LE1DSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 31 December 1935 GENEESKUNDIGE BRIEVEN. UIT DE RIJNSTREEK. AGENDA. RÖNTGENSTRALEN. In een vorigen brief heb ik getracht eenig inaicht te geven in den tnerkwaar- digen alomtegenwoordigen wereldaether en uiteengezet hoe verschillende trlllings- wijzen er van verschillende effecten kun nen teweegbrengen, welke ook in de ge neeskunde toepassing hebben gevonden. Een bijzondere plaats in dit wereldaether- klavier wordt Ingenomen door de Röntgen stralen. Deze behooren tot de aethertril- lingen met uiterst kleine golflengten en zijn voor het eerst waargenomen door Wilhelm Conrad Röntgen op 8 November 1895. Deze Duitsche physicus had Hol- landsch bloed in de aderen. Zijn moeder Charlotte Constance Frowein was in Am sterdam geboren op 28 Februari 1806. Zelf is hij geboren in Lennep op 27 Maart 1845. Maar een belangrijk gedeelte van zijn jeugd bracht hij bij zijn familie in Apeldoorn en Utrecht door. In deze laat ste stad bezocht hij het Gymnasium Hij werd hiervan verwijderd toen H, eens weigerde op te geven wie de teekeaaar van een leeraars-caricatuur was. Daardoor zag hij zich de kans ontgaan student aan oe Universiteit <e worden. Toen beproefde hij zijn geluk op eer. technische schoei in Ape'doorn om ir. hei voorjaar van 1865 naar de Polytechnische school ir. Zürich te gaan, waar hij bij zijn tijdgenooten den bijnaam kreeg „Apeldoorn". Reeds in 1875 werd hij professor in de physica in Hohen- heim. In 1879 werd hij professor in Giessen. Hij werd o.a. in 1888 naar Utrecht beroe pen, doch weigerde om in hetzelfde jaar den beroemden Kohlrausch op te volgen in Würzburg. Deze bijzonderheden uit zijn levensloop meen ik te mogen geven, omdat het interessant is te vernemen hoezeer Röntgen aan Holland gebonden was. Ze zijn ontleend aan een boek over zijn levensgeschiedenis, beschreven door Otto Glasser (Springer 1931). Het spreekt vanzelf, dat de ontdekking van Röntgen zich logisch aansloot aan voorafgegane proeven en ontdekkingen. Hij was, evenals andere physici uit dien tijd, bezig met het onderzoek van electrl- sche stroomen in gasarme ruimten waarin twee polen op een zekeren afstand van elkander zijn geplaatst en waartusschen een bepaald electrisch spanningsverschil bestaat. Reeds in 1869 had Hittorf waar genomen dat bij een luchtdruk van 0,02 0,001 m.m.. z.g. kathodestralen optreden. Wanneer deze kathodestralen den glas wand raken, maken ze dit glas tot licht- uïtzender. Men noemt dit het verschijnsel van fluorescentie. Volgens de electronen- theorie moeten deze kathodestralen wor den beschouwd als een stroom van nega tieve electronen, die zich met groote snel heid voortbewegen. Röntgen zag nu bij een van zijn proeven nieuwe stralen optreden, overal waar deze electronen met iets in botsing kwamen. Deze nieuwe „X" stralen traden ook buiten de buis op, gingen vrij de lucht in en bleken het vermogen t<s hebben door allerlei stoffen heen te drin gen, welke voor de gewone lichtstralen ondoordringbaar zijn. Deze geheimzinnige stralen bleken enkele eigenschappen met de lichtstralen gemeen te hebben, doch andere karakteristieke eigenschappen van het licht, zooals buiging, breking en terug kaatsing konden eerst niet als eigenschap pen dezer X stralen worden aangetoond. De interessante ontdekking leek dus voorloopig een geheimzinnig wetenschap pelijk snufje, met een kleine mogelijkheid dat er wellicht in de toekomst ook in de geneeskunde eenig fotografisch nut van getrokken kon worden. Op 23 Januari 1896 werd voor de leden van het Physisch Medisch Genootschap door Röntgen een voordracht over zijn ontdekking gehouden. Op voorstel van den beroemden geneesheer Kölliker werd met groot enthousiasme besloten den ontdek ker van deze interessante stralen te eeren door deze X-stralen verder Röntgenstralen te noemen Ook in Nederland was onmiddellijk groote belangstelling voor de nieuwe stra len. In het Nederlandsch Tijdschrift van Geneeskunde verscheen reeds ln 1896 het eerste zelfstandige stuk over „Röntgen's X-stralen" van de hand van den lateren hoogleeraar Wertheim Salomonson. In Groningen hebben reeds ln 1898 pro fessor dr. Haga en dr. Wind getracht ook buiging van Röntgenstralen aan te toonen. Wanneer dit verschijnsel was aan te too nen. dan zou n.l. bewezen zijn dat Rönt genstralen en lichtstralen in wezen Iden tiek moesten zijn. Voor het optreden van het buigingsverschijnsel heeft men bij het licht een zeer fijn traliewerk noodig met een spleetafstand van 0,010.02 m.m. Vaardige technici kunnen zulk een fijn traliewerk bereiden. De X-stralen hebben een zeer veel kleinere golflengte en daarom moest het traliewerk waarmede eventueel de buiging dezer stralen aangetoond zou kunnen worden een spleetafstand hebben die ongeveer duizend maal zoo klein ls als 0 02 m.m Zelfs de meest vernuftige tech niek ls niet ln staat een dergelijk instru ment te leveren. In de natuur zelve echter n.l. ln den opbouw van kristallen liggen de atomen op zulke minimale afstanden van ekaar en met behulp der kristallen is het dan ook ln 1911 aan von Laue gelukt het verschijnsel der buiging aan te toonen voor Röntgenstralen en daaruit de golf lengten te berekenen. Zoo is definitief aan getoond dat Röntgenstralen aethertrillln- gen zijn met golflengten die 3,00013.000 maal zoo klein zijn als de kleinste golf lengten uit het zichtbare licht. Voor de opwekking van Röntgenstralen ls noodig: le. hoogspanningsstrooming; 2e. een vrijwel luchtledige buis, de Rönt- genbuis, met twee polen anode en kathode welke met dezen hooggespan nen stroom verbonden kan worden, In het Röntgenbedrijf bevindt zich dus een aantal draden waarlangs hoogspanning vervoerd wordt (tot b.v. 200.000 Volt). Men moet zich dus voortdurend bewust zijn, dat hier een bron van gevaar ligt. Aan raking kan doodelijk zijn en wanneer men zich te dicht in de nabijheid er van waagt, kan plotseling een krachtige vonk over springen, die ook ernstig nadeel kan ver oorzaken. Tegen deze gevaren kon men zich van den aanvang af hoeden, ornaat men deze kende Na de ontdekking werden de Röntgenstralen snel in zoowel als bul ten de geneeskunde toegepast zonder dat men wist dat ook deze stralen ernstige nadelen kond-n veroorzaken. Vandaar dat bij tallooze pioniers op dit gebied ALPHEN. De Geref Knapen ver. Timotheus" hield haar 31e laarvergadering onder pre sidium van den heer E. de Vries. De ver slagen gewaagden van flinken groei en op gewekt en arbeid. Daarvan gaven ook blijk de opstellen, die dezen avond geleverd werden Een lid der vergadering D. Schou ten gaf enkele orgelnummers, terwijl W. v. d. Burgh op de viool eenlge nummers ten beste gaf. Zoowel de longeren als de ouderen hadden gelegenheid deel te nemen aan een voordrachtenwedstrijd, terwijl door den heer De Goede een paar films werden vertoond. Met een kort toepasselijk woord overhandigde ds. Bosch vóór hit de vergadering sloot aan een 8-tal jongens een overgangsdiploma hen aansporend zich zonder bedenken thans te geven aan den arbeid der J.V. Tal van ouders en be langstellenden woonden deze vergade ring bij. Door de huisvrouw van H. werd bij de oolitie aangifte gedaan tegen J. v. d. V. wegens mishandeling, v. d. V. had haar zoodanig met een klomp geslagen, dat zij zich onder behandeling van een dokter moest stellen. De politie zal proces-verbaal opmaken. na verloop van jaren ernstige ziekte processen optraden en dat velen na ziekteprocessen optraden en dat velen na smartelijk lijden een waren beroeps- heldendood vonden. Langzamerhand zijn deze gevaren bekend geworden en vond men ook de middelgn om ze te voorkomen en de kans op nadeellge gevolgen aan zienlijk te verkleinen. De moderne tech niek levert nu trouwens zoowel hoogspan- ningsveilige als Rontgenstralenveilige ap paraten en bulzen. In Nederland ls ook op dit gebied sinds korten tijd de wetgever regelend opgetre den. De Röntgenstralenwet brengt alle grootere Röntgenbedrijven onder staats controle. Iedereen die met Röntgenstralen arbeidt moet vergunning vragen en de in richtingen moeten aan wettelijk voorge schreven beveiligingen voldoen. Dè Röntgenstralen vinden toepassing op velerlei gebied. Buiten de geneeskunde worden de Röntgenstralen gebruikt bij de studie van den krlstalbouw zoowel als van den t>ouw der verschillende elementen en de structuur der atomen. Ook bij het on derzoek van eventueele vervalschtagen van oude schilderijen kunnen de Röntgen stralen met succes worden ingeschakeld. Op het gebied der geneeskunst vinden de Röntgenstralen toepassing in twee rich tingen, n.l. le om er bepaalde afwijkingen door te herkennen en te bestudeeren (diagnostiek door Röntgenfotografie) en 2e. om er bepaalde ziekteprocessen mede te behandelen. De verschillende weefsels van ons lichaam laten ln verschillende mate een bundel Röntgenstralen door en houden elk een meer of minder groot percentage van zulk een bundel tegen. Speciaal het kalk- houdend beenderstelsel houdt veel stralen tegen, terwijl de luchthoudende longen deze stralen in sterke mate door laten. Men laat nu bij het onderzoek met behulp van Röntgenstralen een bundel hiervan door het te onderzoeken lichaamsdeel gaan en daarna inwerken op een gevoelige plaat. De bundel welke nu b.v. door de longen ls gegaan bevat meer stralen dan die, welke b.v. door het hart ls moeten gaan; de bundel die een bot op zijn weg trof is sterker afgezwakt dan de bundel die slechts door spieren ging en zoo komen op de gevoelige plaat, op verschillende plekken stralenbundels van verschillende intensiteit. Nu wordt deze plaat op de gewone wijze ontwikkeld en zoo ontstaat een merkwaardig beeld van het inwendige van het onderzochte individu. In sommige gebieden van ons lichaam (b.v. vooral in den buik) bevinden zich weefsels en orga nen bijeen van een gelijke doorlaatbaar heid voor Röntgenstralen. Deze kan men dan op de ontwikkelde foto niet van el kander onderschelden Maar op verschil lende wijzen is het mogelijk eerst stoffen ln bepaalde gebieden in te voeren die weer een aparte doorlaatbaarheid of ondoor dringbaarheid tegenover Röntgenstralen bezitten. Wij zullen hierbij niet verder ln bijzonderheden afdalen maar kunnen ge rust verklaren, dat er tegenwoordig wel haast geen onderdeel In de geneeskunde is te bedenken, waarbij niet met succes ln het belang der lijdende menschheid een Röntgenonderzoek kan worden aangewend. Al ls tot op zekere hoogte de vervaar diging van een Röntgenfoto een eenvoudig technisch werk, toch moet er daarnaast onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat de interpretatie der Röntgenfoto 'n aparte kunst is en daardoor de goede uitoefening der Röntgendiagnostiek slechts door die artsen kan geschieden, die daarvoor een aparte opleiding na hun artsexamen heb ben gevolgd. Elk weefsel absorbeert dus in meerdere of mindere mate een gedeelte van een Röntgenstralenbundel welke er door heen wordt gevoerd. Deze geabsorbeerde stralei) kunnen zoowel op gezonde als op zieke cellen Inwerken en ten slotte de levende cel dooden. Hierop berust de tweede toe passing der Röntgenstralen, de therapie. In de eerste jaren na de ontdekking werd reeds Röntgentheraple bedreven, doch dit geschiedde eerst experimenteel en min of meer op goed geluk. Eerst nadat men had geleerd de Röntgenstralen behoorlijk te meten en te doseeren en nadat men de uitwerking van bepaalde hoeveelheden stralen op bepaalde gezonde en zieke weef sels nader had bestudeerd kon een doel bewuste Röntgentheraple worden opge bouwd. Hierbij kon op gelukkige wijze hiervan worden geprofiteerd, dat een Ziek weefsel eerder door Röntgenstralen bleek te worden vernietigd als het overeenkom stige gezonde weefsel. Speciaal op het moeilijke gebied van de kankerbehandeling heeft de Röntgen theraple zich naast de chirurgie voor be paalde gevallen een blijvende en waarde volle plaats verworven. Door dit alles is de ontdekking dezer geheimzinnige stralen van een buitenge wone beteekenis geworden. Doeltreffende toepassing der Röntgenstralen voert in de geneeskunde tot triomfen en mogelijk heden, welke men voor veertig jaren abso luut onbestaanbaar dacht. P. N. N. BOSKOOP. HET NED.-AMERIK. HANDELSVERDRAG De beteekenis voor de boomkweekerij. Naar aanleiding van de totstandkoming van het Nederlandsch-Amerlkaansche handelsverdrag meldt men ons uit boom- kweekerskrlngen het volgende: Over het geheel genomen ls de uitvoer van producten van de boomkweekerij naar Amerika practisch uitgesloten. Al leen rozen onderlagen kunnen worden ge ëxporteerd. Krachtens het nieuwe han delsverdrag ls het invoerrecht voor dit artikel verlaagd van 2 dollar op 1 dollar per 1000 stuks. Verder voorzien enkele bepalingen van het verdrag ln het geval dat er nieuwe maatregelen van sanltairen aard worden genomen; daartoe zal weder- keerlg niet worden overgegaan dan na wederzijds gepleegd overleg, om den handel zoo weinig mogelijk te schaden. Het nieuwe verdrag biedt op dit oogen- blik voor de boomkweekerij geen perspec tieven. Daar het echter tot stand is geko men in een geest van wederzijdsche welwillendheid, leeft een kleine hoop. dat in de toekomst met betrekking tot den uitvoer van de boomkweekerij-artlkelen naai' Amerika nog wat zal kunnen worden bereikt. In ieder geval zullen hierover dan nadere onderhandelingen moeten worden gevoerd. Voor overdreven verwachtingen bestaat dus geen enkele reden, evenmin als voor pessimisme. o BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. Een korte agenda. De raad kwam in openb. verg. bijeen. In deze vergadering werden de geloofs brieven goedgekeurd van het nieuwbe noemde lid den heer G. Uithol. Bij de no tulen ontspon zich een interessante be spreking. De heer Jongeneel meende dat zijn woorden onjuist waren weergegeven. Hij kon niet hebben gesproken van een „overeenstemming tusschen R. K. en C. H. bij de vorige wethoudersverkiezingen", want die bestond niet. Weth. v. d. Poll protesteerde daartegen. De heer Jonge neel zette uiteen dat weth. v. d. Poll toen hij naar de vergadering ging, niet kon weten hoe de C. H. zouden stemmen. Dat er gesproken is, was alleen om uit de moeilijke situatie in B. en W. te komen. Hij stelde voor de zinsnede zoo te wijzi gen, dat er alleen om de eerder genoem de reden overleg ls gepleegd tusschen C. H. en R. K. Dit voorstel werd door nie mand gesteund en kwam dus niet in be handeling. De heer Beljen stelde dan op instigatie van den wethouder v. d. Poll een redactie voor, waarbij er zou komen te staan lnplaats van C.H. en R.K. 2 C.H. en 1 R.K. lid. Daartegen verzette zich ech ter de heer v. d. Heijden die opmerkte, dat de notulen moeten Weergeven wat er gezegd is en van 1 R.K. en 2 C.H. is zeker niet gesproken. Het voorstel werd nu in getrokken en de oorspronkelijke redactie gehandhaafd. Aan de werkloozen is door B. en W. met toestemming van den Minister een Kerst- gave verstrekt, Aangehouden werd een be roep van G. Vroege op een beslissing van B. en W. waarbij hem geen vergunning werd verleend voor den verbouw van een schuur tot een woonhuis. Adr. krijgt ge legenheid zich nader mondeling uit te spreken tegenover B. en W.. waarna het beroep gewoon zal worden afgewerkt. Vastgesteld werd een aanvulling van de pol.verord., waarbij eigenaars van voor 't verkeer gevaarlijk staande boomen ver plicht worden deze op aanwijzen van B. en W. onmiddellijk te laten rooien. Op voorstel van B. en W. werd besloten de salariskorting voor de werklieden over 1935, die aanvankelijk was vastgesteld op 1 Januari, te doen ingaan op 1 Juli. De heer Jongeneel verzette zich tegen dit voorstel. Het zou goed zijn wanneer het gevolg van dit verschil was geweest, dat een dee) op 1 Jan. salariskorting kreeg en een ander deel op 1 Juli. Dat ls echter niet zoo. want de adressanten kre gen heelemaal geen korting, dus ook niet per I Juli. Alleen de heeren Jongeneel en v. d. Marei stemden tegen het voorstel. Tot gemeente-geneesheer voor 1936 werd aangewezen dr. Weeder, tot leverancier der geneesmiddelen de apotheek. Vastgesteld werden de vergoedingen voor 1933 aan het Bljz. Onderwijs, waarin verwerkt zijn de resultaten van de 3-jaarl. afrekening. De heer Beijen huldigde den betrokken ambtenaar voor het accurate werk. De heer v. d. Maat interpelleerde over het zand strooien op den Meijeweg. Hij was er allesbehalve over tevreden, dat de weg ln de laatste weken totaal onbe gaanbaar was. De voorz. besprak uitvoerig het zandstroolen op de wegen, waarbij 't echter onmogelijk ls een weg van 20 K.M. te strooien. Het hielp trouwens verleden week al heel weinig. Tenslotte ging de raad in geheime zit ting ter bespreking van het uitbreidings plan der gemeente, waarvoor B. en W. een gewijzigd ontwerp indienden. Aanbesteding. De uitslag der aanbesteding voor het gemeentewerk luidt als volgt: Timmerwerk: P. Veelenturf f.192: P. v. d. Neut f. 190; Gebr. Mulder f. 190; A. Calls f.131; 8. Oosterom f.120. Metselwerk: P. V. Katwijk f.497: A. Ooms f.430: N. Hoo- gendoorn f.385. Schilderwerk: H. Schoo f.747; M, P A. v. Velsen f.649; C. H. v. Velsen f,609; D. scheer f.520: G. Hooge- veen f.517; J. Hoogeveen f.432. Stuca- doorswerk: A. Ooms f.160: W. Martens f.124: N. Hoogendoorn f.91. Smidswerk: fa. W. Bos f. 138; A. Kloot f.80. Naar wij nader vernemen, ls inzake de door ons vermelde opzette'llke aanril- ding geen proces-verbaal or' maakt we gens noglng tot doodslag, it ar wegens baldadigheid. De onderlinge verhouding tusschen de tweelingbroers is on het oogenblik weer goed te noemen De heer C. B. Batelaan ls herkozen als president-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, alhier. Een in de Ned. Herv. Kerk gehou collecte voor de Zondagsschool heeft 1 gebracht f. 155.20. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: P. van Klaveren—Buitenhuls, zoon S. EndeveldBinnendijk, zoon J. v. d. HavenKlaver, zoon J. M. van Nieropvan der Meer. zoon G. van Tol van Tol, zoon. Overleden: N. ten Brink 76 laar. geh. met C. van Schooten A F P. van der Keilen 82 laar. wedr. van A. v. Leeuwen. Door het college van notabelen der Ned. Herv. Gemeente ls tot kerkvoogd herkozen de heer C. W Oppelaar. Met Ingang van 12 Jan. as. wordt de heer C. Roos van Aarlanderveen over geplaatst naar het station alhier als ar beider-telegrafist. De Minister van Landbouw en Vls- scherlj heeft benoemd tot Ud der centrale commissie voor de Crisls-tuchtrechtspraak te Den Haag voor 1936 de heer A. War- naar Jr., burgemeester dezer gemeente. o KOUDEKERK. Geslaagde Muziekuitvoering. In de openbare school gaf het Fanfare corps Kunst na Arbeid" een tweetal mu ziekuitvoeringen waarvoor beide avonden groote belangstelling was. De eerste avond voor donateurs en genoodigden. werd door den eere-voorzltter burgemeester Kwint geopend. Na een welkomstwoord memoreerde spr. hoe in deze slechte tijdsomstandigheden de muziekvereenlglng bloeit, ZIJ telt 29 leden. Gezien de successen welke zij in het afgeloonen jaar op het concours heeft behaald, komt wel duidelük naar voren dat zli onder de kranige leiding van haar di recteur den heer J. v. d. Kaal goede vor deringen maakt. Hierna werd het programma, dat een 12-tal nummers bevatte en met het „Wil helmus" werd ingezet op uitstekende wiize afgewerkt. Na het muzikale gedeelte volgde de klucht ln één bedriff .Baas Jansen in de brand van Rome". Ten bate van de kas werd nog een groote verloting gehouden. De voorzitter de heerP. Bervoets dankte voor de belangstelling en het welslagen van deze uitvoeringen. o LEIDERDORP. Groote Propaganda-avond Leiderdorpsche Burgerwacht. Nadat twee coupletten van het „Wilhel mus" door de talrijke aanwezigen waren gezongen, opende Burgemeester Brug, als voorzitter van de Burgerwacht deze bijeen komst. welke in de openbare school werd gehouden, met een hartelijk welkom, in het bijzonder tot den spreker denheer J. N. R. van Maarle; de Burgemeester van Zoe- terwoude; Rector Westgeest: weth. Boot, de aanwezige raa"dsledenden Commandant van de Burgerwacht te Koudekerk, als mede de Chr. Harm. Ver. „Devote" en het R.K. Zangkoor met hun resp. dirigen ten, de heeren van Wijck en Hoogzaad die dezen avond welwillend opluisterden met muziek en zang. Na het openingswoord van den voorzit ter speelde Devote een opgewekte marsch, welke een aangename stemming in de zaal bracht. Eveneens met zeer veel genoegen werd geluisterd naar het Gemengde Koor. van den heer Hoogzaad, dat zuiver en gevoelig een drietal liederen zong. Het was den voorzitter een prettige taak, den Instruc teur B. H. van den Bosch mede te deelen, dat de Bond van Burgerwachten het goed heeft gedacht voor zijn trouwen arbeid aan den heer van den Bosch uit te reiken een medaille voor bijzondere toewijding. Hij sprak hierbij den wensch uit, dat hij nog lang de Jonge recruten zal mogen opkwee- ken tot stoere Burgerwachters. Daarna speldde de Burgemeester de onderscheiding op den borst van den Instructeur. Een „lang zal hij leven" weerklonk, waarna de heer van den Bosch voor deze bijzondere erkentelijkheid hartelijk dank te. De heer J. N. R. van Maarle sprak over het gebruik van strijdgassen in den mo dernen tijd. Spr. noemde de verschillende strijdgassen welke ln 4 groepen te verdee- len zijn, n.l. prikkelende, blaartrekkende, verstikkende en vergiftigende gassen. Uit voerig besprak spr. de rampen, lasten ,na- deelen en resultaten van de gasaanvallen en behandelde de vragen: op welke ma nieren kan men gas verspreiden? en „Hoe kunnen wij ons daartegen beschermen? In de pauze speelde „Devote" lustige muziek en zong het R.K. Mannenkoor verdienste lijk „Stille Nacht", waarna het gemengde Koor eenlge vroolijke liedjes voordroeg. Daarna zette de heer van Maarle uiteen het antwoord op de vraag: Hoe maak ik mijn kelder geschikt voor gasvrije be- schermplaats? Spr. besloot zijn duidelijke lezing in de hoop, dat we voor een oorlog gespaard mogen blijven. Een warm applaus klonk op na dit interessant betoog. Burgemeester Brug dankte den heer van Maarle zeer. „De radio-professor en zijn bevindin gen" een komisch stuk voorgedragen door eenige jeugdige burgerwachters, was het slot. De voorzitter dankte een ieder die zijn medewerking had verleend en hoopte dat de Burgerwacht door nieuwe krachten steeds sterker zal worden. Tot slot werd gezongen„WIJ leven vrij, wij leven blij". o NIEUWKOOP. Een mooi geschenk. Het priesterkoor van onze parochiekerk is verrijkt met een nieuwen looner. een waar sieraad en mooi geschenk van een dame uit de parochie. De looper heeft een lengte van 17 M. en een breedte van 0.85 M en ls door de geefster eigenhandig vervaardigd op een weefgetouw, waaraan zit een laar gewerkt heeft. De kleuren zijn met zorg en in overleg met een bekend kunstenaar gekozen, waarin) rekening is gehouden met den in val van het licht door het aanwezige blauwe en gele glas tn de kerk. waardoor het geheel zeker een artistieke waarde heeft verkregen. HEDEN: Jeruël: Samenkomst te 7'/i uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomst te 1] uur nam. Woensdag. Jeruël: Samenkomst te fl'/t uur nam. Donderdag. Schouwburg: Burgerzangschool, „Naar Yamato", 8 uur nam. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Halfdrle tot halfvier Inenting tegen diphterle 45 uur nam. Woensdags: inst v. praeventleve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Schilderijententoonstelling, Charley Toorop (tot 12 Jan.) Geopend 10 tot 4 uur, 's Zondags t tot 4 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg. 8 uur nam. „De Kozakken-kapitein". Nieuwjaar 2—7 en 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trlanon-Theater, Breestraat. 8 uur nam. „De Krlbbebijter". Oudejaar gesloten. Nieuwjaar 27'/i en 8111/4 uur. Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 27Vi en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. nm. Babytake A. Bow." Nieuwjaarsdag 47 en 811 uur. Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 81/4 u. nm. „Verraad". Nieuwjaarsdag 2—7 en 81/4 uur nam. Woensdag- en zaterdagnam. 21/» uur. Zondag nam 2 uur. 4Vi uur en 8 u. 15. Roxy-Theater. Haarl. str„ 7 uur nam. „Aannemenéén bier." Nieuwjaar vanaf 2 uur. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v ii ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Decem ber 1935 tot en met Woensdag 1 Januari 1936 waargenomen door de apotheken G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef, 136 en A, J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313: van Donderdag 2 tot en met Zondag 5 Januari 1936 nemen waar de apotheken J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12. Telef. 594 en J. E. M. ten DIJik, Haven 18, Telef. 85. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door apotheek C. van Zijp, Wllhelmlnapaxk 8, Telef. 274. De geneeskundige dienst wordt op Nieuwjaarsdag te Oegstgeest waargeno men door dr. Varekamp, Tel- 1916. RIJNSATERWOUDE. Vergadering Ijsver. „Excelsior". Deze Bilderdamsche vereeniglng hield haar drukbezochte jaarvergadering in café Roos, onder voorzitterschap van den heer M. A. Brewe. Deze opende met een hartelijk woord van welkom. Hierna wer den de notulen door den voorzitter gele zen. welke onveranderd werden goedge keurd. Vervolgens gaf de penningmeester rekening en verantwoording van zijn be heer .Hieruit bleek dat hij een kassaldo heeft van f. 92.54. De rekening en beschei den werden nagezien door de heeren M. C. Vermeulen en M. Roos; alles werd ln goede orde bevonden. Hierna volgde be stuursverkiezing. Aan dc beurt van aftre ding waren de heeren M. A. Brewe, J. de Vos Jr., H. H. van der Burg en W. van Dijk en nog een vervulling van een secre taris. De heer W. van Dijk werd gekozen als secr. In diens plaats werd als bestuurs lid gekozen de heer C. Roos. De drie eerst genoemde heeren werden bij acclamatie herbenoemd. Hierna volgde de gratis ver loting. waarna de voorzitter hartelijk dank bracht voor den gezelllgen avond en de vergadering sloot. o TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsbertus. z. van Joh v. Lammeren en Joh. Oomen Geertje! d. van A. Voordouw en M. v. Leeuwen Apolonla Maria, d. van L. Rekelhof en E. Hoogervorst Gerrlt. z. van Chr. van Leeuwen en A. den Braver, Overleden: G. G. van Vliet. 44 jaar In het R.K. Vereenigingsgebouw had een uitvoering plaats, georganiseerd door het Wit-Gele Kruis. afd. Langeraar. Na opening door den heer M. Robertz. voor zitter der vereeniglng. versoheen het ge zelschap Bartoes op het tooneel met lied jes. anecdotes enz. Een ln de pauze ge houden verloting nam gerulmen tijd in beslag. Het was nog voor half twaalf toen de voorzitter overging tot sluiting der ver gadering. welke belegd was ter stiiving van de kas. Van gemeentewege werd een uitdee- ling van vet gehouden, vla de crlsls- comlte's A. en B. ter will eveneens door de R.K. en de Geref. Armbesturen dergelijke extra giften werden verstrekt. Door de gemeente was voor dit doel ongeveer 2000 pond vet aangekocht, van de winst welke gemaakt is bii het verkoopen der onver mengde margarine. Voor vele gezinnen heeft deze uitdeellng een buitengewoon welkome verrassing opgeleverd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6