LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 31 December 1935 UIT DE OMSTREKEN. Thijs IJs en het geheim van den hollen boom UIT DE BONTE WAERELD. AAN ONZE CORRESPONDENTEN. Wij verzoeken onzen Correspondenten ons hun nota's p.o. toe te zenden. BURGEMEESTER TEVENS GEMEENTE SECRETARIS. In verband met hetgeen is vastgesteld in de groote bezuinigingswet van 29 Nov. JX is bij Kon. Besl. bepaald, dat met in gang van 1 Januari 1936 ln de gemeenten Ter Aar, Benthuizen, Leimuiden. Noot dorp. Reeuwijk, Rijnzaterwoude, Rijnsburg Zevenhoven en Zwammerdam, de bedie ning van secretaris door den burgemeester wordt bekleed. Voorts is bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1936 in de gemeente Voorhout de bediening van secretaris en die van ontvanger door denzelfden persoon wordt bekleed. AALSMEER. De snijbloemenhandel. De opleving in den bloemenhandel welke hier gedurende de week vóór het Kerstfeest is te constateeren geweest, mocht helaas van slechts korten duur zijn: reeds eenige dagen geleden kwam er een groote inzinking in de priizen der serln- 1 gen. welke toen bit massa's werden aan gevoerd. terwijl ook de rozen in opbrengst daalden. Een geringe prüsverbeterine voor de seringen kon op Tweeden Kerstmorgen weer geconstateerd worden, doch de laat ste dagen der week wes het met de op brengst van deze producten in het alge meen zeer droevig gesteld. Brschten de allerbeste koopen het soms tot 26 ct. oer tak. voor eenlgszins mindere takken viel de prijs terug tot 8 ct. en lager. Als hoog ste prijs noteerden de rozen 21 ct.. terwijl ook mooie kwaliteit verkocht werd voor 8 ct. Al? speciaal Kerstoroduct zijn dit maal flinke hoeveelheden helleboru; ver handeld. waarvan de witte variëteit uit stekende prijzen heeft opgebracht voor zoover het product dan met het Kerst feest nog dienst kan doen. Nadien werd ook de witte helleborus goedkoop: werd deze bloemsoort in het begin der week nog tot 10 ct. per stuk verhandeld. Zater dag noteerden de beste 2 ct.. de purper kleurige 1 ct. Enkele bloemsoorten welke maandenlang, in meerdere of mindere mate ter veiling werden aangevoerd, be- Kooren nu zoo goed als tot het verleden: de groot- en kleinbloemlge chrysanthe mums en de bouvardla's. Voor de chry santhemums was bii den handel weinig be langstelling meer: de prijzen waren laag. Ook de bouvardia's daalden ln opbrengst voor de beste kwaliteit tot 7 ct. oer takje. Wat deze laatst» cultuur betreft, blijkt de uitkomst met de gekleurde b'oemen beter geweest te zijn dan van de witte (de hum- boldi) dat meer een eélègenheidsoroduct ls. evenals b.v de calla's. De meilelieties werden bij flinke hoeveelheden aange voerd. doch ook deze bloempjes werden soedkooper. n.l van Vh3Vi ct. per stuk. evenals de freesia's welke van 1518 ct. per bosje opbrachten. Over de kwaliteit der freesia's werd echter de laatste dazen niet geroemd Goede kwaliteit Dlumosus sniigroen werd tot 28 ct. per bos verhan deld. De Poinsettia's zlin nu weer ver dwenen: ze hebben als speciaal Kerst artikel goede Priizen opgebracht. HAARLEMMERMEER. Aandenken H. Werkman. Op Initiatief van een daartoe gevormde commissie en ln samenwerking met de familie en bestuurderen van verschillende organisaties, bestaat het voornemen op het graf op de alg. begraafplaats te Hoofddorp van den heer H. Werkman, in leven hoofd van de openbare lagere school no. 1 aan den Hoofdweg bij den Spaarn- wouderweg alhier, met eenige plechtigheid een aandenken te plaatsen en wel op Za terdagmiddag 4 Januari a.s. Brutale diefstal. De heer v. G. te Nieuw-Vennep kwam tot de onaangename ontdekking, dat een bedrag van ongeveer f. 50.uit zijn winkel was ontvreemd. Spoedig werd door de politie in verband met de omstandigheid dat zich kort te voren een of meer Dersonen in den winkel had den bevonden een uitgebreid onderzoek ingesteld. Rijwieldiefstallen. In Haarlemmermeer werd in den tocht langs den Venneperweg een nog in goeden staat verkeerend heerenrijwiel gevonden, dat vermoedelijk van een elders geoleeg- den diefstal afkomstig is. De rijwieldieven hebben ook Hoofddorp en omgeving tot hun operatieterrein uit gekozen en een fiets ontvreemd ten na- deele van een zoon van der. heer V aan den Hoofdweg alhier, terwijl ze ook bij den heer K. aan den Kruisweg hun slag wilden slaan en door verbreking van een slot de schuur waren binnengedrongen, doch aldaar door het aanhoudend blaffen van een hond in hun werk werden ge stoord en ijlings de vlucht hadden geno men De politie stelt een onderzoek in. In verband met de opheffing van de Haarlemmermeerlijnen zijn de hieronder genoemde machinisten met ingang van 1 Januari 1936 van Hoofddorp overgeplaatst H. v. d. Veer naar Eindhoven: A. W. Lem naar Rotterdam: W. J. van 't Oever naar Maasbree; C. C. de Ronde naar Zwolle. HILLFGOM. Vergadering „Theorie en Prcctijk". De vereen, van oud-leerlingen der Rijks tuinbouwschool „Théorie en Practijk" heeft een zeer goed bezochte openbare vergade ring gehouden. De voorzitter, de heer H. Hylkema opende met een woord van wel kom, waarna de notulen werden gelezen en vastgesteld. Het overlijden ran het lid den heer Cor ver Zilverden is door den voorzitter herdacht. Hierna hield de heer W. J. Stofmeel. technisch ambtenaar van den Plantenziek- tenkundigen dienst alhier een causerie over het werk van den plantenziektenkun- digen dienst. Hij wees op het ontstaan van dezen dienst in 1899 met twee controleurs en den groei tot 37 controleurs en onge veer 140 plaatselijke inspecteurs. Doel en taak van den dienst zijn besproken, verder behandelde de spreker diverse soorten ziekten der bollen en tuinbouwgewassen. Van de gelegenheid om vragen te stellen, is een ruim gebruik gemaakt, In de pauze is een verloting gehouden. Daarna zijn ge kleurde plaatjes vertoond en een bedrijfs film door den heer L Blok. Tot de aan wezigen behoorde ir. Volkersz uit Lisse. KATWIJK AAN DEN RIJN. Verzoek om steun aan den Raad. Het bestuur van ..de Kleine Zelfstandi gen" besloot, in samenwerking met de be sturen van de R.K. Land en Tuinbouwbond afd. Katwijk a d. Rijn en van de Ned. Tuindersbond afd. Katwijk-Rijn, een ver zoek te richten aan den raad dezer ge meente om aan hen. die daarvoor in de termen vallen en dat zijn er niet wei nigen gedurende de wintermaanden van gemeentewege eenisen steun te ver- leenen. Aangezien er te Katwijk geen Bur gerlijk .Armbestuur, geen Maatschappelijk Hulpbetoon, of iets dergelijk» ls. meenen genoemde besturen dat B. en W. en de raad van Katwijk goedgunstig op dit ver zoek zullen beschikken. Genoemde besturen verwachten ook. dat diegenen die nog niet tot een der genoemde organisaties toetra den. dit sooedig zullen doen. Eendracht maakt macht. De tuinbouw in 1935. Het iaar 1935 is weer ten einde en bij alle narigheid die er ook op tuinbouwge bied ondervonden is, past evengoed nog een woord van dank. Het had immers nóg slechter kunnen zijn. Als men zoo nu en dan leest hoe de intensieve tuinbouw er voorstaat, wat men daar ondervonden heeft, wat daar is doorgedraaid en geen geld opbracht, hoe de koude grond-tuin- bouw in andere streken van ons land had te tobben met misgewassen, als gevolg van draalhartenzlekte, enz., dan past in het algemeen nog een woord van dank. Tot ongeveer September liep een en ander niet naar genoegen. Slechte aardappelengewas sen, op de gewassen der bospeen viel nog al een en ander aan te merken. De finan- cieele achterstand was ln het laatst van Aug. vrij groot. Te groot dacht men alge meen om deze nog te kunnen inhalen. Te meer, daar ook de late bloemkool in het gewas lang niet goed stond. Doch de prij zen vielen niet tegen, de vorst bleef lan ger dan gewoonlijk weg: behoudens en kele tuinders waren alle ln de gelegenheid om voor den winter den geheelen oogst binnen te halen. Van de nagewassen, die in het algemeen niet best stonden, bracht waschpeen bijna steeds goede prijzen. Gele en Roode kool brachten prijzen op zooals men deze in jaren niet gehoord had. An dijvie. ook niet onbeteekenend wat de aanvoer betreft, ging telkens beter in prijs en ten slotte is de financieele achterstand per 80 December juist ingehaald. Doch wat betreft de steunuitkeering is men tot he den nog van een koude kermis gekomen. Dit bedrag is vrij onbelangrijk en tot he den is slechts een vierde gedeelte ontvan gen van het totaal van 1934. En dit ter wijl de buit voor 3/4 al is verdeeld. Zelfs is op vroege aardappelen nog geen cent ontvangen, niettegenstaande de uitkomst in het algemeen niet loonend is geweest en een der hoofdproducten vormt, van de teelt, 't Is ook hier: de hoop doet leven. Gehoopt wordt, dat 1936 nog eenige ver rassing brengen zal. KATWIJK AAN ZEE. Jaarvergadering Katwijksche Visschers- vereeniging „Draagt elkanders lasten". Deze vergadering werd ln „Casa Cara" gehouden. De voorzitter, de heer L. van Beelen. liet zingen Ps. 95 1 en 4 en las Ruth 1 118. waarna hij voorging in gebed. Vervolgens heette hij allen harte lijk welkom. Het ls een voorrecht hier in gezondheid bijeen te zitten. Velen zijn op het ziekbed geworpen, aldus spr„ en van menigeen ls de draad des levens afge sneden. Eén van onze leden. Hendrik van der Plas. is ons in het afgeloopen jaar ontvallen: zijn dood wordt diep betreurd. Spr. gaf nu een beschouwing over het voorgelezen Schriftgedeelte. Hij schetste het leven van Elimelech, Naomi en vair zijn twee zonen. Zy woonden te Bethelem, waar honger in het land was. Hy besloot om te vertrekken naar de velden Moabs, waar heidenen leefden en waar geen hon gersnood was. Hy ham zyn vrouw en zonen mee, wat in hem te prijzen valt. De twee zonen trouwden met Moabietlsche vrouwen, wier namen wÉu-en Or pa en Ruth. God bezocht Elimelech en nam hem weg. later stierven de twee zonen ook. Naomi biyft. met de twee jonge weduwen achter. Zij besloot naar haar volk terug te keeren, waar weer brood was. Nu na dert de ure van de beslissende keuze, het crlsisoogenbtik. Orpa keerde terug naar de afgoden, zy had geen zieletranen ge weend. Ruth kleefde Naomi aan en ging met haar mee. Ruth heeft de beslissende keuze gedaan. Zoo ook in onze dagen staan wy op den tweesprong. Naomi had het geloof van de twee schoondochters op de proef gesteld. Ons Kerstfeest ligt pas achter den rug, daar Ls ook een keuze ge daan: „vóór of tegen den Christus". Na het zingen van Ps. 25 2 ging de pauze ln. waarin koffie werd geschonken. De secretaris, de heer B. v. d. Plas, las de notulen, die werden goedgekeurd. De boekhouder, de Jieer C. Haasnoot bracht verslag van zijn financieel beheer uit. Het aantal leden is stygende en bedraagt 310. De ontvangsten over 1935 hebben bedra gen f2048,60, de uitgaven f. 2370,65. w.n. de uitkeering aan ziektegeld ad f. 1810,80. Er is een nadeelig saldo van f. 322,03. De voorzitter dankte beide heeren voor hun uitgebrachte verslagen. De aftr. bestuursleden, L. van Beelen, B. v. d. Plas, D. v. d. Boon, KI. Dubbclaar en M. Hus werden met alg. st. herkozen en namen deze herbenoeming aan. De voorzitter gaf een verklaring van het ontstaan van het tekort. In het afge loopen jaar heeft er statutenwijziging en van het huishoudehjk reglement plaats gehad, dat nogal onkosten veroorzaakt heeft. Tot leden der commissie tot het na zien van het financieel beheer voor 1936* werden gekozen de heeren C. v. d. Plas, R. v. d. Plas en C. Plug. De voorzitter sloot met de beste wen- schen voor het nieuwe jaar. Met het zin gen van Ps. 119 17 en dankgebed werd beëindigd. De heer R. M. Minnema, vroeger onderwijzer aan de 2e Hervormde School alhier, thans hoofd eener school te Beetsterzwaae. ls verkozen tot lid dér Provinciale Staten van Friesland voor de C. H. Party en heeft deze verkiezing aan genomen. o— LISSE. Aanrijding. Het 13-jarig dochtertje van P. R. alhier werd bij de Vuursteeg by het oversteken van den weg aangereden door een pas- seerende auto Het meisje moest naar het Ziekenhuis te Leiden worden vervoerd; haar fiets werd geheel vernield. Vergadering „Nut cn Genoegen". De tooneelvereen. ;JNut en Genoegen" hield haar 37e jaarvergadering onder pre sidium van den heer J. C. van Ruiten De heer A Veldhoven werd gecomplimenteerd met zijn 25-jarig lidmaatschap. In het financieel verslag deelde de penning meester mede, dat er een mooi batig saldo aanwezig was. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen. Een commissaris werd benoemd voor reglementsherziening. De Bond van Groote Gezinnen afd. Lisse organiseerde voor de schoolgaande kinderen der leden een Kerstfeest. Ruim 450 kinderen namen hieraan deel. Een groote gratis verloting werd gehouden. Een poppenkast bracht veel vrooiykheid. NOORDWIJKERHOUT. Vergadering „Dc Eendracht". In ,,'t Wapen van Noordwykerhout" ver gaderde de tulndersvereen. ,,De Eendracht". De voorzitter, de heer L P. Heemskerk.' sprak een openingswoord. De heer L. M. van Noort las de notulen; waarna het woord gegeven werd aan den accountant der vereen, den heer W. v. d. Weyden. Deze kon met genoegen constateeren dat voor de vereenlging het jaar 1935 betere resul taten had opgeleverd, dan het vorige sei- 19. Thys .Us en Paddekwist verborgen zich nu achter 'n steen, waar niemand hen kon zien naar 't scheen. „Ik wil toch zien", vertolkte Thysje zyn gedachten, „waarop zy nu hier allen wachten. Ik denk, dat lk mU niet vergis als 'k zeg, dat het de aankomst van hun meester ls!" Intusschen viel de nacht. zy hadden nog niet lang gewacht, of zy hoorden boven zich een vreemd geluld; zy zagen op en keken dan hun oogen uit! Wat zy zagen was ook wel iets geks want daarboven vloog een booze heks! Het was op een dikken bezem, dat zy vloog; nu ging zy dalen met een groote boog. aoén, hoewel de toestanden nog enorm verschilden by die uit den goeden tyd. In 1935 werden ter velling gebracht 150.000 zakken, tegen 99.000 zakken in 1934. Er werd in 1935 geveild voor een waarde van f. 88.800, hoewel de pryzen vaak zóó laag waren, dat toeslag van de regeering noodzakeiyk was. Spr. hoopte dat het jaar 1936 de belde vorige, verre moge overtref fen; waardoor voor de tuinders weer betere tijden zouden aanbreken. By acclamatie werden de belde aftreden de commissarissen herkozen, n.l. de heeren P. Bekkers en H. C. Granneman. Besloten werd op een verzoek van den opkooper P. v. d. L. te Voorhout, om in 1936 van de tuinders dc producten op te koopen, ten behoeve der fabrikanten, tegen hoogere pryzen, dan op de veiling betaald zullen worden, niet in te gaan. De heer J. Duivenvoorde Azn. bleek in 1935 de meeste producten ter veiling te hebben gebracht. Hierna volgde sluiting. NOORDWIJK AAN ZEE Door het bedanken van den heer Th. Verloof Wzn„ die gekozen was als notabel bij de Herv. Kerk alhier, zal na een vrye stemming herstemming plaats hebben tusschen de heeren Joh. de Menye en A. de Bruin Dzn. o RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells Frederik, z. van C. F. Laton en H. v. Klaveren Hester Jaco- mina. d. van J. H. Glasbergen en H. de Mooy. Overleden: Janna v. d. Gugten. 4 dagen, d. van C. v. d. Guetcn en A. v. Muyen Maria Schoneveld. 27 jaar. geh. met W. D. v. Muyen. Loop der bevolking. Gevestigd: W. B. Broekhui?. Burchtstr. 10 uit Frankrük D. T. S. Oudshoorn, Schoolsteeg 4. uit Rotterdam. Vertrokken: A. L. cn R. v. Iterson. naar Lelden, Oude Vest 45 E. C. Grimber gen. naar Bladel A 253 C. Passchier en gezin, naar Oegstgeest, Rynzichtweg 152 Jae Heemskerk, naar 's Gravenhage. Hattemlaan 28 P. G. v. d. Mey naar Oegstgeest. Dorpstraat 2 J. v. Vliet, naar Lelden. Middelweg 19b N. Kort. naar Wassenaar. Groot HoeflizerlSan 43. Uitgaande van den Chr. Landarbei- dersbond is alhier een naaikrans opgericht. Door het Crisis-comité sub-comité B i zijn aan hen, die daarvoor in aanmerking kwamen, eenige kleedingstukken uitge deeld. Tot tijdeiyk bestuurslid van dc Ver- eeniging Veilingproducten (vacature wy- len K. v. Delft) is benoemd de heer D. v. Delft Kz SASSENHEIM. Het nut van een slecht startende motor. Toen de heer M. des avonds van een bezoek huiswaarts wilde keeren bemerkte hy dat zyn auto verdwenen was In de verte zag hy iemand, die trachtte een auto. die veel op de zijne geleek, op gang te brengen. Hy ging er heen en het was werkelllk zyn wagen. De man die er bt1 stond koos het hazenpad en wordt nu door de politie gezocht, hoewel zii slechts over een vaag signalement beschikt. Een onprettige gewaarwording. Een losse arbeider bii de vuilophaling kwam bii het lossen van de vuilnisauto op de vuilnisbegraafplaats op een plek te staan, waar z.g. ..saneeringsbollen" gestort waren. Plotseling zakte hli tot aan zijn nek in de rottende bollen; met groote moeite wist men hem een stok toe te steken en zoo uit de slaoüe substantie te trekken. De man werd huiswaarts gebracht maar de lucht die hli versoreidde. was verschikkelUk! Na 1 Januari zullen de werkloozen hun uitkeering ontvangen in het stempel lokaal aan de Oost-Haven. De R.K. Volksbond heeft aan werk- looze leden bonnen verstrekt voor gratis vet. in totaal 200 K.G. Een mooie daad! Door B. en W. is tot o—-erbrand- meester benoemd de heer G Schram, ge meente-opzichter alhier en tot controleur van de brandbluschmlddelen de heer P. Meyer, gemeentewerkman. VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik, z. van J. v. d. Mey en A .Haasnoot. Getrouwd: J. Ouwersloot Jz. en A. Pauw van Oegstgeest. VOORHOUT. Goed afgeloopen. Toen het 8-jarig zoontje van den heer de Groot alhier per rijwiel de Boerhave- straat uitkwam, werd hy aangereden door een uit tegenovergestelde richting komen de auto van de Bisschoppelyke Nyver- heidsschool alhier, waarin een drietal Broeders en de chauffeur der B.N.S. zaten. Na de aanryding, waarbü het jongetje door onvoorzichtigheid de schuld heeft, ls het ventje door den heer Zw. ln huls ge bracht en na een medisch onderzoek naar zijn woonhuis gebracht. Eenige ontvel lingen en een lichte kneuzing waren het slot van zijn rijtoer. De inzittende Broe ders waren zeer ontdaan. De chauffeur reed zeer kalm; hem treft in het minst geèn schuld. o VOORSCHOTEN. Gevonden: 30 spaarzegels. een roode lantaarn. Inlichtingen op werkdagen, tus schen 9 en 10 uur bü de politie, Met Ingang van 28 Dec. j.l. ls d» postbode W. I. Riethoven, op eigen ver zoek. op wac'-fgeld gesteld zoodat hli na 32 dienstjaren, waarvan ruim 18 jaren in deze gemeente van zijn welverdiende rust zal kunnen genieten. De heer Riethoven was. bii het publiek en onder de collega's postboden niet alleen een Dopulair. maar bovenal een geacht persoon een man met dienstijver en hulp vaardigheid! o WASSENAAR. Geslaagd voor het certificaat van den Ned. Bond ,.De Diensthond", waarvan de keuring op Clingendaal werd gehouden, de honden Kazan en Barry. Eigenaar van Kazan is de heer H. Sipma en van Barry de heer W. Peters, beiden agent van politie alhier. Barry wist binnen den tyd van drie maanden zich tweemaal een certificaat te verwerven. o ZEVENHOVEN. De drie kinderen, die voor rekening dezer gemeente in een weesinrichting werden verpleegd, zyn thans in de Martha- stichtlng te Alphen opgenomen. Het pl. crisis-comité kwam bijeen. Van het Nat. C.C. waren goederen, brand stoffen enz. ontvangen die uitgedeeld zlin. By de aanbesteding voor den bouw van 8 woningen voor de gemeente N. Am- stel was ingeschreven door v. d. Breggen- Boeree en van Wengerden resp. te Nieuw- veen en alhier voor f. 19.878. ZOETERWOUDE. Ernstige val. Op den Hooge Ryndyk alhier ls mej. G. D„ apothekers-assistente afkomstig uit Koudekerk, terwyl zy op het rijwielpad per fiets reed, in botsing gekomen met een wielryder, komende uit de tegenoverge stelde richting, zy kwam te vallen met haar gezicht ln een yzeren hekwerk, waar door zy ernstig aan het gelaat werd ver wond en zich onder heelkundige behande ling moest stellen. INGENIEUS DENKBEELD VAN EEN ROMANSCHRIJVER. Eenigen tyd geleden kon men in ver schillende Amerikaansche bladen een advertentie van den volgenden inhoud lezen: „Jonge man, vermogend, goede verschij ning, sportlef, in het bezit van auto en villa, zoekt kennismaking met jongedame, elegant en zacht karakter. Geld niet ver- eischt. Reflectanten moeten echter gebjken op Olivia, de heldin uit den bekenden roman „Het huis der droomen" van Lionel Cords." Het resultaat van deze advertentie was, dat reeds den volgenden dag tal van knappe jonge meisjes by verschillende boekhandelaars den roman „Het huis der droomen" verlangden. Niet alleen de boek handelaars, doch ook de. uitgever verwon derde zich over dit plotselinge succes. Pas nadat eenige duizenden van het boek ver kocht waren vernam de uitgever hoe de vork in de steel zat, en was dan ook de steller der vreemdsoortige advertentie uiterst dankbaar. Doch ook de auteur voer er wel by, want hy streek thans flinke tantièmes op. Op een goeden dag, of liever op een kwaden dag, ontving de bond van Ameri kaansche auteurs echter een schrijven van de voormalige secretaresse van Lionel Cords, waarin zy meedeelde, dal de auteur zelf, om den verkoop van zyn werk te pousseeren, de huweiyksadvertentie in kwestie opgesteld had. Daar zy dezer dagen ontslagen was, was er voor haar geen aan leiding meer het geheim voor zich te houden. De gevolgen van deze onthulling blijven niet uit. Cords werd uit den bond geroyeerd en een coneurreerende uitgeversmaat schappij diende een aanklacht tegen hem in wegens huwelijkszwendel. Nu zyn de Amerikaansche wetten op dit punt zeer streng, zoodat het geen verwondering be hoeft te wekken, dat de justitie zich on- middellyk met deze zaak bemoeide. Vast gesteld werd, dat Cords 32.000 antwoorden op zfin advertentie ontvangen had. De auteur beriep zich er op, dat hij werke lijk een vrouw zocht, die op de heldin van zyn boek, zyn ideaal, geleek. DE ONTDEKKING VAN AMERIKA. In Scandinavië is voor het eerst een officieele herdenkingsdag gevierd voor Leif Erikson, den Noorman, die vóór Columbus Amerika ontdekte. Toen Columbus zyn vermaarden tocht maakte, was de naam van Erikson verge ten. Slechts by IJslandsche en Noorsche zeelieden leefde de herinnering aan den ontdekkingstocht der Vikingers. Maar pas in de zestiende eeuw publiceerde een IJs lander, Amh/eim Johnson, een boek over deze onderneming. In dit werk wordt Vin- land als een eiland beschouwd, maar het betreft hier de Noordamerikaansche kust. De eerste, die ln de litteratuur Leif Eriksons pogingen zeer hoog aansloeg, was ook een IJslander, Tormod Torfaus. die eenige uitvoerige verslagen over hem be kende tochten van Noormannen in de richting van Vinland samenstelde. Deze verslagen verschenen tusschen 1695 en 1706. De schryver elschte zelfs, dat de koningen van Noorwegen Noord-Amerika in hun bezit zouden krygen, daar hun voorvade ren het ontdekt en in bezit genomen had den. In de achttiende eeuw stonden de werken van Torfaus by de aardrijkskun digen in hoog aanzien. Amerikaansche geleerden stonden echter ln het begin van de negentiende eeuw zeer sceptisch tegenover de IJslandsche onder zoekingen. Hugh Murray gaf te kennen, dat hij het plaats-gehad-hebben van de reis naar Vinland niet bestreed, maar dat Vinland niets met Amerika te doen had. De Noorsche vorscher Bröger heeft Vin land bij de kust van Virginië gelocaliseerd. Bröger is er verder van overtuigd, dat ook Columbus van de IJslandsche bronnen heeft geweten, die van een ver land aan de andere zyde van den Oceaan gewag maken. 2—3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10