Weer een Italiaansche aanval op een Ambulance. EEfl^PORD KOFFIE 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 6 Januari 1936 Vierde Blad No. 23245 RECHTZAKEN. ABESSYNIË DOET EEN NIEUW BEROEP OP DEN VOLKENBOND. De Oorlog in Oost-Afrika. Afscheid van Ds. Dr. Nauta. ——O RECLAME- 6707 GRATIS Filialen gevestigd: LEIDEN, Haarlemmerstraat 65, Oriftstraat 38, Heerenstraat 43 Lundstroem inderdaad gedood. Het bestuur van het Zweedsche Roode Krats heeft gisteravond de bevestiging ontvangen, dat de Zweedsche verpleger Gunnar Lundstroem aan zijn verwondin gen die hil obliep bij het bombardement van de Zweedsche ambulance te Abessy- nië. is overleden. Naar thans blijkt ztin de Zweedsche slachtoffers van het bombardement van de ambulance de verpleger Lundstroem, die gedood werd. de chef van de ambu lance. dr. Hylander. die gewond werd en de verpleger Lundgren die eveneens werd gewond. Dr. Eric Smith zou ook gewond ziin. Aan de Engelsche bladen wordt nog ge meld. dat dr. Hylander verklaarde, dat twee patiënten die op de operatietafel lagen op slag gedood werden. Er werden in het geheel 28 patiënten en ongeveer 50 ■helpers bli den aanval gedood. De dood van Lundstroem heeft de open bare meening van Zweden nog meer ver bitterd. dan zij sedert den Italiaanschen ■luchtaanval bli Dolo reeds was. ..Allehanda" oppert de mogelijkheid, dat de aanval zal leiden tot een actie van Frankrijk. Engeland en de Ver. Staten. Het blad voegt er aan toe. dat dit de laatste nagel aan de doodkist zal blijken te zijn van Mussolini's droomen van een imperium. „Ostgotlands Folkblat" verklaart, dat man zich niet erover behoeft te verwon deren. wanneer het incident leidt tot den val van het fascistische regime en het eiiWe van Xtalië's oorlogspolitiek. Nieuwe aanval op ambulance. De Abessü-nsche regeering heeft een communiqué gepubliceerd volgens hetwelk viif Italiaansche vliegtuigen bommen heb ben laten vallen op de Egyptische ambu lance. die op ongeveer anderhalve kilo meter afstand van Daggaboer was gelegen. De ambulance werd goeddeels vernield, er zijn echter geen slachtoffers te betreu ren. De ambulance van Daggaboer stond tot voor eenigen tijd onder leiding van den Amerikaanschen dokter Hoekman, die bii het uitgraven van een bom te Dagga boer om het leven gekomen is. De Roode Kruispost lag op vrij grooten afstand van de Abessünsche troepen. De Italianen lieten eerst bommen vallen en schoten vervolgens met hun mitrailleurs. Er 'bevonden zich twee Britsche artsen bü de ambulance. De Egyptische minister president die zeer getroffen was, toen hü vernam dat de Egyptische Roode Kruis-afdeellng te Daggaboer was gebombardeerd, zond on middellijk een telegram aan den Egypti- schen consul te Addis Abeba, waarin hij om nadere bijzonderheden vroeg. In zijn antwoord bevestigde de consul het bom bardement en de aangerichte schade. De Koptische patriarch heeft bij den Volken bond geprotesteerd terwyl de Egyptische minister-president voornemens is bü de Italiaansche regeering te protesteeren. Abcssijnsche nota aan den Volkenbond. De Abessünsche regeering heeft een nota gericht tot den Volkenbond, waarin zü er aan herinnert reeds bü verscheidene gele genheden telegrammen aan den Volken bond te hebben gezonden naar aanleiding van de talrijke schendingen van het oor logsrecht door de Italianen. De Abessünsche regeering dringt er met nadruk op aan dat bevoegde instanties van den Volkenbond tusschenbeide komen. Zü vraagt om een onderzoek en is van meening dat de commissie van dertien be voegd is dit onderzoek te doen geschieden volgens de art. 3, 4 en 11 van het Pact. De Nederl. ambulance naar Dessie. De Zweedsche consul te Addis Abeba heeft van Prins Karei van Zweden een telegram ontvangen, waarin deze mede deelt, dat honderden Zweden bij 't Roode Kruis wenschen te worden ingedeeld, om de gewonde Abessünsche krügers te hel pen. De Nederlandsche Ambulance, waarbij zich zes artsen bevinden, staat op het punt Addis Abeba te verlaten om naar Dessie te vertrekken. Ambulances uit Finland en Noorwegen worden nog verwacht, alsmede een Britsch detachement van de grens van Soedan. Alle thans in Abessynië verblüvende detachementen verwachten versterking. Steun aan den Volkenbond. In alle Zweedsche kerken is gisteren door de geestelüken een boodschap voor gelezen van den aartsbisschop van Upsala, mgr. Eidem. waarin deze er aan herinnert, dat de Christenplicht niet alleen solidari teit voorschrüft tusschen de menschen onderling, maar ook tusschen de volkeren. De aartsbisschop roept de geloovigen op, trouw mede te werken aan de versterking van de internationale orde en van den Volkenbond, die met de bescherming de zer orde belast is. De leider van de Evangelische Vrije kerk in Engeland dr. Berry deelde te Croydon mede. dat de katholieke kerk heeft gewei gerd deel te nemen aan den vredesoproep van de protestantsche aartsbisschoppen, ■welke gisteren in vele Engelsche kerken is voorgelezen. Men heeft den Paus niet alleen uitge- noodigd mede te werken, doch hem zelf de leiding aangeboden. De Paus heeft dit echter afgewezen en verklaarde dat hü zün opvatting reeds voldoende duidelük uiteen heeft gezet. Van 't front. Van 't front is weinig nieuws. Officieel wordt uit Ro ne medegedeeld, dat twee Italiaansche vliegers bü een vlucht over het Kafip -gebiei in het Noord-Westen van Abessynië nabij de grens van den Soe- De boodschap van president Roosevelt. - Commentaar van dc Osservatore Romano. Verminking van Italiaansche soldaten? i Speciale News-Chronicle-A.N.P.-dlenst) ROME, Zondagavond. President Roosevelt's Boodschap is in Italië met een üzig stilzwügen begroet, zoowel door de pers als in officieele krin gen. Het eenlge blad, dat commentaar geeft, is het Pauselük blad, de Osservatore Romano, dat er zich pesimistisch over uit laat. Daar het overzicht van de redevoe ring verkort werd weergegeven en alle minder welkome zinnen er uit waren ge schrapt, gaat het Italiaansche volk, dat gewend is aan stormachtige en hevige commentaren van den Duce, er schouder ophalend aan voorbij. In gezaghebbende kringen verneemt men. dat de boodschap van president Roosevelt geen slechten in druk heeft gemaakt; men had, integendeel, een krachtiger aantal maatregelen van hem verwacht. Aan den anderen kant wijst men er op, dat de volledige tekst nog steeds niet bekend is. zoodat het commentaar niet zoo zeer op feiten als wel op gissingen berust. En wat Italië erg hindert, is het sUjf- koppig niet willen begrüpen van de zaak, waarvoor Italië vecht, en het gebrek aan commentaren in het buitenland op de gruweldaden, waarvan Abessynië wordt be schuldigd. Men is van meening, dat, indien het buitenland voortgaat met critiek op Italië uit te oefenen, meer Abesijnsche gruwel daden gepubliceerd zullen worden, die de Italiaansche regeering tot nu toe geheim heeft gehouden, om de Italiaansche vrou wen niet te verontrusten, daar men bang is, dat het openbaar maken van de bar- baarsche verminkingen van Italiaansche soldaten een demoraliseerenden invloed op de bevolking zou kunnen hebben en tot een heftige anti-oorlogsstemming zou kunnen leiden. Inmiddels is de perscampagne tegen Engeland weer ingezet. De campagne voor strengere strijdmethoden tegenover Abes synië is tüdelük stopgezet en vandaag is Engeland weer het meest geliefde object, speciaal in verband met de actie aan den kant van Kenya. Gayde is eveneens zeer slecht te spreken en dringt in zijn blad op Italië's uittreden uit den Volkenbond aan: De atmosfeer te Genève is onverdraaglijk voor Italië. Van alle kanten wordt gevraagd, waarom het dit instituut niet verlaat, doch het ant woord luidt, dat Italië lid zal blüven, zoo lang het de kracht heeft weerstand te bie den en zoodoende te verhinderen, dat de verwikkelde toestand in Europa, die door het Italiaansch-Abessünsch conflict is ontstaan, niet nog verwarder wordt. Maar er is een grens aan allen weerstand en alles drijft Italië op het oogenblik naar die grens. 'Copyright News Chronicle-A.N.P.). dan zijn neergeschoten en gedood Volgens een officieele statistiek zün van 1 Januari 1935 tot 31 December 1935 van de Italiaansche strüdkrachten in Oost- Afrika 390 officieren, onder-officieren en minderen gedood en worden 14 militairen vermist. In hetzelfde tüdvak zün 259 arbeiders tengevolge van ongelukken of ziekte om het leven gekomen. In 1935 zün 61.000 arbeiders uit Italië in Oost-Afrika aangekomen, van wie de meesten in Erithrea. 11.338 arbeiders zün naar Italië terug gekeerd wegens het aflöopen van hun overeenkomst of om andere redenen. Oo het oogenblik werken in Erithrea en So- maliland 50.000 arbeiders. De boodschap van Roosevelt. De boodschap van Roosevelt wordt over al zoodanig gecommentarieerd, als ieder er het meeste heil inziet. In Italië en Duitschland voelt men echter toch wel aan, dat de boodschap voor hen niet aan genaam is, om het zachtjes te zeggen! Van Duitsche züde stelt men de weder vraag wanneer Roosevelt de 14 punten van Wilson nu eens zal aanvaarden. In internationale kringen te Genève be schouwt men de boodschap van Roosevelt als een document van zeer groote beteeke- nis. Men sluit de oogen niet voor den althans theoretischen afstand tusschen de stellingen van Roosevelt en de politiek van samenwerking, die door het pact wordt aanbevolen, doch apprecieert echter de krachtige pogingen van Roosevelt om de Vereenigde Staten zoodanig te leiden, dat zü niet de minste belemmering kun nen vormen voor het collectieve veilig- heidswerk van de leden van den Volken bond. Men gelooft, dat de houding van den president, indien zü door het Congres wordt goedgekeurd, wat men waarschün- lijk acht, grooten Invloed zal oefenen op de toekomstige ontwikkeling van het Ita- liaansch-Abessünsche conflict. Men heeft zich tot voor kort nog afgevraagd, in welke richting de Volkenbondsraad en de daardoor ingestelde organen, zooals de Commissie van Dertien voor de regeling van het conflict en de Commissie van Achttien voor de toepassing van de sanc ties. zich zouden oriënteeren. Het Ameri- kaansche standpunt brengt het eerste ant woord op de vragen, die iedereen zich stelt. Het. is thans voldoende, af te wach ten tot welke maatregelen de Volkenbonds leden en in het bijzonder de groote mo gendheden, die bü het conflict zün be trokken en de meeste risico loopen, dooi de door Roosevelt getoonde wegen worden geïnspireerd, KANTONGERECHT ALPHEN. M. v. d. A. te Alphen had zich te ver antwoorden wegens overtreding der IJkwet Bü verdachte was een litermaat in beslag genomen in een lokaal of gedeelte van zün woning waar hij melk verkocht. Verdachte had ter vorige zitting beweerd, dat de maat niet in zijn verkoopgelegenheid inbeslag was genomen, doch in het z.g boenhok, waar hü geen melk afleverde. Als getuige werd gehoord de verbalisant de brigadier der rijkswacht K. die mededeelde dat de vrouw van verd. destijds zulks niet had medegedeeld doch dat later verd.. bii het uitbrengen der dagvaarding, hem hierop attent had gemaakt, wat hem ook aan nemelijk voorkwam. Eisch en uitspraak waren derhalve vrijspraak. H. v. d. K. liet verstek gaan. Deze had in de Emmalaan een aanrijding veroor zaakt met een bakfiets, bestuurder den manufacturier v. L. uit Hazerswoude. Na het hooren van v. L. werd verd. veroor deeld tot f. 20 subs. 10 dazen met toew. van de civiele vordering aan v, L. voor bedrijfsschade ad f. 6. J. B. chauffeur van de expeditie v. Rh. uit Gouda had op den Westkanaalweg een personenauto bestuurd door S. uit Ter- Aar aangereden, waardoor deze wagen ernstig werd beschadigd. Na het hooren van verschillende getuigen werd de verd. J. B. veroordeeld tot f. 10 subs. 5 dagen met toew. van de civ. vordering ad f50 aan voornoemden S D. uit Bodegraven liet eveneens verstek gaan. Deze had den wielrijder K. uit Bo degraven tusschen Nieuwerbrug en Bode graven aangereden waardoor hij was ge vallen en verwond aan hoofd en handen, zoodat de man zich onder behandeling van dr. v. B. had moeten stellen. Veroordeeling f.5 subs. 2 dagen, met toew. der civ. vor dering ad f. 44.20 aan den wielrijder K. voor kosten van heelkundige behandeling en schade aan ziin kleeding en rijwiel. A P. K. uit Bilthoven had in de Pr. Hendrikstraat te Alphen de voor hem uit rijdende personenauto van v. M. K. uit Amersfoort aangereden waardoor deze wagen was beschadigd. Verd. gaf het ten- laste gelegde toe. doch beriep er zich op dat hij in een file had gereden en de voor hem rijdende auto plotseling had gestopt. De kantonrechter maakte hierop de op merking dat verd. dan een grootere af stand met de voor hem rijdende auto's had moeten nemen. Veroordeeling f. 15 subs. 5 dagen met toew. der civ, vordering. Ver dachte die afstand deed van hooger be roep verzocht de boete onmiddellijk te mogen betalen. 4 D. v M. had op 24 Oct. 1935 tusschen Nieuwerbrug en Bodegraven niet voldaan aan een stopteeken van de politie, zoodat hij werd verbaliseerd. mede voor het rijden zonder achterlicht en het rüden zonder verlicht nummerbord.-'Als getuige werd gehoord de verbalisant, die verklaarde dat verd. hoogst onverantwoordelijk had ge reden en indien hü verd. niet had gedwon gen te stoppen zou deze zeker op de zich aldaar bevindende kraanwagen zijn ge reden. Verd. wilde met veel commentaar een andere lezing geven, doch de ambte naar noch den kantonrechter gingen hierop in. Resp. werd hü veroordeeld tot f. 10 subs. 5 dagen en 2 x f. 1.50 subs. 1 dag wat verd hoog vond en tot groote hilari teit van het publiek mededeelde dat er nog wel f. 5 afkon. Den werklooze A, P. uit Alphen was ten laste gelegd overtr. van art. 22b van de Motor- en RUwielwet: het besturen van een auto terwijl hii hiertoe niet in staat kon worden geacht wegens het verkeeren onder den invloed van alcoholhoudende drank en het rüden of besturen van een auto zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs Als getuige werd gehoord de ver balisant de agent van politie v. G. die verklaarde dat hü in den nacht van 23 Oct. had gehoord dat op den Steekterweg vlak voorbij het Goudscherüpad een aan rijding had plaats gehad en dat daar een auto gekanteld over den weg lag. Ver balisant had verd. ter plaatse bii de auto aangetroffen met een rijwiel. Op zijn vraag of hij wist wie de bestuurder was had verdachte ontkennend geantwoord. Later •was verbalisant echter gebleken dat verd. met de auto uit het passagieren was ge weest. Hij had de auto gehuurd bii den autoverhuurder J. R. en was in gezelschap van een paar dames naar Leiden geweest, terwül hij daarna nog een andere tocht had gemaakt. Verd. had hem in den be- wusten nacht verschillende verwarde ver halen verteld, o.a. dat hii naar Ter-Aar was geweest etc. doch hiervan bleek niets waar te zün. Bovendien was hem gebleken dat verd. naar alcohol rook. al hoewel hii niet pertinent kon verklaren dat hij niet in staat was een auto te besturen. Ver dachte gaf ook nu een eigenaardig relaas en op een desbetreffende vraag van den kantonrechter waarom hii zoo laat aan het passagieren was. gaf hü ten antwoord dat hü aan het proefrijden was om zich te bekwamen voor een rijbewijs. Kanton rechter en de ambtenaar geloofden hier- vreemd dat verd hier juist den nacht voor van weinig en vonden het büzonder uitkoos. Verbalisant deelde voorts mede. dat verd. al meer had gereden zonder rij bewijs. Hoe de auto was gekanteld bleef ook gedeeltelijk duister. Volgens verd. had hii onder Zwammerdam pech gekregen en was hij door zekeren M. oo zün verzoek opgeduwd tot nabü het Goudscheriipad, doch bü een brug ter plaats was zün wagen opgewipt en omgeslagen. Ook dit verweer bleek onjuist, daar de brug ter plaatse gelijk van hoogte is met den weg. Tot groote hilariteit van hst publiek deel de de betrokken bestuurder die de wagen van verd. niet minder dan eenige kilo meters had voortgeduwd mede. dat verd. ter plaatse met zijn wagen plotseling naar rechts uithaalde, eerst tegen een lantaarn paal reed en dat toen ztin wagen kantel de. Ook zijn eigen wagen was beschadigd, o.a. was de radiateur ingedeukt. Ook deze getuige had hierna geconstateerd, dat verdachte naar alcohol rook doch dat hii in het geheel niet in staat was tot het besturen van "en auto. kon hii niet ver klaren Uit alles bleek dus. dat verd. oo eigenaardige wijze aan het passagieren was geweest, het verkeer in gevaar had gebracht, de politie last had bezorgd en VAN DE GEREFORMEERDE KERK TE WOUBRUGGE. Gisteravond was de Ger. Kerk tot in de hoeken gevuld met belangstellenden, toen dr. Nauta afscheid van zün gemeente nam wegens zijn benoeming tot hoog leeraar aan de Vrüe Universiteit te Am sterdam. Dr. Nauta achtte dit afscheid een groot voorrecht voor hem, omdat hij door Gods genade geroepen is zijn krach ten te gaan geven aan de opleiding van de menschen, die straks de kerken zullen moeten dienen in den waren geest van het Evangelie. Spr. is zich de groote verant- woordelükheid van die taak bewust, doch God geeft hem de vrijmoedigheid door Züne genade. De gemeente hier is mij lief Prof. Ds. Dr. Nauta. geworden, aldus spr. Naést rouw heb ik ook vreugde met u mogen deelen. Gü hebt mij steeds met liefde omringd; ook bü mijn studie züt gij mij steeds ter wille ge weest; Gode zij daarvoor lof en eer! Spr. bepaalde zijn gehoor bij Col. 3 16 en 17 en vermaande de gemeente in een ernstige rede de kerkelijke samenleving te betrachten en dat dit de gansche levensopenbaring moet zijn. Daarvoor moet het woord van Christus rükelijk in ons wonen in alle wüsheid en de Heilige Geest drage dit woord hier en over de geheele wereld: Vermaant elkander in liefde. Met de ernstig© bede. aldus spr., dat al wat gij doet met woorden of niet werken, het alles doet in den naam des Heeren Jezus. Dankende God en den Vader door hem, neem ik afscheid van u en hiermede is mün werk hier beëindigd. Spr. zag niet gaarne dat dit gesproken woord achter zal worden gedrongen door de gebruike lijke toespraken bij een afscheid. Het is mün wensch niet geweest, zegt spr,. om die gelegenheid te geven, doch op aan- last not least ook de gemeente nog schade had bezorgd door het stuk rijden van de lantaarnpaal, waarvoor des nachts nog personeel der gasfabriek gerequireerd moest worden om het lek waardoor het gas wegstroomde te herstellen En wie zal bovendien de schade ontstaan aan beide auto's betalen? De ambtenaar over woog in zün requisitoir, dat het O.M. had besloten art. 22b ten laste te leggen Daar echter niet voldoende was gebleken dat verdachte zoodanig onder den invloed van alcohol verkeerde dat hij niet in staat was een auto te besturen moest hij hiervoor vrijspraak vragen, echter met de mede- deeling dat hii zich nu binnenkort zal hebben te verantwoorden voor overtreding van art. 22a: Het in gevaar brengen van de vrijheid en veiligheid van het verkeer. Voor het rijden zonder rijbewijs vroeg hij veroordeeling tot een geldboete van f. 15 subs. 5 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verd. conform. Verd. zal dus binnenkort nogmaals het genoegen hebben om voor zün nachtelijk avontuur voor de bali te verschijnen. dringen van den Kerkeraad zal een be scheiden woord worden toegestaan. En dan rust op mü den aangenamen plicht u als gemeente hartelük dank te zeggen voor de wüze, waarop gü ons, mün vrouw en kinderen, steeds ter wille züt geweest. Wü hebben aangename jaren in uw mid den doorgebracht. Ook den Kerkeraad en den leden der administratie ben ik grooten dank verschuldigd. Steeds zün de goede toon en samenwerking betracht en behouden. Spr. bracht ook woorden van dank aan de Kerkeraden van omlig gende gemeenten voor de altü'd onder vonden prettige samenwerking en wel met name aan ds. Bos en ds. Hartkamp van Alphen, welke laatste als consulent voor de gemeente zal optreden en wien het niet moeilük zal vallen een plaats in te nemen in de harten. Spr. richtte zich vervolgens tot het hoofd der burgerlüke gemeente en bad hem toe dat hij wüsheid en kracht van Boven mag vragen en ontvangen om naar Gods wil de gemeente te besturen. Daarna sprak dr. Nauta het hoofd der büz. school toe en wees op de groote belangen van het Clir. onderwijs voor de jeugd. Het zaad uitdragen in deze harten is voorwaar een verantwoordelijke taak. Spr. wenschte hem Gods nabüheid toe, ook wanneer hij straks gaat rasten van zün, moeizamen arbeid. Namens den Kerkeraad werd dr. Nauta daarna toegesproken door ouderling Met selaar. Het zal mün woord niet zün om een mensch te verheerlijken, aldus spr., dat zou ook u niet aangenaam zijn; God heeft u toegerust voor uw arbeid. Klaar en duidelijk was uw woord en Jezus Christus steeds het middenpunt voor uw prediking. In de Kerkeraadsvergaderingen werd door u steeds betracht een broeder lijke samenwerking, ondanks vele gebre ken. Wij mogen u als gemeente danken voor de groote genade, die God ons door uw werk heeft betoond. Hij sterke u en make uw werk, dat u wacht tot een rijken zegen voor de kerken in geheel Neder land. „Dat 's Heeren zegen op u daal", zong de gemeente haar scheidenden leeraar hierop toe. Het spüt ons zeer, aldus ds. Bos van Alphen, dat u uit ons midden weggaat en straks als professor boven ons uit zult steken. Tóch zün wü verheugd om uwent wil. Uw adviezen in de classis werden al- tüd op hoogen prüs gesteld en daarom verheugt het ons te meer, dat gij hieraan verbonden büjft. Meerdere harten zullen straks profiteeren van den arbeid door de predikanten, door u onderwezen, ge plaatst. Wij bevelen u Gode in Züne ge nade aan en dat gij tot een rüken zegen mag worden gesteld. Ds. Hartkamp van Alphen sprak hierna namens de kerk van Oudshoorn. Spr. her innerde er aan, dat er banden zün ge legd tusschen den scheidenden leeraar en de gemeente Oudshoorn toen deze va cant was. Gü hebt toen, als consulent uw gaven gegeven aan deze gemeente en de vruchten mogen zien. God de Heere zegene u daarvoor en stelle u straks tot een rijken zegen. Een afgevaardigde van den Kerkeraad vap Zevenhoven sprak namens die ge meente nog woorden van groote erkente lijkheid voor de hulp en büstand door dr. Nauta aan die gemeente verleend. Zelfs ongevraagd maar steeds ter juister tüd mochten wü dien büstand meermalen ondervinden. Met enkele woorden dankte dr. Nauta de sprekers: Ik weet. zegt hü, dat ik alles heb mogen doen in Gods kracht door Zün genade. Na het einde van deze samenkomst, welke bezield was met het brengen van lof en eere aan den Allerhoogste, werd nog gelegenheid gegeven om met een handdruk afscheid te nemen van dr. en mevr. Nauta, waarvan een druk gebruik .werd gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13