76s*® Jaargang DINSDAG 21 JANUARI 1936 No. 23258 STADSNIEUWS. In den leeftijd van 70 jaar is gisteravond om vijf minuten voor middernacht kalm en zacht ten paleize Sandringham overleden Koning George V, Koning van Groot-Brittannië en Ierland en Keizer van Indië. Bij het sterfbed waren aanwezig de Koningin, de Prins van Wales, de Hertog van York, de Princess Royal en de Hertog en de Hertogin van Kent. Koning George V, die gedurende 25 jaren en 8 maanden over het Britsche Rijk regeerde, wordt opgevolgd door den tegenwoordigen Prins van Wales, den toekomstigen Koning Edward VIII, die reeds vandaag tot koning zal worden uitgeroepen. 4:i Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ct's. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. ^RIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.30 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bl; EERSTE BLAD. CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORT ARBEIDERS, AFD. LEIDEN. De I9e jaarvergadering. De afd. Leiden van den Ned. Bond van Ohr. Fabrieks- en Transportarbeiders hield gisteravond in gebouw „Prediker" haar negentiende jaarvergadering. Aan deze samenkomst, die zeer druk be zocht was. had het bestuur een feestelijk karakter gegeven. Allereerst zorgden daar voor vele fraaie bloemen en voorts het muziekgezelschap „Symphonia" onder lei ding van den heer Plu en de heer C. Spaan derman, declamator. De voorzitter, de heer Jac. van Es, las bij opening Ps. 146, waarna hiji allen har telijk welkom heette. Spr. gaf daarna een terugblik op het jaar 1935, waarin vele leden met werkloosheid te kampen hadden. Volle aandacht vroeg het werkloosheids probleem. Enkele dreigende conflicten wer den In het afgeloopen jaar door het be stuur afgehandeld. Ook met het jeugdwerk werd in het afgeloopen jaar een aanvang gemaakt. Moöht spr. met blijdschap gewag maken van het stijgende ledental der afdeeling, minder aangenaam was het voor hem mededeellng te moeten doen dat ook het werkloosheidscijfer zich in stijgende lijn bevindt. Spr. wekte op elkanders lasten te dragen en alzoo de wet van God te vervullen. God zal ons niet verlaten mits wij vertrouwen in Hem blijven stellen. Met een uiteenzetting van de persoonlijke en gemeenschappelijke taak, die neerkomt op een deelnemen aan den strijd voor een hechte christelijke, sociale vakorganisatie eindigde de heer Van Es zijn openings woord. Vermelden wij nog, dat in een sym pathiek woord de voorzitter de overleden leden, de heeren Ciera en Mioch herdacht. Staande werden deze woorden aangehoord. Na het zingen van het hondslied bracht de secretaris, de heer I. v. d. Reijden het jaarverslag uit. Uitvoerig memoreerde spr. hierin de werkzaamheden van de afdeeling die van 177 op 190 leden kwam en waar een actief vereenigingsleven wordt gevon den. De penningmeester, de heer Batenburg, meldde in zijn verslag bij inkomsten van f. 5628 een batig saldo van ruim f. 5000. Aan werkloozen- en crisisteun werd in het afgeloopen jaar door de afdeeling bijna 34.000 uitgekeerd. Bij monde van den heer Breedijk Jr. werd goedkeuring verslag over de kas controle uitgebracht. De heer C. van Baren, H.B.-lid en cen traal jeugdleider sprak in deze samen komst de propaganda-rede uit. In het begin van zijn rede merkte spr. op. dat in onzen tijd de gestelijke strijd gepaard gaat aan een economische wor steling. Allerwege is er disharmonie en groots ellende. Diepe ingezonkenheid openbaart zich op elk terrein. Als Chr. georganiseerde arbeiders zullen wij acht slaan op de teekenen des tijds. Er zal een Innerlijke drang naar vernieu wing aanwezig dienen te zijn. Als Chr. georganiseerde vakbeweging zullen we informeerend inwerken. Wij zul len voor de jongeren zijn een bron van energie en hen vervullen met Christelijke hoop. De geestelijke waarden zullen wij hen en ook de ouderen bijbrengen. Sprekende over het „Plan van den Ar beid" van de S.D.AP., zeide spr., dat moge een ernstige bedoeling aan dit plan ten grondslag liggen het uiteindelijk de demo cratische gedachte ondermijnt. Voortgaande wees de heer Van Baren er op. dat de taak voor de Christelijke vakbeweging is binnen het economisch mogelijke de belangen der leden te beplei ten en behartigen. In vertrouwen op God, indachtig dat Hij de geschiedenis heeft gemaakt en daarachter staat, zullen wij ons geven aan den strijd op Christelijk sociaal erf. Spr. wekte alie leden op tot actief me dewerken. waarbij hij ook de vrouwen betrok. Uit de gezinssfeer moet mede de Chr. vakbeweging groeien. Spr. eindigde zijn met overtuiging uit gesproken rede met erop te wijzen, dat wij de banier van het evangelie omhoog zullen heffen en voorwaarts zullen gaan met Gcd. dan alleen zal het ons gelukken. Het verdere gedeelte van den avond werd in beslag genomen door declamatie van den heer Spaanderman, die in ernst en in luim de aanwezigen aangenaam be zig hield en door „Symphonia". dat met enkele vroolijke nummers de genoeglijke stemming verhoogde. Namens den Chr. Besturenbond voerde de heer Van Cittert nog het woord, waar hij spr. nog gelegenheid vond te wijzen on de goede verstandhouding tusschen den Chr. Besturenbond en deze afdeeling. Ten slotte werd nog een collecte gehouden voor de Chr. werkloozen. HUMOR IN DE UNIVERSITEIT. Op het aanplakbord der Universiteit alhier prijkte hedenmorgen het navol gende zonderlinge bericht: „Het college van dris wegens verbouwing tot later datum uitge steld"! Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar het 3de Blad. LEIDSCHE RADIO VEREENIGING. Lczinz met demonstratie. Gisteravond werd in Oud-Hortuïzxht voor de L.R.V. een lezing met demonstratie gehouden, welwillend aangeboden door de Invincible Radio uit Haarlem. Na een woord van welkom door den voorzitter was het woord aan de soreSers van dezen avond, de heeren Ker en van Oostveen. De heer van Oostveen gaf een theore tische uiteenzetting van de werking van het superhet nrincine en verklaarde hoe hierin alle golven, door toevoeging van in het apparaat zelve opgewekte trillingen worden omgezet in een golflengte van plm. 2700 meter of 110 K.C. Deze handeling vhidt plaats in de z.g. menglamp waarna dan deze trillingen in de M.F.-lamp nog eens extra worden ver sterkt, daarna in een diodetriodelamp worden gelijk gericht en nogmaals ver sterkt om dan te worden toegevoegd aan de eindlamp de op haar beurt het geluid via den luidspreker doet hoorbaar worden. Vervolgens verklaarde hii aan de hand van rondversoreide schemaboekies het principe-schema der Olympiade Superhet en wees op verschillende handig uitge dachte schakelingen. De verschillende vra gen aan hem gesteld werden tot volle tevredenheid beantwoord. Na de pauze behandelde de heer Ker het technisch gedeelte van dit apparaat en wees op de verschillende juiste plaatsingen en toepassing der onderdeelen aan de hand van het toestel zelve. De demonstratie van het apparaat bleek dan ook aan alle verwachtingen te vol doen en gaf zeer goede kwaliteit en selec tiviteit ten gehoore. Verschillende andere onderdeelen door deze firma uitgebracht werden nog onder de aanwezigen rond gegeven. De voorzitter sloot hierna de bijeen komst met een zeer zeker welverdienden dank aan beide heeren voor dezen buiten gewoon geslaagden avond. BINNENLAND Een belangrijke zitting van den Leid- schen Gemeenteraad: de gewijzigde veror deningen op de Straatbelasting en de Gas- tarieven aangenomen. Voorts is besloten tot den bouw van een nieuw Gymnasium en tot instelling eener gemeentelijke sport stichting (4e Blad). Geen méérdaagsche retourbiljetten bij de Spoorwegen (Binnenland, 4e Blad). Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting (2de Blad). Te Kampen is, 55 jaar oud, overleden prof. dr. T. Hoekstra, hoogleeraar in de ambtelijke vakken aldaar (Kerk en School, 3de Blad). Dr. Euwe is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau (Sport, 3e Blad). Sleepboot gezonken te Rotterdam; twee dooden (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND Koning George van Engeland is gister avond te 11.55 uur in den ouderdom van 70 jaar op het slot Sandringham overleden (le en 3e Blad). De Abessijnen betwisten de Italiaansche overwinning; Ras Desta zegt dat alleen schermutselingen hebben plaats gehad (Buitenland, 2de Blad). Meeting van het Vaderlandsche Front te Weenen (Buitenland, 2de Blad). De Japansche minister van buitenl. zaken bepleit samenwerking tusschen Japan, Mandsjoekwo en China (Buitenl., 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. NED. KAPPERSBOND AFD. LEIDEN. Een eigen vakopleiding. Sinds eenige weken worden door de af deeling Leiden van den Nederlandschen Kappersbond avondcursussen gegeven met het doel bekwame vaklieden aan te kwee ken. Het aantal kappers, dat na een spoed cursus van enkele maanden het bedrijf gaat uitoefenen, wordt hoe langer hoe grooter. Kwaliteit kunnen zij niet leveren, dus zoeken ze het in de prijzen. In de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen Bedrijfsradenwet is aan de gemeente-besturen de bevoegdheid ver leend om het kappersbedrijf te ordenen. Binnenkort is een besluit te verwachten waarbij een kapper slechts vergunning wordt verleend zich te vestigen, indien hij in het bezit is van een erkend diploma. De diploma's van den N.K.B. zullen onder deze categorie vallen. Lang niet iedereen kan de cursussen van den N.K.B. volgen. De cursist moet, voor hij toegelaten wordt tot den vierjarigen winteravondcursus min stens 1 jaar in de praktijk werkzaam zijn geweest. Voorloopig worden hier ter stede in het Nut van 't Algemeen drie lesavonden ge geven; en wel een voor dameskappen, een voor heerenkappen en een voor patroons. Op de avonden voor dames- en heeren kappen wordt door een aantal leeraren on derricht geven niet alleen in knippen, on- duleeren, watergolven enz. maar ook in verven, manicuren, pedicuren en schoon heidsbehandelingen Op de patroonsavonden kiezen de leer lingen zelf het onderwerp, waarin les zal worden gegeven. Deze cursus dient dus meer om de zwakke plekken in de kennis aan te vullen en de nieuwe methodes te leer en kennen. Verder zullen in den loop van het cur susjaar voor de leerlingen, wier aantal op het oogenblik reeds ruim 75 bedraagt, de monstraties. filmavonden en lezingen wor den gehouden. Als leider der cursussen treedt op de heer H. B. Bot.zen uit Den Haag. De N.K.B. beoogt met het organiseeren van deze lessen geenszins het behalen van winst, maar alleen het in eere houden van het kaonersvak. Het bestuur van deze nieuwe school be staat uit de heeren L. K. v. d. Vlist, voor zitter; Jac. Muusse. secretaris en M. J. v. d. Meer, penningmeester. DE ONBRANDBARE FILM. „Zomerzorg" heeft weer iets nieuws Ditmaal is het een film, en wel een on brandbare; andere mogen, zooals wel van zelf spreekt, in een restaurant niet ver toond worden. Ben tweede groot voordeel van deze films is. dat ze vertoond kunnen worden, terwijl de gewone verlichting blijft branden. Het zeer gevarieerde programma zal ook hedenavond nog gedraaid worden. Dit nieuwe soort films is vervaardigd door de Phi1 irvs-fabrieken en de firma v. d. Bergh te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1