BALANS2 Januar' be9'nt FAAM'S Balans-Opruiming LEIDSCH DAGBLAD - Zesde Blad Dinsdag 31 December 1935 vertroi Bij een bezoek aan DE FAAM's Etalages HOOGSTR. 1 en 2 bij de Donkersfeeg zult U zien hoe spotgoedkoop DE FAAM opruimt. RECLAME. 635» I V Tegen ongekend lage prijzen zullen Damei», Heeren» en Klnderkleedlng van het OPRUIMING atgeloopen seizoen worden opgeruimd. Ook bij de restanten Heeren-Stotfen voor Colbert-Costuums alsmede Heeren- en Jongens Mode-artikelen vindt U bijzondere koopjes onze middenstand daaruit de kracht tot verdere eensgezinde ontplooiing van acti viteit I WIJ komen thans tot de jubilea, waar bij wij ons al weer tot de voornaamste bepalen. Onze aanteekenlngen vermelden in chronologische volgorde: 5 Jan.: 40-jarlg Jubileum van mej. D. Voltman, directrice der Kweekschool voor Bewaarschoolhouderessen. Zij wordt be noemd tot ridder ln de Orde j<an Oranje- Nassau; 1 Febr.: M. P. van Hooidonk, ver bonden aan de school Lusthotlaan, her denkt zijn 40-jarig jubileum bij het chris telijk onderwijs; 27 Febr.: dr. J. P. L. Hulst, bekend criminoloog wordt 60 Jaar; 1 Maart: Ons Blad bestaat 75 jaar; jubi leumreis naar Brussel en de Ardennen; 8 Maart: de heer C. Th. Breebaart is 40 Jaar bestuurslid van het Chr. Militair Te huis; hij wordt benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau; 15 Maart: de Openbare Leeszaal „Reuvens" bestaat 25 jaar; 20 Maart: herdenking 40-jarig be staan Geref. Schoolvereeniglng23 Maart: Idem Leldsch Schaakgenootschap; 23 Maart: 25-jarig bestaan Leldsche Chr. Be sturenbond; 2 Mei: zilveren priesterfeest pater de Goede; 1 Juni: herdenking 60- jarlg bestaan afd. Lelden der Ver. van Chr. Onderwijzers en onderwijzeressen ln Nederland en overzeesche bezittingen; 12 Juni: herdenking 40-jarig bestaan van den Verhuurdersbond voor Leiden en Om streken; 10 Juli: architect H. J. Jesse wordt 75 jaar; 1 Aug.: de heer P. A. van Aggelen, directeur der Gem. Hulpbank, viert zijn zilveren Jubileum ln Leldschen gemeentedienst; 24 Sept.: de firma B. de Koning bestaat 60 jaar; 1 Oct.: 40-jarlg Jubileum van den heer G. L. de Goederen, hoofdopzichter bij Gemeentewerken; 17 Oct.: dr. Ir. P. Persant Snoep 25 Jaar na- tuurkunde-leeraar aan de Gem. H. B. S.; 21 Oct.: jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. oud-burgemeester van Leiden wordt 70 Jaar; 27 Oct.: de heer E. Th. Witte, oud- hortulanus wordt 70 Jaar; 1 Nov.: zilveren jubileum der Coöp. Boerenleenbank; 1 Dec.: idem van dr. W. Stuurman, als di recteur van het Openbaar Slachthuis en van den Keuringsdienst voor vee en vleesch; 10 Dec.: mej. D. M. J. Cocbergh ls 25 Jaar lid van den Leldschen Voogdij raad. Het Leven gaat verderlederen dag worden nieuwe menschen geboren, dage lijks gaan er ook heen.En de Dood vraagt niet wie zich ln het bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt Jegens een klei neren of grooteren kring onzer gemeen schap; hij treft oud en Jong, arm en rijk. Zoo betreuren wij aan het einde des Jaars wederom een lange rij van verdien stelijke burgers en burgeressen, die elk naar de mate van hun geestelijke gaven en de positie, die zij ln het openbare leven Innamen, het hunne hebben bijgedragen tot het stoffelijk of geestelijk welzijn van hun medeburgers Onze doodenlijst vermeldt de namen van: G. S. de Haan, chef teekenkamer van Gemeentewerken (42 Jaar); dr. J. C. M. Timmermans, gedurende 40 Jaar practl- seerend arts te dezer stede, bestuurslid der E.H.B.O., regent van meerdere hofjes, be stuurslid van het Roode Kruis en lid van den kerkeraad der Waalsche Gemeente (67 Jaar); P. du Croix, apotheker (52 Jaar); J. W. Lau, oud-kassier ten kantore van den gemeente-ontvanger (81 jaar); mej. A. C. de Gaay Fortman, gedurende meer dan een halve eeuw werkzaam ten bate van de Chr. Wijkver. „Levendaal" (84 jaar); P. Werkman, oud-leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de Gem. H.B.S. <84 jaar); H. D. Sala, bekend kunst handelaar (66 jaar); A. Vilders, pedel van het Leldsch Studentencorps (39 jaar); W. E. Termond, leeraar ln het machine-bank- werken aan de Ambachtsschool (62 jaar); J. Bots, directeur van de Meelfabriek „de Rijn" en penningmeester van de Zita- vereeniglng en de R.-K. Vakschool (65 Jaar); H. M. van den Berg, chef-contro- teur bij de N.Z.H.T.M.; mej. J. J. Boekwijt., bekend muzlekpaedagoge (45 jaar); J. N. Botermans, bouwkundige (71 jaar); ds. G. van Reenen, emeritus-predikant der Ger. Gem. (71 jaar); N, Wildschut, gepension- neerd controleur bij de N.Z.H (53 jaar); mej. M. A. C. P. de Graaf, gedurende een halve eeuw leerares aan de Muziekschool der Mij. voor Toonkunst (73 jaar); H. J. Popp, accountant en leeraar aan de school van het Genootschap M S G. (39 jaar)B. J. Huurman Dzn„ bekend aannemer en oud-lid van den gemeenteraad (61 Jaar); overste H. R. J. J. Thorbecke, gepension- neerd kapitein ter zee (91 Jaar); J. F. de Ren, een in vele opzichten bekend en ver dienstelijk stadgenoot ,72 jaar) en G. F. Reyst, oud-apotheker te dezer stede (80 Jaar). Rest ons nog de Universiteit en alles wat daarmede verband houdt. Het nieuwe jaar was nog slechts twee weken oud, toen een gedeelte van het oud- Academisch Ziekenhuis in gebruik werd genomen als collegezalen, waarvoor het Academiegebouw sedert lang reeds onvol doende ruimte bood. Kort daarna werd een aanvang gemaakt met de overbrenging van de inventaris van de hier ter stede bestaande Ethnographische Musea naar een ander deel van het vroegere Zieken huiscomplex. Dit transport zal in den loop van het komende voorjaar worden beëin digd, waarna de opening van het vereenigd Rijksmuseum voor Volkenkunde zal volgen. Eén ding dient in dit verband nog geme moreerd n.l. de dreigende overplaatsing van de Boeddha-groep achter het museum aan het Rapenburg, waarover wij nog on langs schreven. Wij kunnen niet anders dan de hoop uitspreken dan dat dit gevaar zal worden afgewend en refereeren ons ten deze gaarne aan het advies der Rijkscom missie voor de Monumentenzorg, die ook unaniem bleek prijs te stellen op behoud van deze uniek-mooie groep in het be staande kader. Twee zaken zijn er overigens, die in het academisch leven vooral op den voorgrond treden, te weten de lustrumvieringen van de V.V.S.L. en het Leldsch Studentencorps. Eerstgenoemde herdenking vond plaats van 24 tot 29 Januari en werd o.a. gedeelte lijk bijgewoond door H. K. H Prinses Juliana. Het lustrum van het L.S.C. nam een ge- heele week ln beslag en werd gevierd in de laatste dagen van Juni en begin Juli. Een der voornaamste uitgangspunten der Lustrumcommissie bij den opzet van dit feest, om de burgerij daarin zooveel moge lijk actief te betrekken, slaagde naar wensoh, vooral door het ln oude eere her stellen van den vroegeren Maskerade-op tocht, voorstellende den intocht van be vriende rederijkerskamers binnen de veste van Leiden. Ook de Unitas Studiosorum Lugduno Batava vierde feest; zij herdacht begin Februari haar eerste lustrum. Ter gelegenheid van den 360sten Dies Natalis der Universiteit hield de rector- magniflcus professor dr. W. van der Woude op 8 Februari een rede over „Meetkunde en ruimteleer"; op 16 Septem ber droeg hij het rectoraat over aan prof. mr. A. S. de Blécourt. Medio Februari vestigde prof, dr. W. J. de Haaas in het Kamerlingh Onnes labo ratorium 'n neuw koude-record door dit te brengen op slechts vijfduizendste graad Oelslus boven het absolute nulpunt. Wan neer men weet, dat de laagst-berelkte tem peratuur daarvóór "/iooo graad boven dat punt lag en men zich eenig denkbeeld kan vormen van de moeilijkheden bij iedere poging om het record ook maar met een kleine fractie van een graad te verbeteren, kan men zich indenken, welk een trlumf dit resultaat voor prof. de Haas en zijn medewerkers beteekende. Op 8 Maart deed het Ambtenarengerecht uitspraak ln de zaak van dr. J. J. de Gel der, aan wlen „wegens bezuiniging" ont slag was verleend als conservator van het Rijksprentenkabinet. Het sprak als zijn meening uit, dat dit ontslag niet onrecht matig was verleend en wees derhalve zijn beroep af. Een uitgebreide commissie ver tolkte op 25 Juni veler gevoelens, toen zij dr. de Gelder da.nk en hulde bracht voor zijn belangrijk wetenschappelijk werk in het belang van het Prentenkabinet; Van 2325 April werd hier ter stede onder voorzitterschap van prof. dr. J. van der Hoeve het 25ste Natuur- en Genees kundig congres gehouden, waarvan de ope ning werd bijgewoond door (thans ex-) minister Marchant. Het gemeentebestuur ontving de deelnemers officieel ln de Lakenhal. Op 2 October vond ln het groot-audito rium der Universiteit de overdracht plaats van het Willem de Zwijger-orgel aan het college van curatoren. Dit orgel werd door Leidsche studenten en oud-studenten aan geboden naar aanleiding van de herden king van den 400sten geboortedag van den grooten Stichter der Leidsche Alma Mater. Op 20 November werd het instrument voor de eerste maal ln een gewone universitaire plechtigheid bespeeld, n.l. ter gelegenheid van de 26ste Academlepreek en de eerste in het groot-auditorium. Wat de mutaties in het korps der docen ten betreft, het volgende: Bij Kon. besluit van 5 Februari werd dr. J. P B. de Josselln d eJong, tot dien bij zonder hoogleeraar en conservator aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde, be noemd tot gewoon hoogleeraar in de vol kenkunde van Ned.-Indlë in verband met de algemeene volkenkunde, welk ambt hij op 24 Mei aanvaardde. Den 26sten Februari overleed in den ouderdom van 76 jaar dr. P. A. A. Boeser, oud-lector in de Egyptologle, oud-onder directeur van het Rijksmuseum van Oud heden en grondlegger van de studie der Egyptologle in ons land. Op 1 Maart leed wetenschappelijk Lei den een groot verlies door het overlij den op 67-jarlgen leeftijd van dr. Murk Jansen, directeur der Annaklinlek en pri vaat-docent in de orthopaedie aan onze Universiteit. Met hem ging een orthopae dist van Internationale vermaardheid en een hoogstaand mensch heen. Het bestuur der Ver. voor Misvormden benoemde tot zijn opvolger dr. C. P. van Nes uit Gronin gen, sindsdien ook toegelaten als privaat docent. De Staatscourant van 5 April bevatte de benoemingen tot buitengewoon hoogleeraar respectievelijk ln het staats- 'en admini stratief recht van Ned.-Indië en het adat- recht van Ned.-Indlë van mr. J. J. Schrieke en mr. F. D. Holleman, die beiden in begin Mei hun inaugureele oratie hielden en tezamen den werkkring van wijlen prof. van Vollenhoven overnamen. Het zilveren jubileum van dr. J. H. Hol- werda als lector ln de praehlstorische ar- chaelogie en van prof. mr. E. M. Meyers als Leidsch hoogleeraar in het burgerlijk recht en het internationaal privaatrecht, ging op beider verzoek onopgemerkt voorbij. Bij K. B. van 17 April werd aan prof. dr. Albert Verwey wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd eervol ontslag ver leend als hoogleeraar ln de Ned. letter kunde en haar geschiedenis en in de aesthetische crltiek; hij gaf zijn afscheids college over „Het lezen en schatten van gedichten" op 23 Mei en werd opgevolgd door dr. P. N. van Eyck, die op 8 Novem ber inaugureerde. Dd. 25 April werd dr. S. E. de Jongh uit Amsterdam benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de pharmacologic, welk ambt hij op 7 Juni aanvaardde. Zijn voor ganger was wijlen prof. dr. W. Storm van Leeuwen, die evenwel gewoon hoogleeraar was. Op 27 Mei werd officieel bekend, dat de plaats van wijlen prof. dr. W. de Sitter voortaan zou worden overgenomen door prof. dr. E. Hertzsprung. voordien buiten gewoon hoogleeraar en adjunct-directeur der Sterrewacht als gewoon hoogleeraar- directeur en door dr. J. H. Oort, voordien lector, aks buitengewoon hoogleeraar. Laatstgenoemde hield zijn Inaugureele toe spraak op 15 November. Op 5 Juli overleed op 58-jarigen leeftijd prof. dr. D. Plooy, die van 1913 tot 1926 predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Leiden was en daarna werd benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de exegese van het Nieuwe Testament en de oud christelijke letterkunde te Amsterdam en in 1930 ook te Utrecht. De faculteit der wis- en natuurkunde werd op 24 Juli getroffen door het overlij den van prof. dr. F. A. F. C. Went, bijzon der hoogleeraar in de plantkunde alhier, die den leeftijd van 72 Jaar bereikte. Prof. dr. H. Sinzhelmer werd d.d. 24 Sep tember benoemd tot bijzonder hoogleeraar vanwege de stichting tot bevordering der studie van het arbeidsrecht en de rechts sociologie in Nederland. Nog viel de dood te betreuren van twee Leidsche oud-academici: op 14 October overleed te Den Haag ln den ouderdom van 74 jaar mr. J. E. Boddart, die van 1891 tot 1926 secretaris van het college van curato ren der Leidsche Universiteit was en op 8 November te Halle In DUitschland op 54-ja- rigen leeftijd prof. dr. H. Windisch, die ge durende het tijdvak 19131929 alhier als hoogleeraar onderwijs gar in de uitlegging van het Nieuwe Testament en de geschie denis der oud-christelijke letterkunde. In het laatst van November vernamen wij, dat prof. dr. E. Gorter was aangezocht als docent in de kinderanaeskunde aan de Universiteit te Gent. Hg gBr daaraan ge volg, doch bleef als Leidsch hoogleeraar behouden. Op den eersten dag der voorlaatste maand werd tenslotte het Kon. besluit be kend gemaakt, waarbij aan prof. dr. R. P. van Calcar met ingang van 1 Januari 1936 „wegens opheffing van zijn functie" eervol ontslag werd verleend als rioogleeraar in de bacteriologie. De hoogleeraar aanvaardde die beslissing niet zonder meer: op 12 November ver scheen zijn brochure „Bezuiniging of welke groot opzien baarde en op 12 Dec. denzelfden dag waarop prof. van Calcar zijn afscheidscollege gaf! nam de Tweede Kamer met groote meerderheid Van stemmen een motie aan, waarin mi nister Slotemaker dé Bruine werd verzocht, het ontslag op te schorten!Het laatste woord over deze kvmitle zal nog wel niet gesproken zjjnü S DE OMGEVING. 1935. het zöS^belste „crisisjaar", waar in men obk in dg buitengemeenten weer te strijden had tegen de werkloosheid, zich had „aan te passflh" aan de veranderende tijdsomstandigheden, dié tót "'soberheid noopten, om toch" vooral de -begrootlngen sluitend te krijgen. Wij willen dan ook dit overzicht deze keer aanvangen, met een woord van hulde aan de hard en met wijs overleg werkende vroedschappen in de dor pen in Bollen- óf Rijnstreek, die onder leiding van in dezen uiterst moeilijken tijd zich hunner verantwoordelijkheid wêlbe- Wuste burgemeesters er ln slaagden, het schuitje zeilende te houden, al kreeg dit hier en-daar het zeker niet „koninklijke" praedlcaat „noodlijdend" te dragen. Ander zijdes konden in meerdere gemeenten be langrijke besluiten tót het uitvoeren van werkverschaffingsobjecten genomen en met regeerlngshulp ten uitvoer gebracht worden, zoodat het daar geen „stilstand ls achteruitgang" was. Met waardeering heb ben wij de energieke pogingen om nood zakelijke verbeteringen tot stand te doen brengen bijv. betreffende de wegen gevolgd en daaruit mogen vaststellen, dat zélfs in deze magere jaren, waarin zoo hevig de tering naar de nering gezet moest worden, ernstig gestreefd is naar het vol doen aan de elschen des tljds en dat ob jecten tot uitvoering kwamen, die tevens vurig verlangden arbeid aan werkloozen verleenden. Dit neemt niet weg. dat velen nog steeds zuchten onder de helaas zoo troostelooze tijdsomstandigheden: naast de tallooze werkloozen die ondanks alle pogingen daartoe, nog niet aan den slag konden komen en wier toestand geenszins roos kleurig ls, hebben ook in onze omgeving meerdere categorieën het zwaar te verdu ren: wij noemen slechts de tuinders, de vlsschers, de bollen- en bloemenkwee- kers, enz Meerdere malen is in adressen aan de regeering aandacht op den noodtoestand in diverse bedrijven gevestigd en wij zijn ervan overtuigd, dat, zoo eenlgszins moge lijk en gerechtvaardigd, tegemoetkomingen niet zullen uitblijven. Met mannenmoed weert men zich overal tegen den vernietigenden Invloed van den „crisis" of hoe men deze periode van „laagconjunctuur" ook betitelen wil: be wijs daarvan leveren ook weer de nijvere middenstanders, die met de tanden op el kaar wederom de verminderde koopkracht bestreden, door het organiseeren van win kelweken, welke, ondanks alles, toch soms bevredigende resultaten opleverden. Geluk kig heeft bijv. een plaats als Katwijk eenigermatë een compensatie voor achter uitgaande inkomsten in het durkke bad- gastenbezoek, dat ln veelzljdigen zin zijn vruchten afwerpt. Met een aantal van 13.0381 logé's maakt men daar geen kwaad figuur. Dit is verheugend voor de Katwij- kers, die er de profijten van mogen trek ken. Zoo zien wij, dat niet overal of altijd de somberste tonen behoeven te klinken en met wat' goeden wil lichtpunten te ont dekken zijn. Memoreeren wij nu eenige der v.n. aan dachttrekkende feiten uit onze omgeving, In Katwijk Zee overleed de heer Amerlk Kuyt, oud-onderwijzer der O. L. School op 2 Januari; het 40-jarig organisten- jubileum bij de Geref, Kerk werd door den heer A. Verlint op 1 Jan. herdacht; reeds in den aanvang van het Jaar werd een pro testvergadering tegen het pufaanvoerver- bod gehouden, de kwestie, die zooveel ton gen in beroering bracht en waaraan ook wij meerdere malen aandacht hebben ge wijd; 3 Febr. vierde de oud-burgemeester mr. dr. Schokking zijn 40-jar. Jub. als pre dikant. Onder groote belangstelling mocht wijlen dr. de Ruiter Zylker, die helaas op 16 Nov. overleed (70 jaar), zijn 40-jarlg ambtsjub. herdenken. Toen is de hooge achting, die de Katwljkers hem toedroegen, wel sterk tot uiting gekomen. 23 Maart werd de nieuwe Bewaarschool geopend in het oude Raadhuis te Katwijk Rijn; 2 April 25-Jar. jub. der Chr. Zangver. „Excelsior" te Katwijk Zee; 1 Juni: 25 jar. Jub. van den heer J. Volbeda. hoofd der 4e Herv. School en van den heer J. C. Schrama bij de N.Z.H.T.M.; 15 Juli: afscheid van den heer J. A. Krijger als dir. van het Postkan toor; 20 Juli: 40 jarig jub. van den heer D. v. Gruting. veearts: 5 Aug. trof den Kat wljkers wederom een treurig sterfgeval, n.l. dat van den geachten notaris H. Eerdbeek te Katwijk Rijn, wiens nagedachtenis even eens in hooge eere zal blijven. Op denzelf den dag overleed ook de heer G. L. Wal- ther, bekend onderwijzer in den ouderdom van ruim 83 jaar. De nieuwe openbare lagere en Chr. U.L.O. school te Katwijk Zee werden resp. op 2 en 3 Sept. geopend; 30 Sept. overleed de trouwe oud-gemeente bode W. Lagemaat (70 j.); 3 Oct. nam de geliefde ds. W. M. A. Kalkman, pred. bij de Ned. Herv. Kerk afscheid van de Chr. Jeugdorganisatie: den volgenden dag vond een treffende afscheidsreceptie plaats, ge volgd door een laatsten dienst voor 2000 toehoorders ln de Nieuwe Kerk op 6 Oct., waarbij ds. Kalkman als tekst gekozen had „en als hij zich niet liet afraden, hielden wij ons tevreden, zeggende: De wil des Heeren geschiede". 16 Oct. d.a.v. volgde ds. Kalkmans' bevestiging te Amsterdam. De heer J. W. Kobus, oud-secr. van Katwijk (tot 1929) overleed in den ouderdom van 68 j. op 25 Oct. Zijn verdiensten zijn vele geweest. 27 Oct. was 't de opzienbarende dag, dat te Katwijk Zee de Poolsche mo- torlogger, de G.D.Y. 132 op een bank, vlak voor de kust strandde: de bemanning werd op kranige wijze door de Katwljkers gered. 29 October overleed een bekend ingezetene de heer Joh. v. d. Gugten. 1 Nov. herdacht de heer P. Slderius, hoofd der Chr. School 7e leerjaar, zijn 40-jarig onderwijzers- jubileum. 23 November werd den heer W. D. Huysken, bedrijfsleider van het Zeehospitium een grootsche huldiging be reid in verband met zijn 25-Jarlg jubileum bij die instelling; 2 Dec. herdacht men op grootsche wijze het zilveren jubileum der Chr. Katwljksche Naaischool. Het einde van dit. jaat bracht nog 2 droevige sterfgeval len, n.l. dat van den gezienen arts dr. J. Eikeienboom (48 j.) en van den heer C. Schuitemaker, die 32 jaren de functie van koster der Nieuwe Kerk bekleedde. Zij rusten ln vrede! Wenden wij onzen blik naar Noordwijk, dan noemen wij vóór alles het verblijf van de Belgische Koningskinderen gedurende meerdere weken n.l. van 24 Juni tot 17 Augustus. Het Belgische koningspaar had reeds eerder een informatorisch bezoek bij burgemeester v. d. Mortel gebracht: de Noordwijkets zijn wel in het bijzonder ge troffen door het tragisch ongeluk, dat de geliefde Koningin Astrld trof, even nadat Haar kinderen ons land weer verlaten hadden. Haar nagedachtenis moge te Noordwijk nog eens op eenigerlel wijze vereeuwigd worden: daartoe zijn reeds plannen in overweging. De besprekingen inzake het Uitbreidingsplan vulden weer veel tijd; gelukkig is de doortrekking van den Boulevard van de baan. Op 5 Januari overleed op 57-j. leeftijd notaris J. Wage- maker, die zich vele vrienden had verwor ven; hij werd opgevolgd door mr. C. Punt. Tijdens een grootschen feestavond der Ver. Noordwijk Vooruit, werd op 28 Febr. het 50-jarig Jubileum der badplaats her dacht, welk feit overigens geen noemens waardige gebeurtenissen met zich mee bracht. Een felle brand woedde in den nacht van 22/23 Maart ln de villa „Duin doorn". De heer H. de Boer nam op 29 Maart afscheid als hoofd der Chr. School. De Chr. Zangver. „Soli Deo Gloria" vierde haar zilveren Jubileum met een mooie uit voering. Vele gasten trok het congres der Ver. v. Ned. Gemeenten op 27 Juni. Oegstgeest ontwikkelde zich wederom sterk: nieuwe villaparken, nieuwe bestra tingen, een nieuwe Rijksweg met indruk wekkende viaducten (opengesteld op 18 Oct.) enz.: dit alles verhoogde in niet ge ringe mate opnieuw het aanzien der ge meente. De ontwikkeling is uitvoerig geme moreerd tijdens de hartelijke huldiging van burgemeester van Gerrevink op 28 Nov. In verband met diens zilveren jubileum als burgemeester. Hoogelijk ls toen gebleken, hoe zeer men hem in Oegstgeest waardeert. De heer v. d. Linden vierde op 16 Jan. zijn zilveren jubileum als postambtenaar; in den nacht van 14/15 Juli trof den heer H. M. v. d. Berg, chef-controleur der N. Z. H. T. M. een doodelljke auto-aanrijding op den Rljngeesterstraatweg; 22 Juli werd men opgeschrikt door het gecompliceerde onge val op den nieuwen Rijksweg achter het Groene Kerkje tusschen meerdere auto's, waarbij niet minder dan 2 dooden en 13 gewonden te betreuren waren. De Willem de Zwijgerkerk de v.m.Rehobothkapel werd op 2 Dec. ingewijd als bedehuls der Vrijz. Hervormden. Dr. K. J. Brouwer, di rector der Zendingsschool trof aan den vooravond van Kerstmis, met zijn beide dochters, een droevig auto-ongeval te Arnhem, waarbij hij zeer ernstig werd ver wond. Rijnsburg zag als eerste jubileum het zil-eren van den veldwachter W. v. d. Veen; de heer den Hoed herdacht een zelfde jubileum op 1 Juli in dienst der N Z.H.T.M.; op dien dag nam de heer G. v. d. Mey afscheid als vader van het Oude- liedentehuis; 1 Aug. zilveren jubileum van den heer A. C. Hoogduin bij de N.Z.H.T.M.; tenslotte betreurden velen de verdwijning van de schilderachtige molen „De Vlinder". Burgemeester Bosschieter herdacht op 23 Dec. onder treffende belangstelling zijn 20-jarig burgemeesterschap te Rijnsburg. In de Bloembollenstreek trokken o.a. nog de volgende feiten de aandacht: 2 Jan. zilv. jub. van den heer A. v. Dijk, meester knecht fa. B. D. Kapteyn en Zn.. Sassen- helm; 8 Jan.: 60-jarig jub. der Chr. Jonge- lingsvereeniging Ps. 119 9 te Hillegom; 21 Jan.: 25 jar. jub. Ned. Chr. Landarbei- dersbond „Bid en Werk" te Lisse door mid del van een grooten feestavond; hevige ontroering verwekte ln de gansche streek het heengaan van weth. W. v. d. Laan te Voorhout, secr. der Ver. de Narcis en redac teur der H.O.B.A.H.O., tengevolge van een droevig auto-ongeluk in de Heer Hugo- waard in den nacht van 1 op 2 Febr. Het verscheiden van deze krachtige persoon lijkheid beteekende voor talloozen een groote slag! 8 Febr. herdenking zilveren jub. der Chr. Gem. Zangver. „Excelsior" te Lisse met een geslaagd concert; 13 Febr.: zilveren Jub. yan den geachten dr. H. A. G. Bots te Voorhout; 25 Febr. overleed de heer J. H. Visser (62 jaar), oud-directeur der Hanzebank te Hillegom; 2 Mei: 25-Jar. jubileum van den heer P. J. Vercouteren, hoofdonderwijzer school met den Bijbel te Sassenheim, gehuldigd op 4 Mei; 27 Mei ontstond veel beroering in verband met de ontdekking van de ernstige malversaties bij de steunverleenlng te Hillegom, tenge volge waarvan de directeur der Arbeidsbe middeling etc. de heer J. B. V. gearresteerd en veroordeeld werd: 15 Juli: gouden jub. van den heer H. Woltemath, werkzaam bij de N.V. Joh. v. Til te Hillegom; 26 Juli: afscheid van het schoolhoofd te Hillegom de heer W. Kijzer; 28 Juli: zilveren jub. Retraite-huls „Clemens" te Noordwijker- hout; 17 Aug.: Ie steenlegging der kerk van de Ger. Gem. te Lisse; 30 Oct.: overlij den van den heer F. C. J. v. d. Eerden te Lisse, vooral bekend in middenstandskrin gen; op den avond van 2 Nov. vond te Hillegom een zeer ernstige aanrijding plaats, waarbij de 19-J. M. Br. op tragische wijze het leven verloor; de leden van het gezelschap Frltz Hlrsch bleven als door een wonder gespaard; 4 Dec.: overlijden van den beminden pastoor G. A. M. Waterreus te Noordwij kerhout. In Alphen ls niet lang geleden het ge wichtige besluit genomen tot den bouw van een nieuw Raadhuis: B. en W. maakten reeds eenige bezoeken aan andere Raad- hulzen, zoodat men binnenkort weloverwo gen plannen tegemoet kan zien. In Febr. werd het initiatief van den Burgemeester der contraprestatie, dat later weer verval len moest, ln den daad omgezet. Zeer be langrijk waren o.m. nog de aanneming van het plan A tot vernieuwing der Alphensche brug, tot dat van het boschpark, en tot de verbetering van den Heerenweg, enz.; 2 Jan. nam de agent le klasse J. Verseput afscheid na 27 dienstjaren; 5 Jan. werd de Alphensche Ijsbaan door den burgemeester geopend; een zware brand vond plaats op 12 Jan. bij de N.V. Dakpannenfabriek Oost hoek; 18 Jan. werd mr. F. A. Helmstrijd, secr. van Boskoop, benoemd tot secr. van Alphen; 1 Febr. nam de heer G. v. Eyk af scheid als le stoker van de Gem. Gasfa briek; 21 Febr. zilveren jub. van den heer J. W. Meyer, voorman-machinezetter bij de N.V. Samson; mej. de wed. H. v. Dijk— Lukas nam als moeder van het Ned. Herv. Tehuis op 5 Maart haar afscheid; 1 April vond de belangrijke raadsvergadering plaats, waarin de heer K. Salverda als secretaris heenging en de heer Helmstrijd als zoodanig geïnstalleerd werd; 4 April werd het nieuwe gebouw van het Leger des Heils geopend; 11 April gouden jubileum van den heer J. Groenendijk bij de N.V. Samson; de onthulling van het gedenk raam ter nagedachtenis van den te Voor schoten overleden oud-predikant ds. mr. Veldhoen geschiedde op 15 April; 2 Met 25-jarig jub. van den heer L. Zuidam bij de N.V. Samson; 29 April: onthulling van de Julianaboom; 2 Mei: 40-j. jub. van het schoolhoofd den heer A. Maaskant; 8 Mei: zilveren Jubileum Afd. Alphen Chr. Bond P.T.T.-personeel; 5 Juni werd mr. J. A. P. W. Slicher. griffier bij het kantonge recht gehuldigd in verband met zijn zilv. jub.; 7 Juli overleed op 32-J. leeftijd de heer H. Verdonk, bekend in kerkelijke krin gen te Oudshoorn; 13 Sept. nam de uiterst verdienstelijke ds. A, W. Voors afscheid als directeur der Marthanstichtlng. waarbij een monumentale bank door de burgerij werd aangeboden. Tevens werd de nieuwe directeur ds. J. Th. Meyer als zoodanig ge ïnstalleerd; deze deed op 16 Sept. zijn be vestiging en intrede. 27 Oct.: herdenking 40-jarlg bestaan M.U.L.O.-school met den Bijbel; 26 Oct. overleed de bekende inge zetene de heer Th. Sprey (74 j.), geacht la gemeentelijke, zoowel als kerkelijke krin gen; 6 Nov. 25-jarig jub. van den heer P. Zaad bij de fa. H. v. Leeuwen; nadat reeds meerdere inbraken de inwoners verontrust hadden, welkte veel opzien de diefstal in den nacht van 29 op 30 Nov. bij de Dak pannenfabriek v/h. D. v. Oordt, waarbij f.2500.ontvreemd werd; in den nacht van 1 op 2 Dec. verwoestte een hevige brand de Eerste Ned. Asphaltfabrlek nabij het stationsemplacement; ook de explosie van de sleepboot „Risico" verwekte veel con sternatie; 12 Dec. herdacht de heer J. Spruytenburg zijn 40-j. jub. als watermole- naar bij den Steekterpolder; 20 Dec. over lijden van den heer L. Gesman (72 j.). Vermeldenswaardige feiten uit de Rijn streek zijn voorts nog: Jan.: 50-j. kosters- jub. van den heer Abr. Vonk bij de Ned. Herv. Kerk te Zoeterwoude; 8 Jan.: over lijden van den heer C. Veefklnd (50 j.), bekend ingezetene van Leiderdorp: 25-jar. jub. van den heer C. v. Rijswijk bij de Ned. Spoorwegen te Bodegraven; in den avond van 27 Jan. moord op den 25-j. metselaar v. P. door vader en zoon v. KI. te Zoeter woude; 1 Febr zilveren jub. van den heer J. Zekveld, postambtenaar te Bodegraven - 1 Febr 25-jar. Jub. der Chr. M.U.L.O.-sch. te Bodegraven; 3 Febr. afscheid van ds. H. 3-6

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 23