LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 11 Januari 1936 BUITENLAND. DE OORLOG. TELEGRAMMEN. DE BIOSCOPEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vloot conferentie. Na de gehouden bespreking tusschen de Britsche en Japansche delegaties ter vlootconferentie, waarbij de minister van buitenlandsche zaken. Eden. aanwezig was. werd besloten een niet-formeel con tact te herstellen tusschen de verschil lende delegaties met het doel een overeen stemming tot stand te brengen over een wijziging van de procedure, zooals door de Japanners verlangd werd. Algemeen verwacht men thans, dat als resultaat van dit contact Maandagavond bij het bijeenkomen van de eerste com missie de bespreking van het Japansche voorstel betreffehde een ..gemeenschap pelijke hoogste limiet" hervat zal worden. Het is van groot belang of de Jaoanners Maandag hun standpunt nogmaals uiteen zullen zetten, dan wel of zij dit als reeds voldoende toegelicht zullen beschouwen en er mee zullen volstaan, de conferentie te verzoeken, zich categorisch voor of tegen hun stelling uit te spreken. Slaat de Japansche delegatie den eerst- genoemden weg in, dan geeft zij daardoor uiting aan den wensch. de onderhandelin gen voort te zetten. In het tweede geval zouden zij de overige delegaties voor een ultimatum plaatsen, waarop het-antwoord in den loop der zitting gegeven zou moe ten worden. Tot dusver zijn de instructies uit Tokio zeer streng. Zij luiden nog altijd, dat iedere weigering discussies te openen over de vaststelling van een gemeenschappe lijke maximumgrens het vertrek der Ja pansche delegatie tot gevolg moet hebben. Niettemin schijnen sommige leden der delegatie bevreesd te zijn voor de conse quenties van een dergelijke houding. Der halve Is aan Tokio een aantal nieuwe vragen gesteld. Van het antwoord hierop zal de houding der Japansche delegatie op de Maandag te houden zitting der vloot conferentie afhangen. In een extra kabinet-zitting te Tokio zullen deze vragen heden worden beant woord. Op aanvaarding van het Japansche plan valt echter niet te rekenen en men acht het dan ook onvermijdelijk, dat de Japan ners eerlang de conferentie zullen verlaten. Dit zou, men wijst er te Londen op, lel den tot een nieuwe orienteering der Brit sche politiek in het verre Oosten; tot een toenadering tusschen Engeland en Amerika ten aanzien van de in 't Verre Oosten te voeren politiek; tenslotte tot het prijs geven van de z.g. non-fortificatie-clausule van het verdrag van Washington. Dit laatste punt zou belangrijk effect kunnen hebben op de vlootpoütlek van Engeland en Amerika. Het zou Engeland toestaan, Hongkong te versterken en aan de Vereenigde Staten zou het toestaan, een vlootbasis te vestigen op de Phillppijnen. In marinekringen is men van mcening dat het plan om met uitsluiting van Japan een viermogendheden-conferentie te hou den, tenslotte zal neerkomen op een drie- mogendheden-bespreking omdat de Ver. Staten geen belangstelling zouden hebben voor een conferentie zonder Japan. Een Europeesch vlootaecoord zou dus 't maximum zijn, dat kan worden bereikt. DUITSCHLAND. Een resolutie der Poolsche minderheden- De „Foolsche liga in Duitschland", de or ganisatie van de Poolsche minderheden, welke binnen de grenzen van het Duitsche lijk wonen, heeft een resolutie aangeno men, waarin geprotesteerd wordt tegen de Duitsche politiek ten opzichte van de Poolsche minderheden. In de resolutie wordt verklaard, dat de liga, na een onderzoek ingesteld te hebben naar de positie der nationale Poolsche minderheden In Duitschland, tot de over tuiging is gekomen, dat de huidige stand vun zaken veranderd dient te worden. On danks de beloften der officieele Duitsche persoonlijkheden, dat verder geen maat regelen zouden worden getroffen tot de nationaliseering der Poolsche minderhe den in Duitschland, ls er geen verbetering gekomen in den toestand. Men verhindert systematisch den Poolschen minderheden in Duitschland haar nationale cultuur te bewaren Daar stappen, ondernomen bij de be voegde autoriteiten, niet het gewenschte gevolg hebben gehad, acht de liga het thans noodzakelijk, zich tot den .Fuehrer" en rijkskanselier persoonlijk te wenden met haar protest en hem op de hoogte te stellen van den toestand der Poolsche min derheden in Duitschland. De „Poolsche liga in Duitschland" ver tegenwoordigt! ongeveer anderhalf mil- lioen Polen. Een groot aantal hunner woont in Oost-Pruisen, Pommeren en in Cpper- en Beneden-Silezië. In Poolsche diplomatieke kringen neemt men ten opzichte van dit protest der liga een zeer gereserveerde houding aan. ENGELAND. Toch een tegencandidaat Verzet in Indië. Randolph Churchill, de zoon van Winston Churchill, heeft zich thans toch bereid verklaard als uiterst rechts conservatief tegencandidaat op te treden van Malcolm Macdonald bij de tusschentijdsche verkie zing in Schotland. De Indische nationalistische leiders hebben besloten den Mahatma Gandhi te raadplegen over de opportuniteit der fusie van verschillende politieke groepen, ten einde een eenheidsfront te vormen om de nieuwe grondwet te bestrijden. Binnenkort zal daartoe waarschijnlijk te Delhi een conferentie worden gehouden. De openbare meening zou de administratieve diensten willen -boycotten, teneinde een grondwette lijke crisis uit te lokken en aldus een nor male werking van de grondwet te verhin deren. Sommige groepen zouden officieele posten aanvaarden om obstructie te voeren EGYPTE Engeland bereid verdrag 1930 te teekenen? De Britsche hooge commissaris, sir Miles Lampson, zet de besprekingen met de lei ders der partijen van het eenheidsfront voort, inzake de toekomstige betrekkingen tusschen Engeland en Egypte, Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat sir Miles zou hebben verklaard, dat Engeland oprecht wenscht het verdrag van 1930 te onderteekenen en sir Miles zou met de partijleiders de militaire clausules van het verdrag hebben besproken van in ternationaal standpunt. Hij zou hierbij hebben erkend, dat de Egyptische krachten niet voldoende zijn om dé grenzen te beschermen en hieruit vloeit de vraag voort, of het niet wensche- ii.ik zou zijn een Britsch-Egyptlsch militair verbond voor de bescherming van Egypte, te sluiten. SCANDINAVIË. Nieuwe belastingen in Denemarken Het Noorsche Storting ontbonden. De Deensche minister van financiën heeft in het parlement drie ontwerpen tot heffing van nieuwe belastingen ingediend. Van alle inkomens boven 10.000 kronen zal volgens deze ontwerpen een belasting worden geheven, waarvan de opbrengst zal worden gebruikt als extra wintersteun aan de werkloozen. Van alle inkomens boven 100.000 kronen zal een progressieve belasting worden ge heven, die den vorm heeft van een ge dwongen leening en waarvan de opbrengst bestemd is voor de gedeeltelijke delging der landbouwschulden. Alle nieuwe belas tingen tezamen zullen volgens de raming 150 mlllloen kronen opbrengen. Het Noorsche storting is gistermiddag door den Koning in tegenwoordigheid van den kroonprins op plechtige wijze ont bonden. CUBA. De presidentsverkiezingen. De uitslagen van de verkiezingen voor het presidentschap wijzen, voorzoover zij tot dusver bekend zijn, op een over winning van den candidaat der vereenigde republikeinsche en natlonaal-liberale partijen. Dr. Miguel Mariano Gomez y Arias. De candidaat der democraten, de vroegere president Menocal, werd ver slagen. Ook bij de verkiezing van den vice- president. der 6 provincie-gouverneurs en der 24 senatoren, die te kiezen waren, be haalden de candidaten van het republl- keinsch-nationaal-liberale verkiezingsblok de overwinning. De verkiezingen worden als de rustigste beschouwd, die ooit op Cuba zijn gehou den. Terwijl de aan de verkiezings campagne verbonden onzweeplng der poli tieke hartstochten anders regelmatig tot bloedige botsingen, met als gevolg talrijke aooden en gewonden, leidde, werden dit maal slechts 3 kiezers doodgeschoten, n eenige personen gewond. VEREENIGDE STATEN. Geen verdere devaluatie Van den dollar De bonus voor de oud-strijders Het onderzoek naar de wapenindustrie. President Roosevelt heeft een communi qué uitgegeven, waarin hij bekend maakt op grond van de hem door de goud- reservewet van Januari 1934 verleende volmachten den tienden paragraaph van die wet tot eind Januari 1937 te verlen gen. Deze passage geeft den president het recht het goudgehalte van den dollar bin nen zekere grenzen vast te stellen en de uit de tot dusverre toegepaste devaluatie ontstane zuivere winst van ongeveer 2 milliard dollar als regeerlngsfonds tot be houd van den valutakoers te gebruiken. Uit de door Roosevelt betreffende deze bekendmaking ln een persconferentie ge geven toelichtingen bleek duidelijk, dat hij de verlenging van deze wetsbepaling uitsluitend daarom heeft geproclameerd, omdat hem met het oog op de onzekerhéld van den toestand van den internationa len handel en de geldmarkt een verder gereedhouden van het stabiliseeringsfonds onvoorwaardelijk noodlg scheen. Evenals dit Donderdag door den minister van financiën Morgenthau reeds gedaan was, wees de president de geruchten over een t>lan tot verdere devaluatie varr den dol lar als volkomen onjuist van de hand. Roosevelt gaf voorts een overzicht van den toestand van. den landbouw na het vonnis van het oppaxgjjis gerechtshof. Hij zelde. dat talrijke maatregelen, bestemd om het verijdelde program te vervangen, zouden worden voorgesteld. Hij zeide, dat de regeering nog geen definitief program had opgemaakt om te voorzien in het wegvallen van de landbouw-admlnlstratie, maar dat hij zou trachten een wet te laten aannemen, om de belangen der boe ren te beschermen, door de vruchtbaar heid van den grond te vrijwaren. Met 35558 stemmen heeft het Huis van Afgevaardigden het wetsvoorstel aangeno men. strekkende tot uitbetaling van een bonus aan de oud-striiders. Deze Bonus- B'll heeft betrekking op 3Vs miliioen Ame- rikaansche oud-strijders. De kosten werden geraamd oo 1 tot 2 milliard dollar. Het wetsontwero zal thans naar den Senaat gaan. waar ondanks de mogelijk heid van invoering van eenige b°nerkineen. Van 't front. ADDIS ABEBA, tl Jan. (Reuterl. Een bericht over de herovering van Makalle schijnt te worden bevestigd door het feit, dat de karavaan-drijvers, journalisten s oorstellen contracten af te sluiten om naar Makalle te gaan. De regeering heeft echter nog niets mee gedeeld omtrent deze herovering en de berichten moeten met de noodige reserve worden aanvaard. De mogelijkheid ls niet uitgesloten dat het gerucht ontstaan is door den jongsten Abessljnschen op- marsch. In officieele Abessijnsche kringen ls het optimisme toegenomen door de jongste bult op de Italianen behaald. Medegedeeld wordt, dat de Abessljnen thans 24 tanks hebben buitgemaakt, waar van er 20 zich nog in goeden staat be vinden. Tezamen met tanks, welke Abes- synië reeds bezat, heeft het land thans een sectie tanks van meer dan 30 stuks. De Negus is van plan personeel voor deze wagens te doen opleiden, hetgeen een goeden Invloed heeft op het moreel der troepen. ASMARA, 11 Jan. (Reuter). Nadat men omtrent de militaire gebeurtenissen aan het Noordelijk- en Somalifront weken lang slechts uit de te Rome gepubliceerde offi cieele legerberichten eenlgen Indruk heeft kunnen verkrijgen, schijnen de berichten thans weer Iets rijkelijker te zullen door komen. Vrijdag werd gemeld, dat ten Zuid-Wes ten van Makalle en op Temblen een leven dige actie. o.a. door de Itallaansche vlie gers wordt ontwikkeld. In Temblen hebben talrijke voorposten gevechten plaats gehad, die schijnen te bewijzen, dat de Abessijnsche troepen, die voor een gedeelte ver naar het Noorden waren doorgedrongen, de laatste dagen naar het Zuiden teruggedreven zijn. Dit kan voorts blijken uit het feit, dat onlangs, zooals het officieele legerbericht meldde, gevechten hebben plaats gevonden in het Tse'.'miti-gebied, ten Zuiden van de Tak- kaz:. De Itallaansche troepen zijn den laatsten tijd aanzienlijk versterkt, In afwachting. LONDEN. 11 Jan. (Reuter). De „Daily Telegraph" meldt uit .Parijs, dat Laval en de Fransche ambassadeur te Rome gisteren tijdens hun onderhoud zijn uitgegaan van het standpunt dat de defini tieve stappen tot toepassing van sancties op petroleum moeten worden opgeschort tot het standpunt der Ver. Staten is be paald. Tijdens deze pauze zal Laval wel iswaar geen gedetailleerde voorstellen uit werken, doch ook geen gelegenheid voorbij laten gaan om de vriendschap tusschen de regeeringen te bevorderen. Men schijnt te Parijs te meenen dat Mussolini thans meer voor rede vatbaar ls. eveneens een groote meerderheid voor het vocrstel kan worden verwacht. De zitting van gistermiddag van de Senaatscommissie van Onderzoek naar de gebruiken in de wapenindustrie heeft een ougewonden beloon gehad door de ern stige beschuldigingen welke de leden der commissie herhaaldelijk uitten. Zit be weerden o.m. dat de invloed der firma Morgan een wijziging zou hebben teweeg gebracht in de neutraliteitspolitiek van Wilson, doordat de firma groote leenin gen aan de geallieerden heeft verstrekt. Voorts beschuldigden zti Morgan en Co. er van. dat zi.i druk hadden geoefend op de Amerikaansche leveranciers van oor logsmateriaal. om dezen te bewegen deel te nemen aan de eerste groote leening der ges deerden. Morgan bestreed deze beschuldigingen met groote scherpte en vaak met opge wonden stem. De zitting heeft nog aan het licht ge bracht. dat de groote geallieerde oorlogs- leening het syndicaat van Morgan een winst van 9.550 miliioen heeft opgeleverd. DE ENGELSCHE LUCHTVLOOT. LONDEN, 11 Jan. (Reuter). Naar de „Daily Telegraph" meldt, zal de uitbrei ding van de Britsche luchtmacht opnieuw belangrijk bespoedigd worden. De lucht vloot zal in de toekomst gemiddeld met een eskader (12 vliegtuigen) per week v/orden vermeerderd. Sedert de aankondi ging van het tweejarige bewapeningspro gram in Mei j.l. zijn de Britsche lucht strijdkrachten reeds met 285 gevechtsma chines uitgebreid. Een groot aantal nieu we vliegtuigen is bovendien direct lever baar. Voorts zouden verscheidene geheel nieuwe typen militaire vliegtuigen ver vaardigd zijn, waarvan de waarde en de prestaties alle verwachtingen zouden heb ben overtroffen. Ook op het gebied van de opleiding van het personeel zijn groote vorderingen ge maakt. Vijf nieuwe scholen voor oorlogs vliegers zijn reeds in gebruik genomen, en van de 13 nieuwe sportvllegscholen, die op het programma staan voor de voorbe reidende opleiding van militaire vliegers zijn er reeds 9 geopend. Uit Manchester meldt de „Daily Tele graph". dat de bekende Avro-vliegtuigfa- briek, die op het oogenblik reeds dag en nacht werkt, haar bedrijf binnenkort zal uitbreiden. De laatste maanden zijn reeds honderden nieuwe arbeiders aangenomen. BRITSCHE SCHETEN NAAR ZUID-SLAVIË BELGRADO. 11 Jan. (Reuter). Binnen kort zullen 19 Britsche oorlogsschepen der Mlddellandsche Zeevloot het anker laten vallen ln de haven van Spilt aan de Adria- tlsche Zee. Ook andere Zuid-Slavische havens langs deze zee zullen bezoek van Engelsche schepen krijgen. HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. LONDEN. 11 Jan. (Reuter). In de m(jn Ynyscedwyn nabij Swansea ln Wales weige ren 160 mijnwerkers naar boven te komen, als protest tegen het feit dat hun geen loonsverhooglng van 2 shilling per week wordt toegekend. DE AARDBEVING IN COLUMBIA. BOGOTA. 11 Jan. (Reuter). Het blijkt dat de aardbeving langs de grens tusschen Columbia en Ecuador inderdaad groote verwoestingen heeft aangericht. De auto riteiten te Tuquerres, waar het centrum der beving was gelegen, deelen mede dat reeds 36 lijken zijn geborgen van onder de puinhoopen. DAK VAN KAZERNE INGESTORT. WEEWEN, 11 Jan. (Reuter). Vanmor gen ls het dak van een oude kazerne te Graz ingestort en door 3 verdiepingen ge slagen, Vele soldatenverblljven werden vol komen verwoest. Tot dusver heeft men 5 dooden geborgen. Waar in deze kazerne veel soldaten lagen, vreest men dat er nog meer slachtoffers zijn. .AANSLAG OF EEN OPPERRABBIJN. BOEKAREST. 11 Jan. (Reuter). Op den opperrabbijn van Boekarest is een aan slag gepleegd toen hij zijn (huis verliet om zich naar de synagoge te begeven. Een student van de Cuza-partij loste vier revol verschoten, één daarvan trof den rabbijn. Het schijnt dat de wond niet ernstig ls. De dader werd onmiddellijk gearresteerd. o BRAND OP CUBA. HAVANNA, 11 Jan. (A.N.P.) Marti, een stad van 17.000 inwoners, gelegen ten oos ten van Cardenas is door een grooten brand geteisterd. Het vuur ontstond in een der stembureaux en breidde zich zeer snel uit. Verscheidene huizenblokken zijn door de vlammen vernield. Luxor-theater Het is lang geleden dat de Duitsche film-actrice Charlotte Susa hier te Lelden op het witte doek verscheen. Eens een vooraanstaande figuur in detective-films scheen zij plotseling ge heel naar den achtergrond te zijn ver drongen tot wij haar dan nu weer aan treffen in de hoofdrol van de film ..Alles voor een vrouw". Van tweeën één: óf deze actrice ls veelzijdiger geworden óf haar talent werd vroeger onvoldoende belicht! Haar rol van thans is Immers wel een gansch andere dan men voorheen van haar gewoon was doch zij blijkt zich vol maakt in de figuur te hebben ingeleefd en speelt met een charme, een gemak en een exDressieve kracht die veelszins verbluf fend zijn! Paul Hartman de bekende ka rakter-speler sluit zich daar uitnemend bij aan als de man die tegenover een vriend z'n plicht wenscht na te komen ten koste van alles en met belangstelling volgt men daardoor het verlooo dezer geschiedenis, die een ieder bevredigende oplossing brengt! De hoofdfilm van het Luxor-program is een Amerikaansche show-9ilm .In Caliente". Een ontzaggelijk aantal van dergelijke rolprenten is in betrekkelijk korten tijd door de Amerikaansche in dustrie od de filmmarkt gewornen. maar het dient erkend dat de Amerikanen ook buitengewoon gespecialiseerd zijn op dit gebied. Altijd brengen zit iets nieuws, tel kens weer nieuwe variaties nieuwe sen saties en nieuwe show-moceliikheden. die oog er hart bekoren en dikwnis kostehik amu~eeren! Zoo cok de film In Caliente". Pat O'Brien dis hier redacteur-uitgever is van een tttdschr'ft. is door ziin mede firmant „ontvoerd" van New York naar Mexico om hem te genezen van ziin drank zucht en hem tevens te doen afzien van ziin voornemens om te huwen met oen wat al te kordate Eva die re0'1* drie hu welijken achter den ru? heef* en meer verliefd is on ziin geld dan on hem zelf! Een danseres (Do'ore* del Rio) wordt ge- engageerd om de verliefdheden van Pat een anderen koer. te geven en wnat- belust omdat hi1 oen* een zeer Rechte recensie over haar cfhreet Vwiit de don- ker-oogige longedame z'ch met zooveel ijver van haar taa1- dat zii reeds "a enke'e uren cuecee heeft Al'°rlp: verw'1*- kelingen ontstaan ook d° iuffvuw uit New York verschijnt ten tooneele maar Dolores wint het Dleit. om tenslotte te ervaren dat zij toch nog weer verloren heeft als blijkt dat. Amor's pijlen ook haar zelf getroffen hebben. Pat O'Brien. Dolores del Rio en ook de grappige Edw. E. Horton leggen in hun spel een vaart, die haast verbijsterend is en die den toe schouwer werkelijk hals over kon van de eene scène in de andere stort. De regisseur deed er bovendien nog een schepje od door een lange reeks van show-beelden met schitterende costumes en prettige liedies en muziek die als een orkaan langs ie heen stormen en geen moment de aan dacht los laten. Casino-theater - Er zulJen slechts wei nig films van het filmrepertoire zijn aan te wijzen, die zich zóó lang hebben kunnen staande houden als „De Jantjes" en tevens een zóó doorslaand succes mochten ver werven. Hetgeen niet zoozeer te verwon deren valt, want een product van eigen bodem heeft in vele opzichten een voor sprong. welke nog vergroot wordt door het feit, dat „De JantjeS" een brok Amster dam in beeld brengt, hetwelke ln popula riteit zijn weerga niet vindt. Want wie heeft nooit eens van de Jordaan met zijn specifieke volkshumor genoten, die we hier ln de figuren van Na-Druppel en de Mop weer terugvinden? Deze eersteling van onze succesvolle nationale filmindustrie bracht reeds direct klinkende namen op het doek. Johan Kaart is hij heeft het reeds meerdere malen bevestigd een geboren filmartist; de veelzijdigheid van Fientje de Ia Mar is ook al voldoende be kend. en zoo zouden we een ieder nog eens uit het geheel kunnen lichten. Onder de regie van Alex Benno en Jaap Speyer hebben we de avonturen van „De Dolle", „De Schele" en „De Blauwe" opnieuw mee beleefd, de intriges van Tante Piet ver foeid en ons vergenoegd bij de verzoening, die zelfs kwaadsprekerij niet kon voor komen. Als afwisseling is de cabaretscène bedoeld, waarvan Lou's Davids de leiding he'ft en een succesvol intermezzo maakt. Voor de pauze verpast .John Wayne ons in „Het wonderpaard van den sherif" op zijn heldhaftig optreden. Trianon-thcater ..Suikerfreule" heeft gisteravond de bezoekers, zoowel hen, die Indië uit eigen aanschouwing kennen, als degenen, die er slechts over hoorden en lazen, aangenaam beziggehouden. De stemming komt er al gauw in, wanneer Dirk van der Kooy (Johan Elsensohn) naar Indië gaat en zijn wat klein-burger- lijke, maar goedhartige echtgenoote in tranen achterlaat. Maar zij volgt hem al héél gauw, want ze heelt vreemde dingen gehoord over de toestanden in de kolo niën: daar zorgden de lastertongen van haar vriendinnen wel voor. In Indië komen dan de complicatie's aan de orde: v. d. Kooy blijkt een doch ter (Annie van Duyn) te hebben, waar zijn vrouw niets van weten mag, uit vrees voor onaangenaamheden Maar uiteinde- l'ik komt zij 't toch te hooren, waarvoor de goedige en vertrouwde vriend van v. d. Kooy (Louis de Bree) zorgt cn de zaken blijken dan nogal mee te vallen! Als een „ware moeder" sluit zij v. d. Kooy's doch ter ln de armen, die op haar beurt weer omarmd wordt door den flinken, jongen fabricagechef der suikeronderneming „Toeloeng Baroe" Vermeer (Louis Borel), die zijn administrateur ook in de liefde de loef afsteekt. Een kostelijke charge van dien chef der fabriek, die niet tegen de warmte kan, geeft Hans van Meerten. Zoo is dit een genoeglijk spel van tal rijke verwikkelingen, die wij hier niet alle bespreken kunnen, maar die al tezamen een alleraardigst kijkspel vormen, temeer omdat zij zich afspelen in een, naar het ons voorkomt, natuurgetrouwe Indische omgeving, waarvan wij meermalen mooie heelden Zien. Moge het verloop nog wat fragmentarisch zijn uitgevallen, dit neemt niet weg, dat er weer een zéér bevredigend specimen van Hollandsche filmkunst ver schenen ls, dat talrijke genoeglijke tafe reeltjes bevat. Vooral wanneer de uitste kende acteur Louis de Bree verschijnt, valt er te genieten. Daarbij is Annie van Duyn een pittige en charmante aanwinst, terwijl ook Aaf Bouber een realistische uitbeelding geeft van het karakter, dat zij heeft voor te stellen. Men kan zien, dat een geroutineerd regisseur de leiding had; Haro von Peski is er zeker in ge slaagd de types uit van Wermeskerken's tooneelstuk treffend uit te beelden, voor al van de vrouw, die zich aanvankelijk zoo moeilijk in de Indische sfeer weet in te leven! Dit spel van „overzee" is dan ook met grooten bijval begroet en van harte meebeleefd! Voor de pauze gaat de amusante en geestige film ,.D!» Stimme der Liebe" met den bekenden tenor Marcel Wittrisch in de hoofdrol, dig véél en mooi zingt, terwijl Karei Vespermann een partner met hu mor ls. Lido-theater brengt ditmaal de Vlaam- sche film „Uilenspiegel leeft, nog", waarin o.m. de bekende Jefke Biuinlnckx optreedt. Het scenario is door niemand minder dan Ernst Claes, den grooten humoristisohen Vlaamschen schrijver geschreven. Ook in de film heeft hij zich getoond als de fijne verteller van de kost-elijkq Zuid-Nederland- sohe toestanden. Met zijn vele kwajongens streken weet Jefke Bruininckx. die hier wel echt de kwajongen uithangt, ons van het begin tot het einde bezig te houden. Maar het is niet Jefke alleen die door zijn vlotte spel opvalt, ook de apotheker, P. J. Willem Benoy, die ln „de Witte" de schoolmees- tersrol vervulde, staat zijn mannetje. Ver der mag ook genoemd worden de kleine Fernand Bijwijl, Jefkens broertje, en niet te vergeten Jan Loenen, de dirigent en trouwe bondgenoot in de plagerijen van Jefke. Het stuk speelt in het typische plaatsje Damme en ook van het prachtige Brugge krijgen we een aantal fraaie op namen te zien. Over den inhoud der film het volgende: In de fanfare „de Uilen spiegels" blijkt de eensgezindheid, door allerlei kleinigheden hopeloos zoek te zijn. Het gevolg is dat Jefke er op onzachte wijze uitgegooid wordit en de dirigent, die verstandiger blijkt te zijn, voor zijn functie bedankt. Beide uitgestootenen zijn ln dienst bij den apotheker en hier kunnen ze natuurlijk door het verwisselen van drankjes enz. prachtig wraak nemen op hun oud-collega's. De apobheker zou graag zien dat zijn dochter trouwde met den zoon van den dorpsher'oergier uit ,,'t Hemeltje". Er ls echter één hinderpaal, n.l. de a.s. bruide gom blijkt te veel naar andere meisjes te kijken! Jefke en zijn vriend weten hem hier echter op grappige wijze van te ge nezen. Ook onze dirigent heeft een meisje, maar omdat hij te weinig verdient is er van trouwen geen sprake. Ten slotte weet Jefke alle klippen te omzeilen. Iedere ver langen wordt bevredigd, de fanfare krijgt zijn leden weer terug en ziet kans op het groote concours in Brugge den eersten prijs te veroveren. Voor de pauze bevat het programma de amusante film: „Dame voor één dag" met Warren Williams en Mary Roson in de hoofdrollen. Roxy-theater - De eereplaats in het pro gramma van het gereorganiseerde theater op de Haarlemmerstraat wordt deze week ingenomen door Marie Dressier en Wallace Beery in de film „In de haven van San Francisco", waarin beiden prachtig spel leveren, dat ons eens te meer den ontijdi- gen dood van eerstgenoemde actrice doet betreuren. Zij vervult in deze rolprent de rol van de kapiteine van de sleepboot „De Narcis"; haar man ls een goedige lobbes en zou een model-echtgenoot kunnen zijn, wanneer hij de alcoholflesch maar met rust. had kunnen laten. De drank is ook oorzaak van een aanvaring, welke ertoe leidt, dat de Narcis moet worden verkocht teneinde uit de opbrengst de schadevergoeding -te kunnen betalen. Gelukkig laat de nieuwe eigenaar het commando in handen van het echtpaar Brennan. Hun eenige zoon Alec blijkt van zijn moeder de liefde voor de zee en het zeemansvak te hebben geërfd en heeft het Inmiddels reeds gebracht tot kapitein van het vlaggeschip eener groote stoomvaartonderneming. De drankzucht van zijn vader is hem een bron van door- loopende ergernis en heeft zelfs geleid tot een breuk tusschen moeder en zoon, toen de eerstgenoemde weigerde haar man in den steek te laten en een rustig leven aan den wal te beginnen. Een zware storm brengt in deze verhouding een algeheelc ommekeer teweeg. Van Alec's schip breekt n.l. de schroefas, waardoor het schip on bestuurbaar wordt en met groote snelheid afdrijft in de richting van de kust, waar verraderlijke rotsen voor schip, bemanning en passagiers weinig goeds beloven. Te elfder ure komt de Narcis opdagen; met groote moeite wordt een lijn overgebracht op het hulpelooze schip, maar dan blijkt, dat de oude Narcis niet bij machte is om de groote stoomboot weg te sleepen. Alleen door de lekkende ketels aan alle kanten te versterken met extra moeren en bouten ls het mogelijk de spanning op te voeren. Het ls de oude Brennan, die dit gevaarlijke werk ten uitvoer brengt door over de gloeiende vuurplaat te kruipen en de noo dige versterkingen aan te brengen. Wel loopt hij daarbij zware brandwonden Dp, welke zijn leven zelfs in gevaar brengen, maar alles keert zich ten goede en het einde toont een algeheele familieverzoe ning en het huwelijk van Alec met de dochter van den reeder. Een prachtige film, die meesterlijk wordt gespeeld. Liefhebbers van zang kunnen hun hart ophalen aan de film „Ik houd van alle vrouwen", waarin Jan Kiepura een dubbel rol vervult en de eene aria na de andere zingt. Theo Lingen zorgt voor een flinke dosis vroolijkheid. e—i

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2