'Yk J^erkade De Italiaansch-Abessynische oorlog. Lanqe 'Beschuitjes 76*ft Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Januari 1936 Vierde Blad No. 23249 DE TERUGTOCHT DER ITALIANFJ. llnles- GEMENGD NIEUWS. MIJNHARDT'S laxeer- tabletten \KPTS ^jKlN/T IN LUIEREN., FINANCIEN. VAN HET FRONT. De regens bemoeilijken de operaties. Terwijl de regens in het Noorden de ïtaliaansche legers geheel en de Abessijn- sche legers gedeeltelijk tot stilstand dwin gen, worden gevechten gesignaleerd ln het Zuiden, te Kerelle en Gili ten Westen van Gorahei. Te Addis Abeba verwacht men, dat de troepen van generaal Grazlani een krachtig offensief zullen Inzetten in de richting van Addis Abeba om, naar men in de hoofdstad zegt. te probeeren druk te oefenen op de Abessijnen in Tigré, De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba seint, dat bij de neutrale waarnemers aldaar de opvatting veld wint, dat generaal Grazlani van Dolo uit een krachtigen aanval beraamt in Noord westelijke richting naar Ginir met Addis Abeba als einddoel. Te Gini, op ongeveer 110 K.M. ten Wes ten van Gorahei. zouden verwoede gevech ten zijn begonnen en officieel maakt men bekend, dat de troepen van Dedzjasmatsj Beynemered, den gouverneur van Bali, te Kerelle slag hebben geleverd met een Ita- liaansch detachement, waarbij, naar men zegt, een aantal Italianen en Somalis wer den gedood. Men is hier van meening. dat Graziani ér zich rekenschap van heeft gegeven, dat een offensief op Harrar op het oogenblik onmogelijk is en dat hij daarom heeft be sloten al zijn krachten te concentreeren op de verovering der provincies Bali en Sidamo, die door betrekkelijk zwakke Abessijnsche formaties zijn bezet. Het ge bied tusschen Dolo en Ginir Is niet zoo moeilijk toegankelijk, maar de bergach tige streek tusschen Ginir en Addis Abeba vormt een natuurlijke barrière, welke uiterst moeilijk is door te trekken. Indien de Italianen den aanval inzetten op Ginir zullen zij het dal van de rivier Sjebelll kunnen volgen. De voortdurende lucht aanvallen op de troepen van ras Desta hebben tot op zekere hoogte het moreel dezer afdeelingen geschokt, doch men ge looft niet dat de krijgers van ras Desta en Beyemered ernstig ontmoedigd zijn. Bij een eventueel offensief van Graziani zul len zij door een guerilla-taktiek niet na laten den Italianen vele hinderpalen in den weg te leggen. In het Noorden zijn de Abessijnen door hun successen in de streek van Tembien en langs de rivier Takazzé aangemoedigd. De negus wordt door regens te Dessie op gehouden. Hij zal zoo spoedig mogelijk naar het front in Tigre vertrekken. Men zou een nieuwe Abessijnsche poging tot herovering van Makallé kunnen verwach ten. Intusschen hebben de Abessijnen in meer Noord-westelijke richting geprofi teerd van de maaneclips. De correspondent van Reuter-A.N.P. ver neemt uit goede bron. dat ras Imroe naar het Noorden sterke afdeelingen krijgers uit Godzjam heeft gezonden, die de rivier Takazzé zijn overgestoken en het dal van de Malweri volgen. De rechterflank der troepen van ras Imroe wordt gesteund door de troepen van ras Seyoem. De beide legers trekken gelijktijdig op in Noord westelijke richting. Hun actie is gelijkloo pend met die van andere Abessijnsche formaties, welke uit Tembien In dezelfde richting optrekken. Deze gemeenschappe lijke operaties zullen een ernstige bedrei ging vormen voor de ïtaliaansche verbin dingslinies tusschen Makallé en Adoca. Uit Harrar wordt gemeld, dat Dedzjas matsj Abeba Dagahmodo heeft bereikt met een afdeeltng krijgers, welke een wel kome versterking vormen voor het leger corps van Nasiboe. (Copyright Reuter-A. N. P.) Alpenjagers vertrokken. De eerste verscheping van Alpenjagers heeft te Napels plaats gelrad. Drie regi menten zullen naar Oost-Afrika vertrek ken. Desertie van ïtaliaansche Tyrolcrs. Volgens berichten van Engelsche cor respondenten te Munchen zijn daar giste ren 200 Tyrolers aangekomen die voqr den krijgsdienst in Abesslrdë waren opgeroepen, maar die gedeserteerd zijn. In totaal zou het aantal gedeserteerde Tyrolers in Zuid- Beieren de 3000 reeds te boven gaan. De Tyroolsche deserteurs zijn voorname lijk samengebracht in Badailing en Dachau, waar zij leven ln barakken en aan de wegen werken. Zij ontvangen hiervoor loon en zij dragen geen uniform. Te Rome zeide men hiervan geen inlich tingen te kunnen geven. Wat betreft de berichten over het te werk stellen van een aantal van deze deserteurs in Beieren, zeide men moeilijk inlichtingen te kunnen geven over gebeurtenissen in het buiten land. Het eenige wat men kon zeggen was, dat de Oostenrijksche én Zuid-Slavische gren zen scherp bewaakt werden. De aanvallen op ambulances. Volgens een officieel communiqué heeft dl'. Junod, de gedelegeerde van het Inter nationale Roode Kruis, die de plaats heeft bezocht, waar dé Zweedsche ambulance werd gebombardeerd, een rapport naar Genève gezonden, waarin 'hij vaststelt, dat de ambulance duidelijk zichtbaar was en het bombardement bij gevolg een „onwaar dige daad, in strijd met het internationaal recht" was. Voorts heet het, dat. niet, zooals de Italianen hebben beweerd, toevallig een bom in de buurt van de ambulance is terechtgekomen, doch dat minstens twin tig bommen systematisch op de Roode Kruistenten zijn geworpen. Bovendien zijn de tenten door minstens 400 mitrailleur kogels getroffen. Na van den Egyptischen consul te Addis Abeba bevestiging te hebben ontvangen van het bombardement der Egyptische Ambulance nabij Daggaboer, besloot de Egyptische regeering een formeel protest tot. de ïtaliaansche regeering te richten wegens dit feit. Het agentschap Stefani publiceert echter het volgende communiqué: Het bericht over ppr bomhavdement van de Egyptische Roode Kruis ambulance bij Daggaboer door ïtaliaansche strijdkrachten 6500 vierk. K.M. in drie weken ontruimd. Italiaansch vliegtuig buitgemaakt. (Van onzen correspondent Stuart Emeny). Dessie, Donderdagavond. Met de herovering van de provincie Tembien hebben de Abessijnen een gebied van 2500 vierk. K.M. op de Italianen te ruggewonnen. Hierdoor wordt de totale oppervlakte van het terrein, dat sinds het begin van het Abessijnsch offensief drie weken geleden is heroverd, op bijna 6500 vierk. K.M. gebracht. De ïtaliaansche verbindingen tusschen Makallé en Adoea loopen op het oogen blik ernstig gevaar, en de Abessijnsche leiders zijn van meening, dat het nog slechts een kwestie van enkele dagen is voordat Makallé zelf. het verste punt, dat de Ilatianen in het Noorden hebben be reikt, heroverd zal zijn, De doorgang tusschen de berggroepen ten Westen en ten Noordwesten van Ma kallé. waardoor de ïtaliaansche troepen zullen moeten ontvluchten, wanneer zij de stad verlaten, wordt met het uur nauwer. De hevige regenval verandert de wegen en vlakten ln een verschrikkelijk moeras, dat aan de Vlaamsche vlakten gedurende den wereldoorlog doet denken. Hierdoor zal 't vervoer van voedsel- en ammunitie- voorraden voor de ïtaliaansche troepen ernstig worden bemoeilijkt. Het is inderdaad zeer wel denkbaar, dat de gevolgen voor de Italianen noodlottig zullen zijn, als het garnizoen uit Makallé terug zal moeten trekken. De succesrijke aanval, welke de Abessij nen gisteren in het district Tembien heb ben ondernomen, werd over een front van meer dan 65 K.M. uitgevoerd. Het Abessijnsche leger dreef daarbij alle ïtaliaansche troepen, die posten in dit district bezetten, voor zich uit. De Ita lianen vluchtten zoo overhaast, dat een tank en vrachtwagen achter werden ge laten. Terwijl zij terugtrokken staken zij ker ken en akkers in brand. Een Italiaansch vliegtuig, welks moto ren weigeringen begonnen te vertoonen. viel in de buurt van Dabat van een hoog te van 1500 M. pijlsnel naar beneden. De piloot wist de machine met hevige inspan ning op een hoogte van 300 M. weer on der controle te krijgen en maakte een noodlanding achter de Abessijnsche De machine was slechts weinig bescha digd en de piloot en diens metgezel tracht ten zichzelf en het vliegtuig met mitrail- leurvuur te verdedigen. Belden vielen ech ter irf handén der Abessijnsche scherp schutters. Een piloot arriveerde per vlieg tuig met twee Abessijnsche werktuigkun digen ter plaatse. De ïtaliaansche machine werd gerepa reerd en naar een vliegveld, vele mijlen Zuidwaarts, gevlogen, dwars door een on weer en dichte wolken. (Copyright News Chronicle-A.N.P.) wordt formeel tegengesproken door het ïtaliaansche militaire opperbevel in Soma- lliand. Het bericht is volkomen ongegrond Het opperbevel bevestigt echter, dat de Abessijnen misbruik maken van de teekens van het Roode Kruis. De sancties. De Zuid-Afrlkaansche Unie heeft als eerste land uitvoerig haar standpunt be paald ten opzichte van het door de sanc tieconferentie uitgewerkte voorstel No. 5, dat betrekking heeft op de wederzijdsche ondersteuning van de aan de economische sancties tgen Italië deelnemende staten. In een schrijven aan den secretaris generaal van den Volkenbond verklaart de Zuid-Afrikaansche regeering o.a.. dat Zuid- Afrika bereid is, een afstand doen van zijn rechten volgens de meestbegunstiging te overwegen ten gunste van een land. dat door deelneming aan de sancties verliezen in zijn handel met Italië lijdt. Voorwaarde Is echter, dat andere landen bereid zijn, de Zuid-Afrikaansc.he Unie ln een gegeveh geval een dienovereenkomstige behande ling te doen ten deel vallen. Zuld-Afrika zal verder met volkenbonds leden, die aan de uitvoering van sancties niet deelnemen, geen handelsovereenkom sten sluiten op de basis van tariefconces sies of van meestbegunstiging. De Franscbc vlootmanoeuvres. Betreffende de vlootbewegingen van Frankrijk en Engeland werd van gezag hebbende ïtaliaansche zijde verklaard, dat Italië deze bewegingen als volkomen nor maal beschouwt en ze met de grootste kalmte aanziet. Italië, zoo zegt men, heeft geen aanleiding aan deze maatregelen een politiek karakter toe te kennen. Deze op vatting wordt slechts bevestigd door de verklaring van het Fransche ministerie van marine, volgens welke de vlootbewe gingen geheel los staan van den huldigen toestand. De gebeurtenissen in kwestie laten derhalve Italië volkomen onver schillig. De ïtaliaansche pers is evenwel niet ge heel gerust! In den „Lavoro Fascista" verklaart de Parijsche correspondent van het blad, dat het in leder geval te verkiezen zou zijn geweest, wanneer de Quay d'Orsay voor zorgsmaatregelen had genomen tegen het feit, dat door de Engelsche bladen het merkwaardige en eigenaardige coïncidee- ren van deze vlootbewegingen, dat door de Europeesche meening niet onopgemerkt kon blijven, publicistisch wordt uitgebuit. Ongetwijfeld is men ln officieele kringen in Parijs en Londen tot overeenstemming gekomen over de bedoeling, aan deze toe valligheid iedere beteekenis te ontnemen in den zin van een intimidatiemaatregel tegenover Italië De schijn heeft soms ech ter meer belang dan de feiten zelf en die doet gelooven, dat do gelijktijdigheid dezer vlootbewegingen het resultaat is van Fransch-Engelsche afspraken. AUTO TE GORINCHEM TE WATER. TWEE VAN DE ZEVEN INZITTENDEN VERDRONKEN. Gisteravond ongeveer kwart over zeven is een auto, waarin zeven personen waren gezeten, die zouden gaan deelnemen aan een schaaktournool in „De Beurs" te Go- rinchem, in de Haven van de Keulsche Vaart bij de Vischburg te Gorlnchem te water geraakt. Daarbij zijn twee personen uit Sliedrecht, de 27-jarige H. Romijn en de 26-jarige W. Hubner, welke laatste ge huwd was en vader van een kind, om het leven gekomen. Het gezelschap had bij de firma Boga- nen te Sliedrecht een auto gehuurd en- wilde deze bij de Vischbrug parkeeren. Het weer was buitengewoon slecht en omdat de regen het uitzicht onmogelijk maakte, stapte een der inzittenden, de heer De Ruiter uit Hardinxveld, uit om aanwijzin gen te geven. De auto reed bij het ma noeuvreeren ln een trap,die ter plaatse in den steilen kademuur inspringt, verloor een wiel en kantelde daardoor in 't water. De wagen verdween geheel in de diepte. De politie, die toevallig in de nabijheid was, wist twee der inzittenden een reddingboei toe te werpen. Drie der anderen werden door omstanders uit het water geholpen. Een der drenkelingen, J. de Boon uit Har dinxveld, was aanvankelijk bewusteloos, doch werd spoedig bij bewustzijn gebracht. De namen der geredden zijn: G. Parel, J. Koppelaar, A. de Boef, allen uit Sliedrecht en J. de Boon uit Hardinxveld. A. de Boef. die een pees van zijn linker hand heeft gescheurd, .is in het Gemeen teziekenhuis opgenomen. Ongeveer te half tien is de auto met behulp van een takelwagen weer op het droge gebracht. De lijken der beide slacht offers bevonden zich nog in den wagen. DOOK EEN WIEL VAN EEN MOTORLIER GEGREPEN. Duitsche matroos gedood. Bij het verhalen van de sleepboot „Paul" in de Waalhaven te Rotterdam is gister avond de 27-jarlge Duitsche matroos W. H. Baumgarter, die aan boord van dit schip woont, gegrepen doqr een rad van de motorlier. Hij werd opzij geslingerd en kwam met het hoofd op het dek terecht. De man was op slag dood. ,.N. R. Crt." NEGENJARIG MEISJE ONTVOERD. De dader na eenigen tijd aangehouden. Gisteravond omstreeks half zeven waren cenige kinderen aan het spelen bij de wo ningen van de gemeentelijke woningbouw- vereeniging aan de Nleuwborgstraat te Bierick (L.i, toen daar de 26-Jarlge Van G„ wonende te Hout-Blerick. verscheen en aan het 9-jarig dochtertje van den spoor beambte P. vroeg of zij mee wilde rijden op een fiets. Het kind, dat er verder niet over nadacht, stemde er in toe, waarop een oudere jongen liet volgen: „ais zij mee gaat, dan ga ik ook mee". Hierop ant woordde Van G.: „Ik heb jou niet noodig". Vervolgens fietste hij met het meisje weg in de richting van de Wieder, waar zich bosschen bevinden. De jongen waarschuwde echter den vader van het meisje, waarop deze even eens per rijwiel, den dader achterna reed. Ook werd de gemeente-Dolitie van de ont voering in kennis gesteld, die na een half uur het meisje terugvond Het kind was geheel ongedeerd doch door het gebeurde nogal overstuur. Thans was het de zaak den ontvoerder op te sporen. Dank zij de activiteit van ae Blericksche politie kon men onmiddel lijk hierna den dader aanhouden, ter hoogte van de carosseriefabriek Hoover en Tiwl, zulks op aanwijzing van den vader van het meisje, die bij de opsporing aan wezig was. De dader bekende. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Heden zal Van G. voor den officier van Justitie te Roermond worden geleid. o BERIJDER VAN BAKFIETS DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEWOND. Gisteravond is de 45-jarge J. Wiesering uit Hilversum, toen hij met zijn bakfiets op den Rijksweg tusschen Muiden en Naarden reed, door een auto uit Laren, welke achter hem kwam aanrijden, onder steboven gereden. Het slachtoffer werd 'n twintigtal meters meegesleurd en is met zeer ernstige kneuzingen en een hoofd wonde naar het Binnengasthuis te Am sterdam vervoerd. De automobilist verklaarde dat hij het achterlicht van de bakfiets niet had ge zien. RECLAME. werken zacht en zeker! doos 60CT 6896 Men beweert, dat in ieder geval de geste van Frankrijk tegenover Engeland een zuiver platonisch karakter heeft, maar dat kan niet verhinderen, dat deze geste in het licht van een eerste verwerkelijking van de bijstandsbelofte, die Parijs en Lon den heeft gegeven, naar voren komt. De ingeving, waarop deze geste teruggebracht kan worden, moet derhalve weinig geluk kig genoemd worden. Het oproepen van de Fransche manschappen had zonder noe menswaard nadeel van technisch stand punt zeer wel kunnen worden uitgesteld, hetgeen van een politiek standpunt gezien alleen voordeellg zou hebben kunnen zijn. Hoe de dingen ook staan, de gelaten rust van Italië wordt door deze gebeurtenissen niet in het minst gewijzigd De Parijsche vertegenwoordiger van de „Tribuna" merkt over hetzelfde onderwerp op. dat de gebeurtenissen ten slotte zou den kunnen ontglippen aan de leiding van diegenen, die ze opgeroepen hebben MARGARINE-DIEVEN AANGEHOUDEN. In samenwerking met de Rotterdamsche politie heeft de Haagsche politie heden de vermoedellike daders van den inbraak, gepleegd in de opslagplaatsen van de Uni lever Pletterijstraat 26 te Den Haag ln verzekerde bewaring gesteld. Maar men zich zal herinneren werd door de daders 1745 K.G. ma—""Ine ont vreemd zulks geschiedde in den nacht van 3 op 4 Januari. Al spoedig volgde de Haagsche politie een spoor dat naar Rot terdam leidde. Bovendien werd door de Rotterdamsche politie een voorraad mar garine in beslag genomen ln een pakhuis in de Eieonorastraat vermoedelijk afkom stig van diefstal. De hoeveelheid der in beslag genomen waar was op 100 K.G. na. gelijk aan de in Den Haag ontvreemde. De politie te Rotterdam verrichtte een drietal arrestaties. De arrestanten zijn gisteravond in Den Haag aangekomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. Duizenden, die de overstroomingsgebie- den in de provincie Sjantoeng zijn ont vlucht, worden dezen winter met hongers nood en ontbering bedreigd. De autoritei ten doen echter alles, om de ongeveer 300.000 dakloozen te huisvesten en te voe den. De Gele rivier welker overstroomingen al zooveel verwoestingen hebben aange richt, houdt het laagliggende gebied van West-Sjantoeng en Noord-Kiangsoe nog steeds onder water, en overal op zijn weg richt de stroom de grootste verwoestin gen aan- Hulzen, boerderijen, geheele dorpen worden door het ontoombare wa ter verwoest. In koortsachtige haast worden door in genieurs, bijgestaan door duizenden ar beiders en tallooze vluchtelingen, wanho pige pogingen gedaan, om de rivier we der in haar bedding te leiden. De voornaamste dijkdoorbraak vond plaats te Linpautsjl. waar het water met een snelheid van 70.000 kub. voet door een 190 meter breed gat stroomde. GESTOLEN JUWEELEN IN' WARSCHAU ONTDEKT. Juweelendieven te Praag hadden hun buit ter waarde van vier millioen kronen naar Warschau gezonden, waar de kost baarheden in een kachel werden gemet seld. De politie van Warschau ontdekte dit evenwel, nam de Juweelen in beslag en arresteerde de bende internationale die ven. o OVERSPANNENE DOODT DRIE PERSONEN. In een dorpje nabij Bialystock in Polen doodde een landbouwer na een twist zijn broeder en snelde Vervolgens de straat op, waar hij nog twee personen doodde en een ander doodelijk verwondde. Bij het vuurgevecht met de politie wer den nog een boer en een politieagent ern stig gewond. De moordenaar gaf zich ten slotte over toen zijn munitie op was. RECLAME. 689* GEHEIMZINNIGE DRIEVOUDIGE MOORD. In het kleine dorpje Bellenot sous Orgy, in Frankrijk, heeft men ln een eenzame boerderij de lijken gevonden van twee broers en een boerenknecht. Een onder zoek wordt ingesteld naar dezen drlevou- digen moord. ZWAAR STORMWEER IN ENGELAND. In enkele deelen van Engeland heeft 'n zware storm gewoed, die aan de Zuidwest kust een snelheid van honderd mijl per uur bereikte. Drie personen werden gedood, velen ge wond. terwijl aanzienlijke schade werd aangericht. Het scheepvaart- en luchtverkeer moest worden gestaakt. De hangende brug, die Noord-Wales met Anglesey verbindt, moest worden gesloten en werd ernstig door den storm bescha- i digd. Een groot aantal dorpen en wegen werd door water overstroomd. Men vreest dat de storm zich over het geheele land zal uitstrekken. In een groot deel des lands is het tele foon- en telegraafverkeer gedesorgani seerd. Ten gevolge van de hevige regenbuien is de Theems weer gestegen. In Kent staan groote uitgestrektheden onder water. De temperatuur is buitengewoon hoog. Tij dens den hevigen storm is in de buurt van Tormbypoint aan de monding van de Mersey het vrachtschip „Bradda" van 200 ton, vergaan. Aan de kust zijn 5 lijken aangespoeld, men gelooft dat dit de 5 le den der bemanning waren. Een zesde wist zich zwemmende te redden. Hef „hoorf" eigenlijk niet, maar zoo smaken ze hef lekkerst 72 cf. per pakje JOHN GILBERT OVERLEDEN. Populair filmacteur uit de zwijgende periode. Te Hollywood is overleden de bekende filmacteur John Gilbert, wiens populari teit voornamelijk gebaseerd was op zijn brillante triomfen tijdens de periode der zwijgende film, hoewel hij laatstelijk nog als partner van Greta Garbo in „Ko ningin Christina" van zich deed spreken, en tanende roem deed herleven. John Gilbert werd op 10 Juli 1895 ge boren te Logan (Utah, Ver. St.) en speelde reeds als kind tooneel- Na een tijdeiijke, onsuccesvolle poging om in de zakenwe reld carrière te maken, speelde hij voor 't eerst voor het witte doek in 1915: kleine rollen in Cow Boy-films. Al spoedig groei de hij uit tot een der meest geliefde man nelijke sterren en verwierf de meeste suc cessen als partner van Greta Garbo. Daar zijn stem zich echter niet zoo zeer leende voor de sprekende film, geraakte hij in de laatste jaren sterk op den achtergrond, waarmee zich wederom een triest Holly wood-drama voltrok. Eenige zijner bekendste films waren: „Hls Hour"; „Wife of the Centaur": „The Merry Widow"; „The Big Parade" (zwij gende en sprekende versie); „La Bohème"; „De man. die de klappen krijgt" enz. Met Greta Garbo speelde hij o.a. in „Zwak heid, uw naam ls vrouw"; „Anna Kare- nina" en „Koningin Christina". Fredric March is. gelijk wij in onze filmrubrek vermelden, de nieuwe tegenspeler van Garbo in „Anna Karenina". Algemeen is zijn groote liefde voor Greta Garbo besproken: dit heeft echter niet verhinderd, dat Gilbert viermaal trouwde. Gilbert's heengaan zal zeker alle filmlief hebbers treffen; hij heeft hen veel te ge nieten gegeven en hoe vluchtig filmln- drukken ook mogen zijn, John Gilbert's imponeerend uiterlijk en aandachttrek kend spel zal men niet licht vergeten. Bit ter is het voor hem geweest, dat de spre kende film nieuwe namen bracht, waar voor hij wijken moest, ondanks zijn be trekkelijk nog Jeugdigen leeftijd..,. CONCERT LEIDSCHE KUNSTKRING UITGESTELD. Gisteravond kwam telegrafisch bericht binnen van den Engeischen zanger Keith Falkner, dat hij Dinsdag a.s. wegens plot selinge ongesteldheid met voor den „Leid- sche Kunstkring voor Allen" zal kunnen optreden. Het Bestuur heeft besloten het concert tot nader order uit te stellen. DE ZAAK HAUPTMANN. De gouverneur van New Jersey heeft een brief ontvangen van den geheimen persoon genaamd J. J. Foukner met de bedoeling Hauptmann te ontlasten. De gouverneur is voornemens den inhoud van den brief morgen te publlceeren. Foukner heeft 2980 dollar van het gemerkte losgeld bij een New Yorksche bank gedeponeerd. Voor de arrestatie van Hauntmann heeft de politie hem gezocht. De New Yorksche Daily News publiceert reeds de tekst van Foukner's brief. HU zegt door zün geweten te zlin aan gezet om den brief te schrüven. Haupt mann. zoo zegt tui is niet schuldig; ziin eenige schuld is ziin geldzucht die hem er toe bracht -'"n eigen geld er aan te wagen om zich te verriiken. Het blad legt dit aldus uit dat Hauotmann de gemerkte bankbiljetten heeft gekocht in de hoop ze ongestraft te kunnen uitgeven. Om Der- sooniiike redenen zoo zegt de schrliver. kan ik geen uitvoerige inlichtingen geven. Een schriftdeskundige heeft gezegd dat het schrift in den brief is teruggevonden op een administratie-biljet geschroven toen sommige bankbiljetten van het los- i geld bil een bank te New York werden ge- I deponeerd. 1 CONCERT MERIEL ST. CLAIR. Onder auspiciën van de Nederlandsche Concertdirectie J. Beek zal de Engelsche zangeres Meriel St. Clair (leerlinge van Elena Gerhardti alhier een enkelen llede- renavond geven n.l. in de Stadsgehoorzaal op Donderdag 23 Januari a.s. 20 uur. Gerald Moore za! de kunstenares aan den vleugel begeleiden. 4 PCT. EMISSIE ZUID-HOLLAND OVERTEEKEND. Naar gemeld wordt is op de emissie van f. 2.600.000 4 "/o obligaties ten laste der pro vincie Zuid-Holland, waarop de inschrij- vlng op 8 dezer tegen den koers van 99 3/4 procent openstond, voor een zoodanig be drag Ingeschreven, dat bü de toewijzing een belangrijke reductie op de inschrij vingen zal moeten plaats vinden. SLACHTOFFERS DER MAANS VERDUISTERING. Een boot waarin 9 men?r-en zaten om de maansverduistering waar te nemen is in Zuid-Siavië omgeslagen doordat allé inzittenden naar één kant opdrongen. Acht menschen ziin verdronken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13