De Italiaansch-Abessymsche oorlog. CAL0UIHAL LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 11 Januari 1936 GELENGD NIEUWS. Ontkenning bombardement bij Oaggaboer. VERKOUDHEID GEVEILDE PERCEELEN. Thijs IJs en het geheim van den hollen boom VAN HET FRONT. De gevechten in de buurt van Kereile. In de telegrammen uit Abessijnsche bron wordt, hoewel successen bij de ge vechten in de buurt van Kereile worden ongeëischt. toegegeven, dat de Italianen zijn ooserukt en dat Ras Desta verster kingen vraagt, hetgeen slechts in over eenstemming is te brengen met een Abes sijnsche overwinning. In ieder geval zijn de bewegingen van Ras Desta tot od zekere hoog ie met suc ces bekroond, want generaal Grazigm werd er door gedwongen zijn troepen anders in te deelen. Sterke Italiaansche colonnes opereeren thans in het Centrum en het Oosten van Ogaden. waardoor het moei lijker is geworden den Italiaanschen op- marsch in de richting van Dzjidzjigar en Harrar voort te zetten. Het leger van generaal Graziani. dat tegenover de troepenmacht van Ras Desta staat. is. naar de correspondent van Reuter A.N.P. te Mogadiscio meldt, groo- tendeels samengesteld uit blanke troepen, waarbü afdeelingen Askari's zijn ingedeeld. De sterkte der troepen van Ras Desta is niet zoo belangrijk als de Italianen eerst dachten. De Italianen zijn er dan ook van overtuigd, dat de poging van Ras Desta een omtrekkende beweging te maken op den Italiaanschen linkervleugel zal falen. De Abessiinen zullen, naar men ver neemt. een andere flankbeweging uitvoe ren in de richting van Wal Wal. maar ten gevolge van het gebrek aan water in dit gebied, kunnen de Abessünen slechts be trekkelijk weinig troepen aan een derge lijke actie laten deelnemen. Toch zal de groote Italiaansche aanval, welke beraamd is. hierdoor moeten worden uitgesteld. De strijd in het Noorden. In de Noordelijke sector zijn. volgens be richten uit Eritreesche bron. de Italianen weer met succes opgetreden. Zii hebben door een bombardement Abessijnsche af deelingen. die zich opnieuw op den berg Amba Aradam op 20 K M. ten Zuiden van Makallé wilden nestelen en de Italiaan sche linies bedreigden, gedwongen terug te trekken. Terwijl Abessijnsche afdeelingen door vliegtuigen werden vespreid. werd een Italiaansche formatie uitgezonden, welke gesteund door artillerie, de Abessiinen moest verdrijven. Intusschen bezette een andere Italiaansche formatie na een ge- forceerden marsch een stelling bij Sentiers. Het artilleriebombardement der Italianen werd door de Abessijnen met geweervuur beantwoord, doch zij konden geen vasten voet krijgen op den berg Aradam en ver spreiden zich in Westelijke richting. Op hun terugtocht werden de Abessijnen door een andere Italiaansche formatie verrast, welke mitrailleurvuur op hen opende en den Abessijnen zware verliezen toebracht. Aan Italiaansche ziide zijn drie officie ren gewond en drie soldaten gedood. Overigens hadden aan het Noordelijk front verscheidene voorpostengevechten plaats. Kleine groepen Abessijnen waren overal zeer actief. (Copyright Reuter-A.N.P.) Het petroleum-embargo. Te Londen was men gisteren van mee ning. dat De Vasconcellos na de bijeen komst van de commissie van dertien, de commissie van achttien bijeen zal roepen om te spreken over de uitbreiding van de sanctiemaatregelen tegen Italië, om het op die wijze onnoodig te maken, dat een van de mogendheden het initiatief neemt inzake het voorstellen van een petroleum- embargo. De commissie van buit. zaken van den Amerikaanschen Senaat heeft uit het re- geeringsontwerp der neutraliteitswet het artikel verwijderd betreffende het verbod van uitvoer van sommige producten aan oorlogvoerenden, dat volgens sommigen de Vereenigde Staten te nauw verbond aan de sancties van den Volkenbond. De be wuste passus bepaalde, dat de President den uitvoer van voor den oorlog bruikbare producten moest verbieden, wanneer hij van meening zou zijn dat „de niet-toepas- sing van die beperkingen zou kunnen strek ken tot verlenging der vijandelijkheden". De critici tegen dit artikel deden o.a. op merken. dat, indien de Volkenbond een embargo op petroleum had afgekondigd, de Ver. Staten gedwongen zouden zijn ge weest zich bij deze actie aan te sluiten. De commissie handhaafde echter de pa ragraaf volgens welke de president de uit voer van dergelijke producten kan verbie den. indien hij van oordeel is, dat een dergelijk verbod de veiligheid ten goede komt, of zal bijdragen tot de handhaving van de neutraliteit van de Vereen. Staten. Men vestigt er de aandacht op, dat in I FELLE BRAND TE NIJMEGEN. Pand van drie verdiepingen. Gistermiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een ultslaanden brand in de schoenmakerij „Het Oude Hand werk" in de Grootestraat te Nijmegen. Zij rukte onmiddellijk met groot mate riaal uit. Toen zij ter plaatse kwam, stond het drie verdiepingen hooge huis met zolder in volle vlam. De brand bleek uitgebroken te zijn in de werkplaats van Mulder, die daar even tevoren met zijn knecht had gewerkt en zich voor een oogenblik had verwijderd. Het vuur deelde zich onmiddellijk aan de eerste, tweede en derde verdieping mede en de vlammen sloegen weldra door het dak. De familie Bakker, die op de tweede verdieping woont, kon zich nog redden. Men vreesde een oogenblik voor vrouw Tielen. die de derde verdieping bewoont, doch de vrouw bleek bij nader onderzoek zich bij haar familie te Amsterdam te bevinden. De brand- en waterschade is zeer groot. Van de firma Mulder was alleen de inboedel verzekerd, de familie Bakker was niet ver zekerd. Het huls, eigendom van den beer Klomp, was tegen brand verzekerd. Ziekte ernstige belemmering voor de troepen. Ontspanning van de situatie in de Middel- landsche Zee. (Van onzen speciaien corresppndent). ROME. Vrijdagavond. Italië houdt, nog steeds vol. dat het bombardeeren van de Egyptische Roode Kruis-expeditie bij Daggabour nooit heeft plaats gevonden. Er is vandaag weer een nieuwe officieele ontkenning aan de lijst toegevoegd: De Italiaansche legerleiding in Italiaansch Somaliland verklaart dat de berichten over het bombardement, zoo als die door de Abessijnsche regeering worden gepubliceerd, volkomen onjuist zijn. .Integendeel", zegt het communiqué .de Italiaansche piloten vermeden opzettelijk bommen neer te werpen in de buurt van het hospitaal-kamp ondanks het feit. dat verscheidene gewapende soldaten, tegen de internationale regelen in. een veilig onderkomen in de Roode Kruistenten zochten". Deze nadrukkelijke ontkenning doet nogal vreemd aan na alle bewijsmateriaal, dat voorhanden is. Generaal Valle onderstaatssecretaris voor de Luchtvaart, maakt inmiddels een inspectietocht langs het front van Eritrea. Men verwacht, dat hij dit onderzoek tot het Zuidelijk front zal uitbreiden. Uit de aanwezige berichten zou men afleiden, dat ziekte op het oogenblik een ernstiger belemmering voor de Italiaan sche troepen in Oost Afrika vormt dan de oorlog zelf. In officieele kringen geeft men toe. dat gedurende de maanden November en December 3 hospitaalbooten naar Italië ziin teruggekeerd met 1247 man aan boord, die allen aan tropische ziekte leden. Slechts een gewond officier werd naar Italië te ruggebracht. omdat zijn verminkt been een behandeling met speciale instrumen ten vereischte. Het aantal in den strijd gewonden bestaat volgens de officieele gegevens uit 59 Italiaansche en 519 inland- sche soldaten. Terwij! de pers veel ophef maakt over op til zijn de bewegingen van de Britsche en Fransche vloot neemt men in officieele kringen hiertegenover een onverschillige houding aan. Een regeeringsvertegenwöor- diger deelde mede. dat Italië niet in het minst verontrust is omdat .wii niet wor den bedreigd en zelf niemand bedreigen". Officieel wordt medegedeeld, dat Italië geen troenen aan de Fransche grens heeft geconcentreerd: een mededeeling die ver moedelijk bestemd is om de gemoederen tot rust te brengen. Deze verklaring wordt* gemotiveerd door de berichten over Fransche troepenbewe gingen aan gene ziide van de grens en deze betekenisvolle ontkenningen bewijzen nog eens opnieuw, dat achter de coulissen Fransch-Itaiiaansche invloeden nog steeds aan het werk ziin om te komen tot over eenstemming in het ItaliaanschAbes- sijnsch conflict. (Copyright News Chronicle-A.N.P.). de vergadering van de commissie ook mi nister Huil aanwezig was, die zijn goed keuring aan het schrappen van de be wuste paragraaf hechtte. De sancties. - Geen Italiaansche goederen meer in Engeland. Volgens een mededeeling van het Engel- sche departement van handel zijn er sedert het in werking stellen van de sanctiemaat regelen tegen Italië practisch geen Ita liaansche goederen meer in Engeland bin nengekomen. Er waren drie klachten binnengekomen over Italiaansche goederen die ondanks het feit van het sluiten van de Engelsche gren zen voor Italiaansche goederen het land waren binnengekomen, maar deze klach ten konden alle drie worden ontzenuwd. Men is in officieele kringen verrast door de bruikbaarheid van de regeling, die men ontworpen heeft om Italiaansche goederen te weren, zonder dat men daarbij eeniger- lei ervaring had van voorafgaande geval len. Het onderzoek, dat in de havens wordt ingesteld door de douaneambtenaren, is dan ook bijzonder streng. Ook Oostenrijk en Hongarije, welke beide landen niet deelnemen aan de sanctie maatregelen tegen Italië, hebben hun han del met Engeland op ontstellende wijze zien slinken. Aan den anderen kant staat de Britsche export naar Italië ook volkomen stil. VERDRONKEN. Hedenmorgen is te Uden in een put achter het woonhuis het lijik gevonden van mej. A. Habraken. De ongeveer 50-jarige vrouw is waarschijnlijk toen zij water haalde in de put gevallen en jammerlijk verdronken. o KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Op den weg NijmegenVenlo is ter hoogte van Afferden en Bergen het 8- jarig dochtertje van den heer Teuwen, terwijl hat van school kwam. en links van den weg liep, door een vrachtauto uit de richting Venlo, welke rechts van den weg reed. gegrepen en onmiddellijk gedood. Den chauffeur treft geen schuld. o DE „KERKPLEIN" VAN ZIJN ANKERS LOSGESLAGEN. Hedenmorgen te ongeveer 7 uur is het stoomschip „Kerkplein" dat te Egmond a. Zee is gestrand, tijdens den N. Wester storm van zijn ankers losgeraakt. De achtersteven is naar het Noorden komen te staan, zoodat hij nu een slag is ge draafd. De golven slaan over bei -chip heen. Voor de bemanning bestaat g~en gevaar. TEGEN EEN AUTO GELOOPEN. Eergisteren is het zesjarig zoontje van den werkman J. Abee te Nieuwe Pekela legen een auto opgeloopen. Het ventje werd zoo ernstig gewond, dat het naar het R.-K. Ziekenhuis te Winschoten moest worden vervoerd, waar het gisteren aan de gevolgen is overleden. o BRAND TE GOUDA. Hedenmorgen te half zes is brand uit gebroken in de sigarenfabriek „Montana" directeur J. F. Montagne te Gouda. Door het snel ingrijpen van de brand weer kon de brand, welke is ontstaan op de in den rechtervleugel gelegen geïsoleer de droogkamer, hoewel de vlammen door het dak heen joegen en reeds de andere localiteiten hadden aangetast, na een uur worden bedwongen. Behalve de droogkamer. waar een bran dende kachel de brand heeft veroorzaakt, en aangrenzende kleinere localiteiten, die uitbrandden, is door het vuur en water voor meer dan een half millioen aan siga ren verloren gegaan, terwijl aan de tabaks voorraad er lagen 100 balen van 100 K.G. elk gTOote schade is aangericht. Fabriek en inventaris zijn op beurspoiis verzekerd. Het bedrijf, waar een twintigtal personen werk vonden, terwijl veel door thuiswerkers aan de fabriek wordt gele verd. ligt thans stil. o DE VERDUISTERING BIJ DE GRONINGSCHE ORKESTVEREENIGING. Naar wij vernemen, heeft de heer N. de J., wethouder van de gemeente Gronin gen. dtie zich in verband met de gepleegde verduistering bij de Groningsche Orkest vereniging sedert 13 December in voor- loopige hechtenis bevindt, ontslag ge vraagd als lia van den gemeenteraad van Groningen. Zijn opvolger in den gemeen teraad is de heer O. Bouwman (vb.), die de benoeming voorloopig nog in beraad heeft gehouden. o BUITENLANDSCH GEMENGD. NOODWEER IN WEST-DUÏTSCHLANP TE DUSSELDORP TWEE DOODEN EN TALRIJKE GEWONDEN. Een hevig noodweer, dat gistermiddag boven Dusseldorp gewoed heeft, ging ge paard met een zwaren hagel en een ge weldigen storm. Volgens de laatste berichten zijn twee personen gedood, terwijl dertien andere personen zware en talrijke personen lich tere verwondingen opliepen. De storm was eigenlijk een windhoos, die met ontzag lijke kracht over eenige stadsgedeelten heen ging. De windhoos kwam na Dussel- dorp-Heerdt via Gb, -kassei langs den Rijn en vervolgde zijn wee over de binnenstad tot aan de gemeentelijke Tonhalle. waarna hij In de richting vsöiden Wirringer Plata I zwakker werd. In de deelen der stad, waar de windhoos heeft huisgehouden, zijn tal van boomen ontworteld. In Oberkassei zijn boomen rer dikte van een meter als lucifers afgeknapt. Overal vlogen de dakpannen door de lucht en sloegen te pletter op den grond. Op som mige plaatsen leek het alsof de herfstwind dorre bladeren hoog had opgewaaid, zoo zwermden de dakpannen door elkander. Van verscheidene winkels werden groote ruiten eenvoudig ingedrukt. Het totale aantal gewonden kan onder deze omstan digheden uiteraard nog niet worden vast gesteld. Nadere berichten over de gevolgen van het noodweer melden o.m. nog, dat een lange fabriekshal van de Chamottefabriek Koppers in Oberkassei is omgewaaid. De groote schoorsteenen vielen om op de na burige woonhuizen, waardoor 6 personen zwaar en 6 licht gewond werden. In den Heerdter Hafen is een locomotiefloods in gestort. waarbij één persoon werd gedood en twee personen gewond werden. Bij de Bocholter Strzsse is eveneens 'n fabrieks hal ingestort. Hier werd 1 persoon gedood, terwijl 5 anderen zwaar gewond werden en talrijke personen lichte kwetsuren bekwa men. Hoe groot de kracht van de wind hoos was, blijkt wel uit het feit. dat mu ren van een dikte van 50 c.M. omverge- drukt werden. Hst Hak van de groote Kai- serhalle, de stedelijke concertzaal, is door den storm afgerukt en in brokstukken meegevoerd en later weer neergeworpen op huizen en straten. Ook van andere hui zen en gebouwen werden daken afgerukt. Nog een tweede windhoos. Gistermiddag tegen ongeveer 5 uur heeft een tweede windhoos, die een breedte had van ongeveer 15 M gewoed boven het plaatsje Hamm a. d. Sieg. In de naburige j plaatsen en zijdalen van de Siep heeft I men niets van deze hoos gemerkt. In I Hamm daarentegen is groote schade ver- oqrzaakt. De 45 meter hooge gothische toren van de oude evangelische kerk is gedeeltelijk vernield. De hoog opstekende spits kwam terecht op het dak van de kerk. dat ernstig beschadigd werd. Dooi de op straat neerstortende brokstukken werd niemand getroffen. De 25 meter hoo ge brandweertoren van het plaatsje werd eveneens vernield. Alle daken van de stad zijn beschadigd, een groot aantal werd ge heel van de huizen gerukt. Stormschade te Neuss. De storm heeft in Neuss en vooral in het Noorden der stad groote verwoestin gen aangericht. De brandkastenfabriek Peitz werd zwaar geteisterd, terwijl vele huizen van hun daken werden beroofd. Vier en veertig gezinnen met in totaal 211 kinderen werden op deze wijze dakloos. In het stadsdeel Weisenberg Hepen de daken van de kerk en de school groote schade op. Buiten de stad werd een houten boe renhuis van de fundamenten losgerukt en 300 meter ver door den stoi-m meege sleurd. Oeroude boomen werden geveld. Overal moest noodverlichting ontstoken worden, daar de electrische leiding even eens schade had geleden. In het geheel zijn 250 personen dakloos geworden. Het grC?'t>? dee! der daklooze kinderen is in vindertehuis opgenomen. Een hulp actie voor de getroffenen is reeds op touw gezet. AARDBEVING IN COLUMBIA. Ruim 200 dooden. Gisteravond heeft in Columbia (Midden- Amerikai een aardbeving gewoed, waar door drie dorpen in de provincie Narino werden verwoest. Aan de Associated Press wordt nader uit Bogota gemeld, dat meer dan tweehonderd personen bij deze aardbeving werden gedood. o GROOTE BRAND TE STOCKHOLM. Plantkumür proefstation vernield. Het plantkundig proefstation te Stock holm is door eer. zwaren brand geheel ver- v. oest. Het resu'taat van vele jaren arbeid is aldus geheel verloren gegaan. o PICCALD Ï.IET VAN NIEUWE STRATOSFEERVLUCHT AF. Naar te Warschau bekend word7, heeft professor Piccard, die voornemens was. in ce Poolsche militairê werkplaatsen van Ja- blonne een nieuwen stratosfeerballon tc laten bouwen >n waar men reeds de noo- chge maatregelen voor dit werk had ge troffen, definitief van een nieuwe stra- tosfeervluche afgezien, aangezien hij on mogelijk de daartoe noodzakelijke midde len kan bljesn brengen, o DE STORM OVER ENGELAND. Nog meer slachtoffers. Uit de nadere berichten blijkt, dat het noodwser in Engeland nog meer slacht offers heeft geëischt. Te Manchester woei een volwassen man van het trottoir voor een aankomenden autobus. Hij weid overreden en gedood. Te Walsall zijn twee menschen gedood onder een omvallenden muur en in Ier land is een woonwagen met twee personen omgewaaid en in brand gevlogen, waarbij beide bewoners, een oude man en zijn vrouw, levend zijn verbrand. In een kloos tertuin bij Dublin is frater O'Bourne door een omeewaaiden boom getroffen en ge dood. Meer dan zestig personen ziin boven dien door vallend gesteente, dakpannen of boomtakken gewond, van welke er nog enkele in levensgevaar verkeeren. Bij Lidley In Gloucestershire is de Severn plotseling zoo hevig gestegen, dat 150 scha pen zijn verdronken en eenige tientallen paarden van de toppen van hooibergen, die in Engeland meestal niet overdekt zijn, moesten afgehaald worden. Op een boer derij in Kent zijn tweeduizend raskuikens gedeeltelijk verdronken, gedeeltelijk ver brand en te Aberystwibh in Wales is een gat in den zeedijk geslagen van 12 Meter breedte, Zware balken, die werküeden er over heen trachtten te leggen, spoelden als lucifers weg. maar het achterland is daar hcog. zoodat het water slechts een klein gebied heeft doen onderloopen De treinen van de Sqiithsrn Railway rijden op de meeste trajecten op twse derde der sne'f'eid er. oo bepaalde punten met niet meer dan 20 K.M. per uur. ZEVEN VERMISTE STUDENTEN TERUGGEVONDEN. De zeven studenten van de keizerlijke universiteit van Kyoto (Japan), die sedert 4 Januari vermist werden, zijn thans door vliegtuigen gevonden op een plaats, 120 K.M ten Zuiden van Hailar. De studenten, die door gidsen worden begeleid, bevinden zich in goeden welstand en willen naar het schijnt hun tocht naar de Hingan- bergen voortzetten. o EEN THEEMS-TUNNEL. De Engelsche minister voor transport wezen heeft zijn goedkeuring gehecht aan de herziene plannen voor een tunnel on der de Theems, tusschen Dartford en Purfleet. waarbij de tunnel op grootere diepte Zal worden aangelegd teneinde het uitdiepen van het rivierkanaal mogelijk te maken. Men hoopt nog dit jaar met de werkzaamheden te kunnen beginnen De kosten worden geraamd op 3 millioen pond sterling. Men zal ongeveer 5 jaar noodig hebben voor den bouw. RECLAME. 547i voorkomen en genezen met tSogt#, TABLETTEN! NATUURLIJK KALKPR0DUCT •A GUSVQHafcil ROOS 100 IAGUTTÏM I. 3.U «U1SJE 30 tAHniEM I OW DER NV, AMSTERDAMSCHE C HI NI N E F A B R I E K SCHADUWZIJDE DER AMNESTIE. Merkwaardige vermeerdering van het aantal inbraken in Polen. Na de algemeene amnestie, die door den president der Poolsche republiek ls afge kondigd, valt een merkwaardige vermeer dering van het aantal inbraken en andere wandaden te constateeren. In een der bui tenwijken van Warschau is een banklooper op klaarlichten dag beroofd door een troep bandieten, die den man met revolvers in bedwang hielden. Talrijke personen, die als gevolg van de amnestie op vrije voeten waren gesteld, zijn iri verschillende Poolsche steden op nieuw gearresteerd, aangezien zij zich wederom aan (hét een of ander misdrijf hadden schuldig gemaakt. o Z 'nTDEL-AFFAIRE ONTDEKT IN BELGIË. Een bedrag van meer dan 4 millioen francs verduisterd. Men is te Brussel op het spoor gekomen van een reusachtige zwendel-affaire, met vertakkingen in Brussel en Parijs. Twee makelaars van de Brusselsche beurs en twee te Parijs woonachtige bankiers zijn in verband met deze zaak gearresteerd. Het bedrag, dat bij deze affaire betrokken ls, bedraagt meer dan vier milüoen francs. Het Brusselsche parket heeft onmiddel lijk een einde gemaakt aan de activiteit van een financieel blaadje. „Causeries de Quinzaine" genaamd, dat in deze zaak de hand heeft gehad, door voor bepaalde fondsen reclarfie te maken en zijn klanten aan te sporen tot het doen van contante en termijnzaken. o TWEE DOODVONNISSEN IN RUSLAND. De rechtbank te Swerdlowsk heeft den order-directeur en den chef-boekhouder van de bont-trust ter dood veroordeeld. In d=n tijd van twee jaar hadden zij meer dan een millioen roebel opgemaakt met rzizen, verblijven in sanatoria en buiten sporigheden. o l DADERS VAN ROOFOVERVAL GEARRESTEERD. De politie van New-York heeft zeven mannen gearresteerd, die naar men ver moedt de daders zijn van een van de meest vermetele roofovervallen in de ge schiedenis van Brooklyn, welke werd ge pleegd in Augustus 1934. Zij ontkwamen toen met 427,000 dollar, na een gepant serde auto onder bedreiging met een mi trailleur te hebben aangehouden. Men verdenkt hen tevens de daders te zijn van een aantal bankdiefstallen In het district New-York. Ten overstaan van den notaris M. G, Bon te Leiden: Bouwmanswoning „Lln- denhoeve" te Voorschoten aan de Pape laan Perc. 1 in bod f 9100. kooper de heer P. J. Koot c.s. te Voorschoten voor f 9100. Perc. 2 in bod f 4200, kooper de heer C. Brockhaus c.s. te Wassenaar voor f 4200. Perc. 3 en 4 samen in bod f 8450. kooper de heer J. M. de Ruyter q.q. te Voorscho ten voor f 10.150. Perc. 5 en 6 samen in bod f 7650, kooper de heer H. Cohen te Wassenaar voor f 7750. 28. Je ziet nu op het plaatje hier, hoe al die kleine wezentjes, met veel plezier, bespeurden, dat zij snel aan het groeien gingen! Zij waren eens door deze heks betooverd tot heel akelige, kleine dingen; maar nu zijn zij weer groot, en geleden is hun nood! Zij kwamen van de tooverban weer vrij en zijn verschrikk'lijk blij! De hond sprong blaffend op en snelde naar zijn meester toe, hals over kop. Ook die ging op zijn vriendje af, waarbij hij dan een blijde kreet te hooren gaf. Allen verheugden zich om 't zeerst en 't is al vreugde dat er heerscht! 3-4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10