LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 10 Januari 1936 UIT DE RIJNSTREEK. werden gekozen de heeren H. Engberts A O. de Kwaasteniet en W. Verhoog. Het bestuursvoorstel om, met het oog op den gunstigen finantieelen toestand, een be paalde vrijstelling van contributie te geven werd aangenomen, evenwel met de restrictie, dat mocht zulks onverhoopt noodig blijken, het besluit niet uitgevoerd zal worden. Tot financieele controleurs werden be noemd de heeren C. Spilker en B. Jansen. Een voorstel van dr. Ie Grand om in gevallen waar dit noodig mocht zijn ook de operatiekosten te vergoeden, werd uit voerig besproken, doch zal door het bestuur nader in overweging worden genomen. Tegen een 3-tal winkeliers hier ter plaatse is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de wet op de Uit- verkoopen. Zij maakten reclame met „Groote" uitverkoop wat volgens de wet niet geoorloofd is. Zeer ten gerieve van de bewoners en van hen die de straat moeten passecren wordt de Kerklaan opnieuw bestraat. De weg wordt nu weer begaanbaar. Voor de Dinsdag in Bloemlust te openen tentoonstelling van Mendeltulpen bestaat groote belangstelling. Verschillende belangrijke inzendingen zijn toegezegd. Door de N.V. L. v. Staalduinen te 's Gra- venzande is een zilveren beker beschikbaar gesteld, eveneens door de vereeniging De Tulp". o VALKENBURG. Propaganda-avond v. d. B. V. L. In de zaal van den heer P. de Vries hield de pl. afd. van de B. V. L. een pro- paganda-avond. Aanwezig waren majoor Boots, commandant L. H. West, kapitein Kruis, Den Haag en kapitein Schol Wasse naar en de heer Bontje, propagandist van den Motordienst. De heer Haantjes, voorzitter van de pl. commissie, heette allen hartelijk welkom en memoreerde, dat dit de eerste samen komst van de afd. is, die zij organiseert. Met een pittig woord zette spr. 't doel van den B.V.L. uiteen. Vertoond werd dan de film van den landdag te Barneveld. Het woord was nu aan den heer San ders van Oegstgeest. Zijn doel was, ont staan en beteekenis van de B.V.L. uiteen te zetten. In een geestig betoog gaf spr. weer, waaraan de B.V.L. blootstaat, maar ook, dat zij nuttig en nog steeds noodza kelijk is. In het bijzonder wees hij op de bijzondere gevaren van uiterst links en rechts. Daar is nog steeds een dam tegen noodig. Daarom krachtig opkomen voor onze vrijheid; ons niet laten ontnemen wat zooveel eeuwen onder leiding der Oranje's ons geschonken hebben. De heer Haantjes gaf nu 't woord aan majoor Boots, commandant van Zuid-Hol land West. De pl. commissie zou geïnstal leerd worden. Doel der commissie is het verzamelen van de goedwillende mannen, die zich achter het gezag scharen. Voor zitter wordt dr. J. Haantjes en leden de heeren P. Noort, C. Meurs, N. v. Egmond. S. Slootweg en S. Poot. Vervolgens reikte de maj. Boots de brevetten uit, waarbij het hem genoegen doet, dat hij ook een brevet van koningsschutter kan uitreiken aan den heer N. v. Egmond. De voorzitter der pl. comm. dankte de sprekers en tevens voor het in de pl. comm. gestelde vertrouwen. Na de pauze volgde de film van den Landdag op Raaphorst, waarbij een dave rend applaus opging, toen een lid van de afd. op het doek zijn medaille in ont vangst nam. Tot slot. werd een keurige Indië-film gegeven, die ons vele mooie plekjes uit het schoone Insullnde te zien gaf. De heer Haantjes dankte allen voor de zeer gewaardeerde medewerking. Hij vertolkte den hartewensch, dat de afd. van den B.VI. ook weldra in het bezit van een eigen vaandel moge zijn. Met het zingen van een couplet van het oude Wil helmus werd dit gezellig samenzijn ge sloten. VOORHOUT. Geslaagde feestavond der S.D.A.P. Aan den feestavond, uitgaande van de pl. afd. der S.D.A.P., V.A.R.A., Ned. Bond van Arbeiders, Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, in café ..Boerhaave". verleende medewerking het kleinkunst- cnsemble „Liberto" uit Den Haag. Als spr. trad op de heer J. Spronkers, lid Prov. Staten te Hilligersberg. Sinds 5 jaar is de afd. der S.D.A.P. ook te Voorhout gaan groeien en bloeien, aldus spr., die vervolgens uitwijdde over het „Plan van den Arbeid". Na de opvoering van eenige tooneelstuk- ken door het kleinkunst-enscmble, sprak de heer J. Spronkers, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland. In Nederland zijn. aldus spr., 465.000 werkloozen. In tal van landen is nu een vtermlnderend aantal werkloozen te con- stateeren. Nederland zag echter kans om in de laatste jaren dit getal van 246.000 op 465.000 te brengen. Slechts voor de kapitalisten beteekent het „aanpassen" van de regeering winst. Er zijn vele wanhopigen. die zeggen, dat het nooit meer goed wordt. Spr. wil dezen wanhopingen en Dok allen Nederlanders toeroepen, *dat het wèl beter kan, maar dan moet er overgegaan worden tot een onmiddellijke verovering der maatschap pelijke regeering. De sociaal-democraten zullen dan den weg wijzen naar welvaart. Door verwezenlijking van het ,pian van den Arbeid" zullen we ook krijgen de zoo begeerenswaaxdige bestaanszekerheid. De Ned. regeering kletst wel van aanpassen, maar welke stempelaar kan dat nu. Door middel van het plan moeten we een begin maken met de uitvoering van openbare werken. Het geld, dat daarvoor noodig is ligt op de banken. Wij weten toch allen, dat de goudvoorraad in ons land, ondanks de verarming, meer dan verdubbeld is. Wij tarten onze tegenstanders te bewij zen. dat het plan niet uitvoerbaar zou zijn. Nog hekelde spr. de N'S.B, de Duitsche en Italiaansche toestanden en wees als juist voorbeeld op Zweden. Het kapitalisme kan alleen gebroken worden door arbeidsmacht, aldus spr. Wij willen het volk van Nederland laten zien een nieuw licht, een begaanbaren weg, het nieuwe leven, dat de proletariër wenscht. Dat nieuwe leven kunnen wij niet anders krijgen, dan door de roode vanen in onze RECLAME. MOEDER WAS INVALIDE. ARMEN ONBRUIKBAAR DOOR RHEUMATIEK. Nu alle pijnen verdwenen. Haar armen waren door rheumatische pijnen niet meer te bewegen. Men raadde haar aan rust te houden, maar met de zorg voor haar huishouding en twee kleine kin deren was dit onmogelijk. Zij schreef ons: „Ik leed aan hevige pijnen in mijn ar men, die ik niet meer kon oplichten. Men raadde mij aan rust te houden, maar dat was met het oog op mijn huishouden en mijn twee kleine kinderen onmogelijk. Toen las ik in één uwer Kruschen Salts- advertenties een brief van een dankbaren gebruiker en ik besloot ook zelf eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Mijn pijnen namen geleidelijk af en zijn nu geheel verdwenen. Ook voel ik mij veel beter. wel 10 jaar jonger. Inplaats van een invalide ben ik weer een gelukkige moeder en vrouw." Mevr. R. L. H. Rheumatische pijnen hebben bijna steeds dezelfde reden: afvalstoffen die zich in het lichaam hebben opgehoopt en uw bloed vergiftigen. De oorzaak is onvoldoend wer kende afvoerorganen, De zes zouten, waar uit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor de afval stoffen geleidelijk en volkomen worden verwijderd. Frisch bloed zal weer door uw aderen stroomen, de pijnen verdwijnen en ge voelt u oneindig veel energieker en ge zonder. Krusohen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten A 0.90 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Stralende gezond heid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt. 6910 armen te nemen, tot welvaart van de ge- heele wereld. Het socialisme is in aantocht, aldus eindigde spr. Na afwerking van het humoristische programma dat volgde, dankte de heer Kruithof allen, die tot het welslagen van den avond bijdroegen, vooral den zaalhou der. Wij hebben een zaal kunnen huren en dit is op Voorhout lang niet gemakke lijk. daar de tegenwerking zeer groot is. Spr. uitte zijn spijt, dat er geen vergunning was gegeven voor „bal na". Hierna werd staande door de aanwezigen de „Internationale" gezongen. WASSENAAR. - v.'-z&r-r.- - - - v „Elim-avond" voor de Zending onder Israël De Ned. Herv. Kerkeraadscommissie voor de In- en Uitwendige Zending organi seerde in het Gebouw voor Chr. Belangen een „Elim-avond" voor de Zending onder Israël waarbij sprak ds. J. Rottenberg en de heer W. C. Franken lichtbeelden vertoonde. Na gezamelijk zingen van ps. 89 vers 7 en 8 opende ds. H. J. Honders met gebed en het lezen van ps. 85. Vervolgens sprak ds. Honders zijn blijdschap uit over de groote opkomst. Hierna wees ds. Rotten berg er op dat het telkens weer treffend is op te merken hoe spoedig tusschen Christenen onderling banden gelegd worden en ook hoe de belangstelling voor het oude volk van Israël steeds weer veel grooter blijkt te zijn, dan oppervlakkig wordt vermoed. Naar aanleiding van Luc. 19 vers 41 handelde spr. over de tranen van Jezus. Wij moeten de tranen, die Jezus uitstortte over Jaruzalem als een bewijs van droefheid over het geestelijk verval van Jezus' tijdgenooten. In plaats van een stad des vredes was Jeruzalem een stad van den haat, haat tegen Christus die ten slotte uitgeworpen en gekruisigd werd. Jezus' tranen over Jeruzalem waren ook een bewijs van liefde en trouw, omdat Hij het ondanks alles redden wilde en trouw blfeef. waarom Hij ook den discipelen na Zijn opstanding opdracht gaf met de Evangelieprediking te Jeruzalem aan te vangen. Eerst te Jeruzalem en vervolgens tot de uitersten der aarde Wat heeft dit alles ons te zeggen? Dat wie Christus bui tensluit uit persoonlijk of volksleven, ver woest wordt. Dat weet spr. uit persoonlijke ervaring en kan ook geconstateerd wor den aan Jeruzalem, dat verwoest werd en aan het Joodsche volk, dat zwervende is over de aarde Christus alleen kan het Joodsche probleem oplossen; andere op lossingen hebben gefaald of zullen misluk ken. Met het wijzen op de dankschuld van de Christenheid tegenover het volk van Israël, waaruit de Zaligmaker is voortge komen. en Waar roeping om het Evangelie ondeg de Joden uit te dragen besloot spr. zijn bezielende rede. Na de pauze vertoonde de héér W. C. Franken een serie door hem zelf dpgenomen lichtbeelden van Palestina en Egypte en gaf hierbij een interessante toelichting, waarbij vooral de verdeeldheid op godsdienstig gebied in het tegenwoor dige Jeruzalem naar voren kwam. Ds. Honders sprak het slotwoord, waarna de Avondzang gezongen werd. Ds. Rotten berg besloot met dankgebed. Door den Amsterdamsche politie is ter beschikking van den Commissaris alhier gesteld, zekere O. uit Amsterdam, die zich alhier had schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel ten nadeele van H. o ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Overleden: E. Boer, 57 jaar. te Leiden. Gekozen is tot ouderling der Herv. Kerk de heer G. Kool in plaats van den heer W. Hoogendoorn die bedankte. Door de meisjes der Maria-Congre- gatie werd een tentoonstelling georgani seerd n.l. 340 stuks vervaardigde kleeding- stukken. Een bazaar werd gehouden. Een 20-tal prijzen werden uitgeloot. De kas had ruim f. 200 winst gemaakt. ALPHEN. De verruiming van de Gouwe. In verband met de voorgenomen verrui ming van den Gouwe-mond en den Ouden Rijn aan Gouwsluis door ons reeds des tijds uitvoerig beschreven met daarbij tevens gepubliceerde foto door den Prov. Waterstaat heeft een commissie van Ged. Staten en deskundigen en den burge meester in onze gemeente in de trouwzaal van het huis der gemeente een zitting ge houden, teneinde de bezwaren van belang hebbenden aan te hooren ter voldoening aan de betreffende artikelen der onteige ningswet. Deze plannen reeds eenige Jaren in de pen, zullen dus thans zeer spoedig verwezenlijkt worden. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana. dochter van Daniël Vergunst en Ariaantje Zeeuw Leonar- dus Jozef, zoon van Adrianus Antonius van Bruggen en Helena Johanna Korte- kaas Antonla Maria, dochter van Wil helmus Johannes van Kempen en Elisa beth Johanna Maria de Heij Jan, zoon van Antonie van Triest en Pieternella Sluimer Johanna Ariana, dochter van Dirk Groenvelt en Egje Wilhelmina Kra nenburg Isaac, zoon van Isaac Z wane- veld en Neeltje Spreij Niesje, dochter van Pieter Raaphorst en Johanna A. O. Amersfoort Johannes, zoon van Evert van de Bovenkamp en Barbara Helena Schippers Hendrikus. zoon van Evert van de Bovenkamp en Barbara Helena Schippers Gerrie Jacomina Cornelia, dochter van Willem Rijk Renzenbrink en Wilhelmina Lammers Marius, zoon van Gerard Pieneman en Jakoba Barbara de Jong Cornelis, zoon van Hendrik de Jong en Grietje Verkade. Overleden: Elisabeth Maria Duinmeijer, oud 31 jaar Johannes Kooljman, oud 23 jaar Leendert Verleun, oud 71 jaar, ge huwd met Theodora Lozer Sophia Ca- tharina de Jong, oud 78 jaar. weduwe van Cornelis van der Laken Cornelis Goed hart, oud 73 jaar, weduwn. van Marijtje Dompeling. Loop der bevolking. Ingekomen van: Leimuiden, Cornelia Heemskerk, zonder beroep. Noordeinde 20 Van Leiden, Eljsabeth Dransfeld. echt- gen. van H. Driessen, z- b., Hooftstraat 77 Van Waarder, Bastiaan v. d. Wal, vee- houderskn., Kortsteekterweg 32 Van Leiden, Jantje Vroegrijk, diestb., Gouwsl.- weg 75 Van Boskoop, Johanna de Ko ning, z. b„ Hooftstraat 74 Van 's-Gra- venhage, Trijntje Bergshoeff, verpleegster, van Reedestraat 7 Van Baarn, Samuel J. Koning en gezin, kantoorbediende. Con- radstraat 33 Van Baarn, Antje van Koutrik, dienstb.. Conradstr- 33 Van Koudekerk, Korrielisje Horstman, dienstb., Pr. Hendrikstraat 29c. Van Utrecht, Gerrit M. Monsjou, onderw., Zaalberg- straat 33. Vertrokken: Naar Maasbree, Blarieum- straat 26, AbraharuMansen en gezin, rem mer N.S. NVar. hEnwJiaen, Theodora M. Verheugd. diehstb-kF'Naar Baarn. Tromp- laan 22. Pieternelfa^ran Wieringen, hulp in de huish. Naar Zwammerdam, Maar- tje Wittebol, dienstb. Naar Woerden, Voorstraat 83, Agatha G. v. 't Wout dienst bode Naar Zeist, P. v. Wieldrechtl. 19, Hendrika C. van Lienden, dienstb. Naar Beilen Drijber, J. v. d- Veen. boerenkn. Haar Amsterdam, Sarphatistraat 118, Hen drika M. Willemze, z b. Naar Hazers- woude Rijndijk A. 242, Cornelis Roos en gezin, arb. telegrafist Naar Oudewater. C. 334, Christina Bannink. èfrenstb. Naar Leiden, Pretoriasstr. 1. Adrianus Vork en gezin, heier Naar Leiden, Breestr. 84. Petronelia van Leeuwen, dienstb- Naar FhPtveld, No. 124, Huibertus van der Lee. veehouderskn. Naar Ter Aar. C. 219, Willem Griemink en echtgenoote, kaasma ker Naar Nieuwkoop. A. 297, Hendrika M C. Zevenhoven, dienstb. Naar Bode graven, Kerkstraat 76, Maria van Vulpen, dienstb. Naar Amersfoort, J. Bosboom straat 10. Pieter Bogaard en gezin, expe diteur Naar Hazerswoude, Groenendijk, Aaltje Kloek, dienstb. Deze week zijn de jaarlijksche schiet wedstrijden voor medailles en diploma's aangevangen. De jaarlijksche propaganda- avonden zullen vermoedelijk Februari a-s. worden gehouden. o ALKEMADE. Baldadigheden der jeugd. Het schijnt, dat de baldadigheid bij de jeugd, den laatsten tijd weer grootere vormen is gaan aannemen. Zulks valt af te leiden uit een aantal vernielingen, wel ke zoowel op de kade langs het Braasse- mermeer als achter de woningen van de woningbouwvereenlging „Alkemade" zijn geconstateerd. Op de kade zijn een drietal banken, welke daar door het gemeentebestuur, ten dienste van de wandelaars waren ge- ZOETERWOUDE. Vergadering Crisis-Comité. In de dezer dagen gehouden vergadering van liet pL crisis-comité werden een 70-tal steunaanvragen behandeld, waarvan er een tiental werd afgewezen, terwijl het restant hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk werd in gewilligd. Er werden goederen in natura toegekend, terwijl voorts gelden werden beschikbaar gesteld tot ongeveer een be drag van f. 250.voor den aankoop van kleedingstukken e.d. Verder werd besloten tot de landbouwers in deze gemeente een verzoek te richten om, evenals het vorig jaar, wederom mest beschikbaar te willen stellen voor behoeftige tuinders. Door den Minister van Soc. Zaken is goedkeuring verleend aan het voorstel van B. en W. om de werklooze bouwvakarbei ders voortaan nog slechts eenmaal daags te laten stempelen, zulks in verband met het feit, dat me personen aangewezen zijn, om elders dan dn deze gemeente naar werk te zoeken. Het bevolkingscijfer bedroeg op 31 Dec. 1934 4283 (2062 m. en 2221 vr.); op 31 Dec. 1935 was dit cijfer 4257 (2049 m. en 2208 vr.) een vermindering dus van 26 personen. plaatst uit den grond gerukt en in den graskant geworpen. Juist nu de kade als wandelpad meer aantrekkelijk is ge maakt, valt de ergelijkheid dezer wanda den des te erger in het oog. Het mocht de politie reeds gelukken een zekere J. M. A. H. te Leimuiden, die een der banken omver wilde trappen, op heeterdaad te betrappen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Zulks moge voor de overigen een aansporing zijn om een andersmans eigendom te ontzien. Achter de woningen der Woningbouw- vereeniging waren door het bestuur af scheidingen gemaakt van prikkeldraad, met de bedoeling daar in het voorjaar ligustrum langs te planten. Hierdoor kon worden bereikt, dat de bewoners een vrij erfje kregen. Ook hier hebben baldadige handen de noodige vernielingen aange bracht. Doch ook hier heeft de politie enkele daders op kunnen sporen. Naar- wij hopen zal hierdoor aan deze euvelen paal en perk worden gesteld. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1934 6363 inwoners (3247 m. en 3113 vr.), op 31 Dec. 1935 6314 zielen; een vermindering dus van 49 personen. o BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Gljsbertha. d. van J. A. Ja- cobi en C. W. Zimmerman Roelf Jacob, z. van H. R. Abeen en B. Elskamp. Ondertrouwd: H. van Kooten 27 j. en E. Boele 32 j. Getrouwd: B. J. Piepers 53 j. en G. M. Nederend 48 j. Loop der bevolking. Gevestigd: M. v. d. Waaij, smid van Haarlemmermeer Wed. G. J. v. Dijk- v. Solingen en gezin, z.b. van Zwammer dam. Vertrokken: A. G. Bakker, dienstbode naar Uithoorn A. ten Hoeve en gezin, arbeider naar Zwammerdam C. E. Bos en gezin, landarbeider naar Leiden G. Oosterbeek, bakker naar Driebergen- Rijsenburg C. Groenendijk, agent van politie naar 's Hertogenbosch W. C. Bakker, veehoudersknecht naar 's Herto genbosch C. v. d. Straatten en F. v. d. Straatten. z.b. naar Driebergen-Rijsen- burg P. J. Tli. Telkers, z.b. naar Moor drecht C. M. Lammers. z.b. naar Voor schoten. Gevonden: 1 motorpijp, 1 hand- beschermer van een rijwiel. 1 paar glacé handschoenen, 1 kinderportemonnaie en 1 rijwielbelastingmerk. Een in de Geref. Kerk gehouden col lecte ten behoeve van het tekort over 1935, dat ongeveer f. 700 bedroeg, heeft het te dekken bedrag volkomen opgebracht. De R.K. Vrouwenbond heeft een cur sus Ziekenverpleging georganiseerd. Niet minder dan 40 dames hadden zich aange meld, zoodat moest worden besloten twee cursussen te houden, één op den middag en één 's avonds. De bevolking der gemeente is in 1935 toegenomen met £0 personen en bedraagt thans 6560 personen. BOSKOOP. De verbouwing der Ned. Herv. Kerk. Met de verbouwing van den eertijds ge bruikten hoofdingang van de Ned. Herv. Kerk, hetgeen noodzakelijk is geworden in verband met den nieuw aan te leggen weg, welke aanmerkelijk hooger komt te lig gen dan de oude weg, is een aanvang gemaakt. De vroegere hoofddeur komt thans geheel 'te vervallen en wordt ver vangen door een steenen want, terwijl aan de zijkanten van de Dorpstraat een uit- en ingang zal worden gemaakt. B. en W. hebben voor het jaar 1936 den heer H. J. Heijmans alhier, benoemd tot ambtenaar belast met de beteekening van stukken inzake plaatselijke belas tingen. o HAZERSWOUDE. Onze rijksveldwachter, de heer A. Kooiman is te Amsterdam geslaagd voor het examen als brigadier bij de rijks- veldwacht. Het bestuur der Chr. school der Ned. Herv. gemeente alhier had uitbreiding ge vraagd harer school voor gewoon lager onderwijs met één lokaal, opdat de door dat bestuur bezoldigde kweekeling met acte onderwas zou kunnen geven in een afzonderlijk lokaal, wat tegenwoordig ge oorloofd is. De raad dezer gemeente had hierop af wijzend beschikt. Gedep. Staten van Zuid- Holland hebben bij beschikking deze be slissing gehandhaafd, omdat daardoor de normale eischen, gesteld voor het geven van lager onderwijs, zouden overschreden worden. Voor de kweekeling met akte, die afzon derlijk werkt, behoeft de gemeente dSJs geen lokaliteit te bouwen. o KOUDEKERK. Chr. Jonge boeren en tuindersbond. Op de bovenzaal van „Hotel de Bruin" trad als spreker op mr. W. Rip van Den Haag, voorz. van de Chr. Jonge boeren en tuindersbond In Nederland met het doel alhier een af deeling op te richten. Spr. zette doel en streven van zijn bond uit een. Technische, sociaal-economische en principieele motieven dringen op den huidigen dag tot organisaties als boven bedoelde. Technisch, want de bedrijfs ontwikkeling van vandaag maakt het noodig kennis te nemen van wat de we tenschap heeft gevonden en door onder linge bespreking toepassing hiervan te verlangen ten bate van het eigen bedrijf. Sociaal-economisch, moge de landman in vroeger tijden een afzonderlijke plaats hebben ingenomen zoodat hij met het leven buiten zijn bedrijf zoo goed als geen verbinding had. ook dit is nu anders ge worden. Intens komen thans vaak de vra gen van sociaal-economischen aard op hem af. Goede leiding en voorlichting is dan noodig. En ook dit gaat niet zonder nauwe aaneensluiting. Juistde christen moet het „eendracht maakt macht" toepassen, wijl juist de heilige schrift hem telkens aanspoort zich in te spannen met alle krachten. Tenslotte werd een afd. gevormd, waar na een voorloopig bestuur gekozen werd n.l. de heeren J. Reijneveld Kz„ Ph. Groen Jr. en J. de Wit Hz. Burgerlijke Stand. Geboren: Teunis, zoon van Hendrikus de Jong en Aagje van Bostelen. Loop der bevolking in 1935. Op 31 Dec. 1934 was het totaal aantal inwoners dezer gemeente 1834. Op 31 Dec. 1935 was dit getal 1805. Alzoo een vermin dering van 29 personen. o LEIDERDORP. Ger. Meisjesver. „Roeping en Plicht". Genoemde vereeniging hield In „Irene" haar 16e jaarvergadering. Er was veel be langstelling. Mej. G. Meerburg, de presi dente van „Roeping en Plicht" heette de aanwezigen welkom en gaf een kort over zicht van het werk in het afgeloopen jaar. Hierna volgden de verslagen van de secre taresse en de penningmeesteresse. Door mej. I. v. d. Sijs en mej. M. v. Heusden, werden inleidingen gehouden. Namens den Kerkeraad der Ger. Gemeente werd het woord gevoerd door ds. J. J. Dijk. Ook werd gesproken door afgevaardigden van verschillende andere vereenigingen. De leden van „Roeping en Plicht" ga ven vervolgens een keurig programma, hoofdzakelijk bestaande uit zangnummers en tableaux, op vlotte wijze afgewerkt. Men heeft volop genoten: er heerschte dan ook den geheelen avond een prettige stem ming! De leiding was bij mej. Meerburg in uitstekende handen. „Roeping en Plicht" kan met veel genoegen op dit jaarfeest terugzien. Tot kweekeling met akte aan de Ned. Herv. School is benoemd de heer N. Bavelaar. Gevonden: eenige geldstukken. In lichtingen ter secretarie. NIEUWKOOP. Mej. M. W. A. van Sermondt, sedert 1 Nov. 1928 onderwijzeres aan de O. L. school alhier, heeft met ingang van 1 April a.s. wegens huwelijk eervol ontslag gevraagd. Op 31 Dec. 1934 waren er alhier 3391 inwoners (1761 m. en 1630 vr.). Op 1 Jan. 1936 was dit aantal 3387 (1764 m. en 1623 vr). Een vermindering dus van 4 personen. o NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Emma, dochter van P. Wijfje en M. Vlasmeijer. Een juffrouw per rijwiel bezocht in onze gemeente verschillende winkels en deed inkoopen op naam van landbouwers uit het Blokland. Enkele winkeliers ver trouwden de zaak niet en deden toezeg ging (het gekochte bij de opgegeven adres sen zelf te bezorgen: anderen vlogen er in daar bij navraag de landbouwers nergens van af wisten. Hoewel de Rijkspolitie over een signalement beschikt, is totdusver de juffrouw niet opgespoord. Onze plaatsgenoot, de heer J. Vosse- poel, is tot tijdelijk Hoofd der Chr. Nat. School te Ter Aar benoemd, wegens ziekte van het Hoofd dier school. TER AAR. Het station gedegradeerd tot bergplaats. Het mooie stationnetje aan Papenveer, behoorende bij het opgeheven spoor lijntje Alphen-Uithoorn met zijtak naar Ter-Aai' heeft weer een bestemming ge vonden. Voor de bovenwoning is een huur der gevonden en de bagage-afdeehng wordt gebruikt als autogarage. De fraaie wachtkamer is er nog het slechtst afge komen. Deze Is n.L gedegradeerd tot op slagplaats van een groentenboer. Wie had, toen ruim 20 jaar geleden de eerste trein op het splinternieuwe feestelijk versierde station aankwam, dit smadelijk einde kunnen voorzien? Jaarfeest der Meisjesvereeniging. In het, door bloementooi en langs de wanden tentoongestelde handwerk ver sierde gymnastieklokaal van de Chr. Nat. School, vierde de Chr. Meisjesver. „Wees een Zegen" haar eenjarig bestaan, aan vangende met de liturgie, gebruikt bij den aanvang der samenkomsten, uitgaande van het Ned. Verbond van Chr. Meisjes- vereenigingen. De presidente; mej. Slingerland sprak een welkomstwoord tot de talrijk opgeko men ouders, leden, genoodigden enz. De secretaresse, mej. J. J. Rookhuizan. en de penningmeesteresse, mej. H. Heemskerk brachten de jaarverslagen uit. Hieruit bleek o.m. dat de vereeniging 28 leden telt en dat de inkomsten en uitga ven resp. f. 161.17 en f. 146.55 hadden be dragen. In snel tempo volgde de afwikkeling van het programma, dat naast Bijbelsche op stellen en tafreelen uit voordrachten en zangnummers bestond. Een verkooping van handwerken in de pauze, ter versterking van de kas had een vlot verloop. Verschillende afgevaardig den van zustervereenigingen uit de Rijn streek brachten hun wenschen en groe ten over evenals een afgevaardigde van de C. J. M. V. en van de Geref. Meisjes- vereen. Maria en Martha. Een collecte ter dekking van de onkos ten van den avond leverde f. 14.47 op. Ds. Heemskerk sloot met dankgebed. Nadat de verstrekking van goedkoope margarine geruimen tijd rechtsstreeks door de gemeente heeft plaats gehad, is deze thans in handen gesteld van de win keliers, die bij beurten voor den tijd van een maand zullen worden aangewezen. Als depothouder is benoemd de heer C. Heemskerk, terwijl voor den verkoop als eerste in aanmerking komt de heer Voortman te Langeraar. De verstrekking zal, naar wij vernemen aanvangen op Dinsdag, 14 Januari a.s. van 1012 en van 25 uur. 8—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7