Koning George V van Engeland overleden. VERKILDE EEN GELIEFD MONARCH HEENGEGAAN. Koning George van Engeland t BESCHUITJES LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 21 Januari 1936 RUSTIGE LAATSTE UREN. DE NIEUWE HEERSCHER. o dringham, waar hij heeft gewandeld, ge jaagd en paard gereden als een gewone Engelsche landedelman. De dorpelingen van Sandringham ver klaarden toen zij het droeve nieuws om trent hun beminden vorst vernamen: ..Hij was niet alleen een groote koning, maar hij was ook een groot edelman. Het is de beste dood. welke wij voor hem had den kunnen wehschen. omdat hij zonder pijn is overleden". Zij hadden reeds gehoord, dat de Koning tot de laatste minuten geen pijn had te verduren. Het stervensuur. Toen de artsen bemerkten dat het einde nog slechts een kwestie van enkele minu ten was verzochten zij de Koningin en Haar kinderen de ziekenkamer te betreden. Zij waren allen aanwezig, toen de koning den laatsten adem uitblies. De koningin, wier ijzeren wilskracht Haar gedurende de afgeloopen dagen de noodige kalmte had gegeven, stortte toen ineen, Haar oogen vulden zich met tra nen. Vervolgens keerde Zij zich tot Haar oudsten zoon. den Prins van Wales, den nieuwen Koning. Immers, de Engelsche Constitutie bepaalt dat de Prins van Wales bij den dood van zijn vader direct koning wordt. Sedert de dagen van Hendrik VIII wordt de troonopvolger direct na den dood van den koning grondwettig diens opvolger. De prins van Wales zal als koning den naam Edward vm dragen. Volgens de traditie zal de prins van Wales, de troonopvolger, heden als Edward Vm officieel tot, koning worden geprocla meerd. De koninklijk herauten zullen daar bij den historischen zin uitspreken: „De koning is dood, leve de koning!" Moeder en zoon omhelsden elkaar na het ontstellende bericht, dat de dood was ingetreden, innig. De Prins van Wales, thans dus koning Edward VIII, richtte zich tot zijn broeders en zusters met een droef gelaat, waarna allen zioh in het aangrenzende vertrek be gaven. Toen bleek dat het einde des koninga nabij was, begon men te Sandringham de droeve toebereidselen voor de plechtige officieele handelingen welke thans moeten plaats hebben, te treffen. Het nieuws werd getelefoneerd aan den eersten minister, den minister van binnenlandsche zaken en den lord kanselier. Terstond werden stappen gedaan om den Geheimen Raad bijeen te roepen, die waarschijnlijk vandaag in het St. James- Palace nog zai vergaderen. Volgens traditie en gebruik zal de dood des Konings en de troonsbestijging van den nieuwen Koning vanaf de trappen van het Royal Exchange in Londen worden bekend gemaakt. De Koningin heeft zelf per telefoon het droeve nieuws overgebracht aan de leden van de Koninklijke familie, die niet in Sandringham waren. o.a. aan Koningin Maud van Noorwegen. Nadat aldus alle noodige maatregelen waren getroffen, begaf de Koningin zich ter ruste. De prinses Royal en de hertog van Kent trachtten tevergeefs H.M. te troosten. De smart van de Koningin was voor geen troost vatbaar Enkele seconden na den dood van den koning, werd de doodstijding naar Londen getelgrafeerd. De Minister-President, de Minister van Binnenlandsche Zaken en de Lord-Kanse- lier werden direct van het overlijden in kennis gesteld. De Admiraliteit deelde het overlijden van den koning draadloos mede aan alle zich op zee bevindende schepen. Om kwart vóór een (G. M. T.) werd het volgende officieele communiqué uitgegeven van nummer Tien Downingstreet: „Overeenkomstig de Wet op de Troon opvolging van 1707 moet het parlement direct bijeenkomen. In verband hiermede werden maatrege len getroffen voor de bijeenroeping van het Hooger- en het Lagerhuis op heden avond te 6 uur, tot regeling van de troons opvolging van wijlen Koning George V door zijn wetteltjken troonsopvolgerPrins Edward Albert Christiaan George Andrew Patrick, beter bekend als de Prins van Wales. Zoodra het droeve nieuws van den dood des Konings was doorgedrongen tot de menigte, die in Londen's Westend bijeen was gestroomd, ontblootten de mannen instinctief het hoofd en bogen de vrouwen als uiting van smart en rouw. Voor het Buckingham Palace stond een enorme menigte te wachten. Vele vrouwen gaven hun tranen den vrijen loop en hier en daar hoorde men ook mannen onderdrukt snikken Ten teeken van rouw werden de dienst- vlaggen op de openbare gebouwen half stok gehangen. Condoleanties. President Roosevelt heeft den nieuwen Koning, Edward VHI, het volgende tele gram gezonden: „Met diepe ontroering heb ik het over lijden vernomen van Zijne Majesteit uw vader. Ik betuig u mijn innig leedwezen en dat van het Amerikaansche volk. De overleden Koning nam een verheven en unieke plaats in bij het Amerikaansche volk. Aan de Koningin-weduwe Mary zond de President het volgende telegram: „Mevrouw Roosevelt en ik deelen in de smart, welke u gewerd door het verlies van hem, wiens hoedanigheden zulk een grooten invloed hebben gehad op den wereldvrede en gerechtigheid." De Führer en Rijkskanselier Hitier heeft direct na ontvangst van het overlijdens bericht van koning George van Engeland het volgende condoleantietelegram gezon den aan den troonopvolger: De droeve mare van het overlijden van Z.M. Koning George heeft mij diep ge troffen. Ik verzoek Uwe Majesteit de verzekering te willen aanvaarden van mijn en der Rijksregeering oprecht leedwezen, met het zware verlies, dat het Koninklijke Huis en de Britsche Natie heeft getroffen. Hitler heeft ook de Koningin-Weduwe van Engeland telegrafisch zijn deelneming met het overlijden van haar Gemaal be tuigd. Ook de Rijksminister van Buitenland- sche Zaken, baron Von Neurath, heeft den Britschen minister van Buitenland- sche Zaken, Eden, telegrafisch zijn deel neming en de sympathie der Rijksregee ring betuigd. EEN ZEER POPULAIR VORST. De Engelsche Koning is gisteravond om 23 uur 55 (E.T.i (12.15 H.T.i in Sandring ham overleden. Het officieele overlijdens bericht, onderteekend door de drie ge- neesheeren luidt: „De Koning is hedenavond om 11.55 uur vreedzaam heengegaan. Aan het sterfbed waren aanwezig H. M. de Koningin, de I Prins van Wales, de Hertog van York, de Princes Royal en de Hertog en de Herto gin van Kent. Na dagen van angstige spanning, waar in de gedachten van allen gericht waren naar den algemeen geliefden en goeden vorst Koning George V van Engeland, heeft deze 70-jarige nu het tijdelijke voor het eeuwige verwisseld. Een schok van ontroering ging door gansch Engeland, ja, door schier de ge- heele wereld, bij het vernemen van dit droef bericht. Het. medeleven met het Engelsche vor stenhuis ligt nu in millioenen harten be sloten. Want Koning George ging zijn volk voor in hooge plichtsbetrachting, in oprecht heid en eenvoud, hij was een vorst, die 25 jaren lang gold als een voorbeeld, van hoe een waarlijk goed vorst behoort te zijn! Hij is nu heengegaan en de ontsteltenis, bij het ontvangen der laatste bulletins, die somber luidden, na de aanvankelijk iets gunstiger berichten, was groot. Men be sefte sterk, wat Engeland in Hem verliezen ging. De geschiedenis immers zal Koning George V van Engeland beschrijven als "n goed Koning. Dit eenvoudige feit werd ge waardeerd op de Britsche Eilanden, waar men den vorst zoo vaak van nabij aan schouwde, en in de Dominions en Kolo niën. Men zag in dezen Koning een man in een verheven, maar geenszins altijd be voorrechte positie. Er zijn niet veel illu sies overgebleven over de voorrechten van Koningen. De voorrechten zijn in dezen tijd verplichtingen, hoe het vroeger ook mag zijn geweest. De Koning dient in plaats van te decreteeren. Dit gold in hooge mate voor Koning George, wiens persoon lijke belangeloosheid allerwege in zijn rijk werd erkend en geprezen. Zijn persoon lijke eigenschappen en deugden weerspie gelden zich in zijn openbaar optreden. En hij heeft zich bemind gemaakt bij zijn on derdanen door den eenvoud van zijn le vensgang. zijn huiselijk geluk en zijn sportiviteit. Hij was een vorst, op wien het gansche Britsche Rijk kon bouwen. Nadat in den loop van den dag den pa tiënt wederom zuurstof was toegediend, waren de behandelende geneesheeren van meening. dat de ongewijzigde toestand nog verscheidene dagen zou kunnen du ren. Maar een hernieuwd onderzoek in den middag stelde hen in deze verwach tingen teleur. Het einde naderde toen vreedzaam, 's Middags tegen halfzes werd over 's Ko nings toestand het volgende officieele bul letin bekend gemaakt: „In den toestand van den Koning valt een verzwakking waar te nemen". Deze mededeeling veroorzaakte reeds de grootste ongerustheid. Om 21 uur 25 werd het volgende bulle tin uitgegeven: „Het leven van den Koning nadert vreedzaam het einde". Dit bulletin hebben alle Engelsche zen ders met een eenvoudige, doch zeer tref fende plechtigheid voor het geheele Brit sche Rijk uitgezonden. Na voorlezing van het bulletin verzocht een geestelijke het Engelsche Volk zich met hem in gebed te willen begeven voor den Koning. Zijn eenvoudig maar innig gebed werd gevolgd door het uitspreken van het Onze Vader, waarna een psalm gezongen werd. De zenders zwegen daarna, doch bleven werken, ten einde het in angstige span ning wachtende publiek op de hoogte te kunnen houden omtrent de volgende bul letins. Met regelmatige tusschenpoozen her haalde de omroeper het bulletin van 9 uur 25 in afwachting van het droeve oogen- blik waarop hij het Britsche Volk zou moeten mededeelen, dat Koning George was overleden. Nadat door de radio het publiek ver nomen had. dat het einde van den Koning naderde, bewoog zich al spoedig een me nigte in de richting van het Buckingham Palace. Eerbiedig en velen met ontbloot hoofd, stonden daar minstens 2000 Engel- schen op verdere berichten te wachten. Ook voor de dagbladgebouwen stond een dichte menigte belangstellenden te wach ten op het laatste bulletin. De mededeeling, dat de Koning sterven de was, werd onmiddellijk aan alle minis ters en hooge staatsambtenaren toege zonden. Aan Koningin Maud van Noorwegen werd een telegram gezonden. De Koningin bevond zich aanvankelijk tezamen met den aartsbisschop van Can terbury aar. het sterfbed. Nog werd in den loop van den avond medegedeeld, dat de Koning niet aan een bepaalde kwaal leed, maar aan algemeene zwakte. Uiteindelijk kwam toen t droeve doods bericht, dat aan de hevige spanning een einde maakte De B.B.C. zond de tijding te middernacht uit en herhaalde deze hedenmorgen te 7 uur. Koning Georg-r is overleden op de wijze, rooals hij zou hebben gcwenscht. Tc San dringham, zijn lievelingsverblijf. Te San- x- Koning George V werd op 3 Juni 1865 in het Marlborough-paleis geboren als tweede zoon van den toenmaligen prins van Wales en prinses Alexandra van Dene marken. Hij werd opgeleid tegelijk met zijn 2 jaar ouderen broeder Albert Victor, den lateren hertog van Clarence. Vergezeld door hun leermeesters maakten beide prinsen meermalen tochtjes met het schoolschip „Brittannia" om van 1879 1882 aan boord van de .Bachanta" een reis om de wereld te maken. Prins George koos na deze reis het zeemanschap. Op 1 Mei 1883 trad hij in dienst op de „Ca nada" en deed eenige reizen naar Amerika. Op zijn verjaardag 1684 volgde zijn benoe ming tot onderluitenant, precies een jaar later die tot luitenant ter zee. In die functie diende hij in de Middellandsche Zee en in 't Kanaal. Mei 1890 kreeg hij het com mando over de kanonneerboot „Trush", waarmee hij 13 maanden in de Amerikaan sche wateren verbleef om in 1891 het com mando over te nemen van den kruiser „Melampus". Toen echter in 1892 zijn oudere broeder overleed, moest hij zijn zeemanschap vaarwel zeggen, althans voor- loopig, daar hij nu als toekomstig troon opvolger zich voor deze taak moest be kwamen. Zijn promotie ging echter door en na tot kapitein ter zee te zijn bevorderd, trad hij in 1898 als commandant van het slagschip „Crescent" weer in actieven dienst. Aan boord van dit schip kwam zijn benoeming tot viee-admiraal. 4 jaren voerde hij het bevel te Portsmouth. 6 Juni 1893 huwde de prins met de in Engeland geboren prinses Mary von Teek, de ver loofde van zijn overleden broeder; de prin ses was toen 26 jaar oud. Op 23 Juni 1894 werd de eerste zoon -"boren, prins Edward die nu de nieuwe koning zal zijn waarop in den loop der Jaren nog vier zonen en een dochter volgden. In 1991 maakte de hertog van York dezen naam voerde hij door zijn echt- genoote vergezeld, een reis naar Ceylon, Singapore, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika en Canada. Het hoogtepunt van deze reis was de opening van het Australische parlement met een troonrede in naam des konings. Bij den terugkeer in het vader land kreeg hij den titel van prins van Wales, als hoedanig een tournee naar Indië werd gemaakt. Toen 6 Mei 1910 Koning Edward VII overleed, besteeg de prins den troon. 22 Juni 1911 vond met groot ceremonieel de kroning plaats, die door vele vorstelijke personen werd bijgewoond, w.o. de Duit- sche kroonprins. Met het DuitsChe keizers- paar was reeds kennis gemaakt bij de ont hulling van een standbeeld voor koningin Victoria in Mei van datzelfde jaar. In No vember volgde de kroning tot keizer van Indië en Delhi, waarheen de zetel der In dische regeering werd overgebracht. Het eerste bezoek aan een vreemd Hof gold het Duitsche bij gelegenheid van het huwelijk van prins Ernst August van Cum berland met prinses Victoria Louise van Pruisen. In een woeligen, politieken strijd had koning George het bewind aanvaard, waarop in 1914 de wereldoorlog volgde, toen de koning meermalen Parijs bezocht tot versteviging der alliantie en ook dikwijls een bezoek bracht aan het front. Bij een van deze bezoeken, in 1915, werd hij vrij ernstig ongesteld, doch er volgde beter schap. In 1917 wijzigde hij den Duitsohen naam van zijn Huis Saksen-Co'ourg-Gotha voor dien van Windsor. In December 1918 werd de Amerikaan sche president Wilson op Buckingham Palace ontvangen. In Juni 1921 brachten de Koning en de Koningin een bezoek aan KONING ED'JARD VIII. SPORTMAN, „GENTLEMAN" EN WERELDREIZIGER. Aller gedachten gaan vandaag ook uit naar den nieuwen heerscher van het Brit sche rijk: naar Edward Albert, prins van Wales, die zich de eere-titel van „Gentle man" verwierf. De innemende persoonlijk heid van „Prince Charming" is aan een ieder bekend. Hij werd geboren 23 Juni 1894. Zijn op voeding was op democratische leest ge schoeid. Te Asborne en Dartmouth leefde hij als gewoon adelborst. Op 16-jarlgen leeftijd kreeg hij den titel van prins van Wales en drie jaren later het kasteel Car narvon in Wales als verblijf. Na in 1912 drie maanden dienst te hebben gedaan op de „Hlndurtas" en vijf maanden in Frank rijk te hebben doorgebracht, studeerde hij te Oxford Staatsrecht en geschiedenis. Hij leefde daar gewoon met de andere studen ten als gelijke mee. Bij het uitbreken van den oorlog kwam hij bij den staf van di verse afdeelingen en deed op eigen verzoek, tegen den wil van minister Kitchener in, ook actief dienst aan het front. In 1916 ging hij naar Egypte, vervolgens naar het Italiaansche front, om dan weer naar Frankrijk terug te keeren. Na den oorlog bezocht hij alle Engelsche bezittingen; in 1919 Canada en en passant de Vereenigde Staten; in 1920 Nieuw-Zee land en Australië; in 1921 Indië en Japan', in 1925 de kolonie in Zuid-Afrika en ten slotte Zuid-Amerlka. Zooals in Engeland zelf, verwierf hij zich overal door zijn innemendheid en demo cratische inzichten groote populariteit. In de eerste plaats toonde hij zich sport man: vooral ruiter hoe bekend is zijn vallen bij wedrennen, hetgeen wel wat overdreven werd, omdat hij nu eenmaal de prins van Wales was. al brak hij in 1926 bij een val het sleutelbeen. Bij de mode gaf hij. evenals zijn grootvader, wijlen ko ning Edward VII, den toon aan. Hoe groote pressie ook meermalen op hem is geoefend, hij is nog altijd vrijgezel. In de practische politiek trad hij weinig naar voren, maar toch heeft hij achter de coulissen, vooral de laatste Jaren, zijn in vloed aangewend. Hij verving meer en meer den Koning bij diens representatieve plichten en vooral zijn reizen naar de overzeesche gewesten stempelden hem als den „rijksambassa deur". Bekend is nog zijn reis in 1928, toen de Prins van Wales naar Oost-Afrika reisde, om op de leeuwenjacht te gaan. In ver band met de ernstige ziekte van koning George moest die reis toen plotseling afge broken worden. Na het herstel van den Koning trok hij opnieuw naar Afrika. In 1931 volgde een groote reis naar Zuid- Amerika, waar hij te Buenos-Aires de Brit sche tentoonstelling opende. Tevoren had de Prins Spaansch geleerd, teneinde beter als handelsambassadeur te kunnen optre den. Meer en meer bleek hij zich ernstig voor te bereiden voor zijn taak. als toe komstig Koning. Ondanks zijn nog jeugdig uiterlijk, on danks zijn tallooze veel uiteenloopende sportlievende prestaties, ondanks zijn nei ging om zich uiterst smaakvol te kleeden, heeft hij overvloedig bewijzen gegeven het leven ook serieus op te vatten, zoodat men met groote verwachtingen het bewind in zijn handen kan stellen. Niet in 't minst zal hem bij t uitoefenen van zijn nieuwe, hooge functie zijn groote menschenkennis te stade komen. Dank zij mede een gezond verstand, mag men in hem vereenigd zien vele uitstekende hoedanigheden van den Engelschman en zal hij zich ongetwijfeld als een waardig opvolger van rijn Vader betoonen Gelijk elders gemeld, zullen overeenkom stig de Troonoprvolgingswet van 1707 de beide Hulzen van het Parlement vanavond te 6 uur bijeenkomen tot regeling van zijn troonsopvolging. Belfast, waar George het nieuwe parle ment van Noord-Ierland opende. In de rede, die hij bij deze gelegenheid hield, drong hij er bij alle Ieren op aan, dat zij verdraagzaam en verzoenlijk zouden zijn. In het volgende jaar bracht het Konink lijk paar een bezoek aan Brussel en aan de slagvelden in Frankrijk en België. Een bezoek aan den Koning en de Koningin van Italië werd in 1923 gebracht; gedu rende zijn verblijf te Rome had George ook een onderhoud met den Paus. Gedurende de herdenking van den wa penstilstand in November 1928 liep de Koning een verkoudheid op, die zich tot een ernstige longaandoening en pleuris ontwikkelde. Wekenlang bestond er groote bezorgdheid voor zijn leven, doch in het begin van 1929 kon gezegd worden, dat hij de riekte had doorstaan. In die dagen is het reeds duidelijk tot uiting gekomen, hoe zeer de vorst bij zijn onderdanen geliefd was. Men herinnert zich nog, hoe gedurende de dagen van be zorgdheid menschen uit alle klassen der bevolking voor Buckingham Palace ston den te wachten, of hun eenige mededee ling zou worden gedaan over den toestand van den geliefden vorst. Groot was dan ook de blijdschap, toen bekend werd, dat het levensgevaar was geweken. Het werd echter spoedig duidelijk, dat de gezondheid van Koning George in het algemeen zwakker was geworden. Sinds dien is hij vrijwel ieder jaar gedurende eenige weken aan het ziekbed gekluisterd geweest; steeds waren het de ademha lingsorganen. die aangedaan waren. Het hoogtepunt van de laatste regee- ringsjaren van den Koning werd nog zijn zilveren regeeringsjubileum in het voor jaar van 1935. De geestdriftige en glans rijke wijze, waarop dit gevierd is, leeft in aller herinnering voort. De vorst bleëk toen nog tegen de ver moeienissen van de feestelijkheden, dank zfj zijn krachtigen levenswil en energie, bestand. Maar de jaren begonnen nadien hun invloed te doen gelden. 3 Juni 1935 vierde de Koning zijn 70en verjaardag. Dienzelfden maand leed hij aan bronchitis, doch hij is toen, dank zij RECLAME. 745» 12 ct. per pakje IJMUIDEN, 21 Jan. VISCIIPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.20—0.94. Griet per kist van 50 K.G. f 30—16. Tongen per K.G. f. 1.050.36. Groote schol p. kist van 50 K.G. f 12.50—10. Middelschol f 18—14. Zet- schol f 2320. Kleine schol f 2610. Bot 114. Schar f 138. Roggen per 20 stuks f 14—11. Vleeten p. stuk f2.50—0.77. Pie terman en Poontjes p. kist van 50 K.G. f 10. Groote Schelvisch f 3227. Middel schelvisch f 31—30. Kleinmiddel schelv. f 29 22. Kleine schelv. f 22.5013.50. Kabel jauw p. kist van 125 K.G. f 6432.50. Gul len p. kist van 50 K.G. f 17—8.50. Lengen p. stuk f 1.05—0.60. Heilbot p. K.G. f 13— p. stuk f 1.65—0.60. Heilbot p. K.G. f0.90 —0.54. Wijting p. kist van 50 K.G. f 13 3.60. Koolvisch p. stuk f 1.300.18. Makreel p. kist van 50 K.G. f 8.05—3.90. Kleinmid del hake f.51. Kleine hake f.3119.50. Aanvoer 1065 kisten versche haring. Pr. f3.252.40 p. kist. Aangekomen 7 stoomtrawlers: LTM 58, met f3577; IJM 89, met f1012: IJM 49, met 1 4907; IJM 22, met f 1886; IJM 82, met f 1928; IJM 28, met f 1492; IJM 97, met f 1443 en de KW 101 met f 1024; KW 34, met f501; RO 9. met f935; LT 376, met f 635 voor versche haring. zijn sterke constitutie, hersteld. De hart zwakte, die zich in zijn laatste ziekte bij de andere aandoeningen heeft gevoegd, is den Koning nu noodlottig geworden. Met Kerstmis heeft de Koning nog zijn gewone Kersttoespraak gehouden: het waren de laatste krachtige woorden van den Koning-Keizer tot zijn geliefd volk. Zijn leven is niet vruchteloos geweest: met een lichtend voorbeeld voor oogen kan de Prins van Wales de zware taak van zijn beminden Vader overnemen. De Engelsche staatsvorm heeft de gren zen der koninklijke macht zeer nauw om schreven. Dientengevolge treedt het En gelsche koningshuis niet zoo sterk naar voren, maar geenszins beteekent dit, dat de koning geen invloed van beteekenis kan rijn. Koning George heeft zich steeds nauwgezet aan de constitutie gehouden en juist daarin lag een groot deel van zijn populariteit. Bemind was de verschelden heerscher toch in groote mate door zijn medeleven met zijn volk in lief en leed, waarbij hij den toon wist aan te geven. Bemind was hij bij alle partijen. Mc Donald, de leider van Labour, verze kerde zelfs tijdens zijn ziekte van 1928: „Alle heerschers en potentaten op aarde mogen de plaats benijden die koning George in de gedachten van alle groepen van zijn volk Inneemt". Doch vooral bemind was de koning door zijn grooten eenvoud. Van den aanvang hunner regeering af hebben Koning George en Koningin Mary er naar gestreefd een plaats te veroveren in de harten hunner onderdanen. Zij hadden belangstelling voor het leven van alle lagen der bevolking. Nu, bij het heen gaan van Koning George, komt de hooge liefde van het gansche Britsche imperium wel sterk tot uiting! Met Koning George is na een regee ring van 25 jaar en 8 maanden een zeer populair vorst heengegaan. Hij had een fijn gevoel voor de constitutioneele verhoudingen in zijn Rijk en daaraan vooral is het te danken, dat het Koning schap in Engeland een gezien en onver zwakt instituut is gebleven. 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10