zuider front zoodanige proporties heeft aange nomen. als de berichten uit Italiaansche bron willen doen gelooven. De opmarsch van generaal Graziani tot staan gebracht. Reuter en A.N.P. melden nog: Het offensief van de troepen van gene raal Graziani is thans tot staan geko men, hoewel men nog melding maakt van schermutselingen, welke zich hier en daar voordoen tusschen Italiaansche pa trouilles en kleine afdeelingen Abessijn sche krijgers, die den aftocht van ras Desta dekken. Ras Desta begint thans de eerste detachementen versterkingstroe pen te ontvangen. Men schat het "totaal der versterkingen op 30.000 a 60 000 man. Een groot deel der nieuw gemoblliseer- den zullen zeer zeker het leger van ras Nassiboe gaan versterken, die stellingen hebben betrokken, welke zij in de laatste twee maanden voortdurend hebben ver sterkt. De correspondent van Reuter-A.N.P. seint, dat men officieus het aantal man schappen. dat bij het nieuwe mobilisatie bevel onder de wapenen zal komen, op 300.000 schat. Een groot aantal manschap pen zal de manschappen aflossen, die naar hun haardsteden zullen terugkeeren, om weer op verhaal te komen en om oogst- werkzaamheden te verrichten op hun velden. Algemeen is men van meening, dat de oorlog tot na het volgend regenseizoen zal voortduren. In de toekomst moet ook de ravit-ailleering der Abessijnsche troepen onder oogen worden gezien, hoewel deze minder moeilijkheden baart dan die van de Italianen. Het Roode Kruis. Mussolini heeft den voorzitter van het Internationale Roode Kruis laten meedee- len. dat hij geen bezwaar heeft tegen het zenden van een commissie naar Abessynië BRAND TE WOERDEN. De tuinzaal van hotel Concordia in de asch gelegd. Gisteravond omstreeks tien uur is brand uitgebroken in het tuinzaaltje van hotel Concordia te Woerden. Het vuur laaide binnen korten tijd zoo fel op. dat ook het Oudeliedengesticht, dat aan de zaal grenst werd aangetast, met het gevolg, dat de verpleegden inderhaast de vlucht moesten nemen. Dat de schrik onder de oudjes groot was laat zich begrijpen. De meesten van hen hadden zich reeds ter ruste be geven. Het gesticht werd door het vuur ernstig beschadigd. Ook het pand dat aan de andere zijde aan de zaal grenst een drukkerij kreeg schade door de op laaiende vlammen. De Hervormde kerk die eveneens in de nabijheid van het bran dende gebouw staat, werd gelukkig ge spaard, daar de vonkenregen door den he- vigen wind een andere richting werd uit gedreven. Hotel Concordia zelf werd aan de bovenverdieping door het vuur aange tast. Door het ingrijpen van de brandweer werd het vuur echter spoedig bedwongen, zoodat omstreeks elf uur het grootste ge vaar bezworen was. Het zaaltje, dat voor vergaderingen werd gebruikt, is geheel uitgebrand. De biblio theek van de jongelingsvereeniging, welke in dit deel van het gebouw was onderge bracht is geheel verloren gegaan. Waarschijnlijk moet de oorzaak van het vuur gezocht worden in een schoorsteen brand. DE INBRAAK TE NUNSPEET. Een der arrestanten heeft bekend. De politie te Zwolle, waarheen de drie leden van de inbrekersbende, die de vorige week te Amsterdam zijn gearresteerd, zijn overgebracht in verband met de aan wijzingen, dat deze menschen ook schul dig zouden zijn aan de inbraak, welke in het begin der vorige week werd gepleegd in een melkfabriek te Nunspeet, heeft aan de Amsterdamsche recherche bericht ge zonden, dat een van de arrestanten heeft bekend debet te zijn geweest aan deze inbraak. De leider van de bende, „Witte Nelis", ontkend tot nog toe elke schuld. (Van onzen correspondent Stuart Emeny). Dessie. Dinsdagavond. De heer Cockrand, een Zwitsersch inge nieur, verbonden aan de Abessijnsche Roode Kruis-expeditie, die de vorige week bij Waldia op 80 mijlen ten Noorden van Dessié werd gebombardeerd, gaf mij van daag een beschrijving van den heldenmoed van majoor C. A Burgoyne, den Engelsch- man. die het transport der expeditie leidde. Hoewel het bommen regende, bleef majoor Burgoyne op zijn piost en hij ging rustig voort met het nemen van foto's tot de Abessijnen hem in de beschutting van het rivierbed brachten. De eerste bom viel bovenop een Roode Kruis-vlag, die op den grond was uitge strekt en een oppervlakte van 5 vierk. meter besloeg. Alle tenten in het kamp werden verwoest. De Italiaansche vliegmachines vlogen een uur lang boven het kamp en boven de op ongeveer 500 M. afstand liggende stad. Geweldige rookzuilen en stofwolken stegen op en de halve stad brandde af ten gevolge van een krachtigen wind, die het vuur aanwakkerde. Het aantal slachtoffers van de luchtaan vallen bedroeg 30 dooden en 50 ge wonden. voor het meerendeel tot burgerbe volking béhoorende. Korem, een stad ten Zuiden van het Asjangmeer werd gisteren voor de zevende maal gebombardeerd. Een Italiaansch Savoia-bombardements vliegtuig vloog gisteren boven mijn tenten, maar een bombardement bleef uit. (Oopyrlght News Chronicle-A.NF.) die op de slagvelden zich zal kunnen over tuigen dat de Italiaansche vliegers de Roode Kruisteekens eerbiedigen. Dit besluit is met instemming ontvan gen door de Abessijnsche regeering, die van meening is, dat de gegrondheid van haar protest werd erkend, en voorts ver klaart, dat zij een onderzoek, indien dit officieel werd voorgesteld, zou aanvaar den. Wat betreft het besluit der Commissie van Dertien inzake flnancieelen steun, verklaart de Abessijnsche regeering, die haar teleurstelling niet verheelt, dat zij zich hierover niet wil uitlaten, en dat het nog niet vast staat, of zij opnieuw een verzoek In denzelfden geest zal indienen. De Abessijnsche regeering verklaart te dien aanzien, dat zij dit verzoek om steun reeds eerder heeft gedaan, teneinde te toonen, dat zij niet bevreesd was, te laten zien. hoe Abessynië er aan toe is, en dat zij het betreurt, dat de Volkenbond niet heeft gemeend, financieelen steun te moe ten verleenen. Ten aanzien van het besluit van den Volkenbond betreffende het streven naar verzoening, geeft de Abessijnsche regee ring er voor het oogenblik de voorkeur aan, niet te antwoorden, doch ieder er kent, dat het onder de huidige omstan digheden, met het oog op de Abessijnsche geestesgesteldheid moeilijk zou zijn, een plan tot regeling van het geschil te vin den, dat tegelijkertijd voor de beide bel- ligerenten aanvaardbaar is. Het is moge lijk. dat de Negus die op het oogenblik te Dessie, of in de onmiddellijke omgeving van deze stad vertoeft, bereid is, zijn mee ning hieromtrent kenbaar te maken. RECLAME. 7515 GEEN NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS AUTO VERONGELUKT. In verband met geruchten, die in Neder land de ronde deden dat een Nederland- sche Roode Kruis auto in Abessynië zou zijn verongelukt, seint de correspondent van Reuter te Addis Abeba, dat het hier een vrachtauto betreft van het Abessijn sche Roode Kruis Deze vrachtwagen is op weg naar Dessie in een ravijn gestort, waarbij de Grieksche chauffeur om het leven is gekomen. MAN VALT 20 METER NAAR BENEDEN. Gistermiddag ongeveer 4 uur is op het terrein der Bataafsche Petroleum Maat schappij aan de Vondelingenplaats bij Per nis de 32-jarige werkman J. Verhoef uit Rotterdam, in dienst van de firma de Vries Robbé te Gorinchem, van een 20 meter hoog ketelhuis gevallen. De man was op slag dood. VERDRONKEN. Gisteravond is het 12-jarig meisje J. J. van Ooyen bij het spelen op de Nassau- kade te Rotterdam te water geraakt en verdronken. De rivierpolitie heeft twee uur later het lijk opgehaald. (Vad.) UIT DUSSELDORF NIET TERUG GEKEERD. Zaterdag is de heer M. uit Eefde, han delsreiziger van beroep, die vaak in West- Duitschland vertoefde, met den heer K. uit A[>eldoorn in een auto naar Duitsch- land vertrokken. Tot heden is de heer M. niet uit Duitschland teruggekeerd en zijn verwanten meenen, dat hem iets ernstigs is overkomen. De heer K. heeft den heer M. Zaterdag het laatst gezien. Hij is hem in Dusseldorf kwijt geraakt en heeft nog den geheelen nacht naar den heer M. ge zocht, evenwel zonder resultaat. Een stad genoot van den heer M. is naar Dusseldorf vertrokken, teneinde daar een nader on derzoek in te stellen. De politie van Eefde is van het geval in kennis gesteld. Hedenmorgen heeft een familielid van M. per telefoon den Neder- landschen consul te Dusseldorf mededee- ling van de vermissing gedaan en hem ver zocht een onderzoek te willen instellen. AUTOBOTSING TE HALFWEG. Geen persoonlijke ongelukken. In den afgeloopen nacht heeft op den Haarlemmerstraatweg tusschen Halfweg en Haarlem, juist voor de kistenfabriek „Phoenlx" een aanrijding plaats gehad. In de richting Amsterdam reed een per sonen-auto van klein model, bestuurd door den heer M. uit Amsterdam. Van den tegenovergestelden kant naderde een 5-tal tegenliggers waarvan volgens de heer M een met verblindend licht reed. Hierdoor geraakte M. het gezicht op den weg kwijt, met het gevolg dat hij tegen een der tegenliggers, een bestelauto, op botste. De bestelauto kantelde en bleef op zijn zijde dwars op den weg liggen. Na deze tegenliggers waarvan volgens den heer M. nog een eind door, waarbij hij ook nog een tweede tegenligger, een personen-auto uit Aerdienhout aanreed, en toen midden op den weg tot stilstand kwam. Wonder boven wonder deden zich bij deze gecompliceerde aanrijding geen persoon lijke ongelukken voor. De materieele schade is echter aanzien lijk. De bestel-auto is ernstig beschadigd, de auto van den heer M. is niet veel meer dan een wrak en ook de auto van den heer P. uit Aerdenhout is aan de linkerzijde zwaar beschadigd. EEN SERIE INBRAKEN TE AMERSFOORT. De dader heeft een groote hoeveelheid belastingplaatjes buitgemaakt. Ih den nacht van Maandag op Dinsdag heeft een rij huizen ongeveer de num mers 140 tot 180 op de Barchman Wuy- tierslaan te Amersfoort, ongewenscht be zoek gehad van een persoon of meerdere personen, die het op rijwielbelastlngmer- ken begrepen had(den). Een van de bewoners van de B. W.-laan vertelde het volgende aan het „U. D": Gistermorgen vroeg omstreeks acht uur kreeg hij bezoek van een buurman, die de politie op kwam bellen, daar een drietal rijwielplaatjes van fietsen, die hij in zijn schuur had staan, ontvreemd was. Zelf ging hij ook eens kijken en kwam tot de ontdekking, dat men zijn schuur ook niet zonder meer voorbijgegaan was. De deur was nog op slot, hoewel gepoogd was het slot te forceeren. Daar dit niet lukte, had de dader met behulp van een beitel een raampje in den zijmuur van het steenen gebouwtje uitgebroken en zich daardoor toegang verschaft. Van de drie fietsen waren de belastlngmerken verdwenen! Uit informatie bij de buren bleek, dat overal vrijwel hetzelfde gebeurd was: be lastingplaatjes en lantaarns waren meestal medegenomen. Bij één bewoner waren vier fietsen be werkt. Drie rijwielen waren ontdaan van het belastingmerk, maar bij de vierde fiets was de opzet mislukt. Dat de dader hier over niet te spreken was, bleek uit het feit, dat hij toen het stuur finaal van dit rij wiel afgeknapt heeft en dat recht overeind in den tuin geplaatst heeft. Ook schijnt hij verderop gestoord te zijn in zijn tocht door de verschillende tuinen achter de huizen, waarvan een omgegooid hek het bewijs was. Bij verschillende gebouwtjes en garages was de buit gemakkelijk te bereiken, daar de deuren veelal niet op slot waren. Hoe groot de buit is, is nog niet na te gaan. maar in ieder geval zijn vele be lastingplaatjes en lampen ontvreemd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Hoogstwaarschijnlijk heeft men te doen met het werk van kwajongens, daar nogal primitief te werk is gegaan. LOCOMOTIEF UIT DE RAILS. Ongeval te Terneuzen. Gisteravond omstreeks half zes heeft op den spoorweg tusschen Sluiskil en Terneu zen een spoorwegongeval plaats gehad, dat nog vrij goed is afgeloopen. De machinist van een trein zag plotse ling op den onbewaakten overweg een auto. Hij remde krachtig, met het gevolg dat de locomotief uit de rails schoot. De buffers van den kolenwagen drongen door den eersten personenwagen heen, waarin zich eenlge scholieren bevonden. Deze be kwamen evenwel geen letsel evenmin als de machinist en de stoker. Het ongeluk vond plaats dichtbij het station Terneuzen, ongeveer bij de Staal fabrieken. Het was de trein, welke 17.40 uur uit Terneuzen was vertrokken en naar Gent ging. Gebleken is, dat de trein pas tot stilstand kwam, nadat de locomotief de auto, een vrachtauto van de firma Overbeek Leunes uit Terneuzen. had aan gereden. De auto. die vernield is, stond reeds op den weg toen de trein in de verte nader de. De chauffeur van de auto was n.l. niet op de hoogte met den weg en wilde plot seling een andere route nemen, waarom hij de auto trachtte te keeren. Evenwel is de weg ter plaatse zoodanig, dat de auto geen ruimte had te draaien en genood zaakt was op den spoorweg te blijven staan. Toen de chauffeur uit den wagen was gestapt en den trein zag naderen, gaf hij den machinist een wenk, dat deze zou stoppen. Hoewel laatstgenoemde krachtig remde, kon hij toch niet verhinderen dat de auto ln puin werd gereden, PAMFLETTEN IN BESLAG GENOMEN. Gistermorgen heeft de burgemeester van Oisterwijk, de heer van der Wiel, gezamen lijk met den districts-commandant van de marechaussée een inval gedaan bij de vereeniging „Zwart Front' de drukkerij en uitgeversmaatschappij „Oisterwijk" en het woonhuis van den directeur dier maat schappij. tevens leider van „Zwart Front", Het „hoofdkwartier" en de woning van den directeur werden verzegeld. Uit de drukkerij werden een gedeelte van de persen en eenige zettafels, waarop zich zetsel van opruiende geschriften bevond, in beslag genomen, op een wagen geladen en naar het raadhuis te Oisterwijk over gebracht. In de woning en het „hoofd kwartier" werden geen bizondere stukken gevonden. VRACHTAUTO TEGEN BOOM OPGEREDEN. Een vrachtauto is gistermiddag even bui ten Ilpendam met groote snelheid tegen een boom opgereden met het gevolg, dat twee inzittenden verwondingen hebben opgeloonen en de auto van voren geheel in elkaar werd gedrukt. De chauffeur van de vrachtauto wilde een voor hem rijdende auto passeeren en hii had daartoe eenige signalen gegeven. De bestuurder van de andere auto had deze reeds gehoord en haalde naar rechts uit. Op het moment echter, dat de wagens naast elkaar reden kwam de auto van den rechterkant van den weg plotseling naar het midden. De chauffeur van de pas- seerende auto. die een aanrijding wilde voorkomen, gooide het stuur om. schoot naar links van den weg en vloog tegen een boom op. Een man. die naast den chauf feur zat. sloeg met het hoofd door de voorruit; hij kreeg eenige diepe sniiwonden aan het gelaat. Toen de chauffeur, na de eerste conster natie. uit de auto sprong, zag hit achter zijn wagen een jongeman buiten kennis op den weg liggen. Het bleek, dat de jongen onderweg ach ter op de vrachtauto was geklommen en door den schok tegen den weg was geslin gerd. Beide gewonde personen werden door een passeerende auto medegenomen naar Ilpendam. waar hun wonden door een geneesheer werden behandeld. De be stuurder van de auto. die het ongeluk had veroorzaakt reed met groote snelheid door. Toch heeft de chauffeur van de vracht auto nog kans gezien het nummer op te nemen. De vrachtwagen, die totaal ver nield was. is later weggesleept. „Tel." o BUITENLANDSCH GEMENGD. DE KOUDE IN AMERIKA. Het aantal dooden tengevolge van de felle koude in de Vereenigde Staten is thans gestegen tot 175. De staten Florida. Georgia en Alabama zijn door een tornado geteisterd. Als ge volg daarvan zijn 32 personen gedood. Uit verscheidene deelen der Vereenigde Staten wordt thans een geringe stijging van de temperatuur gemeld. DE HAUPTMANN-AFFAIRE. De criminoloog Kicks in actie. Gouverneur Hoffman heeft verklaard, dat hij uitstel der terechtstelling van Bruno Hauptmann slechts heeft toege staan, omdat hij hoopt, dat het geheele geval nog zal worden opgehelderd. De talrijke, elkander tegensprekende verklaringen der getuigen hebben hem er toe gebracht, de politie te verzoeken, nieu we pogingen te doen, om eventueele mede plichtigen te ontmaskeren. De criminoloog Robert Kicks uit Wash ington, die door Hoffman is belast met een uitgebreid onderzoek van de geheele kwestie, zal trachten te bewijzen, dat het lijkje gevonden in de nabijheid van Lind bergh's huis, niet het lijkje van het kind van Lindbergh geweest kan zijn. Kicks bereidt verschillende bewijsstuk ken voor. onder meer een vergroote foto van het lijkje .waarop een misvorming van een der voetjes zichtbaar is. Het kind van Lindbergh had een dergelijke misvorming namelijk niet. FRANSCH VLIEGTUIG VERMIST. Ernstige ongerustheid omtrent het lot der zes inzittenden. Een Fransch verkeerswatervliegtuig, dat op de lijn Marseille—Tunis dienst deed en gistermorgen met een bemanning van drie koppen en drie passagiers aan boord in Marseille gestart was, is gedwongen ge weest tengevolge van een motorstoring ten Zuiden van Ajaccio (Corsica) in zee te dalen. Ofschoon onmiddellijk uit Ajaccio twee stoomschepen naar de plaats des onheils te hulp schoten en in Marseille een toestel in gereedheid was gebracht, om zoo noo- dig deel te nemen aap het opsporings werk, zijn alle pogingen, om het toestel te vinden, vruchteloos gebleven Ook een vliegtuig, dat later langs de zelfde route vloog, heeft het toestel niet gezien. In luchtvaartkringen maakt men zicli dan ook ernstig bezorgd omtrent toestel en inzittenden. LAWINE IN JAPAN. 80 arbeiders die bezig waren aan den spoorweg Tsoegoera—Nungatha in Japan zijn door een lawine bedolven Tot nu toe werden 4 lijken geborgen. 36 worden nog vermist. De hevige koude en sneeuwval duren voort en veroorzaken ernstige verkeers- storingen. PREDIKBEURTEN VOOR HEDEN. LISSE. Chr. Geref. Kerk: Nam. half acht, ds. W. F. Laman van Middelharnis. SASSENHEIM. Chr. Geref Kerk: Nam. 7 uur (verbeterde opgave), ds. Drent van Broek-op-Langen- dijk. VOOR DONDERDAG 23 JANUARI. LEIDEN. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): Nam. 8 uur. ds. W. C. Lamain van Rotterdam. ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. dé Jong van Den Haag. BOSKOOP. Ncd. Herv. KerkNam. 7 uur, ds. L. Vroeg-in-de-Wey van Waddinxveen. Geref. Gem.: Nam. 7 uur. ds. A. de Blois van Gouda. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Heerma van Aalsmeer. LISSE. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Ligtenberg. NIEUW-VENNEP. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, jaarfeest Ohir. Geref. Jongens- en Meisjesver. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, de heer K. Asmus van Moordrecht. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Kootwijk J. H. Koster te Montfoort; te Middelharnis H. A. de Geus te de Bilt. CHR. GER. KERK. Beroepen te Kornhorn M. W. Nleuwen- huijze te Franeker. OUD GEREF. GEM. Aangenomen: naar Oostburg C. v. d. Gruiter te Vlissingen. o DR. H. E. G. v. d. MEENE. As Zondag herdenkt dr. H. E. G. v. d. Meene Ned. Herv. predikant te Over- Langbroek. zijn 40-jarige ambtsbediening. De jubilaris werd 20 Sept. 1872 te Doe- tinchem geboren en bezocht aldaar het Stedelijk gymnasium, waarna hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie stu deerde. In 1895 candidaat geworden, aan vaardde de jubilaris 26 Jan. 1896 het pre dikambt bij de Ned. Herv. Gem. te Over- Langbroek zijn eerste en eenige gemeente. In 1903 promoveerde hij tot doctor in de theologie op een dissertatie getiteld: „Eén Bijbel-theologische studie over Barmhar tigheid". De jubilaris heeft zich gedurende zijn ambtelijke loopbaan zoowel op maat schappelijk als practisch-kerkeli] k gebied bewogen. Van zijn perswerk vermelden we dat hij van 1915—1918 lid was van de redactie van de Nieuwe Ned. Kerkbode, terwijl hij enkele artikelen publiceerde in .Stemmen voor waarheid en vrede". In zijn gemeente was dr. v. d. Meene mede-oprichter en bestuurslid van de afd. van het Groene Kruis voor Langbroek en Cothen en omstreken. In 1908 richtte hij een afd. op van het Chr. Nat. Werkmans bond, terwijl de oprichting van een Chr. Hist, Kiesver. eveneens zijn werk was. Sedert 1922 was hij afwisselend penning meester, secr. of bibliothecaris van de afd. Wijk bij Duurstede van het Ned. Bijbel genootschap en vanaf 1930 is hij secr, van de prov. afd. Utrecht. Van 1912—1918 redi geerde hij de classicale zendingsbode. In eigen gemeente was hij secr. van de arme kerkvoogdij. In 1913 werd door zijn be moeiingen een nieuwe catechisatiekamer gebouwd, in 1916 een pastorie en in 1931 het kerkgebouw gerestaureerd. 25 jaar was de jubilaris pl.v. leeraar aan het Rijks opvoedingsgesticht te Zeist en 4 jaar had hij voor de Chr. Hist. Unie zitting ln den gemeenteraad van Langbroek. Sedert 1898 was hij scriba van den ring Wijk en sedert 1922 tevens quaestor. Vele jaren had hij ook zitting in het classicaal bestuur van Wijk, waarvan hij ook president was. Van secundus-lid in 1903 werd hij in 1919 primus-lid van het Prov. Kerkbestuur van Utrecht, in 1923 vice-president en in 1928 president. Ook was hij 25 jaar kerkvisi- tator in de prov. Utrecht en 4 jaar lid van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Dr. v. d. Meene zal wegens bekomen emeritaat a.s. Zondag tevens afscheid nemen van zijn gemeente en zich metter woon vestigen te Bilthoven. Hij blijft secr, van het Prov. Kerkbestuur van Utrecht. MET EMERITAAT. De Geref. predikanten ds. C. J. Bos te Uithuizen en ds. J. Lugtigheid te Uithui- zermeeden hebben na een diensttijd van meer dan 40 jaar aan de classis Warffum eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Bos werd 4 Sept. 1866 geboren en in 1895 candidaat. Hij aanvaardde zijn ambt in Nov. van dat jaar te Opeinde en stond achtereenvolgens te Arum (18991; Slie- drecht (1903); Spijk (19081; Zuidwolde (19141 en arbeidt sinds 1923 te Uithuizen. Drie van zijn zonen dienen eveneens de Geref. Kerken als predikant. Ds. Lugtigheid werd 7 Juli 1870 geboren en studeerde eveneens aan de Theol. School om in 1894 candidaat te worden. In 1895 werd hij predikant te Hendrik Ido-Ambacht. In 1901 vertrok hij naar Geesteren-Gelselaar, in 1913 naar Nijver- dal en kwam in 1918 te Uithuizermeeden. HET AANTAL VACATUREN IN DE NED. HERV. KERK. In „Het Doetinchemsche werk", 14- daagsch orgaan van de Chr. Philantro- ptsche Inrichtingen te Doetinchem geeft ds. C. A. Snoep een overzicht van het aan tal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk. Daaraan ontleenen we dat op 1 Jan. het -aantal vacante plaatsen bedroeg 291 of 9 minder dan op 1 Juli 1925 en 25 minder dan op 1 Jan, 1935. In 1935 zijn 12 predi kanten overleden, 26 met emeritaat ge gaan, terwijl 12 het ambt verlieten of tot een anderen werkkring overgingen. Opnieuw traden in dienst of kwamen uit het buitenland over 13 predikanten: 1 nieuwe predikantsplaats werd gesticht en 2 combinaties van gemeenten vonden plaats. 90 candidaten tot den H. Dienst werden toegelaten, waarvan de meerder heid nog geen beroep heeft aangenomen. Tal van candidaten zijn werkzaam als hulpprediker. 23

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10