STILSTAND. Oriëntalisten vergaderen in de Sleutelstad. Dinsdag 7 januari 1936 76ste Jaargang No. 23246 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. De Haanstra-school. Door den regenval en het feit dat de Abessijnen hun Kerstfeest vieren liggen aan het front de werkzaamheden vrijwel stil. Achter de schermen is wel eenige politieke actie merkbaar, doch tot uiting komt dit vooralsnog niet. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar •agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere Advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling (Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden 'yan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven >*10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1*507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: ,Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week Ï71Tf. 0.18 Franco per post t. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. EEN PRACHTIG BEWIJS VAN WAT PARTICULIER INITIATIEF VERMAG. DE OFFIC1ËELE OPENING. Voor de tweede maal binnen den tijd van een halt jaar is een nieuwe uitbreiding in gebruik genomen van de Kweekschool voor Bewaarschoolonderwijzeressen aan het Rapenburg, ditmaal in den vorm van een nieuwe kleuterschool, welke is onderge bracht in een drietal lokalen der voorma lige lagere school in de Heerenstraat. De plechtigheid werd behalve door het •bestuur van de Ver. tot opleiding van be waarschoolonderwijzeressen, het onderwij zend personeel en vele ouders o.a. bijge woond door de heeren mr. A. F. L. M. Tepe. wethouder van Onderwijs, J. Baak, inspec teur bij het L. O.; H. A. Vriend, gemeente lijk inspecteur bij het onderwijs; Ir. A. M. de Blauw, directeur van Gemeentewerken; P. A. Hibma, oud-hoofd eener school; F. H. M. Bloemink, hoofd der Centr. School voor het 7de en 8ste leerjaar; H. van Sloo- ten Jr., directeur der Gem. Kweekschool; A. L. Boot, voorz. der Plaatselijke School commissie. mej. Ingeneeger, oud-hoofd eener openbare bewaarschool en nog vele anderen. De voorzitter der voornoemde vereeni- ging, de heer J. Verwer, heette allen wel kom en wees op de tweeledige taak eener leerschool: eenerzijds voor de practische opleiding en anderzijds teneinde in een bepaalde stadswijk te voorzien in de be hoefte aan neutraal bewaarschoolonder- wijs. De school aan het Rapenburg, berekend op 90 kinderen, was reeds vele jaren te klein en het bestuur ziet dan ook allang uit naar uitbreiding. Wanneer daartoe ter plaatse was overgegaan, zou de school in het tweede deel van haar doelstelling Zijn te kort geschoten. Om die reden bleek de •beste oplossing te zijn gelegen in de vesti ging van een filiaal. Reeds in 1931 verzocht het bestuur aan het gemeentebestuur de beschikking te mogen krijgen over de HeerenStraatsohool. Dit verzoek werd tenslotte van de hand gewezen. Waar de geldmiddelen de exploi tatie van een school op eigen risico niet toelieten werd een beroep om moreelen en financieelen steun gedaan op het Fonds tot instandhouding van de Haanstra-be waarschool, een stichting, welke zich blij kens artikel 2 harer statuten, ten doel stelt: „het instandhouden der Haanstra- school en eventueel meerdere op te richten kleuterscholen". De exploitatie werd opge dragen aan de Ver. tot opleiding van Bewaarschoolonderwijzeressen. In September richtte het bestuur tot den gemeenteraad een verzoek om een drietal lokalen te mogen huren en daarin voor eigen rekening een kleuterschool te exploiteeren. DE GEMEENTE LEIDEN EN HET WERKFONDS. De gemeenteraad keurde dit goed, waar na Gemeentewerken voor een smaakvolle en degelijke restauratie zorg droeg. Thans kan de exploitatie een aanvang nemen. Daarvoor is echter veel geld noo- dig. Spr. hoopt, dat het besluit van den gemeenteraad om geen subsidie te verlee- nen aan bewaarscholen, welke na 1 Jan. 1933 zijn opgericht, niet al te lang meer van kracht zal blijven en hij deed een be roep op de ouders om door het betalen van meer dan het minimum-schoolgeld of toe te treden als donateur tot het Fonds de exploitatie mogelijk te maken. Na allen te hebben bedankt, die bij de totstandkoming dezer school hebben mede gewerkt, eindigde de heer Verwer met den wensch. dat het hier te geven onderwijs zal bijdragen tot de vorming van vele ferme kerels en flinke vrouwen. De directrice der Kweekschool, mej. D. Voltman wenschte mej. Bakker geluk met haar benoeming tot hoofd der nieuwe school en sprak haar vertrouwen in en beste wenschen uit voor een prettige sa menwerking van allen, die bij deze school betrokken zijn. Wethouder mr. A. F. L. M. Tepe. hierna het woord voerende, wees erop, hoe de raad, toen hij in 1931 zijn standpunt vast stelde ten opzichte der gemeentelijke be moeiing met het bewaarschoolonderwijs, niet heeft kunnen voorzien, dat de conse quenties zich slechts overzoo korten tijd zouden uitstrekken. De algemeene economische toestand noodzaakte tot eenige beperking der ge meentelijke uitgaven en zoo ontstond de verordening, waarvan de heer Verwer sprak en waarvan het gevolg is geweest, dat ver schillende wijken langer van bewaarschool- onderwijs verstoken zijn gebleven dan anders h8t geval zou zijn geweest. Het gemeentebestuur is u. aldus spr., grooten dank verschuldigd voor het feit, dat gij uw initiatief van 1931 hebt door gezet ondanks de zekerheid, dat het ge meentebestuur hier niet kon en mocht subsidieeren. De totstandkoming dezer school vormt het bewijs, dat de zaak van het neutraal bewaarschoolonderwijs velen ter harte gaat; de daarvoor gebrachte offers zullen de liefde voor de school nog versterken. Spr. eindigde met den wensch, dat deze school een weldaad moge bewijzen aan de buigerij. De inspecteur voor het L. O., de heer J. Baak stelde vooral de positieve beteekenis van neutraal onderwijs in het licht. Die neutraliteit beteekent geenszins een afsnij ding van ethische gevoelens; integendeel, een der hoofdpijlers is de groote liefde tot het kind. Spr. wenschte het bestuur van harte ge luk met hetgeen hier is bereikt. De heer H. van Slooten Jr., sprekende als voorzitter van het Fonds tot instandhou ding der Haanstra-school, zeide, dat het bestuur van dat fonds is samengesteld uit Leidsche vertegenwoordigers van het N.O.G., den Bond van Ned. Onderwijzers, de Ver. van Hoofden van Scholen, Volks onderwijs en de Mij. tot Nut van 't Alge meen. Dit bestuur was ten volle overtuigd van de noodzakelijkheid van een bewaar school in dit stadsgedeelte en het wist evenzeer, dat een school onder toezicht van de Ver. tot opleiding van Bewaarschool onderwijzeressen een goede bewaarschool zou zijn. Daarom heeft het gaarne zijn krachten aan dit doel gegeven, waarbij dankbaar gebruik werd gemaakt van den steun van den Centralen Ouderraad. Spr. deed tenslotte een beroep op allen om het uit particulier initiatief gesproten werk ook in de toekomst te blijven steunen. Tot besluit werd nog het woord gevoerd door het nieuwe schoolhoofd., mej. Bakker, die mede namens de beide onderwijzeres sen, mej. Janzen en mej. Susan, dankte voor de tot dusverre ondervonden prettige medewerking. Zij gaf de verzekering, dat allen ernaar zullen streven de school voor de kinderen tot een tweede tehuis te maken, geheel in den geest van hem, die altijd open stond voor alles, wat in het belang van het kind was. den vader van het bewaarschoolonder wijs hier te lande, den grooten Haanstra. Nadat een verversching was aangeboden, werden de gasten in de gelegenheid gesteld de drie gezellig ingerichte kleuterklassen te bezichtigen. Het alhier gevestigde Werkloozen Strijd Comité heeft een protest gericht tot den Duitschen gezant in den Haag be treffende de arrestaties van 364 vakver- eenigingsleiders in het Wüppertal en het verdere verloop voor het Volksgericht. Foto H. Jonker, Leiden. VERSCHILLENDE GROOTE OPENBARE WERKEN WORDEN BINNENKORT UITGEVOERD. Naar wij vernemen is dezer dagen over eenstemming bereikt tusschen het bestuur van 't Werkfonds en 't gemeentebestuur van Leiden, waardoor het mogelijk is ge worden, dat binnen zeer korten tijd ver schillende belangrijke openbare werken in uitvoering worden gebracht. Als de voornaamste hiervan vermelden wij de vervanging van de Haagbrug (de draaibrug over het Rijn- en Schiekanaal) door een vaste brug, welke aanmerkelijk breeder zal zijn dan de bestaande. Teneinde de scheepvaart ongehinderd te kunnen laten passeeren moet het weg dek uit den aard der zaak aanmerkelijk omhoog worden gebracht, waartoe aan weerszijden van de brug glooiende afrit ten zijn geprojecteerd. Met de bewoners van de aanliggende perceelen, waarvan de benedenverdieping belangrijk lager dan 't wegdek komt te liggen, is bereids overeen stemming bereikt. In verband met een en ander zal ook de (vaste) Wittepoortsbrug aanzienlijk worden verbreed. Met dit werk is een uitgave gemoeid van rond f. 100.000. Voorts zijn binnenkort voorstellen te verwachten betreffende het bouwen van een zuiverings-installatie van het riool water aan de Slaaghsloot, hetgeen een uitgave van ongeveer f. 200.000 zal vorde ren. Ook zal de z.g. Neksluisbrug, de hooge brug in den Witte Singel nabij de Jan van Goyenkade worden vernieuwd. Bovendien zal voortgang worden ge maakt met het leggen van een stamriool in den Witte Singel, hetgeen gepaard zal gaan met het verbreeden en asfalteeren van dien singel, terwijl tenslotte hetzelfde staat te gebeuren ten aanzien van het gedeelte Haarlemmerweg, gelegen tusschen de Musschenbrcekstraat en den spoorweg overgang nabij de Vuurwerkfabriek der firma Kat. OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND, De deelnemers aan het 8ste congres van het Oostersch Genootschap in Nederland, dat gisteren, vandaag en morgen hier ter stede wordt gehouden, - Zittend op de voorste rij v. 1. n. r. de heeren prof. dr. E. Herzfeld, prof. dr. E. Littmann, prof. dr. J. Ph. Vogel en prof. dr. C. Snouck Hurgronje. Sectievergaderingen. De tweede dag van het achtste congres werd grootendeels in beslag genomen door sectievergaderingen. In de Voor-Aziatische sectie sprak de heer B. A. van Proosdij (Leiden) over „Parallele trekken in de gedichten van Ho merus en de hymnisch-epische stijl in Babylon", prof. dr. F. M. Böhl (Leiden) over „De 50 namen van Marduk", dr. A. de Buck (Leiden) over „Een merkwaardige passage in de Coffin-texts" en dr. W. D van Wijngaarden (Leiden) over „De zoo genaamde beeldengroep van Mert-tefs in het Rijksmuseum van Oudheden alhier, In de middagvergadering behandelde prof. dr. A. Abel (Brussel) „Het geschrift ter weerlegging van de drie christelijke sekten door Abu Isa al-Warrag"; dr. P. W. Wittek (Brussel) sprak over de Byzan- tijnsch-Seldschukische betrekkingen; prof. dr. J. L. Palache (Amsterdam) over de be teekenis van de muis in I Sam. 6 en ds. Th. C. Vriezen (Den Haag) over „De boom der kennis des goeds en des kwaads". In de Indisoh-Indonesische sectie wer den voordrachten gehouden door den heer R. A. Kern (Leiden) over „Een vroeg be oefenaar van het Javaansch"; door prof. dr. J. Gonda (Utrecht) over „Iets over Vivatoadhyaya van het Kausikasutra"; door prof. dr. Ph. S. van Ronkel (Leiden) „Over de telwoorden „acht" en „negen" in de Indonesische talen" en door prof. dr. J. J. L. Duyvendak (Leiden) over „Recente archaeologtsche vondsten in An-Yang". In de namiddagbijeenkomst werd nog het woord gevoerd door prof. dr. J. Rahder (Leiden) over „De centra van historisch en philolog-isch onderzoek In Japan"; door dr. A. Zieseniss (Hamburg) over „Slokan- tara und Wratisasa, zwei altjavanische Dharmasastras"; door den heer J. Duches ne (Luik) over ,,Le sens du mot isira- en védique" en door prof. dr. C. C. Berg (Lei den) over „Eenige opmerkingen over den dood en de bijzetting van Koning Krtana- gana". CHRISTELIJKE FRÖBELSCHOOL AAN DE HEERENSTRAAT. Installatie personeel en officieelc opening Gisteravond is in het gymnastieklokaal van de school aan de Stadhouderslaan het personeel van de nieuwe Fröbelschool aan de Heerenstraat, opgericht door de Vereenlging voor Christelijke Fröbel scholen, geïnstalleerd; tevens had de opening dezer school plaats. Na het zingen van Psalm 75 1 en het uitspreken van een gebed, nam de heer T. S. Goslinga, voorzitter der vereeniging, het woord. Allereerst heette spr. de aan wezigen en speciaal de heer H. A. Vriend, inspecteur bij het onderwijs. J, Zuidmeer, voorzitter van den bond van Chr. Bewaar scholen in Nederland, en ds. W. Bouwman hartelijk welkom. Vervolgens schetste de heer Goslinga den jaren langen strijd, dien het bestuur gevoerd heeft, om tot de stichting der school te kunnen geraken. Reeds in 1928 werd het besluit tot de oprichting ge nomen. Toentertijd had men het plan een geheel nieuwe school te stichten. De on derhandelingen met het gemeentebestuur BINNENLAND. Mechanisatie in de sigaren-industrie; de regeering treft maatregelen voor de eerstvolgende drie jaar. (3e Blad). Met de Nederlandsche ambulance naar Ethiopië. (3e Blad). Zwendel met premie-obligaties te Den Haag. (Gemengd, 3e Blad). Auto met 7 inzittenden te Leeuwarden op spoorbaan gereden; twee ernstig ge wonden. (Gemengd, 3e Blad). Het Fransche voetbalelftal voor den wedstrijd tegen Nederland samengesteld. (Sport, 3e Blad). De 5e dampartij om het wereldkam pioenschap is remise geworden. (Sport, 3e Blad). Binnenkort is een gewijzigde teeltrege ling voor late aardappelen, oogst 1936, te wachten (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Stilstand aan het front. (3e en le Blad). President Roosevelt licht de begrooting toe. (Buitenland, 4e Blad). Nieuwe tegenslag voor Amerika's presi dent door afwijzing van zijn landbouw politiek. (Buitenland, 4e Blad). Eden gekozen tot voorzitter der Vloot- conferentie. (Buitenland, 4e Blad). Een nieuw schandaal in Frankrijk. (Bui tenland, 4e Blad). Maatregelen van Moskou tegen Torgler, Popof en Tanef. (Buitenland, 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. verliepen echter niet vlot. Daarna werd in de wet, waarin openbaar en bijzonder onderwijs werden gelijkgesteld, het z.g. stopartikeltje ingelascht en hiermede de kans op subsidie ontnomen. In 1933 werd besloten een niet gesubsidieerde bewaar school te stichten. Tenslotte stelde het gemeentebestuur in 1934 3 lokalen van de voormalige openbare school in de Heeren straat ter beschikking van het bestuur. Vervolgens stelde spr. de vraag: „Waar om moeten er Christelijke Fröbelscholen zijn?" Velen meenen, dat het absoluut fout is om de kinderen reeds zoo jong te ver- deelen, maar wij, aldus spr., zijn de mee ning toegedaan, dat de naam van Jezus Christus zoowel in school als huisgezin gehoord moet worden. Daarna dankte spr. namens het bestuur allen, die hun medewerking aan de op richting der school hadden verleend. In het bijzonder dankte spr. voor den gelde- lijken steun van den dameskring „Clara Dozy". Tenslotte richtte spr. zich tot mej. Janson, hoofd der school en de dames Baxhoven en Mulder, die als onderwij zeressen aan de school verbonden zullen zijn. Spr. wees hen op de moeilijke taak, die zij aanvaard hadden en wenschte hun Gods hulp en de noodige kracht toe. Na mens het bestuur verklaarde spr. het per soneel der Prinses Julianaschool voor ge ïnstalleerd en verzocht de aanwezigen hun het bekende gezang: Dat 's Heeren zegen op u daal, te willen toezingen. Hierna dankte mej. Janson voor de vriendelijke tot haar en haar helpsters gerichte woorden. Ze sprak den wensch uit, dat tusschen het personeel der school, het bestuur en de ouders altijd een goede verstandhouding moge heerschen. In de hierna volgende pauze werden eenige ververschingen aangeboden. Vervolgens werd gelegenheid gegeven tot het uitspreken van gelukwenschen. Hiervan werd een zeer druk gebruik ge maakt. Achtereenvolgens voerden het woord: de heeren H. A. Vriend namens het college van B. en W.; J. Zuidman na mens de Vereeniging van Chr. Bewaar scholen in Nederland, Mulder, namens de Geref. Schoolvereeniging, Bakema namens het personeel der Geref. Scholen in Lei den, mej. Van der Ende, hoofd van een bewaarschool te Rotterdam, mej. De Rave hoofd der bewaarschool Heerensingel en presidente van den dameskring „Clara Dozy", en de heeren Van Kapel, secretaris der schoolvereeniging Oude Rijn en Boek kooi. Allen spraken de beste wenschen uit voor de jonge Prinses Juliana-Fröbel- school. Na het zingen van eenige verzen van psalm 99 en het Wilhelmus, sprak ds. Bouwman een dankgebed uit. Hierna sloot de voorzitter met een dank woord deze vergadering. Vervolgens was er gelegenheid om de nieuwe schoollokalen, 3 in getal, te be zichtigen. We zijn ervan overtuigd, dat de kleuters zich in deze gezellige en vrien delijke omgeving geheel en al op hun ge mak zullen voelen. Zonder twijfel zal de stichting van deze school door vele ouders in deze wijk op prijs gesteld worden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1