De Italiaansch-Abessynische oorlog. cOets oijssonde 76ïle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 7 Januari 1936 Derde Blad No. 23246 Met de Nederlandsche Ambulance naar Ethiopië. De activiteit der italiaansche vliegers. KERK- EN SCH00LNIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. Aan den vooravond van het Kerstfeest der Abessijnen. ADDIS ABEBA, 6 Jan. (Reuter-A.N.P.). De Italiaansche luchtstrijdkrachten en de verkermersafdeelingen zetten hun werk zaamheden voort, doch aan Abessijnsche zijde is het volkomen rustig, aangezien de Ethiopiërs morgen het Kerstfeest vieren én zich ln plaats van met krijgsverrich tingen bezig houden met hun godsdienst plichten. Bovendien belet in het Noorden hevige regenval groote operaties. Volgens te Londen gepubliceerde berich ten bevestigt de Britsche gezant te Addis Abeba, Barton, het bericht, dat de Abes sijnsche Roode Kruis Ambulance, welke bestaat uit Egyptenaren en Engelschen, op 4 Januari bij Daggaboer uit vliegtuigen met bommen en mitrailleurvuur is be stookt, waarbij het buitenlandsch perso neel geen enkel verlies heeft geleden. Groote activiteit bij Makallé. De Reuter-A.N.P.-correspondent te Dessié meldt, dat de Italianen de laatste week opnieuw een groote activiteit hebben ont plooid in het gebied tusschen Wotkait en Makallé. Er zijn veelvuldig verkenningen en luchtbombardementen verricht, doch de door de Abessijnen toegegeven verliezen zijn zeer gering, indien men ln aanmer king neemt, dat de Italianen een enorme ■hoeveelheid brandbommen op dit gebied hebben uitgestrooid. De Abessijnen zeggen, dat het gas, dat de Italianen hebben gebruikt, heviger ver liezen heeft veroorzaakt, doch voornamelijk bij de burgerbevolking, met inbegrip van vrouwen en kinderen. Het aantal slachtoffers ten gevolge van de luchtbombardementen is gering, daar de streek rijk aan bosch is, waardoor de krijgers zich gemakkelijk kunnen verber gen, terwijl de Italiaansche vliegers be zorgd zijn van geringe hoogte met geweer vuur door de Abessijnen te worden neer gehaald, hetgeen onlangs een paar malen het geval is geweest. De dood van Lidzji Jasoc. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba meldt, dat Italiaansche vlieg tuigen aan het Noordelijk front dezer dagen pamfletten hebben uitgeworpen, waarin de Negus er van werd beschuldigd den vroe- geren koning van Abessynië, Lidzji Jasoe, die in November J.l. is overleden, te heb ben laten vermoorden, evenals Ras Hailoe, den vroegeren bestuurder der provincie Godjam. In de pamfletten wordt Haile Selassie een „opgekomen" keizer genoemd tegen wien het Abessijnsche volk in op stand zou moeten komen, omdat hij zich met geweld heeft meester gemaakt van den troon, welke toebehoorde aan de dynastie van den grooten keizer Menelik. Onderwerping. De correspondent van Reuter-A.N.P. ver klaart 650 mannen, vrouiwen en kinderen te hebben gezien, die met 1000 stuks vee, 250 gelten en evenveel kameelen te Dolo aankwamen, waar zij zich onder Italiaan sche bescherming stelden. De correspon dent verklaart, dat zich zelden zooveel per sonen tegelijk komen aanmelden, doch dat het schijnt, dat het oprukken van Ras Desta daaraan niet vreemd is. (Copyright Reuter-A.N.P.) Een nieuwe Italiaansche beschuldiging. Volgens een bericht van Stefani uit Asmara zouden Italiaansche vliegtuigen Vrijdag en Zaterdag op een verkennings vlucht in de streek van Kworam een groot wit zeil he-bben gezien, gedekt door het Roode Kruis. Abessijnsche krijgslieden ver borgen zich bij het zien van de vliegtuigen onder of nabij dit zeil. Het tooneel is uit de vliegtuigen gefotografeerd en wordt van Italiaanschen kant aangevoerd als een be wijs, dat het voor de Italiaansche vliegers onmogelijk is onderscheid te maken tus schen ware en valsohe Roode Kruis- kampen. Bovendien hebben andere vlieg tuigen tal van wapendepots en levensmid delenmagazijnen te Harrar gefotografeerd, dat door de Abessyniërs verlaten is en die ln den omtrek kampeeren, om de stad oii'der bescherming van het Roode Kruis te plaatsen. Ook te Dessié, zoo gaat het bericht voort, 'heeft men veel te veel Roode Kruis-teekens opgemerkt. Twee divisies met 27.000 man vertrokken. Twee. nieuwe Italiaansche divisies, in het geheel 27.000 man sterk, zijn in Italiaansch Somaliland aangekomen. Een derde divisie zal binnenkort worden uitgezonden. Nieuwe besprekingen De Fransohe gezant te Rome de Cham- brun is gisteren te Parijs aangekomen. Hij zal een dag of tien in Frankrijk blijven en o.a. besprekingen voeren met Laval, die zich nog ln Auvergne bevindt. De Cham- brun heeft de laatste dagen te Rome ver schillende besprekingen met den Italiaan schen minister van buitenlandsche zaken Suvich, gevoerd en men neemt aan, dat hij op de hoogte is gebracht met de mini- mum-elschen van Italië. De Italiaansche gezant te Parijs, Cer- rutti Is naar Rome vertrokken, waar hij aankwam nog voor het vertrek van de Chambrun. Papierschaarschte in Italië. Om het land onafhankelijk te maken van het buitenland met betrekking tot cellu lose. noodig voor de vervaardigng van pa pier, heeft de Italiaansche regeering een aanvang gemaakt met het naar den molen zenden van archiefstukken, die nutteloos geworden zijn. Tot dusverre heeft men 2.750.000 K.G. papier verzameld, waaruit men weer 2.250.000 K.G. nieuw papier zal kunnen vervaardigen. De openbare be stuurslichamen zijn reeds in staat met „nationaal papier" in al hun behoeften te voorzien. De besprekingen te Geneve. Onvoorziene omstandigheden in het Italiaansch-Abessynisch conflict voorbe houden, is het zeer waarschijnlijk, dat de commissies van dertien en achttien, die volgens een in December genomen besluit zouden bijeenkomen vóór de gewone zit ting van den volkenbondsraad op 20 Jan., niet zullen worden bijeengeroepen. De regeering van Abessynië heeft wel iswaar aan de commissie van dertien ver zocht, een commissie van onderzoek naar Ethiopië te zenden, om de wijze van oor logvoeren van het Italiaansche leger te controleeren, doch in bevoegde kringen merkt men naar aanleiding hiervan op, dat een dergelijk verzoek uitsluitend on der den Volkenbond ressorteert. Wat de commissie van achttien betrelt, schijnt er geen enkele reden te bestaan, om binnenkort een bijeenkomst te houden. Men is van meening, dat deze commissie met meer nut zal kunnen worden bijeen geroepen door haar president, gelijktijdig met de gewone zitting van den Volken- bondsraad, dan wel onmiddellijk daarna. Men hoopt, dat dan de politiek der groote mogendheden zal zijn vastgesteld en dat men dan het standpunt zal kennen van het grootste deel der staten-leden met betrekking tot het sanctie-systeem. RECLAME 6003 Zó bijzonder, dat het riiet mogelijk is het artikel naar werkelijkheid af te beelden. Zó fijn van smaak, dat het moeilijk is U deze te omschrijven. Grotendeels chocolademaar hoe vernuftig toegepast! Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma en croquantvan samenstelling. In eerste klas zaken verkrijg baar: 14 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) TONNEMA CIE - SNEEK FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT Dc tactiek der Abessijnen om ze neer te halen De voortdu rende aanvallen op de Roode Kruis-ambulances. (Van onzen specialen correspondent Stuart Emeny). DESSIE, Maandagavond. Ondanks de aanwezigheid van zware wolken en mist zetten de Italianen hun luchtbombardement in de streek ten Noorden van Makallé voort. Deze bombar dementen, evenals hun verdere activiteit ln de lucht, wijzen er vermoedelijk op, dat de Italianen óf trachten hun terugtocht uit Makallé te dekken óf een wanhopige poging doen om te verhinderen, dat de Abessijnen de stad isoleeren. De Abessijnsche troepen leeren inmid dels hoe men Italiaansche vliegmachines neer kan schieten- Zij wachten met vuren totdat de machines laag gaan vliegen om mitrailleurvuur te openen. Onmiddellijk daarop vuren gedeelten der Abessijnsche troepen uit afweergeschut van geringen afstand op de in actie zijnde vliegtuigen. Op die manier hebben zij juist weer twee machines neergeschoten. Het bombardement op de Egyptische Roode Kruis expeditie bij Daggaboer (aan het Zuidelijk front) medegerekend, heb ben de Italianen thans zes Roode Kruis- hospitalen gebombardeerd. Te voren wer den drie Zweedsche Roode Kruis-expedi- ties, een Amerikaansche en een Abessijn sche gebombardeerd, vier hiervan gedu rende de laatste maand. Hieruit blijkt met welk een hardnekkigheid de Italianen het Roode Kruis aanvallen. Hoewel zij er ge woonlijk niet in slagen de Abessijnen uit de lucht veel schade toe te brengen, mis sen zij het Roode Kruis zelden. Alleen de Engeische Roode Kruls-expeditie is tot nu toe voor bombardementen gespaard ge bleven. (Copyright News Chronlcle-A.N.P.) DJIBOUTI: VIES, STINKEND. MAAR CHARMANT. (Van een specialen medewerker). DJIBOUTI. 23 Dec. '35. Na een ln alle opzichteh goed geslaagden tocht ts de Nederlandsche Ambulance al hier aangekomen. Jammer dat zich onder weg een klein ongelukje heeft voorgedaan, waarvan collega Colago Belmonte. uit Amsterdam, het slachtoffer geworden is. Hij verzwikte namelijk bij het afloopen van een trao op een der onderste treden ziin enkel, zocdat deze hoogstwaarschijn lijk gebroken is. Een en ander is natuur lijk. gezien het groot aantal medici zeer ter zake kundig behandeld, maar het feit blijft bestaan dan één van onze opgewekt- ste menschen thans voor eenige weken invalide is. Zoo zijn we dan. nog steeds een weinig gedeprimeerd, in den vroegen ochtend van 22 December nadat de kapitein van de Kota Radja ons den vorigen avond op waardige wijze een feestdisch had laten bereiden voor de reede van de Fransche koloniale haven Djibouti gearriveerd. Hoofdindruk: vies. stinkend, maar char mant. Van Djibouti wordt verteld, dat toen besloten werd hier een nederzetting te vormen men. aan land gaande, één palm boom vond. waaronder een doode hyena. Alle hoteliers ziin Grieken, behalve één Franschman. In het hotel van dezen laatste hebben wii dezen nacht het genoe gen gehad te kunnen logeeren. Ik zeg het genoegen en inderdaad moet zoo op gevat worden, want Djibouti beleeft gou den dagen, sinds het uitbreken van het Italiaansch-Ethiopisch conflict Immers onder die omstandigheden is het een voor recht te slapen in een hotel, waarvan de eigenaar door de Engelschen onder de Europeanen gerekend wordt. Er is een groote eetzaal, waar iedereen, zwarte Somali's en Galla's. een enkele Soedan- neger Arabieren, inlandsche soldaten en Fransche officieren van het garnizoen aan kleine tafeltjes ziin voedsel nuttigt. Fans. ter grootte van een vliegtuigprqpeller. brengen verkoeling. Hier komen wij niet te zitten. Voor ons is de feestzeaal gereser veerd: een wat langgerekte kamer met in diverse kleuren gepleisterde wanden, waarin evenwel geel en rood de hoofdtoon hebben. De planken vloer is schoon, be halve de bijeengeveegde viezigheid in een der hoeken. De Fransche hotelier en zijn vrouw zijn allercharmantste Franschen en hun als latten zoo dunne, zwarte bedien den. doen hun uiterste best. Wij eten onze eerste Diiboutische lunch met opgewekt heid en betreuren het dat wii geen schoen maker in ons midden hebben want het opgediende vleesch zou ons als reserve zoo ien ongetwijfeld niet mindere diensten bewijzen dan als bij-voeding naast het brood. Dit ziin kleinigheden. Drie minuten nadat wii van onze zetels verrezen ziin. is de feestzaal veranderd in een soort kazerne slaapplaats voor veel meer personen, dan waarmede wii aan tafel zaten. Tijdens het avondmaal is de tafel weer geheel ontruimd en kunnen wij aanschuiven, 's nachts zal de zaal weer plaats voor anderen moeten bieden. Nog maals dit ziin kleinigheden: de Arolrische markt is geen kleinigheid meer. Op een groot vierkant plein, waar de zon lood recht boven staat en het stof tezamen met de afval hier en daar tot groote hoopen bijeen geveegd is, staat een viertal tenten waarnaast menschen liggen te slapen en waarin vleesch en visch verkocht wordt, dewelke als vliegenvangers dienst doen. Wii hadden erop" gerekend meerdere dagen in Djibouti te moeten blijven, om dat de Fransche douane in den regel geen haast heeft, de Ethiopiër geen tijd kent en de trein slechts 2 keer per week riidt, n.l. op Dinsdag en Vrijdag. Met klimmende verbazing hebben wii gemerkt dat er voor ons Ln alle opzichten uitzonderingen ge maakt ziin. Vlot laat de douane onZe hon derden kisten oasseeren. Hoewel de Ethio pische gezant nas des middags kan ver schijnen. omdat er den vorigen avond een festiviteit is geweest bltikt hii met de allergrootste verrassing te komen die hier überhaupt denkbaar is. Op Maandag zal een extra-trein ingelascht worden, die ons in 24 uur naar Addis Abeba moet brengen. PREDIKBEURTEN VOOR HEDEN. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 27)Nam. halfacht, ds. P. A. A. Klüsener van Bode graven. WADDINXVEEN. Chr. Afg. Gem.: Nam. 7 uur, de heer Spijkhoven van Driebergen. NED. HERV. KERK. Beroepen, te Oud-Gastel (N.-Br.) mr. E. D G. v. d. Horst te Heinenoord. Aangenomen naar St. Jacobi-Parochie, D. Bender te de Wilp (Gr GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Munnekeburen (als hulppred.i, F. Strikwerda, cand. te St. Anna-Parochie, die bedankte voor soort gelijke benoeming te Dedemsvaart. VOOR WOENSDAG 8 JANUARI. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. Mandersloostr.: Nam. 7 1/4 u„ de heer Schoonerbeek. BOSKOOP. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. N. de Jong, van Den Haag. HILLEGOM. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Hen- driksen. KATWIJK AAN ZEE. Zaal voor Prot. Belangen: Nam. 7 uur, ds. J. de Wit van Leiden. Geref. Gem. (Remisestr.)Nam. half acht, ds. H. Ligtenberg van Llsse. RIJNSBURG. Nam. 7 1/4 uur, de heer J. Schouten van Rotterdam. WADDINXVEEN. Chr. Afg. Gem. (Gebouw Centrum): Nam. 7 1/4 uur, ds. A. W. de Rover van Vlaardingen. DS. H. C. ZWAHLER. Ds. H, C. Zwahler, predikant bij de Ev. Luth. Gem. te 's-Gravenhage, viert a.s. Zondag zijn 40-jarig ambtsjubileum. Hendrikus Christiaan Zwahler werd 18 Jan. 1872 te Deventer geboren. Hij bezocht het gymnasium te Deventer en studeerde aan het Ev. Luth. Seminarie en de Stede lijke universiteit te Amsterdam. 12 Jan. 1896 bevestigde ds. P. Groote van Amster dam den jubilaris te Culemborg in zijn eerste gemeente, waar ds. Zwahler intrede preekte met Rom. 1 16. In 1902 vertrok de jubilaris naar Gorlnchem, welke stand plaats hij in 1905 met Doesburg verwis selde. In 1908 werd ds. Zwahler predikant te Stadskanaal, welke standplaats hij in 1909 met Weesp verwisselde. 6 Sept. 1914 bevestigde ds. A. D. Wempe den jubilaris in zijn tegenwoordige gemeente, als opvol ger van ds. C. A. de Meyere. In Den Haag is speciaal de verzorging van het recht zinnig deel der Ev. Luth Gem. aan de zorgen van ds. Zwahler toevertrouwd. Hij heeft hier het werk met kracht gecon centreerd. In 1915 nam hij het jeugdwerk ter hand en stichtte een meisjeskrans, waaruit in 1920 door splitsing een jonge- meisjesvereeniging geboren werd. In 1915 werd de vereeniging van rechtzinnige lidmaten „Maarten Luther" opgericht, waarvan de jubilaris tal van jaren voor zitter was en nu eere-voorzitter is. Ook werd ln Spoorwijk de Ev. Luth. Jeugd organisatie „Timotheus" opgericht met tal van onder-afdeelingen. In het wijkgebouw aan den Zuid-Binnensingel werd het Diaconessenwerk ter hand genomen, wat later werd overgebracht naar de in 1933 in gebruik genomen Lutherkapel in de Haverschmidtstraat. Nu werken daar al 2 zusters. Ook richtte ds. Zwahler een afd. op van het Ned. Luth Genootschap voor In- en Uitw. Zending. Ds. Zwahler is in den Luth. kring ook buiten zijn woonplaats een bekend figuur. Hij is o.m. secundus-lid van de Alg. Synode der Ev. Luth Kerk en voorzitter van het Ned. Luth. Jongelingsverbond. Voorts was hij geruimen tijd hoofdredacteur van „De Lutheraan", redigeert thans een maandblad „Maarten Luther" in zijn tegenwoordige gemeente en riep ook voor de Luth. Gem te Weesp een gemeente blaadje in het leven. Ds. Zwahler is be stuurslid van de Haagsche afd. van het Ned. Bijbelgenootschap, voorzitter van de Haagsche afd van de Evangelische Maat schappij, bestuurslid van de afd. Den Haag van de Ev. Alliantie en oud bestuurslid van de afd. van de Nat. Ver. „Pro Rege". Ds. Zwahler is voornemens a.s. Zondag morgen een gedachtenisrede te houden ln de Luth. Kerk, waar hij Zondagmiddag om 3 uur door den grooten kerkenpad zal worden gehuldigd, waarna de jubilaris recipieeren zal Dinsdag 21 Jan zal de vereeniging ..Maarten Luther" haar eere-voorzitter en zijn gade huldigen op een intiemen familie-avond. WINTER-CONFERENTIE CHR. HIST. JONGERENGROEPEN IN Z.-HOLLAND. BEDRIJFSRADEN VOOR DEN TUINBOUW Advies gevraagd voor Zuid en Noord-Holland. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden van de commissie van advies, bedoeld in art. 8 der Bedrijf sraden- wet (kerncommissie landbouw) een aantal personen toegevoegd ten behoeve van het uitbrengen door deze commissie van advies omtrent de wenschelijkheid van het instel len van een bedrijfsraad voor het tuin bouwbedrijf in Zuid-Holland en in Noord- Holland en omtrent andere daarmede ver band houdende onderwerpen in art. 8 der Bedrijfsradenwet bedoeld. Voor Zuid-Holand zijn door den Minister aangewezen: B. Havelaar te Berkel en Rodenrijs, J. D. de Kok te Loosduinen, W. J. van Kampen te Voorburg, H. van der Wielen te Haarlem, P. Stokman te Leiden en J Salman te Haarlem. Voor Noord-Holland zijn de volgende per sonen aangewezen: C. Timmerman te Broek op Langendijk, J. Lakeman te Lutje broek, A. Schermer te Hoogkarspel, H. van der Wielen te Haarlem, M. Ruppert te Utrecht en H. N. Loerakker te Haarlem. Geslaagde bijeenkomst te Noord- wijkerhout. In de Jeugdherberg „De Duindert" onder Noordwijkerhout is een winter- conferentie gehouden van de Chr. Hist. Jongerengroepen in Zuid-Holland. De voorzitter van het Kringbestuur. de heer D. Hendriks van Leiden heeft deze conferentie met een kort woord geopend, waarna hij de leiding overdroeg aan den „kampcommandant", den heer Fortgens uit Voorschoten. Op den eersten conferentie-dag gaf de heer C. A. Crayé uit 's-Gravenhage een overzicht van den internationalen poli- tieken toestand Spr. sprak over de een heid in de groote volken Duitschland, Engeland, Frankrijk. Italië, de Ver. Sta ten en Japan. Hij besloot met een over zicht van de mogelijke gevaren, die uit een verweer van Italië tegen den Volken bond kunnen voortkomen. In de avondsamenkomst sprak het Tweede Kamerlid, de heer H. W. Tilanus over „Het Defensievraagstuk". Na een korte inleiding waarbij spr. op merkte, dat het militaire vraagstuk heden ten dage weer midden in de belangstel ling staat in tegenstelling met de voor eenige jaren sterk op den voorgrond tre dende pacifistische gedachte, zeide spr. dat het sentiment in de politiek een belangrijke rol speelt. Het sentiment vormde indertijd ook de overweging bij het ontwapeningsvraagstuk. Als belijdende christenen mogen wij niet te gemakkelijk over dit vraagstuk heenloopen. Het bewapeningsvraagstuk ziende van uit den Chr. Hist, gezichtshoek, stond spr. achtereenvolgens stil bij de stellige uitspraken van de Heilige Schrift, bij he't oordeel der Christelijke Kerk en tenslotte bij de leiding Gods. waargenomen in de geschiedenis der volken t. o. v. dit vraag stuk. zullen wij de drie punten, door spr. bij den aanvang genoemd, niet uit het oog verliezen. Een zeer uitvoerige bespreking, waarbij het conflict Italië-Abessynië in het mid delpunt stond, ontspon zich op deze rede. De heer Tilanus, voor wiens uiteenzetting men groote belangstelling aan den dag legde, heeft bij de beantwoording het Defensie-vraagstuk nog belicht. Naar aanleiding van Rom. 8 31 „Zoo God vóór ons is ,wie zal tegen ons zijn" verrichtte de heer Fortgens de dag sluiting. Geruimen tijd bleef men nu nog in ge- zelligen kout bijeen totdat het sein van „Naar bed!" een einde bracht aan den eersten conferentie-dag. Op den tweeden dag maakte men, na bijwoning van een kerkdienst te Noord wijkerhout, waarbij ds. van Noort voor ging, een wandeling door de duinen. 's Middags heeft mr. J. J. Schokking uit Wassenaar in een uitvoerige rede gewezen op het onderscheid, dat bestaat tusschen een aanvals- en verdedigingsoorlog. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hoe moet een Kerstroos als kamerplant behandeld worden? S. B. te L. Antw.: De Kerstroos (Helleborus niger) behoort tot de vaste planten, welke zeer vroeg in 't voorjaar (Januari en Februari) buiten bloeien, indien het niet wintert. Door deze planten vroeg in potten te plaat sen kan men ze in bloei trekken. Als kamer plant dient men ze zoo koel mogelijk te plaatsen, goed in 't licht en dagelijks dient gegoten. Na den bloei worden de bloem- resten verwijderd en wordt de plant bij niet vriezend weer buiten geplant, waar ze een volgend voorjaar zeer goed weer kan bloeien. Houdt men ze in den pot dan is de kans op een bloei in 't volgend jaar minder groot. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redaktie onder motto „Tuinbouw". DE RICHTPRIJSVERLAGING VOOR DE TARWE. Geldelijke steun aan kleine boeren. Het hoofdbestuur der Hollandsche Mij. van Landbouw heeft ten aanzien van de richtprijsverlaging der tarwe en het steu nen in geld aan de kleine bedrijven zijn standpunt bepaald in zijn vergadering van 3 Januari. Met klem wordt stelling genomen tegen het feit, dat deze belangrijke beslissingen zijn genomen zonder eenig overleg met den georganiseerden landbouw. Voorts wordt het tijdstip waarop de be slissing ten aanzien van de tarweprijs- veriaging is gevallen al zeer ongelukkig geacht. De tarwe is gezaaid, vele landbou wers hebben hun bedrijf voor Kerstmis weder in moeten huren en elke teler re kende op f. 10 richtprijs tarwe en mocht daar ook op rekenen, daar geen enkele aanwijzing tot verlaging bestond en alle officieele stukken, als Rijksbegrooting en regeling oppervlakte tarwe, op f. 10 waren gebaseerd. De verlaging van den prijs zelf wordt ongemotiveerd geacht. Wel staat een f 10 richtprijs tarwe boven het prijsniveau van andere gewassen, doch dit is voor een groot deel schijn, daar het tarwestroo wei nig of niets waard is en de geldnood de tarwe gemiddeld vroeg doet afleveren te gen wat lageren prijs. Van belang mag hier naar het oordeel van het bestuur alleen zijn de vraag of de positie der akkerbouwers deze verlaging motiveert, en zulks is naar het inzicht van het bestuur niet het geval. Een bereke ning, door de akkerbouwcommissie uit het hoofdbestuur opgesteld, geeft als resul taat, dat de gunstige bedrijfsuitkomsten van het oogstjaar 1934, reeds in het loo- pende oogstjaar 1935 vervangen zullen zijn door slechte uitkomsten, die te vergelijken zullen zijn met die der veehoudersbedrij- ven. En nu zal de Minister zonder eenige compensatie dezen onhoudbaren toestand nog slechter maken. De gevolgen dezer prijsverlaging zoo zij door zal gaan, zullen voelbaar zijn in het niet meer scheuren van grasland, een grootere werkloosheid onder de landarbei ders, die luist op de hier getroffen bedrij ven in grooten getale werken, een nog verder toenemende armoede en helaas ook grootere ontevredenheid. Dit alles had voorkomen kunnen worden door bespre king met den georganiseerden landbouw, waarbij de moeilijkheden hadden kunnen worden belicht. Het verleenen van steun in geld uit het L. C. F.aankleine boeren en tuinders wordt om twee redenen zeer betreurd. Ten eerste omdat hiermede het principe van bedrijfs steun wordt verlaten, hetgeen tot onmo gelijke consequenties zal leiden, o.m. om dat minstens even groote armoede onder de werkgevers der grootere bedrijven wordt geleden, ten tweede omdat het geld daarvoor genomen wordt uit het L. C. F., dus wordt genomen van geld, dat bestemd is voor bedrijfssteun aan werkgevers, die gemiddeld reeds met verliezen werken. Het steunen van den kleinen boerenstand, welke geen bestaansmogelijkheid meer heeft, o.m. omdat geen gelegenheid meer bestaat tot bij-verdienen elders, is een so ciale aangelegenheid, die door het Depar tement van Sociale Zaken met ernst en op deugdelijker wijze dan met een eenmalige gift, dient te worden behartigd. Besloten werd het K.N.I.C. met den meesten nadruk te verzoeken, in samen werking met beide andere organisaties, een ernstige poging te doen alsnog tot overleg met den Minister te komen en daarbij den hiervoren ontwikkelden gedachtengang tot den zijne te maken. 's Avonds kwam men nog in gezellig samenzijn bijeen waarin o.m. door den heer van Dam uit Vlaardmger-Ambacht een film over de haringvisscherij op de Noordzee, de zendingsfilm van het hos pitaal van dr. Pruis en voorts enkele Indische films zijn vertoond Verder was er muziek en declamatie. De dagsluiting werd verricht door den heer J. Valkenburg uit Rijswijk, die hierbij tot tekst had gekozen Hebr. 11 30.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9