De Italiaansch-Abessynische oorlog. HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. Een uiteenzetting van Mussolini LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 31 December 1935 „Kosten van den oorlog niet te schatten". UIT DE BONTE WAERELD HISTORISCHE FIGUREN. UIT RUSLAND. In zijn verdere uiteenzetting ln het kabinet gaf Mussolini gisteren een. uitvoe rig en gedocumenteerd overzicht van den militairen toestand in Oost-Afrika en met name in Eritrea, waar Italiaanse he troepen rteh verzameld hebben en zich hebben versterkt in de bereikte posities, waarvan enkele op meer dan 170 K.M. van de vroe- ?;ere grens afliggend. De snelle sprong, die n de eerste 30 dagen van den veldtocht Is gemaakt, verplicht de Italianen thans tot een ingewikkeld en grootsch werk, ter regeling van de diensten achter de linie, die moeten zorgen, dat de veiligheid wordt gewaarborgd, de voedselvoorziening wordt verzekerd en een latere opmarsch wordt vereenvoudigd van de hoofdmacht soldaten en werklieden, die thans ecnlge honderd duizenden bedraagt. Elke oorlog, maar vooial een koloniale oorlog, heeft tijden van stiletand. die on misbaar zijn. vooral, wanneer men moet zorgen voor het organiseeren van de Inten dance ln een moeilijk en bergachtig gebied als Tigré, welks oppervlakte een zevende van de totale oppervlakte van Italië be- slaat en die op 400 K.M. afstand Is gelegen van de haven Massawa Bij de Jongste gevechten hebben de Ita liaansche en Eritreesche troepen schitte rende blijken van durf en moed gegeven. Het moreel en de gezondheid van de troe pen zijn zeer bevredigend. Voortgaand besprek Mussolini het zg. goudplebisciet ln Italië, waarbij hij een uiteenzetting gaf van den strijd van het land tegen de economische belegering. Hij deed daarbij uitkomen, dat deze strijd vurig gevoerd wordt door alle productie- en ruilhandelsfactoren, die een maximale exploitatie voorbereiden of verwerkelijken van alle hulpbronnen der natie, terwijl de Italiaansche wetenschap en chemie ver- vrangmlddelen vinden voor vele grond stoffen. Gezien 't groote gevoel van verantwoor delijkheid ln landbouw, industrie en han del zijn speciale wetgevende maatregelen niet noodig geworden Ook in de toekomst zullen die niet worden vereischt. Aan het slot van zijn redevoering deed Mussolini den raad nog mededeeiing van zekere maatregelen van militairen aard. Het corporatieve werk wordt voortgezet en zal zijn hoogtepunt bereiken met de groote bijeenkomst van den Raad der Corpora ties aan het einde van Februari 1936. De ministerraad heeft de begrooting voor 1936/37 die een totaal aanwijst van onge veer 20 milliard lire ontvangsten en uit gaven en een actief saldo van 20 millioen lire. goedgekeurd. De uitgaven voor de militaire actie in Oost-Afrlka zijn daarin niet opgenomen. VAN HET FRONT. De toestand op het plateau van Tembien. DESSIE, 30 Dec. i Reuter-A.N.P.) In zijn hoofdkwartier te Dessie heeft de Negus zijn troepen thans bevel gegeven, tot het offensief over te gaan. Men verwacht dan ook. dat de volgende week belangrijke gevechten zullen plaats hebben. Men beweert hier, dat Abbi Addi in handen van Abessijnsche stammen is. die zich op deze wijze hebben verzekerd van een goede basis, van waaruit zij de Ita liaansche verbindingslijnen naar Makalle zouden kunnen bedreigen. Zal de spoorweg gebombardeerd worden? Fransche ambtenaren van den spoorweg Addis Abeba-Dzjiboeti zijn eenlgszins on gerust ln verband met de rriogelijkheld. dat de spoorweg door de Italianen ge bombardeerd zal worden, omdat het ver luidt, dat groote hoeveelheden munitie en ander oorlogstuig van Dzjiboeti naar Ad dis Abeba vervoerd zullen worden. Indien dat inderdaad het geval zal zijn, zal het vervoer waarschijnlijk des nachts plaats hebben. De bewegingen van Ras Desta. De correspondent van Reuter-A.N.P. meldt, dat men reeds sedert weken in het onzekere is over de ontwikkeling van den toestand ln het Zuiden. Niettemin is het bekend, dat Ras Desta voorbereidselen treft om een Inval te doen ln Italiaansch Somaliland in de nabijheid van Dolo. Door een dergelijke manoeuvre zouden de rech tervleugel en het centrum van het Ita liaansche leger in gevaar gebracht kun nen worden en dit zou voor een deel kun nen verklaren, waarom de Italianen se dert een maand niet zijn opgerukt in dit gebied. Overigens schijnt het leger van Ras Desta geen enkel belangrijk gevecht te hebben geleverd, hoewel de Itailanen be weren, dat hun vliegtuigen met succes verschillende afdeelingen hebben gebom bardeerd. Inderdaad is de activiteit der luchtmacht weer toegenomen. De vlieg tuigen zijn ook gezien boven Aisja aan den spoorweg; zij hebben echter geen bommen geworpen. De Negus heeft vanmorgen te Dessie eer. Britsche ambulance-afdeeling, die juist was aangekomen, geïnspecteerd. Hij verklaarde zich zeer voldaan over de goede Inrichting. (Copyright Reuter-A. N. P.) Van Italiaansche zijde wordt het voor gesteld. zij het niet met zooveel woorden, dat Abbi Addi nog in Italiaansch bezit is of weer in Italiaansch bezit is. De oude onzekerheid! De Britsche voorzorgsmaat regelen in Egypte. Volgens de Egyptische bladen ziin den laatsten tild talrijke Britsche scheeos- ladingen prikkeldraad vrachtauto'; spe ciaal geschikt voor het verkeer in de woestijn, vliegtuigen en reserve-— ateriaal aaneekamen. Bii ""en Siwe Favaem. Wadi Natroen in de westelUkp woestijn worden uiteebrp'de verdedipiweswerken tot stand gebracht. Te Siwe Solloem »n Mersamatroe zijn groote kampementen en vliegtuigbases aangelegd terwül hier ook prikkeldraad- en tankstellingen ln gereed heid zijn gebracht. Het aantal Britsche vliegtuigen ln de westelijke woestijn wordt geschat op 600. het aantal vliegvelden od 30 De bladen melden verder dat het Brit- i sche legercommando 200 telefoon-Installa ties voor Solloem en Mersamatroe heeft besteld. Binnen zes maanden zou een weg tusschen Fokan en Mersamatroe worden aangelegd. De kosten van dit werk zouden 40.000 bond sterling bedragen. De Italiaansche kabinetsraad Een exposé van Mussolini. (Van onzen specialen correspondent). ROME. Maandag Het waas van mys terie. dat over den Italiaanschen flnan- cleelen toestand hing, ls ook na de heden gehouden bijeenkomst van het kabinet niet opgetrokken. Het kabinet heeft niet alleen de begrootlng besproken, maar ook een exposé van den Duce over de Inter nationale situatie aangehoord en niet minder dan 49 wetten ontworpen. Volgens de begrooting voor 1936/37 zou er een overschot van 21 millioen lire zijn. Maar de kosten van den oorlog ln Abes- synië staan hier geheel bulten. Het com muniqué. dat na den kabinetsraad ls uit gegeven. zegt zeer naief. dat de kosten van den oorlog niet te berekenen zijn, „omdat zij niet voor de toekomst geschat kunnen worden". Als men bedenkt, dat in betrouwbare kringen de kosten van den oorlog per dog worden geschat op 18 tot 24 millioen lire, dan ls het begrootingsoverschot niet meer dan een druppel op een gloelenden steen. Geen enkele mededeeiing wordt gedaan over het bedrag, dat de strijd tot dusverre heeft verslonden en de begroot ing over het afgeloopen jaar sluit met een tekort van ruim 2000 millioen, waarvan 800 millioen voor buitengewone uitgaven in Oost- Afrlka werd gebruikt en 725 millioen als subsidie aan de spoorwegen werd gegeven, zoodat volgens deze cijfers de spoorwegen bijna evenveel geld zouden kosten als de oorlog. In sommige Italiaansche kringen weet men dan ook niet, wat men moet denken van het buitengewoon opwekkende beeld, dat de heden gepubliceerde cijfers geven: men staat er sceptisch tegenover. In zijn uitvoerige analyse van den ihter- nationalen toestand roerde de Duce aller eerst de pijnlijke kwestie van het onfor tuinlijke vredesplan van Parijs aan. Sinds het vroegtijdig overlijden van het plan heeft Mussolini geen officieele verklaring aan Londen of Parijs doen toekomen en ln het communiqué van vandaag wordt ver klaard. dat de Duce zijn ministers heeft medegedeeld, dat de voorstellen niet aan vaardbaar geweest zouden zijn, omdat zij geen rekening hielden met de minimum- eischen van Italië, speciaal ten aanzien van de veiligheid der grenzen. Bij velen heeft deze verklaring verbazing gewekt, omdat men zich herinnert, dat de Duce had verklaard, de voorstellen als basis van onderhandeling te kunnen aanvaarden, nog vóór hij de voorstellen officieel had ontvangen. De Duee heeft overigens den toestand aan het front in gloedvolle bewoordingen geschetst. „In een oorlog, en speciaal in een kolonialen oorlog" aldus zeide hij „is een pauze absoluut onvermijdelijk De pauze is noodig om de verworven posities te consolideeren." Geen enkel woord wordt gezegd over de plannen van maarschalk Badogllo. Tusschen de regels van het com muniqué door kan men lezen, dat de Duce er bij den maarschalk op aandringt, dat de opmarsch zal worden begonnen, omdat het Italiaansche volk oneeduldie zou kunnen worden, nu het geen mededeclin- gen omtrent Italiaansche overwinningen meer ontvangt. De Duce heeft verder den strijd te gen de sancties besproken en gezegd, dat er aanleiding tot tevredenheid is. Hij legde den nadruk op de efficiency der wapen fabrieken, die onder zijn toezicht werken en onder leiding staan van den soeciaal daarvoor benoemden „m'nlster van mu nitie". generaal Dallolio- Het kabinet heeft het heden, ook moge lijk gemaakt, dat. officieren, die ln Oost- Afrika dienen, bij volmacht trouwen. Deze mogelijkheid bestond tot dusverre alleen voor gewone manschappen. Het voor onbepaalden tijd opheffen van de belasting op openbare motorvoertuigen wordt door de taxi-ondernemers, die ern stig getroffen zijn door de buitengewone stijging der benzineprijzen, zeer toege juicht. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) RECLAME 634# DE SCHOENMAKER MET DEN BEROEMDEN NAAM. In een klein stadje dn Beieren woont 'n schoenmaker genaamd Richard Wagner. Onlangs kwam een vreemdeling, die zich eenige dagen in de stad ophield, in de genoemde schoenmakerij, teneinde de noodlge reparatie te laten verrichten. De klant, die reeds met eenige verwondering naar het uithangbord gekeken had, waar de naam van den schoenmaker op ge schilderd stond, zeld" tenslotte' „U hebi een beroemden naam mijnheer V/agner!" „Ja", antwoordde de brave schoenmaker, „dat ls zoo, maar Hat kan bijna niet anders, want lk ben hier reeds meer dan dertig Jaar gevestigdI" DE HELD ONZER JEUGD EN ZIJN GEESTELIJKE VADER. Kennen de tegenwoordige jongens nog den held onzer jeugd? Den man, met wlen wij dweepten? Welk een man was hij! Hij hield mijn gedachten des daags en mijn droomen 's nachts bezig. Ongeveer twintig jaar geleden, toen ik nog te Oosterbeek woonde, heb lk zijn le ven naverteld aan mijn kleinen jongen en zijn vriendjes en vriendinnetjes. We zaten aan een groote tafel, dat gebeurde 's Za terdags na etenstijd en het behoorde tot de prettigste uren van de week of liever, dat leesuur, begonnen met Nils Holgerssons wonderbare reis, was het prettigste van de week, waarnaar wij, voorlezer en toehoor ders, met verlangen uitzagen. Toen lk met mijn held begon, had ik het werk over hem ir. mijn handen, maar de inkleeding was zóó verouderd, hier en daar zóó opgevuld met gemoraliseer, dat lk de bladzijden vlug voorbij liet glijden en er slechts een paar zinnetjes uit meedeelde. Toch viel het ver haal ln den smaak van mijn onbevangen klein publiekje, al was er niet het enthou siasme. de bewondering en het gedweep, die lk zelf vroeger bad gehad, voordat Coo per en Aymard mijn hoofd vol propten met den laatsten der Mohlcanen of de Pelsjager van den Arkansas. Mijn ernstig gehoor had belangstelling en waardeeringniet meer. De tijden waren veranderd. Wij, ouderen van toen, werden ln het verre ver leden opgevoed met sabeltjes en geweer tjes, met avontuurlijke roovergeschlede- nlssen, waarbij pijl en boog en pistolen zeer natuurlijke attributen waren en vech ten. vechten, dat was onze lust en ln het middenpunt van onze vereering stond, naast onze groote zeehelden, hij, hij. de onvergelijkelijke, de kranige, de nobele, de vindingrijke Robinson Crusoë het ver heven voorbeeld, dat wij allen ln het klein wilden copieeren. Het is ruim twee eeuwen geleden, dat de man stierf, die hem schiep. „Robinson" was toen twaalf jaar oud. want ln 1719 had Daniël Defoe hem uit zijn brein getooverd, zooals Zeus Minerva, en hem de wereld ingezonden en de wereld ontving hem. Ro- I binson. met wijd geopende armen. Doch zijn schepper stierf arm. verlaten, na veel ellende, waarschijnlijk krank van geest. Arme Defoe! Hij had heel wat geschreven: I zijn boeken hadden hem den roem van een tweede-rangs schrijver bezorgd, maar zijn Robinson Crusoë maakte hem eensklaps wereldberoemd. Het boek vloog in allerlei talen over da wereld-. Men sprak er van als over „een meesterwerk", en „boek van een man van genie". Deloe verdiende er tien pond sterling aaii. honderd en twintig gulden! Genialiteit wordt niet altijd hoog betaald. (Troost u met,,dit voorbeeld van Defoe. geachte collega's, die schrijft en u genieën waant, of het misschien ook wel of bijna zij f Een prachtig boek voor die dagen, deze Robinson Crusoë; voor die dagen, toen er voor de jeugd zoo belachelijk zwaarzwich- tig gesproken werd. Opvoedkundig was het zeker, maar in welk een opvoedenden, practischen vorm! Rousseau geeft het als eerste leesboek in handen van zijn Emile, als amusementsboek en als boek van on derrichting. Ieder kende het vroeger; nóg kennen velen het, zij het ook niet onder de jeugd. Maar wrat weet men van Defoe? Weet men, dat hij veel aan politiek deed en kou sen verkocht? Dat hij naast enkele verha lende werken meer dan 250 brochures en vlugschriften publiceerde over politiek, aesthetiek en meer onderwerpen? Alles was onderwerp voor zijn pen. Eigenlijk was hij een geboren journalist. Toen de Turken Weenen belegerden, wendde hij zich tegen hen; toen de schatkist geld noo dig had, ontwierp Ijij belasting-voorstellen Hij gaf een handleiding uit voor ,,de(n) volmaakte(n) Engelschem) handelsman" en hij schreef satyrische verzen. In 1092 was hij geruïneerd als koopman wat op zich zelf al. na zijn handlei ding. sa*yrisch klonk, maar hij herstelt zich spoedig, is met lijf en ziel „Klne Wil- 1 am" toegedaan en exploiteert een ple zierboot op de Theems. Gewikkeld in ge loofstwisten moet hij vluchten, maar hij vindt dit niet „fair", komt terug en le vert zich uit aan de justitie. Zijn pamflet wordt verbrand, hij zelf aan de kaak ge steld en met geldboete gestraft. Even later staat hij in den geheimen dienst van ko ningin Anna. Hij geeft een „Review" uit, waarin een schandaalkroniek de lezers aantrok, streed voor den vrede en voor de toenadering van Engeland en Schotland. Om een concurrent beentje te lichten pu bliceert hij een blad met denzelfden naam als dien van het concurreerende blad, in terviewt misdadigers, schildert de begane misdaden zóó, dat de menschen er van griezelen en. snakken naar het vervolg van het verhaal, en schrijft biografieën, zoowel van vorsten als van buitengewone schavuiten. Totdat hij eindelijk de geschie denis beschrijft van Alexander Selkirk, die vier jaren alleen op een eiland van de Juan-Fernandezgroep heeft, gewoond en., dit is zijn Robinson Crusoë 't Was de 25e April 1719: Defoe was toen 58 jaar. Groot, overweldigend succes! Vier uitgaven binnen een jaar. Vertalingen in het Fransch, Duitsch, Nederlandsch, Finsch, Hebreeuwsch, Arabisch, Perzisch, Kymrisch, Armeensch en Bengaleesch. Ieder vond het prachtig. Tal van schrijvers wilden het nadoen. Tusschen 1729 en 1760 komen er alleen in Duitschland zestig „nieuwe" Robinsons. Men zelrle dat do Bijbel, de Imitatie en Robinson Crusoë de meest gelezen boeken waren. Waaraan was dat succes te danken? Aan ,het op waarheid lijkende liegen van den schrijver", zegt een van Defoe's biografen het „lying like truth". De basis van het verba'»!, de schlnbreuk en wat er op vo'° is zóó nuchter beschreven, dat het „we 'mlijk "-beurd bad kunnen zijn. Maar daarna en daarb'j blijft de voor stelling der dingen en der gebeurtenls°en zoo eenvoudig mogelijk daarna wordt Robinson de man, die zich onder alle DE MILITAIRE HERVORMINGEN IN RUSLAND. (Nadruk verboden). De mededeeiing van 't Sovjet-Telegraaf- Agentschap. dat de sovjet-regeerlng de militaire titels weer ln eere heeft hersteld, zal op vele Westerlingen een eenigszins vreemden indruk hebben gemaakt. Vóór alles wisten natuurlijk slechts weinigen ln het Westen, dat die titels afgeschaft wa ren, dat het Roode Leger geen luitenants, kapiteins, kolonels enz, kende, dat alle officieren met het nietszeggende woord van „ohef", dat bovendien uit de eerste lettergrepen van twee woorden samen gesteld was. waardoor het een echte bols- Jewistiche bastaarduitdrukking werd, aan geduid werden (de bolsjewikl beschouwden vroeger de afschaffing van die titels Juist als een teeken van den revolutlonnalren geest; hun bewonderaars ln het buiten land vertelden met extase, dat er nu in Rusland geen luitenants waren, dat de Russen daardoor een hoogeren vorm van legerorganlsatle hebben verkregen enz.; wat zullen zij nu verkondigen?). Ten twee de, de meesten zullen niet begrijpen, waarom de regeering nu plotseling die oude titels weer ln eere heeft' hersteld. Welk doel heeft dat? Het antwoord is tamelijk eenvoudig: het z.g. Roode Leger maakt geleidelijk een evolutie door, welke het van een burger oorlog-leger, bestemd voor de bestrijding van de tegenstanders van het regime, dat de overhand behaald heeft, tot een leger van hel gewone „kapitalistische" type, maakt. Het proces ls al jaren geleden be gonnen in den tijd toen de „vrienden van USSR" nog de oude organisatie van het Roode Leger bezongen De eerste „pjatl- letka" (het bekende vijfjarenplan) droeg reeds een uitgesproken militair kajakter. De bewonderaars van de bolsjewikl ont kenden dit toen schuimbekkend van woede, maar nu is dat een algemeen be kend feit, dat door de bolsjewistische lei ders toegegeven wordt. Sterker: alleen het militaire gedeelte van beide pjatiletka's kan als min of meer gelukt beschouwd worden. De Industrialisatie van Rusland draagt een uitgesproken militair karak ter. zij ls vóór alles bedoeld als een mid del om het land in staat te stellen een modernen oorlog te voeren, die een In spanning van alle economische krachten eischt en hooge eischen aan de industrie stelt. Daarom hebben de leiders van het Roode Leger geëischt, dat de „zware indus trie" (machinebouw. metaalindustrie, Ijzergieterijen, hoogovens enz.) voorging, terwijl de lichte" industrie, d.w.z. de pro ductie van voorwerpen van dagelijksch gebruik, verwaarloosd werd. Dit bracht voor het volk groote ontberingen mee, maar het leger kreeg alles, of bijna alles, wat het noodig had. In zooverre zijn die pjatiletka's wellicht gerechtvaardigd, al leen niet ln de beteekenis. welke de vrien den van de bolsjewikl ln het Westen er aan gehecht hebben. De sovjet-regeerlng was overtuigd, dat een wereldoorlog onafwendbaar was. Het liefst zouden de bolsje-'ikl zich bulten het gewoel willen houden om daarna de uit geputte wereld het sovjet-regime op te dringen. Een tijd lang hebben de bolsje- wiki gedacht, dat dit hun inderdaad zou lukken; zij bouwden toen al hun plannen op deze veronderstelling. De laatste Jaren omstandigheden en bij alle moeilijkheden en bezwaren weet te helpen. Hij is gedul dig, hij ls practisch, hij ls doorzettend, het verkort begrip van een Engelschman. „Zoodra ik zag, dat iets kon nagemaakt worden," zegt Robinson, „liet ik het niet weer los." En Defoe zelf stoorde er zich ■niet aan, dat zijn benijders hem door hun ironie trachtten te vernietigen en zelfs tegen hem een parodistisch geschrift pu bliceerden onder den titel: Het leven en de zeldzame avonturen van Daniël Defoe. die geheel alleen op het eenzame eiland Groot-Brittannië leefde. Defoe glimlachte en haalde er zijn schou ders over op. Men mocht zooveel tegen hem schrijven als men maar wilde, zijn boek werd gelezen en ging de wereld rond. Europa, Azië, Amerika verslonden Robin son Crusoe's wonderbare avonturen. Toen zette hij zich tot het schrijven van een vervolg op zijn Robinson, waarin hij een tweede bezoek van zijn held aan zijn eiland beschreef. En dat bracht hem, den inmiddels zoo beroemd geworden auteur, een aardig kapitaaltje op. Couranten vochten om zijn medewerking (de geluk kige!): vier bladen hadden hem in vasten dienst. Hij kocht een groot huis, deed veel aan tulnieren en bereidde een nieuw werk voor: Leven, Avonturen en Plratenstreken van den beroemden kapitein Singleton; andere publicaties volgden, maar in 1729 breekt hij plotseling zijn arbeid af; hij vlucht uit zijn huls; hij verbergt zich zoo goed, dat niemand hem kan vinden. Ein delijk komt er een brief bij zijn schoon zoon Baker, waaruit deze de gevolgtrek king moet maken, dat Defoe aan vervol gingswaanzin lijdende is. Daarna sleept zich het leven van dezen eens zoo bezigen man ln onafgebroken, doch rustelooze le digheid voort en den 26en April 1731 sterft hij ln een arm herbergje, waar hij onder dak had gezocht. Maar zijn kind, zijn schepping, zijn Robinson Crusoë bleef leven, leeft nog in de herinnering van ons. ouderen, en zal ln de wereldletterkunde blijven genoemd tot in lengte van dagen als een voor dlèn tijd buitengewoon sprekend voorbeeld van natuurlijke opvoeding van den mensch, die de tegenspoeden bekampt en de stoffe lijke moeilijkheden bedwingt door zijn nuchteren, practischen zin, zijn geduld en voortzettingsvermogen, zijn handigheid en zijn wil om te slagen; Robinson Crusoë. Defoe's werk, is een les voor de mensch- held. Ir» de eenvoudigste termen gegeven, hoe Zij zich zou kunnen stellen tegenover He harde slagen van het lot. A. J. BOTHENIUS BROUWER. The Life and Strange Adventures of Robinson Crusoe of York, mariner (1719). hebben zij echter ingezien, dat dit hun niet zou lukken. Na de overwinning van de nationaal-socialisten werd duidelijk, dat de nieuwe oorlog voor een groot gedeelte op de Russische vlakte uitgevoóhten zal worden, dat hij misschien zelfs als een Dultsch-Russische oorlog zal beginnen. Sindsdien wordt dit vermoeden steeds sterker. Er tó niets wat de bolsjewikl zoo vreezen als een oorlog. Stalin ls bereid groote of fers te brengen om den vrede te bewaren. Daarom heeft hij Litwinow naar Genève gestuurd, daarom heeft hij den Volken bond, dien hij vroeger als een bende mo vers betitelde, erkend, daarom sloot USSR zich bij de „kapitalistische haaien" aan, daarom sloot Moskou een bondgenootschap met Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Roe menië (hiervoor moest Moskou zijn aan spraken op Bessarablë prijsgeven), daar om zoekt Moskou overal bondgenooten en vrienden. Stalin was bereid met het natlo- naal-soclallstische Duitschland te onder handelen. op zeer veel punten toe te ge ven. als de kans op vrede daardoor maar grooter zou kunnen worden. Niet dat do bolsjewikl bijzonder vredelievend zouden zijn of dat de gedachte aan de ontzettin gen van den oorlog, aan die bergen van lijken, aan al die gruwelen hun afschuw zou Inboezemen. De bolsjewikl lachen om dergelijke „burgerlijke" gevoelens. De zaak is deze: de kansen op een Russische over winning zijn gering en een nederlaag zou veel gevaar voor het bolsjewistische re gime meebrengen: de Russische geschie denis kent veel voorbeelden, dat een mis lukte oorlog tot een verandering van regime heeft geleid. En de bolsjewiki wil len de macht behouden, al moesten zU daarvoor groote offers brengen. Bovendien kan een oorlog makkelijk tot een militaire dictatuur lelden, tot het zoo door Stalin gevreesde „bonapartlsme", dat eveneens het einde van de heerschappij van Stalin cs. zou beteekenen. Het liefst zouden de bolajewistische lei ders den vrede willen koopen, al zouden zij daarvoor het volk nog zwaardere las ten moeten opleggen dan het nu reeds torst. Deze mogelijkheid ls hun echter niet gegeven. Alles wijst er op, dat Duitschland zich koortsachtig tot den aanval op Rus land voorbereidt. Stalin begrijpt het en een nuchtere man als hü ls, heeft hij be sloten de weerbaarheid van het land op te voeren. Hiervoor zijn vooral twee din gen noodig: opvoering van de bewapening van het leger tot een peil, dat eenigszins met dat in Duitschland vergeleken zou kunnen worden (de nederlaag van Rusland in den Wereldoorlog was Juist veroorzaakt door de geringe ontwikkeling van de Rus sische industrie, waardoor het legeT slechts één geweer op tien soldaten had, soms nog minder), verbetering van den geest van dat leger. Het eerste doel wordt be reikt door de vijfjarenplannen, die de naïevelingen in het Westen als een middel tot de verwezenlijking van het socialisme beschouwden. Voor het tweede doel is een gebiedende vereischte, dat de geest van den burgeroorlog, 'de tradities van de guerrilla, van het bendewezen verdwijnt. Het leger kan natuurlijk de benam'rg „Rood" behouden, in wezen moet het ech ter een leger worden naar het model van de Westersche „burgerlijke" legers Dit laatste is veel moeilijker dan men ge woonlijk denkt. De mannen, die de sovjet- legers aanvoeren, zijn geen militairen, zij hebben geen militaire (de meesten ock geen gewone) opleiding, iemand dus. die niets van strategie en tactiek afweet. De eenige verdienste van al die mannen is, c -t zij tijdens den burgeroorlog benden aan voerden, een guerilla leidden. De traditie van den binneniandschen oorlog wordt door die menschen hoog gehouden, en daarin schuilt een der grootste gevaren voor Rusland: Duitschland en Japan zijn geen „witte" benden, ln den strijd met hun legers de beste ln de wereld zal de tactiek van den burgeroorlog slechts tot een debacle moeten leiden. De hervormingen eischen daarom veel tijd. Een der belangrijke mijlpalen op den weg naar de reorganisatie van het Roode Leger naar het gewone model was de in voering van de titels. De „Prawda" en „Izwestla" schrijven nu In een geest, dien zij vroeger als reactionnair bestempelden. Sommige citaten uit die twee belangrijk ste bolsjewistische bladen vertoonen merk waardige overeenkomsten met passages in militaire bladen ln de „kapitalistische" landen. De „Prawda" heeft bev. „Amerika ontdekt", het blad schrijft n.l., dat een leger zonder officieren volkomen waarde loos is, dat officieren die geen macht heb ben niets waard zijn. De titulatuur zal den officieren een andere positie verleenen. Luitenants, majoors, kolonels, generaals hebben meer gezag dan menschen met de niets zeggende aanduiding van „chef". De wederinvoering van de titels was een veel grootere revolutie dan de meesten ver moedden. De bolsjewiki hadden in vroegere jaren zoo hartstochtelijk op al die luite nants gescholden, dat het moeite heeft gekost om ze nu ln eere te herstellen. De wederinvoering van de titulatuur zal natuurlijk door andere stappen moeten op gevolgd worden. De belangrijkste zal daar in bestaan, dat al die Worosjilow's, Jego- row's, Boedjonnyj's enz., generaals zonder eenige opleiding, door echte legeraanvoer ders vervangen worden of althans zulke „raadgevers" krijgen. Op den duur zal dit ook komen. Het. Roode Leger wordt gelei delijk een gewoon leger, het Russische leger van vroeger. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. 7? Woes t Autorhobitis t. is eèn gevaarlijk Optimist

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 14