LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 14 Januari 1936 DE OORLOG. IAAÏ/ÏL EEMCUÏtN BINNENLAND. DUITSCHLAND. DE SAAR-HERDENK1NG. Ter feestelijke herdenking van het feit. dat het thans een jaar geleden ls, dat het Saargebied weer bij het Duitsche Rijk werd aangesloten, is op den Wartburg een betooging gehouden, waarbij gouwleider Buerekel een redevoering heeft uitgespro ken, die hij zelf in zijn inleidende woor den het afleggen van rekenschap noemde. Achtereenvolgens behandelde hij de we- deraansluiting van het gebied en de werk loosheid. de staatspolitieke opobuw, de uit voering van de overeenkomst van Rome. Spr. begon met uiteen te zetten, dat alle moeilijkheden, die zich in den aanvang hadden voorgedaan, eenvoudig werden vanaf het moment, dat men alles ging af meten aan de vraag: Is dit optreden nut tig of schadelijk voor de gedachte der volksgemeenschap? Wat nuttig is. is in nationaal-socialistischen zin juist, wat schadelijk is, is niet nationaal-socialis- tisch. De moeilijkste problemen lagen op economisch gebied. Het prijsniveau was in het Saargebied lager dan in het Duitsche Rijk. evenals de loonen. De industrie ver loor plotselipg haar afzetgebied. Er moest dus hard ingegrepen worden. Het gelukte het aantal werkloozen niet te doen stij gen, doch integendeel reeds spoedig te doen dalen tot 35.000. tegenover vroeger 52000. Sleohts door kameraadschappelijk heid konden de problemen det wederaan- sluiting opgelost worden. Voorts moest een reeks territoriale wij zigingen worden ingevoerd, waarbij de grootste veranderingen voor Saariouis kwamen, dat met andere gemeenten sa mengevoegd werd tot de nieuwe gemeente Saarlautern. Zijn rede voortzettende, wendde spr. zich tot de buitenlandsche persvertegenwoordi gers. teneinde eenige vragen te bespreken, die door hen een jaar geleden tot hem gericht waren. Deze vragen luidden: Wat gebeurt er met de Joden? en hoe zal het den kerken vergaan? Wat gebeurt er met de aanhangers van den status quo? De Joden, aldus zeide spr. bevinden zich wel zonder uitzondering onder het status-quo- contingent. Zij genieten de bescherming van het accoord van* Rome op weevoudige wijze: als Joden en als sta'r.'-quo-aan- hangers. Voor 1 Maart zullen we. meer dan 95% van alle Joden me de meest grondige uitbuiting van het accocrd van Rome en de daardoor geboden mogelijk heden in financieel en vermogensrechte lijk opzicht het Saargebied hebben verla ten Wie dan nog hier blijft zal worden behandeld volgens de reeds geldende wet- ten. Het religieuze en kerkelijke leven is vol komen ongestoord gebleven. Rust en vrede heerscht. Wat de status-quo-aanhangers betreft kan niemand eischen. dat zij aan het hart worden gedrukt. De opruiers lei den nu een aangenaam leven, om de dom me verleiden bekommeren zij zich niet meer Tot deze verleiden richtte spr. den oproep alles in het werk te stellen om hun domheid weer gqed te maken. Zich tenslotte ;tpt Rijksminister Frick wendende zeide Buerekel: Ik meld u, mi nister. dat de wederaansluiting voltrokken <s als het gemeenschappelijke werk van alle Saarlanders. Er is nog veel te doen. Ons helpt God. als wij ons zelf helpen. Wij weten eigenlijk niet. wat materieel nog ontbreekt om alle wantrouwen op zij te zetten Hoop stellen op nogmaals binnen- landsche Duitsche oneenigheid zal een verkeerde speculatie blijven. Wij wen- schen den Franschen geen binnenlandsche onrust, den Engelschen geen opstanden. Ons kan men niet meer met tanks en ka nonnen imponeeren. Ons kan men impo- neeren slechts met één ding: WanneeT anderen het als hun voornaamste eer be schouwen onze eer niet aan te tasten, op dat wij in vrede met allen voor de toe komst van onze kinderen kunnen zorgen. Ons grootste innerlijke geluk echter is, dat wij Duitschers zijn en een Hitier hebben. Ook rijksminister dr. Frick heeft het woord gevoerd. Spr. ving aan met een schildering van de stemming en den strijd van een jaar geleden. De overwinning in het Saargebied aldus ging hij daarna verder was het historische begin van het jaar 1935. waarin, dank zij den voor- uitzienden blik van Hitier het Duitsche volk de militaire vrijheid hergeven werd. Onder de bescherming van zijn weermacht kon Duitschland rustig zijn vreedzaam oobouwwerk temidden van een wereld vol onrust voortzetten. Wie terugblikt zal zien. hoe het vaderland in zijn ontwikkeling vooruitgegaan is, hoe alles overwonnen is. wat zich aan het opbouwend werk in den weg stelde- Deze moeilijkheden zijn snel- ler "overwonnen dan de regeering zelf had verwacht. De aansluiting van het Saar gebied is voltrokken Thans kan nog niet gezegd worden, wanneer het Saargebied in een grootere bestuurseenheid zal wor den opeenomen. Nadrukkelijk wees spr. er op. dat" de latere ri.iksindeeling in gouwen zich aansluiten zal bij de economische ontwikkeling en de voornaamste verkeers- richting van het Saargebied, die onmis kenbaar van het Westen naar het Oosten gaat. Juridisch is de aansluiting bij het rijk zoo goed als beëindigd. Wat de eco nomische erfenis betreft, wachten nog de volgende taken op oplossing: het over brengen van den afzet van het Saargebied van den Franschen naar den Duitschen markt, 't aanpassen van loonen en prijzen aan het rijksgemiddelde en tenslotte de reorganisatie en vernieuwing van de Saar- landsche economie door groote werkver schaffingen. Eerste principe was en is zoo veel werkloozen aan het werk te zetten als met de aanwezige middelen economisch mogelijk is Het is door samenwerking mo gelijk geweest de werkloosheid in 't Saar gebied met. ongev. 30.000 te verminderen. Spreker besloot zijn rede met de woor den: Tusschen vandaag en 13 Jan. 1935 ligt voor het Saargebied en voor ons allen een jaar van harden en met succes bekroon den arbeid Uw Heimat is wee'- geheel in het groote Duitsche vaderland ingegroeid. Niets kan ons wegtrekken van den ge- meenschappelijken en onveranderlijken wil ons volk groot, vrij en gelukkig te ma ken en te houden. Tenslotte maakte de rijksminister «an opvoeding bekend, dat Saarbruecken n den herfst van 1936 °on hoos-school voor leeraarsopleiding zal krijgen De nieuwe hoogeschool moet eer middelpunt van hc- cultureele leven in het Saargpbied worden en Duitschland in het uiterste Westen van het rijk vertegenwoordigen. Ernst Popper, correspondent te Berlijn van het „Prager Tageblatt" is uit Duitsch- lind gewezen, op grond van de officleele overweging, dat hij voortdurend op onbe trouwbare. onzakelijke en hatelijke wijze over Duitschland heeft geschreven. GRIEKENLAND. De minister van onderwijs afgetreden. Balanos, de minister van onderwijs, hoogleeraar in de theologische faculteit van de universiteit van Athene, heeft In verband met meeningsverschillOE met de regeering inzake kwesties betreffende de universiteit, zijn ontslag aangevraagd, hetwelk aanvaard is. o- ROEMENIË. Politieke ontvoering. Bij verkiezingen in de Boekowina wer den 3 afgevaardigden van de nationale boerenpartij ontvoerd door vertegenwoor digers van de Christelijk Nationale partij, en met een auto naar een dorp diep in Boekowina gebracht. Na enkele uren slaagden de autoriteiten erin sporen van de ontvoerders te vinden en de ontvoerden te bevrijden. In verband hiermede werden 71 per sonen gearresteerd. Hun wapens werden in beslag genomen. POLEN. Het Pieracki-proces. Gisteren heeft het gerecht te Warschau uitspraak gedaan in 't proces tegen twaalf leden der geheime Oekrainsche organisatie O.U.N. die beschuldigd werden van het lidmaatschap van een staatsvijiandige or ganisatie. van medewerking aan de voor bereiding van den moordaanslag op den minister van binnenlandsche zaken Pie- rackie, in Juni 1934 en van begunstiging van de vlucht van den moordenaar. Het proces was op 18 November begonnen. De voornaamste beklaagden. Bandera, Lebed en Karpynec werden ter dood ver oordeeld. Op grond van de onlangs afge kondigd amnestiewet zullen deze straffen echter gewijzigd worden in levenslange gevangenisstraf. De beklaagden Klymyszyn en Pidhe.Jny werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, Hnatkiwska, Maloeca. Makazy, Markaezmarski en Myhal tot 15 jaar ge vangenisstraf. Met inachtneming van de amnestiewet is Zarycki veroordeeld tot 8 jaar terwijl Czornij en Rak tot 7 jaar werden veroor deeld. De preventieve hechtenis wordt af getrokken. -O- VEREENIGDE STATEN. Weer een tegenslag voor New-Deal Het onderzoek naar den wapenhandel. In de zaak der rijstmolens van Louisiana heeft het opperste gerechtshof beslist, dat het bedrag van 200 millioen dollar aan „processing taxes" door de rechtbanken tn beslag genomen, teruggegeven moet worden aan de industrieelen. Anderzijds heeft het Hof de actie van de hand gewezen, opgezet door den ka toenplanter Lee Moor, die de grondwettig heid der Bankhead-wet betwist. Men wijst er echter op, dat deze beslissing niet moet worden uitgelegd ten gunste van de Bank head-wet. maar toegeschreven aan het feit. dat de rechters van meening waren, dat deze actie thuis hoort bij lagere recht banken. Het besluit van het Opperste Gerechts hof lost de kwestie niet op. te weten of de belastingbetalers de enorme bedragen terug kunnen krijgen, uit hoofde der „pro cessing taxes" aan de boeren uitbetaald. Het is met algemeene stemmen, dat het Hof besliste, dat de 200 millioen dollar, welke de regeering heeft geïnd onder den vorm van transformatiebelastingen op rijst en andere landbouwproducten, terugbe taald moeten worden. Het Hof moest een beslissing ter zake treflen tengevolge van een proces, inge spannen door negen molenaars in Loui siana. De rechter Kobarts verklaarde, dat de belasting een middel van controle op de landbouwproductie ls. welke het Con gres niet het recht heeft op te leggen. Een groep leden van het Huis van Afge vaardigden wil pogingen in het werk stel len tot beteugeling der bevoegdheden van het Hooggerechtshof. Martin, afgevaardigde van Colorado, heeft een ontwerp in het Huls van Afge vaardigden ingediend, dat ten doel heeft te bewerken, dat de lagere bondsgerechten en het Hooggerechtshof in het vervolg de federale wetten niet meer aan de grond wet kunnen toetsen. In de zitting van de Senaatscommissie van Onderzoek naar de gebruiken in de Wapenindustrie van gisteren is gebleken, dat de Midvale Steel Co. in 1916 bijna ge heel werkte voor de uitvoering van voor Groot Brittannië bestemd oorlogsmate riaal. De productie der door de Ameri- kaansche legerleiding bestelde munitie werd opgeschort. Uit het archief der firma Morgan en Co. werden eenige brieven voorgelezen, waar uit bleek, dat Groot Brittannië bezorgd was, dat de Amerikaansche behoeften de aflevering van in Frankrijk noodige gra naten zou uitstellen. De Midvale Steel Co. antwoordde hier op. dat zij integendeel de aflevering van door de eigen regeering gedane bestellin gen had opgeschort (In dien tijd heerschten in Mexico on lusten). Morgan en zijn compagnons verklaar den, dat de door de bestellingen van oor logsmateriaal door Engeland en Frankrijk veroorzaakte opleving van de industrie en handel den Vereenigden Staten ten nutte ls gekomen. De firma is van meening. dat de toeneming van den uitvoer de Veree- nigde Staten niet in den oorlog is be trokken. De vredespogingen. LONDEN. 14 Jan. iReuter). - Mussolini zou hebben medegedeeld, een onderzoek zou hebben medegedeeld, 'n onderzoek door den Volkenbond naar de methode der Ital. oorlogsvoering, niet te zullen weigeren, mits hiermede gepaard gaat een onpar tijdig onderzoek naar de politieke en mili taire methodes van Abessynlë. Deze boodschap van Mussolini is eind vorige week aan den Britschen zaakgelas tigde te Rome door Suvich meegedeeld. Hieruit zou te concludeeren zijn, dat de Duce een meer inschikkelijke houding aan den dag legt. Met dezen stand van zaken voor oogen, zou Laval onlangs den Bel gischen minister-president hebben trach ten te bewegen, de verantwoording op zich te nemen voor een nieuwe vredes poging te Genève. Het zenden van een commissie naar Abessynlë zou eenzelfde maatregel zijn, als destijds het zenden van een Volkenbondscommissie naar het Verre Oosten, in verband met het Chineeseh- Japansche conflict. De diplomatieke medewerker van de „Morning Post" verklaart, dat de geruch ten over nieuwe vredesmogelijkheden in Londen als voorbarig worden opgevat. De eerste voorwaarde voor het zenden van een Volkenbondscommissie naar Abessynlë zou zijn de staking der vijandelijkheden. Men vreest echter, dat geen van beide par tijen hiertoe bereid is. De „Times" verneemt uit Parijs, dat in het gisteren gehouden onderhoud tusschen Laval en den Italiaanschen gezant voor- namelllk de mogelijkheid besproken is eener interventie door den Volkenbond, tot bijlegging van het conflict. Zondag worden weer ringen geofferd. ROME, 14 Jan. (Reuter). Op Zondag 18 Januari a.s. zal in geheel Italië de plech tigheid herhaald worden, waarbij gouden trouwringen worden geofferd aan het vaderland, en Ingeruild voor eenvoudige stalen ringen. Mussolini's zonen in den luchtstrijd. Na een bombardement van enkele dagen op Amba Arradem bereikten Italiaansche vliegtuigen de basis Araci, waar ze werden ontvangen met geweervuur en vuur uit luchtdoel-geschut. Het toestel van Vittorlo Mussolini, den zoon v. d. Duce. werd door een granaat in de cabine getroffen. Een deel van de mitrailleur werd weggeschoten en verscheidene andere instrumenten wer den eveneens beschadigd. Als door een wonder bleef Vittorio zelf ongedeerd. Hij wist het toestel ln zijn macht te houden en naar het vliegveld te brengen. Ook zijn broer Bruno nam deel aan deze luchtraid en gaf blijken van grooten moed. Hij bestookte roet succes een vijan delijke afdeeling met mitrallleurvuur De Britsch-Fransche samenwerking in de Middeliandsche, Zee. LONDEN, 14 Janubri. (Reuter). De di plomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat de Brit-sche en de Fransche generale staf. voor het geval de Britsche vloot in de Middellandsche Zee mocht worden aangevallen, zijn overeen gekomen. dat: lo. Engeland het recht zal hebben ge bruik te maken van de Fransche vloot- bases, dokken en werkplaatsen; 2o. Frankrijk zal twee lichtingen dienst plichtigen oproepen; 3o. de selndiensten van de Fransche luchtmacht zullen ter beschikking van En geland worden gesteld, teneinde zoo spoe dig mogelijk voor een op handen zijnden luchtaanval te kunnen waarschuwen. Boodschap van Dedjas Nazibo© aan generaal Graziani. ADDIS ABEBA. 14 Jan. (Reuter). Als ge volg van de pamfletten, welke de Italianen vanuit hun vliegtuigen op verschillende punten van Ogaden hebben laten vallen, waarin zij aankondigen tot repressailles over te zullen gaan in verband met de beweerde wreedheden van de Abessljnen, heeft dedjas Naziboe, de bevelhebber van de Abessijnsche strijdkrachten in Oga den. een boodschap gezonden aan gene raal Graziani, waarin wordt gezegd: „De negus heeft kort geleden de Abes sijnsche soldaten bevolen gevangenen te eerbiedigen. De Italiaansche piloot werd onthoofd door boeren in Somaliland. Ik wil integendeel uw aandacht vestigen op bombardementen in Ogaden door Italiaan sche vliegtuigen, waarbij zieken, ouden van dagen, vrouwen en kinderen werden gedood, Roode Kruis ambulances werden vernield en waarbij gebruik werd gemaakt van gas. Hierdoor wordt de eer van Italië be- zoedeld Niettegenstaande deze schending van de oorlogsgebruiken door de Italiaansche sol daten, zullen de Abessijnen voortgaan hun gebied tot het laatste oogenblik te verde digen en deze schendingen, aan den Vol kenbond bekend te maken". UIT HET VERRE OOSTEN. Staat van beleg in Kanton. In Kanton is het tot ernstige botsingen gekomen tusschen verscheidene duizenden studenten van verschillende politieke rich ting. Er viel een reeks zwaargewonden, waaronder zich ook vrouwelijke studenten bevonden. De stedelijke overheid heeft daarop den staat van beleg afgekondigd en bevolen de universiteit een dag te sluiten. De belangrijkste punten van de stad zijn militair bezet, teneinde te verhinderen, dat roode elementen de studentenbeweging uitbuiten tegen de Noord-Ohineesche auto nomistische beweging. o CUBA. Oud-president in staat van beschuldiging Het spoedgerecht heeft een bevel tot arrestatie uitgevaardigd tegen den oud president van Cuba, Gran San Martin als mede tegen eenige andere personen die van ir-'olutionaire actie worden beschul digd. San Maj '.in woont thans Miami (Florida). Van 't front. ADDIS ABEBA, 14 Jan. (Reuter) Aan het Noordelijk front blijft de Italiaansche luchtmacht zeer actief. Hedenochtend vloog een 3-motorig vliegtuig 2 maal op groote hoogte langzaam over Dessle. On middellijk werd het vuur geopend uit luchtdoel artillerie, daar men dacht dat het het eerste toestel van een bombardeer- eskadrllle was. Het toestel was echter al leen en kwam slechts verkennen. Het ver trok weer zonder een hom te hebben afge worpen. Op dezelfde wijze verkende gis teren aan het Zuidelijk front een vlieg tuig Harrar en andere punten ln Ogaden vooral in de buurt van Ania. ROME, 14 Jan. (Reuter) De toestand aan het Erithrea-front wordt gekarakteriseerd door een sterke actie van patrouilles; dag en nacht vertrekken patrouilles uit de Ita liaansche stellingen, met eenige muildie ren om munitie en levensmiddelen te dra gen. naar de streek voor de voorposten. Tijdens een van deze tochten stiet eer. patrouille op een ravltailleeringskolonne van den vijand, ten zuiden van Amba Aladji, en de Italianen maakten 1000 zak ken meel en rijst buit. De correspondenten van de Italiaansche bladen deelen mede, dat het in geheel Abessynlë ls beginnen te regenen, waar door het aanzien van het land geheel wordt gewijzigd. MOGADISJOE, 14 Jan. (Reuter) Hier zijn 5000 trechters aangekomen, als ge volg van een dringend verzoek aan Rume. Er bestaat namelijk in Somaliland geen enkele benzinepomp, en het gpbrek aan trechters kostte het leger duizenden liters benzine, aangezien de soldaten tot dusver gebroken flesschen gebruikten voor het bijvullen der vrachtautotanks. ROME. 14 Januari iReuter). Maarschalk Badoglio seint het 96ste Italiaansche leger- bericht, dat als volgt luidt: In den loop van den 13den Januari heb ben onze blanke en Erltreesche detache menten talrijke verkenningstochten ge maakt in den secrtor van de Takazze en ten Z. en Z.0. van Makalle. Van de rest van het front ls niets van beteekenis te melden. --I HET ONTVVERP-REISBELASTING. Nieuwe druk voor de grensbewoners. Naar ons ter oore komt aldus het „Dagblad van Noord-Brabant" zou in het binnenkort te verwachten ontwerp- reisbelasting een artikel worden ppgeno- men. waarin den grensbewoners een kaart kan worden verstrekt voor den tijd van één jaar waarvoor minstens f. 5 zou moeten worden betaald, wat practisch neerkomt op een aparte belasting voor de grensbewo ners. o ~f "W i. DIPLOMATIEKE CORRESPONDENTIE MET BELGIË IN HET NEDERLANDSCH. De regeeringspersdlenst meldt: In parlement en pers is meermalen ge bleken van belangstelling voor de vraag in hoeverre Fransch dan wel Nederlandsch dt taal is in de diplomatieke correspondentie met België. Ter zake kan worden medegedeeld, dat, terwijl in de laatste jaren reeds vrij veel Nederlandsch ln die correspondentie werd gebezigd, thans het Nederlandsch door onze regeeringsorganen als algemeen ge bruikte taal ls aangenomen. DE MIDDENSTAND EN DE LANDBOUW- CRISISPOLITIEK. Samenwerking der middenstands organisaties. Naar wij vernemen heeft de onlangs door minister Deckers ingestelde staats commissie-van Loon den Middenstands- raad verzocht haar van voorlichting te dienen over de bezwaren, welke door de betrokken middenstaridsbedrijven, als ge volg van het thans geldende stelsel van landbouwcrisis-steun, worden ondervonden. Teneinde aan deze taak uitvoering te geven, heeft de Middenstandsraad een de legatie uit zijn midden benoemd, bestaan de uit de heeren Mr. F. J. H. Bach, F. L. van der Leeuw en W. G. Scheeres, welke belast is met het onderhouden van regel matig contact met genoemde staatscom missie. Als resultaat van dit contact zullen de middenstands-vakorganisaties, welke be lang hebben bij de landbouwcrisispolitiek. in een morgen op het Departement van Landbouw en Vlsscherij te 's Gravenhage te houden vergadering der Staatscommis sie. gelegenheid hebben om haar bezwaren kenbaar te maken. In verband met deze vergadering heeft, naar wij verder vernemen, op initiatief van de Commissie van Overleg uit <le drie Ne- derlandsche middenstandsbonden, dezer dagen een voorvergadering plaats gehad, in welke de bezwaren der middenstands-vak- organisaties zijn besproken. Besloten werd dat in de op morgen te houden vergade ring van de Staatscommissie elke vakorga nisatie slechts door een persoon zal wor den vertegenwoordigd, terwijl elke bedrijfs groep slechts een woordvoerder zal aanwij zen. Als bedrijfsgroepen worden aange merkt: bakkersbedrijf, vleeschbedrijf, graanhandel en malerij, groenten en fruit handel, melkhandel, boter- en margarine- handel en kruidcniersbediijl. De voornaamste bezwaren van de mid denstandsorganisaties tegen de crisismaat regelen zijn, dat deze maatregelen in liet algemeen slechts beschouwd worden als maatregelen, welke alleen ten doel hebben steun te brengen aan den landbouw. De belangrijke Invloed, welke de genomen maatregelen noodzakelijk moesten hebben op andere takken van volksbestaan, ls vaak geheel uit het oog verloren, althans wordt daarmede niet voldoende rekening ge houden. Een tweede groot bezwaar is, dat de con trole op de uitvoering van de crisismaat regelen te weinig rekening houdt met het practische bedrijfsleven. Veeleer wordt ge- eischt, dat het bedrijf zich aan de controle aanpast, dan dat de controle zich zooveel mogelijk voegt naar het bedrijf. HET BEZOEK VAN DE MINISTERS DECKERS EN GELISSEN. De belde Nederlandsche ministers ln Polen hebben den Maandag doorgebracht te Kattowitz en Chorzow. waar zij de Mij nen en fabrieken bezochten. Des avonds keerden zij naar Warschau terug. o VOORBEREIDING VAN GRONDWETSHERZIENING. In verband met de binnenkort te ver wachten benoeming van een Staatscom missie ter voorbereiding van een grond wetsherziening, vernemen we dat het in de bedoeling ligt dat deze commissie haar werk zal verrichten onder leiding van den minister van binnenlandsche zaken. Als haar eerste secretaris, zal de secretaris generaal van het departement van bin nenlandsche zaken fungeeren. Voorts vernamen we nog dat de .com missie zal bestaan uit 12 leden. o DE MISLUKTE VERKOOP VAN DE „AMSTERDAM". Gegadigde was de Erste Deutsche Walfang A.G. In verband met de thans definitief af gesprongen onderhandelingen over den verkoop van het grootste vrachtschip van ons land, het s.s. „Amsterdam" der Kon. Ned. Stoomboot Mij., naar Duitschland, vernemen wt], dat deze onderhandelingen gevoerd zijn met de voor eenigen tijd te Wesermuende opgerichte Erste Deutsche Walfang A.G.. welke onderneming, waarbij ook de Persll Werke Henkei und Oo. te Düsseldorf geïnteresseerd zijn, de stich ting van een eigen Duitsche walvisschen- vloot beoogt. De „Amsterdam", waarvan de verkoop is gestuit op niet te overbruggen moeilijk heden inzake de betaling, zou. Indien daarvoor een oplossing ware gevonden, In gericht worden als moederschip voor de walvischvaart, hetgeen gemakkelijker Zijn beslag had kunnen krijgen dan thans het geval is met het vroegere passagiersschip „Wuerttemberg" van de Hapag Linie, dat op het oogenblik op de werf Blohm und Voss te Hamburg voor zijn nieuwe bestem ming wordt verbouwd. De „Amsterdam" meet »3.600 ton; de „Wuerttemberg" 10.300 ton. De bouw van vijf kleinere schepen voor de vangst van walvissChen waartoe de Erste Deutsche Walfang A.G. opdracht heeft gegeven, zal geschieden bij Stuelcken Sohn te Hamburg. Naar bekend is de „Amsterdam" intus- schen. na gerulmen tijd opgelegd te gijn geweest, weer in de vaart gebracht. Het schio ls gistermiddag naar Hamburg vertrokken. AUTOBOTSING BIJ HEESCH. Hedenmorgen naderde uit Oss een auto, bestuurd door den heer Ghyben uit Den Bosch, het kruispunt bij Heesch aan den rijksweg Qrave—Den Boseh. waar op het zelfde moment uit Grave een vrachtauto naderde, bestuurd door den heer Vos uit Schalk. De vrachtauto botste tegen de per sonenauto. De eerste slipte en draaide een slag om. Bij dit slippen werd de 45-Jarlge Koster uit Nlstelrode die met zijn flets pas seerde, gegrepen en tegen den grond ge slingerd. Ook de waranda van het café van den heer v. Hoorn werd geheel vernield. De bestuurders der belde auto's kwamen met den schrik vrij. De heer Koster werd met ernstige verwondingen opgenomen en ls in zorgwekkenden toestand naar het Liefde gesticht te Heesch overgebracht. BEKRONINGEN TE SASSENHEIM. Op de Mendel-tulpententoonstelling te Sassenheim zijn de navolgende bekronin gen toegekend: Zilveren beker voor prijsvraag voor de beste collectie tulpen in 10 soorten: N.V. Warnaar en Co Sassenheim: zilv. beker voor de mooiste groep tulpen idem; ver guld zilv. medaille N.V. D.W. Lefeber en Co. te Lisse. o EEN DIEVENBENDE AANGEHOUDEN IN DE MIJNSTREEK. Dank zij de samenwerking tusschen de marechaussee te Spekholzerheide. de ge meentepolitie te Schaesbergen en de ge meentepolitie te Heerlen ls men er ln geslaagd een dievenbende aan te houden, die verschillende inbraken in de mijn streek op haar geweten heeft. Op verzoek van de marechaussee te Spekholzerheide werd te Sittard gearresteerd de 20-jarige K Het ingestelde onderzoek wees uit dat hij in zijn praktijken nog door 4 jongelui werd bijgestaan. Deze. de gebr. H. 18 en 19 jaar oud, zekere D 18 jaar en K. 20 jaar oud, allen wonende te Terwinselen, zijn aangehouden. Ze zijn ter beschikking van den commissaris van politie te Heerlen gesteld. o DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst voor werkloosheidverzekcring en arbeidsbemid deling deelt mede dat in de week van 23— 29 December 1935 het aantal leden van Ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 539.400 (waarvan 74.300 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verzekerden be droeg van het geheel in de week van 23 —28 December 39*/i°/o, in de vorige week 34%. In de overeenkomstige week van 1934 33.8%. Bij 1060 organisaties der open bare arbeidsbemiddeling stonden op 28 December 1935 ln totaal 487.457 werkzoe kenden ingeschreven onder wie 462.218 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 468.321 werkloos, onder wie 448.831 mannen. o AANBESTEDING. Vanwege den Prov. Waterstaat werd he den aanbesteed de Aarden baan van een gedeelte in West No. 3 (Amsterdam-Bode graven-Rotterdam) ten Westen' van de Gouwe onder de gemeente Moordrecht (werkverruiming). Laagste inschrijfster was N.V. A'damsche Ballast Mij. te Am sterdam voor f. 254.000. a—i

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2