Zweedsche Ambulance vernietigd. 7§st<? Jaargang DINSDAG 31 DECEMBER 1935 No. 23241 BERICHT. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. 9 ZWEDEN GEDOOD. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEID5CM DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEtf PRIJS ÓER ADVERTENTIES: 30 cis. pet regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere idvertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Dit nummer bestaat uit ACHT bladen EERSTE BLAD. Morgen, Nieuwjaarsdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. OPHALEN HUISVUILNIS. In verband met den Nieuwsjaarsdag zal het ophalen van huLsvullnis uit die per- ceelen, welke gewoonlijk op Woensdag worden bediend, deze week plaats vinden op Vrijdag. Aan bewoners van die perceelen wordt derhalve verzocht Donderdag geen em mers aan de straat te doen plaatsen. De Directeur der Oem.reiniglng, J. H. DE JONG. Leiden, 31 Dec. 1935. 6471 PROF. DR. E. HERZFELD. Op het achtste huishoudelijk Congres van het Oostersch Genootschap In Neder land. dat van 68 Januari alhier bijeen komt, zal als voornaamste spreker optre den Prof. Dr. Ernst Ilerzfeld, thans te Londen. Prof. Herzfeld is een bekende figuur op het gebied der archaeologische studiën van het nabije Oosten. In het bezit van een grondige linguïstische en philologische kennis, heeft deze geleerde zich in de jaren vóór den oorlog vooral met de archaeologie en kunstgeschiedenis van het Mohammadaansche Mesopotamië beziggehouden, waarvan verschillende pu blicaties, en vooral het in 1925 verschenen monumentale werk over Samarra, de resi dentie der Abbasidische kaliefen In de negende eeuw, het resultaat waren. Daarna is Prof. Herzfeld vooral aandacht gaan wijden aan de archaelogie en eplgraphie van Perzië, waartoe herhaald onderzoek ter plaatse hem ln de gelegenheid stelde. Zoo kon hij in 1911 en 1913 de vroeg-Sas- sanidische inscriptie van Paikuli onder zoeken, waarover in 1924 een veelomvat tend werk van zijn hand verscheen. Na den oorlog is Prof. Herzfeld in Per- zischen staatsdienst werkzaam geweest en kon zoo uiterst vruchtbaar werk verrichten in het aan oudheden zoo rijke Perzië. De Perzische regeering droeg hem in 1924 op de nauwkeurige beschrijving en het onder zoek van het groote Achaemenidische paleizencomplex in Persepolis. Als gevolg daarvan zijn een groot aantal nog onbe kende gedeelten dier oude bouwwerken voor den dag gekomen, en ook eenige nieuwe inscripties. De resultaten van die ontdekkingen zijn in de laatste jaren voor al door de „Illustrated Londen News" be kend geworden. Het succes der opgravin gen is ook te danken geweest aan de samenwerking tusschen Prof. Herzfeld en de Chicago School of Oriental Studies, waarvan de voor kort overleden Prof. J. Breasted de leider was. Vanuit Perzië is Prof. Herzfeld de publicatie begonnen van zijn belangwekkende „Achaeologische Mit- teilungen aus Iran". De ontdekkingen van Prof. Herzfeld heb ben er veel toe bijgedragen in de talrijke problemen, die de oudste en oudere ge schiedenis van Iran stelt, eenig licht te bmgen. Over dit archaeologisch en histo risch zoo belangrijke onderwerp zal de geleerde op Dinsdag 6 Januari des avonds in het Groot-Auditorium der Leidsche Universiteit spreken Bovendien zal hij op het congre een mededeeling doen omtrent de oudste immigratie der Iraniërs in het naar hen genoemde land. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst'No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) NED. REISVEREENIGING. Het 25-jarig bestaan der afd. Leiden. De afrleeling Leiden der Ned. Reis- vereeniging zal op 13 Januari a.s. haar 25-jarig bestaan vieren, waaraan verschil lend? feestelijkheden zullen zijn ver bonden. Op Zondag 12 Jan. zal in „Den Verg. Turk" door het bestuur een receptie wor den gehouden, terwijl op Maandag 13 Jan. een groote feestavond zal plaats heb ben in d? groote zaal van de Stadsgehoor zaal. Wij ontvingen het keurig verzorgde programma, waarin wordt vermeld een groote cabaretavond, gevolgd door een bal met attracties, kortom een feest de N.R.V. waardig. De toegang is voor ieder een opengesteld. De afdeeling werd opgericht in Januari 1911. als voorzitter werd toen gekozen de heer C. v. d. Klauw, terwijl als secretaris optrad de heer N. de Bink. In 1917 was voorzitter de heer A. Barthen, in 1921 de heer F. N. Schaap, ln 1922 de heer W. Dirkse, en vanaf 1923 tot heden de heer J. F. Hardeweg. Het dagelijksch bestuur heeft reeds zitting vanaf 1923. Begon het ledental in 1911 met even 100 leden, thans bedraagt dit 19320. Begonnen werd met 1 lezing per seizoen, nu worden 12 tot 15 lezingen getiQwign. Uit ADDIS ABEBA wordt heden gemeld: Gistermorgen is de Zweedsche Roode Kruis Ambulance op weg naar het Zuidelijke front op 30 K.M. van Dolo bij de rivier Ganano Doria door een Italiaansch eskader bommen werpers bestookt. 9 Zweden werden bij dit bombardement gedood. De leider der ambulance werd eveneens gedood. Nader alhier ontvangen telegrammen meldendat het geheele personeel van de Zweedsche ambulance bij het bom bardement is gedood. Het personeel bestond uit 9 Zweden en 23 Abbessijnen. De Internationale Gedelegeerde van het Roode Kruis te Addis Abeba heeft een scherp protest gezonden naar Genève. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Maatschappij tot Aanbouw en Exploitatie van Onroerende Goederen „Dominium". Waldeck Pyrmont- laan 20, Oegstgeest. Afkomstig uit Rotter dam. Wijzigingen: De Leidsche Wol- en Sajet- handel „De Ster", Nieuwe Rijn 41, Leiden. De zaak: Nieuwe Rijn 41 is d.d 31 Dec. 1935 opgeheven. De vennoot J. J, Regeer is uitgetreden d.d. 28 Dec. 1935. Deze heeft het filiaal van Baerlestraat 4, overgeno men en zet dit voort onder bovengenoega den naam. Fa. G Los („Oudste Kaashuis"), Haar lemmerstraat 207. Leiden, Handel in boter, kaas en vleeschwaren. Nieuwe eigenaar J. D. Groeneveid Jr., Rijswijk. J. Gerritsen en Zoon, Veurscheweg 27, Voorschoten. Kweeken van en drijven van handel in bloembollen en aanverwante artikelen. Overleden Vennoot: J. A. Ger ritsen, d.d. 16 December 1935. Brouwer's Aardewerk, Hoog? Rijndijk F 25. Uittredende commissarissen: mr. A. van der Eist, Noordwij/k en H. II. v?o Dam A.C.zn. Rotterdam. Onze stadgenoote, mej. Cara Wen- sinck, heeft bij den wedstrijd voor voor drachtkunst, welke 27 Dec. j.l .in het zaaltje van den Haagschen Kunstkring georganiseerd werd door de Mij. tot be vordering van woordkunst, den eersten prijs gewonnen, met haar voordracht van Liberate nos dernine (Geerten Gossaert), en Advent (Jan H. Eekhout). Onder architectuur van clen heer B. Buurman, architect alhier, is een alge- heele verbouwing tot stand gekomen van den hoek Oude Vest-Pelikaar.straat, waar in gevestigd is de melkinrichting der firma Kingma. Hierdoor heeft dit woningcom plex. eertijds o.a. omvattende een oud woonhuis met zuivelinrichting een geheel veranderd en gemoderniseerd aspect ver kregen, dat door heldere kleur en forsche lijn zeker opvalt. De schuine hoek heeft, mede door een aardige versiering een juistgevonden oplossing verkregen. De roode handvorm- en natuurzand- steen. waarin het geheel is opgetrokken, doet frisch aan, terwijl het interieur met juist en practisch inzicht is ingericht. Het complex omvat nu een moderne winkel met koelcel, een zuivelfabriek en melkin richting, alsmede een woonhuis. De uitvoering berustte bij de firma Korswagen. Het bedrijf, dat aan de modernste eischen voldoet, staat onder leiding van den heer A. Cancrinus, die reeds hier sinds 1917 samenwerkte met de gebr. Kingma tot 1926, waarna hij alleen de zaken onder den ouden firmanaam heeft voortgezet. o De heer A. P. Hasselbach behaalde het diploma boekhouden c.a. van de Ver. van Leeraren ln de Handelswetenschappen. De heer H. G. de Ru slaagde voor het examen Machineschrijven (dipl. B, ten minste 120 regels per uur). Beiden zijn alhier woonachtig en leer lingen van de Pontschoo), Steenschuur 14. De Burgerzangschool onder leiding van den heer P. de Rook zal a s. Donder dag in den Schouwburg een reprise geven van de aardige kinderoperette „Naar Yamato". Op 16 Januari worden van de eerste ploeg der lichting 1936 voor eerste oefe ning ingelijfd de dienstplichtigen van het onbereden gedeelte van het 6e regiment veldartillerie alhier, niet bestemd voor de officiers- of de onderofficlersopleiding. FRANKRIJK. Tardieu steunt Laval. De Senaat heeft de wet Inzake de par ticuliere strijdhonden in den tekst, zooals de Kamer dezen in tweede lezing had goedgekeurd, aangenomen. Men verwacht, dat heden de begrooting onder dak word gebracht. Het is mogelijk, dat de datum der par lementsverkiezingen vervroegd wordt en bepaald wordt op het einde van Maart 1936 Ex-premier Tardieu heeft zijn ontslag als lid van de Kamer van het republikein- sche centrum ingediend bij Paul Reynaud, den voorziter dier fractie. Paul Reynaud handhaaft op zijn beurt zijn ontslagaan vrage als fractie-voorzitter, welke aan vrage hij reeds Zaterdag in de vergadering der fractie had ingediend. De parlementaire fractie besloot een stemmig een dringenden stap te doen bij Tardieu om hem op zijn aftreden te doen terugkomen en hem het voorzitterschap der fractie aan te bieden. Tardieu, die telefonisch hiervan op de hoogte werd gesteld, zou zich zeer gevoelig voor dit initiatief getoond hebben en aan genomen hebben, op zijn demissie terug te komen, maar hij zou tijd gevraagd hebben om over de aanvaarding van het voorzit terschap na te denken. Tardieu verklaart, dat reeds het optre den van Reynaud bij de devaluatiekwestie hem van de fractie vervreemd had. Diens rede bij het Kamerdebat over de buiten- landsche politiek heeft de tegenstelling nog verscherpt. Reynaud heeft de buitenland- sche situatie zoodanig voorgesteld, als ging het om een keuze tusschen Italië, dat het Volkenbondspact had geschonden, en En geland, dat het had beschermd. Daarom ging het echter in het geheel niet. De ern stige verwarring in den huidigen toestand had slechts één reden, nl. dat men de sancties had toegepast zonder ze van te voren te organiseeren. Daardoor ontstond hun gebrek aan effectiviteit en hun ge vaarlijkheid. Engeland is verantwoordelijk voor de voortdurende chaos op het gebied der sancties. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon had naar aanleiding van het Mandsloerijsche conflict in Februari 1933 gezegd, dat hij in geen geval zou toelaten, dat Engeland in een conflict gewikkeld zou worden. Enge land heeft inmiddels ziin opvatting gewij zigd Dit groote bevriende land heeft daar toe het recht, maar Frankrijk heeft ook het recht, van meening te zijn dat deze plotselinge ommekeer voor Italië een on rechtvaardigheid. voor den vrede een ge vaar en voor het Volkenbondspact een ge vaarlijke mogelijkheid van mislukking be- teekent. Een bedreiging met van tevoren georganiseerde en veel omvattende sanc tiemaatregelen kon een oorlog verhinde ren. De toepassing van gedeeltelijke en progressieve sanctiemaatregelen leidde lechter tot oorlog. Hetzelfde heeft Sir Aus ten Chamberlain in het Lagerhuis gezegd pn het kabinet Laval deed alles, om dit gevaar te bezweren. Hedenmorgen te «ruim 8 uur is een 1 egin ran brand ontstaan ten huize van familie H. aan de Heerengracht 12a, 'waar waschgoed, dat rondom den haard ng te drogen, vlam vatte. De bewoners 'sten zelf het vuur te dooven, zoodat de 1 Ibade beperkt bleef tot eenig waschgoed. et vloerkleed, het behang en een looper, w'ke op den schoorsteenmantel lag. De aanwezige motorspuit behoefde dan ook geen dienst te doen en kon onverrich- terzake huiswaarts keeren. ENGELAND. Lord Reading t Gisteravond is lord Reading overleden. Wijlen Lord Reading. Rufus Daniel Isaacs, de eerste markies van Reading, werd op 10 October 1860 te Londen geboren, als tweede zoon van den koopman Joseph Isaacs. Hij heeft zijn opleiding genoten aan de University College School te Londen en agn de uni versiteiten van Brussel en Hannover. Toen Rufus Daniel Isaacs 14 jaar oud was, liep hij weg van huis en nam hij dienst als matroos op een zeilschip. Twee jaren lang hield hij dat vol. Vervolgens kwam hij op een kantoor, doch ook in dit baantje mislukte hij. Toen ging hij rech ten studeeren. In 1877 werd hij tot de balie toegelaten. In hetzelfde jaar trad hij in het huwelijk met mej. Alice Cohen. Zijn loopbaan als jurist was een voortdurend succes. In 1904 werd hij als liberaal bij een tusschentijdsche verkiezing voor Reading afgevaardigd naar het Lagerhuis. Deze zetel bezette hij, totdat hij in 1913 naar het Hoogerhuis verhuisde. Als politiek redenaar mislukte hij, doch in zijn partij stond hij ln hoog aanzien. In 1910 werd hij attorney-general, terwijl hy twee jaren later een zetel in het kabinet verwierf. Bij het schandaal met de Marconi-aandeelen, heeft een commis sie van het Huis zijn onschuld bewezen geacht. Het betrof een partij aandeelen in de Amerikaansche Marconi-maatschappij, waarvan hij eenige had overgedaan aan Lloyd George. In denzelfden tijd onder handelde de Britsche Marconi-maat- maatschappij met. de regeering Enkele maanden later, op 20 October 1913, werd Isaacs benoemd tot Lord Chief Justice en in den adelstand verheven met den titel van Baron Reading of Erleigh. In zijn nieuwe functie onderscheidde hij zich door zijn groote humaniteit bij de leiding van strafzaken. Na het uitbreken van den wereldoorlog in Augustus 1914 maakte hij zich ver dienstelijk bij het nemen van de maat regelen, welke Engeland voor een finan- cieelen ondergang behoedden. In 1915 werd hij president van de Engelsch-Fran- sche Leening-Commissie. Hij slaagde- er toen in een groote oorlogsleening op te nemer.. Op 26 Juni 1926 werd Reading burggraaf. In 1917 werd hij benoemd tot Hooge Commissaris en bijzonder gezant naar de Vereenigde Staten. In December van dat jaar werd hij graaf. In 1918 werd hij be noemd tot Hooge Commissaris en bijzon dere ambassadeur te Washington. De ambtsperiode van Lord Reading als onder-koning van Indië begon aan het einde van den oorlog. Direct kwam Lord Reading voor vier moeilijke problemen te staan. De eerste was dat naar aanleiding van het stelsel van tweehoofdig bestuur volgens de Wet van Montagu en Chelms ford .De tweede werd veroorzaakt door den invloed van Mahatma Gandhi. De derde werd veroorzaakt doordat de Indiërs zich in de andere deelen van het Britsche Rijk achteruitgesteld achtten en de vierde was de rebellie van den Punjab en de slachting bij Amritsar in 1919, welke een zoodanige reactie veroorzaakte, dat een oogenblik werd gevreesd voor een alge- meenen opstand. Ten aanzien van de kwestie der Diarchy werden de moeilijkheden overwonnen door de arrestatie van twee Mohammedaan- sche leiders, de gebroeders Ali. De Cen trale Wetgevende Raad mislukte. Men keerde terug tot een volledige autocra tische regeëring Gandhi werd. nadat Reading herhaalde pogingen tot verzoe ning had gedaan, tot zes jaren gevan genisstraf veroordeeld, doch na twee jaren wegens ziin gezondheidstoestand ln vrij heid gesteld. In de kwestie der Indische immigranten toonde Reading zich een aanhanger van de rechten van Indië, terwijl hij t. a. v. de slachting van Amritsar probeerde de wonden met den tijd te genezen. Bij zijn terugkeer in Engeland in 1926 werd Reading markies. In 1931 was hij minister van Buitenlandsche Zaken. Ramsay MacDonald heeft officieel de uitnoodiging aanvaard van de conserva tieve bonden der Schotsche Universiteiten om zich candidaat te stellen voor een der zetels dezer universiteit in het Lagerhuis. De zoon van Winston Churchill. Ran dolph Churchill, heeft zich op verzoek van unionistische boeren bereid verklaard, als tegencandidaat van Malcolm MacDonald op te treden in het Schotsche distriet Ross and Cromerty. Gisteravond is de .American Importer" met aan boord de familie Lindbergh, te Liverpool aangekomen. Hun bestemming is onbekend. BINNENLAND. Jaaroverzichten over Stad, Omgeving en Visscherij, 6e Blad). Jaaroverzichten over Binnen- en Bui tenland. (7e Blad). Oudejaarsredevoeringen van den Gouver neur-Generaal van Ned. Oost-Indië en van Minister Slotemaker de Bruine. (8e Blad en Laatste Berichten, le Blad). ^rand op het stoomschip Tarakan der Mij. Nederland. (Gemengd Nieuws, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Verzet in Amerika tegen het verdrag met Nederland. (Binnenland, 4e Blad). De voorzitter der Antwerpsche Kamer van Koophandel over de Nederlandsch- Belgische kwestie in verband met de Kanaalplannen. (Binnenland, 4e Blad). De loon-bijslag-regeling voor den land bouw. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). Vonnis der Utrechtsche Rechtbank tegen de vervolgde N.S.B.'ers. (Rechtzaken, le BI.) BUITENLAND Italiaansche vliegtuigen vernietigen de Zweedsche ambulance in Abessynic. 9 Zwe den gedood, (le Blad). De kosten van den oorlog voor Italië. (4e Blad). Overleden is lord Reading, oud-onder koning van Britsch-Indië. (Buitenland, le Blad). In Spanje is weer een technisch kabinet gevormd. (Buitenland, le Blad). Een verdrag tuschen de sovjets en Bui- ten-Mongolië. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. SPANJE. De crisis opgelost. Portala Valladares heeft wederom een kabinet gevormd. Dit bevat geen enkelen vertegenwoordiger eener parlementaire groep behalve Del Rio van de progressieve partij, welke drie afgevaardigden in de Oortes heeft. De andere ministers zijn of technici of onafhankelijken. In de nieuwe combinatie blijven vier ministers uit het vorige kabinet zitting houden. Gil Robles, de leider der Katholieke volksactie heeft een rede gehouden, die van groote beteekenis kan zijn voor de ontwikkeling der binnenlandsche politiek. Onder verwijzing naar de oplossing der laatste ministerieele crisis, deed hij een heftigen aanval op den president der re publiek, wien hij verweet, de volksactie uit de macht te hebben willen verwijderen. Hij voegde er aan toe. dat zijn partij het plan van den president zal weten te verijdelen, om de ontbinding der cortes en den datum der nieuwe verkiezingen te vertragen. Gil Robles besloot met de mededeeling, dat, "iinneer de katholieke volksactie de ovrwinning mocht behalen, hij zelfs zijn meest hooggeplaatste tegenstander zou omver werpen. EGYPTE. Een Engelsch protest - Studenten staken verder. Naar eerst thans bekend werd heeft de Britsche hooge commissaris in Egypte, de Egyptische regeering kort geleden een nota doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt tegen den aanval van het gepeupel op een bode der Britsche Ambassade en op twee Britsche vrouwen tijdens de jong ste onlusten. In zijn antwoord zegt de Egyptische minister-president, dat de po litie alles gedaan heeft om leven en eigen dommen van alle inwoners zonder onder scheid te beschermen. De aanvallen in kwestie waren niet met voorbedachten rade gedaan en waren niet speciaal tegen Britsche onderdanen gericht. De universiteit heeft haar deuren her opend maar de studenten zetten de sta king voort. Ze eischen amnestie voor de politieke gevangenen alsmede een snel en gunstig antwoord van Engeland op de door het Nationale Front gestelde eischen. De studenten hebben een demonstratie gehouden bij het gedenkteeken op de bin nenplaats der universiteit, dat was opge richt voor de studenten, die tijdens de onlusten om het leven zijn gekomen. De demonstratie verliep zonder inci denten.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1