Na het overlijden van den Engelschen Koning. LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Dinsdag 21 Januari 1936 BURG. STAND VAN LEIDEN Het medeleven in de gansche wereld. RECHTZAKEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. iimiiiiiiwiimiiiHHmmiiiHiiiHisiwiii Illlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TELEGRAMMEN. IAAT/IE. IIMCUTIN BINNENLAND. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Geneeskunde de heeren J. C. Gans (Rijs wijk) en M. C. Raeven (Roermond). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. „Alphia Film", Stationsstraat 3, Alphen a. d. Rijn. Geven van filmvoorstel lingen. enz. Vestiging filiaal: exploitatie v. bioscoop te Katwijk a. Zee, Boskoop en Brielle. Nieuw President-Commissaris: L. Verleun, Alphen a. d. Rijn. TOONEELVEREENIGING „ENTRE NOUS". Gisteravond werd door bovengenoemde Vereeniging in de Recreatiezaal van het Gesticht ..Endegeest" voor de patiënten het tooneelstuk ..Robbedoes" opgevoerd, een blijspel In 3 bedrijven door Chrlstlen van BommelKouw en Henk Bakker. Het stuk werd op uitmuntende wijze opgevoerd. Een lang aanhoudend applaus volgde na ieder bedrijf. Aan de medewerkende dames werden bloemen overhandigd Majoor P. Dingemanse van den staf der infanterie is overgeplaatst bij het 4de reg. Infanterie alhier, dodh blijft toege voegd aan den inspecteur van den vrijwll- ligen landstorm te 's-Gravenhage. De band, die Zondag j.l. de muziek op den feestavond van den Textielarbeiders- bond „St. Lambertus" heeft verzorgd, is niet genaamd „The Melody Makers", doch „The Melody Boys". In het Leidsche Volkshuls, Apothe- kersdljk 33. is een interessante Wereld bibliotheek-tentoonstelling gehouden, waar de nieuwste uitgaven in artistiek uitge voerde passende banden werden geëxpo seerd. Een van de bijzonderheden van deze tentoonstelling was o.a. de nieuwe Vondel uitgave, terwijl ook een verzameling Ex Libris, ingezonden door den Ned. Ex Libris- kring sterk de aandacht trok. GEBOREN: IJsbrand Otto Joseph, zoon van F. IJ. A. Sassen en H M van Veen Margaretha Christina Hermina. dochter van J. C. H. Verhoeve en M. J. C. de Kroon Ablgaël Wilhelmina. dochter van A. P. van Reen en P Swanenburg Hendrik Maria, d. van Th. Fianen en W. M. de Lange Jo hannes, zocv van C. D. H. van Halderen en G. v. d. Velden Jacob Franciscus Jo hannes. zoon van J de Best en A. H. M. Franse Jan Frederik Willem zoon van W. F. v. d. Mee en L. van Dijk. OVERLEDEN. H. C. v. d Zeeuw—Kuijvenhoven, Wede, 81 jaar B. S. van Egmond—de Jong, Vr.. 39 jaar N. Tijsterman—Voorsluljs, Vr„ 54 jaar M Hasselbach—Waasdorp. Vr., 84 jaar M. W. v. d. Klugt, M„ 61 jaar J. H. de Kruljs. M„ 79 jaar J- Slnteur, M-, 67 jaar J. Y. PeerenOsinga, wede., 70 jaar W. G. Verlaan, M.. 38 jaar J Benning, M„ 68 jaar J. Koornhof, wedn., 72 jaar. GEHUWD. W. C. Oudshoorn, )m en 3. Aalbersberg, id. J W. N. van Heel, jm. en C. J. Wit- teman, jd- GEVESTIGD. D J. v. d. Berg, smid, K. Lijsbethsteeg 4 IJ. H. Biersma, winkeljuffrouw, Kore- vaarstraat 8a M. C. W- Boon. electrlcien, Nieuwstraat 34 K F. Bösecke, reiziger. Kernstraat 1 H. Colpa en fam„ weg werker. Bronkhorststraat 59a Th. R. F. van Ditzhuijzen. leerares hellgymn.. Pa pengracht 7 A A. Faber, Jan v. Goyen- kade 22 E. L. Finkenstadt, db.. Fagel- straat 49 F. Glastra, 1.1 verpleegster, Rijnsb.weg 10 H. E. J. Greaves en fam., kleermaker, Hooigracht 93 S. A. Her mans, koopman, Vrouwenkerksteeg 8 R- Hermsen en fam.. chauffeur, R. Vlsschcr- straat 51 J. den Hollander, fabr.arb., Rijndijkstraat 101 J. L. Janssen, slager, de Genestetstraat 40 M. de Jong, dag meisje, Turfmarkt 4 R. E Kahn, Oegst- geesterlaan 29 W. M. van Keulen, adj. onderoff art.. Breestraat 10a J. M. Klaverwljden, P. de la Courtstraat 73 J. H. B Klelkamp. Thorbeckestraat 15 H. Klein, machinist, Prinsenstraat 21 H. W. M. Leeflang, hulp 1. d. huish-, Haven 14a H. Los, boerenarb.. Roodborststr. 41 M. N. Louwrier, v- Baerlestraat 2a A. B. v. d. Meer. banketbakker, Roodborst- straat 24 C. F A. M Meerpoel, winke lier, Breestraat 171 C. J. Meiman, Hee rensingel 37 Wed. W. van Dieren Musley en fam., Fagelstraat 49 I. Nie- meyer. dienstbode. Zoeterw- Singel 103 C. P. Redert, Lameenschansweg 16 H. J de Romijn en fam., mil. schoenmaker, Kastanjekade 29 C. Roosen en fam., opticien, K. Galgewater 1 H- C. J. Mln- derhoudvan Rossum, Terweepark 3 C. Rijsbergen. rijwielherst.. Mirakelsteeg 37a J. M. Schalk, dienstbode, Cobetstr. 46 J. Sjardijn, kruidenier, L. Rijndijk 37 B. J Spruit, slager, Aloëlaan 22 W. v. d. Star, schippersknecht, Cecillastr. 12 H. van Klinkenvan Tol, Loridanshof 10 R. Verhaaf en fam., kok, Coorn- hertstraat 53 W. H. Verkerk, dienstbode Stationsweg 2 J Voorwinden en fam., hoofd eener school, Thorbeckestraat 21 B. de Vries, handelsagent, Nieuwe Rijn 55 R. J. de Vries. H. de Grootstraat 6. VERTROKKEN. A. M. H. L. Harmsen—v d. Akker, naar N. O. Indië H. J- van Amerongen, naar den Haag, Denneweg 21 a A. Mark Bakker, naar Den Helder, Californiestr. 16 M. F. Blanksma, naar Wonseradeel, Ajumerweg 51 M. A. L v. d. Bosch, naar Sassenheim, Tijloosstraat 37 K. E. Boprsema, naar Maassluis, Noordljk 61 N. Crama, naar Kaapstad H. J. Doggen en lam., naar den Haag, Alb. Thijmslraat 128 A J. E. Dukkers van Emden, naar Amsterdam, Prins Hendriklaan 49 - S. Foekking, naar den Haag, v. d. Vennestr. 100 C. van Gelder, naar Alphen a d. Rijn. OudshoomsCheweg 106 A Groe- neveld en fam naar Rijswijk Vondellaan 83 H- W. Hannivoort, naar Utrecht, Sta- LONDEN, 21 Januari (Reuter) Offi cieel wordt nog vernomen, dat de koning kort voor het verschelden het bewustzijn had verloren De doodstijding werd nog 's nachts naar alle deelen van het Britsche rijk overge seind. In geheel Engeland heelt het be richt natuurlijk groote ontroering ge wekt, In vele steden en dorpen werden de klokken geluld. Het stoffelijk overschot van den over ledene zal heden van Sandringham wor den overgebracht naar het Kerkje van de Heilige Maria Magdalena. waar het zal blijven, totdat de nadere regelingen zijn voltooid. Men verwacht vandaag de be kendmaking van de plannen voor de ter aardebestelling. welke vermoedelijk zal plaats hebben in de Westminster Abdy. Tengevolge van den dood des konings is in de pers de buitenlandsche politiek sterk up den achtergrond geraakt De Vloot- conferentie zal waarschijnlijk worden uitgesteld. Overal stond het publiek om de bulle tins geschaard en toen de droeve .tijding verscheen, maakte zich van allen een al- gemeene ontroering meester; vele vrouwen barstten in tranen uit In de St, Pauls Kathedraal wordt van middag om 1 uur een rouwdienst gehou den. Het stoffelijk overschot zal waar schijnlijk worden opgebaard ln de West minster Abdy. In het geheele lijk waaien de vlaggen halfstok en zullen de oorlogs schepen 70 schoten lossen, zijnde het aan tal jaren des Konings. Behalve de beurs, zullen vandaag ook de bioscopen en schouwburgen gesloten zijn. De sluiting zal zich beperken tot vandaag en den dag van de begrafenis. SANDRINGHAM. 21 Jan. (Reuter). Reeds vroeg was Koning Edward VIII op, om voor een oogenblik te trachten zijn leed te vergeten. De nieuwe souverein hield zich hierop bezig met de zaken die door den Koning worden behandeld. Hij voerde besprekingen met den Hertog van York en met Lord Wlgram, den ver trouwden ouden vriend van zijn vader, over de toekomstplannen en de voorbe reiding van de begrafenis. LONDEN, 21 Jan. (Reuter). Het parle ment zal men zie elders te 18 uur bijeenkomen. Minister-president Baldwin zal zich vanavond te 21.15 Eng. tijd (21.35 Amst. tijd) met een radiorede tot het Brit sche volk richten. De ministers zullen opnieuw den eed moeten afleggen 'en het tegenwoordige kabinet zal zijn werkzaamheden zonder onderbreken voortzetten. Waarschijnlijk zal het hof voor den tijd van 6 maanden zware rouw aannemen en vervolgens 6 maanden lichte rouw. De aartsbisschop van Canterbury heeft vanmorgen te 8 uur ln de kerk van San- dringham een dienst gehouden, waarbij o.a. de prinses Royal en andere leden van het koninklijk huis tegenwoordig waren. De geheime raad zal gelijk gemeld vandaag den Kroonprins tot Koning uit roepen. De hertog van Gloucester die, zooals men weet, ziek is, was de eenlge van de kinderen der Konings, die niet bij het sterfbed tegenwoordig was. Zijn toestand ls, naar men verklaarde, heden iets beter. LONDEN. 21 Jan. (Reuter). Door de banken werden besprekingen gevoerd over de vraag, of vandaag nog zaken zullen worden gedaan. Generale Booth heeft bekend gemaakt, dat het Leger des Hells, een rouw zal aan nemen en dat Zondag in alle gebouwen een plechtige dienst zal worden gehou den. OTTAWA, 21 Jan. iReuter). Het bericht van den dood van den Koning is hier met groote droefheid ontvangen. Toén het t>e.- rlcht bekend werd, werden alle klokken geluid. De indruk bij de Ned. Regeering. De tijding van het overlijden van den Koning van Engeland heeft in de hofkrin gen bij de Nederlandsche regeering en het diplomatieke corps groote ontroering ge wekt. Van alle gezantschappen en ook van vele particuliere gebouwen werd de vlag halfstok uitgestoken. In de vroege ochtenduren werd de offi- cieele mededeeling van het verscheiden van den Koning bij de Britsche legatie aan het Noordeinde ontvangen en door den gezant ter kennis van de Nederlandsche regeering gebracht. Aan het gezantschapsgebouw werden rouwregisters ter teekenlng gelegd. Tal van autoriteiten kwamen hier in den loop van den ochtend hun handteekening plaatsen. Een der eersten was de minister van bui tenlandsche zaken jhr, mr. de Graaff, die sir Hubert Montgomery zijn deelneming persoonlijk betuigde. Voorts kwamen de deken van het corps diplomatique de heer van Adlerkreutz, tal van gezanten, legatie- secretarissen en attache's, de griffier van het permanente hof van Internationale Justitie, de hofmaarschalk van H. M. de Koningin baron Desmets, de voorzitter der Eerste Kamer baron de Vos van Steenwijk, de burgemeester van Den Haag, de chef van den marinestaf namens den marine staf, de commandant van het tweede regi ment huzaren, kolonel de Iongh en tal van andere autoriteiten alsmede vele vrienden van sir Montgomery hun deelneming be tuigen. De Indruk in Indië. BATAVIA, 21 Januari (Reuter). Nadat ten Paleize het bericht van het overlijden van koning George was bekend geworden, richtte de Gouverneur-Generaal zich aan stonds in een schrijven tot den Engelschen consul-generaal, waarin hij het leedwezen van de Ned.-Indische regeering betuigde met het verlies, dat het Britsche konings huls en het Britsche rijk had getroffen. De G.-G. zond tevens een telegram, waarin deelneming werd uitgesproken aan den gouverneur van de Straits Settlements. Aan het palels zelve wordt het voorbeeld gegeven om de vlaggen halfstok te hlj- schen. Aan alle detachementen ls eenzelfde orde gegeven. In Ned.-Indlë werd dit bericht, behalve door de Reutertelegrammen ook vernomen via de radio van de B B C., welker uitzen dingen hier goed hoorbaar zijn en waar naar door velen den geheelen nacht wordt geluisterd, ln het vroege morgenuur. Het persbureau Aneta gaf onmiddellijk na ontvangst van het bericht door m'.ddel van de in den toren van het Aneta- gebor.w opgestelde sirene een waarschu- wlngsteeken dat in de geheele stad hoor baar was. Eerst daarop werden duizenden bulle tins met het overlijdensbericht verspreid. Weldra was ln alle,deelen der stad de droeve tijding bekend: Niet alleen te Ba tavia, doch volgens de Ingekomen be richten ook ln alle centra in Ned.-Indlë, waar men steeds_ ln sympathie met het Engelschc koningshuis; had meegeleefd werd halfstok gevlagd. De verschillende dagbladen verschijnen met hoofdartikelen, waarin een overzicht wordt gegeven van de regeerlngsperlode van den overleden vorst. Ook de inheemsche pers liet zich niet onbetuigd. Alle radiouitzendingen zijn eenlgen tijd stopgezet. Op het Britsche consulaat ls een rouw register neergelegd, dat gedurende de kan tooruren voor teekenlng is opengesteld. LONDEN, 20 Jan. (Reuter), Lloyd George, die op het oogeribllk met vacantle in Marokko vertoeft, besloot in verband met den ernstigen toestand van den ko ning zijn vacantie te bekorten en vertrok gisteravond uit Tanger met bestemming naar Londen. ':f - 7 PARIJS, 21 Jan. (Reuter). De Fran- sche pers herinnert er aan, dat de over leden Koning, loën hij nog jjrins van Wales was, een graag 'geziene gast in Parijs was. De bladen wijzen erop, dat zoowel de over leden koning als zijn opvolger groote vrien den van Frankrijk waren en zijn. De Matin" wijst in het bijzonder op het verblijf van den prins van Wales, nu Koning Edward VHI, in Frankrijk tijdens den wereldoorlog. Hij bezocht het front zoowel in auto en vliegtuig als per rijwiel. „Le Jour" sdhrijft, dat de nieuwe koning de eigenschappen van zes personen in zich vereenigt, hij is politicus, soldaat, sports man, vliegenier, handelsreiziger en bankier. ROME, 21 Januari. (Reuter) Aan het Italiaansohe Hof heeft de dood van George V een smartelijken indruk gemaakt. Ko ning Victor Emmanuel zal vandaag de hofrouw afkondigen en zijn vertegenwoor diger bij de begrafenis aanwijzen. Men ge looft niet, dat de vorst zelf naar Londen zal gaan: waarschijnlijk zal hij zich laten vertegenwoordigen door zijn zoon, den Kroonprins. De Itallaansche koningin, die de ziekte van George V nauwkeurig had gevolgd, ontving zijn doodstijding met groote droef heid. De politieke tegenstellingen treden op den achtergrond. Thans bestaan slechts gevoelsoverwegingen en men kan zelfs zeggen, dat de rouw van Engeland invloed zal uitoefenen op de Internationale politiek. Aan de persoonlijke interventie van George V heeft men een matigenden in vloed toegeschreven op de buitenlandsche politiek van zijn regeering. Alle Italiaansche bladen wijden lange artikelen aan de nagedachtenis van koning George. Men prijst zijn ridderlijk karakter, zijn gevoel voor evenwicht en vooral zijn altijd gematigd optimisme ln de binnen- landsche en buitenlandsche politiek. De bladen herinneren voorts aan het bezoek, dat de koning en de koningin in Mei 1923 aan Rome brachten, waar zij ook den Paus bezochten. Het Itallaansche volk. aldus de bladen, deelt ln de smart der Britsche natie. WARSCHAU, 21 Januari (Reuter) Den dood van koning George besjmekend, schrijft de „Gazeta Polska": Op dit voor Engeland zoo moeilijke oogenblik, vereenigt Polen zich met den rouw welke het Britsche volk treft. De „Kurjer Poranny" schrijft: Groot Britannlë heeft 'n groot en recht vaardig koning verloren De wereld heeft een persoon van grooten geest en sterk karakter verloren. NEW YORK, 21 Januari. (Reuter) De New Yorksche bladen wijden verscheidene pagina's aan de nagedachtenis van George V. De „New York Times" schrijft, dat de koning diep betreurd en beweend zal wor den. De „New York Hérald Tribune" schrijft, dat George V een groot vorst was, die met grooter prestige uit den oorlog is te voorschijn gekomen. Zijn bestuur zal blij ven voortleven als een van de meest ge denkwaardige ln de geheele Britsche ge schiedenis. GENEVE, 21 Januari. (Reuter i Iri ver band met het overlijden van den koning van Engeland zijn de zittingen van den Volkenbondsraad, welke heden zouden 'plaats hebben, afgezegd. Vanmiddag zal de Raad bijeenkomen voor een rouw-zltting. De Britsche minister van buitenlandsche zaken en de overige leden van de Britsche delegatie zullen tot het einde der zitting te Genève blijven, de werkzaamheden zullen bespoedigd worden, zoodat de zitting Donderag kan worden beëindigd, LONDEN, 21 Jan. (Reuter). Heden ochtend heeft de toekomstige koning, vergezeld van den hertog van Yorlc, Sandringham verlaten en zich van het dichtbij gelegen vliegveld naar Londen be geven. Definitief wordt nu bericht, dat Edward Vni den Kroonraad, welke formeel beslist over de troonsbestijging, heden te 16.00 Br. tijd ln Sint James Palace zal doen houden. LONDEN, 21 Jan. (Reuter), In ver band met het .overlijden van Koning George ver.netnen wij nader, dat de zitting van de Vlootconferentle pas na de begra fenis zal worden hervat. VATICAANSTAD, 21 Jan. (Reuter). De Paus richtte een condpleantietelegram aan den toekomstigën opvolger van den overleden Koning. GENÈVE, 21 Jan. (Reuter). Eden heeft van tal van vertegenwoordigers van Sta tenleden van den Volkenbond bezoek ont vangen, die hem de bewijzen van deel neming hunner respectievelijke regeeringen kwamen brengen, o.a, Laval, Aloisi, Beek en Litwinoff. tlonsstraat 4 D. Heemskerck en famn. Noordwijk. v Limburg Stirumstraat 18a E. C. v. d. Heide, naar Rotterdam, Ro- chussenstraat 365b C. van Herwaarden naar Rhenen.Cuneraweg B 55b B. E- Huszar, naar Voorburg. Weverslaan 32 A. L C Kool, naar Bloemendaal, N. Sta tionsweg 2 A. J. de Langen en fam,, naar N. O Indië J. M. Leenders, naar den Haag, Anemoonstraat 131 J. H. C. Lisman en fam.. naar den Haag, de 8111e- straat 278 Ch. J. S. Locher, naar Am sterdam. Volkerakstraat 59 J. W- Mas tenbroek, naar den Haag, Stadhouderspl-, 35 E. Nolen, naar Rotterdam, West Zee dijk 126 A. M. Oving, naar den Haag, N. Duinweg 2 Wed. C. C. Platteel—Plal- zier, naar Rotterdam. Spiegelnisserk 11a N. W. A. Polane. naar Wassenaar, Lang straat 26 J. H. Posthuma, naar Batavia J. de Prëe en fam.. naar Leeuwardera- deel. Ruysdaelstraat 18 E, van der Nat Rettlg, naar Dultschland H. v- Rosse naar den Haag, Kempstraat 101 W. Rothland en fam., naar Gütersloh D. J. Rueb, naar den Haag, v. Hogenhouckiaan 45 J. v. d. Schaar, naar Vlaardlngen, Binnensingel 64 J A. Schools, naar Amsterdam, Postje3kade 63 III M. Schreuder, naar Haarlem, Elisabeth zie kenhuis E. J. Stheeman, naar den Haag Offenberglaan 1 A. Stuiver, naar Aals meer, Weteringplantsoen 6 J. M. A. Triebeis, naar Nijmegen, St. Annastr. 159 A Vis. naar Zlerikzee. Poststr. C. 105 -- Wong Lal Tam. naar Utrecht, Lichte- gaard 8 A. A. A. H v. d. Zanden, raar Ti'burc. Korvelseweg 121 - J. F v. Zullen naar Rhenen, Cuneralaan B 55b. DE 4 DOLLAR-OBLIGATIES VAN DE KONINKLIJKE. Op de rol van de Baagsche Rechtbank kwam heden weder voor de door den heer Siebrasse tegen de Koninklijke aanhangig gemaakte procdure, waarin hij ten aan zien van de Nederlandsche tranche van de door de Koninklijke uitgegeven 4V» dol lar-obligaties uitbetaling op goudbasis vor dert van de verschenen coupons. Voor de Koninklijke werd heden gecon cludeerd voor dupliek, waarna aan de eischende partij Siebrasse alsnog een ter mijn van veertien dagen werd verleend. HOOFDREDACTEUR VAN „VOLK EN VADERLAND" STAAT TERECHT. Ontslag van rechtsvervolging. Hedenmorgen heeft voor de Utrechtsche rechtbank terecht gestaan mr. S. A. v. Lunteren, hoofdredacteur van „Volk en Vaderland", terzake van de bekende kwes tie Inzake het publiceeren van een ver trouwelijk schrijven, verzonden door het R.-K. Werkliedenverbond aan de aange sloten organisaties, inzake den toestand van het reservefonds. Dit schrijven werd kort daarop in ..Vol)' n Vaderland" gepubliceerd. De officier van Justitie vroeg ontslag van rechtsvervolging. De navolgende schepen zijn morgen ra- diotelegrafisch te bereiken vla het kust- station Scheveningen Radio: Alchiba, Alcyone, Alphacca, Bloemfon tein, Chr. Huygens. Costa Rlca, Cottlca, Indrapoera, Jagersfontein, Joh. de Wltt, Kota Tjandi, Maasdam. Meerkerk, Melis- kerk, Nieuw Zeeland, Poelau Roebiah. Si- bajak. Springfontein, Simon Bolivar, Streefkerk, Tajandoen, Tarakan, Veen- aam, Venezuela. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren cn door Radio-Holland. De Moior- en Rijwielwet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open knalpot binnen de bebouwde kom der gemeente. DE OORLOG. Itallaansche opmarsch door moeilijk terrein. MOGADISCO, 21 Jan. (Reuter), Gene raal Graziani leidt de opmarsch van zijn troepen door middel van de radio. Deze opmarsch gaat over een moeilijk terrein en kan alleen geschieden dank zij de zorg vuldige organisatie van den toevoer van water, levensmiddelen en munitie naar de achtervolgende troepen, ROME, 21 Jan. (Reuter). Maarschalk Badogllo seint het volgende 102de legerbe- rlcht: De troepen van generaal Graziani achtervolgen het vluchtende leger van Ras Desta. Aan het Noordelijk front heeft zich een onder-aanvoerder van Ras Seyoem met zijn manschappen onderworpen aan onze militaire autoriteiten te Agula. In het An- öinogebied ten Z.W. van Makalle is een bombardementvliegtulg omlaag gestort. 9 DJIBOETI, 21 Jan. (Reuter). Stefani deelt mede. dat Ras Desta, de leider van het vluchtende Abessljnsche leger aan de achtervolging der Italianen kon ontsnap pen, dank zij een auto. Zijn broer zou echter zijn gedood in een schermutseling tussch'en de Abessljnen en de Italiaansche colonne. DE VOLKENBONDSRAAD. GENÈVE. 21 Jan. (Reuter). In ver band met het overlijden van den Koning van Engeland zh'n de zittingen van den Volkenbondsraad, welke heden zouden plaats hebben, afgezegd. Vanmiddag zal de raad bijeenkomen ln een rouwzittlng. De Britsche minister van buitenl. zaken en de overige leden van de Britsche delegatie zullen tot het einde der zitting te Genève blijven: De werk zaamheden zullen worden bespoedigd, zoo dat de zitting Donderdag kan worden be ëindigd. LAVAL NAAR PARIJS TERUGGEKEERD. GENEVE, 21 Jan. (Reuter). Lava! ls he den naar Parijs teruggekeerd. Hij laat zich te Genève vertegenwoordigen door zijn kabinetschef Leger. ONTBINDING VAN HET JAPANSCHE PARLEMENT. TOKIO 21 Jan. (Reuter). Heden ochtend ls de Japansche rijksdag ontbon den na een rede van den minister-presi dent en den minister van buitenlandsche zaken. Omtrent de reden van de ontbin ding wordt vernomen dat er een motie van wantrouwen dreigde. Om tactische rede nen heeft de regeering geantwoord met ontbinding van het parlement. CREMATIE RUDYARD KIPLING. LONDEN, 21 Jan. (Reuter). Het stoffe lijk overschot van Rudyard Ktpllng is ln het geheim gecremeerd. Slechts 4 perso nen waren aanwezig. DE BESCHADIGING VAN DE FRANSCHE VLIEGBOOT. PENSACOLA, 21 Jan. (Reuter). De voor eenlgen tijd gezonken vllegboot „Lieute nant de Vaisseau Paris" is gisteren ge licht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat "een vleugel is vernield, terwijl een motor geheel is afgerukt en zich op den bodem van de baal bevindt. Ook alle apparaten zijn beschadigd. Men weet nog niet of het toestel ter plaatse zal worden gerepa reerd of aan boord van een schip naar Frankrijk zal worden gebracht. SLEEPBOOT GEZONKEN TE ROTTERDAM. TWEE DOODEN. Hedenmorgen te 8 uur werd het Noor- sche tankschip „Svenor", hetwelk 's nachts aan de petroleumhaven aan de Vondelln- genplaat te Rotterdam tegenover Vlaardin- gen was gelost, uit deze haven gesleept. Aan de voorzijde sleepte de „Argus" van L. Smit en Co. uit Rotterdam, aan de achter zijde was vastgemaakt de „Drecht" van van Ommeren. Deze laatste sleepboot lag dwars op de vaartrichting der zeeboot en ls vermoede lijk door het vele schroef water van de „Svenor" gekapseisd en volgeloopèn. De verbinding met de „Svenor" werd verbro ken, waarna de „Drecht" zonk. Aan boord van de „Drecht" bevonden zich de kapi tein, de machinist, de stoker en de dek- knecht, allen uit Rotterdam. De laatste twee hebben zich zwemmende boven water kunnen houden en werden door roeiers opgepikt. Ook de 60-jarige ka pitein, de heer J. Hoefnagel, trachtte zich zwemmende te redden, doch werd waar schijnlijk door de koude bevangen en kreeg water binnen, zoodat hij, toen hij aan boord van de „Argus" kwam, spoedig overleed. De 50-jarige machinist de heer A. Handstede was in de machinekamer toen het onge luk gebeurde en verdween met het schip in de diepte. De sleepboot kon nog niet worden gelicht. Op de plaats waar het schip ls gezonken staat 14 Meter water. De twee geredden zijn de 65-jarige dek- knecht J. van Bel en de 34-jarige stoker A. de Graaf. DE POSTVLUCHTEN. De „Sperwer", op uitreis, landde te j Bandoeng. ■—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2