STDAGEN LAVAL HANDHAAFT ZICH 2 Januari opruiming mot buitengewone koopjes in alle afdeelingen. Ziet vooral onze etalages! b woont de moeite. VERHUIZINGEN HARRY v. d. OUWEELEN, Prinsessekade 3-4 MODE-VAKSCHOOL 3 BREESTRAAT LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 30 December 1935 LAND- EN TUINBOUW. VOOR DE PUNCH per L vanaf f 1.70 p. fl. vanaf f 1.25 VOOR EEN WRINGER, NATUURLIJK ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD. Eerst 20, later 43 stemmen meerderheid, Na hervatting van de debatten las de voorzitter drie inmiddels ingediende ont- werp-resolutles voor. Het eerste was on derteekend door Delbos en eenigeandere socialistische afgevaardigden, het tweede door Archer en het derde door de Chappe- delaine, Dariac en eenige andere centrum- afgevaardigden. Het ontwerp-resolutie Delbos, dat in feite neerkomt op een motie van wan trouwen, heeft den volgenden tekst: „De Kamer betreurt, dat de regeering niet duidelijker de wereld den indruk heeft gegeven, vgn een trouw vasthouden aan de door Frankrijk sedert 1919 ge volgde buitenlandsch-politleke lijn tot be houd van den vrede in het heden en in de toekomst, doordat de regeering tege lijkertijd de nationale veiligheid stelt op den voorgrond van haar overwegingen, een veiligheid die verbonden is met de statuten van het Volkenbondshandfest. De Kamer weigert iedere toevoeging en gaat over tot de orde van den dag". De ontwerp-resolutie de Chappedelaine keurt de regeeringsverklaring goed en spreekt vertrouwen uit in het kabinet Laval. Ter motiveering van de bij de stemming aan te nemen houding sprak als eerste een vertegenwoordiger van de republi- kelnsch-socialistische Unie. die aankon digde dat zijn fractie tegen de regeering zou stemmen. Ook de spreker van de socialistische partij kondigde aan, dat de afgevaardig den van zijn partij hun stem tegen de re geering zouden uitbrengen. De woordvoerder van de groep Marin verklaarde, dat zijn aanhangers voor de regeering zouden stemmen, waarbij hij een beroep deed op Laval een zuiver Fransche politiek te voeren. Een vertegenwoordiger van uiterst rechts verklaarde dat zijn groep bij de keuze tus- schen een politiek van sancties en een po litiek van verzoening tot de laatste beslo ten had en derhalve voor het Kabinet Laval zou stemmen. Afgevaardigde Sampinchi veroordeelde de politiek van Laval. Hij wees erop, dat het bij den Italiaansch-Abessijnschen oor log niet gaat om een koloniale onderne ming. Italië mag voor zijn optreden geen belooning krijgen, Engeland is nog steeds de sterkste mogendheid ter wereld. Frank rijk heeft dientengevolge alle belang aan den kant van Engeland te blijven staan, temeer, daar Engeland zijn Volkenbonds- politiek alleen dan zal voortzetten, wan neer Frankrijk meedoet. Om 12 uur 10 werd de zitting van de Kamer verdaagd tot 3 uur des middags, Voordat de pauze echter aanving ont stond nog een luidruchtig meeningsver- schil tusschen links en rechts. Laval weer aan het woord. Na heropening van de zitting nam mi nister-president Laval onmiddellijk het woord. Hij begon met er den nadruk op te leggen dat hij steeds trouw gebleven is aan de Volkenbondsbepalingen en nooit inbreuk gepleegd heeft op een verplichting die Frankrijk heeft aangegaan. Voor het uitbreken van den Italiaansch-Abessijn schen oorlog heeft hij. zonder inbreuk te maken op het pact, niets behoeven te on dernemen en het voorbeeld van de meeste andere Volkenbondsleden kunnen volgen. Maar reeds sedert 10 September heeft hij met Eden en Hoare beraadslaagd over dë mogelijkheden van de toepassing van het systeem der collectieve veiligheid, hetgeen geschiedde in een geest van samenwer king, zooals die steeds tusschen Engelsche en Fransche ministers moet heerschen. Spr. is het onmiddellijk eens geweest met de Engelsche ministers over het feit dat militaire sancties, een blokkade en een sluiten van het Suez-Kanaal niet in over weging konden worden genomen, kortom niets, wat tot een oorlog zou kunnen lel- "i. Toen de Volkenbond besloten had tot ties, zijn deze op behoorlijke wijze Frankrijk ten uitvoer gelegd. Het is i. vraag of dit overal op dezelfde wijze geschied is. In overeenstemming met het voorstel van den Volkenbond, heeft spr. toen tezamen met Hoare een bemidde lingsvoorstel uitgewerkt. Men kan niet zeggen, dat hij de betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland in gevaar ge bracht heeft, aangezien hij zoo nauw met den Engelschen minister heeft samenge werkt. Op de vraag of Frankrijk in de kwes tie van de petroleum-maatregelen En geland volgen zal, kan spr. nog geen antwoord geven. Want dit probleem is op dit oogenblik in het geheel niet aan de orde. Eerst moet het Amerikaansche congres een besluit te dien aanzien nemen. Laval wees vervolgens het verwijt van de hand, dat hij Engeland geen verzeke ringen had gegeven betreffende de ver- eischte ondersteuning in geval van ernst, waarbij hij herinnerde aan de omvang rijke nota-wisseling tusschen de Engelsche én de Fransche regeering en de technische besprekingen tusschen de Engelsche en Fransche generale Staven. Van de 54 sta- ten-leden van den Volkenbond, heeft Frankrijk geheel alleen verplichtingen van dezen technischen omvang op zich geno men. Laval bestreed de juistheid van de bewering dat de verhouding tusschen Frankrijk en Engeland gespannen zou zijn, waarbij hij wees op zijn vertrouwe lijke betrekkingen met Hoare en Eden. Spr. legde bewijzen over dat hij de Ita- liaansche regeering er volstrekt niet over in het onzekere had gelaten, dat hij trouw zou blijven aan het Volkenbondspact en de daaruit voortvloeiende verplichtingen. Reeds op 19 Juni heeft hij den Franschen ambassadeur instructie gegeven dit aan Mussolini te zeggen en deze richtlijnen heeft hij later verscheidene malen her haald. Uitvoerig ging Laval vervolgens in op zijn bemiddelingspogingen, waarbij hij tot de slotsom kwam dat de weg der be middeling er niet sterker op geworden is. Het streven moet echter worden voort gezet. In het vervolg van zijn rede ging Laval uitvoerig in op de Fransche betrekkingen tot Duitschland. Zoolang een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland niet geschiedt, zoo verklaarde hij, bestaat er geen vredeswaarborg in Europa. Laval voegde hieraan toe, dat hij niet het oog had op een verdrag tusschen Frankrijk en Duitschland, maar op een overeenstem ming binnen hét kader van de organisa tie der collectieve veiligheid in Europa. Sir Samuel Hoare heeft hem, Laval, verteld, welke perspectieven zich zouden openen voor de Fransch-Engelsche politiek, wanneer de Duitsche-Fransche overeen stemming mogelijk zou zijn. Dan zouden Engeland en Frankrijk tezamen Duitsch land naar Genève kunnen trachten terug te brengen. Verder gaande gaf Laval een uiteenzetting betreffende het onderhoud tusschen den Franschen ambassadeur te Berlijn en Rijkskanselier Adolf Hitler. Laval wees daarbij de bewering kortweg van de hand, dat bij deze gelegenheid sprake zou zijn geweest van een of onder afzonderlijk verdrag ten nadeele van een Oostelijken staat. Francois Poncet heeft op zijn opdracht aan Hitier medegedeeld dat over enkele dagen de Fransch-Rus- sische overeenkomst door de Kamer zou worden geratificeerd en hem in opdracht van den Franschen minister-president ver klaard, dat dit verdrag niet tegen Duitsch land gericht is. Voorts heeft Poncet tot uiing gebracht hoezeer het Laval speet, dat Duitschland niet wilde deelnemen aan het wederzijdsche bijstandsverdrag. De Fransche ambassadeur en Adolf Hitler bleken beiden bezield door den wensch dat tusschen Duitschland en Frankrijk een verhouding van goede nabuurschap in wederzijdsche achting tot stand zou komen. Op dit oogenblik interpelleerde Leon Blum met de vraag: wat heeft Hitier ge zegd? Laval antwoorde hierop: „Hij heeft bevestigd, wat hij in Neurenberg reeds verklaard heeft. Zijn rede vervolgende, zeide Laval dat hij zich niet bekommerde om den regee- ringsvorm der verschillende staten. Hij is naar het fascistische Rome en naar het communistische Moskou gegaan en wan neer de toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland binnen het kader der politiek der algemeene veiligheid tot een resultaat zal hebben geleid zal hij ook naar Berlijn gaan. Ook wees Laval er nog op, dat het Fransch-Russische verdrag geen militair bondgenootschap is, maar overeenstemt met het Volkenbondshandvest. Het gaat om een overeenkomst tot het brengen van wederzijdsche hulp, hetgeen niet in tegen spraak is met het Locarno-verdrag. Laval heeft de automatische toepassing van de bepalingen van het pact zonder vooraf gaand onderzoek van het geval door den Volkenbond afgewezen. Tijdens de begrafenisplechtigheid voor Maarschalk Pilsudski heeft spr. een on derhoud gehad van 3 uur met generaal Goering, waarbij de mogelijkheden werden besproken, hoe beide landen zouden kun nen trachten nader tot elkander te komen. Spr. wenscht. niet dat op de tribune van de Fransche Kamer woorden gesproken worden die deze taak nog moeilijker zouden maken. Tenslotte wees Laval erop, dat de nu voor de deur staande stemming van het allergrootste belang was. Niet het lot van het Kabinet staat op het spel, maar het gaat om de toekomstige behandeling van de Fransche buitenlandsche politiek. Men heeft zware taken op zijn schouders ge legd; in samenwerking met al zijn colle ga's heeft, hij den frank verdedigd en wan neer de Kamer dat toestaat, zal de begroo ting binnen twee dagen afgehandeld zijn. Leon Blum heeft een verkiezingsbetooglng op touw gezet. Zij die zich voor de regee- ring hebben uitgesproken hebben echter getuigenis afgelegd van een geest van offervaardigheid voor de belangen des lands. Geringe meerderheid voor Laval. Bij de stemming die hierop gehouden werd over het ontwerp-resolutie die was ingediend door de radicaal-socialistische afgev. Delbos, Champinchi en Cot, be haalde de regeering een meerderheid van slechts 20 stemmen, 276 afgevaardigden slemden tegen, 296 stemden voor de regeering. Vervolgens werd gestemd over de motie van vertrouwen, ingediend door Chappe delaine, waarbij Laval een meerderheid kreeg van 43 stemmen, n.l. 304 tegen 261. Deze motie was intusschen eenigszins ge wijzigd en luidde nu: „de Kamer is trouw aan de Engelsch-Fransche tradities, zij keurt de verklaringen der regeering goed en stelt vertrouwen in haar dat zij in eer biediging van het Volkenbondshandvest haar werk van verzoening, internationale overeenstemming en vrede voortzetten zal. Zij wijst iedere verdere aanvulling af en gaat over tot de orde van den dag." Persstemmen. Met veel voldoening heeft men te Rome den gunstigen uitslag van het debat in de Fransche Kamer vernomen. De late avondedities der bladen werden opgehouden, teneinde het resultaat der stemming nog te kunnen melden. Met grooten opmaak wordt het succes van Laval gepubliceerd. De verklaringen door Laval afgelegd, ten aanzien van Frankrijks verplichtin gen jegens Engeland en de Volkenbonds- politiek der Fransche regeering, hebben te Rome geen verwondering gewekt. Men heeft hier steeds de positie van Frankrijk in dit conflict van een reëel standpunt bezien en men is Laval dankbaar, dat hij de Italiaansche vriendschap heeft weten in overeenstemming te brengen met da tradioneele beginselen der Fransche poli» tjek. De Fransche regeeringsgezinde bladen stellen Lavai's succes geheel op rekening van zijn redevoering, die zij een diploma tiek en politiek meesterstuk noemen. De bladen der oppositie leggen den nadruk op de geringe meerderheid van 20 stem men, die de eerste stemming voor Laval opieverde. Wanneer men daarvan nog de stemmen der ministers-kamerleden af trekt blijft nog maar een meerderheid van 5 stemmen over. Deze bladen achten het lot van het kabinet-Laval dan ook be zegeld. Veel aandacht wijden de oppositiebla den voorts aan de positie der radicaal socialistische ministers, die onhoudbaar genoemd wordt, daar niét minder dan twee derden der radicaal socialistische af gevaardigden geen vertrouwen meer bleek te stellen in de regeering. De diplomatieke correspondent van de „Observer" schrijft, dat de Brltsche regeering eerst thans, nu beslist is over het lot van Laval, den toekomstigen koers der buitenlandsche politiek kan vaststel len. Alles wijst er op, aldus deze corres pondent, dat men zal streven naar ver traging in de diplomatieke onderhande lingen met de duidelijke bedoeling, dp gemoederen te doen afkoelen. De prac- tische taak is thans voor Londen en Pa rijs, een nieuw ontwerp-accoord uit te werken, dat voor beide oorlogvoerende partijen gelijkelijk verplichtingen bevat. Er bestaat thans de evidente neiging, zoo langzaam mogelijk op te treden en de kwestie van verdere sanctiemaatregelen eerst dan op te werpen, wanneer uitstel bepaald niet meer mogelijk zal zijn. De politieke mederwerker der „Sunday Express" verneemt, dat men in welinge lichte kringen te Londen van meening is, dat een krachtiger houding van Frankrijk ten aanzien der sancties verwacht kan worden, daar de Fransche Kamer zich ondubbelzinnig heeft uitgesproken voor een sterke samenwerking met Engeland. Engeland, aldus het blad, zal voorzorgs maatregelen in de Middellandsche Zee nemen, daar men het mogelijk acht, dat de uitwerking, die de sancties thans reeds hebben, Italië tot een daad van aanval zou kunnen verleiden, zelfs indien geen nieuwe sanctiemaatregelen worden toe gepast. HET MERKEN VAN BIGGEN. Varkensfokkers worden er op attent ge maakt dat ze hun vóór 1 Jan. 1936 ge boren biggen uiterlijk 2 Jan. bij den secre taris moeten opgeven, daar ze anders niet meer met merken van 1935 mogen worden gemerkt. Later opgegeven biggen zullen gemerkt moeten worden met merken van 1936. MAANDAG 30, DINSDAG 31 DECEMBER verstrekken wij aan iedere koper van minstens f. 1.46 'n spel prima speelkaarten en iedere koper van minstens f 2.50 'n flacon l fijne Eau de Cologne. BUITENGEWONE RECLALIE Advocaat van Brandewijn f I.per héle fles Bordeauxwijn Witte Bordeaux Samos per liter per fles Spaanse wijn p. M P- Bergerac Portwijnen Bisschopwijn per fles vanaf 60 ct. 75 ct. 70 ct. 55 ct. 70 ct. 55 ct. 80 ct. 60 ct. 50 ct liter per maatje L. fles Jenever Diverse Bitters Brandewijn Inmaakbrandewijn Citroen v. Schillen Oude Jenever „Jan Steen" Voorburgh Cognac vanaf f 2.90 29 ct f 2.90 29 ct. 13.— 30 ct. 1 2.70 27 ct. f 2.90 29 ct. i 3.20 32 ct. I 2.90 29 ct. 13.— 30 ct. Gilde Bier per halve liter Bockbier per pulfles 25 ct. Pilsener 18 ct. Dortmund er 16 ct. Lager (licht of donker) 14 ct. •Fladderak - Zoete Voorburgh Inkewen 11.80 per */i fles I 0.95 per '/2 DeWumkelder PRMsfêtSSEKADE 5 TfLEftOON 3638 62J6 769 vanaf f. 3.Bergplaats voor inboedels. ALG. LEIDSCHE DIENSTVERRICHTING, Fa- pengr. 20, Tel. 3685. 3646 HOOIGRACHT 70 A. AANVANG DER LESSEN 2 JANUARI A.S. Aangifte v. nieuwe leerlingen dagelijks. Opleiding: Costumière, Cou- peuse-leerares, alsook cur sussen voor eigen gebruik. H. M. GODDLJN, Ged. leerares 6238 JdlIUdl'l w éF% 9 Peek &Cloppenburg 6227 4-3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 12