De Italiaansch-Abessynische oorlog. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 4 December 1936 Buitengewoon felle taal van deJevere". GEMENGD NIEUWS. MENU VOOR DE WEEK. AGENDA. r Het vervoer van de gewonde Zweden. Een Abessynsch vliegtuig en een Roode Kruisvliegtuig vertrokken gisteren van Addis Abeba naar Jergad in de provincie Sidamo. Beide toestellen vervoerden ver bandmiddelen en medische instrumenten, zy zouden vervolgens naar de troepen van ras Desta gaan om de gewonde Zweedsche doktoren te halen. Het Roode Kruisvliegtuig werd bestuurd door den vlieger von Rosen. Aan boord van het toestel, bevonden zich eveneens dr. Hanner en dr. Junod, vertegenwoordigers van 't internationale Roode Kruis-comité. Italiaansche tegenspraken. In officleele Italiaansche kringen ver klaart men met leedwezen kennis te nemen van de talryke tendentieuze, over dreven of geheel onjuiste berichten, die in de laatste dagen in de buitenlandsche bladen over den Italiaanschen veldtocht in Abessynië verschenen zijn. Met beslistheid worden de berichten ontkend, volgens welke de Italiaansche troepen in het Scire gebied Koptische ker ken in brand gestoken zouden hebben. In totaal zouden de Italiaansche verliezen aan vliegtuigen, het toestel inbegrepen, dat gisteren bij Makalle is neergeschoten, slechts vier bedragen. Drie moesten dalen wegens motordefecten, nameiyk een in de buurt van Dagabour en twee by Makalle. Nogmaals wyst men van Italiaansche zijde op de steeds toenemende gruwelen, waaronder de Italiaansche gevangenen in Abessynië te ïyden hebben, en men her innert aan de groote verontwaardiging, die daardoor bij het geheele Italiaansche volk is ontstaan en die het noodig maakt scher pe repressaillemaatregelen te nemen. Bedrijvigheid aan het zuidelijk front. MOGADISCIO, 3 Jan. (Reuter- A.N.P.l Van het noordelijk front vallen geen by- zonderheden te melden, wel daarentegen van het zuidelyk oorlogstooneel, waar een groote activiteit is waar te nemen. De correspondent van Reuter-A.N.P., die juist van een bezoek aan dit front in de nabyheid van Dolo is teruggekeerd, meldt, dat te Loegh-Ferrandi, 20 rayi ten zuid oosten van Dolo aanzieniyke hoeveelheden munitie en andere voorraden zyn byeen- gebracht. Loegh-Ferrandi is een groot ver sterkt kantonnement, omringd door hooge vestingmuren en voorzien van een fraai vliegveld. Buiten dit kantonnement bivak- keeren duizenden Italiaansche soldaten, die als het ware zyn ingesloten door een reusachtige carré, gevormd door voertui gen en vrachtauto's, die van machinege weren zyn voorzien. Op deze wyze heeft men een uitstekende verdediging verkre gen tegen een vyand, die slechts met ge weren is gewapend. De organisatie, aldus meldt de correspondent, is volmaakt. De Italiaansche soldaten, zoowel de in- heemsche als de blanke, wenschen vurig, dat Ras Desta zoo onvoorzichtig zal zyn. hen aan te vallen en slag te leveren, zy hunkeren naar den strijd. De correspondent van Reuter-A.N.P. ont moette op den weg naar Dolo een contin gent Inheemsche troepen, ongeveer 300 man sterk, dat onder bevel van een blank officier stond. De mannen zongen al mar- cheerende een geïmproviseerd lied, waar in Ras Desta wordt uitgenoodigd, niet te lang te wachten met den aanval. Groot offensief verwacht. Algemeen verwacht men dan ook, dat een groot Italiaansch offensief in deze streek op komst is en dat vliegtuigen en tanks daarby een belangrijke rol zullen spelen. Leger van Graziani versterkt. Het leger van generaal Graziani wordt geleideiyk verstrekt van 45.000 tot 75.000 man. Het is zeer waarschynlyk, dat bin nen enkele weken de regens beginnen te vallen aanvankeiyk aan de kust van So- maliland, later ook in het binnenland. De Italianen hopen dus definitieve resultaten te hebben verkregen omstreeks het begin of het midden van Februari. Een der eerste zorgen van Graziani zal zyn de versterking van de linkerflank, in verband met aanvallen van Ras Desta, terwijl de opmarsch voornamelijk in de richting van Sasabaneh moet geschieden. (Copyright Reuter-AJJ.P.) „Een kamp vol Roode Kruis- tenten minder waard dan één haar van een Italiaan." (Van onzen specialen correspondent). ROME, Vrijdag. Vandaag heeft Italië het feit herdacht, dat Mussolini elf jaar geleden absoluut dictator over het land werd. na de parlementaire oppositie te hebben ontbonden. Tot dusverre is de 3de Januari steeds vrijwel onopgemerkt voorbygegaan, maar thans is iedere gelegenheid om het natio nalisme aan te wakkeren welkom en zoo is deze dag thans voor het eerst gevierd. Op 3 Januari van het jaar 1925 legde Mussolini zyn constitutie aan het par lement voor en tartte In een heftige speech ieder hem te beschuldigen van den moord op Matteotti, den syndicalistischen afgevaardigde, wiens dood nooit is opge helderd. Het fascistische regime heeft sindsdien de situatie overleefd en een absolute dictatuur kwam daaruit te voor- schyn. Vanmorgen ontvingen de leden der fas cistische party, mannen, vrouwen en lan ceren. de gebruikelyke rose kaart, die een massa-demonstratie aankondigt. Vanavond te zeven uur kwamen de fas cisten in de verschillende hoofdkwartie ren bijeen en de voornaamste passages uit de rede, die de Duce elf jaar geleden hield, werden aan hen voorgelezen. Voor de vrouwen waren afzonderlijke byeenkom- sten georganiseerd. Ook in het Palazzo Venezia heeft een massale demonstratie plaats gehad, waarby den Duce hulde werd gebracht. Inmiddels zet de Italiaansche pers haar campagne ter aanwakkering van den oor logsgeest ononderbroken voort. Zooals men weet heeft staatssecretaris Suvich zyn spyt betuigd tegenover den Zw'e'edschen gezant te Rome over het bombardeeren der Zweedsche ambulance in Zuid-Abes- synië, doch overigens praat men liever over dit onverkwikkeiyk incident heen en legt men allen nadruk op de onthoofdin gen en verminkingen van Italiaansche ge vangenen en op het gebruik van dum- dum-kogels, waaraan de Abessynen zich zouden hebben schuldig gemaakt. De volgende uitlating in de „Tevere" is typeerend voor de houding der Italaan- sche pers: „Een tent vol Abessynen, Engelschen en zelfs officieele Volkenbondspersonen, of een heel kamp met Roode Kruis-tenten of, als men wil, alle vyftig misdadige landen, "di# de sancties toepassen, by elkaar, zyn tezamen' nog minder waard dan een enkele haar op het hoofd van een onthoofd Italiaansch soldaat. De piloten in onze bombardementsvliegtuigen zyn zich daarvan bewust en het is hun taak, het aan de wereld te doen weten." Deze verzekering, die intusschen ook in sommige Italiaansche kringen een slech ten indruk heeft gemaakt, wordt gevolgd door klachten over tendentieuze bericht geving in het buitenland. Men meent wel eens. dat op deze wyze de rechtvaardiging wordt voorbereid van het gébruik van gas en vlammenwerpers. Officieel wordt medegedeeld, dat ver scheidene volgelingen van Ras Koeksa wegens spionnage zijn gefusilleerd. Op het oogenblik zyn geen nadere bijzonder heden bekend, doch volgens onbevestigde berichten zouden vier dezer deserteurs zyn terechtgesteld. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) Uit Addis Abeba wordt echter gemeld, dat In geheel Ogaden tengevolge van he vige regens de militaire operaties onmo gelijk zyn. Generaal Nassiboe meldt, dat een Ita liaansch bombardements-eskader opnieuw een aanval heeft gedaan op verschillende Stammen by de bronnen van Boelale en Sassabaneh, en vele bommen heeft gewor pen. De vluchtenden zijn door laag vlie gende machines met machinegeweren be schoten. Vijf Abessynen werden gedood en twee gewond. Verder werden 19 kamelen, die levensmiddelen vervoerden, gedood. weer een inval bij een zwendelbank te amsterdam. Onder leiding van den officier van justitie. De officier van justitie, mr. dr. J. A. v. Thiel, de substituut-officier, mr. H. A. Wassenbergh, alsmede een Inspecteur van politie en eenige rechercheurs van het hoofdbureau hebben gistermiddag een in val gedaan in het kantoor van de com manditaire vennootschap G. A. ten Hope en Co. in de Nicolaas Maesstraat te Am sterdam, een der ondernemingen die aan vankeiyk gevestigd Is geweest in een pand aan de Keizersgracht en reeds gerulmen tyd bij de justitie op het lystje der zwen- delbanken genoteerd stond. Men trof het kantoor, evenals voor ruim één maand aan de Keizersgracht het geval was, geheel verlaten, aan; de heeren K., vennooten, bleken met de Noorderzon vertrokken te zyn. Eenige bescheiden, die nog aanwezig wa ren. zijn in beslag genomen en dank zij het feit, dat politie en justitie op haar qui vive waren, is thans aan de praktijken van deze zaak een einde gemaakt. Naar later wordt gemeld, zyn beide ven nooten K. te Den Haag gearresteerd. woest optreden van een beschonken vracht auto bestuurder. In de Prins Hendrikstraat te IJmuiden gaven twee agenten Donderdagavond den bestuurder van een vrachtauto een teeken om te stoppen. De bestuurder deed dit echter niet, doch reed snel door. Een der agenten kon een aanryding slechts Voor komen door op zy te springen. Hierby kwam de agent te vallen waarby hij zich aan een der armen verwondde en zich on- ders dokters behandeling moest stellen. Andere agenten achtervolgden de auto en hielden deze staande in de Froger- straat. De bestuurder bleek beschonken te zyn en verzette zich hevig tegen zyn ar restatie. Daarbij werd een andere agent gewond, die zich eveneens onder dokters behandeling moest stellen. Later moest de agent zich naar het ziekenhuis begeven ter verdere behandeling. De auto is door de politie in beslag genomen. o verduistering van 17.000 belgische francs? De politie te Vlaardingen heeft zekeren v. d. Z„ uit Scheveningen, aangehouden, die verdacht wordt, van de firma H. van B., haringhandel te Vlaardingen, welker vertegenwoordiger hy was, 17.000 Belgi sche francs te hebben verduisterd. Ver dachte geeft voor, dit bedrag in België te zijn kwyt geraakt, doordat het gerold is of dat hy het heeft verloren. Doch na in gesteld onderzoek door de Vlaardingsche politie in België, wordt sterk aan dit ver haal getwyfeld. BRANDEN. in fabrieken en woonhuizen. Gistermiddag ls brand ontstaan in de fabriek van isolatie-materiaal, eterniet- platen en isolatiewerken der firma Gebr. Kooy, gelegen aan den Parkweg te Ensehedé. Toen de brand ontdekt werd, had het vuur reeds een grooten omvang aange nomen. Met geweldige snelheid grepen de vlammen verder om zich heen. Enorme rookwolken stegen ten hemel en waren uren in den omtrek zicht baar. Bovendien sprongen asbestplaten met een hevlgen knal uit elkaar, zoo dat het geheel een buitengewoon sen sationeel schouwspel opleverde. Dit lokte zeer veel publiek naar de plaats des onheils. waardoor de politie voor uit gebreide afzetting moest zorgdragen. Hoewel de brandweer het vuur dadeiyk krachtig aanpakte, viel aan redding der fabriek en de daarin opgeslagen produc ten en materialen niet meer te denken, te meer. daar de brandweer met gebrek aan bluschwater te kampen had. Er was slechts een waterleidingbuis aanwezig. Later heeft men de slangen aangesloten op een reservoir van een fabriek in de nabyheid. De geheele fabriek, welke enkele jaren geleden gebouwd is en een oppervlakte be sloeg van 3000 M2is geheel uitgebrand. Gelukkig is de fabriek vrij afgelegen ge legen, zoodat geen andere gebouwen ge vaar liepen. Slechts een kolenopslagplaats staat in de onmiddeliyke nabyheid. doch ook deze wist de brandweer te behouden. Al het opgeslagen materiaal als asbest platen, isolatiemateriaal, celotex, jute, kurk enz. werd een prooi der vlammen. Ook een vrachtauto verbrandde doch een groote voorraad benzine kon bytyds in veiligheid worden gebracht. De firma was verzekerd tegen brand schade. echter niet tegen bedryfsschade. Het bedrag der schade is nog niet bekend. Door den brand zullen vermoedelyk niet al te veel arbeiders werkloos worden, daar er veel arbeid buiten de fabrieksgebou wen verricht werd. Een politieagent zag gisternacht, op den Koningsweg te 's-Hertogenbosch, vlam men slaan uit de ramen en deuren van het laboratorium der Coöp Melkinrich ting en Zuivelfabriek St. Jan. Het bleek, dat daar een hevige brand woedde. De directeur van het bedrijf, de heer F. Galema, spoedde zich met een brand- bluschtoestel ter hulp. toen hy door den agent in de belendende directeurswoning was gealarmeerd, doch had hiermede geen resultaat; evenmin als de slangenwagen van de politie, waarmee men spoedig in greep. Weldra arriveerde echter de ge meentebrandweer met de groote motor spuit. Onder leiding van den waamemen- den opperbrandmeester, den heer Mulder, werd het vuur omsingeld en na een uur had men het beperkt tot het laborato rium en de machinekamer. De schade be draagt# duizenden guldens. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. Men hoopte de schade spoedig te kun nen herstellen en het bedrijf weer op gang te brengen. Gistermorgen is brand uitgebroken in het woon- en winkelhuis der firma Wed. J. Verhagen te Wllhelmina-oord in de ge meente Vledder. De bewoners konden zich tydig in veiligheid stellen. Onmiddeliyk werd getracht het vuur met slangen op de waterleiding te blus- schen. Ook de motorspuit uit Vledder ver trok naar den brand, doch het mocht niet gelukken het vuur meester te worden. Het geheele gebouw met de daarin aanwezige groote hoeveelheden manufacturen, goe deren en kruidenierswaren werd een prooi der vlammen. Het naast den winkel staande pakhuis kon behouden worden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Het pand behoorde in eigendom toe aan de Maatschappy van Weldadigheid te Fre- deriksoord. 0 0 Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerdery van den heer D. Knappert te Wijhe. eigendom van de N.V. Ankersmits Katoen fabrieken te Deventer. Het vuur greep snel om zich heen en in korten tijd waren boerdery en inboedel door de vlammen verteerd. Ook een drie tal koelen en een pink kwamer. in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. o TAXI DOOR TREIN GEGREPEN. TWEE ERNSTIGE EN EEN LICHT GEWONDE. Gistermiddag heeft te Qlst een ernstig ongeluk plaats gehad op den onbewaak- ten overweg Hoenlo. Een taxi uit Deventer, waarin gezeten waren de bejaarde heer en mevrouw Meindersma uit Deventer, werd gegrepen door den personentrein, komende uit de richting Deventer. Beide personen, die ernstige verwondingen bekwamen, zyn met denzelfden trein naar het station te Olst vervoerd, waar door dr. Klein uit Olst de eerste hulp werd verleend. Per auto zyn de heer en mevrouw Meindersma daarna naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. De chauffeur kreeg lichte verwondingen aan het hoofd. De oorzaak van het ongeval is te wyten aan het feit, dat een der voorbanden van de auto lek raakte, tengevolge waarvan de chauffeur de macht over het stuur ver loor, met het gevolg, dat de auto. inplaats van te stoppen, zooals de bedoeling was, tegen den trein reed. De auto werd zwaar beschadigd. DE sch. 135 OP ZEE TERUGGEVONDEN. Het vaartuig te Grimsby binnengesleept. Zooals men zich zal herinneren, is de Nederlandsche Stoomlogger SCH. 135 Cor nelia Maria vorige week Vrijdag naby het lichtschip Noordhinder door een hevigen storm overvallen en lek geslagen. De be manning werd door een visschersvaartuig uit Qstende gered. Het schip heette ge zonken. Naar Reuter nu uit Londen seint, is het vaartuig in ontredderden toestand door den trawler River Kelvin op de Noordzee aangetroffen; het water stond nog geen voet van dek. De schipper van de River Kelvin heeft de SCH. 135 naar Grimsby opgesleept. AAN BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De 70-jarige rentenier C. Visser, wonen de te Pynacker, die de vorige week onder Schiebroek door een auto werd aangere den en ernstig verwond, is in het gasthuis te Delft overleden. o ROEKELOOS CHAUFFEUR. Gisteravond stond op den Ryksweg tus- schen Muiden en Naaiden by de Hakke- laarsbrug een vrachtauto, waarvan de chauffeur de deur aan den wegkant open gooide zonder uit te kyken of er iemand aankwam. Helaas was dit het geval. De 25- jarlge motorryder D. v. d. Kwast uit Bus- sum, reed in volle vaart tegen de deur. Hy is met een zware hoofdwond naar Bussum vervoerd. De veldwachter heeft tegen den roekeloozen chauffeur T. H. uit Muiden proces-verbaal opgemaakt. o ACTIE TEGEN DE TAXICENTRALE TE AMSTERDAM. Kopspykers gestrooid. Gisterochtend werd de Taxi-centrale te Amsterdam er van in kennis gesteld dat op verschillende standplaatsen van het stationneerend taxibedryf kopspykers, z.g. asphaltspykers met platte koppen, waren rondgestrooid. Het vermoeden bestaat, dat het hier een actie geldt van de zyde van het snorders- bedryf tegen de door het gemeentebestuur getroffen maatregelen om de snorders van de straat te .verwyderen. o BUITENLANDSCH GEMENGD. ongelukkige landing van de brazilian clipper. By het dalen in de haven voor water vliegtuigen van Rio de Janeiro is Donder dag de kiel van de groote Amerikaansche vliegboot Brazilian Clipper opengescheurd doordat het toestel met te groote snelheid op het water neerkwam. Een mecanicien brak een been en eenige passagiers liepen lichte kwetsuren op. De havenpolitie bracht spoedig hulp en voerde de passagiers naar land. o het ongeluk van de city of khartoum. Duikers hebben kans gezien de kajuit van de verongelukte City of Khartoum te bereiken, zy hebben vier ïyken naar bo ven gebracht, waarvan er drie zyn geïden tificeerd. Men vreest dat het onmogeiyk zal bly- ken het wrak van de City of Khartoum te lichten. o een Gezin Vermoord. In het dorp Merguni, in Lithauen is een uit vier personen bestaand gezin ver moord. De drijfveeren voor deze ver- schrikkelyke misdaad zyn onbekend. Men gelooft, dat dé moordenaars over de grens van Letland zyn gevlucht. ZONDAG. Russische eieren kalfsnierstuk spruitjes aardappelen gesneden sinaasappelen Recept Russische eieren: Kook 4 eieren hard, pel ze en snydt ze ln de lengte door, schik ze op een schotel, giet over iedere helft 1 eetlepel mayonaise en leg er 2 reepjes ansjovis kruisgewys op. De ansjovis moet vóór het gebruik een paar uur weeken in water en melk, van graat en ingewandjes worden ontdaan en nagewasschen worden in koud water. Gesneden sinaasappelen. Snydt 4 sinaasappelen dwars in schyf- jes en schik deze laagsgewyze in een kristallen schaal, strooi tusschen de lagen basterd suiker en laat alles eenige uren staan. Naar verkiezing kan men een scheutje marasquin toevoegen. MAANDAG. hutspot met klapstuk droge ryst met boter en suiker Recept Hutspot met klapstuk: Laat 1 pond klapstuk 1 uur zacht trek ken in L. koud opgezet water. Kook hierin l'/i K.G. schoongemaakte en in stukken gesneden winterwortelen en pond uien, tot ze gaar zyn (liefst zonder deksel). Kook 1 K.G. aardappelen afzon- deriyk gaar, stamp ze fyn en roer dan alles door elkaar. Voeg nog »/i ons vet toe en laat alles nog op een zacht vuur door stoven. DINSDAG. varkenscarbonade bloemkool aardappelen vruchten Recept Varkenscarbonade: 4 varkenscarbonaden van 1»/» ons worden afgeschrapt en gezouten. In een yzeren pan worden ze in 75 gr. boter of reuzel bruin gebraden. De jus wordt afgemaakt met wat water, waarin de carbonaden nog 1 uur worden gestoofd. WOENSDAG. bloemkoolsoep ossehaas, doperwten (uit blik) aardappelen Recept Ossehaas: Men neemt 2 K.G. ossehaas en 2 ons rur.dvet. Het vleesch wordt gewasschen en gezouten. Het vet wordt verhit in een ijzeren pot en het vleesch hierin aan alle kanten doorgewenteld. Daarna braadt men het aan alle kanten bruin. Als het vleesch de goede kleur heeft, wordt tel kens een kleine hoeveelheid heet water by 4e jus gevoegd, tot de jus 1/3 vet en 2/3 mager is. De braaatijd is 20 min. per pond (in den oven 15 min. per pond). HEDEN: Hotel Rynland: Postduivententoonstel- llng „De Reisduif, 8 uur nam. Zondag. Hotel Rynland: Postduivententoonstel- ling „De Reisduif". Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en B'/i uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Maandag. Centr. 1st. Wees- en Doorgangshuls: Ledenvergadering te 7'/i uur nam. Harmonie: Leidsche Radiover, 8 1/4 uur nam. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Halfdrle tot halfvier Inenting tegen dlphterie 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. praeventieve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 46 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal; Schilderijententoonstelling, Charley Toorop (tot 12 Jan.) Geopend 10 tot 4 uur, 's Zondags 1 tot 4 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg. 8 uur nam. „Lichte Cavallerle". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat. 8 uur nam. „De Kribbebyter". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 27'/i en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewocrd 49. 8 u. n.m. „Duivels der lucht". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lido-Theater Steenstraat 39. 81/4 u. nm. „Variété". Woensdag- en Zaterdagnam. 2V« uur. Zondag nam. 2 uur, 4</t uur en 8 u. 15. Roxy-Theater, HaarL str., 7 uur nam. „Oordeel des Levens". De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v .h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Donderdag 2 tot en met Zondag 5 Januari 1936 waargenomen door de apotheken J. C. Pelle, Kort Rapen burg 12 Telef. 594 en J. E. M. ten Di1k. Haven 18. Telef. 85. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door apotheek C. van zyp, Wllhelminapark 8, Telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruins Slot, de Bruyne, P. van Es, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, tel. 390. DONDERDAG. koud vleesch (ossehaas) gestoofde salade, aardappelen chocoladepudding Recept Chocoladepudding: Men brengt 8 d.L. melk langzaam aan de kook met wat vanille. Dan vermengt men 50 gr. cacaopoeder, 80 gr. maizena en 80 gr. suiker met elkander en mengt het aan met 2 d.L. melk tot een dun papje. De kokende melk wordt hierby ge goten en alles kookt men onder voortdu rend roeren 3 min. door. De heete pud dingvla gaat in een met water omgespoel de vorm om koud te worden. Er wordt slagroom of vanillesaus by gepresenteerd. VRIJDAG. heilbot met eiersaus worteltjes en aardappelen griesmeelpudding Recept Heilbot met eiersaus: Kook 4 mooten heilbot plm. 1/4 uur in ruim kokend water met 4 eetlepels zout en 3 eetlepels azijn. Klop 2 eieren met 5 gr. zóut, doe er 1eetlepel maizena by en by gedeelten 2 kopjes water en V« kopje azyn. Laat alles op een zacht vuur lang zaam binden en even doorkoken. Neem het van het vuur en roer er nog ons boter door. ZATERDAG. varkensbiefstuk roode kool, aardappelen beschuit met kaas Recept Roode kool: Men snydt één groote of 2 kleine roode kooien in dunne reepjes, zet deze onge- wasschen op met plm. 1 L. water, een wei nig zout en een paar kruidnagelen. De kool wordt op een zacht vuur gaar en droog gekookt, onder geregeld schudden gedurende IV» a 2 u. Men stooft ze met 60 gr. boter, 60 gr. suiker en plm. 1 d.L. azyn (l/i uur). In plaats van azyn toe te voe gen kan men met de kool 4 zure appelen laten gaarkoken. NUTTIGE WENKEN. Om de handen zacht te houden wrijft men ze af en toe in met een mengsel van gelyke deelen glycerine, eau de cologne en citroensap. Droog natte schoenen nooit vlak by de kachel; stop ze stevig op met krantenpa pier en leg ze op de zykant, ze biyven dan mooier in den vorm. Een vilten hoed kan men reinigen door hem met een stukje zeer fyn schuurpa pier af te wrijven. Daarna met een borstel en zachten doek nawryven. Nieuwe kousen gaan veel langer mee als men ze vóór het dragen eerst wascht en naspoelt in water met een scheutje azyn. 2 -2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6