ELTAX 666 KEELPIJN LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 14 Januari 1936 GEMEENTEZAKEN. RECHTZAKEN. VICKS Illlllllllllllllllllllllllllilllllllllllllliillil» 4IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII BENOEMING EN ONTSLAG. B. en W. stellen voor in de vacature van den heer van Es als lid der commissie der Gestichten: 1. de heer F. Eikerbout, 2. mr. C. Beekenkamp. Voorts zal moeten worden aangewezen een candidaat voor benoe ming tot commissaris der N V Leidsche Duinwater Mij.: aftredend is de heer Th. M. W. Bergers B. en W. stellen voor wegens het aan den heer J. Hirschlg verleend eervol ont slag als leeraar in de wiskunde aan de H B S lo. den heer dr. J. D. A. Boks. met ingang van 1 Maart 1936, eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van tijde lijk leeraar in de wiskunde aan de H.B.S. voor Meisjes; 2o. den heer ir. A. A. Lagaay, leeraar in de wiskunde aan het Gymna sium. met ingang van 1 Maart 1936, voor dtn alsdan nog overblijvenden duur van den cursus 1935—19936, te benoemen tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de H.B.S met 5-jarigen cursus. Beiden met ir. A. M. Overeynder kunnen dan deze lessen vervullen. STROOKEN GROND. In verband met be- en verbouwing ter plaatse dienen eenige strooken grond aan de gemeente te worden overgedragen. Te vens behoort het besluit van 16 April 1934, inzake den bouw van een nieuw winkel pand aan de Aalmarkt door de N V. Leid sche Manufacturenhandel van Vroom en Dreesmann. voor zooveel betreft de over eenkomst van grondruillng, te worden ge wijzigd. TUINSTADWIJK. Bij besluit van 12 Nov 1934 is aan de woningbouwvereeniging „de Tulnstadwljk" voor den tijd van 50 jaren in erfpacht uit gegeven een terrein ten westen van den Lammenschansweg voor den bouw van 62 woningen. Bij dezen bouw zal de noord westelijke zijgevel van het aan den heer A Schipper toebehoorende perceel, als bcuv.muur van de aangrenzende woning van ..de Tuinstadwijk" worden gebruikt. Hiertoe dient de mede-eigendom te worden verkregen van den zijgevel, met het recht van inbinten in dezen muur. De heer Schipper gaat hiermede accoord. on der beding, dat hij f. 175als vergoeding ontvangt, welk bedrag ten laste van de woningbouwvereeniging komt. Vermits de gemeente den grond voor 't bouwplan slechts in erfpacht heeft gege ven. is haar medewerking tot deze trans actie vereischt. BAREND VAN NAMENHOFJE. Regenten van het Barend van Namen hofje hebben aan B. en W vergunning verzocht voor den bouw van een twaalftal woningen c a. op een terrein, gelegen tus- schen de bebouwing aan de Westzijde van de Witte Rozenstraat en den Trekvliet. De woningen zijn niet aan den weg ontwor pen, doch aan een open ruimte, welke van den weg door een niet overdekte toegang toegankelijk is. Aangezien het de bedoeling van Regenten is, de woningen te doen be wonen door personen, die door de veran derde tijdsomstandigheden niet meer in staat zijn een normale huur te betalen en al eenigszins op leeftijd zijn, bestaat er naar B. en W. meenen, tegen den bouw geen bedenking. HET UITBREIDINGSPLAN. Zooals bekend is, hebben Ged Staten ten aaijzien van een drietal terreinen htm goedkeuring aan het uitbreidingsplan ont houden. nJ.: lo. de gronden, gelegen ten Zuidoosten van de spoorbaan AmsterdamRotterdam en begrensd door den Maredijk, de Maris- laan en den Stationsweg. 2o. het terrein, gelegen tusschen den Maredijk, de Poelwetering, de Haarlem mertrekvaart en de spoorbaan Amsterdam Rotterdam. 3o. een terrein, gelegen ten Westen van de zweminrichting „de Zijl" en ten Oosten van de verlengde Sumatrastraat. B. en W. hebben voor eik der hier be doelde drie terreinen een nieuw plan doen ontwerpen, omtrent welke plannen zij, na dat de instemming der Commissie van Fa- bi'cage daarmede was verkregen, in over leg zijn getreden met Ged. Staten. Bij schrijven van 6/8 Nov. 1935 berichtte dit College, dat het zijn standpunt aangaan de het plan voor het onder lo. bedoelde terrein (Schuttersveld en omgeving) nog niet kon bepalen, terwijl het zich met de beide andere plannen bleek te kunnen ver eenigen. Terrein-Schuttersveld De weigering van de goedkeuring door Ged. Staten van 'net uitbreidingsplan, voorzoover dit ter rein betreft, is. blijkens hun desbetreffend besluit, gegrond op twee overwegingen: lo. het ontbreken van een rechte ver binding tusschen den Rijnsburgerslngel, ten Noorden van het in de toekomst ge dachte verkeersknooppunt nabij den mo len De Valk", en den Rljnsburgerweg, na bij den spoorwegovergang dn het uitbrei dingsplan was deze verbinding ontworpen langs een weg. die met een bocht lood recht ofc den Stationsweg uitkwam, onge veer tegenover de plaats van het toekom stige nieuwe station) 2o. de omstandigheid, dat het plan ten aanzien van het noordelijke gedeelte van het terrein in nader onderzoek was ge nomen in verband met plannen voor een tunnel onder de spoorbaan in den Mare- diik. De boven bedoelde verbinding tusschen den Rijnsburgersingel en den Rijnsburger- weg wordt thans gevormd door een 25 M. breeden, rechten weg, welke de spoorbaan e7en ten Noordoosten van den bestaanden spoorwegovergang kruist en waardoor aan het bezwaar van Ged. Staten tegen het oorspronkelijke plan wordt tegemoet ge komen. Bij deze oplossing zal het nieuwe sta tion. dat ongeveer ter plaatse van het be staande station is geprojecteerd, niet aan dezen hoofdverkeersweg komen te liggen. Dit bezwaar, dat intusschen niet zeer groot is, is te ondervangen door den hoofdver keersweg meer zuidoostelijk te leggen, zoo dat hij zou aansluiten aan den bestaanden spoorwegovergang, moet op practische moeilijkheden afstuiten in verband met de reeds aanwezige bebouwing, n.l, de school aan het Schuttersveld en de be bouwing aan den Stationsweg. Ten einde het nieuwe station met het gedachte ver- keersschema behoorlijk in verbinding te brengen, is de in het niet-goedgekeurde pian ontworpen straat, welke tegenover 't station op den Stationsweg uitkwam, on geveer terzelfder plaatse ook in het nieuwe plan opgenomen, echter op een wat ge ringer breedte (23 M.) Op deze wijze zal het station gemakkelijk bereikbaar zijn en zal een gewenschte verkeerscirculatie mo gelijk worden. De uitmonding van den nieuw ontwor pen hoofdverkeersweg Rijnsburgersingel Rljnsburgerweg op laatstgemelden weg valt buiten het uitbreidingsplan. Voor die uitmonding zal een bijzondere voorgeVel- rooilijn moeten worden vastgesteld, waar toe B. en W. binnenkort een voorstel zul len doen. De overige wijzigingen, welke het plan voor het onderhavige terrein, vergeleken met dat, hetwelk door Ged. Staten buiten hunne goedkeuring is gehouden, vertoont, zijn het gevolg van het openen van de mo gelijkheid om in den Maredijk een tunnel voor rljverkeer onder de spoorbaan te ma ken. Wegens de ter weerszijden van zoo- danigen tunnel vereischte afritten, ter lengte van pl.m. 80 M., moest de oorspron kelijk onmiddellijk ten Zuidoosten van de spoorbrug gedachte brug over de Haarlem mertrekvaart vervallen. Hiertegen bestaat geen ernstig bezwaar; het verkeer, waar voor die brug was bestemd, zal kunnen worden geleid over de brug, welke tegen over de Musschenbroekstraat over de Haarlemmertrekvaart is ontworpen. De straat, welke ter hoogte van deze brug op den Maredijk uitmondt en in zuidooste lijke richting naar den vorenbedoelden hoofdverkeersweg loopt is als een meer belangrijke verkeersweg gedachte en der halve op een breedte van 20 M. geprojec teerd. Deze breedte is ook gegeven aan de Marislaan. welke van belang zal zijn voor het verkeer uit noordelijke richting naar de Lammermarkt en verder naar de stad. Overigens is gestreefd naar een regel matige verkaveling van het terrein; aan de bouwgronden is de bestemming gege ven voor beteren bouw en, wat betreft de gronden langs de spoorbaan, voor arbei ders- en kleinen mlddenstandsbouw. Terrein-Maredijk. Zooals men zich zal herinneren was od het uitbreidings plan gelijk dit aanvankelijk is vastgesteld, voor het onderhavige terrein niet de be stemming in onderdeelen aangegeven, doch slechts in hoofdzaak, met aanduiding van de bestemming voor sport- en speel velden (Ijsbanen). Naar aanleiding van daartegen door den belanghebbende, de firma gebroeders Mulder, alhier, inge brachte bezware besloot de raad nader het plan te herzien in dier voege, dat voor het terrein de bestemming in onderdeelen werd vastgesteld, waarbij de gronden voor beteren bouw werden aangewezen. Tegen deze detailleering hadden Ged. Staten overwegend bezwaar; naast enkele andere bedenkingen was hun hoofdbe zwaar hierin gelegen, dat de gronden deel uitmaken en althans voorloopig dienen te blijven uitmaken van den groepen zoom, die de stad. in aansluiting aan het eroen- complex van den Leidschen Hout en van Poelgeest, aan de noordzijde omsluit. Uit het nieuwe plan. hetwelk met in achtneming van de beslissing van Ged. Staten is opgemaakt, moge blijken, dat de aanvankelijke bestemming in hoofdzaak weder hersteld is. met de aanduiding ..be stemd voor sport- en speelvelden". De af- zonderRlke vermelding van „ijsbanen" is weggelaten, omdat het terrein daarvoor waarschijnlijk te klein is en bovendien deze bestemming geacht kan worden in die van sport- en speelvelden te zijn opge sloten. Tegen het plan is gelijk reeds is gezegd, een bezwaarschrift ingekomen, n.l. van de firma Gebroeders Mulder alhier. Recla- mante acht zich door de ontworpen be stemming harer gronden ernstig bena deeld en verzoekt alsnog daaraan een be stemming in onderdeelen te geven, en wei tot bouwterrein, gelijk het niet goedge keurde uitbreidingsplan aangaf. Het komt B en W. voor. dat aan dit verzoek niet kan worden voldaan. Zooals zij boven reeds te kennen gaven, is de gemeente gehouden een nieuw plan voor het onderhavige terrein vast te stellen, waarbij met de beslissing van Ged. Staten is rekening gehouden. Vaststelling van het thans ontworpen plan is dan ook geboden. Dit is trouwens ook in het belang van reclamante zelve, aangezien zit alsdan haar bezwaren tegen het plan bii Ged. Staten en. zoo noodig in beroep bit de Kroon kan toelichten. Dit recht zou zij missen, indien de raad op haar verzoek inging en een plan zou vaststellen, dat wederom de goedkeuring van Ged. Staten niet zou wegdragen. Terrein bij zweminrichting ..de Zijl" Op het vastgestelde uitbreidingsplan was daaraan de bestemming van bouwterrein gegeven met omringende straatgedeelten. Daaraan hebben Ged. Staten hun goed keuring niet gehecht, omdat zü van oor deel waren, dat het terrein, als onderdeel van den groenen zoom langs de Sumatra straat en van het groen, dat het uitbrei dingsplan aan de noordzijde van het Oosten naar het Westen doorslingert, voor plantsoen moet worden aangewezen, in overeenstemming met de bestemming, welke op het aanvankelijke schetsontwerp van het plan aan het terrein was gegeven. In het thans ontworpen plan is met het standpunt van Ged. Staten rekening ge houden; het westelijke gedeelte van het terrein is n.l. voor plantsoen bestemd, zoo dat de plantsoenstrook in de Sumatra straat niet zal worden onderbroken, terwijl de oostelijke helft is bestemd voor bebou wing (arbeiders- en kleine middenstands- bouw). In aanmerking genomen, dat van een samenhangend stuk plantsoen tus schen de verlengde Sumatrastraat en de Zijl door de aanwezigheid aldaar van de zweminrichting bezwaarlijk kan worden gesproken, kan tegen deze oplossing uit stedebouwkundig oogpunt geen bezwaar bestaan terwijl nog een belangrijke opper vlakte als bouwgrond ter beschikking komt. Ged Staten hebben medegedeeld dat zii met dit plan onder de gegeven omstandizhe:'<4# -e-meeen kunnen r.emen. BOUW GYMNASIUM. Gelijk bekend is. werd 23 December j.l. bij de behandeling van het oraeadvies, strekkende o.m. tot den bouw van een nieuw Gymnasium aan de Fruinlaan en tot vaststelling van den daarbij overzeleg- den beerootlngssfaat voorgesteld en be sloten deze beide ounten aan te houden, Dat voorstel werd "eriaan teneinde alsnog te kunnen nagaan of het mogelijk zou zijn de oppervlakte van den voor den bouw van het Gymnasium benoodlgden KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: J. N. openb. dronkenschap f5 of 2 d.; J. F. Krommenie, overtr. motor- en rij - wielregl. f 20 of 8 d.: A. v. d. P. Katwijk overtr. leerplichtwet f3 of 1 d.; J. v. d. S. hvr. v. W. F. F. idem f2 of 1 d.; J. T. Alkemade. idem t6 of 2 d.; A. V. hvr. v. J. R. v. O. idem f 6 of 2 d.; G. W. H. Wou- brugge idem f 5 of 2 d.: J A. Roelofarends veen idem f3 of 1 d M. de B. hvr. v. A. H. Katwijk idem idem; P. B. Nieuwe Wetering, idem f 2 of 1 d.: M. Chr. J. B. Noordwijkerhout idem f 5 of 2 d.; J. de B. Noordwljk idem f 2 of 1 d.; J. v. D. Kat wijk idem f3 of 1 d J. M. v. D. Voorhout idem f3 of 1 d.; G. den H. Rijnsburg idem f 2 of 1 d.J. H. Roelofarendsveen idem f2 of 1 d.; L. K. Katwijk idem idem; A. J. K. Sassenheim idem idem; A. v. d. M. Kat wijk idem idem; J. v. d. M. Rijnsburg idem f3 of 1 d.; A. N. Katwijk idem idem; J. O. Katwijk idem f 2 of 1 d.; J. P. Rijns burg idem f3 of 1 d.; J. v. d. P. hvr. v. C. G. Katwijk, idem idem; J. P. Noordwijk idem idem; A. R. Nieuwe Wetering idem idem; A. R. hvr. v. J. v. B. Katwijk idem f 5 of 2 d.; E. J. v. R. Roelofarendsveen idem f 3 of 1 d.; J. v. d. T. idem idem; W. v. V. Rijnsburg idem idem; W. v. V. Rijns- burg idem idem; M. v. d. V. Nieuwe Wete ring idem f2 of 1 d.; J. B. hvr. v. D. de M. idem idem; D. v. D. Valkenburg Z.-H. idem f3 of 1 d.; C. G. idem f6 of 2 d.; J. H. v. 't H. Rijpwetering, idem 12 of 1 d.; J. H. hvr. v. W. N. idem f 2 of 1 d.C. de J. hvr. v. D. v. S. den B. idem f 1 of ld.: C. K. hvr. v. J. H. S idem f2 of 1 d.; C. v. d. M.. Katwijk idem f 2 of 1 d.; J. M. hvr. v. E. G. idem idem; L. P. S. Wasse naar, overtr. motor- en rijwielwet f 5 of 2 d.; K. L. v. d. W. Rotterdam, idem f 6 of 2 d.: A. J. S. Wassenaar, overtr. motor- en rljwlelregl. f 5 of 2d.; J. F. D. Ossendrecht idem f6 of 2 d.; M. A. v. d. H. Oegstgeest idem f6 of 2 d.; C. v. P. Sassenheim idem f 6 of 2 d.; J. A. v. d. V. Zoeterwoude idem f5 of 2 d.; L. Graaf van L. S. Den Haag te Sassenheim te snel autorijden f 6 of 2 d.; H. J. L. Amsterdam, idem idem; G. H. K. M. idem idem; G. M. idem idem; W. v. d. M. Zoeterwoude te Leiden wielrijden over een trottoir f 2 of 1 d.; H. v. O. te Leiden te snel autorijden f 6 of 2 d.F. J. J. B. te Leiden een 2den persoon per rij- RECLAME. 5508 grond, belangrijk te beperken. Uit het rapport van den Direcfeur van Gemeente werken d.d. 30 December j.l zal blijken, dat. zonder noemenswaardige verandering in het eigenlijke bouwplan, het benoodigde terrein is teruggebracht tot een opper vlakte van plm. 7400 M2. ter waarde van plm. f. 50.000. HET BEWAARSCHOOL-ONDERWIJS. Zooals bekend is. bepaalt het derde lid van art. 5 van de verordening, regelende het openbaar bewaarschool-onderwijs, dat. indien na deeling van het aantal leerlin gen van een school door 50 een rest over blijft van ten minste 20. voor dat restant nog één tijdelijke onderwijzeres werkzaam moet zijn terwijl het derde lid van art. 3 van de verordening regelende de voor waarden waaronder ten behoeve van bijzon dere bewaarscholen subsidie uit de ge meentekas wordt verleend, voorschrijft, dat bij een zoodanige rest nog één onder wijzeres werkzaam moet zijn. In tegen stelling met het openbaar is dus voor het bijzonder bewaarschoolonderwijs niet voorgeschreven, dat een zoodanige onder wijzeres in tijdelijk dienstverband werk zaam moet zijn. Dit is bii het ontwerpen van de laatstgenoemde verordening opzet telijk nagelaten, hetgeen zijn verklaring vindt in de omstandigheid, dat elk school bestuur vrijheid van oordeel en handelen moet worden gelaten ten aanzien van de vraag, of een dergelijke onderwijzeres in vasten dan wel in tiidelijken dienst werk zaam zal zijn. Bij deze de rechtspositie van het onderwijzend personeel rakende vraag is voor de gemeente geen enkel belang be trokken. omdat het subsidie in elk geval beperkt moet blijven tot vergoeding van de wedde van een tijdelijke leerkracht. Intusschen is in de oractijk gebleken, dat het hierboven nader aangeduide ver schil in redactie aanleiding geeft tot mis verstand. in zooverre als het bij sommige schoolbesturen de gedachte heeft doen oost vatten, dat ten aanzien van een leer kracht bit een rest van 2(J of meer leer lingen aanspraak kan worden gemaakt op de vergoeding van de wedde van een vaste onderwijzeres. Om allen twijfel in den vervolge op te heffen, achten B. en W. het wenschelijk de verordening, regelende de voorwaarden, waaronder ten behoeve van bijzondere be waarscholen subsidie uit de gemeentekas wordt verleend op dit punt door een inter pretatieve wijziging te verduidelijken. B. en W. zijn n.l. van meenine dat aldus wel een erg schrille tegenstelling is ont staan tusschen de positie van de vaste onderwilzeres bii het bijzonder bewaar schoolonderwijs en die bii het openbaar bewaarschoolonderwijs. Immers terwijl de eerste onmiddellijk aan salaris een bedrag van f. 500 k f. 700 verliest, wordt de laat ste in het genot van wachtgeld gesteld. Ofschoon B. en W. het op grond van de moeilijke financieele omstandigheden niet mogelijk achten, deze tegenstelling geheel te doen verdwijnen door voor het hier be doelde geval in den vorm van een wacht geldregeling voor de onderwijzeres bil het bijzonder bewaarschoolonderwijs gelijk recht te scheppen als voor de onderwijze res bij het openbaar bewaarschoolonder- wils. zijn zii toch van oordeel dat er wel aanleiding bestaat t» bepalen, dat een onderwilzeres bij hef bHzonder 'oewaar- schoolonderwUs in het aoven gestelde ge val nog gedurende één jaar in het genot van haar laatstelijk als vast onderwijzeres genoten wedde blijft. wiel vervoeren f 2 of 1 d.; D. S. idem idem; L. v. D. Oegstgeest overtr. visscherijwet 3 maal f. 2 of 3 maal 1 d. met verbeurdverkl. vischtuig; J. P. de G. hvr. van C. C. over treding ijkwet fl of 1 d.; met verbeurd verkl. gewicht; J. S. Rijpwetering overtr. melkbeslult f 5 of 2 d.; A. W. v. D. Naald wijk overtr. motor- en rijwielwet f 3 of 1 d.; A. P. te Leiden wielrijden over een trottoir f 2 of 1 d.; R. L. G. B. Oegstgeest, autorijden over een gesloten verklaarden weg f5 of 2 d.; R. L. Nieuwkoop idem id.; C. v. E. Rijnsburg. wielrijden zonder licht f3 of 1 d.; W. B. Vlaardingen, idem f3 of 1 d.: B. O. idem f3 of 1 d.; P. de B. zwer vende idem idem; A. de G. idem idem; N. M. M. Oegstgeest idem idem; J. H. C. G. Rijnsburg idem idem; W. v. d. N. wielrlj den zonder reflector f 2 of I d.; W. K. Rijnsburg idem idem; J. M. M. zwervende te Leiden zonder vergunning op den open baren weg liedjes zingen f. 2 of 1 d.; J. H. idem idem. S. J. G., overtreding verord. Lelden op het verkeer te land f. 2 of 1 d.; H. K. R., Uithoorn, varen zonder vergunning, f. 3 of 1 d.; G. D. C., Oegstgeest, overtreding ijk wet, f. 1 of 1 d. met verbeurdverkl. lengte maat; W. v. E., Oegstgeest, idem, f. 1 of i d. met verbeurdverkl. gewicht; P. S. Voor schoten, idem, 3 X f. 1 of 3 x 1 d. met ver beurdverkl. gewichten; B. N. v. d. B., Haarlemmermeer, overtreding motor- en rijwielwet, f. 3 of 1 d.; Th. C. B., overtre ding motor- en rijwielregl., f. 3 of 1 d.; Z. A., Amsterdam, idem, f. 6 of 2 d.; I. v. d. K Rotterdam, idem, f. 6 of 2 d.; J. M. Edam .idem, f.6 of 2 d.; A. N. v. D., Oegst geest idem f. 2 of 1 d.; G. K„ overtreding verord. Leiden op het verkeer te land. f. 3 of 1 d.; P. v ,d. L., idem, f. 2 of 1 d.; A. D. Noordwljkerhout, overtreding jachtwet f. 20 of 8 d. met vernietiging lantaarn; C. K. idem, idem, f. 15 of 5 d. met verbeurdverkl. wildstrikken; P. R. Haarlem, overtreding motor- en rljwielw. f6 of 2 d.; G. W. F. S. idem, f. 10 of 4 d A. H. te Leiden, zonder vergunning venten, f.2 of 1 d.; J. H. B. v. IJ idem, f. 2 of 1 d.; J. Z., zwervende, idem f.2 of 1 d.; A. B. Arnhem, te Katwijk zon der vergunning venten, f. 2 of 1 d.; J. de J. idem. f.2 of 1 d.: J. D„ zwervende, te Noordwijkerhout zonder vergunning venten en een valschen naam opgeven, f.2 of 1 d. en f 8 of 4 d.; P. G. te Voorhout zonder vergunning venten, f.2 of 1 d.; J. F. J. M. M als getuige opgeroepen wederrechtelijk wegblijven, f. 10 of 4 d.; H. V., overtreding arbeidswet, f.10 of 4 d.; A. v. d. H„ Apel doorn, overtreding motor- en rijwielwet, f. 20 of 8 d. D V.. overtreding motor- en rijwielregl- f2 1 dag: N. D., wielrijden zonder bel f.3 1 dag; J. V.. 's-Gravenzande, geen gel dig' nummerbewijs vertoonen f. 10. 4 d.; W. A- M. D., den Haag, overtreding motor- en rijwielwet f. 15, 5 d.; J. M. L., Aalsmeer, autorijden zonder verlicht nummer met letter f.3, l d.; B. N. v. d. B-, Haarlem mermeer, idem, idem; J. S„ Sassenheim, autorijden zonder spiegel f .5, 2 d.; A. P- K„ Haarlem, idem, idem; M. W. M., Am sterdam, autorijden zonder licht f. 6. 2 d.; H. J. S-, zwervende, openbare dronken schap 6 d. h.G. A. B. ,id. id. f.5, 2 d.; C- van D., Katwijk idem, idem; W. C- W., Hil- legom. loopen op verboden grond f. 10. 4 d. AA J. v. d. T. en L. KHaarlem, idem, ieder f.10, 4 d.; J. S., Scheveningen, zon der noodzaak links van den weg autorijden f. 5. 2 d.; K. W. L., zwervende, idem, idem; A den B Rijnsburg, idem, idem; J. L. v. d W., in bochten binnen de bebouwde kom zónder noodzaak links van den weg wiel rijden f 3. 1 d.: C. Th. R., idem, idem; F- A. B.. idem, idem: J. B, E., als bestuurder van een rijwiel geen teeken geven bij ver anderen van richting f.3, 1 d.: H- v. d. L., Amsterdam, idem met r?n auto f. 5, 2 d.; J H. A. de Z.. Voorburg, idem, idem; F. H., wielrijden over een gesloten verklaarden weg f.2. 1 dag; W. C. L„ idem. idem; J. V.,°idem, idem; J. H., den Haag, idem, idem. Gistermorgen werden voor het Kanton gerecht alhier de eerste overtredingen van de wet op de uitverkoopen behandeld, voor welke zaken veel belangstelling was. Allereerst moest de heer H. Z„ hoofd van een damesmodemagazijn alhier te recht staan, omdat hij, hoewel deze maand er niet voor aangewezen is, brie ven heeft verzonden, waarin stond dat van 16 tot 23 Nov. mantels en stoffen tegen speciale prijzen werden aangeboden, Door mr. Vos, raadsman van den heer Z., werd het feit erkend. Het O. M. was van oordeel dat hier een strafbaar feit gepleegd is. De wet is in het leven geroepen om paal en perk aan z.g. uitverkoopen te stellen. Het O. M. wilde er rekening mee houden dat dit een proefproces is en eischte f. 1 boete of 1 dag hechtenis. Mr. Vos hield daarop een uitvoerig pleidooi en toonde aan dat zijn cliënt niet schuldig was, daar hij geen circulaires, maar gesloten brieven aan zijn vaste clientele heeft gezonden die contant of op rekening kan koopen. Pas in Januari be gint de eigenlijke uitverkoop. Pi. verzocht dan ook vrijspraak. Het O. M. meende, dat wel degelijk art. 6 overtreden is. Alle voordeelige aanbie dingen gelden als uitverkoop; hier is de indruk gewekt dat van 1623 Nov. goede ren opgeruimd werden. Dit werd echter door mr. Vos bestreden, daar iedere win kelier aan zijn clientele gesloten brieven mag zenden om de aandacht op zijn arti kelen te vestigen. Over 14 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Daarna moest de heer K. L.; winkelier alhier, terecht staan omdat hij op 15 No vember in het „Leidsch Dagblad" een ad vertentie geplaatst had, waarin goederen voor halve prijzen werden aangeboden. Ook hier trad mr. Vos als raadsman op, die de feiten erkende. Het O. M. zeide nu zeer kort te kunnen zijn. Hier is eveneens de wet op uitver koop overtreden, daar ook hier de Indruk is gewekt, dat goederen tegen sensatie- prijzen opgeruimd werden van 49 voor 20 cent en van f. 1 voor f. 0.89. Bovendien stond in de advertentie „sensatieverkoop" en men moest maken er vlug bij te zijn om de eerste te zijn. Het O. M. eischte ook hier f. 1 boete of 1 dag hechtenis. Mr. Vos verklaarde dat zijn cliënt de goederen had opgekocht van een failliete zaak. Iedereen mag zijn prijzen met 15 verlagen, wat niet verboden is. Hier komt het rechtsgevoel in gedrang en vroeg ook hier vrijspraak. Over 14 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. RECLAME. 7081 spoedig verholpen door inwrijven met v A PORUB WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK De heer H. A. K.. directeur der firma Vroom en Dreesmann moest terecht staan, omdat hij een advertentie in het „Leidsch Dagblad" geplaatst had, waarin aangeboden werd, dat kleeden en loopers in de maanden Nov. en Dec. gratis gelegd werden; gordijnen gratis opgehangen enz. De heer K. erkende de advertentie op 9 Nov. geplaatst te hebben; het is een stille tijd en anders had hij een aantal men- schen moeten ontslaan. Het O. M. was van oordeel dat ook hier art. 2 overtreden was, omdat de Indruk gewekt was van een voordeelige aanbie ding. Hij eischte dan ook f. 1 of 1 dag hechtenis. Over 14 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Dezelfde straf werd ook geëiecht tegen G. B„ winkelier te Katwijk-aan-Zec. F. van D., koopman te Rijnsburg moest terecht staan omdat hij zonder teeltver gunning van de Landbouw Crisiscentrale te Rijnsburg op 400 roe en 11 are kroten en kool had geteeld. De controleur de heer G. W. Barmelo verklaarde dat de op brengst niet erg best was geweest en on geveer f650 had bedragenhier moeten dan nog de kosten van zaad en mest af. Verdachte erkende zonder vergunning kroten en kool geteeld te hebben. Voordat zijn vader gestorven was, die wel gedeel telijk vergunning had, was hij door den slechten tijd er toe gekomen om zonder vergunning te gaan telen. Het O. M. wilde wel rekening houden met de omstandigheden, maar dit telen zonder vergunning is gevaarlijk, daar de2e wetten gemaakt zijn om den teelt te be- Serken; hij eischte f.25 boete of 14 dagen echtenis. De kantonrechter wees direct vonnis en veroordeelde verdachte tot f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. MejG. W. K. moest terecht staan, omdat zij op 29 Oct. '35 onder de gemeente Sas senheim met een auto zonder goede rem men had gereden. Toen zij plotseling moest stoppen weigerde de voetrem en was zij met kracht tegen de auto van den heer Bienen, die voor haar reed opgebotst, waardoor ruim f. 100 schade was aange richt. De veldwachter van der Laan had de remmen geprobeerd en bij een snelheid van 30 K.M. kwam de auto pas na 17 meter tot stilstand. Verdachte verklaarde dat het een gehuurde auto was geweest. Het O. M. eischte wegens overtreding van art. 22 der motor- en rijwielwet f. 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak f. 20 boete of 8 dagen hechtenis. J. A. M. te Leiden moest eveneens te recht stsaan omdat hij op 2 Dec. '35 te Oegstgeest bij den hoek van de Emma- laan met zijn auto niet voldoende rechts had uitgeweken en bij het nemen van den bocht te veel links had gehouden, waardoor hij in botsing was gekomen met een auto van den heer H. Beene die al daar passeerde. Het O. M. eischte f. 20 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. ———o HET ONGELUK VAN DE OOIEVAAR TE BANGKOK. Proces tegen de K. L. M. Voor het Haagsch Gerechtshof zijn gis teren in hooger beroep de pleidooien ge houden in de zaak tusschen de weduwe van ir. Baudart en de K.L.M. Ir. Baudart is bij het vliegtuigongeluk met de Ooievaar op 6 December 1931 op het vliegveld te Bangkok om het leven gekomen, toen dit vliegtuig, na 1600 M. over het veld te hebben getaxied, tegen een dijk van 50 c.M. hoogte aanvloog en daarbij over den kop vloog. Ir. Baudart, die een zeer behoorlijke betrekking be kleedde in dienst van de Siameesche re geering. waaraan echter geen pensioen verbonden was, was kostwinner voor zijn echtgenoote en 2 minderjarige kinderen, die na het ongeval de K.L.M. aansprake lijk hebben gesteld voor de door hen gele den schade. Bij die actie hebben zij ge steld, dat er grove schuld aanwezig is ge weest bij de piloten, doch ook bij de K.L.M. De Haagsche rechtbank heeft de we duwe, die mede voor haar kinderen op trad, echter niet-ontvankelijk verklaard in deze vordering, o.m. op grond, dat aan deze actie kon worden tegengeworpen het vervoercontract tusschen K.L.M. en ir. Baudart, volgens hetwelk laatstgenoemde afstand heeft gedaan van een eventueel vorderingsrecht voor zijn nagelaten be trekkingen. Verder was het vonnis geba seerd op de overweging, dat er tusschen schuld van de K, L. M. en het ongeval geen oorzakelijk verband bestaat. Mr. Beerman uit Rotterdam, voor de weduwe optredend, acht dit vonnis on juist gewezen, hetgeen hij uitvoerig argu menteerde. Pleiter hoopte, dat het Hof alsnog de ingestelde vordering zal toewijzen. Prof. mr. B. M. Telders, voor de K.L.M. pleitend, concludeerde tot bevestiging van het gewezen vonnis. Het arrest van het Hof volgt later. De Motor- en Rijwielwet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open knalpot binnen de bebouwde kom der gemeente. 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10