NEDERLANDERS IN IRAN LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Dinsdag 7 Januari 1936 UIT DE RIJNSTREEK. Loop der bevolking. Ingekomen: J. W. v. d. Brunhorst en gezin, Hofweg 15, van Driebergen—Rijsen- burg. P. C. van Heusden, Veurscheweg 128, van Veur I. Hage, Papelaan 18, van Den Haag Th. B. Walrave, Papelaan 20, van Hillegersberg H. Th. A. Smeets en gezin, Voorstraat 17, van Voorburg C. M. van Goozen, Vlnkweg, van Woubrugge I. M. A. H. Bouvy, Veurscheweg 45, van Bloemendaal E. j. B. Jansen, Leidsche- weg 172, van Buren K. Smit, Noorthey- straat 17. van Amsterdam A. J. Smit Regeer, Noortheystraat 17, van Amster dam. Vertrokken:: C. Boom. naar Lelden A. J. Hoekstra, naar Wassenaar C. E. J. Stokhuizen, naar Opsterland A. v. d. Berg, naar Overschie C. Dahnen, naar Wiesbaden J. A. P. Muurlink en gezin, naar Pijnacker M. A. Overes, naar Nijmegen L. C. v. d. Hoek-Volkers, naar Den Haag H. van Wijk, naar Doetln- chem G. de Jong, naar Noordwijk M. Kempkes, naar Haltrum H. J. Kok, naar Valkenburg, Z.-H. J. N. v. d. Ende en echtg., naar Den Haag H. Colpa, naar Leiden T. E. v. d. EntBraat, naar Haarlemmermeer M. Overeen—Brand wijk, naar Oegstgeest H. H. Pape, naar Oegstgeest. WASSENAAR. Loop der bevolking. Gevestigd: P. E. Backx uit 'sGraven- hage, Ridderlaan 1 A. Belgner. uit Zeist Rijksstraatweg 494 M. F. Desing. uit Warmond, v. d. Oudermeulenlaan 1 J. Frijling en vrouw, uit den Haag. v. Zuylen v. Nijeveltstraat 103 E. A. Groot, uit 's Gravenhage, Deijlerweg 93 A. J. Hoekstra, uit Voorschoten Rijksstraatweg 340 c J. P. van Hulst, uit Voorburg. Hof- laan 19 A. Th. Kersten, uit Huissen, Havenstraat 1 P. M. Korteweg. uit Dordrecht. Acacialaan 13 W. M. Mewis- sen. uit Leeuwarden. KI. Hoefiizerlaan 1 W. Osterland, uit Zeist. Rijksstraatweg 494 K. C. Passchier. uit Geldrop. Buurt weg 108 C. Pina en gezin uit Den Haag. Tuinpad 45 c S. Reitberger. uit den Haag, Schouwweg 72 C. Scheffel en gezin uit Den Haag. Windlustweg 13 E. W. Sienot. uit Den Haag, Gr. Hoefijzer laan 7 K. en W. S. Snel. uit Kruiningen. van Zuylen v. Nijevelstr. 103 D. N. A. van Wijk. uit Leiden. Deijlerweg 105 J. W. A. v. Wijk, uit Nijmegen. Molenweg 28 H. F. R, Berger en vrouw, uit Den Haag van der Oudermeulenlaan 9 M. A C. Boijsen. uit Rotterdam. Narcislaan 8 J. K. Anderson geb. Burger, uit Ermelo. van Zuylen v. Nijeveltstraat 259 M. E. Das, uit Den Haag. Wittenburgerweg 156 C. van Driel. uit Oud Vossemeer. Prin- senwev 15 F. Filippo en vrouw, uit Oegstgeest. Oostdorperweg 173 R. Lui ken. uit Den Haag, Loulsestraat 22 J. M. van Noort. uit Den Haag Dr. Mansveït- kade 20 K. Ostermeier. uit Den Haag, Johan de Wlttstraat 9 J. den Outer, uit Rotterdam. Santhorstlaan 87 J. Phillppo uit Lisse. Züllaan 13. Vertrokken: A. J. Lesterhuls en gezin, naar Rijswijk Z.H.. Caan van Necklaan 254 K. A. Mozeth. naar Den Haag. Prin sengracht 112a A. J. Schotman, naar Batavia M. Kruczel, naar Den Haag, van Alkemadelaan 19 E. H. Heringa, naar Den Haag. Zeeruststraat 24 M. J. Smeets. naar Den Haag. 2e Emmastraat 151 C. M. E. van Ruitenbeek geb. van der Veer. naar Den Haag. Pretoriastraat 142 M. C. .Jprlnger geb. van Nieuwland, naar den Haag. Koningstraat 184 B. C. van der Schoot, naar eHemstede. Lieven de Keylaan 9 M. Th. Bakker, naar Den Haag. Damasstraat 167 E. J. A. A. Otto. naar Loenen Dorpsstraat 183 J. H. van der Mark. naar Lelden. 4e Binnenvest- gracht 35 K. Jorgler geb. Kratz. naar Graz (Oostenrijk) J. Kruijs en gezin, naar Diepenveen. Huize ..'t Blooster" H. den Outer, naar Rotterdam. Dorpsweg 12 C. G. Wijntjes, naar Lelden. Rfjns- Iburgerweg, Academisch Ziekenhuis A. Scharn-geb. Cornelisse. naar Amsterdam, de Clerqstraat 35 H K. Olland. naar Katwijk. Lauwestraat 30 J. Rinsema, naar Enschede Poolmansweg 121 J. Anderson, naar Den Haag. Beeklaan 169 A. Lodl. naar Den Haag. Paramaribo- straat 14 H. Proof naar Den Haag. Ie v. d. Boschstraat 150 F. D. G. Klinken berg. naar Nijmegen Berg en Dalscheweg 464 A. de Jong naar Lemsterland, Echten B. E. Koens, naar Den Haag, Altingstraat 13 H. W. van Boven en gezin, naar Den Haag Meer en Boschlaan 111 (Kijkduin) U. Grüneberg, idem, Idem E. Niesenhaus. naar Den Haag, Bezuidenhoutscheweg 50. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria Petronella. d. van P. C. de Bruijn en C. M. de Groot Wilhelmus Hendrikus Petrus, z. van W. H. Dieben en P. C. Varkevisser Bernard Caspar Antonius. z. van C. A. A. Kerckhoff en E. R. J. M. Hoying Maria Cornelia Martha, d. van J. v. Haastrecht en W. M. Schöder Hillechien d. van H. W. van Huizum en H. Klarenberg Aletta Jacoba Maria. d. van J. P. A. Kiebert en A. M. van der Velde Petrus Adrianus, z. van A. J. Slats en J. M. C. van Zon Albertus Jacobus Adrianus. z. van J. W. van der Krogt en J. H. C. M. Beijersbergen. Overleden: Christina van de Velde. 88 jaar, wed. P. v. d Ham Johanna Apo- lonia Overdevest. 33 jaar, ongeh. Cor nells Noordover. 53 jaar. echtgen. van C. Hogewoning Valentlin Egbert van Loe nen 17 jaar. ongeh. Jouke Oosterling, 87 jaar. wedr. van H. in 't Hout Theo- dorus Gerardus Wilhelmus Frederiks. 58 jaar, echtgen. van M. C. Korbeii. Ondertrouwd: N. J. Konijn en H. J. Beijersbergen E. Lebbing en P. M. v, d. Geest J. E. Moltzer en J. A. M. van Mens D. D. Heymans en N. den Hol lander. Getrouwd: D. Dubbeld en A. M. Been. ZEVENHOVEN. In het R.-K. Bondsgebouw gaf de St. Jansclub haar eerste uitvoering in dit sei zoen. Opgevoerd werden de stukken ..Fa milie Schelvisch", „Bekroonde Kaatje" en „Blauw bloed". ALPHEN. Studieclub Chr, Besturenbond opgericht. Door de afd. Alphen van den Chr. Be sturenbond werd in het gebouw „Concor dia" een vergadering gehouden, met als doel te komen tot oprichting van een studieclub. Uitgenoodigd was de heer Jac. van Noort, voorz. van den Chr. Fabr. en Transp. arbeidersbond. De heer A. Groeneveld opende en gaf den inleider het woord. Deze sprak over „Kerk en Sociale nooden". Spr. bracht in herinnering de beteekenisvolle Kerstdagen en gebruikte hiervoor de woorden van den Apostel Petrus „Laat ons drie tabernakelen bouwen". Petrus wilde blijven genieten van het Kerstfeest. Ook degenen, die Kerst feest gevierd hadden, wilden gaarne blij ven genieten. Dit mag niet. De Christen kan niet alleen blijven genieten, maar moet ook arbeiden. Overal moet hij werken, op politiek, zoowel als op sociaal gebied. Dat is niet altijd begrepen, hetgeen spr. aan toonde. Niet alleen moet hervormd worden binnen het verband der kerk. diaconie enz. maar ook naar bulten heeft de Christen een taak te vervullen. Vrede en gerechtig heid moet gepredikt worden op den kansel, op huisbezoek en in jeugdorganisaties. Met dit doel voor oogen, besloot spr., willen wij komen tot oprichting van een studieclub. Na een leerzame bespreking werd een studieclub opgericht met aanvankelijk 47 leden. Als voorzitter werd gekozen de spr. de heer Jac. van Noort en als secr. de heer G. de Graaf. Deze zeeT goed geslaagde avond werd met dankzegging gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren: Hermanus, z. van Pieter van der Breggen en van Maart-je Neeltje Blom Lydia Cornelia, d. van Hendrik Uitten- bogaard en Tonia Adrlana van der Wijn gaard Hermanus, z. van Arle Verhagen en van Jartsje Blanken Geertje Ina. d. van Koos de Jong en van Maartje Sneeuw Johannes Leèndert, z. van Jacob van Vliet en van Dirkje van Eijk Trijntje Hendrika, d. van Arie Couvée en Maria Johanna Schrijver Nicolaas Wilhelmus, z, van Joannes Heemskerk en Joanna Hendrika Bunnik. Gehuwd: Dirk Bevaart 24 j. met Jo hanna van Berkel 23 j. Overleden: Marlnus Stoutjesdijk 65 j„ weduwnaar van Lena Scherpenisse Ber tha Carolina Maria Straub 74 j. Loon der bevolking. Ingekomen van: Hazerswoude G-28, Benjamin Huisjes, boerenknecht Zuid- einde 20 Reeuwijk d'Aumerielaan E-134, Theodorus J. van Leeuwen, slagersknecht, Stations. 10. Vertrokken naar: Nieuwerkerk a. d. IJs- sel, Johan C. Lether en gezin, arb. tele grafist. Stationsweg 6 Zaltbommel A. Robbestr. 10, Maria H. v. d. Wetering, z. beroep, v. Eeghenstr. 5 rood. Jaarvergadering „St. Deus Dedit". Door den R.K. Landarb. bond „St. Deus Dedit" werd de jaarvergadering gehouden. De opening werd verricht door den voorz. den heer A. v. d. Tol, die in bijz. den Gees telijk adviseur verwelkomde. Hte jaarver slag van den penningmeester sloot met een klein nadeelig osaldo. Door de controle commissie was een en ander in goede orde bevonden. In het jaarverslag werd het overlijden gememoreerd van den voorzitter den heer J. v. d. Tol en het hoofdbestuurs lid Dekker. Voorts bleek, dat de afd. met 3 leden was teruggeloopen. De aftr. be stuursleden C. v. Leeuwen en N. v. Schaick werden beiden herkozen. In de controle commissie werd benoemd Jac. de Jong. De geestelijk adviseur wenschte den leden een gelukkig nieuwjaar toe en wekte allen op ijverige propagandisten te zijn van de organisatie. Nadat de voorz. de leden tot een beter bezoek aan de cursusavonden van den Volksbond had opgewekt, volgde sluiting. Goed afgeloopen. In de Emmalaan reed een personenauto bestuurd door den heer J. H. P., uit Am sterdam, komende uit de richting Leiden, toen ter hoogte van de Steenstraat plots een 6-j. zoontje van v. W. den weg over stak. Door krachtig remmen en geheel naar links uit te wijken, wist de bestuurder door een handige manoeuvre het ventje te ontwijken; hij kwam hierbij evenwel in aanrijding met een boom. die afknapte en daarna met een lantaarnpaal. Een en ander bleef dus gelukkig beperkt tot mate- rieele schade. Het afnemen van cokes. Door het geringe afnemen van brand stoffen door de werklooze steuntrekkenden is een wijziging gebracht in de toeslag op de steunregeling voor werkloozen. Werd voorheen den steuntrekkenden de keus ge laten tussohen l'/x HL. cokes of 1 HL. cokes en 35 ct. of een bedrag van f. 1. thans is besloten, dat als toeslag uitslui tend l'/x HL. cokes zal worden verstrekt. Een en ander is noodzakelijk geworden, daar verreweg de meeste steuntrekkenden de voorkeur gaven aan een tpeslag in geld. zoodat van de gasfabriek maar zeer weinig cokes werd afgenomen. Deze regeling geldt niet voor de steuntrekkenden, die zijn aangesloten bij de spaarvereenlgingen der organisaties, welke o.m. het leveren van brandstoffen beoogen. Tweetal Chr. Ger. Kerk. Op het tweetal der Chr. Oer. Kerk al hier zijn geplaatst ds. J. A. Riekel te Delft en ds. N. de Jong te Den Haag- West. BODEGRAVEN. Loop der bevolking. GevestigdJ. Vat en gezin, betonwerker van Zevenhuizen M. v. d. Wacht, z. b van Amsterdam Wed. D. Turkenburg Spinter, z. b.. van Zeist J. Oppe en ge zin, onderwijzer, van Rotterdam A. A. Breuere, z. b-, van Zaandam. Vertrokken: A. van Veen, dienstbode, n. Eindhoven C. Th. M. Moons, dienstbode naar Harmeien M. Smaling, kleermaker naar Laag-Nieuwkoop J. H. R. Verboom molenaar naar Zeist P. G van Rijswijk, leerl. verpl. naar Haarlem, Burgerlijke Stand. Geboren: Pleuntje, dochter van C. v. d. Wel en M- v. d. Kooij Dirk, zoon van H. van Wensveen en C. M. v. d. Veer. Overleden: T. Sanders, 80 jaar. Gevonden: 1 reserve-autowiel met band; 1 sleutel; 1 bruine dameshand schoen en 1 bril. o BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Steven en Maria, z. en d. van C. Hoogendoorn en A. v. Oostrom. Pau lina Elisabeth, d. v. J. Verwoerd en M. v. Eijk Johannes Cornells, z. v. N. v. Ge- meren en E. M. Doesburg. Overleden: Jan Hoogendoorn 85 j. C. van Hoff, wed. van M. de Jong 74 j. M. H. Heemskerk, wed. van H. Oosterwijk 78 j. G. v. d. Kraats, echtg. van K. Ver sluis 62 j. Gedurende de afgeloopen maand werd in de Rijkspostspaarbank te dezer plaatse ingelegd f. 7416.74 en terugbetaald f. 21065.66. Het laatste door het kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 5796. Voor het jaar 1936 zal de armenprak tijk worden waargenomen door dr. P. du Buy. o KOUDEKERK. Door de Herv. Meisjesver. „Martha" werden in het afgeloopen jaar ruim 200 kleedingstukken vervaardigd, waarvan 130 stuks aan behoeftige gezinnen werden uitgereikt en 70 stuks aan de kinderen van de Zondagsschool. De collecte op oudejaar gehouden in de Ned. Herv. Kerk voor emeritus predi kanten bracht op f. 28.17. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Lena Suzanna Johanna d. van H A. van Ingen Schenau en A. M. Wet- selaar. Ondertrouwd: F. C. Los. 36 jaar en J. Stavleu, 33 jaar. Getrouwd: G. Goedhart en A. C. Dem- mendal. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1935 2904 inwoners; op 1 Januari 1936 3011. LEIMUIDEN. Loop der bevolking. Ingekomen: N. Jansen van Ter Aar; J. J. Castelijn en gez. van Leiden; J. M. Knop- perts, van Amsterdam; D. L. van den Oe ver, van Heemstede; A. M. Hartveld, van Nieuwveen; H. P. Th. Pastoor van Herwen en Aerdt; L. van der Maaren, van Haar lemmermeer (Hoofddorp.)A. A. van Woer- kom, van Haarlerfi;^- D. Haasnoot, van Voorschoten: J. Staalman en gezin, van Haarlemmermeer Hoofddorp Vertrokken: W. v. d Hengst en gez., n. Amsterdam; G A. Hulsman, naar Does burg; A. M. Heijdenrijk, n. Nieuwveen; N. A. Straathof en gez naar Hillegom; C. B. de Graaf, n. Nieuwer-AmstelC. Heems kerk, n. Aarlanderveen; Maria de Vos, n. Aalsmeer; P. J. de Vos. n. Woerden: G. H. Osterkamp, n. Amsterdam; N. C. van Heij- ningen, n. Haarlemmermeer; H. P. Boere, n. Noordwijkerhout. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Josephus, z. van L. A. Möllers en A. van Roon. Overleden: A. Horsman, echtgenoote van C. Tukker. Op 31 December 1934 bedroeg de be volking 2085 zielen (1050 m. en 1035 vr.). Op 31 Dcember 1935 2107 (1066 m. en 1041 vr.), een totaal vermeerdering dus van 22 zielen. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geborn: Johanna Maria, d. van J. Dou- ven en J. Aartman; Johannes, z. van J. de Wit en N. Baas; Maria Leonarda Catharine d. van G. Blom en M. de Jong. De opbrengst van den verkoop der weldadigheidszegels bedroeg alhier f 72.22. In Noorden was het f. 40.01, tezamen voor deze gemeente f, 112.23. NIEUWVEEN Loop der Bevolking. Vertrokken: B. Dompeling en gezin, n. Zevenhoven. Ingekomen: J. C. H. Dagevos en gezin, uit Ter Aar; T. Pijper, uit Ter Aar; L. Hoetmer, uit Muiden; J. Vossepoel, uit Dlnteloort; T. A. Vlasveld, uit Den Haag; J. v. Rijn, uit Den Haag; G. B. Dwars, uit Den Haag; P. L. Breg, uit Den Haag; P. C. Hoving, uit N. Amstel. Burgerlijke Stand. Overleden: J. Keizer, oud 74 jaar. Geboren: Hubertus Cornells, z. van S. van Rossenberg en M. Hoogervorst. Ondertrouwd: H. C. Reijnekers en F. Kurkowiak; J. W. Voom (Uithoorn) en W. C. H. v. d. Hoven; J. A. Vianen en M. H. Janmaat; J. Kesting en G. v. Vlijmen (Mij drecht) Het nieuwste ongeval! De jacht op sigarenbandjes, heeft een eigenaardig ongeval veroorzaakt. Eenige jongens zagen onder een zwaar rooster, in het portaal der R.K. Kerk een sigaren bandje liggen. Niets was hun te zwaar en met vereende krachten werd het zware rooster opgetild. G. v. d. B. zou het er wel eens uithalen! Maar vóór hij het zoo zeer begeerde kleinood boven den beganen grond had, lieten de anderen het rooster al vallen, met het volg dat een vingertop werd afgekneld- Dr. Nout moest er na tuurlijk bij te pas komen, om den jongen te verbinden. „Heeft u nog een sigaren bandje. HOLLAND OP ZIJN BEST. De arbeid van de Nederlandsche maatschappij van havenwerken te Nowtsjahr. POSITIE VAN VERTROUWEN (Van onzen reisredacteur). Het landschap van Iran doet denken aan dat van Abessynië, blijkens de illustraties en beschrijvingen. Zoo op het eerste ge zicht schijnen er meer punten van over eenstemming te bestaan. Het klimaat kan er ongemakkelijk rauw zijn, koud in de bergen en heet in de vlakten en dalen. Beide landen, hoe verschillend ook bevolkt, vooral uiteenloopend wat het beschavings peil betreft, hebben een energieken vorst aan het hoofd, die zijn onderdanen tracht op te heffen en daarbij zijn blik op de Europeesche cultuur gericht heeft. Maar terwijl Albessynië ongevraagde hulp van buitenaf krijgt om de moderne beschaving te brengen door middel van vliegtuigbom men en verderf rondzaaiende oorlogstanks, houdt de sjah van Iran het beschavings werk, dat hij zich overigens ook anders voorstelt, zelf in handen, waarbij hij niet dan na zorgvuldig beraad het buitenland toestaat met zijn teohnische hulpmiddelen bij te dragen tot verhooging van het wel vaartspeil zijner bevolking. Iedere vergelijking gaat imank en deze wel in zeer bijzonder mate, want wij willen er hierbij nog eens uitdrukkelijk den na druk op leggen dat het hedendaagsche Iran, zelfs het ouderwetsche Perzië van vorige eeuwen en het 'begin van deze eeuw. iets geheel anders is dan een negerstaat als Abessynië, ondanks het feit, dat de technische ontwikkeling er ver bij de Europeesche ten achter staat.. Het bleek ons ook duidelijk uit het onderhoud, dat wij dezer dagen mochten hebben met den heer H. W. de Voogt, den directeur van het Technisch bureau voor scheepsbouw te Haarlem, die onlangs is teruggekomen van een reis naar dit voor velen onbekende land en ons het een en ander van zijn bevindingen heeft verteld. In ons vorig artikel hebben wij er op gewezen, dat de regeering van Iran zeer weinig op bultenlandsche inmenging ge steld is en niet dan na grondige overwe gingen vreemdelingen gelegenheid geeft hun arbeid in dienst te stellen van het reusachtige opbouwingswerk, dat sjah Reza Khan Pahlevi zich na zijn troons bestijging tot doel heeft gekozen. Daarom is het ook zoo belachelijk, zoo deelde de heer De Voogt ons mede. dat na de eerste berichten over de plannen voor het Jacht van den sjah enkele avonturiers naar Teheran hebben geschreven om een plaatsje bij de bemanning en dat anderen op weer andere wijze zich trachten in te dringen, in de meerüng, dat in Iran werk en rijkdom voor het grijpen liggen. Afgezien van het feit, dat al deze moeite tever- geefscih is, moet dit toch ook een zeer zon derlingen indruk maken op de Iraansche regeering. hetgeen aan de positie van de daar werkende Nederlanders geenszins ten goede moet komen. Met Nederland heeft Perzië oude relaties. De firma Enschedé te Haarlem drukt reeds lang de postzegels voor de re geering te Teheran en men kende er dus onze landgenooten als degelijke en cor recte leveranciers. De Nederlandsche maatschappij voor havenwerken heeft nu ook het vertrouwen van de regeering we ten te wekken en men stelt er alles in het werk om zich dit vertrouwen waardig te maken. De Oosterling is achterdochtig, doch hecht zich aan den anderen kant sterk aan iemand, die getoond heeft met goede bedoelingen bezield te zijn. Het feit nu, dat men in Iran ook het liefst te doen heeft met kleine naties, die geen politieke bedoelingen hebben, is onzen langenooten ook gunstig geweest. Naast de Deensch- Zweedsche maatschappij, die de spoorlijn Nowtsjahr-Bendersjah aanlegt, en de Bel gische onderneming, aan wie de aanleg van een wegennet is opgedragen, neemt de Nederlandsche maatschappij voor ha venwerken er een belangrijke positie in, misschien wel de belangrijkste van alle buitenlandsche ondernemingen. Het is natuurlijk geen wonder, dat men Nederlanders als waterbouwkundigen heeft gekozen. In Nowtsjahr is een heele Hollandsche kolonie, waar ook eenige jonge ingenieurs-vrouwtjes het Wester- sche comfort hebben opgeofferd, om er gezelligheid te brengen. Wat daar in Nowtsjahr te zien is, aldus de heer De Voogt, is wel Holland op zijn best. Er wordt onverdroten gearbeid in groote eensgezindheid en met een reusachtig doorzettingsvermogen. De omstandighe den. waaronder gewerkt moet worden, zijn zwaar, vooral wegens de vele ziekten die daar de Europeanen bedreigen. Ook commercieel schijnt er groot risico aan het werk verbonden te zijn, maar men zet er de tanden op elkaar en men heeft ten minste nu na eenige jaren van groote krachtsinspanning de voldoening, dat de arbeid gewaardeerd wordt. De haven van Nowtsjahr zal geheel Ne- derlandsch fabrikaat zijn. Men is er nog lang niet gereed en daarna staan wellicht nog andere havenwerken op het program zooals die te Bendersjah aan de Zuid kust, waar eveneens een nieuwe stad ge sticht wordt, die een nieuwe haven krijgt. De Iraniërs hebben gezien, dat de Ne derlanders wat kunnen en meer en meer begint men hun toe te vertrouwen. Dat is begonnen met den aanleg van een straat, die zoo glad en zoo puik werd, als men in an nog nimmer gewend was. Eenigen tijd later moest in Nowtsjahr een zieken huis worden gebouwd, overeenkomstig de plannen van den shah, die zijn land met het oprichten van hospitalen een betere medische verzorging wil geven. Op het ge bied van gebouwen hebben de onderdanen van den shah nog maar een gebrekkige ondervinding en dit nieuwe ziekenhuis werd geen meesterwerk. Toen het de re geering niet naar den zin ging, werd de bouw aan de Nederlanders opgedragen, die er maar eenige maanden tijd voor kregen. Binnen den vastgestelden termijn kwam het groote bouwwerk, geheel naar Neder- landsch ontwerp, tot stand en het wekte alom groote bewondering. Nadat onze landgenooten ook nog eens een brug hadden gebouwd van een voor Iraansche begrippen fantastische hecht heid, heeft de regeering eveneens de stads- bouw gedeeltelijk aan de Nederlandsche maatschappij opgedragen. Er is een apar te afdeeling voor gesticht, die in Nowts jahr een flink arbeidsveld vindt. Er zit vooruitgang in. De zijdecultuur daar ter plaatse zal binnenkort een nieuw centrum krijgen door de stichting van een zijdefa- briek, welke de Belgen er bouwen. Maar ook op ander gebied weet men de Euro peesche cultuur te waardeeren. Een Ne- derlandsch arts werd naar Iran geroepen om er de bestrijding der tropische ziekten, speciaal aan de kust van de Kaspische Zee, ter hand te nemen. Verder worden er irrigatiewerken aangelegd, om de vruchtbaarheid van het land te verhoo- gen. Alles wordt er met koortsachtige haast aangepakt en de' regeering houdt van opschieten. Het nieuwe luxe Jacht voor den shah moet in September gele verd worden. Het wordt in Nederland ge bouwd, maar hoe komt het in de Kaspi sche Zee? Daartoe verleent Rusland zijn medewerking. Het zal nJ. naar Leningrad worden gebracht en vandaar door het Maria-kanalenstelsel naar de Wolga. Die kanalen hebben evenwel een te geringe diepte en nu bouwt men een soort dok om het schip heen, waarmee het als vroe ger hier te lande de scheepsltameelen, die de zeeschepen over de ondiepten van Pampus naar Amsterdam moesten bren gen omhoog wordt getild. Het dok is later nog voor kleinere schepen als repa ratie-inrichting te gebruiken. Alles is vooraf berekend en met veel passen en meten kan men er komen. Ja, laat zoo iets maar aan de Nederlanders over! TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Johanna, dochter van J. Visser en G. van Smoorenburg Theo dora Alida, dochter van C. J. v. d. Boo gaard en A. C. Markman Cornelis Hen- ricus, zoon van J. C. Krofl en M- A. van Schie Gerardus Hendrikus, zoon van Joh. Pieterse en C. Kleyn Gerritje Jansje, dochter van G. Reyngoud en E. Ambagtsheer. Overleden: J. Iieyzer, 74 jaar M. S. Roling, wed. van G- J. Vork. Loop der Bevolking over 1935. Vermeerdering: geboren 63 mannen en 62 vrouwen; gevestigd 34 m. en 56 vr. To tale toename 215. Vermindering: overle den: 23 m. en 13 vr. Vertrokken 64 m. en 83 vr. Totale afname 183. Bevolking toe genomen in 1935 met 10 m. en 22 vr-, dus met 32 personen. Op 1 Jan. 1935 bestond de bevolking uit 2079 m. en 1956 vr., en op 1 Januari 1936 uit 2089 m. en 1978 vr., zoodat het inwonersgetal van 4035 op 4067 is gestegen. o WADDINXVEEN. In de druk bezochte vergadering van ingelanden van den polder Bloemendaal, is onder leiding van den dijkgraaf, den heer J. G. Herfst, besloten, de sluis van den polder, aan de Spoorstraat te Gouda, over te dragen aan de gemeente Gouda. Aan het postkantoor werd gedurende de maand December 1.1. ingelegd f. 5140.82 en terugbetaald f. 4529-98. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4200. De landbouwer P. O. had het ongeluk met paard en wagen in de Noordeinder- vaart te geraken. Gelukkig werd het hulp geroep van den bestuurder door de om wonenden opgemerkt. Deze mochten het genoegen smaken, met veel moeite het een en ander op het droge te brengen, zoodat dit, ongeval alleen met materieele schade afliep. De burgemeester is van zijn verlof weergekeerd en heeft zijn ambtsbezighe den hervat. In de Ned. Herv. Kerk werd in de tweede helft van December 1.1. gecollec teerd voor de diaconie f- 224.95, voor de kerk f. 216.42: de busjes voor de verwar ming en de vrije zitplaatsen bevatten f. 42. De collecte voor de emeriti pred. wed. en weezen bracht f. 42.37 op. WOUBRUGGE. Loop der Bevolking. Ingekomen, uit Rijnsburg, J. van Vliet, A. No. 108- Vertrokken: D. Douwes, naar Noordwijk, Zwarteweg 20 G. L. Boer, naar den Haag, Lange Houtstraat 9 A. A. Bon tenbal, naar Alphen. Hoofdstraat 36 H. W. Waardenburg en gezin, naar Streef kerk, Ned. Herv. pastorie J C. Grandia naar Zoetermeer J. Verkade, naar Zwammerdam, Brugstraat 33 J. E. H. Staffelen, naar Hazerswoude. Rijndijk 259 P. M. van Veen, naar Roelofarenüsveen B. No. 19 S. Schellingerhout, naar Kou dekerk A- J. van der Voorn, n. 's-Her- togenbosch, M. J. M. Klooster S- Kuperus naar Franekeradeel. Aan het verslag van den chef-brug wachter aan de brug over de Woudwate ring ontleenen wij o.m., dat de brug ge durende 1935 werd geopend voor het door laten van 20656 vaartuigen. Gedurende den dagdienst passeerden hiervan 16361 vaartuigen de brug en gedurende den nachtdienst, gerekend van 10 uur 's av. en 5 uur 's morgens, was dit aantal 4295. Onder deze getallen waren 57 zeeschepen. Het verkeer te water door de Woudwate ring, welke deel uitmaakt van de vaart RotterdamAmsterdam, neemt jaarlijks toe- Door den veeartsenijkundigen dienst is de besmettelijke veeziekte „schurft" ge constateerd onder de paarden van den veehouder V. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in het faillis sement van den landbouwer P. N. Winters te Hooemade. Deze lijst telt 15 crediteuren met een totaal passief van f.37 034.43 waarvan preferent f. 18.129.72. De baten ziin nog niet volledig bekend. B—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7