SUCCES DER ITALIANEN IN HET ZUIDEN. 76ste Jaargang DONDERDAG 16 JANUARI 1936 No. 23254 STADSNIEUWS. De opheffing van tien Leidschen Keuringsdienst. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zatercfags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 - Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2-35 per 3 maanden -f- portokosten.. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HET IS ONWAARSCHIJNLIJK, DAT DAARDOOR VEEL WORDT BEZUINIGD. ONDERHOUD MET DR. J. J. VAN ECK. Naar aanleiding van ons bericht in een deel onzer oplaag van gisteren betreflende de opheffing met ingang van 1 Maart a.s. van den Leiosohen Keuringsdienst van Wa ren, hebben wij hedenmorgen een kort onderhoud gehad met den directeur van dien dienst, dr. J. J. van Eek. Deze deelde ons mede het bericht van de opheffing eerst uit de bladen te hebben vernomen; officieel was hem daarvan niets bekend. Wel wist hij uit den aard der zaak, dat er In ons land eenige keuringsdiensten zouden worden opgeheven, doch onze zegsman vermoedde niet, dat Leiden daar toe zou behooren. Of daardoor een aanmerkelijke bezuini ging zal worden verkregen, meende hij te moeten betwijfelen. De geheele begrooting van den Leidschen dienst bedraagt onge veer f. 50.000.waarvan circa f. 43.000 weggaat aan personeellasten. Het merk waardige is nu, dat op deze salarissen, volgens de ministerieele opvatting, niet be hoeft te worden bezuinigd. Immers er wordt, exclusief den direc teur, 1 personeellid toegestaan op de 30.000 inwoners. Waar het district Leiden 242.000 inwoners telt, zou het Leidsche personeel dus uit acht personen plus een directeur mogen bestaan. De formatie alhier is aldus: 1 directeur, 1 scheikundige, 4 keurmeesters, 1 admini strateur en 1 spoeljongen. De eenige bezuiniging zou dus kunnen zijn de vervanging van den directeur door een keurmeester. Die bezuiniging wordt nog verkleind door het wachtgeld, dat aan eerstgenoemde zal moeten worden toe gekend. Ook op de overige f. 7000.kan niet veel meer bezuinigd worden dan huur en onderhoud van het gebouw, want uitgaven voor chemicaliën en monsters zijn altijd noodig. Het ligt in de bedoeling, dat de stad Leiden zal komen te ressorteeren onder den Haarlemschen- dienst; wat er met het overige deel van het district Leiden, dat o.m. den noordoosthoek der provincie en de Rijnstreek tot voorbij Woerden omvat, zal gebeuren, was dr. van Eek niet bekend. Het zal tijdroovend en kostbaar zijn om de controle in deze afgelegen gedeelten vanuit Haarlem te doen geschieden. De Leidsche keuringsdienst, welke in 1901 werd opgericht en op één na de oudste in ons land is, strekt zijn werkzaamheid in 26 gemeenten uit. Wat er met het alhier werkzame perso neel zal gebeuren, is evenmin bekend. De mogelijkheid bestaat, dat het in zijn geheel door Haarlem wordt overgenomen, doch zekerheid dienaangaande kon dr. van Eek ons niet geven, evenmin als ten aan zien van de geheele installatie en het mate riaal van den dienst, dat in den loop van 35 jaar zeer is uitgegroeid. LEGER DES HEILS. Burgemeester inspecteert padvinders. Eenigen tijd geleden is hier ter stede door het Leger des Heils een meisjes- en jongenspadvindersclub opgericht, onder commando van adjudant Buwalda. Gisteren was het voor deze groep een groote dag: om 7 uur gisteravond werden zij n.l. in de Lakenhal geïnspecteerd door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Nadat de burgemeester achtereenvol gens de welpen, de ouderen en de band had geïnspecteerd, richtte hij zich tot de jonge padvindersgroep. Hij zeide o.m. het op hoogen prijs te stellen nu eens per soonlijk met de groep die hij zoo dikwijls door de straten had zien marcheeren, kennis te mogen maken. Spr. sprak met groote waardeering over het werk van het Leger des Heils, dat hij in binnen- en buitenland van zeer nabij had ieeren kennen. Het Leger des Heils. aldus spr„ is nu eens een leger dat door ieder wordt bemind. Spr. hoopte dat de jongens en meisjes hun padvindersplichten trouw en met toewijding zullen blijven vervullen. Tenslotte sprak hij den wensch uit, dat de afd. Leiden onder de goede leiding van adjudant Buwalda, tot grooten bloei moge komen. Belangstellend keek de burgemeester vervolgens "toe bij het afmarcheeren na'ar het gebouw aan de Hooigracht. Dat de jongens en meisjes deze hooge belangstelling zeer waardeerden, behoeft geen betoog. De bedreiging, die Ras Desta aan het Zuidelijk front vormde voor den linkervleugel der Italianen, is na een driedaagschen strijd afgewend. De Italianen hebben de troepen van Ras Desta op de vlucht gedreven en men verwacht thans een Italiaanschen opmarsch in het Zuiden. In het Noorden zouden de Abessijnen de verbindingen tusschen Makalle en Adoea hebben verbroken, waardoor Makalle nog meer in 't nauw komt. Opnieuw wordt' melding gemaakt van een Italiaanschen lucht aanval op een ambulance nabij Dessie. NIEUWE RICHTLIJNEN IN HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. DE PSYCHOTECHNIEK ALS SCHAKEL IN DE PERSONEELSKEUZE EN PERSONEELSZORG. Voordracht van jhr. drs. D. J. van Lennep. Op uitnoodiging van het departement Leiden der Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft gisteravond in de bovenzaal van de sociëteit „Amicitia" jhr, dr. D. J, van Lennep, diecteur van de Ned. Stichting voor Psychotechniek, een voor dracht gehouden over het hierbovenver- melde onderwerp. Spreker begon met er op te wijzen, dat ook de psychotechniek ervaren heeft hoe moeilijk het is een reputatie te wijzigen. Nog altijd worden tegen toepassing van de psychotechniek argumenten gehoord, die uitgaan van de veronderstelling, dat tem perament en karakter niet in het onder zoek worden betrokken. Ofschoon de psychotechniek dat stadium reeds lang te boven is, bewijst deze beschuldiging hoe veel waarde het belanghebbende publiek aan de rol van het karakter stelt voor de vraag naar de geschiktheid voor een be paalde functie. Op het oogenblik echter valt bij een psychotechnisch onderzoek wel degelijk op de factoren van temperament en karakter alle nadruk. Spreker zet nu uiteen, in welke beteeke- nis hij het woord karakter zal gebruiken en geeft een schema (naar Klages), dat zijn bruikbaarheid in de psychotechnische praktijk heeft bewezen. In het bijzonder staat spreker stil bij toet groote belang van totaliteitskenmerken van de persoonlijkheid, zooals die worden aangegeven door een uitdrukking als „een man van formaat" bij de selectie voor lei dende functies in handel en industrie. Vervolgens behandelde spreker de ver schillende belemmeringen, die ons in het dagelijksch leven beletten het karakter van onze medemenscihen, in het bijzonder van sollicitanten juist te beoordeelen. Alle aandacht verdient vooral het ver schijnsel van de projectie, dat is de neiging, die ieder mensch heeft, om eigenschappen van zichzelf of van zijn ik-ideaal aan de persoon, die hij beoordeelt, toe te schrijven, een neiging, die zich oogenblikkelijk reali seert, indien men wat ook maar, moet gaan interpreteeren („zoo de waard is. vertrouwt hij zijn gasten"). De psychotechnicus heeft langs allerlei wegen geleerd zich zoo sterk mogelijk te wapenen tegen het gevaai' van de eigen projectie, maar gebruikt de projectie van zijn proefpersoon als waardevolle indicatie van zijn karakter. Toegelicht met lichtbeelden, behandelde spr. vervolgens het onderzoek naar den aanleg in engeren zin, naar het tempera ment, naar de drijfveeren en naar de totale structuur van de persoonlijkheid. Als voorbeeld van een psychotechnische beoordeeling werd een karakterologisch rapport voorgelezen. Dat de psychotechniek met het onder zoek naar de totale persoonlijkheid op den goeden weg is, wijzen de resultaten uit Ook voor de personeelszorg is in den tegenwoordigen tijd een karakterbeoordee- ling noodzakelijk geworden. Hoe zal men voor de behandeling van de „human factor in industry" den julsten leidraad kunnen vinden, wanneer men de karakters van het personeel niet kent? De psychotechniek, gezien de richting, waarin zij bezig is uit te groeien, is ook hier de aangewezene om de noodige voor lichting en hulp aan toandel en industrie te verschaffen. Nadat jhr. van Te-mep nog enkele vra gen beantwoord had. sloot de voorzitter, mr. M. B. Vos, met een woord van dank deze goed bezochte bijeenkomst. VER. VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Het bestuur van de afd. Leiden van de Ver. voor Volkenbond en Vrede is thans als volgt samengesteld, n.l. de dames W. van Itallievan Embden (pres.), H. M. L. Tarensback en P. H. Smits Witvliet (secr. Oranjelaan 3. Oegstgeest) en de heeren Ir. W J. Modderman, dr. P. H. van Thiol, B, de Witte, mr. J van Zwet en P. J. A. Boelen (penn.). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Scheepsbouw- en Reparatiewerf „De Hoop" voorheen Gebrs. Boot. Sumatrastraat 49, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. A. N. Turksma, Haarlemmerstraat 171, Leiden. Winkelier en grossier in manu facturen, fournituren, mode-artikelen. Uittredend eigenaar: N. Turksma, Leiden. Nieuwe eigenaar: W. Turksma, Leiden. N. v. d. Vllst, Haarlemmerstraat 17, Lel den. Aardappelhandel. Overleden eigenaar: N. van der Vlist, d.d. 8 Jan. 1936. Firma L. van Dam, Lange Kcppenhink- steeg 6, Leiden. Groothandel in kaas. Vestiging filiaal: Goudscheweg 69a, Rot terdam, „De Kaashal". Firma D. D. Noordman, Haagweg 59, Leiden. Houthandel en houtzagerij. Uit tredend Vennoot: C. A. Noordman, d.d. 1 Jan. 1936. Leidsche Stoomververij en Chemische Wasscherij P. Stoeke Zonen, Haarlem merstraat 4, Leiden. Vestiging filiaal: Spui no. 166, Den Haag. Dulnexploitatiemaatschappij „De Toe komst", Emmaweg la, Noordwijk. Koopen, verkoopen, huren, verhuren en ruilen van onroerende goederen. Overleden commis saris: Jhr. mr. L. A. van Schuylenburch. Nieuwe inschrijving: Technisch Bureau „Econoom" (Beper kende Bepalingem, Nassaulaan 35, Oegst geest. Vennooten: H. G. Botermans, Oegst geest en G. Diepenheim, Den Haag. (Huwe- lijksche Voorwaarden). VER. VAN HANDELAREN IN GROENTEN EN FRUIT. De jaarvergadering. In de groote zaal van „Oud Hortuszicht" hield gisteravond de vereeniging van han delaren in groenten en fruit „De Een dracht" haar jaarvergadering. Bijna alle leden waren tegenwoordig toen de voorzitter de heer T. Vos, de ver gadering opende met een hartelijk wel kom. Hij hoopte dat de belangen van de Eendracht dezen avond op de juiste wijze zouden worden behartigd. De notulen van den secretaris, den heer H. v. d. Mey, werden onveranderd goedge keurd. Het financieele gedeelte, waarvan de penningmeester een overzicht gaf, zal worden nagezien door de leden der kas- commissie, waartoe werden benoemd de heeren Vulpen en Van Houten. Het jaarverslag van den secretaris werd met luid applaus beloond. Voor de bestuursverkiezing waren aan de beurt van aftreding de heeren: T. Vos, B. de Jong, A. Ciere en H. v. d. Mey. De aftredenden werden met groote meerder heid herkozen, terwijl in de bestaande vacature werd gekozen de heer Colpa. In zijn dankwoord hoopte de voorzitter dat er wederom eendrachtig zou worden samengewerkt aan de belangen van de vereeniging. De voorzitter deelde nog mede dat e.v. vragen schriftelijk kunnen worden ingediend, waarvan de behande ling op de volgende vergadering zal plaats hebben. Een strijkje vroolijkte het verdere ge deelte van den avond op. Aan het einde dankte de voorzitter allen die tot het welslagen van de vergadering hadden medegewerkt. WAARSCHUWING VOOR HOUDERS VAN AUTO'S EN JACHTEN. De inspecteur der directe belastingen, 2e afdeeling alhier, herinnert er houders van motorrijtuigen en pleiziervaartuigen aan dat, indien zij voornemens zijn deze objecten gedurende het geheele jaar 1936 niet te gebruiken en derhalve na afloop van het belastingjaar teruggave van be lasting te verzoeken, zij voor 20 Januari a.s. hiervan schriftelijk moeten kennisge ven aan den Inspecteur der directe be lastingen in wiens inspectie de aanslag voor het motorrijtuig of pleiziervaartuig zal worden opgelegd. Lezing dr. IV. F. de Groot Uitgenoodigd door een groep belangstel lenden alhier in het Middelbaar en Gym nasiaal onderwijs, hield de heer dr. W. F. de Groot, directeur van de Dalton-H.B.S- te 's-Gravenhage gisteravond voor de zeer goed bezette groote collegezaal van het Bot, Lab. een lezing over bovengenoemd onderwerp. Na een kort inleidend woord van prof. Baas Becking, begon spreker met te con- stateeren, dat al sinds jaren een groote onvoldaanheid heerscht over de resulta ten van het middelbaar onderwijs, niet al leen onder de ouders, die meenen. dat de kinderen te weinig tijd voor liefhebberijen bijv. muziek overhouden, niet alleen ender de leeraren, die ondanks al hun toe wijding en inspanning niet de gewenschte resultaten bereiken, maar ook. en dat is wel een heel belangrijk punt. bij Univer siteit ej Maatschappij, die zich beklagen over het geestelijk gehalte der diploma- bezitters. Spreker wilde trachten uiteen te zetten in welke richtingen een yernieu- wlng van het onderwijs mogelijk is, maar stelde daarbij voorop, dat het doel daar van moet zijn om het middelbaar onder wijs effectvoller te maken voor hen, lie het verdienen, niet om het pad te effenen voor de statistisch vastgestelde 50"/n, die niet voor middelbaar en gymnasiaal on derwijs geschikt zijn. De voornaamste algemeene bezwaren zijn. dat het aantal leervakken te groot, de leerstof te uitgebreid wordt geacht cn dat er niet genoeg rekening kan worden gehouden met aanleg, belangstelling en werktempo der leerlingen, want allen moeten hetzelfde menu in denzelfden tijd verwerken. In Duitschland is men na den oorlog, tengevolge van deze zelfde klachten, op sommige plaatsen overgegaan tot de scholen zonder programma, zonder les rooster, zonder cijfers, met het beginsel: „Alles vom Kinde aus". Maar al gauw werd hiervan teruggekomen; als vrucht van deze proefneming blijft de ontdek king. dat de kinderen veel meer schep pingsdrang. meer aanleg tot uitingen in een eenvoudiger kunstvorm bezitten, dan men ooit te voren bij het klassikaal on derwijs bemerkt had en dat de vrije ont plooiing van die krachten, naast de vreugde er van voor het kind en zijn om geving, de liefde tot den arbeid zelf sterk verhoogde en ten tweede, dat de kinderen zich graag langeren tijd met één onder werp bezighouden. Twee nieuwe richtingen in het onder wijs hebben zich daarna deze ervaringen ten nutte gemaakt en wel in Duitschland vrnl. de Arbeitsschule en in Engeland de Dalton-methode. Beide hebben als hoofd beginsel de overtuiging, dat zelf-verwor- ven kennis van dieper en blijvender waar de voor de ontwikkeling is dan overge dragen kennis en dat door deze manier ook de wil en het initiatief meer ont wikkeld worden. Uitvoerig besprak spreker eerst het ar- beidsonderwijs, dat in de practische uit voering wei bezwaren vertoont en daarna de Dalton-methode (naar het plaatsje Dalton in Mass., waar miss Barkhurst haar het eerst toepaste), die naar Enge land werd overgebracht en oorspronkelijk bedoeld was geheel zonder klasseverband, maar al spoedig in de praktijk vele wijzi gingen onderging, omdat de leerlingen zich te sterk verspreidden. Wel zeer op vallend is het. dat die wijzigingen in En geland en in Holland geheel onafhankelijk van elkaar zich voltrekkend, tot een bij na volkomen gelijk resultaat leidden. De hoofdbeginselen zijn: zelfwerkzaam heid, eigen tempo voor elk individu, gele genheid om zich langeren tijd op één on derwerp te concentreeren, grootere zelf standigheid, gelegenheid tot samenwer ken, aankweeken van zelfdiscipline en bovenal geen machinaal memoriseeren, wat alleen schijnkennis kweekt, hetgeen door spreker in een helder en scherp be toog wordt afgekeurd. Over het onderwijs op zijn school ver telt spreker daarna het volgende: Enkele uren per dag wordt vrij gege ven voor het werken aan de taken, die voor elk vak zijn opgesteld, met als hoofd- ocginsel: learning by doing. De leerling kiest dus welke taak hij dien morgen wil gaan doen, gaat naar het betreffende vak lokaal, waar hij alle hulpmiddelen voor dat vak vindt. Die vaklokalen hebben hun eigen sfeer en bevorderen daardoor de be langstelling en lust in het vak. Spreker beschrijft een Fransche les en demon streert aardrijkskunde schriften, waarin de leerlingen zelf teekeningen maakten en platen inplakten. De tijd. die de vlug- gers van hun taak overhouden, besteden zij. zooals zij dat zelf willen, dus öf om dieper op een onderwerp in te gaan, öf aan een ander vak, waar zij minder goed voor staan, öf om huiswerk te maken, öf vel zij trekken zich in de wel voorziene bibliotheek terug. De mogelijkheid den werktijd naar eigen behoefte in te deeien is een essentieel punt van de Dalton-me thode, als gevolg waarvan de leerlingen de verantwoordelijkheid voor hun tijd gaan voelen. Een groot voordeel van deze vrije uren is ook, dat directeur en leera ren in een andere verhouding tot de leerlingen komen te staan en gelegenheid hebben de leerlingen in hun natuurlijk werken gade te slaan. Door dit alles is ook de invloed op de zedelijke vorming der leerlingen van veel belang, zooals blijkt uit de uitstekende orde gedurende de vrije uren. Bij het klassikaal onderwijs worden door de te- BINNENLAND. B. en W. van Leiden beantwoorden het geen in de secties van den Raad over de begrooting 1936 is gezegd. (2e Blad). Verduistering bij de postspaarbank; vijfl personen in arrest gesteld. (Laatste Be richten, le Blad). Het overleg met de regeering over de nieuwe staatsregeling voor Suriname en Curacao. (3e Blad). Discontoverlaging der Nederlandsche Bank. (Financiën, 3e Blad). Brand in een kurkenfabriek te Schie dam. (Gemengd, 3e Blad). Vos verloor de 12e dampartij tegen Rai- chenbach. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND De Italianen hebben Ras Desta bij Dol» een ernstige nederlaag toegebracht. (3e en ie Blad). Opnieuw een Italiaansche luchtaanval op een ambulance. (3e en le Blad). Japan heeft de Vlootconferentie ver laten. (Buitenland, 3e Blad). Een verklaring van Beek over de Pool- sche politiek. (Buitenland, 3e Blad). In Columbia is een vliegtuig neergestort. 7 dooden en 7 zwaar gewonden. (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. sterke-discipline vaak mijnen gelegd, die elders explodeeren, zooals te-sterk-in-het- gareel-loopende kinderen vaak uit den band springen, wanneer hen eenige vrij heid wordt gelaten, omdat ze alleen van buitenaf opgelegde gehoorzaamheid ge leerd hebben, geen zelftucht. Spreker besloot met de resultaten van zijn eindexamens te noemen, die uitste kend zijn, niet alleen wat cijfers betreft, maar ook t. o. v. succes bij verdere studie of in de maatschappij- Ook de oud-leer lingen en leerlingen zelf bleken ingeno men met deze methode, de begaafden ont gingen de eindelooze verveling geduren de het klassikaal onderwijs, de middelma- tigen werkten rustiger in hun eigen tempo ?n konden nog eens extra hulp krijgen van de leeraren, maar de voor mid delbaar onderwijs ongeschikte leerlingen leden ook op de Dalton-school schipbreuk. Deze rede. die op bezielende wijze werd uitgesproken, verlevendigd nog door voor beelden uit spreker's jarenlange ervaring, werd door alle aanwezigen, onder wie de burgemeester en zijn echtgen prof. v. Poelje, zeer vele Leidsche Hoogleeraren en onderwijs-autoriteiten met groote aan dacht gevolgd. Aan het slot beantwoordde spreker nog enkele vragen door de aanwezigen inge diend, waarbij ter sprake kwam, dat het „huiswerkprobleem" aan zijn school niet bestaat en daarna sloot prof. Baas Becking met een woord van dank aan den spreker de bijeenkomst. K.J.M.V. „ST. PETER KANIS". De sociale verzekering en de middenstander. Gisteravond had de K.J.M.V. een avond georganiseerd, waarvoor de opkomst groot bleek te zijn. Immers rector Beune, de bondsmoderator, zou spreken over de „Gezinsactie", terwijl een K.J.M.V.'er, de heer J. van Dam, een lezing over „De so ciale verzekering en de KJ.M.V.'er" zou houden. Daar de voorzitter wegens ziekte ver hinderd was, opende de heer M. Geyer den avond met den groet, der Kath. Jongeren, waarna hij allen welkom heette, in het bijzonder rector Beune. Het gezin, dat toch een onderdeel is van al de cellen, waaruit de maatschappij is opgebouwd, moet berus'en op een waren Christelijker, grondslaa. Het gezin terue aan C'-ristus!" dat mnet de leus zijn, welke deze maand in het bisdom, in iedere stad, in ieder dorp moet klinken. Het woord was daarna aan den heer J. v. Dam. Deze behandelde achtereenvol gens de punten ongevallen- en ziektewet verplichtingen van den werkgever tegen over het inwonend personeel, en stelde daarna de vraag: is de middenstander een K.J.M.V.'er ook verzekerd volgens wette- lijken grondslag? Na beide sprekers te hebben bedankt, sloot de heer Geyer den avond op de ge bruikelijke wijze. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Cp het voorjaarsprogramma van boven genoemd museum staan archaeologische lezingen van de heeren dr. W. C. Braat, prof. dr. J. A. J. Barge, dr. J. H. Holwerda en dr. F. C. Bursch, allen alhier en dr. S. Loeschcke uit Trier.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1