LEiDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 14 Januari 1936 UIT DE RIJNSTREEK. Thijs IJs en het geheim van den hollen boom WASSENAAR. Loop der Bevolking. Ingekomen: R. Beclier, uit Gelsenkirchen (DJ, v. Zuylen v. Nijeveltstraat 79; C. F. J. van Boxtel, uit Soest, Korenlaan 25; M. Brenk, uit Ierland, Willem III laan 7; L. Cosfeld, uit Bochum (DJ, Bremhorstlaan 21; E. E. Christen, uit Dultschland, Laan van Koot 12; W. van Doornen, uit Den Haag, v. Z, v. N. straat 3; W. Folkensteiner, uit Den Haag, Stoeplaan 17; C. M. E. Era ser, uit 's Gravenhage, Willem II laan 7; W. Gall, uit Arcen en Velden, v. Z v. N. straat 100; A. G. Goedemans, uit Sassen- heim, Korenlaan 1; A. M, Goossens, uit Hillegersberg; Waalsdorperlaan 22a; S. O. Jilge, uit Den Haag, Deilerweg 95; M. Kaiser, uit Tsjecfho Slowakije, Bloecamp- laan 10; J. C. de Knegt, uit Maassluis, Tulpweg 3; A. L, A. A. Lübke, uit Duitsch land, van Bommellaan 14; M. Machurek, uit Den Haag. Zijdeweg 42; E. Mross, uit Den Haag, Hertenlaan 10; A, de Munnik en vrouw, uit Den Haag, Hyacinthstraat 46; L. D. van Ouwerkerk en vrouw uit 's-Gra- venhage, Storm van 's Gravesandeweg 55; M. Rahaberger uit Oostenrijk, Jagerslaan 2; H. M. Roetman, uit 's-Gravenhage, Johan de Wittstraat 13; F. Rowley en ge zin, uit 's-Gravenhage, Willem III laan 7; J. Rutgers en gezin, uit 's-Gravenhage, Oranjelaan 4; M. Schulz, uit Oostenrijk, Prinsenweg 75; F, Speik, uit Dultschland, Duinvoetlaan 22; J. van Stroe, uit De Bilt (U.), Narcislaan 3; M. Thunke uit Dultsch land, Schouwweg 57b; I. Wasserbauer, uit 's-Gravenhage, Rijksstraatweg 49; D. J. van der Wilk, uit Den Haag. Papegaaien laan 1. Vertrokken: C. B. van der Kooij, naar Den Haag; J. Toolehs, naar Arnhem; B. Rijnsburger naar Hazerswoude; H. A. Hol- tus naar Den Haag; M. Eder naar Den Haag; H. B. Branse naar Havixbeck (Dultschland); K Huibregtse naar Leiden; Y. Bokma. naar Leeuwarden; M. Q. de Bruin naar Den Haag; J. van Leeuwarden naar Voorburg; W. Prins naar Den Haag; J. van Oord van der Vlies naar den Haag; G. L. V. Korthals naar Den Haag; G Jen- toch naar Den Haag; Ch. L. Versluys naar NijmegenC. E. Wegener naar Den Haag; L. J, Sdhalekamp naar Bergen op Zoom; C. M. Stegen naar 's-Gravenhage; J. Dam naar Doetinchem; E, Zagoniji naar Den Haag; P. E. Langeveld naar Voorschoten; W. M. de Groot naar Zwammerdam; C. A. G. J. Muller en gezin naar Dresden (Did); J. F. Venhoven naar Gend-ringen; J. ter Marsch naar Soerabaya N.O.I.; A. A. Howe naar DuitschlandJ, Prellberg naar Duitschland; P. A, M. Vreeburg naar Hillegersberg. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna, d. van G. W, van Kesteren en E. Hellmann; Karl Heinz Hermann, z. van E. J. van der Lubbe en A. B. Westphal; Pleter, z. van P. Pont en M. den Hollander; Louise Helena Maria d. van A. J. M. van Moordel en J. E. Poel- hekke. Overleden: Johanna Maria van Kesteren, oud 65 jaar wed. W. J. Bruckman; Carel Frederik Brinkgreve, oud 40 jaar, echtgen. van J. H v. Bameveld: Catharina van der Voet, oud 80 jaar. wed. K. Brouwer; Karei Frans Ameling. oud 74 jaar. echtgen. van J. A. J. Merkes; Gerardus Adrianus van de Wijgert, oud 3 maanden; Willem August! - nus, oud 69 jaar, echtgen. van M. C. Roerade. Ondertrouwd: M. K. Polano en C. E. Hanegraaff. Gehuwd: N J. Konijn en H. J. Beijers- bergen. Gevaarlijke wegversmalling. In den Oostdorperweg alhier bevindt zich een gevaarlijke wegversmalling over korten afstand, waar een doornen heg tot vrijwel in de as van het overige gedeelte van den weg komt. De K.N.A.C. heeft aan gedrongen op verbetering van dit punt en In afwachting van de totstandkoming daarvan verzocht om plaatsing van de gebruikelijke voorrangborden. Gevonden: dames- en kinderhand schoenen. 2 poesjes 2 poTtemonnaies met inhoud, zakmes, hond. autosleuteltje, 2 rozenkransen, ceintuur, reservewiel met .binnen- en buitenband. 2 damesarmband horloges. bos sleutels, kopergewicht, brei werk met knot wol rijwielbelastingmerk, fietspomp, kettinkje, vulpotlood. Op de speelplaats van de R.K. Jon gensschool alhier kwam de 10-jarige v. L. zoodanig te vallen dat hij een bloedende hoofdwond opliep. Dr. Jansse die de eerste hulp verleende liet het ventje per zieken auto naar de ouderlijke woning over brengen. Tegen D. alhier werd procesverbaal opgemaakt wegens het doen vervoeren van tonnen op Zondag door een jongen beneden de 14 jaar. o ZEVENHOVEN. De collecten in de GerefKerk voor de Theologische faculteit der Vrije Uni versiteit bracht op f. 5.18. Alhier had de 3e ringvergadering plaats van den ring van het Ned. Jongel. Verbond. De voorz. ds. G. T. van Beuse- kom, Herv. pred. te Aarlanderveen open de dit samenzijn en behandelde de Bij- belsche geschiedenis. De afd. Nieuwveen gaf eveneens een Bijbelsch onderwerp. J. van Peet hield een voordracht. De bijeen komst was matig bezocht. Door de afd. den Amstel van den Prov. Utr. Bond van melkveehouders, is de melk van de winterleveranciers ver kocht aan de N.V. Nieuw Holland te Woer den. n woes+Au+omobl!ist. is eert gevaarlijk Optimist ALPHEN. DISTRICTSVERGADERING BOND VAN KAASPRODUCENTEN. Belangrijke lezing over de veehouderij. De bond van kaasproducenten hield een districtsvergadering in hotel „De Vergulde Wagen" waar als spr. optrad de heer A. van Wijnen, voorzitter van dien bond, die sprak over het onderwerp „De veehouderij in verleden en heden onder de crisismaat regelen en haar kansen voor de toekomst". De heer J. D. v. d. Akker opende. De crisis waarin wij leven, aldus de heer v. Wijnen, is gedeeltelijk een gevolg van den oorlog. Voor 1914 was de tijd voor de landbouwers opgaande, doch de oorlog heeft alles verward- Zij is buiten andere oorzaken ook een voortvloeisel van econo mische spanningen. De distributie kon geen gelijken tred houden met het pro ductiemiddel. Ook zal de toekomst met deze economische spanningen in verband staan. Het nageslacht zal nog langen tijd hinder ondervinden van dezen tijd. De ver arming was oorzaak, dat door verschillen de landbouwers om steun werd gevraagd. De bond, aldus spr., heeft hier ernstig tegen gewaarschuwd, omdat was te voor zien dat dan verschillende controle maat regelen zouden worden genomen, die velen tot ergernis zouden zijn. Heel veel zou er niet gekomen zijn, als men met de noo- dige kalmte, rust en zekerheid tewerk ware gegaan. De crisismaatregelen, aldus spr., moet men niet alleen wijten aan de regeering. maar ook aan de landbouwbe volking zelf. De landbouwer is zelf lang niet zonder schuld aan dezen chaotischen toestand. Het crisisapparaat verdedigde spr- allerminst. In dit verband besprak hij de varkenswet. Dit is wel het crisisbesluit, waar tegen het meest is geageerd. Er ont stond een scherpe tegenactie tegen dien maatregel; ook spr. achtte deze maatre gel in zijn geheel onjuist. De aanleiding kwam door de Baconregeling Vreemd is 't, aldus spr.. dat vereenigingen, die eerst groote voorstanders waren, later probeer den deze maatregelen ongedaan te krijgen. Deze wet heeft dan ook begrijpelijk niet aan de verwachtingen voldaan. De heffing op de varkens brengt niet voldoende op, waardoor deze nog een tijd gehandhaafd zal moeten worden, om het tekort voor de regeering te dekken. De crisisvarkens- centrale heeft ook wel goede zijden ge had, doch heeft vooral in deze streken ongunstig gewerkt. Ook de veecentrale heeft sterke voor- en tegenstanders ge had. De prijzen van 't vee zijn door dezen maatregel wel wat opgehouden. Wat de teeltregeling betreft, had men rekening moeten houden met de zuivere weidestre ken, hetgeen men echter niet heeft ge daan. De zuivelcentrale heeft wel de min ste oppositie gewekt. De druk moet echter niet van den een op den ander worden gebracht. Twee dingen wilde spr. noemen, n.l. de consumptiemelkregeling en de ge deeltelijke melksteun, die inmiddels weer is opgeheven. De crisiszuivelcentrale is hiervan niet de schuldigg. Zij heeft zich tegen dezen maatregel sterk verzet; deze maatregel is echter van bovenaf opgelegd. Toen deze regeling werd ingesteld, was al les nog niet klaar, waardoor deze regeling een fiasco is geworden. De crisiszuivelcen trale heeft hieraan echter part noch deel. Spr. behandelde dan de voorschriften en maatregelen, als het graanmonopolie, de margarine en mëlkbroodactie, de export van kaas naar Dultschland e.a. De voor schriften zijn echter zóó uitgebreid, dat zij bijkans voor de gewone landbouwers en zelfs voor ingewijden niet meer te volgen zijn; vandaar dat er ook geen waardce- ring en achting bij velen meer is. voor deze maatregelen- Wat de toekomst betreft sPr- zag deze donker in. Nederland verarmt nog steeds en door exportmoeilijkheden is de landbouw meer en meer aangewezen op 't eigen land. Het afzetgebied krimpt steeds in en ten opzichte van de varkens kan spr. moeilijk optimist zijn. De veehouderijcen trale zal naar spr.'s meening, wel niet veel meer beteekenen en vermoedelijk verdwij nen De vetnood in Dultschland stemde spr. nog tot eenige hoop voor de zuivel; hij wees er in dit verband op dat het nood zakelijk is, dat Nederland steeds blijft trachten, zich op de wereldmarkt te hand haven. Na de pauze bestond gelegenheid tot 't stellen van vragen, waarvan een druk ge bruik gemaakt werd. Bekendmaking inzake de werkverschaffing B. en W. maken bekend, dat de moge lijkheid bestaat, dat het verrichten van extra werkzaamheden in den landbouw, zooals draineeren, woelen, diepspitten, kleidelven, gravan van nieuwe sloten, op halen van bestaande waterleidingen en dergelijke door werkloozen in werkver schaffing, dus met financieelen steun der overheid, kan worden uitgevoerd Land bouwers, die van deze gelegenheid gebruik wenschen te maken, kunnen ter gemeente secretarie inlichtingen bekomen. Melkauto in brand. Nabij de Heul geraakte een melkauto van Hollandia ln brand. Met eenige em mers water wist men den brand te blus- schen, doch de zwaar beschadigde wagen moest door een kraanwagen van den heer Jac- Boot worden weggesleept. Geschrokken paard veroorzaakt botsing. In de Raadhuisstraat alhier reed het gespan paard met melkwagen van den landbouwer D. B. Het paard, dat plot seling schrok voor een stuk opwaaiend papier, begon te steigeren en kwam in botsing met een melkwagen van de Sier- kan, welke wagen door de étalageruit van den bakker V. terecht kwam, waardoor deze ruit en het paneel geheel werd ver nield. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats, doch de materieele schade was niet gering, terwijl bovendien van den melk- slijter een groote hoeveelhéid melk ver loren ging. De verbreeding van de Emmalaan. ln de Trouwzaal heeft de directeur van Gemeentewerken een vergadering met be langhebbenden gehouden betreffende de verbreeding van de Emmalaan. De bedoe ling is te komen tot eenheid in de afraste ring van de eigendommen. De besprekin gen hadden een bevredigend verloop. De heer Geünk over „Reclame". Door den heer A. E. Gelink, reclame- adviseur, werd voor de pl. afd. van den Kon. Ned. Middenstandsbond in „Cen traal" een causerie gehouden over „Re clame". De heer Gelink, die zijn onder werp volkomen beheerschte, gaf omtrent de wijze en uitvoering van verschillende reclame's een uitvoerige uiteenzetting- Speciaal wees spr. op de waarde van het adverteeren en het met zorg etaleeren. Een en ander werd verduidelijkt met lichtbeelden, terwijl tevens een collectie modern drukwerk was geëxposeerd. Voor den Rijksweg in de kom onzer gemeente bestaat geen parkeerverbod, zoo dat langs dezen drukken verkeersweg op allerlei plaatsen ter weerszijden wordt ge parkeerd, waardoor het verkeer, vooral op de smalste gedeelten, ernstig wordt be lemmerd. Aan dit bezwaar zou kunnen worden tegemoet gekomen door de instel ling van een parkeerverbod aan ééne zijde van den weg (zoo noodlg afwisselend). De A. N. W. B. heeft bij. het gemeentebestuur op zulk een parkeerverbod aangedrongen. De volgende cursisten van de Han delsavondschool behaalden het pracktijk- diploma voor Engelsche handelscorres pondentie: de heeren J. K. Bal, H. Goed hart, W. Zaal en J. v- Zwieten alhier en W H Baelde uit Bodegraven. De propaganda-kem van het crisis- zuivelbureau uit Gouda heeft ccn adres aan den raad gericht, waarin wordt gewe zen op de wenschelijkheid van melkver- strekking aan kinderen op school. Door de Geref. Jeugdcentrale van de Geref. Jeugdver, werd in „Concordia" de eerste cursusvergadering gehouden. Na opening door den voorz., ds. Bosch hield de heer v. d. Pol een lezing over „Het doopsformulier" Omtrent de duidelijke uiteenzetting, die de heer v. d. Pol gaf, volgde een aangename bespreking, waar bij deze de verschillende vragenstellers van antwoord diende Door de gemeentereiniging is een nieuwe geheel gesloten auto in gebruik ge nomen, die, vergeleken bij de vorige, een belangrijke verbetering is. De opbrengst van de busjes van „Uit bouw" over Nov der Ned, Herv. bedraagt f. 154.33. Blijkens het jaarverslag van de Ger. Naaiver. „Jachin", werden het afgeloopen jaar ten Irate van de diaconie der Geref. Kerk Alphen voor een 45-tal gezinnen kleedingstukken vervaardigd en uitgereikt De rekening ontvangsten geeft aan een bedrag van resp. f. 201.13 en f231.47, zoo dat het afgeloopen jaar moest worden af gesloten met een nadeelig saldo van f. 30.34. o BOSKOOP. De Boskoopsche bloemenveilingen. In tegenstelling friet vorige jaren is de aanvoer van kasrozeh nog bijzonder groot. Voor deze rozen wëtke van prima kwali teit zijn, worden evenwel geen loonenden prijzen besteed. Voor le soort varieeren de prijzen van 6 tot 15 cent per stuk. Seringentakken wor den eveneens in een behoorlijk kwantum aangevoerd, doch ook van dat artikel zijn de prijzen te laag. Jaarverg. IJsclub Boskoop. De ijsclub „Boskoop" hield in hotel „Neut" haar jaarvergadering, welke zeer goed bezocht was.- De voorz. de heer J. Mossel, opende met een hartelijk welkom. Voorts herdacht spr. in eenige gevoelvolle woorden het overlij den van dèn 2den vóorz. wijlen den heer C. Hoogendoorn. De notulen alsmede de verslagen van secr. en penningm. werden onder dank zegging goedgekeurd. Tot bestuursleden werden in de vaca tures van de heeren C. Goudkade en C. Hoogendoorn gekozen de heeren D. Spek en H. v. Tol. Na verder nog eenigen tijd gezellig bijeen te zijn geweest, sloot de voorz. deze zeer geanimeerde vergadering. In de daarop volgende bestuursvergade ring is het bestuur als volgt samen gesteld: J. Mossel, voorz.; lïi. Nieuwe- steeg, 2e voorz.; A. v. Wilgen, secr. en Joh. de Ruyter, penningm. Als gevolg van het groote succes heeft de Zangvereenlging „De Kleine Stem" een tweede opvoering gegeven van het Kinderzangspel „Jantje in Modder- stad". Ook thans was de groote zaal van hotel „Klaassen" met een enorme kinderschaar gevuld, die volop hebben genoten. De verschillende onderdeelen der machinerieën voor de alhier te bouwen hefbrug, zijn thans gearriveerd. Met het stellen daarvan hebben monteurs bereids een aanvang gemaakt De inhoud der collectebussen, ge plaatst op de algemeene begraafplaats en in de trouwzaal van het gemeentehuis be droeg in het afgeloopen jaar f. 129.75, welk bedrag zal verdeeld worden onder de nood lijdenden in deze gemeente. De museumcommissie van de vereen. „Arboricultura" heeft besloten, om naast hare verzameling, van oude Boskoopsche gebruiksvoorwerpen en gereedschappen welke vroeger Jaren ln de Boskoopsche kweekerijen werden gebruikt, ook te trach ten een beeld te krijgen van het inwendige van een Boskoopsch woonvertrek uit het Jaar 1840 Bedoelde commissie stelt zich voor om in het voc-jaar van 1937 nog maals een tentoonstelling te organisecren. HAZERSWOUDE. Vergadering „Schrift en Historie". De A.R. Propagandaclub „Schrift en Historie" hield een goedbezochte vergade ring. De voorzitter, de heer D. Hassefras, opende, waarop de secr. de heer C. Bo- gaards de notulen las, die werden goedge keurd. Door den heer G. Drexhage werd ingeleid het onderwerp „Sociale kwestie" in verband met art. 17 van het program van beginselen. Inleider besprak de wantoestanden in vroegeren tijd, waartegen Brummelkamp, Groen en Kuiper opkwamen, en van socia- listischen kant bestreden werden door Marks. Het groote verschil in den strijd werd helder aangetoond. Gewezen werd op het feit, dat niet de klassenstrijd de histo rie beheerscht, maar Jezus Christus en Zijn Evangelie. De taak, die de overheid in deze heeft werd duidelijk in het licht gesteld, terwijl er daarbij op werd gewezen dat de arbeid moet worden beschermd. Op deze inleiding volgde een uitvoerige bespreking. Na de rondvraag sloot de voorzitter en ging de heer Drexhage voor in gebed. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells Jacobus Thomas, zoon van J. de Vogel en J. M. Straver. Overleden: G. Nell geh. met W. Rijns burger, 61 jaar; A. C. de Heer, geh. met B. van der Poel, 62 jaar; M. C. var. der Hulst, wed. van J. de Jong, 77 jaar. De Ring Koudekerk van Jongelings- vereenigingen op Geref. Grondslag, hield in het lokaal achter de Geref. Kerk alhier een goedbezochte vergadering. De voorz., de heer P. J. van der Haven, opende, waar op de secretaris de notulen las die werden goedgekeurd. De heer R. Marbus uit Lei derdorp gaf een inleiding over „Leven in het verbond en het vereenigingswerk". Door den heer J. de Wit van Koudekerk werd behandeld „Het vak Nederlandsche Ge schiedenis op de Jongelingsvereeniging". Op beide onderwerpen, die getuigden van de gelijke studie door de inleiders, volgde een breedvoerige bespreking. De voorzitter sloot de goed geslaagde vergadering, waar op de heer P. Slootweg, afgevaardigde van de Kerkeraad der Geref. Kerk. in dankge bed voorging. o KOUDEKERK. De stuiverscollecte ten bate van de Nederlandsche Zendingsvereeniging heeft in het afgeloopen jaar opgebracht f. 219.80 De nieuwjaarscollecte langs de hul zen gehouden voor de armen, heeft opge bracht f. 254.05- De collectes voor de Diaconie brach ten in de afgeloopen maand in de Ned. Herv. kerk op f. 142.84, voor de kerk f. 123.20, Restauratiefonds f. 67.17, Busje plaatsengeld f. 30-56, Offerbloken f. 10.67. Op oudejaarsavond werd gecollecteerd f. 47.37. NIEUWVEEN Het is der politie gelukt de juffrouw op te sporen, die ln verschillende winkels inkoopen deed op naam van landbouwers uit het Blokland. Het is de 30-jarige J. H. de B. uit Harmeien. Zij was acht jaar ge leden in betrekking geweest bij Gr.. waar zij nu ook telkens diens naam noemde. Zij is naar Nieuwveen vervoerd en ingesloten. Zij zal voor den Officier van Justitie te Den Haag geleid worden. o RIJNSATERWOUDE. Jongetje door auto gegrepen. Alhier geraakte het 5-j. zoontje A„ van den bakker N. K. tengevolge van plotseling den weg oversteken, onder een personen auto, bestuurd door den heer F. B., uit Schoonwoerd. Gegrepen door de voor bumper kwam het kind tegen één der lan taarns terecht, die geheel vernield werd. Door uit alle kracht te remmen stond de wagen, welke nog splinternieuw was, direct stil. Hevig bloedend aan het hoofd werd het kind bij zijn ouders binnengedragen. De in allerijl ontboden geneesheer S. uit Leimuiden. was spoedig aanwezig. Na het kind verbonden te hebben, bleek de toe stand naar omstandigheden mee te vallen. Volgens ooggetuigen treft hier den chauf feur geen schuld. Van een en ander is pro ces-verbaal opgemaakt. De Chr. Meisjesver. „Trijpena" alhier hield een uitdeeling van de door haar -ge maakte kleedingstukken in het afgeloopen jaar. Verschillende behoeftige gezinnen in deze gemeente werden hierdoor met nut tige kleedingstukken bedacht, een verras sing voor deze gezinnen in den winter. Een woord van dank aan de betrokken meisjes en haar werk is hier zeer zeker op zijn plaats! o TER AAR. Kassnijboonenkweekers vragen steun. Een groot aantal kweekers van kassnij- boonen uit deze gemeente en uit Roelof- arendsveen en omgeving heeft zich met een adres gericht tot den minister van Landbouw en Vissciherij. De 239 onderteekenaars zijn van mee ning, dat in de diverse steunregelingen te weinig rekening is gehouden met de be langen van de kassnijboonen-culturen in de Veenstreek, hoewel ook in deze tak van bedrijf in 1935 groote verliezen geleden zijn, mede in verband met de devaluatie van den Belgischen frank. Aangevoerd werd voorts de noodzakelijkheid van de instand houding dezer jjitensieve culturen, welke, indien niet tijdig wordt gesteund, met ondergang worden bedreigd. Tenslotte ver zoeken adressanten bij de volgende steun- uitkeering aan den tuinbouw, hen op de zelfde wijze te steunen als zulks geschiedt in streken, waar tomaten, komkommers en druiven hoofdcultures zijn. Een audiëntie is tevens aangevraagd. Ned. Chr. Landarbeidersbond. De jaarvergadering van de afd. Ter Aar van den N.C.L.B. vond plaats in het ge bouw Jonathan, onder leiding van den heer E. J. Kerkhoven. De eere-vooizitter verwelkomde inzonderheid den burge meester. Na ht zingen van het bondslied las de secretaris, de heer Morgenrood de notulen en het jaarverslag. De vereen-iging telt volgens deze verslagen 53 leden. De pen ningmeester, de heer J. van Apeldoorn, gaf een finantieel overzicht, waaruit bleek dat de ontvangsten der afdeeling f. 5056.83 en de uitgaven f. 4999.63 hadden bedragen. Bij monde van den heer Broer rapporteerde de controle-commissie, dat boeken en be scheiden in orde waren bevonden. Thans gaf en lid van het H.B.. de heer Ruppert onder het motto „Koers Houden", een uiteenzetting van de moeilijkheden, waarmede ook de Chr. vakbeweging in dezen tijid te worstelen heeft. Spr. wierp de vraag op of koers houden in dezen tijd wel mogelijk is. De Chr. vakbeweging beschikt niet over een „Plan van den Arbeid", waar van de finantieele zijde nog steeds niet door de voorstellers naar genoegen is kunnen worden opgelost. Spr. meende, dat alleen propagandistische waarde aan der gelijke fantastische plannen kan worden toegekend en waarschuwde in dit verband eveneens tegen de N.S.B. die alle volks groepen, ook de arbeiders naar den mond probeert te praten. Het kenmerk van iedere revolutionaire beweging, aldus citeerde spr. Groen van Prinsterer, is, dat men het bestaande tracht af te breken. Voor de Chr, sociale beweging moet het richtsnoer zijn„Wat vraagt God van ons?" Ook wan neer men geen direct finantieel voordeel van het lidmaatschap heeft, behoort de Christelijke arbèider in den N.CH.B. thuis en al is de vakbeweging dan in den defen sieven hoek gedrongen, men moet geza menlijk trachten verdere ruwe afbraak tegen te houden. Spr. besloot zijn met aandacht gevolgd betoog met te wijzen op Gods Woord, als het kompas, waarop moet worden koers gehouden, omdat daaruit kan worden geput de kracht om in het maatschappelijke leven staande te blijven, hóe zwaar de moeilijkheden ook zijn. Ds. C Heemskerk sprak over den arbeid en verklaarde dat in den loop der eeuwen is te onderscheiden: het „versmaden", het „ontvluchten" en het „waardeeren" van den arbeid. Het was een specifiek hei- densche gedachte den arbeid te versmaden, aldus spr 'die hierbij wees op de Grieken, die meenden, dat arbeid alleen voor de slaven bestond. In de middeleeuwen ontvluchtte men den arbeid omdat men een scherpe tegen stelling maakte tusschen lichaam, en zieL Hieruit ontstond het monnikendom, n.l. uit den wensch om alleen voor God te leven, terwijl lichamelijk en maatschappe lijk werk werd verwaarloosd. Ondanks hun afzondering van de wereld hebben de monniken, aldus merkte spr. op. nuttig werk op land en tuinbouwgebied ge presteerd. Luther bepleitte ascese in de wereld en Calvijn leerde dat lichaam en ziel een eenheid vormen. Voor beide moet de mensch, zorgen, aldus besloot spr. en zoo kan men dankbaar waardeeren te mogen arbeiden. Ter afwisseling zong een koortje ver schillende liederen. Nadat de 'heer J. van Apeldoorn betoogd had, dat de organisatie een schild voor den zwakke is, dat, steunend op den Christus 82 30. De heks is dus naar huis gegaan, en spoedig brak daarna de dageraad weer aan. „Wij gaan nu allen vlug", sprak Aribout, „weer naar onz' eigen woonplaats t'rug. Maar 'k wilde dat ik wist, hoe ik je toch bedanken kon, o Thijs en Paddekwist?" Toen hij dat zoo verlegen vroeg, zei Thijs: „Uw aller blijdschap is ons dank genoeg". „Zij namen hart'lijk afscheid van elkaar; daarna vertrokken onze vrienden snel vandaar. Prins Aribout en al zijn lotgenooten hebben nog heel lang hun tweeën nagekeken en vonden ook nog vele woorden van waardeering en van.vreugde uit te spreken! Thijsje en Paddekwist gingen echter ongestoord, gezellig keuvelend naar huis, en kwamen spoedig zeer tevreden maar heel moe weer thuis.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7