De Italiaansch-Abessynische oorlog. Geniet van Ferik oval Finas round - 25 CtS. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 2 Januari 1936 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Moskou doet een beroep op Genève. Nieuwjaar is in de diverse hoofdsteden met de gebruikelijke recepties gevierd. Het sovjet-Volkscommissariaat voor buitenlandsche zaken heeft aan den secre taris-generaal van den Volkenbond een schrijven gericht, waarin het protesteert tegen het afbreken der diplomatieke be trekkingen door Uruguay. Volgens dit schrijven zou het geschil krachtens artikel 11, paragraaf 2 aan het oordeel van den Volkenbond moeten zijn onderworpen. DUITSCHLAND. Nieuwjaarsboodschap van den Fuehrer. Voor alle Duitsche zenders heeft rijks minister Goebbels de Nieuwjaarsboodschap van den Führer en Rijkskanselier voorge lezen. Hierin wordt o.m. gezegd, dat 1935 in het teeken van de verworven vrijheid naar buiten en de verdere doorzetting van de nationaal-socialistische idee en haar grondslagen naar binnen staat. Dat het ons, naast dezen geweldigen arbeid van 't politiek vernieuwen van Duitsehland ook gelukte, den economischen opbouw door te voeren en voort te zetten, kan ons allen met bijzondere trots vervullen. Het voor ons liggende jaar 1936 moet en zal opnieuw een jaar van nationaal-socia listische vastberadenheid en daadkracht zijn. Hoe meer echter de sterkte van het Rijk toeneemt, en haar zichtbare uitdruk king vindt in de weer ontstaande weer macht van ons volk, hoe meer wij ver vuld zijn van de zwaarte der verplichting, welke ons de nieuwe wapenen opleggen. Met- een blik in de vele verwarring en onrust in de overige wereld vatten wij pas zoowel den zegen van het duidelijke en stabile regime in onzen staat, als den zegen en het nut van den daardoor gewaarborg- den vrede. Zulk een bolwerk van de natio nale Europeesche discipline en cultuur tegen den bolsjewistischen vijand der menschheid te blijven, zal ook in het komende jaar ons ijverig streven zijn. Ons hoogste streven moet het ook in 1936 zijn, voor het weergevonden nationale leven van de vrijheid den uiterlijken vrede te bewaren. Het tegenwoordige Duitsche Rijk, zijn weg en zijn toekomst zijn onver brekelijk verbonden met de nationaal- socialistische partij. Ten slotte dankt Hitier zijn oude mede strijders. de functionarissen in de politieke organisaties, de Duitsche boeren en allen, die door hun medewerking het Duitsehland van het Derde Rijk hooghouden. 30.000 dienstboden en huishoudsters be neden den 35-jarigen leeftijd hebben Oude jaarsavond haar betrekking in Joodsche gezinnen overeenkomstig de wet op de rassen, moeten verlaten. De meesten blij ven werkloos ten laste van de regeering. FRANKRIJK. Roland Koester f Reynaud antwoordt Tardieu. De Duitsche ambassadeur te Parijs, Ro land Koester, is na een korte, doch ernstige ziekte in het Amerikaansche Ziekenhuis te Parijs overleden. Nadat hij eenige dagen had geleden aan een bronchitis, die gepaard ging met hooge koortsen, werd hij Maandag in het zieken huis opgenomen. De ziekte compliceerde zich tot een longontsteking, waaraan de ambassadeur is overleden. Roland Koester werd geboren in 1883 en ging, na het beëindigen van zijn studie, in diplomatieken dienst. In 1913 werd hij ver bonden aan het Rijksministerie van bui tenlandsche zaken. In den oorlog, in hef jaar 1916, werd hdj benoemd tot legatie secretaris te Den Haag en in 1920 tot zaakgelastigde van de Duitsche legatie te Brussel. In 1923 volgde zijn benoeming tot kanselier van de Duitsche legatie te Praag en in 1925 keerde hij naar Berlijn terug, waar hij chef van het protocol werd. Kor ten tijd was hij gezant in Oslo. doch spoe dig keerde hij weer naar Berlijn terug, waar hij als directeur van een der belangrijkste afdeelingen van het ministerie van buiten landsche zaken zeer veel deed voor de toe nadering tot Frankrijk, zoodat men hem in 1932 de aangewezen man achtte voor de vervulling van de ambassadeurspost te Parijs. De gebruikelijke condoleance-telegram men zijn gewisseld. Op den brief van den oud-premier André Tardieu, waarin hij mededeelt, dat hij de fractie van het republikeinsche centrum wil verlaten wegens de houding, die de voorzitter Paul Reynaud tijdens de debat ten in de Fransche Kamer heeft aangeno men, heeft laatstgenoemde als volgt geant woord: „Gaarne wil ik deelnemen aan een de bat met u over een geschilpunt, dat van vitaal belang is voor ons land. Gij herin nert er aan, dat wij in 1932 te Genève heb ben voorgesteld den Volkenbond werkelijke macht te geven, ons daarbij houdend aan de tradltioneele politiek van Frankrijk. Engeland weigerde toen. Doch het Engel- sche volk is, uit afschuw voor de dictatuur, iiaar excessen en de gevaren, die zij voor den wede sChept, vooruitgeloopen op het landpunt van zijn regeering en heeft zich verbonden tot een politiek van sanc- lies tegen den aanvaller. Juist op het ■ogenblik, dat Engeland den weg inslaat, waar wij 15 jaar lang om hebben ge vraagd, juist op het oogenblik, dat vijftig landen zich te Genève hebben vereenigd v het verzekeren van de collectieve vei- Id, wilt gij ons in ons streven belem- ■bben den tijd gekend, dat de Kamer eenstemmig die portiek ctieve veiligheid, welke 'nze ns op vrede is, toejuichte Oie vele politiek van Frankrijk veb v blijvende aan mijzelf, in de verdedigd, zonder mij te bekom- om diegenen, die zich van goed- .g onthiel m". ENGELAND. Lindbergh komt in Engeland uitrusten. Lindbergh heeft aan de Engelsche pers verklaard, dat hij de welwillendheid, welke hem en zijn gezin is betoond, op hoogen prijs stelde. Hij verlangde sterk in Enge land kalm uit te rusten.'Hit zeide dat zijn bezoek op geen enkele wüze verband hield met zaken. De immigratie-autoriteiten hebben Lind bergh verlof verleend zes maanden in Engeland te verblijven. Het gezin van den vlieger gaat van Liverpool naar Cardiff. Verdere plannen staan nog niet vast. De Londensche bankier Gregory een vriend van Lindbergh, voegde aan de ver klaringen van den kolonel toe dat deze groote waardeering had voor de wijze, waarop hij was ontvangen in het bijzon der voor de houding van de havenwerkers van Liverpool en de welwillendheid van de pers Voor zoover mr. Gregory bekend was. was er geen sprake van. dat Lind bergh de Amerikaansche nationaliteit zou vaarwel zeggen. Het gezin Lindbergh, dat van de reis ge noten heeft maakt het goed en heeft „oud en nieuw" kalm gevierd. Na een vergadering van het unionis tisch comité van Ross en Cromarty is met alvemeene stemmen besloten om Malcolm MacDonald niet te aanvaarden als Candi da at voor de narti.1 bij de verkiezingen, welke binnenkort in dit district zullen plaats hebben. Dit is dus rebellie in de partij! o SPANJE. Program van Portela Valladares. Portela Valladares publiceerde een nota, waarin hij verklaart, dat het kabinet is gevormd „teneinde te komen tot pacifi catie van de gemoederen en wederopbouw van het land". De regeering is links-republikeinsch ge oriënteerd. Zij verklaart, dat de orde ge handhaafd zal worden. Zij zal rekening houden met de gerechtvaardigde eischen der arbeidersklasse Aan ieder zal de grootst mogelijke vrijheid bij de verkiezin gen worden gelaten. ESTLAND. Radiorede verbroken. De radiorede van den president van Est land ter gelegenheid van de jaarwisseling werd plotseling onderbroken. De president had een volksstemming aangekondigd over het bijeenroepen der Nationale Vergade ring in Februari a.s- en sprak vervolgens over de omwentelingspogingen van 8 Dec. j.l. Hier werd de uitzending plotseling on derbroken. Uit een direct ingesteld onder zoek bleek, dat de leiding naar den zendei door een mlsdadigen aanslag was verbro ken. Men neemt aan dat zij die hebben deelgenomen aan den aanslag van 3 Dec. hierbij betrokken zijn. EGYPTE. Voorloopig antwoord van Eden. Een voorloopig antwoord van Eden op het verzoek van het Egyptische eenheids front van 12 December, om over een ver drag te onderhandelen, is op 30 December overhandigd. In het antwoord wordt ge zegd, dal het verzoek van Egypte het voor werp uitmaakt van een zorgvuldige en wel willende bestudeering, en dat men de zaak geenszins wenscht te vertragen. Voorts wordt erop gewezen, dat Eden nog pas kort geleden zijn functie heeft aanvaard, en dat zijn tijd voor een groot deel in beslag ge nomen wordt door de Abessynische kwestie. Naar men meent te weten, is de Hooge Commissaris eveneens gemachtigd te ver klaren, dat Eden de verklaring van Sir Samuel Hoare wenscht te herhalen dat de regeering niet van plan is, de. zaak den verkeerden kant uit te laten gaan. Men gelooft, dat Eden zeer binnenkort een na der antwoord zal geven. Een officieel communiqué veroordeelt de ongerechtvaardigde incidenten, die bij de opening van het Internationaal Medisch Congres hebben plaats gehad, die, zoo wordt verklaard, nadeel zouden kunnen be rokkenen aan de vriendschappelijke be trekkingen met een groote mogendheid, waarmede Egypte spoedig hoopt tot een accoord te kunnen komen, ter behartiging van de wederzijdsche belangen. In het communiqué wordt den studenten verzocht, hun studies te hervatten. Zoo niet, dan zullen strenge maatregelen geno men moeten worden tot handhaving van de orde. De ministerraad heeft besloten een ster ke politiemacht en soldaten te plaatsen aan den ingang van het gebouw, waar het Medisch Congres wordt gehouden, en de medische faculteit tot 5 Januari te sluiten. Het schijnt, dat een aantal studenten niets liever zou willen dan hun studies her vatten, doch dit wordt hun belet door hun collega's, die de betoogingen willen voort zetten tot degenen, die bij de jongste be toogingen zijn gearresteerd, vrijgesproken zijn, en tot Engeland heeft toegezegd, zich te willen vereenigen met het verdrag van 1930. Het aantal der laatste studenten is nog altijd aanzienlijk. VENEZUELA. Nieuwe president gekozen. Generaal Lopez Contreras is tot presi dent van Venezuela gekozen tot Juni 1938, d. w. z. den datum van afloop der ambts periode van den overleden generaal Gomez De normale ambtsperiode van een presi dent is zeven jaar- VEREENIGDE STATEN. Opleving! De staatssecretaris van Arbeid heeiu verklaard, dat, vergeleken met het laagte- punt der economische depressie, in Maart 'r?,?> 5.200.000 oersonen weer aan het wer): zijn gegaan, de betalingsrollen der fabrie ken met vijftig procent waren gestegen, terwijl de inkomsten van den landbouw met meer dan een billioen dollar waren omnoog gegaan. RECLAME- 6496 De aanval op de Zweedsche ambulance. ADDIS ABEBA. 2 Jan. (Reuter). In de offlcieele Abessijnsche lezing van het bom bardement der Zweedsche ambulance op 30 December wordt gezegd dat om 7 urn 's morgens 12 Italiaansche vliegtuigen over de strijdkrachten van Ras Desta vlogen die pamfletten uitwierpen onderteekend door generaal Graziani waarin werd verklaard ■dat de Abessijnen onlangs een gevangen genomen Italiaansch vlieger hadden ont hoofd en dat bij gevolg repressaillemaat- regelen moesten worden genomen. 15 minu ten later, zoo verklaart men kwamen de vliegtuigen terug en bombardeerden en beschoten zij de Zweedsche ambulance met mitrailleurs, waarbij twee Zweedsche dok toren werden gewond, 30 Abessijnen ge dood en 50 anderen gewond. De slachtoffers waren zieken of hulpbe hoevenden In het hospitaal. De vliegtuigen vlogen op een paar dui zend voet hoogte en wierpen talrijke zware bommen waarvan er enkele naar men ver klaart, gas bevatten. STOCKHOLM, 2 Jan. (Reuter-A.N.P.) Dondermiddag is van den Zweedschen Con sul te Addis Abeba het volgende telegram ontvangen op het departement van buiten landsche zaken: De laatste officieele berichten bevestigen dat het Zweedsche Roode Kruiskamp dat volgens de conventie was gekenmerkt op 30 December is gebombardeerd. De tenten werden met machinegeweren beschoten. Dr. Hylander werd in zijn rechterzijde ge wond en een andere Zweed bekwam een kaakkwetsuur. De overigen landslieden zijn ongedeerd. STOCKHOLM. 2 Jan. (Reuter) legen de gewoonte in. zijn verscheidene bladen op Nieuwjaarsdag verschenen met spe ciale edities over het bombardement van de ambulance nabij Dolo. „Socialdemokraten", het orgaan der re- geerlngspartij, dat een bijzonder heftig hoofdartikel publiceert, meldt, dat van verschillende zijden stemmen zijn opge gaan, om een groote protestbetooging te organlseeren- In dien zin is een procla matie aangeplakt, doch het „Svenska Dag blad" is van meeningv dat dergelijke me thoden de Italianen in staat zouden stel len, aan de verontwaardiging der Z-vcden uitsluitend een socialistisch karakter toe te kennen. Het conservatieve blad cischt, dat de Zweedsche gezant te Rome een krach tig protest zal Indienen, en voorts bestraf fing der schuldigen, alsmede schadever goeding zal verlangen. ADDIS ABEBA, 2 Jan. (Reuter). Vol gens de jongste berichten inzake het bom bardement van de Zweedsche ambulance blijkt thans dat dr. Hylander werd gewond terwijl hij een operatie verrichtte. De vertegenwoordiger van het Interna tionale Roode Kruis in Abessynië. Sydney Brown heeft telegrafisch te Genève ge protesteerd tegen dit bombardement, waar bij hij opmerkte, dat de Italiaansche taktrik hst werk van de overige eenheden van 't Roode Kruis in Abessynië zeer moei lijk en gevaarlijk maakt. Van 't front, ADDIS ABEBA, 2 Jan. iReuter). Van het Debi-Sjebelli-front wordt gemeld dat uit gebreide voorbereidingen worden getroffen voor een aanval op de provincie Ball. Het leger van Ras Desta is de laatste week door de Italiaansche vliegers hevig gebombar deerd. Berichten van Abessynische zijde verkla ren dat de Italiaansche vliegers bijna uit sluitend gebruik hebben gemaakt van brand- en gasbommen. Niettegenstaande deze hevige bombardementen behielden de Abessijnsche troepen hun stellingen en verwachten nu een Italiaanschen aanval. Aan het Noordelijk front wordt nog steeds gevochten. De Abessijnsche troepen rukken nog steeds westelijk van Makalle op en voe ren daar hevigen strijd van man tegen man. Teneinde een onderzoek in te stellen naar het bombardement van de Zweedsche Roode Kruis Ambulance heeft 't Interna tionale Roode Kruis de Zwltsersche Roode Kruisdokter Junaud per vliegtuig naar Abessynië gezonden. De Engelsche ambulance is met 16 auto mobielen van Dessie naar 't leger van Ras Seyoem getrokken. Een Indische Maha- radja is iget een belangrijke som gelds hier aangekomen om het Roóde Kruis zijn steun aan te bieden. ROME, 2 Jan. (Reuter). Maarschalk Eadogllo seint het volgende 86ste legerbe- richt: Er ls niets bijzonders te vermelden van het front ln Eritrea en het front In Somali- land. Het goud-offer. ROME, 2 Jan. (Reuter). De Nieuw jaarsdag is in geheel Italië gevierd met patriottische demonstraties en trouwbetui- gingen aan den Duce, waarbij wederom goud werd geofferd voor het vaderland. Volgens de gegevens van de fascistische federatie was de goudoogst gisteren hooger dan den vorlgen Zondag. De sancties. PARIJS, 2 Jan. (Reuter). Verschei dene Industrieën ln Modane (Savoye) hebben hun personeel ontslagen aangezien zij tengevolge van de toepassing van de sancties tegen Italië geen voldoende werk meer hebben. Een bank in Modane heeft uitstel van betaling moeten verzoeken, aangezien be langrijke bedragen in Italië zijn bevroren. LIMA, 2 Jan. (A.N.P.). President Oscar Benovides heeft bepaald, dat de handels- sancties tegenover Italië op verzoek van de Kamer van Koophandel te Lima zullen worden opgeschort tot 20 Februari a.s. Dit verzoek was gebaseerd op te ver wachten zendingen rit Italië, waarin werd gezegd, dat de bestellingen ln Italië waren geplaatst voor de economische maatrege len waren aangenomen. Verlaging oorlogsrisico. LONDEN, 2 Jan. (Reuter). Lloyds heeft besloten de verzekeringspremies tegen oor logsgevaar van schepen in de Mlddelland- sche- en Roode Zee te verlagen van 5 Shil ling per 100 tot 3 en 4 shilling per 100, De „Daily Telegraph" schrijft dat deze verlaging een kalmeerende uitwerking heeft op het politieke en het zakenleven, aangezien hierdoor een vermindering van het oorlogsgevaar tot uitdrukking komt. Nieuwjaarsgroet van den koning. ROME, 2 Jan. (AN.P.1. Koning Victor Emanuel heeft Woensdagavond in een Nieuwjaarsboodschap aan de troepen ln Oost-Afrika zijn sympathie betuigd met de fascistische koloniale aspiraties. Mobilisatie in Harrar. HARRAR, 2 Jan. (Reuter). Bij keizer lijk edict wordt gelast aan alle mannen in deze provincie, die in staat zijn wapenen te dragen, voor het einde der maand zich in Gigaga te melden Dit edict is op het groote plein alhier voorgelezen. Zij die zich aan den dienst willen onttrekken, worden als deseTteur gekenmerkt en zullen streng worden gestraft. Deze actie voorspelt binnenkort een offensief van generaal Nasiboe. De onderhandelingen tusschen den Franschen en den Engelschen staf. LONDEN, 2 Jan. (Reuter). De diploma tieke medewerker van de Daily Telegraph meldt, dat de Fransche militairen bij de huidige onderhandelingen tusschen de Fransche en Brltsche staven gevraagd hebben welke assistentie Frankrijk van Engeland verwachten kan te land en ln de lucht, Ingeval van een aanval op de Fran sche grens in het Noorden. Deze ver-strek kende vraag zou zijn gesteld ln verband met de overweging, dat de noodzakelijkheid van 'n troepenversterking aan de Fransch- Italtaansche grens het terugtrekken van Fransche troepen van de Noordelijke grens met zich mede zou brengen. De correspon dent legt er den nadruk op, dat 't hierbij om ernstige problemen gaat. Wat de samenwerking te land en in de lucht betreft zijn naar het schijnt de be sprekingen, die ln de eerste plaats betrek king hebben op de kwestie van de Fran sche assitentie in geval van een Italiaan schen aanval tegen Engeland, nog niet verder gekomen dan de eerste voorberei dende gedachten wisselingen. Ten aanzien van de samenwerking der vloten is men daarentegen iets verder ge vorderd. Desondanks is de bewering onjuist, dat deze plannen reeds gereed en uitge werkt voorhanden zijn om in geval van nood onmiddellijk tot richtsnoer te kun nen dienen. Het contact tusschen de belde staven wordt in stand gehouden, maar het is onwaarschijnlijk, dat groote vorderingen gemaakt worden voor de beide regeeringen zich hebben bezig gehouden in onderling overleg met de prlnclpieele kwesties van de politiek, die noodzakelijkerwijze daarmede gepaard gaan. De politieke medewerker van de Daily Express meldt, dat Frankrijk Engeland reeds verzekeringen heeft gegeven betref fende de samenwerking in de lucht, te water en te land. Overeenkomstige verze keringen zouden ook reeds door Engeland aan Frankrijk zijn gegeven, of wel binnen kort gegeven worden. De Parijsche correspondent van de News Chronicle gelooft, dat de plannen geheel gereed zullen gebracht worden op den dag van het bijeenkomen van den Volkenbond ter beraadslaging over de kwestie van het petroleum-embargo. Frankrijk stelt o.a. roor het ln gereedheid brengen van Fransch-Britsche luchtsteunpunten aan de Fransche Noord-Oostelijke grenzen voor 't geval, dat Fransche troepen en vliegtuigen naar de Zuidelijke grenzen gezonden zul len worden. Allereerst zouden Brltsch materiaal en Britsch personeel voor de vliegvelden ter beschikking worden gesteld zoodat ingeval van een conflict in de Middellandsche zee niets meer te doen zou blijven dan her doen vertrekken van Brltsche eskaders vilegtuigen naar Frankrijk. Of dit voorstel door den staf der Brltsche luchtstrijd krachten gunstig opgenomen is, kan nog niet gezegd worden; er verluidt echter, dat inlichtingen Ingewonnen zouden zijn bil België en Nederland omtrent hun even- tueele samenwerking in een luchtconven- tie. Wat de legers betreft stelt Frankrijk niet het zenden van Brltsche troepen naar Frankrijk voor. De Fransche regeering heeft Londen echter gepolst of dit bereid is „een zekere aanzienlijke strijdmacht" voor onmiddellijke uitzending in geval van nood m Engeland in gereedheid te houden Do dtolomatieke correspondent van de .Daily Mail" ls van meening. dat cm'renl de wederkeerige militaire samenwerk ng tusschen Engeland en Frankrijk reeds een overeenstemming is bereikt, welke in overeenstemming zou zijn met de eischen van het oogenblik, NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN ROOSEVELT. WASHINGTON 1 Jan. (Reuter). De voorzitter van de commissie van buiten landsche zaken van het Huls van Afge vaardigden, McReynolds. verklaarde na op het Witte Huis met president Roosevelt en den minister van buitenlandsche zaken. Cordell Huil te hebben geconfereerd, dat hli ln de zitting van het Congres op Vrij dag as. het ontwerp voor een neutrali- teitswet zou indienen, waarbij den presi dent de bevoegdheid wordt verleend, naar eigen goeddunken een embargo af te kon digen op den uitvoer van oorlogsmateriaal, als katoen, olie en staal, naar alle oorlogs voerende landen. President Roosevelt zal Vrijdagavond zijn Jaarlllksche rede voor het Congres hou den en verwacht wordt, dat hij dan be langrijke verklaringen zal afleggen. FRANSCHE BEGROOTING AANGENOMEN. PARIJS, 1 Jan. (Reuter). Na een nachtzitting, die tot 8.20 uur vanmorgen duurde heeft het parlement de begrooting voor 1936 aangenomen in de Kamer met 377 tegen 137 stemmen en in den Senaat met26? tegen 17 stemmen. De begrooting ls als volgt in evenwicht gebracht: Ontvangsten 40.449.887.066 francs Uitgaven: 40.437.808.525 francs. Het over schot bedraagt derhalve 12.078.541 francs. Nadat de begrooting was afgehandeld, is de zitting van het parlement tot 14 Januari verdaagd. LAVAL NEEMT RUST. PARIJS. 2 Jan. (Reuter). Vanavond zal Laval Parijs verlaten om eenige dagen rust te nemen tijdens de vacantie van het parlement. Vermoedelijk zal hij Maan dag a.s. weer naar Parijs terugkeeren. HET VOORZITTERSCHAP DER ONTWAPENINGSCONFERENTIE. GENEVE, 2 Jan. (Reuter) De Volken bondsraad zal geen opvolger benoemen voor wijlen Arthur Henderson, als voorzit ter der ontwapeningsconferentie. De func tie zal gedurende de komende maanden vacant blijven. De meest besproken candi- daten voor deze functie zijn gen. Smuis en Anthony Eden. o NIEUWJAARSTOESPRAAK VAN DEN FRANSCHEN GEZANT TE BERLIJN. PARIJS, 2 Jan. (Reuter) Ter gelegen heid van de jaarwisseling heelt de Fran sche gezant te Berlijn, Francois Poncet, voor de Fransche Kolonie een toespraak gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: De Fransche politiek draagt het zegel der continuïteit. Zij zal ln het heden de pogingen van gisteren voortzetten, en die van morgen voorbereiden. Deze poli tiek ls zoowel menschelijk als nationaal, het belang van Frankrijk wordt niet ge scheiden van dat van andere volkeren. Het doel is niets anders als ordening en vrede. De gezant besloot zijn toespraak met de volgende woorden: „Het afgeloopen jaar laat een merkbare verbetering in de Duitsch—Fransche be trekkingen vaststellen: niemand is hier over meer oprecht verheugd dan wij, nie mand wenscht meer dat deze verbetering zich verder zal ontwikkelen en bevestigen" o ONTPLOFFING IN CHEMISCH DEPOT TE PADUA. Eén doode, vijf zwaargewonden. MILAAN, 2 Januari (A.N.P.). - Nieuw jaarsnacht is te Padua een depot met che mische en pharmaoeutische producten in de lucht gevlogen. De eigenaar, die in zijn tegenover de opslagplaats gelegen woning met vrienden de jaarwisseling vierde, snelde met zijn gasten naaT de plaats van het ongeluk. Bij het openen van de deur sloeg hem een steekvlam tegemoet. Zijn zes kameraden, liepen ernstige gas vergiftigingen op. Het dienstmeisje is aan de gevolgen der vergiftiging in een zieken huis overleden. De brand, welke door een ontploffing was veroorzaakt, kon pas na zes uren door de brandweer worden gebluscht. De schade wordt geraamd op 200.000 Lire. Men ge looft, dat de ontploffing is ontstaan door het ontsnappen van aetherdampen. DE ZAAK HAUPTMANN. NEW YORK. 2 Jan. (Reuter). De verdediging van Hauotmann deelt mede dat zij voor het Hof van Genade den naam van den waren moordenaar van het kind van Lindbergh zal noemen. DE GRIEKSCHE VERKIEZINGEN. ATHENE, 2 Jan. ((Reuter), De bla den deelen mede dat Demertzls heeft aangekondigd dat de verkiezingen zullen worden gehouden op 26 Januari a.s. WRAK VAN EEN VLIEGTUIG GEVONDEN? CAIRO, 2 Jan, (Reuter). Volgens nog niet bevestigde berichten zbu in de Perzi sche Golf het wrak zijn gevonden van een vliegtuig. o MUITERIJ VAN KAMEELRUITERS IN TRIPOLIS? PARIJS, 2 Jan. (Reuter). - Naar hier wordt vernomen zouden in grensposten ln Zuid-Tunis een aantal Tripolitaanschê kameelruiters ontwapend zijn, die naar Tunis waren gevlucht. Zij verklaarden tot een troepenafdeeling te behooren, die na bij Nalut aan het muiten was geslagen. De commandant van de afdeeling, de Ita liaansche luitenant Biondi zou, volgens deze berichten, door zijn lieden zijn ver moord, II

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2